ZATERDAG KENT AALST DE NAAM VAN ZIJN NIEUWE PRINS L.P. BOON-HERDENKING TE TEMSE Wijk «Onze Arend« heeft nu ook zijn eigen karnaval! r.s-:s =-r«r-,-r ==s=~ F De Braak van Enrico l:voor Prinsen of Ridders? Chris of Stefaan? Vlaams-Poolse Kulturele Vereniging-Aalst pakt uit met grootst jaarprogramma ar,:s:™™S! nsszs. Karnaval Rechter-oever wordt gekoördineerd NIEUWE START VAN VZW «DE VRIENDSCHAP» (tussen haakjes) 1 De Voorpost - 30.1.1981 - 7 t In ons geliefd stedeken is er altijd wel iets of iemand te vieren. Uw nederige dienaar kan er best over meepraten. Vorige vrijdag was het nog maar eens de beurt aan ons aller Hoogheid, Zijne Excellentie de Prins van Europa. Da's nog eens een titel, maar ja zoals Shakespeare William - Willieken voor de maskes - na een avondje van minnekozen (of was het minnekepoezen) verzuchtte: «What's in a word?» of aangepast «What's in a title?». Gekroonde hoofden dragen een zware last, vooral als er rond de nek - dat is het lichaamsdeel dat datzelfde hoofd torst en verschilt van dikte naargelang persoon en omstandigheden loodzware medailles worden gehangen. Ook Enrico ont snapte niet aan dit ritueel en is sindsdien de trotse bezitter van een ECHTE Prinsen-Braak! Tja en wat nu een braak is «dets de kwestjion»! Schepen, Historiograaf en een Braak Zit je ergens opgescheept met vragen en onduidelijk heden over zeden, gebrui ken of feiten van de duistere middeleeuwen, enfin met al les waar maar enigszins een historisch reukje aan vastzit, dan kan je met gegaran deerd succes terecht bij onze eigen Schepen en histori cus: Marcel De Bisschop. Wat hij nu in feite als hobby bedrijft, het schepenambt of zijn historische studies laten we in het midden, feit is dat je in beide zaken van wanten weet, en niet alleen van wanten, want een braak is dat wist ie ook! Een braak is in feite een schild aan een kunstig gesmede ketting. Wat onze Enrico nu om zijn prinselijk halsje hangen heeft is een kunstwerkje ge dreven in zuiver koper en ontworpen door niemand minder dan Mare De Bruyn. En je hoeft nu niet direkt een kunstkenner zijn om te we ten dat deze naam staat voor kunst van het zuiverste en het hoogste gehalte. De ont werper heeft zijn inspiratie gezocht direkt in het gebeu ren zelf. Onze edele Prins zetelt er op zijn hoge Euro pese troon getooid met de vlag van ditzelfde onvoltooi de Europa. In zijn linkerhand - en de ontwerper zal zelf wel best weten waarom het nu juist in deze moest zijn - omklemt hij het schild van onze Keizerlijke Stede: Oilsjt! In en met zijn rechter polle ken tracht hij de klauwende leeuw van ons geliefd Vlaan- derlandje koest te houden. Drie symbolen gevat in een pracht van een juweel: Prins van respektievelijk Aalst, Oost-Vlaanderen en Europa. Zou Polle ook dergelijke am bities koesteren of heeft En rico ook de wereldtitel - maar dan is de kous af of je moet ook nog Prins van de Galaxiën kunnen worden - in 't oog? Open vragen voor een vol jaar te tellen vanaf 1 maart! Maar het ontvangen van de ze braak is en blijft alleszins een niet te versmaden huldi ging, wat de reden ook we zen mag. En meteen wordt er een traditie in ere hersteld die vroeger slechts de prin sen van de Rederijkerskamer ten dele viel. Sléchts de Ko ningen - opgelet geen Prin sen - van de schuttersgilden hielden deze traditie in stand: de tekenen van de waardigheid Zijner Hoog heid zijn ook nu nog een braak. Wist je dat dit gebruik zowat om en bij 550 jaar, vijf en een halve eeuw oud is? Onze goede graaf van Vlaan deren, en vandaar ook de naam Flipken de Goeien, stichtte toen de Orde van de Ridders van het Gulden Vlies en meteen was ook de braak uitgevonden. Ze konden het blijkbaar niet kroppen dat die Tempeliers die er zo on geveer ononderbroken laza rus bijliepen - ze zeggen toch: zo stiepel als een tem pelier of niet soms - zoals ook hun Maltezerbroeders geen afkeer schenen gehad te hebben van de wijnstok en zijn vruchten, voor deze heldendaden en wapenfei ten een magnifieke braak omgehangen kregen. Zelfs één onzer Leopolden - of is het Leopolds? - ging het kruis van deze Maltezers ko piëren voor het teken van zijn orde. Zo'n sieraad om je vlezig of pezig nekje en je bent zowat een volwaardig Ridder in zijn Orde. Heeft onze historiograaf jewel me neer het betere voor histori cus - terug gelijk met zijn bewering dat het juister is de term van Ridder Enrico te gebruiken wanneer we hem sowieso een Ridderorde ver lenen. En in feite is het geen braak maar een BROOK! Schijnt afgeleid te zijn ge weest van het spaghetti- woordje: BROCATO. Da's Italiaans. Betekent in feite niet meer noch mirf'dan bro kaat. Voila. Een geborduur de of bestikte stof met goud- of zilverdraad doorvlochten. Héél veel minder dan wat onze Enrico nu als plastron en pyama draagt! Of het nu bij dit barre weertje zoveel warmte geeft als een ther- molactyl onderbroekje be twijfelen we sterk, maar de warmte van het hart is toch te verkiezen - vooral bij deze energieschaarste - boven een kunstmatige warmte. Maar hoe het ook wezen mag, ONZE Enrico - den les ten van zén soert - heeft het toch maar gehaald. Voor of tegen Prinsen van welke aard of ras dan ook, het is en blijft een prestatie. Niets voor niets zo luidt het parool vandaag de dag, ook geen braak of brook. En staken we al eens de draak met de braak, samen met onze Schepen wensen we hem met deze titel en zijn ridder orde veel, heel veel succes. En niet bedoeld als verkapte reklame. maar je bent steeds welkom in zijn Prinsenhof (adres welbekend!). En of het er mooi is zeg!! Roger SCHOLLAERT Morgen zaterdag wordt in de Keizershallen voor de 29e maal sinds 1953 een Aalsterse karnavalprins verkozen. Chris De Pelsmaeker en Stefaan Vinck strijden om de eer van prins-voor-drie-dagen-en-drie-nachten over het rijk der zotheid. C". In navolging van de grote karnaval, in Aalst-centrum, de zomerkarnaval van de Koolstraat, en de karnavaleske kermis van «Den Blok», heeft de wijk «Onze Arend» nu ook de bevestiging in zijn bezit dat vanaf 1981 deze bijzonder aktieve wijk, zijn eigen karnaval zal hebben. Dit idee was echter reeds een paar jaren, in het achterhoofd aan het spelen van de energieke bestuurslui. Vorig jaar scheelde het geen haar of de start was reeds in 1980 gegeven, doch tal van redenen van organisatorische aard deden het idee wijselijk nog een jaar in de schuif verdwijnen. I Het idee tot een eigen orga- I nisatie van karnaval is zelfs I een paar jaren terug te zoe- I ken. U moet weten, dat de I wijk «Onze Arend» altijd I enorm aktief geweest is op I gebied van ontspanning I Met zes cafés binnen zijn I afbakening, die liefst een 30- ■j tal verenigingen herbergt, is zulks dan ook niet te ver wonderen. Het wasdan ook op sportvlak, en vrije tijds- I vlak dat «Onze Arend» de I kroon spande van de Aal- I sterse wijken. Al deze vere- I nigingen, hebben een be- I stuur: en al deze besturen I sloegen de handen in elkaar I om tot de wijk «Onze Arend» I te komen. Onder hen werd een hoofdbestuur gevormd, jjmet Julien Vinck, als ere- B voorzitter, Paul Uyttersprot als voorzitter, Franpois De Schrijver als secretaris, en een ganse lijst bestuursle den, waaronder Mare Lint hout en Willy Janssens die nen vermeld om hun bijzon dere aktieve medewerking. «Onze Arend» is een wijk, die op karnavalvlak, zowat vergeten is, in de karnaval- planning. Neem bijvoor beeld de jaarlijkse stoet. Door verloop van jaren heeft deze stoet reeds een groot deel van de linkeroever aan gedaan, op de rechteroever bleef hij beperkt tot de Leo- poldlaan en Moorselbaan, waar telkenjare de vorming van de stoet plaats vond. De eigenlijke stoet begint im mers slechts over de Sint Annabrug, daar tal van groe pen, en meestal dan nog de mooisten niet onder de «ko ker» kunnen, gezien de om vang van hun wagen. Zodus bleef de Aalsterse rechteroe ver vergeten van de werkelij ke karnavalssfeer, die de beste Aalsterse groepen ook scheppen. Er moest veran dering komen, doch tal van ideeën waren niet uitvoer baar, met het resultaat dat alles op de wachtlijst ge schoven werd. Bij één van hun vele vergaderingen, die «Onze Arend» hield in 1980, werd het ganse pakket weer boven gehaald, en werd de finitief de knodp doorgehakt. «Onze Arend» zou op zon dag 8 maart 1981 van start gaan met zijn eigen karna val, met verklede groepen, een eigen stoet, eigen «invi- tées», eigen publiciteitskara- van, eigen tribunes, met rui ters, muzieken en al wat er rond hangt. De aanvraag werd ingediend aan de heer Burgemeester D'haeseleer, en op 7 januari 1981 was het een hele opluchting toen de brief van Burgemeester D'haeseleer geopend werd, waarin de toestemming stond tot organisatie van een eigen karnaval. De reeds gekontakteerde mensen, en groepen werden definitief uitgenodigd en reeds heel Voor het eerst in zijn bijna dertigjarige geschiedenis zal de verkiezing van Prins Kar naval gepaard gaan met een «Ba! van de Prins». Verder verloopt de hele ver kiezing volgens het geijkt pa troon: de kandidaten dienen een verplichte opdracht uit te voeren; nadien krijgen ze beschikking over het po dium voor het «vrij optre den», dat voor de jury en wellicht ook voor het publiek van doorslaggevende aard kan zijn bij het toekennen van de punten. Nadat de nieuwe prins ver kozen zal zijn, wordt van hem verwacht, dat hij de dans zal openen, daarin ge volgd door alle aanwezigen. Zo hoopt het althans het Feestkomitee dat zich dit jaar ook speciaal heeft inge zet om de Keizershallen, zo veel mogelijk om te toveren tot een aangename ruimte, door het aanbrengen van een gepaste versiering... Wat de konsumpties betreft, werd de keuzemogelijkheid gevoelig uitgebreid: een bo dega achteraan in de zaal zal de wijnliefhebbers gelegen heid geven om van hun ge liefkoosde drank te genieten. Voor de shownummers werd beroep gedaan op de Aalsterse Gilles en de Prin- sencaemere, een waarborg voor kwaliteit! Keizer Kamiel Sergant praat de nummers met zijn gekend elan aan elkaar. De inkomprijs en de prijs van de konsumpties blijven op demokratisch niveau ge handhaafd. Zo staat het allemaal in de persmap, die door het Feest komitee aan de plaatselijke korrespondenten ter hand werd gesteld tijdens een perskonferentie vorige week maandaa. Boordevol nuttige informa tie, waar wij de volgende weken uitgebreid en gede tailleerd op terugkomen, met enkele kritische beden kingen... Volgende week o.a.: «Prinsen uit de zestiger ja ren: Henri Arïjs, Simon D'hondt en Jean-Paul De Boitselier» «Karnaval 1981 onder de loep» en uiteraard een verslag over de prinsverkiezing, in geuren en kleuren... wat viel uit de bus. De stoet zal gevormd worden aan de Mijlbekelaan, dat is de nieu we laan, die de verbinding vormt tussen de Leopold- laan en het bovenste deel van de Groenstraat. Vandaar gaat het langs de Rozen- dreef, zo langs de Petrus Van Nuffelstraat, Binnenstraat, Geldhofstraat, Zavelbaan, Oude Dendermondsesteen- weg, Dompelstraat, Binnen straat, Groenstraat en de ontbinding op de plaats van start de Mijlbekelaan. Het startschot zal gegeven wor den om 14 u. en voor de stoet zal een publiciteitska- ravan optrekken. De eigenlij ke stoet zal een afwisseling zijn van fanfares, ruiters en karnavalgroepen. Naast de voor die gelegenheid ge vormde groepen uit het ei gen wijkmidden, zullen ook tal van officiële groepen hun medewerking verlenen: De 0p 3 juni 1980 werd te Aalst een regionale afdeling van de ne, enz. De kostprijs van de- reeds zijn naam opgeven op Vlaams-Poolse Kulturele Vereniging gesticht. Deze vereni- ze reis bedraagt ongeveer het sekretariaat. Bij voldoen- ging wil ondermeer ijveren voor het nader tot elkaar 15.000 fr. en een uitgebreid de interesse zal de kursus brengen van beide volkeren door het ontwikkelen van de programma kan aange- worden ingericht. Herinne- kulturele betrekkingen, en wil tevens een dokumentatie- vraagd worden bij Mevr. ren wij eraan dat het sekreta- centrum aanleggen over Polen, Zo nodig wordt ook voor D'Haese Oude Heirbaan 22 riaat gevestigd is in de dienstbetoon gezorgd voor ingeweken Polen en wil men te Erpe. Esplanadestraat 20 of Vak- net toerisme naar Polen bevorderen door het organiseren In de loop van de maand schoolstraat 23 te Aalst, van groepsreizen. maart organiseert de vereni- Tevens worden nu reeds H H een galaconcert georgani- schapsbanden worden ge- seerd met het simultaan op- smeed. Het ligt in de bedoe- treden van de Nachtegalen ling een Vlaams-Pools huis van Poznan o.l.v. Prof. Kurs- in te richten waar men o.a. zewski en van het Knapen- zou kunnen muziek beluiste- Denderruiters, de fanfare «De Jonge Garde», De Gen tlemens, Sjiek, Schief recht- oever. De Pikante Kastaars, Door Zemmen Na, en het Davidsfonds o.l.v. voorzitter Léon Peerlinck. Naast dit he le gedoe, zal eveneens een tribune opgetimmerd wor den, die plaats biedt aan ca. 200 personen, waarvan een deel zal voorbehouden zijn aan prominente karnaval- en andere figuren. Ook zal een reklameboekje rondgedeeld worden, waarin alles vervat staat om geïnteresseerden wegwijs te maken op de «Onze Arendn-karnaval. Al les te samen genomen zal de Arendkarnaval, in alles een kopij zijn van de grote cen- trumkarnaval. «Onze Arend» mag fier zijn op zijn bestuur, want met dergelijke organi satie, zal het nog lang KAR NAVAL zijn op hun wijk. A.V.H. Onafhankelijk van mekaar hadden het Sportwijkkomitee Aalst-Rechter-Oever en Jongerenkontakt Arend het initia tief genomen tot een wijkkarnaval. De eersten dachten aan 8, de anderen aan 2 maart. Door eens rond dezelfde vergadertafel te kruipen, werd afgesproken beide initiatie ven samen te laten plaatsvinden. Het wordt zondag 8 maart, prinsendag en dus nog net in de karnavalperiode. Om 14 u. zal een stoet vertrekken waarin naast karnavalgroe pen ook jeugd- en andere verenigingen mee defileren. Er wordt alvast aan deelge nomen door de fanfare De Jonge Garde, De Gentel mens, Sjiek, Scheef Recht Oever, De Pikante Kastaars, Door Zemmen Na, Klakson, Team, Chiromeisjes H. Hart... Het parkoers: Mijlbekelaan, Binnenstraat, Zavelbaan, Oude Dendermondse Steen weg, Dompelstraat, Binnen straat, Petrus van Nuffel straat, Rozendreef, Mijlbeke laan. Aan de Rozendreef zal een podium opgesteld staan. Om "18 u. gaat daar een Weggeefshow door, m.m.v. de plaatselijke mid denstand. Nadien is er in zaai Horta een (verklede) T.D. In alle bussen van de wijk zal een publiciteitsbrochure ge dropt worden, met alle nodi ge inlichtingen. Op de dag zelf zal aan wijkverenigingen de gelegenheid geboden- worden zich bekend te ma ken, zodat deze karnaval- hoogdag meteen ook een impuls wordt voor het buurt- leven. Inlichtingen: (o.m.) Eddy Quitens, Weggevoerden straat 24, Aalst (70.21.09). (PD) De vzw De Vriendschap is een pluralistische, niet partijgebonden socio-culturele vereniging die open staat voor een breed Vlaams publiek. Na een diepewinterslaap organizeert de vereniging op vrijdag 13 februari te 20 uur een avond over «Ontwik kelingssamenwerking». Spreker is de welbekende oud-BRT-journalist Paul GHIJSENS, ambtenaar bij het Algemeen Bestuur voor Ontwikkelingssamenwerking (ABOS). Deze boeiende man met rijpe ervaring in de derde wereld en een ruime kijk op het internationaal gebeu ren, staat er borg voor dat het een interessante avond wordt in de bovenzaal van Het Gulden Vlies. Esplana de 13, Aalst. ledereen, zonder onderscheid van opinie, is welkom en kan vrijuit vragen stellen. Toegang gratis. a> Omtte. <0É»fcT-rÉ fcïeiw C&>R_ XC looWM6T en Mannenkoor van de ren, diskussiëren, voor- Staatsfilharmonie van Poz- drachten en filmen bijwo- nan o.l.v Prof. Stefan Stulig- nen. Hiervoor worden vrij- rosz. Er zijn ook kontakten met Vlaamse en Poolse schilders en tekenaars voor de organisatie van een groepstentoonstelling met verkoop. Wie anderzijds interesse heeft voor de praktische ken nis van de Poolse taal kan nu willigers gevraagd die voor de inrichting van het lokaal kunnen instaan. Het lidgeld van de Vlaams- Poolse Vereniging bedraagt 200 fr. en kan gestort wor den op rekeningnummer 393-0031430-91. VEHE Chiro Sjoloom in zaal 't Kapelleken, Aalst Zat 31 20.30u: bol met «The Sonor Band». Voorverkoop 60 fr., aan de ingang 70 fr. Chiro Gentiaan in Sint-Annazaal. Aalst Zon 118u groepsfeest rond thema «de vlucht van de vuurvogel» naar planeten waar geleefd wordt zoals jonge lui het dromen... Chiro Hofstade in zaal Welkom Zat 31: 21u: dansavond met Ludwijs Discotheek K.S.A. Sint-Maarten in S.M.I., Esplanade, Aalst Zat 7 I9u: bondsfeest rond thema «De Vleugels van Wouter Pannekoek», naar het gelijknomige verhaal van Anke De Vries. Inkom vrij. Jongsocialisten in trouwzaal stadhuis, Aalst Di 3. 20 u. info- en gespreksavond met S P.-volksvertegen woordiger Louis Tobback, voorzitter von de parlementaire kommissie over defensie. Onderwerp: het huidige defensie beleid van ons land. J.H. Terlinden, Aalst Vri| 30: 19.30u: vertrek voor een schaatspartij in Brugge Zat 31: 20u: tornooi sjoelbak en vogelpik J.H. Ypsilon, Aalst Zat 7: T.D van Milac vanaf 20u J.H. De Leeuwerik, Lede Zon 8: film «Monthy Python and the Holy Grale». De Rudi's Vrienden in zaal F.F.R. Aalst Zat 31: 19.30u: optreden van Stampen en Dagen. 100 fr. voorverkoop (053/77.79.78), 120 fr. aan de ingang. Na dien drive-in-show met D J James. Jebron, Aalst Vrij 30 I9.30u: gebedsmoment Zot 31: 18.30u: eucharistieviering Vrij 6: 19.30u: gebedsmoment J.A. Klakson, Aalst Zat 31 I4u: marsepein maken volgens recept van één van de oudste leden. S.M.I. in feestzaal ex-VTI-internaat, Vrijheidstr., Aalst Vrij 30: 20u spreekbeurt over het Daensisme door Frans- Jos Verdoodt, die onlangs laureaat werd van de Provincia le Prijs Geschiedenr- met zijn licentieverhandeling over Hector Plancquaert, een Daensistisch voorman. J.K. Dido, Erpe Zat 31: 20u: luistermuziekavond met pv Johan (t.v.v het Vlaams El Salvador Komitee) Stijlvolle Louis-Paul Boonherdenking in Temse, georganizeerd door het Masereelfonds. Tijdens de okodemische zitting vrijdagavond in de feestzaal van het gemeentehuis hielden diverse prominente sprekers een voordracht, o.m. ook minister Freddy Willockx. Aan het woord (foto) is hier Paul De Wispelaere. (rdg)

De Voorpost | 1981 | | pagina 7