PACT SCOORT MET KARNAVALMUSICAL «PRINS VOOR H El rLEVEN» OPNIEUW ENORM H OOG UITAGENDA KALME GEMEENTERAAD MET NIEUWE BELASTINGEN ALS H00FDBR0K Posthume hulde aan kunstschilder Jos De Bie lm. 9T Raf Buekens 6 - 6.2.1981 - De Voorpost Een daverende prestigeproduktie. Pact (Progressief Aalsters Collectief Teater) pakt na het sukses van de semi-musical «Het Kleine Mahagony» (vorig seizoen) opnieuw zwaar uit met een wervelend spektakel, waarin vooral zang en dans hun part opeisen. «Prins voor het Leven» mag je echter niet verwarren met een afkooksel van een karnavalavond, alhoewel Keizer Kamiel. Prinsen Jean-Paul, Michel, Antoine, het Stemmingstrio, Frans Wou ters, Arthur Claessens en de Zangeres 't Heeft geen Naam er hun medewerking aan verlenen. Het is meer, veel meer! de prinsenverkiezing komt Het is teater in teater: voor slechts één kandidaat opda gen en daarom staat de jury voor een moeilijk dilemma. Zal de prins aanblijven of krijgt de nieuwe de prinsstaf toegewezen? De enige kan didaat doet toch flink zijn best de vijf sketchen om ten slotte als prins drie dagen over Aalst te mogen regeren. Regisseur Anton Cogen heeft dit geheel op een «pro- Het orkest, het backing koor bezetting. (Per) een deel van de dansformatie: samen goed voor 113 van de totale gressieve» manier uitge kiend en in een unieke vorm gegoten. Zo is het briljante glitterdekor van het volledig omgebouwde Madelon-tea- ter al een fantastische reali satie op zichzelf; van zodra je een voet zet in het café- teater Moulin Rouge, word je ondergedompeld in het karnavalgebeuren. Niet alleen orkestleider Ralph Corbey en koreografe Greta Linz. maar ook de overgrote bezetting hebben iets groots weten te maken van deze Karnavalmusical. Anton Cogen heeft het vol tallige gezelschap van Pact, voor de gelegenheid uitge breid met een tiental dan sers en danseressen van hoog niveau en een subliem orkest, stevig in de hand gehouden en met oog voor details de produktie opge tild tot een enorm peil en tevens een stevige homoge niteit verwezenlijkt. Hoofdrolspeler Roland Schollaert, als Prins René, speelde met glans, maar ook de overige akteurs heb ben in kleine en daardoor zeer moeilijke opdrachten pareltjes van vertolking ten beste gegeven. Het publiek laat zich mee spelen door het spektakel geboeid door de explosivi teit van de spirituele dia logen. Als het doek valt, volgt er een klaterend applaus, maar géén staande ovatie, want het publiek zit er té gemakkelijk en té losjes bij. Madeion was immers omge bouwd tot een oergezellig cafeetje met konsumptiemo- gelijkheden. Het spreekt vanzelf dat we in ons volgend nummer uit voerig zullen ingaan op de ze fantastische prestatie. (Interviews met Anton Co gen, Ralph Corbey en Greta Lintz inklusief). Zo willen we er nog een beetje de span ning inhouden en de verras- singseffekten nog niet ont bolsteren. Het hoeft niet ge zegd dat we jullie allemaal aanraden «Prins voor het Le ven» bij te wonen. Het is de moeite overwaard. Geloof me vrij! Jo DE BRUYN De musical loopt nog op 6, 7,8, 9,15 en 16 februari 1981, telkens te 20 uur. Reservatie mogelijk, ja zelfs wenselijk (ook voor de a- bonnees) op telefoonnummer 21.11.48 van zaal Madelon. Kamiel Sergont mag niet ontbreken in een karnavalmusic< De gemeenteraad van 28 januari jl. was alles bij elkaar een kalme bedoening. Daarvoor zal niet alleen het beperkt aantal punten (42) voor verantwoordelijk geweest zijn, maar ook het feit dat er slechts twee interpellaties op de agenda ingeschreven waren, waarvan er één dan nog verdaagd werd. Nadat burgemeester D'haeseleer aan iedereen een geluk kig en voorspoedig nieuwjaar gewenst had, deelde hij de raadsleden mede dat het probleem rond het instellen van het tweerichtingsverkeer op de cityring ingeschreven werd op de vergadering van de verenigde sekties van woensdag 11 februari eerstkomende. De kulturele avond gepland door de Baardegemse Vlaamse KIub en de lokale Davidsfondsafdeling die verleden vrij dag zou doorgaan met o.m. een huldiging van kunstschil der Jos De Bie ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaar dag evolueerde na het toch enigszins onverwachte afster ven van Jos De Bie tot een rouwhulde. Na de rozenkrans verleden vrijdag voor de afgestorvene waren een 150-tal mensen opgekomen enerzijds om een laatste hulde te brengeji aan de aflijvige en ander zijds om de andere punten op het programma, voor Baardegemnaars dan alles zins belangwekkend, mee te maken. Na een welkomstwoord door ir. Willy De Valck en een korte toespraak namens het stadsbestuur door schepen van kuituur Herman Roels die tevens om enkele mo menten ingetogenheid ver zocht zorgde Willy Cobbaut die blijkbaar tal van pijlen op zijn boog heeft voor een muzikale opening in duo met zoon Bart: tenorblokfluit en dwarsluit. Keurig. Met voor zich een grote foto van de overledene tussen een aantal van diens schil derijen en tekeningen kon den de aanwezigen geboeid luisteren naar de toespraak van Willy Cobbaut die zich op meesterlijke wijze van zijn delikate opdracht, de kunstenaar in deze dramati sche omstandigheden voor Baardegem enkele momen ten te laten herleven, kweet. Jos De Bie, stammend uit een familie met reële kunst zin, liep tijdens de oorlogs jaren (WO I) akademie te Aalst en besloot de vijfjarige cyclus met een merkwaar dige «Kristus aan het kruis» als eindwerk. Voor den brode werd hij dan huisschilder. Hij had im mers heel wat monden te voeden en vijf jongens en een meisje te laten stude ren. Ook in zijn dagelijks schilderwerk onderscheidde hij zich echter van de gewo ne loonwerker en wist steeds het artistieke ele ment zoveel als mogelijk aan bod te laten komen. Slechts nadat hij de pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt zou hij zich als kunstschilder ten volle kun nen uitleven. De natuur ob serveren en trachten te door gronden, vaak van door het raam van de kamer waar hij werkte en leefde, werd zijn unieke betrachting. Samen dan met de inspanning die hij zich getroostte het alle maal zo realistisch mogelijk weer te geven. Geliefkoosde onderwerpen waren voor De Bie bomen, landschappen, typische ge bouwen en alleszins de kerk van Baardegemeen ju weeltje, dat hij tientallen keren, vanuit alle mogelijke hoeken gezien, tekende en schilderde. Grootse onder werpen waren hem vreemd. Wél trachtte hij de mensen een meer artistieke kijk op natuur en omgeving mee te geven én wist hij uit de ei gen omgeving pareltjes vol sfeer te puren. Dit met zin voor ruimte, verten, lokale sfeer en in een aangepast, rijk koloriet. Zowel met zijn pentekeningen als met zijn schilderijen mag Jos De Bie eervol plaats nemen in de rij van streekkunstenaars als bvb. Piet Gillis of Frans Coppens. Dit zowel door de keuze van zijn onderwerpen als door de fijne, kunstzinni ge afwerking. Kommersiéle bedoelingen waren hem vreemd en moeilijk viel het hem van een van zijn wer ken te moeten scheiden. Baardegemnaars, die van De Bie niets konden be machtigen, kregen nu de ge legenheid zich een repro- duktie aan te schaffen van een mooi werk van de kuns tenaar. «Roggemans Hof» of het «Hof ter Linde». Na deze hulde kwam ere- schoolhoofd Edmond Moort- gat aan bod met kommen- taar bij zijn onlangs via het Davidsfonds uitgegeven «Metinghe Boeck van de ge nerale prochie Baerdeghem soo van landen, meers- schen, bosschen, toeyden als andersints ghemaeckt ende ghemeten door meester Joos De Deken, ge- sworen lantmeter. De toe stand van het toenmalige Baardegem in 1903 werd erin weergegeven «door or- dre van bedesetteren van Baerdeghem mede oock alle nottabele en principaele ge- mijntenaeren derselve proc hie». De 3caerte fighuratie- ve die bij dit Metingboek hoorde was zwaar bescha digd en versleten doch werd, op vraag van pastoor R. Pieters in 1936 door wijlen Lydia Moortgat nagetekend en door Edmond gaandeweg verbeterd en aangepast. Met dit werk waarbij alle bezitters werden geïdentifi ceerd en alle bewoners uit 1703 vermeld na bijwerking bij middel van fotokopijen van Affligemse kaarten van dezelfde landmeter berus tend in het Rijksarchief had Edmond Moortgat aller minst de bedoeling defini tief wetenschappelijk werk te brengen. Wel wilde hij door vorsing- werk en uitpluizen van oude geschriften archiefstukken en publikaties waaronder werk van toponymist Dr Jan Lindemans met «Baarde gemse plaatsnamen» en het ceuvre van Dr Verbesselt elementen vinden en bouw stenen bijbrengen die histo rici verder basismateriaal zouden bezorgen voor latere konklusies. Uit de veelheid aan details vermelde Moortgat o.a. en kele typische bevindingen. Zo had Baardegem in 1703 nauwelijks 80 huizen en twee molens, een op één staak op Eerdegem en een op vier poten in de Molen straat. Zo ook is de huidige, aan restauratie dringend toezijn- de pastorie, reeds de derde in de reeks. De vorige stond op de plaats naast de huidi ge gemeenteschool en de eerst gekende, «de Cure», in de Dorpstraat naast de hui dige maalderij Fies. Zo ook het «lazarusplaats- ken». een afgelegen plaats melaatsen en pestlijders dat zich te Baardegem onder de naam «ziekenplaatsken» si tueerde bij het Stockt, aan de huidige hoeve «Loere- mans» op de weg naar Leb- beke bij de «Kapellekouter» en de «Cluysvelden». In zijn boek onderscheidt, de auteur negen wijd en of belopen. Beloop 1 met o.m. Kerkstraat en Steenlant, beloop 2 met de Hoevencauter. beloop 3 met het Boschvelt en den Moetsereelbosch beloop 4 met Kerkhofcauter en Groo- ten Molencauter. beloop 5 met de Vossenhollen en het Lochtevelt, beloop 6 met Lin nen- en Broeckvelt, beloop 7 met den Baerdeghemcauter en den Driesput, beloop 8 met Eerdeghemcauter en het Stockt en tenslotte be loop 9 met den Hautemcau- ter en den Capellencauter. Voor belangstellenden be vat het boek verder een schat aan toponymische ge gevens en de aanduiding van eigenaar, pachter, op pervlakte en aard van een duizendtal percelen met si- tueringskaarten. Achteraan ook een penteke ning van Jos De Bie over de kapel op de St.-Pietemelle- berg, evenwel op Meiderts grondgebied... De financiële opbrengst van dit boek, een waardevolle bijdrage met eheel wat ba sismateriaal waarop ge schiedkundigen kunnen ver der werken, werd aan de restauratie van een Baarde gemse kapel besteed. Volle dig in het kader van de aktie daarmede blijvend. Deze kulturele avond die, mede door de konfrontatie van de zienswijze van spre ker en toehoorders wat soms tot geanimeerde diskussie aanleiding gaf. op niveau genoemd mag worden werd dan besloten met een dia- projektie van typische Baar degemse plaatsen met land schappelijk moois of met za ken met folkloristische of historische inslag. Dia's dan van Willy Cobbaut en Her man Crabbe. LH In memoriam dhr. De Bie. (Per) Anderzijds diende inge volge de niet-goedkeuring door de provincie de ver plaatsingsvergoeding van de burgemeester en schepe nen herzien te worden. Daar om dienden twee nieuwe beslissingen getroffen één voor de burgemeester en één voor de schepenen. Na het aanvaarden van een stichting voor de kerkfa briek van Nieuwerkerken, die als tegenprestatie voor een gift van-100.000 fr., ten eeuwigen dage 12 missen per jaar dient te celebreren, werd de klassieke reeks le ningen aangepakt. Ditmaal waren er slechts zeven voor een globaal bedrag van 4.326.000 fr. Zoals reeds klassiek is, stemde de CVP- oppositie ook ditmaal tegen. Fraktieleider Ghis Willems verantwoordde de houding van zijn partij door erop te wijzen dat het stadsbestuur nog steeds geen zin aan dé dag legde voor besparingen en doordat de CVP daarom kordaat blijft in haar één maal aangenomen houding. Reeds bij de eerste lening van 201.000 fr. voor de aan koop van kantoormachines en uitrusting voor de alge mene administratie, vroeg oppositielid Etienne Bogaert of het nodig was nieuw ma terieel aan te kopen nu er zoveel personeel afgedankt werd. Schepen van Finan ciën Van den Eede (PW) preciseerde dat het om een toewijzing van de maand ju ni 1980 ging. Tevens deelde hij mede dat er een inventa ris opgemaakt werd van hel meubilair en de machines. Ir de toekomst zouden geer nieuwe aankopen meer ge beuren tenzij deze dringenc zijn. De volgende drie leningen werden zonder kommentaar door de meerderheid aange nomen maar bij een lening van 285.000 fr. voor werken aan de speelplaats van de stadsmeisjesschool, in de Binnenstraat (herziening op basis van eindafrekening, merkte CVP-raadslid Uytter- sprot op dat de speelplaats in de Binnenstraat beter was dan op sommige andere plaatsen. Hij vroeg ook dat daar iets aan de toestand ten goede zou gewijzigd wor den. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) antwoordde enkel dat hij van dit feit reeds medede ling had gedaan op het sche penkollege van de week voor de gemeenteraad. Toen gevraagd werd een lening van 1,62 miljoen te aanvaarden voor het vol storten van de tweede schijf van het door de stad onder schreven kapitaal bij de In- terkommunale voor Krema- toriumbeheer vroeg CVP- fraktieleider Willems of dit geld reeds opgevraagd werd. Bijna in koor ant woordde het schepenkolle ge affirmatief 'terwijl de schepen van Burgerlijke Stand Hooghuys op zijn beurt aanstipte dat het ont werp voor het nieuwe kre- matorium bijna klaar was. Meteen was men bij een ganse reeks belastingen be land, waarvan de opbrengst in 1981 op 87 miljoen ge schat wordt. Over de toelich ting en de diskussie hierrond hebben wij het in een aparte bijdrage. Zoals tegen de nieuwe be lastingen verzette de CVP- oppositie zich ook tegen een reeks openbare werken die ter goedkeuring voorgelegd werden omdat de stad nog steeds geen besparingsplan voorgelegd had, en omdat volgens deze partij het stadsbestuur nog steeds geen selektie maakte tussen wat noodzakelijk was en wat niet. Ondertussen was ieder een wel al akkoord gegaan met de processen-verbaal van enkele kasnazichten als ook met wegen- en riole ringswerken in een nieuwe sociale woonwijk te Gijze- gem. Het ontwerp voor de afvalwaterkollektor E/F werd eveneens unaniem aan vaard. Hierbij maakte sche pen De Neve van de gele genheid gebruik om zijn diensten van de koliektoren te feliciteren met het gepres teerde werk. Na amper twee jaar tijd was deze dienst erin geslaagd reeds een uitvoe ringsdossier op te maken, en het eerste deel van de afval waterkollektor in aanbeste ding te geven. Ook het voor ontwerp voor het zuiverings station is reeds klaar, aldus de schepen van openbare werken. Ook het verleggen van een voetweg te Nieuwerkerken stuitte op geen enkel verzet. Bij de bespreking van de bestekken en ontwerpen kwam er wel hier en daar kommentaar en vragen los. Zo vroeg Chris Lievens- Borms (CVP) nogmaals of kleine elektriciteitswerken niet met eigen stadsperso- neel konden uitgevoerd wor- dpn. Schepen De Neve ver duidelijkte dat in de mate van het mogelijke er wel met eigen personeel gewerkt wordt, «Maar wij kunnen niet alles zelf doen,» zo voegde hij er droog aan toe. Chris Lievens was met dit antwoord nfèt geheel tevre den en riep op haar beurt: «Dit mocht vroeger niet met eigen personeel, en nu mag het blijkbaar wel». Haar partijgenoot Ray mond Uyttersprot kwam hierna tussen met erop te wijzen dat Intergem aange drongen had om bepaalde armaturen te vervangen. Bij gebrek aan geld zou dit nog niet gebeurd zijn, alhoewel het raadslid zelf van oordeel was dat dit wel noodzakelijk was. Het was opnieuw schepen De Neve die stelde dat het type dat diende vervangen te worden niet meer in de markt was en dat het stads bestuur daarom naar een vervangingstype zocht, dat het best overeenstemde met de niet-funktionerende ar maturen. «Anders moeten wij het oude type volledig vervangen,» zo voegde hij er nog aan toe. Na nog enkele diskussies waaronder vooral deze met betrekking tot een nieuw sa nitair gebouw aan de Rozen- dreef te onthouden is, kwam men vlug tot het einde van de officiële agenda, waarbij talrijke wijzigingen en aan vullingen aan het algemeen politiereglement van de stad dienden aanvaard te worden. Namens zijn fraktie vroeg CVP-er Ghis Willems de ver daging van de twee agenda punten, die er betrekking op hadden omdat hij het ver slag slechts ontvangen had op 24.1.1981 en niet de nodi ge tijd gehad had om zijn fraktie van de wijzigingen in te lichten. De burgemeester toonde terstond begrip voor deze vraag en was dan ook akkoord met de verdaging. Meteen kon begonnen worden aan de interpella ties, waarvan wij deze van Jan Caudron over een stede lijke dienst voor energiebe sparing elders weergeven. Verhaalbelastingen Ook CVP-raadslid Ray mond Uyttersprot had een vraag laten inschrijven die mede ondertekend werd door de meerderheidsleden Oscar Redant, Louis Saerens en Arsène Carlier. Het was de bedoeling van deze raadsleden, die alle partijen uit de gemeente raad vertegenwoordigden, artikel 13 van de beraadsla ging van 20 december 1978 te wijzigen. Deze beraadsla ging die ondertussen bij KB aanvaard werd, voorziet in een heffing van een verhaal- belasting op het verwerven van de wegzate, op de wegenuitrusting, op het leg gen van riolen en op het uitrusten van voetpaden en opritten. Voor de onge bouwde percelen gelegen in de landelijke zone van de stad wordt de verhaalbelas- /iek ting op dit ogenblik beri kend per meter lengte lang de openbare weg. De indiéare| ners van het voorstel wei sten dat de eigenaars in d toekomst slechts zouden b( e z' last worden voor de grootst [ejnj lengte van de gebouwererst evenwel met een minimi i maanslag van 25 lopend meter. "r,s Toen dit agendapunt té*e b sprake kwam stelde Burgi ?eer meester D'haeseleer voo'a a het te verdagen en eerst t bespreken op de vergadt te'a ring van de verenigde konfaan missies. Bn- CVP'er Uyttersprot von 'a"' deze vraag spijtig, omdat h 9"L zijn voorstel reeds dri 'e maanden geleden uitgeleg enc' had op de financiële kon 5n r missie, en omdat het toe ,ie medeondertekend was doof161 c een gemeenteraadslid va °ec elke partij. Ook op het prc^aa vinciaal bestuur te Gent, i ;00P de diensten van de bela: e ze tingsverordeningen, was he''oe reeds besproken, en dez 'e bleken bereid om de nieuw *'19 tekst te aanvaarden. Andei;aal- zijds was ook de schepe 'e 'i van Financiën reeds maand op voorhand in heTu N bezit van de tekst van he^e raadslid, «ledereen we« waarover het gaat, en d''idl financiële weerslag is zeede l- beperkt,» aldus Raymon^P^ Uyttersprot, die daarom nie!^et begreep waarom het dossie®|.ro nu plotseling op het laatst k'ike moment naar de verenigd A'vc kommissies verwezen werd Sief Ondanks alles was hij ak,abe koord met het voorstel vaijnef de burgemeester op voor-*e 1 waarde dat er volgend(er0' maand een definitieve besen slissing zou getroffen wor^ge den. Tot slot verduidelijkt|j3llk hij eveneens dat zijn voorle,é stel geen teruggave inhielfAl,e van vroeger geïnde bela*en tingen. 'ed| Gezien iedereen blijkbaajd?'' akkoord was om het punib,ni opnieuw te bespreken o(scb een volgende raadszitting,ot werd deze van eind januar Pu* maar meteen afgesloten. a"e VEHI Vanaf 31 januari in Galerij SGS, Spaarzaamheids straat 65 te Aalst, tentoonstelling van schilderijen en gouaches van de Nederlandse kunstenaar Bert Loe rakker. De expositie is toegankelijk van 14 tot 19 uur op zon- en feestdagen van 10 tot 19 uur. Maandag en dinsdag gesloten. Tot 15 maart. Vrijdag 6, zaterdag 7, zondag 8, maandag 9 en tenslotte zondag 15 en maandag 16 februari 1981, telkens om 20 uur: «Prins voor het leven» een asociale karnavalmusical van Anton Cogen en Ralph Morley. Choreografie: Greta Lintz Presentatie: Carole De Jonckheere Algemene leiding: Anton Cogen Organisatie: P.A.CT, (Progressief Aalsters Collectief Teater). Architekt Raf Buekens. Kwalenhoekstraat 13 te Nieu werkerken. stelt schilderijen, olieverf en akwarellen tentoon in de Belfortkelder van vrijdag 6 februari töt en met zondag 15 februari. De vooropening heeft plaats op vrijdag 6 februari te 19.30 u. met een inleiding door schepen Edgard Hooghuys, gewezen burgemeester van Nieuwerker ken en een voorwoord door Fr. De Schrijver, licentiaat germaanse filologie.

De Voorpost | 1981 | | pagina 6