Maurits De Schrijver: geen eenzame laatste man Het leven is nog meer dan voetballen 32 - 6.2.1981 - De Voorpost andere waarden in het leven, (vw) ook wel, anders zou het leven TE ernstig zijn. (vw) Hoewel voetbal steeds met elf wordt gespeeld, eet niet iedereen mee uit een rijke ruif. Vaak gaat de spits met de hoogste eer en roem de straat naar het sukses in, ook keepers plukken nogal eens de mooiste eerbewijzen. Libero's, de eenzame laatste mannen, moeten het vaak met veel minder steUen, Franz Beckenbauer «der Kaiser», niet te na gSgjiro- ken. Èr zijn «grendels» die vermaardheid verwier ven, maar toch... Wie over Lokeren schrijft heeft het vooral over showman Larsen, Lato. Mommens, Hoogenboom, maar Maurits De Schrijver moet het met minder stellen. Naar ons gevoelen ten onrechte. De Schrij ver heeft talent te koop; hij verdedigt schitterend uit, speelt bijzonder korrekt, kan zelfs met een goeie «laatste» pass Larsen de laan injagen en verder valt de Aalster se Massemenaar op door zijn bescheidenheid, zijn soberheid. Maurits De Schrij ver spreekt zoals hij speelt, zijn verhaal is geen prestigerelaas. Een diskussie is een lange pass in de voeten van de lezer, maar de bal kan alle richtingen uit: De Schrijver: werd ik nooit uit het «Volgens mij is de beste team gewipt, ik ruilde voetbalschool opgehe- die backplaats echter ven, namelijk de straat, wel voor die van libero. Vroeger kon je pro bleemloos lellen op een bal geven zonder het ri- De haard knapt het hout sico te lopen door een rustig weg, Gilberte, de auto gevat te worden. In vrouw van de «witte» de buurt voetbalde elk haakt een tapijtje bij el- rkind van 's morgens tot kaar. Alles ademt hier 's avonds, week in week rust. En mocht er toch uit. Op een mooie dag lawaai voortgebracht ondertekende ik een worden dan smoren de aansluitingskaart bij Eendracht Aalst. De evo lutie verliep rimpelloos, ik speelde op het mid denveld of voorin en doorliep zonder hinder nissen alle jeugdreeksen tot ik in de kern opgeno men werd. Aalst speelde ■toen in derde. Toen Lo keren promoveerde van tweede naar eerste, een goeie zeven jaar terug, werd ik benaderd door de Wase klub. Mijn prof- statuut lag klaar. Ik was tweeëntwintig en erg ambitieus. Uiteraard ondervond ik wat aanpassingsmoei lijkheden. Loopsnel heid, fysiek, techniek, beweeglijkheid, koncen- tratie, kortom zowat alle facetten moesten gesle pen om een volwaardig eerste klassespeler te worden. De in rij periode liep evenwel soepel, deels ook omdat de toen malige trainer, de heer Novak, me ontzettend veel vertrouwen inboe zemde. Die gaf me richt lijnen, stelde werksche ma's op. steeds gaf hij de indruk met mensen te werken en dat deed mpy f?rg goed. Lokeren had dan ook weinig preten tie, het behoud verzeke- "ren was de belangrijkste opdracht, dikke-nek- ken-politiek werd nooit gedirigeerd, ook nu nog niet. Die hele samenloop -.y/an omstandigheden <cwam echtef héél aardig Dver zodat ik in de eerste /riendenmatchen al verd opgesteld Eigen- tardig genoeg verzeilde k onder Novak naar de inksaehterkant van de ploeg. En tot mijn grote opluchting kwam ik nog knap door die eerste wedstrijd Sedertdien dikke tapijten dat in de kiem. Maurits De Schrij ver vervolgt zijn verhaal op dezelfde serene toon hoogte. «Ook op menselijk ge bied kreeg de zaak een betere kleur. Een jon gensdroom werd reali teit, ik verheugde mij over het leven, verdien de een behoorlijk loon en bovendien oefende ik nog eén bijberoep uit. Die job was belangrijk voor mijIk liep voor het eerst in de hoogste klas se rond en indien ik toen reeds steeds maar weer aan die bal zou moeten gedacht hebben, zou ik waarschijnlijk mijn con centratie geforceerd hebben. Die spanning kan ik nu wel aan. als jonge speler moet die druk van louter voetbal len soms zwaar door drukken denk ik. Je mag tevens niet ten dat de situatie nieuw was voor mij. Ik voetbalde tegen de beste spelers, denk maar aan Puis, Devrindt en zo, en elke match groeide uit tot een nieuwe ervaring. Nu speel ik stukken los ser, een hele wedstrijd. Teren op*de routine Het. zijn de andere jonge spe lers die de automatis men onder de knie moe ten krijgen. Verbrug- gen, bijvoorbeeld, dat wordt een grote. Ja, er zijn nogal wat bui tenlanders aangesloten bij Sporting maar wat wil je? Het publiek eist spektakel, en terecht. Na een paar jaar ereaf- deling heb je ook de smaak te pakken om het eens hogerop te probe ren, Europese kontak ten te leggen. Een mak kelijke manier is dan goeie buitenlandse spe lers aan te trekken die ervaring zat hebben en die het niveau van de ploeg op korte termijn en plots blijkt dat de voorhoede meer slagkracht heeft. De trainer moet dan maar een keuze maken. Voor Lubanski, een klas bak de hoogte insturen. Deze die jarenlang de smaak- manier van werken is wellicht ook de snelste. Er moet enkel geld wor den geïnvesteerd, tijd spaar je uit. Toch moet ik toegeven dat de buitenlanders veel meer krediet krij gen dan Vlaamse jon- maker van het elftal was, moet dat een nare ervaring zijn. Wegzin ken in de anonimiteit, en dat dan nog "in een vreemd land waarvan je de taal lang niet be heerst... De wil om hogerop te gens. Indien ik vroeger klimmen is vaak moei- driemaal slecht na el- lijk te beteugelen. De kaar gespeeld zou heb- vechtlust verving vaak ben, dan stond ik nu niet het improvisatievoetbal, meer op de loonlijst. Een het kan tal fouten neemt buitenlander kan zich steeds toe en vaak re- een ruimere marge toe- gent het gele kaarten op eigenen. Een Mark Ver- de weiden. Maurits De bruggen zou nooit een Schrijver vormt hierop half jaar naar zijn kon- ditie mogen zoeken. La- een aanslag op een tegenstrever, goeie god. En let op; voetbal is maar een weerspiege ling van maatschappelij ke processen. Kijk naar die sluikstorters, naar Rumst, alles draait rond de poen. We breken onze eigen wereld af, we ver pesten voor eeuwig ons milieu en dat allemaal voor het geld! En veel voetballers maken hun eigen vak naar de knop pen. Wie gaat straks nog naar het anti-voet- bal kijken? Momenteel draait alles nog behoor lijk, maar als niet wordt ingegrepen, dan vrees ik binnen x-aantal jaar met een voetbalkater te zitten en dat zou echt jammer zijn. Ik ben ook al in de fout geweest, ik ben niet on schuldig. Van Moer heb ik eens lelijk te grazen genomen; kort nadat hij een raid op mij had uit gevoerd. Ondertussen is dat al bijgelegd, maar ook broodspelers hebben soms last van geprikkel de zenuwen. Maar an derzijds moet ik ruiter lijk toegeven dat onspor- tiviteit ook ingelepeld wordt door de spanning waaronder veel jongens het gras oplopen. De kernen zijn over het al gemeen zo breed dat vooral jonge krachten al vlug naar de bank ge trokken worden. Één maal in de ploeg zouden die mensen over lijken gaan om erin te blijven. Oefenmeesters, bestuur en supporters zouden moeten inzien dat zoiets niet geduld kan worden, maar ik geloof dat ik een beetje in de woestijn sta te prediken. Als ik het over de fair-play heb. Als je wat ouder wordt dan tracht je je tegen strever met een linke truk in de wind te zet ten. Een schijnbewe ging, een pirouetje, een korte tik tegen de bal naar een vrij mannetje en ondertussen de op stelling van de tegen- ploeg een beetje ont grendelen. Je kan het ook met een lange pass doen, vanuit de verdedi ging een razendsnelle counter opzetten, of zelfs een pass naar je eigen ik wanneer de bui- tenspelval aan de andere overkant openklikt. Voetbal is eenvoudig, hoe simpeler de manier van spelen hoe genialer. Het voetbal zoals het de laatste tijd gespeeld wordt te Lokeren is uit ermate explosief, krach tig, snel en technisch hoogstaand te noemen. De resultaten van derge lijke combinatie van di verse krachten en mach ten is uniek te noemen. In de Beker van België, in de strijd om een Euro pees ticket voor volgend seizoen en nog volop op de barrikaden van het Uefatornooi. Het sukses is duidelijk voelbaar in de Wase lokalen. Maurits De Schrijver «Het beste soort voetbal konden we vooral de monstreren in de Beker van Vlaanderen. Dat was voetbal zoals het nergens anders nog ge trapt wordt, ook op Lo keren niet meer. De ploeg dreef op magische krachten. Nadien ver toonde de vormkurve een daling, ook omdat de voorhoede een beetje onzeker ging akteren. Sedert een paar wed strijden, en vooral gedu rende de Europese cup duels kwam er terug 'n vonk in de pan. Op Beve- ren werd er zelfs een knappe beurt vrijgege ven. Dus het gaat duide lijk goed met de Spor ting. Helaas, hebben we in de kompetitie een te hoog aantal punten ver kwanseld zodat een titel waarschijnlijk uitgeslo ten is. In de Beker van België kan het natuur lijk nog alle kanten uit, maar tweemaal tegen Be veren is een beetje van het goede te veel Zes matchen speelden, of zullen we gespeeld heb ben tegen de Wase buur, maar goed, we zien wel. Ook in de Uefakompeti- tie zijn we nog helemaal niet uitgeschakeld, vooral omdat sommige spelers dan blijkbaar dubbel gemotiveerd op het terrein rondhossen. In San Sebastian bijvoor beeld hebben we een uit zonderlijk goeie match gespeeld. Lokeren kan zich altijd overtreffen, en dat is niet altijd onbe langrijk! Door het feit dat Loke ren zich in meerdere kompetities in de be langstelling speelt, wor den de ogen tevens op de spelers gericht, ook die van bondscoach Guy Thijs. Mommens schijnt zich een vaste plaats te hebben toegeëigend en ook De Schrijver werd tweemaal geselekteerd. Toch blijkt Guy Thijs de Lokerse stopper niet no dig te hebben om de Ro de Duivels met een echt sterke Ausputzer te ver wennen. Maurits De Schrijver: «Ik maak me rond die zaak geen illusies, ik vind het zelfs geen blaam voor mijn loop baan nooit bij de natio nale elf behoord te heb ben. Lokeren is nou niet bepaald de ploeg met een grote naam en dat telt toch ook? Er is niemand van het bestuur ver tegenwoordigd in de hoogste Bondsregionen, zodat geen kat een woordje doet voor Ray mond (Mommens) of voör mij. Dat Raymond in de ploeg der uitverko ren terechtkwam was zelfs aan een toeval te danken. Indien Coeck niet gekwetst geweest was, dan zou Raymond nooit naar Italië gevlo gen hebben. Nochtans is iedereen ervan over tuigd dat Mommens a plaats meer dan wal is. En Verheyen sa ook niet mis in de ploj Maar ik begrijp de d Thijs, hij moet tenslï een keuze maken, e J kunnen slechts elf Iers opgesteld worl Maar stel je maar i voor, wakker lig niet om. En dan hebben we I tuurlijk het kontrak! Lokeren. De aanvoeil van de ploeg ziet opl einde van dit voetba zoén zijn termijn strijken. Allicht ligj heel wat ploegen te op de blonde lib e maar wat gaat er gel jng ren? Blijven of verti et ka ken? De Schrijver is negenentwintig en laatste man kan hij een hele poos mee. «Veel problemen on< scheid ik niet. Uitera zal het huidige kontrr aangepast moeten v aand r icen den, maar mijn fman le eisen zullen niet hoog liggen. Indien ploeg een hoog sali di wil uitbetalen, dan za ;l via daar natuurlijk over rdt denken en mijn ged; 301 raarc movf bes tal m om een paar jaar moetlnbo* zeggen op Daknam. moet realist bliji nietwaar? Nu kan nog geld verdienen, c iets anders zien te den om me bezig te h i-fci den. En Lokeren is t maar wat makke voor mij. Geen v reiskosten, geen spannen sfeer, veel zier en een behoorlijk komen. Een buitenla aanbod? Ik denk dal daar niet zou op ingf tenzij de verdien: formidabel hoog ligj maar ik denk niet die mogelijkheid zich voordoen. Als het gebeurt moet ik vooral vrouw en kinderen ken. Want die vo: voor mij het cenl van het leven. Voel len is een passie, het leven is het bel rijkst. Je moet bej_ waarden en normen pieko gen elkaar afwegj Voetbal is geen gou kalf dat aanbeden worden. Voetbal is i tief, zoals alles. Gelu meer dan steeds weer tegen die bal lo|J lellen.» Bij het verlaten woning merken we I de auto geblokkd staat door een Amerikaanse een man met eenhl stapt net uit; «Kijk I kontrakt van Uq Sam», lachen we. Schrijver schatert uit. een gelukkige uitzon dering. Nauwelijks één- to kan dat wel. Nu blijkt maal werd hij in zijp, ze- dat Lato een reus van venjarige loopbaan in 's een speler is die pas se- lands hoogste voetbalaf- dert. de|8fcarwisseling deling geel geschorst, zichzelf ~W voetballend dit terwijl wat verdedi- terugvond. En kijk, on- gers vaak met geelzucht ze Pool speelt goed en geplaagd zitten. m Lokeren ligt terug in ie ders mond. Toch moet ik grif bekennen dat het «Een brutale vlegel ben ik nooit geweest. Niet dat ik een lammetje ben, jonge talent in ons na- want dan gaan de aan- tionaal klubvoetbal een vallers je kompleksen beetje over het hoofd Ttan worden gezien. Ik bezq^ kr< Kijk, hier een stud in het vrees dat een superploeg vlees (Maurits wijst een als Anderlecht zelfs te veel van het goede wil. Beloftevolle spelers als putje op de rechter- scheen). Had die trap iets verder tegen het Martens worden gestikt been gekomen dan was door die vedettencultus^iat gebroken. Het kon en datis niet meer ge- me mijn hele loopbaan zond. gekost hebben. Maar ik Pijnlijk is de plotse Lu- vraag me soms af waar- banski-ommezwaai. Ik om profvoetballers el- geloof niet dat er een kaars' benen willen af- soort vete wordt uitge- schoppen. Dat kan toch vochten tussen Wlodek niet enkel door de poen en Hasaert, maar Lu- komen? Het lijkt wel een banski had plots een nachtmerrie. Voor enke- mindere periode, werd le blauwe briefjes meer naast de kern gedropt of minder, plegen velen tekst: Paul DE M« foto's: Paul VERBA Maurits De Schrijver: gezellig thuis, (vw)

De Voorpost | 1981 | | pagina 32