KmiRflVaL AALST 19S1 VEEL PLUIMEN VOOR ENRICO! l Dit jaar reeds 5de Bal van de Ajuin Burgemeester D'haeseleer volleerd karnavalist! 2 Wmmt 6 -30.1.1981 - De Voorpost Tijdens de toespraak van de burgemeester werd er een schild, voorstellende Enrico, Europaprins onthuld. (Per) Vorige vrijdag was het kasteel Ter Linden nog maar eens het dekor van een akademische zitting, ditmaal georgani seerd door de Prinsencaemere, ter ere van de Europese karnavalprins Enrico. Het werd een in Aalst nooit eerder geziene plechtigheid: zelden zag men inderdaad meer pluimen wuiven op een zo kleine oppervlakte. De Ridderzaal puilde uit van prinselijke personaliteiten, de ene al meer oogverblindend dan de andere. Anderhalf uur lang gebeurde er helemaal niets: alleen liep de zaal op de duur stampvol gevederde hoofden. De hoogheden begroeten el- bovendien sterk geïmprovi- gesteld. Deze 28-jarige kuns- kaar met het vertrouwde zeerd was. tenaar studeerde aan het «Hi! Society!» en zo verlo- Hij sprak zijn waardering uit Hoger Sint-Lucasinstituut en pen de minuten tergend over de aktiviteiten die de volgde vijf jaar avondkur- langzaam en stierlijk verve- veertien vroegere karnaval- sussen aan de Aalsterse lend. prinsen, verenigd in de Car- Akademie voor Schone Niemand schijnt het aan te navalcaemere der aloude Kunsten. In 1978 behaalde durven om het woord te ne- Kaiserlycke stede tot Aalst, hij de 2e Prijs van de stad men en de onderscheidene de jongste jaren onvermoei- Lokeren en tevens de bron- doorluchtige buitenlandse baar blijk geven zen medaille in de Europa- gasten toe te spreken. De Duitse en Nederlandse wedstrijd van de stad Oos- Zodoende loopt het kasteel gasten werden bijzonder tende en werd meerdere ke- eivol en stijgt de tempera tuur er tot tropische hoog ten. Er wordt wel voor pas sende verfrissingen ge zorgd, zodat gelukkig nie mand van dorst omkomt. Om kwart over negen komt burgemeester D'haeseleer zijn opwachting maken en dat is meteen het sein om met de plechtigheid te be ginnen. De burgemeester komt regelrecht van het stadhuis, waar de Neder landse doctorandus Knibbe- ler te gast was met een voor dracht «Personeelsbeleid bij inkrimping». Toch gaf hij blijk van veel tegenwoordigheid van geest en het vermogen om nooit de tel kwijt te raken: hij wist de aanwezige karnavalisten precies te vertellen, dat er nog welgeteld 37 nachtjes moeten geslapen worden, vooraleer wij ons karnaval- oog definitief mogen open trekken! De Aalsterse burgervader had meteen de juiste toon te pakken, toen hij verklaarde hartelijk begroet, de Duitsers «Ik ben al overal geweest, in hun eigen taal, de Neder- ook in het koninklijk paleis, landse vrienden uiteraard doch nooit heb ik een derge- ook en dat was iets, wat in lijk adellijk gezelschap verza- bijzonder goede aarde viel. meld gezien...». Burgemeester D'haeseleer Voordien had Simon ontpopte zich trouwens als D'hondt, voorzitter van de een volleerd karnavalist, Aalsterse Prinsencaemere, goedgeluimd schertsend en de schare prinsen en hun alles relativerend en terug- doorluchtig gevolg op pas- brengend tot zijn werkelijke sende wijze begroet. proporties. «Karnaval is vriendschap over de grenzen heen!., zo Aalsterse kunstenaars klonk ook nu zijn welluiden- Fijn was ook de manier, de boodschap, die iedereen waarop de ontwerper van meteen kon onderschrijven, het plaket van Enrico, de jon- Daarop stal burgemeester ge Aalsterse kunstschilder D'haeseleer de show met André Van Schuylenbergh een geestige toespraak, die aan het publiek werd voor- Herziet \èefoj "M*. kAOkML 7 £URd1Afêvfe öfeict) UüZbe SH.ooo KPj AP Mé- j ar:.. MJêufélè. Bruyn. Het Aalsters stadsbestuur had op deze eminente kun stenaar beroep gedaan om het sieraad te ontwerpen, dat aan Enrico I zou worden aangeboden ter gelegenheid van zijn aanstelling tot Euro paprins. Mare De Bruyn is de man, die twee momumenten kreëerde, waarmee de Aal- stenaars dagelijks worden gekonfronteerd, met name het Vredesmonument op het Vredeplein en het Priester Daensmonument aan de Werf. Verder heeft Mare De Bruyn, sinds bijna een kwarteeuw leraar aan de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten, een zo in drukwekkend oeuvre aan te bieden, dat het onmogelijk is daar een gedetailleerde lijst van voor te lezen. Dat deed de burgemeester dus ook niet, wel gaf hij een beschrijving van het sieraad, dat aan Enrico kado werd gedaan. Dit sieraad wordt een breuk genoemd en is een brede ketting met grote goudkleurige schakels, waaraan een borstplaat is bevestigd. Vroeger werden dergelijke onderscheidingen door schutterskoningen ge dragen en ook de Orde van het Gulden Vlies is ermee te vergelijken. Het stelt Europaprins Enrico voor, die twee schilden vast houdt, een in elke hand. Het zijn de schilden van Aalst en van Oost-Vlaanderen. Enrico zelf zit op het schild van Europa en is geflankeerd door vier maskers. Het ge heel is vervaardigd uit geel koper, belegd met glazuur, terwijl de schilden met email zijn belegd. Voor Enrico een onvergetelijk aandenken aan zijn titel van Prins van Euro pa... Hij zal dit kleinood kun nen dragen in alle ianden van ons kontinent, waar kar naval wordt gevierd, als het schitterend getuigenis van het Aalsters kunstenaar schap. Waarschijnlijk ook het be langrijkste gevolg van deze avond: de uitstraling van de Aalsterse kunst naar alle hoeken van Europa. Veel pluimen voor Enrico en daarmee samengaand ook een welverdiend suksesje voor twee Aalsterse kunste naars. Gelukkig maar! Cyriel Temmerman de grootste Aalsterse am De burgemeester drukt duidelijk zijn erkenning uit hem zelf de halsketting om te doen. (Per) aktie\ Het k fiisati sen f ken j wijk enorr gebie Met afbak tal ve zulks won op S| vlak kroor stersi nigin stuur sloeg om tc te ko I van Brussel. (Per) Onze prins van België met zijn kollega Prins Maurice Een prachtstuk, de halsketting voor de Europa-prins, het juweel. (Per) Burgemeester D'haeseleer en de maker var c&p,2*ak Op dit ogenblik wordt door het gelijknamig komitee reeds druk gewerkt aan de voorbereiding van het Vijfde bal van de Ajuin. Dit bal kent een steeds stijgend sukses, en dit jaar wil men het laten uitgroeien tot het Karnavalbai van het jaar. Schuylenbergh aangekocht, zodat zijn nog jonge loop baan toch al rijk gestoffeerd is met onderscheidingen al lerhande. Wie met het werkelijke oeu vre van André Van Schuy lenbergh wil kennismaken, krijgt daartoe de gelegen heid tussen 1 en 11 mei aan staande in de belfortkelder. Daarna kwam een andere Aalsterse kunstenaar aan bod, een naam die het pub liek vertrouwder in de oren klinkt: beeldhouwer Mare De middel van een stemformu lier dat bij vertoon van de ingangskaart gegeven wordt. Aan de aanwezigen wordt dan gevraagd wie het mooist, elegantst en origi- Het bal wordt steeds voor Ajuinprinses moeten de kan- ren geselekteerd voor diver- een sociaal doel ingericht, didaten tussen 18 en 40 jaar se prijzen. De stad Aalst en Aldus werden verleden jaar oud zijn, mooi, elegant en de Belgische Staat hebben a"e oudjes van St. Lieven origineel verkleed zijn en werken van André Van bedacht met een waardevol met een zelfgekozen partner en nuttig geschenk en werd de dans openen op de tonen gezorgd voor een aangena- van een tango en dit om me namiddag met het be- 10u30. zoek van «Mijnheer Pastoor van Hagem» en een flinke Aan de Ajuinkoningin wor- borrel. den dezelfde voorstellen Gezien dit'jaar het Interna- verwacht, enkel dienen de tionale Jaar van de Gehandi- kandidaten hier ouder dan kapte gevierd wordt, wil het 41 jaar te zijn. inrichtend komitee twee Aal- De verkiezing gebeurt bij sterse instellingen bedenken die zorgen voor een mens waardig bestaan van de ge- handikapten, met name Le vensvreugde en* Schoonder- hage, en het mooie werk voor verlaten kinderen «Kin deren van bij ons» genaamd. Omdat twee instellingen de vraag tot medewerking ne gatief beantwoordden «om dat het niet past in hun eigen planning» werd de op brengst van het karnavalbai voorbehouden voor Schoonderhage. Het motto van het bal luidt dit jaar dan ook «Breng wat in Schoon derhage». Als tweede doel stelt men het folkloristisch gebeuren met name de verkiezing van de «Ajuinprinses» en de «Ajuinkoningin» centraal. Nu de Bloemenfeeverkiezing tot het verleden behoort wensen de inrichters nog meer aandacht te besteden aan deze verkiezing. Nederland, stichtster Europa karnaval 19 Enrico in gezelschap van Mevrouw Groot Rooy uit f (Per) neelst verkleed is en w( paar het best danst Om kwart voor twaalf wor den dan de stembulletiw geteld. Kandidaturen mogen nj reeds hun aanvraag sturefl naar «Bal van de Ajuirofl Sint-Annalaan 45 of Val schoolstraat 23 te Aalst voo" zaterdag 21 februari week later zal geweten zij" wie de opvolgsters worde" van Ajuinkoningin Moniqu" en Ajuinprinses Nicole. /EH Niet iedereen liep er -gepluimd, bij Al hodden de Leuvense genod.gden geen veren op de hoed. vo De Ao^erse pee^vo, een «kardinaal» vergezelde ze (Per) 'AU,SI «"wwsni. \rer, Om zich kandidaat te stellen en meteen één van de vele prijzen te kunnen winnen moeten volgende voorwaar- Qe Aalsterse peetvader, geflankeerd door de schepen van feestelijkheden weet wat f

De Voorpost | 1981 | | pagina 6