li «DE SCHAKEL» MET «OP LEVEN EN DOOD) IN DE STADSSCHOUWBURG FEDERICO GARCIA LORCA IN TROUWZAAL Toneelgilde Hoger Op voert «H. O.'45» op PACT presenteert «Prins voor het leven» Tejater '80 brengt «de Emigranten» Martine De Bosscher (19) Martine De Bosscher: «Ik had het nooit gedacht...» Betty Eeckhout (26) WAT ZONGEN KANDIDATEN Miss Bette '80 Elza Galle-Dehennin doceert... Anton Cogen brengt... De Voorpost - 30.1.1981 - 9 Deze sympathieke meid, de nieuwe en overgelukkige Miss Bette heeft er eigenlijk al altijd van gedroomd om te geraken waar ze nu staat. Tal van haar supporters haalde ze van bij De Keelblussers, waar ze slechts sympathie voor koestert en er ook niet bij aangesloten is. Haar hobby's zijn vooral dansen en tekenen, en eens lekker uitgaan en wat plezier maken slaat Martine ook niet zo gauw af. Haar wens voor ze van start uitgesproken ~sterk of zwak ging was dat alles eerlijk zou punt heeft. Martine heeft op mogen verlopen, wat vol- beide onderdelen van haar gens haar vorig jaar niet al- optreden hard gewerkt, en tijd het geval was. De schrij- dit heeft blijkbaar zijn vruch- ver van haar liedje wou ze ten afgeworpen. Haar pro- aan uw dienaren niet mee- gramma aangaande karna- delen, maar aan haar speech val ademt een zekere prog- als jehet zo kunt noemen, ressiviteit uit. Vooreerst wil heeft ze samen met enkele ze de dancings (op straffe jongens gesleuteld. Zelf van tien pinten niet uit te vindt Martine dat ze geen drinken) een absoluut slui tingsverbod opleggen (bra vo!). Daarnaast zal ze ook trachten gehoor te verlenen aan alle suggesties die er ook gedaan worden. Voor haar part mag het aantal bals gerust de hooge jn- gaan. Uiteraard ligt ook bij haar de leute en het plezier dat ze van de grootse avond overhoudt, aan de basis van haar kandidatuur. Het vele werk is dus voor Martine niet vruchteloos geweest. Overgelukkig beloofde ze na afloop zich 100 procent te zullen inzetten opdat Lede terecht fier op haar zal kun nen zijn. GDN Martine had het gehaald van Karina. De andere twee kandidaten streden in feite slechts voor een ereplaats, want van een serieuze bedreiging was er nooit sprake geweest. Martine had de beste show gebracht; daarvan was iedereen overtuigd. Wel is het ook duidelijk dat de uitslag net andersom had kunnen zijn, indien de volgorde anders was geweest. Hier in Lede gold nog steeds de «jungle-wet»; «De laatsten zullen de eersten zijn». «Ik ben dolgelukkig. Echt speech heeft de doorslag ge waar, dit had ik nooit durven geven. Aan mijn «klubjon- dromen. Ik was al tevreden gens» had ik een enorme met een ereplaats. En nu steun, en dat was wel goed dit... het is mijn geluksdag! ook, want ik had de daver op Ook de reakties waren fijn en 't lijf. Nu heb ik wel een sympathiek; de medekandi- massa werk, want mijn daten waren uiterst sportief, show moet opnieuw in el- Alles bij elkaar heb ik veel te kaar gestoken worden. Ho- danken aan «De Jongens pelijk zal mijn karnavalgroep van de Klub», want mijn zij hadden meer zenuwen dan ikzelf me verder be geleiden, want mijn agenda wordt goed gevuld. Verder ben ik enorm gelukkig met mijn prijzenpakket: een vijf- tiendaagse vliegtuigreis met alles derop en deraan; foto toestel, reiskoffer, zomerkle ding, gevulde beauty-case, strandset enz. Verder kreeg ik ook nog een massa elektri sche toestellen». Ook de burgemeester burgervader en uiterst fier op zijn karnaval kwam haar gelukwensen. Ze dron ken er samen een glaasje op... «Tevens verwacht ik nog Bosscher 16.10.64) en veel van karnaval in het rust- wonende in de Blikstraat 31, huis. Ik zal die bejaarden be- 9310 Lede een gans jaar am- slist eens ekstra verwen- bassadrice van Lede. Je zou nen». voor niet minder wenen van Sekretaresse Martine De geluk... De oudste en wellicht ook de meest ervaringrijke onder de kandidates. Het feit dat ze meedong komt eigenlijk door een paar vrienden die er haar op een vrijdagavond in de Klub toe aangezet hebben zich als kandidate op te werpen. Betty's lied werd ontworpen Bette, gebracht had. Betty is door Kamiel Sergeant, en dol op zwemmen, en ze bes- CB-Horoscoop, FC Ronken- tempelde haar speech tot burg, de Rembrandt klud- het krachtigste element van dens betekenden een grote haar optreden. Deze was steun voor haar. Zijzelf amu- doordrenkt met allerlei poli- seert zich heel graag op een tieke en kulturele «steken», karnavalbal, en denkt vol- Haar programma zag er vrij doende tijd te kunnen vrij konservatief uit, en ondanks maken indien ze het tot Miss het feit dat ze het niet haal de, spijt haar strijd haar geenszins. Ze was zelfs zichtbaar ten prooi aan de zenuwen. Een Miss Bette moet vol gens haar alles behalve een «kreft» zijn. Ze moet gewoon haar «woordje kunnen mee klappen» en een aangenaam gesprekspartner zijn. Betty bestempelde haar tegen standsters als vrij gelijk waardig en ook erg goed. Haar verklaring waarom de andere kandidates erg jong zijn is vooral het verschil dat er op financieel vlak met het grote voorbeeld Aalst wel grote verschillen heersen. Een kandidatuur financieren te Lede vereist geen bom geld zoals te Aalst het geval is. Dit weerhoudt Betty niet om elk jaar weer opnieuw het Aalsters karnavalgebeuren duchtig mee te vieren. GDN i» Als eerste amateursvereniging in Vlaanderen biedt toneelkring «De Schakel» het stuk van Brian Clark (Nederlandse bewerking Marc van Wesemael) «op leven en dood» (Who's life is it anyway!) toneelmin- nend Aalst aan. «Op leven en dood» moet eerst en vooral gezien worden als een gevecht van de enkeling tegen de maatschappij. Het schokkend gevecht van een jonge man die, na een auto-ongeval, volledig verlamd achterblijft. Hij wil niet langer leven op een artificiële manier. Daarom wil hij uit het ziekenhuis worden ontslagen en dit zal kort daarna zijn dood tot gevolg hebben. De hoofdgeneesheer verzet zich hiertegen, terwijl de machteloze patiënt een beroep doet op een rechter om het geschil te beslechten. Brian Clark stelt hierbij vragen over eutanasie, zelf moord. klinische dood... en zijn hoofdfiguur vecht individueel verder om zijn rechten te bemachtigen Het wordt dus een stuk met veel humor en kiesheid, met spanning en ook ontspanning. Het boeiend stuk werd met vijf prijzen bekroond in Londen en ook in New York kaapte het twee prijzen weg. Het stuk «Op leven en dood», onder regie van Tuur Van Den Brulle wordt gebracht in de Stadsschouw burg (Vredeplein) op zaterdag 31 januari, zondag 1 februari en maandag 2 februari, telkens te 20 uur stipt. (JDB) Lied van kandidate Karina Ja karnaval in Lee Wie viert er met ons mee De Keizer en de Prins zijn al met zijn twee Ja karnaval in Lee 't Es fiëst in elk cafe En as e ik miss Bette ben doek mee Moest ik nu eens miss Bette zijn van Lee 'k zo werken veur een hele dikke pree ik zo 't kasteel go kupen en de groepen lotten in lupen Ja dan zou men hier in Lee gelukkig zijn Lied van kandidate Carine Muziek: Tulpen uit Amsterdam Tekst: Melkenbeeck Clement Als 't november wordt, dan ist den tijd veur de zotten van karnaval Want dan geeft de keizer, en revolverschot, mee of zonder nen bal En dan staan die mee heur-pluimen geried, want ze drinken veur niet Laat ons vieren, laat ons zwieren, want we zijn weer bij elkaar Laat ons roepen, laat ons tieren 'k wer Miss Bette van de jaar Lied van kandidate Betty Ik ben in Lee geland Daar vond ik karnaval Ik hou van dansen en van zwansen als het even kan We zingen hier en daar, en lief zijn voor elkaar Dat wens ik iedereen. Daar word ik zo Miss Bette van. Geef mij maar mijn Lee met zijn kasteel Kies me Bette, want ik ben voor Lee Ik hoop u straks weer te zien. Santé! Dank mijnheer, maak mij blij, stem voor mij, en dank u zeer. Heel wat volk voor Federico Garcia Lorca's «Llanto por ëzie is dat uit zijn tekst stijgt Ignacio Sanchez Mejias». Zeker een aangename verrassing om tot leven te komen. Zó is voor de inrichters, de socialistische Kultureel-maatschap- de poëzie van Lorca embryo- pelijke vereniging «De Rank». Er dienden stoelen bijge- naai teater. Was Lorca niet haald en velen dienden nog te staan. De temperatuur liep in de eerste plaats teater- er dan ook gauw Spaans-warm bij op. Het was er haast man!? Teaterman zonder benauwd warm. in de Landhuis-elijke achterbouw waar meer zelfs!? Geen wonder doordeweeks doorlopend het echtverbindingsceremonieël dat Anton Cogen hier in zijn wordt overgedaan. De barokachtige en toch funktioneel- element is. Zijn ingehouden sober gestoffeerde trouwzaal-ruimte, welke overdadig is uitbundigheid, zijn beheer- behangen met al of niet gelijkende portretschilderijen van ste overdadigheid, Wij hadden ook nog een gesprekje met de aftredende Miss Bette. Ze dong reeds in '75 mee, en kwam verleden jaar op vanuit een zekere heimwee naar het hele karnavalgebeuren. Haar hobby's zijn tekenen, schilderen, en ze is ook nog sekretaresse van de karnavalgroep «De Kalveren». De aftredende Miss ziet de persoonlijke inbreng van de Miss Bette in het hele karnavalgebeuren niet zo erg groot. Ook zij treedt de mening toe dat de verkozene vooral een vlot iemand moet zijn, die zich op behoor lijke wijze kan uitdrukken. Deze «primate» van het Leedse karnaval is ook lid van de Miss-zingers, een trio bestaande uit 3 Misses Bette. Ze schrijft het feit dat er veel jonge kandidaten zijn vooral toe aan de moed die nodig is om een show te brengen. Het wordt er in de loop der jaren zeker niet gemakkelijker op, en de kwaliteit dient volgens haar, ondanks alles, toch nog te primeren. De aftredende Miss bestempelde als meest potentiele winnaressen Carina en Betty, waarin ze zich dus deerlijk vergist heeft. Het was voor haar een bijzonder aangenaam jaar, en vooral de karnavalstoet en het bezoek aan het bejaardentehuis herinnert ze zich nog duidelijk. Het summum was echter het bezoek aan het OCMW. Ze betreurt wel dat het kinderkarnaval dit jaar geen groot succes kende, en over de steun die het feestko- mitee zou moeten verlenen, was ze alevenmin te spreken. De gewezen Miss Bette bekent zelf heel veel aan de Orde te danken te hebben. GDN Hoger Op heeft de goede gewoonte om ieder lustrum van zijn bestaan te vieren en zó om de vijf jaar iets speciaals aan zijn (talrijk) publiek te bieden. Dit jaar, reeds het 45°, wordt als anti-probleemavond getiteld «Hoger Op-45», naar het voorbeeld van 10 jaar geleden. Het wordt een avond, goed gevarieerd en gevuld met korte nummers; muziek en zang, sketches en reporta ges, toneel en mime. Meestal eigen werk dat voor de eerste keer op de planken komt. Hoger Op is er zich van bewust dat het een moeilijke genre is. Toch zijn ze ervan overtuigd dat «H.O.'45» beter zal zijn dan de wansmakelijke, platvoerse voorbeelden op de B.R.T. Voorstellingsdata: 30 januari: vrijdag 31 januari: zaterdag 1 februari: maandag 2 februari: dinsdag Al deze voorstellingen (onder leiding van Frans Pau wels) hebben plaats om 20 uur in de zaal van de Moorselbaan (naast St.-Maartensinstituut). (jdl) trikoloor omgorde, zichzelf «aux-serieux: machtsdragers, was eivol afgeladen. ging en volume, in klank en ritme, van woorden en zin gitaarspel nauwelijks op ae achtergrond en de aandacht voor de zegging boette er ongetwijfeld bij in. Overi gens was de gitaarspeler, voortreffelijk geïnspireerd, zowel in de keuze van de gebrachte muziek als bij de uitvoering ervan. Het ge brachte gedicht van Federi co Garcia Lorca, zijn «Klaaglied voor een stieren vechter», in casu zijn vriend mend als hij was slaagde hij erin. in 1923, te promoveren in de rechten, aan de Uni versiteit van Granada. Zijn professoren konden het niet over hun hart krijgen deze «wonderknaap» het ezelsvel te weigeren, ook al had hij geen blijk gegeven van overdadige ijver. Hij was een artistiek en lite- avantgardist. Boven- Na de val van de monarchie en bij de installatie van de Republiek in 1931 is Federi co Garcia Lorca terug in Spanje. Samen met Eduardo Ugarte is hij een van de bezielers van de reizende universitaire toneelgroep «La Barraca» en in 1933 krijgt hij er de leiding van. ■Zij brachten het klassieke Spaanse toneel tot in de ver- Duidelijk had het tema van tistiek evenement op zich- nen' Vwrbac?s, ons telkens de Torero Ignacio Sónchez redenaar. Hij was de vriend i wppr Mpn hnctarf art mnn \nrtr i 1r?_ll_ k^£/VlUUOC IUIICC1 IUL lil UO V«?l dien zeer begaafd pianist en ste uithoeken van het land. deze avond meer dan de ver wachte belangstelling kun nen opwekken bij de natuur- zelf dient te staan. Anton Cogen leverde voor treffelijk werk. Steeds weer lijke achterban. Wellicht weet deze echte «duivels- werden de eieren ook in de kunstenaar» door zijn van- wonde gelegd... Aan de ba sis van dit initiatief zal on getwijfeld Elza Galle-De- zelfsprekendheid te verba zen. Wij willen hem hier be slist niet als zgn. voor- hennin hebben gelegen. Zij drachtkunstenaar wegdra- weer. Men luistert en men wordt meegenomen. Men ondergaat, op het randje van zijn stoel... Wie hierbij languit uitzakt, luistert mis schien net nog. maar voelt nauwelijks aan wat wordt doorgegeven. Een gelukkige kombinatie. doceert met name Spaanse gen. Het zou hem al te veel v'nden w'l- was het onderlij- i:. npn vrtn Inrrn norlifM in. literatuur aan beide Brus selse vrije universiteiten, U.L.B. en V.U.B. En het lijkt er naar dat alles wat daar mee te maken heeft een deel van haar leven, een stuk van haarzelf is geworden. Of het nu om of over Spanje zelf gaat of om de andere landen die, goed schiks. kwaadschiks, het Spaans als kuituurtaai ge bruiken in de eerste plaats de landen van la- tijns-Amerika steeds blijkt bij haar onverander lijk een verrassende mate riekennis en een aansteke lijk entoesiasme. Een overvloed aan geassi mileerde stof. die voor haar zomaar een verworvenheid een deel van haar zelf baast, tekent dan verant woordelijk vaak voor over dadige stoffering met heel wat weliswaar hoogst be langrijke en betekenisvolle details welke ongetwij feld kunnen zorgen voor meer verhelderend inzicht, doch die voor niet- of minder ingewijden veeleer de es sentiële hoofdlijnen verslui eren. Wij dachten dat een poëzie- nvond of liever een poëti sche avond minder be hoefte heeft aan verklaring, Qan toelichting, dan aan be leving, aan ondergaan. Analytische benaderingen, hoe lichtvoetig zij bij uitzon dering ook wel eens kunnen 2|jn, horen veeleer thuis in een studie-kringsfeer of op hel terrein van het Volksho- 9eschool-onderricht. Dit be tekent dat wij hier een lans h'eken meteen voor dit soort onderricht. Doch dat wij er bij blijven dat poëzie als ar- onrecht aandoen en hem op ne" L°rca's, 9edichl z?" j;.._ wel door de stem van de hetzelfde podium plaatsen als dit van het beproefde «patronage»-konsept. zegger, die de in woorden vastgelegde gevoelens van Mejias, dateert van 1935, het jaar vóór het beginjaar van de Spaanse burgeroorlog, een jaar dus voor zijn eigen tragische dood. Lorca werd gefusilleerd door medestan ders van generaal Franco die toen de strijd tegen de Republiek was begonnen. Het is een van die vele mis dadige moorden geweest waaraan mensen zich schul dig maken in tijden van ver warring. waarin opgehitste van de komponist De Falla en van de schilder Dali. Hij bezocht van 1919 tot 1928 de «Residencia de' Estudian- tes» te Madrid, waarbinnen de zgn. Generatie van 1927 gestalte zou krijgen. Van 1929 tot 1930 vluchtte hij als het ware weg uit Spanje en verbleef in de Verenigde Staten en Latijns-Amerika waar hij lezingen hield over Spaanse muziek Literair werd Lorca gevormd door het modernisme. Hij was tevens een scepticus, wat kenmerkend is voor de neo romantiek. Hij had ge voel voor impressionistische metaforen. Zijn voorkeur ging uit naar volkstema's en kinderideeën. Ook in de An- dalusische traditie vond hij zijn inspiratie, zijn land van de levende lijdende werke lijkheid. Als dichter doet hij zich vooral opmerken door Een ruime belangstelling voor Garcia Lorca. (Per) Anton Cogen is zonder meer een stuk talent uit vlees en bloed, een «artiste inté- gral». die, figuurlijk dan. barst van «présence»... en eigenlijk letterlijk ook wel! Hij is zonder enige twijfel gesneden uit hetzelfde hout waaruit ook Garcia Lorca is gesneden en waarvan ge zegd werd dat hij zijn uit bundige persoonlijkheid in een levendige taal wist te vertolken. En is ook niet volgende uit drukking toepasselijk die. zoals Elza Galle-Dehennin verhaalde, aan Federico Garcia Lorca wordt toege schreven. n.l. dat teater po- de dichter een fonetische di mensie geeft die kan wor den geregistreerd, als door het impressionistische gi taarspel van Dirk Van Waeyenberge waarbij de gevoelens, verbeelding en inspiratie van de dichter worden gevangen in het tril- lingsveld van de surrealisti sche weergave. Toch kwam het begeleidend gitaarspel al te zeer op zichzelf te staan. Het hielp hier minder dan dat het hinderde. Er dient dus nodig een techni sche formule gezocht en gevonden waarbij de mu zikale inkleuring louter sug gestief blijft. Nu bleef het geesten zich laten leiden door enggeestigheid. wrok en haat. en hierbij uitgaan van zogenaamde hogere waarden. Lorca was een bij zonder begaafd man. Hij werd geboren nabij de An- dalusische hoofdstad. Gra nada, te Fuente Vaqueros, in het jaar dat Spanje zijn historische nederlaag leed tegen de Verenigde Staten, in 1898. Spanje verloor toen Cuba. Puerto-Rico en de Fi lippijnen. Het was het jaar van «El Desastre». Lorca zou steeds dit ongeluksjaar voor Spanje aan zijn eigen be staan verbinden, zij het dan ironisch. Ongemeen inne- zijn «Romancero taitano», ke bestaan. Het tekent ten- een zigeunerepos, waarin volle zijn opvatting over het hij deze mensen als symbool leven waarvan hijzelf zegt der vrijheid en van de fanta- dat «het (leven) pas volle- sie ziet. levend aan de zelf- dig is als de dood er bij kant der gevestigde macht, hoort.» En eigenlijk is Lorca gekant tegen konformisme. pas voor goed gaan leven de dag dat hij werd vermoord. Zijn aangeboren surrealis- Aldus wordt op tragische me zou hem ook in deze wijze zijn eigen uitspraak stroming niet onopgemerkt bewaarheid, laten blijven. Toch zou dit alles tenslotte toch onderge- Als bij het einde van de schikt blijven aan zijn inspi- avond tenslotte. Bert Van ratie die hem eveneens was Hoorick nog spontaan Elza aangeboren. Deze inspiratie Galle-Dehennin dankt voor komt tot uiting in een van dit «teruggaan» naar die zijn grootste meest groot- tragische en dramatische ja- se gedichten, als hij zijn ren dertig, welke via Lorca toorn, ergernis en verdriet en zijn poëzie werden opge- uitschreeuwt in zijn «Treur- roepen, is hij duidelijk ont- lied voor een groot stieren- roerd. vechter» zijn «Llanto...» voor Het was reeds later dan vijf zijn vriend de «Toreador» Ig- uur in de namiddag... maar nacio Sanchez Mejias. Hier- de afwezige ziel was er le- in belicht hij ten volle het vend aanwezig geweest, tragische van het menselij- E.V. Het Aalsters Collectief Theater brengt «Prins voor het leven», een asociale karnavalmusical van Anton Cogen en Ralph Corbey op de planken. Het wordt een spektakel met zang en dans, als het ware de prinsverkiezing zoals die zich jaarlijks in Aalst afspeelt. Dit fiktieve (krisis) jaar is er spijtig genoeg maar één kandidaat prins komenopdagen zodat de jury voor een lastig dilemma staat; ofwel blijft de oude prins aan. ofwel krijgt de nieuwe prins de kandidaatstaf toegewezen! Na het traditionele voorprogramma, met gastvecfet- ten. een keizer (onze Kamiel in dit geval), ex-prinsen en één bierprins, de klassieke toespraak, presenteert de enige kandidaat vijf sketchen die in feite het eigenlijke stuk uitmaken. De vijf tableaux worden samengebracht in een lied, geschreven door Ralph Corbey. Verder zet de choreografe Greta Lintz de liedjes in beeld. Alle Pact-medewerkers, voor deze gelegenheid aan gegroeid tot een veertigtal uitvoerenden op de scène, zorgen speciaal voor deze produktie dat zaal Madeion omgebouwd wordt tot een café-theater Moulin Rouge. Speeldata zijn 1 februari, maandag 2 februari, vrijdag 6 februari, zaterdag 7 februari, zondag 8 februari, maandag 9 februari, zondag 15 februari, maandag 16 februari, telkens om 20 uur in zaal Madeion (Grote Markt). Inlichtingen tel. (053)-70.07.82. (JDB Na de drie suksesrijke opvoeringen van «Zwijg Klei ne». pakt Tejater 80 uit met de tweede seizoenproduk- tie, ditmaal echter een totaal ander genre. «De Emigranten» behandelt de problematiek van de vervreemding van een intellektueel die politiek vluchteling is en van een gastarbeider die tijdelijk zijn land en zijn familie verlaten heeft. Beiden gaan ze op zoek naar betere levensvoorwaarden Hierbij groeit de spanning tussen de twee emigranten en de Poolse auteur Mrozek belicht hierbij zijn opvat tingen over macht en vrijheid. Opnieuw wordt de regie gevoerd door een beroepsre gisseur Walter Boni. werkzaam bij de BRT. De ak- teurs. Dirk Klink (speelde onlangs de rol van Francois in «Zwijg Kleine») had reeds «van in de wieg» met teater af te rekenen en Luc Van Den Broeck (speelde de laatste jaren bij verschillende groepen o.a. Teater Lanseloet en Nieuw Leven) hebben hun sporen in het Aalsters amateurstoneel reeds verdiend. Met dit stuk wil Tejater 80 «ander» en «beter» toneel brengen, dit vooral door de keuze yan het stuk en door de ernstige aanpak van de produktie. Opvoeringen van «de Emigranten» worden gebracht op vrijdag 30 januari, zaterdag 31 januari, zondag 1 februari, zaterdag 7 februari, zondag 8 februari, maandag 9 februari telkens om 20 uur (stipt) in zaal Netwerk, De Ridderstraat 28, Aalst. Getrouw aan de kuituurintegratie die de vzw Netwerk betracht, zal Tejater 80 met medewerking van de openbare biblio theek een lijst van werken over de problematiek van de gastarbeiders ter beschikking stellen aan de toeschouwers. Tevens zal in de zaal een standje over dit heet hangijzer opgesteld staan. N.B. Reservatie is aangewezen, want per voorstelling zijn er slechts honderd plaatsen beschikbaar. Dit kan dagelijks telefonisch 053-77.84.56 (tussen 9 en 20 uur).

De Voorpost | 1981 | | pagina 9