gpooMede Miss-Bette '81... Martine Martine nieuwe Miss Bette Karina Everaert (17) Carine Veldeman (17) Bi 8- 30.1.1981 - De Voorpost Zaal zat er warmpjes in. Het orkest The Sonor Band deed uiterste best om de heksenketel swingend op de dansvloer (veel te klein in feite) te houden. En ze slaagden er warempel nog in ook. Eventjes na halfelf (in Lede zetten de puntjes op de i op het gebied van de uurrooster) bestijgt de vlotte speaker Mare Corthals, voorzitter van de «Orde van de Leedse Hovaardi ge boer» (overkopelend orgaan der Leedse Karnavalgroe- pen) het podium en vraagt om stilte. Geen gemakkelijke klus, want de «schwung» zit werkelijk prima in de bomvol le zaal vastgestrengeld. Maar langzaam sterft het geroese- moes, gemompel en tenslotte ook het «gedans» uit, en kan hij de avond, die eigenlijk al zo'n goede twee uur aan de gang is, plechtig inzegenen. Of dat de karnavalvierders van Lede een zorg zal wezen. De kelners daarentegen krijgen het nog harder te verduren. Een tiental witkielen brengen dozijnen glazen aan... kortom de sfeer is opperbest. Mare Corthals vraagt of de mouw aan. Met de nodige Ledenaars even hun be- geestdrift en kunde halen ze roemd visitekaartje te willen de echte oude toppers uit de tonen. Prompt volgt het oude doos. De zaal doet wild overrompelend antwoord, mee op de kreten van The Vervolg van pag. Betty, derde keer goede keer (Nic) Een geweldig gejuich barst los in de zaal. Langzaam maar zeker komt hij in zijn speech tot de kern van de zaak: hij moet, met spijt in het hart zoals alleen maar een hovaardige boer kan lij den afscheid nemen van Miss Bette '80 Marina Raes. Hij was werke lijk uiterst tevreden over zijn ambassadrice van het voor bije jaar. Nooit moest hij te vergeefs beroep doen op haar gedurende haar druk regeringsjaar. Zij was er overal bij en overal gedroeg zij zich als een waardige Leedse Miss Bette. Een korte opsomming van de voor naamste aktiviteiten bewees maar al te goed dat een Miss Bette een volwaardige am bassadrice was van karna- valminnend Lede; karnaval- stoet op 11 november, Miss- Bette verkiezing, karnavai- feest voor de derde leeftijd, karnavalstoet. Nacht van den Boer, prijsuitreiking te ken- en schilderwedstrijd voor de jeugd, karamellen- worp met ontvangst en machtsverdrag, boeren- maandag en prinsenverkie zing. Klaarblijkelijk een beetje ontgoocheld (Nic) treden, ledereen weet trou wens dat de eerste kandida te het helemaal niet gemak kelijk heeft wanneer ze de spits moet afbijten. Het verdikt: eerst zou Karina optreden, nadien Carine, Betty en tenslotte Martine. De kandidaten konden zich nog even moed in drinken, want The Sonor Band zorg de weer voor een streepje muziek van ongeveer een halfuurtje. Steeds meer en meer werd het duidelijk dat het een echte goede verkie zing zou worden. De vier kandidaten bleken aan el kaar gewaagd... Bij de aan wezigen waren de verwach tingen hoog gespannen. Supporters raakten stilaan door het dolle heen. Ook de Carine zingt hoor ode aan Lede. (Nic) Village People met «In the Navy» en prima nummers volgen op elkaar in een on genadig tempo. De tempera tuur stijgt ten top. Maar alles loopt op wieltjes en de Ho vaardige Boeren zien er stra lend uit... nog maar eens De uiteindelijke winnares Martine, dolgelukkig nu op reis naar Roemenië. (Nic) Marina Raes, Miss Bette '80 bewijzen ze dat Lede van was duidelijk ontroerd en Karnaval houdt en dat het met tranen in de ogen nam daarbij een Miss-Bette ver- ze afscheid, maar voegde er kiezing in het hart draagt, toch snel aan toe: «Volgend Omstreeks de klok van elven jaar doe ik weer mee, want werden de kandidaten voor zonder karnaval kan ik on mogelijk leven»... gesteld. Bij deze gebeurtenis lieten de supporters duide- Marc Corthals mocht dan lijk horen dat ze naast zingen ook Martine «ontkleden» tot en een pintje verzetten ook zichtbaar (on)genoegen van nog behoorlijk kunnen roe de ongeduldige zaal: haar pen Iedere kandidate had Miss Bette-mantel zou van ongeveer een gelijk aantal eigenaar veranderen maar supporters. «dat toch de beste zou Maar dit was eigenlijk nau- winnen...» welijks van belang want in Gehuld in een groen en het reglement stond duide- spannend kleed bracht ze lijk vermeld dat het publiek tenslotte nog haar topper, geen stemrecht heeft. Het want haar afscheidsliedje supportersaantal is dus van sloeg werkelijk in bij de luis- geen invloed op de beoorde- teraars en toeschouwers. ling van de jury. 't Is weer voorbij... en ik die Alle kandidaten drukten de dacht dat er geen einde aan wens uit dat het geheel eer- zou komen. Voor ik het wist lijk en vooral sportief zou was mijn prinsenrijk voor- verlopen, want Betty zat nog bij» Mare Corthals laat haar met een «kater» van verle den jaar in haar hoofd. Ook werd het nogmaals eens duidelijk gesteld dat de kan didaten verantwoordelijk zijn voor de discipline en de sportiviteit van hun suppor- echter niet met lege handen het podium afdalen, een ge weldige ruiker bloemen en drie ferme zoenen beteke nen het einde voor Marina Raes als Miss Bette '80. Maar Lede mag er toch ge- ters tijdens de ganse duur rust fier op zijn. Hierna volgt een kwartiertje rust. De aanwezigen zouden ioMreB kwHK!i vastroesten tobr. hm* stoel of aan de toog en dat moet beslist verme den worden. Maar daar past The Sonor Band wel een van de verkiezing. Nadien ging men over tot de trekking van de volgorde. Htetaan besteedden vooral de vier kandidaten veel aan dacht want voor hen is het zeer belangrijk te weten wanneer ze juist moeten op- Leedse Prominenten sche nen het best naar hun zin te hebben op dit avondje uit. En het gerstenat vloeide overvloedig... Omstreeks halftwaalf werd de jury voorgesteld. We zet ten ze eens allemaal mooi op een rijtje: René van Lis- sum, directielid cirkus Jöhny Aalst, Antoine Van Der Hey- dens, ex-prins karnaval en sekretaris dekenij Koolstraat Aalst; Hubert Topke, agent Lotusreizen Lede; Jozef Rei- naert, afgevaardigde Lotus- reizen Lede, Herman De Neef, public-relations Kon Harmonie St.-Cecilia Lede; Chris De Backer, sekretares- se van de Orde van de Leed se Hovaardige Boer; Jean Baetens, beheerder direk- teur van de firma Faber, No- bert Broeckaert, afgevaardigde Falii-Gallia en ex-lid van de orde van de Leedse Hovaardige Boer; Petrus Neivinckx (beter ge kend als Keizer Padova) als voorzitter van de jury, maar zonder stemrecht en tenslot te Georges Abbeloos, sekre taris van de jury (eveneens zonder stemrecht) en schat bewaarder van de orde van de Leedse Hovaardige Boer. Mare Corthals legde nog ex tra uit hoe alles zou verlo pen: «Aan de hand van het resultaat, bekomen door sa menvoeging van de toege kende punten per kandidate, rangschikt ieder jurylid de kandidaten, leder jurylid mag slechts één eerste plaats toekennen. De beste kandidate krijgt dan één punt, de tweede twee pun ten enz. De kandidate met het kleinste puntenaantal wordt winnares. Toen was het tijd voor de eerste vra genreeks. «De Orde van de Hovaardige Boeren reikt ie der jaar twee ereplaketten uit! Aan wie?» De vier kandi daten wisten juist te ant woorden: «Jean Pierre Pon- net en het tweede plaket werd dit jaar niet uitgereikt». Tweede vraag luidde als volgt: «In welk jaar trok de eerste karnavalstoet in Lede uit?» Hier bleek dat alleen Martine het juiste antwoord kende: nl. in het fameuze jaar 1953, een bewogen jaar dat beslist enkele keren mag onderlijnd worden in het ge schiedenisboek van Lede Karnaval. Carine, Karine en Betty begingen een onbe grijpelijke vergissing Zij ant woordden respektievelijk 1952, 1958 en 1962. Dit was dus in feite al een eerste voorteken dat ze wel degelijk rekening moesten houden- met de vierde kandidate, nl. Martine De Bosscher. Als laatste vraag stelde Mare: «Wanneer precies trekt de karnavalstoet in Lede uit!» opnieuw wisten alle kandi daten het juiste antwoord, nl. 8 maart. Nogal wiedes, je houdt van Karnaval of niet. Voor hen is het zoveel als een tweede verjaardag. Karina, Carine en Betty had den dus elk twee punten ge- skoord, terwijl Martine aan de leiding stond met drie punten. Maar ja, dat éné puntje was nog gemakkelijk «inhaalbaar», zodat de kan didaten met een gerust ge moed het podium verlieten. Ze hadden nog een half uur tje om de stembanden op te warmen, want het optreden met speech en liedje (ge- kwoteerd op twintig punten) zou beslist de doorslag geven. Ondertussen zorgde The So nor band nog maar eens voor volk op de dansvloer. Zij deden hun uiterste best om de boel swingend te houden en het lukte hen wa rempel ook nog. Supporters haalden spandoeken, plak katen boven en dronken zich nog maar wat energie in. Het was al een kwartiertje na middernacht toen Karina, nauwelijks zeventien het po dium besteeg. Wat 'n dosis moed moet daar voor nodig zijn. Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. In haar speech nam ze de ajuinenstad Aalst op de kor rel, die het nu zonder een (bloemen)fee moeten stel len. Verder had ze het over het jaar van de openbare werken: «Om tot in Oorde- gem te geraken moet je 'n ferme omweg maken». Ook beweerde ze dat de politie kers een slag van de molen hebben, want iedereen kan burgemeester worden. Ein delijk steeg er enig applaus uit de zaal op. Haar liedje werd vlot gebracht. Hierbij werd ze leuk bijge staan door twee go-go-girls, die de boel wat kleur moes ten geven. Nadien mocht Carine haar show brengen: in haar speech, had ze het over de dikke nekken van Lede: bij voorbeeld het sportcomité. Over de politiek wou ze nau welijks iets kwijt: 't is den tijd van de bezuiniging en de reklame wordt steeds duur der. Tenslotte stak ze de draak met enkele karnaval- groepen: één ervan dook zelfs in 't gras. Haar liedje kwam alleszins beter over. Ongelukkig ech ter geraakte ze verward in haar mikrodraad en dit tot groot jolijt van de suppor ters «der concurrentie». Ze haalde tevens nog enkele kwinkslagen thuis. Op het einde zong de zaal het vlotte liedje mee. Alles bij elkaar lag het peil van haar optre den toch'gevoelig lager dan dit van het vorige. Betty nam als resolute kan didate het roer in handen om de zaal te «entertainen». Zij benadrukte in haar speech dat velen nauwelijks weten wat er allemaal achter de schermen gebeurt. Te veel show en glitter. Zij gaf hier nogal de nadruk haar speech van buiten geleerd te hebben en dit kwam de sfeer zeker niet ten goede. Tevens nam ze verschillende wan toestanden in Lede (zoals de ekonomie) op de korrel, zelfs «De Voorpbst» kreeg een veeg uit de Leedse pan. Ze voorspelde dat in het jaar 2000 Lede een nieuwe partij zou hebben: nl. de Karnaval- partij, niet te verwarren met de K.P. Want karnavalisten zijn belangrijk. Haar liedje bracht ze op een weinig overtuigende wijze zodat ze de titel al kon verge ten. Maar deelnemen is be langrijker dan winnen... Martine zorgde als laatste voor een show van hoge kwaliteit. Hiervoor deed zij beroep op enkele mannelijke kollega's van haar karnaval- groep. Zij speelde de rol van lerares Nederlands, en gaf les woordenschat, bijv. nen Ambetanterik is iemand die een brief naar het feestcomi té stuurt; A-Ginjer is naar Oilst; nen Bar is een kot met gerstennat die er «verbruikt» werden aan zich zag voorbij gaan. De prettige ambiance die er al vroeg op de avond was groeide dan ook lang zaam maar zeker uit tot een feestroes, die best de verge lijking kan doorstaan met een heuse karnavaldag. Het was net alsof men zich op een eiland van pret en ple zier bevond, waarbuiten de grauwe werkelijkheid op hield te bestaan. Karnaval, of althans de Miss Bette-ver- kiezing, was hier weer echt wat het behoorde te zijn: een pretentieloze maar doodprettige volkse aange legenheid, uitbundig en luid keels «doorvierd». Alhoewel de avond nogal eenzijdig gericht was op de verkiezing van een nieuwe ambassadrice van het Leed se karnavalfestijn, had men er door sfeervolle muziek (hier mag gerust een weinig licht voor mannen met veel geld; nen Kazak- kendraaier is iemand zoals burgemeester Grepdonck; een Pekelteef is het wijfken van een pekelharing; travak ken is een nachtmerrie voor het gemeentepersoneel. Dit veroorzaakte een vol en spontaan applaus en ook met haar liedje kreeg ze de nokvolle en swingende zaal op haar hand. Prima show, geen klusje om zo iets te presenteren in een daverende leeuwenkooi... The Sonor Band mocht nog maals het geheel aan elkaar lijmen met liedjes die het nu steeds nog doen, alhoewel ze al zo'n vijftal jaar oud zijn. De zaal ging aan het «pro- nostikeren». Het werd vrij duidelijk dat het zou gaan tussen nummers 1 en 4, nl. Karina en Martine. Tenslotte was het zover: rond halftwee werd de win nares bekend gemaakt: Miss Bette '81 is... Martine De Bosscher. Haar supporters waren werkelijk door het dolle heen. Karina werd eer ste eredame en Betty met Carine eindigden ex-aequo en werden dus beide tweede eredame. Martine kreeg van alle kanten gelukwensen. Ook van haar medekandida ten. Van een sportief verlo pen strijd gesproken, lede reen had een vriendelijk woord en een paar zoenen voor haar over. Mare Cort hals ging vervolgens over tot verdeling van de prijzen- pot, die niet weinig was: voor een bedrag van 70.000 fr. waaronder strijkijzers, pannensets, schoonheids- produkten, reiskoffers en nog tal van waardevolle voorwerpen. Na een heruitvoeren van het «winnend lied», moest de begeerde mantel doorgege ven worden. Mantal en kroontje verwisselden van eigenares: van Marina Raes naar Martine De Bosscher De zaal bleek akkoord te gaan met de uitslag want Martine werd overladen met gelukwensen, bloemen, kus handjes van alle kanten. Uit eindelijk vloeide de cham pagne. Zij dankte oprecht al le aanwezigen, die borg had den gestaan voor een spor tief en eerlijk verloop, en dit tot tegenstelling met verle den jaar. Het werd uiteindelijk voor Martine allemaal iets van het goede te veel. Ze barstte los in tranen., van vreugde en van zenuwen, want die druk is moordend, aldus Martine bloempje naar «The Sonor Band» geworpen worden, die zijn reputatie alle eer aandeed) en ruime dansge legenheid toch voor gezorgd dat de aanwezige feestvier ders, lolbroeken en drinke broers toch ruim aan hun trekken kwamen. Uiteraard waren er verschei dene gemeentelijke manda tarissen aanwezig. Deze fes tiviteit was voor hen dus ook op sociaal vlak interessant: er wordt eens te meer voor gezorgd dat de heren op het gemeentehuis het contact met de basis van de bevol king niet verliezen. Later op de avond kregen de Leedse gezagsdragers ette lijke vegen uit de ironische pan, die ze dan ook sportief opnamen en het zelfs met het publiek mee uitschater den. Vooral burgemeester Grepdon heeft zich op dit vlak op positieve wijze on derscheiden. Hoe de door snee Ledenaar over zijn bur gervader denkt kwam ook hier tot uiting toen een dave rend applaus weerklonk toen de naam van de heer burgemeester door een der kandidates vermeld werd. De jury en uw dienaars zetel den op een tussenverdie- ping achteraar. de zaal, van waaruit men een uitstekend overzicht op het hele gebeu ren kreeg. Er was zelfs een kamera opgesteld die de he le show, dit woord verdie nen de deelneemsters toch echt, op een televisiescherm liet zien en het tegelijkertijd ook op video opnam. Het was wel opvallend wan neer men bemerkte hoe jong de kandidates wel waren. Een positief aspekt hieraan is dan wel dat men meisjes krijgt die zich heel spontaan voordoen (vooraf dansten twee kandidates Miss Bette zelfs een boogie met elkaar tegenover andere en wel licht rijpere schoonheden die dan wel wat meer gere serveerd tegenover het pu bliek zullen staan. Men mat immers niet uit het oog ver liezen wat de primaire taak of zou moeten zijn. Ze is er blijft de vertegenwoordig ster, de ambassadrice var Lede waar het aktiviteiten betreft die rechtstreeks onrechtstreeks in verban met het fenomeen karnaval staan. Er wordt niet ver wacht dat de Miss op recep ties en allerhande, hele speeches begint af te steken. Men opteert eerder voor een prettige verschijning die op vlotte wijze met de mensen die ze ontmoet kan omgaan Vanuit deze eenvoudige, maar misschien veeleisende optiek moeten we de verkie zing van een Miss Bette be naderen. ze vai koest voora plezie Haar ging v moge gens tijd he ver vi aan u delen, als je heeft De Prins van Lede brengt er de kurnavalstemrnirig in. (Nrc) Vele supporters kwamen opdagen en niet voor niets.. (Nic) besluit, t Ja, niet iedereen vader van Martine De Bo scher. Miss Bette '81 (kdt> Onze taak zat er bijna op. We strikten Martine nog moei zaam voor een kort inter view (zie elders) en sijpelden langzaam naar buiten. Dit wel tegen de stroom in, want steeds bleef de massa maar binnenstromen. Aan de toog haakten we nog even af want de tocht naar de ingangsdeur was nog zó ver. Het pintje ging vlot naar binnen, we narhen nog een fotootje van de gezellige keet en snakten naar de fris se buitenlucht. Het was bijna drie uur (in de ochtend) en nog steeds een drukte van jewelste. (On)begrijpelijk; Ledenaars en karnavalisten zijn synoniemen. Een betere start kon men zich niet in beelden. Aan het hot-dog kraam bots ten we nog op de gelukkige vader van Martine. «Jon gens, dat moet je niet in de gazet zetten, maar ik ben werkelijk fier op mijn schone dochter en ik ga vandaag niet naar huis». Een ferme hap in een trip met veel saus en mostard onderstreepte nog eens extra zijn rotsvast Volledige uitslag """"Igetw 1. Karina: 2 punten op de; *jenr vragen, show: 2 eerstel r**5 plaatsen, 6 tweede plaatsen] '"®r( 2. Carine: 2 punten op de s< vragen, show: 4 derde plaat sen, 4 laatste plaatsen 3 Betty: 2 punten op de vraj gen, show: 4 derde plaatst 4 laatste plaatsen. 4. Martine: 3 punten op c vragen, show: 6 eerstel plaatsen, 2 laatste plaatsen.!™1® Voor deze knappe 17-jarige kandidate ging zaterdagavond (op luttele punten na) een jeugdroom in vervulling. Haar tweede plaats is echter een goede springplank naar de volgende verkiezing waaraan ze zo goed als zeker deel neemt. Vooral het muzikale gedeelte van haar optreden was uiterst verzorgd, men mag niet uit het oog verliezen dat Karina zeer aktief lid is bij het Leedse majorettenkorps, vandaar... Ze beoogde vooral de uit- zichzelf als plezant maar be- breiding van het Leedse kar- schaamd, een eigenschap naval, dat volgens haar dan toch vrij geslaagd mag ge noemd worden. Haar hob by's zijn vooral uitgaan en erop uit trekken met de ma- joretten. Karina bestempelt die ze voor uw gretig luiste rende dienaar toch knap wist te verbergen. Ze ondervond zelf heel wat konkrete steun vanwege de Orde van de Hovaardige Boer, die onder andere heel wat suggesties in verband met haar podiumact verstrekte. In de ze verkiezingstijd voelt ze zich heel gelukkig en is haar ouders en de Lelie dankbaar om de steun die Karina van hen ondervond. Het vele re peteren dat aan de grote avond vooraf ging neemt ze er graag bij, aangezien ze het toch slechts omwille van de pret en uit nieuwsgierig heid doet. Karina voegde er immers aan toe dat het haar zou verwonderen indien ze Carine neemt reeds de 2de maal deel aan de Miss Bettever- kiezing. Ook deze keer was het lot haar niet gunstig. Ze was immers de week voor de verkiezing zwaar verkouden, wat haar zang waarschijnlijk ongunstig beïnvloed zal heb ben. Haar liedje is afkomstig van, net als haar speech overigens. Clement Melkenbeek. Haar meest fervente suppor ters zijn behalve haar ouders ongetwijfeld Sparta Wanzele en enkele Leedse groepen. In tegenstelling met de an dere kandidaten heeft ze rooHc rtrio maand Op VOOr- hand gerepeteerd, een groot gedeelte hiervan werd bes teed aan het aanleren van de speech. De reden waarom Carine zich kandidaat ge steld heeft is wellicht omdat haar verloofde momenteel zijn dienstplicht vervult, en ze vindt het maar een triesti ge bedoening om alleen naar bals en andere festivi teiten te moeten gaan. Jam mer genoeg voor Carine heeft haar liedje en speech niet de doorslag gegeven. Carine vindt het totaal ver keerd dat het publiek geen stemrecht heeft. Tenslotte is volgens haar een Miss Bette er in de eerste plaats toch voor het volk. de overwinnning behaaldej riek< te meer ze reeds op voor lijk hand verklapte dat ze vol Een gend jaar weer graag van de mile partij zou zijn. zomi Toen ze vernam dat mer is, haar toch nog de tweede haas plaats toegekend had, barst woo te ze van vreugde in tranen dadi los. wat Een frisse en sympathieki lang verschijning, die volgeni c jaar best een groot kansheb leid ber op de overwinning zon mee kunnen zijn. docf inge GWsent eren Wij avoi sche hoel aan levii Ana hoe deri Deze erg vlot converserend» kandidate twijfelt eraan of een derde keer haar kandi datuur zou indienen. Het zou best kunnen dat trouwplan nen verdere ambities op kar navalgebied ernstig zouden kunnen verstoren. Nochtans zal een verdere inbreng van Carine het Leedse karnaval- gebeuren zeker niet scha den. Integendeel Derde keer, goede keer, Carine! GDN

De Voorpost | 1981 | | pagina 8