WIE VAN DE DRIE WORDT BIERPRINS 1981? Simon, de rondborstige Henrieken heeft ooit eens de Keulse Rosenmontag mee gemaakt en vond het indruk wekkend. Daar wordt de stoet echter gesteund door machtige firma's, hier wer ken de mensen van de groe pen er maandenlang hard aan, verleent de stad subsi dies en stelt gebouwen ter beschikking. Vanwege de huidige ekonomische krisis heeft de stad zich verplicht gezien om op het karnaval- budget te bezuinigen. Voor de verenigde Aalsterse kar- navalisten, bij welk Verbond ze" ook mogen aangesloten zijn, is het sPijtig, ze zijn er natuurlijk niet gelukkig mee. Ze zullen in de toekomst ver plicht zijn naar andere oplos singen te zoeken. Voor de individuele vastena- vondgangers speelt dat alle maal geen rol, die amuseren zich gewoon zondor finan ciële steun van om het even wie, beleven plezier op een persoonlijke manier. Henri Arijs kent karnaval door en door, hij is één jaar prins geweest, en blij, dat hij het ooit eens mocht zijn. «Maar die ene keer vol stond.» zegt hij. Later was hij nooit meer kan didaat. Na het sprookje van de «prince charmant» is hij veilig met beide voeten op de begane grond beland. Prins Hendrik I is hij één jaar geweest, charmant is Hen- rieken nog altijd... Cyriel Temmerman Zaterdagavond aanstaande wordt in de zaal van het HRITO, Welvaartstraat, naar jaarlijkse traditie de Aalsterse Bier prins, de nu al zevende in de reeks, verkozen. Het organi serend comité, de «Orde van de Bierprinsen», in samen werking met de Oudervereniging van het Hoger Rijksin stituut voor Technisch Onderwijs (HRITO), kon alvast rekenen op drie kandidaten, of meteen meer dan er voor de verkiezing van de Aalsterse Prins Karnaval kwamen opdagen. Drie kandidaten dus... Er is eerst en vooral Walter Van Neckebroeck, alias «Urba- nus Van Oiljst». Urbanus is een gebaarde verschijning, met inderdaad enige gelijke nis van de welbekende «Van Anus». De uit Appelterre af komstige Urbanus is clarckman van beroep, is dertig jaar, en woont in de Valerius De Saedeleerstraat. Hij was één der dapperen die het record bierdrinken vestigde (een 50-litervat in 40 minuten en een paar se conden), dat overigens later in Nieuwerkerken nog werd verbeterd. Urbanus is een fervent sup porter van Eendracht Aalst. Tweede kandidaat is Herbert Roelandt, «Bertje» voor in gewijden. Bertje is 21 jaar zich dit jaar kandidaat te stel len. Eddy is 26 jaar, woont in de Kreupeleveldstraat en is bediende. Het verloop van de verkiezing is benevens enkele kleine details identiek aan de vorige jaren: het be antwoorden van vragen aan gaande de Aalsterse aktuali- teit (de vragen worden gese lecteerd uit de twee voor gaande edities van de Voor post) en het tappen, proeven en drinken van bier. Bij vori ge uitgaven was er protest gerezen tegen het feit dat de te proeven flesjes bier reeds enige tijd voor de eigenlijke verkiezing van nummertjes werden voorzien. Dit jaar wordt dit nummer op het moment zelf door de jury geloot, en alle kandidaten krijgen dezelfde (twee) soor- Urbanus Van Aalst, ook genoemd Walter Neikebroeck, bier- prinskandidaat 1981, maar bovenal een vurige eendrachtfan. prins werd indertijd georga niseerd om de klubkas van wijlen Black Boys te spijzen. Na de teleurgang van de klub werd de Oudervereni ging van het HRITO bereid gevonden haar medewer king te verlenen. Stilaan bloem of de Orde van De Stroppendragers... Ze wordt volledig als gelijkwaardig aanvaard. Nu men reeds aan de zeven de verkiezing van een Bier prins toe is, bestaat de ten dens om de verschillende gebeurde dat toen nog. Een zekere Van Droogen- Jbroeck uit de Zonnestraat gold als de grootste kans hebber dat jaar. Henrieken •maakte in de ogen van de Jmeeste insiders erg weinig (kans... Maar als alle num mers waren opgevoerd en de jury en het publiek hun voorkeur hadden uitgespro- iken, kwam een onverwachte uitslag uit de bus vallen. De 'vrijwel kansloze stadsbe- diende werd door een grote meerderheid van het publiek De Voorpost - 13.2.1981 - 11 Hendrik I, altijd charmant gebleven. (-) langeduid tot de prins, die en dat «lange weekend» in >ver het Aalsters karnaval 1964 rekent hij tot de ran 1964 zou gaan regeren, allerbeste herinneringen uit 5een kat kijkt je nog aan z'Jn leven, fijftien jaar is het nu gele- H'i is steeds individualist ge len. dat Hendrik I in de bleven, nooit sloot hij zich eesthalle van de School- bÜ een groep aan. Van de straat door de vox populi tot Prinsencaemere was hij wel jrins werd gekroond, prins ®an van de medestichters, roor drie dagen, en hij denkt dat b'i er 'n fe',e "iet aktief log met genoegen aan die deel van uitmaakt, is te wij- ijd terug. t®n aan zijn beroepsbezighe- let werd een ongelooflijke den. Hij kan zich te weinig lelevenis, een onvergetelijk vrijmaken en moet zich ivontuur. Vermoeiend ook. noodgedwongen beperken )rie dagen en vier nachten tot bet maken van de gele onder slapen, overal genheidsfoto's van het prin- laartoe. selijk gezelschap... let begon al met de officiële Die Prinsencaemere vindt hij ipening van de foor door de een prachtig initiatief en )ude Garde. Dan volgden soms doet het hem wel hart- intelbare bals, bezoeken zaer' omdat hij er niet écht lan het bejaardentehuis en b'J kan zijn. loem maar op... Maar kom, daarom niet iDrie dagen lang sta je in 't gezeurd! middelpunt van de belang^ Aalstenaars ontvluchten Helling» zegt Henri Arijs, hun vastelauved •maar na de verbranding De huidige evolutie, die kar- ran vanstenavond ben je naval kenmerkt, zint hem van geen tel meer, lijkt geen njet zo erg. hij kijkt toch wel weldigen toid...» zucht Si mon, zichtbaar nagenie tend... Geen betere publiciteit denkbaar Simon D'hondt heeft tijdens dat jaar heel wat mensen leren kennen, zijn naam kreeg heel wat bekendheid in de stad en het kwam zijn zaak enorm ten goede, zijn kliënteel groeide en hij zag zich verplicht meer perso neel in dienst te nemen. In 1965 had hij acht mensen in dienst, twee jaar later ver dubbelde dat aantal en groeide op een bepaald mo ment zelfs aan tot 27! «De titel van Prins Karnaval is een betere publiciteit dan tientallen advertenties. Voor een middenstander is het een gouden zaak.» Dat zegt Simon D'hondt en hij spreekt uit eigen ervaring. Later stelde hij echter zijn kandidatuur niet meer, om dat hij tevreden was één keer Prins te zijn geweest en later omdat hij als lid van het Feestkomitee - waar hij zijn goede vriend Hector Rom- baut opvolgde - niet meer mocht. Dood aan de do mino's! Er is een tijd geweest, dat men de massa domino's een echte plaag vond, die best kon verdwijnen. Toch had dat geheimzinnig, totaal onherkenbaar figuur tje, helemaal in 't zwart, een zekere charme. «Je zag er een vrouwelijk silhouet in, je raadde naar de vrouwelijke vormen, trachtte haar te herkennen aan schoentjes of iets anders...» Mevrouw D'hondt bekijkt haar echtgenoot nauwlet tend en glimlacht sceptisch, terwijl hij dit zegt. De domino's zijn nu verdwe nen. Is het beter? Straks vol gen de Voil Jeannetten... Vroeger zag jejin de stad zondagavond en maandag een twintigtal kleine groep jes met een eigen show: De Koleiregeivers, de Mettes, Gargam, de Lachers... «Alles Aalsters houden is onmogelijk, er wonen nu veel vreemdelingen in Aalst. Ook zij drukken hun stempel op alle facetten van ons le ven, zoals karnaval. Die evo lutie is niet te stuiten», ver klaart Simon de huidige ver schuivingen. «Pluimen zijn onvermijdelijk. Karnaval wordt groter en groter, dus er brokkelt wel hier en daar wat van het Aalsters karakter af. Het is onmogelijk buiten de stadsgrenzen te gaan én specifiek Aalsters te blijven!» Simon D'hondt komf rond voor dat standpunt uit en verkondigt het aan ieder die het horen wil. Prinsencaemere - Zo komt het gesprek onver mijdelijk op de Prinsencae mere. «De Prinselycke Car- navalcaemere der Aloude Kaiserlycke Stede tot Aalst» werd in 1972 gesticht, in sa menwerking met Henri Van de Perre, Fons Singelijn en André Doorns. Het was de bedoeling, dat de vroegere Prinsen zouden verenigd worden. Ook wilde men een betere ontvangst voor vreemde prinsen, die vroe ger gewoon werden gene geerd. Daar is nu dank zij de Prinsencaemere verande ring in gekomen, de vreem delingen worden ontvangen zoals het hoort. «Wij hebben simpatie voor iedereen, mét of zonder plui men», zegt Simon, «Mensen die niet tegen pluimen kun nen, steken liefst zelfs de pluimen van een ander op hun hoed.» Daar zit iets in, maar het wordt stilaan tijd dat men het daaromtrent eens wordt. Aan de Prinsencaemere is het beslist niet gelegen, die is iedereen genegen. Tussen de eks-karnavalprinsen is de verstandhouding voorbeel dig. Afgunst kent men er niet, kleine meningsverschil len worden onmiddellijk op gelost, men springt voor el kaar in de bres op alle ge bied. Vroeger waren er geen kontakten, je kende elkaar niet eens. En kijk nu...» Inderdaad, ze komen alle maal binnen, voor de eerste repetitie van hun volgend nummer. Ze begroeten el kaar bijzonder hartelijk, er worden meteen moppen ge tapt. Doch iedereen is met iets bezig, om het optreden «Karnaval is vriendschap» monkelt Simon D'hondt te vreden. «Of ze nu Alaaf roe pen of Ajoin, zoals Pol De Paepe het ooit voorstelde, het zijn allemaal onze vrienden...» Met een stevige handdruk nemen we afscheid van de ronde Simon. Buiten horen we de eerste klanken van het «Opera en belcanto»-airtje. De prinsen Simon D'Hondt komt er rond voor uit. (-) van hun Caemere tijdens de laten er geen gras over Prinsendag oP 8 maart zo- groeien... veel mogelijk glans bij te Cyriel Temmerman zetten... die dere uit- jngt. t hij n hij iven. ners nde- Lido a du aica- en Kar- n zij voor wer- een- ïeid, De inlij- ean- een i de :hie- eest ïsen iste, :ich- nag Jimon D'hondt is een man, die gulle rondborstigheid paart uit Antwerpen, verplaatste lan breugheliaanse buikigheid. de nieuwe prins zich in een )ij hem draait niets vierkant: aan Simon D'hondt is alles witte ceremoniewagen, •ond... En ook bij anderen tracht hij de scherpe hoeken af te kompleet met stadschauf- onden. Hij bazuint luid de vriendschap uit en beschouwt feur en al. Het was een wa gen geweest van dokter Tor- rekens, door de stad werd tarnaval als sinoniem ervan, 'ropagandist aangekocht, hij stond dag en nacht ter beschikking van Si mon en Ingrid. Fred Brossé maakte er beel den van voor het TV-joer- naal. Natuurlijk werden het uitput tende uren, «droi doagen lank graalik woinig sloa- pen». Het kostuum dat de >imon mag je ook beschou- ieder jaar een film over kar- ven als een propagandist naval. Het voorbeeld van ve- 'oor zowat iedereen, die wat Ie anderen bezorgde Simon net het Aalsters karnaval te de karnavalkriebels en dat naken heeft. Toen in de- wriemelend mikroobje diep .ember van vorig jaar Enrico «vanbinnen» zou hem nooit ot Europaprins werd aange- meer verlaten, bid was het Simon De draak moet je steken! hondt, die ons eeni oogge- Hector Rombaut schreef be- stad toen ter beschikking uigenverslag uitbracht, langloos de maidenspeech stelde van haar prins, was er waaraan achteraf weinig van Simon, die een en ander een zonder zakken en zo tiende te worden toege- gewijzigd wilde zien aan het moest zijne hoogheid de 'oegd om hef in persklare bestaande karnavalbeeld aal om te zetten. Hij wiicJe er bijvoorbeeld de Vis deken van de Prinsen- gehandikapten in betrekken aemere beijvert hij zich niet en onmiddellijk de daad bij Slleen voor zijn vereniging het woord voegend, stelde 'an eks-prinsen, hij heeft hij zijn subsidie van 5.000 >ok voorgesteld om aan de frank ter beschikking van Le- icheidende prins - in dit ge- vensvreugde 'al Polle Keipernoagel - op- Verder stak hij de draak met neuw een oorkonde te over- de belachelijke wandelstok- ïandigen. Hijzelf ontving als jes van het feestkomitee en aatste dit afscheidsge- verbood de heren er tijdens enk- zijn regering mee te slaan :erste lintjes ledereen moest minstens Toen hij op 12 februari 1965 een neus, een bril of een ot Prins Karnaval werd ver- moustache op zijn gezicht lozen, las hij een oorkonde zetten; overtreders moesten 'oor op tekst van zijn goeie deze keer trakteren! 'fiend Hector Rombaut, een Met bandoPnemers was het enomenaal karnavalist, die voortoen toegelaten overal ater arrondissementskom- alles op te nemen, nadat het nissaris zou worden in Me- tijdens een zitting van de vielen gemeenteraad verboden Zijn enige rivaal was Willy was. De Meyst geweest, nadat an- Prins Alexander, die op be- dere kandidaten, waaronder zoek kwam, werd aange- Kamiel zich hadden terug- maand voor één keer op tijd letrokken. naar huis te gaan. Villy genoot in Moorsel En de Bloemenfee, die altijd over een enorme populari- werd vergeten... dat wilde teit en hoewel geen geboren Simon voortaan niet meer! Aalstenaar, was hij lang ge noeg in Aalst gedomicilieerd Witte ceremoniewagen om deel te mogen nemen. 's Zaterdags kwam de Oude De tweestrijd Aalst-Moorsel Garde en het Feestkomitee werd in het voordeel van Simon thuis afhalen. De Aalst en Simon D'hondt be- poort .van zijn zaak in de slecht Simon was de eerste Molenstraat werd vrijge- 'fins die lintjes uitdeelde; maakt en er werd een recep- ïij werd flink gesteund door tie aangeboden, waar men de automobielklub Bonapar- nog een tijdje zou over pra te. Cinéclub Kinova, toenma- ten. De leden van het Feest je voetbalklub Volharden, komitee vormden de ere- en de dekenij Molenstraat, haag, de grijzen hoeden waar hij indertijd zijn handel hoog geheven, uitbaatte. Samen met bloemenfee In- Sinds 1951 maakte Kinova grid Schwerzer, een meisje lintjes met speldjes dan maar in zijn brede mouwen stoppen. Acht dagen na karnaval zat er zo'n speldje verzworen in zijn arm... «Ik werd getrakteerd tot het bier in mijn botten stond» zegt Simon. «Later werden de verplaat singen buiten de stad met de wagen van De Lachers ge maakt. Het waren er zo'n 25 a 30, doch waardige ver plaatsingen. Met alle respekt voor belotters en duiven melkers, maar dat soort van verenigingen deden we niet aan. De verste verplaatsing was die naar Blankenberge. Er was ook een opening bij van een karnavaltentoon- stelling in het Brussels Cen traal Station. Daar waren De Sloebers, De Lachers en De Veroitstreivende Achter- oitkrabbers. 't Was ne ge- Simon I; Prins Karnaval 1965. (-) Henri Arijs, Prins Karnaval 1969. (-) kat nog naar je om...». En in zijn onvervalst Aalsters vervolgt hij: «'t Ei mè 'n vrie eirt gekost, mor 'k em er toch een doois leipers en frinketten on oever- g'haeven!». Méér kreeg een prins toen nog niet mee naar huis, maar dat wist je op voor hand en daar was het je toch ook niet om te doen. Spijt Henrieken is als Aalstenaar steeds karnavalist gebleven een beetje angstig tegen de toenemende agressie aan. de «vreemden» gooien met frieten, met glazen en wat hen zo allemaal in handen valt, en denken, dat op die wijze karnaval wordt ge vierd. Ze zijn nu eenmaal niet bezield met de waarach tige karnavalgeest. Meer en meer Aalstenaars ontvluchten karnaval en gaan tijdens de vastena vondperiode vrediger oor den opzoeken. Op die manier wordt de Aal sterse hoogdag ingepalmd door mensen, die vreemd zijn aan de stad en gaat de Aalsterse eigenheid lang zaam maar zeker verloren. We worden internationaal en dat kan je natuurlijk fijn vinden, maar het betekent meteen ook, dat je als indivi du verloren gaat in de massa en dat het op de duur een erg uniforme, om niet te zeg gen vlakke bedoening wordt. Sponsoring, subsidie, steun... of kan je het alleen? Wat de prinsenverkiezingen van de jongste jaren betreft: er worden met moeite twee kandidaten bereid gevonden om eraan deel te nemen. Henri Arijs vindt, dat aan iedere karnavalgroep zou worden gevraagd een kandi daat voor te stellen om na een voorselektie er een vijf tal te behouden voor de gro te finale. Dit is beslist het overwegen waard! Eddy Rodenbach, Eddy Van Oost, heeft wel een bepaalde Herbert Roelandt uit Hofstade, Bertje I, stelt zich ook kandidaat biervoorkeur, (per) als prins van het prinselijk vocht. (jDer) jong, is technieker van be roep en woont in de Babbe laarstraat te Hofstade. De in richters zijn maar wat tevre den omdat nu ook eens een kandidaat vanuit de Aalster se deelgemeenten meedingt naar de titel. Bertje is lid van Motorclub «De Cobra's». «We worden toch zo weinig betrokken bij karnaval», zo zegt hij, «en om hieraan te verhelpen doe ik mee». De derde in de reeks heet Eddy Van Oost. De naam Van Oost is overbekend in het wereldje van de Bierprinsen. Vader en broer Van Oost wa ren immers ook al Bierprins. Het is precies de uitdaging een ware «bierdynastie» te vestigen die Eddy aanzet ten bier te proeven. Het sys teem is aldus waterdicht («bierdicht» zoals iemand treffend opmerkte), en niets kan bij voorbaat uitlekken. Bijkomende proef is deze keer ook, dat de kandidaten zichzelf aan het publiek die nen voor te stellen. De overi ge spelregels blijven ge handhaafd: de punten wor den fifty-fifty door het pu bliek en door de jury toege kend. Per ingangskaart wordt één enkel stembulle- tin overhandigd. Het zal op nieuw Karei De Nayer zijn die animator zal zijn. Verder verwacht men nog een «ver rassing», opgevoerd door ex-prins karnaval Antoine. De verkiezing van de Bier- groeide de Urde van de Bier prins uit tot een volwaardige karnavalklub. Voorzitter is nu de heer Frans D'Herdt, ondervoorzitter de heer Mare Spittael, penning meester de heer Gilbert De Moor en secretaris de huidi ge Prins Karnaval Stefaan Vinck. De bedoeling van de Orde is niet alleen het ver kiezen van een Bierprins, maar ook het kontakteren van andere, buiten-Aalsterse karnavalverenigingen. Op die manier wordt het Aal sters karnaval uitgedragen, zo wordt gezegd. Elders staat de Orde van de Bier prinsen uit Aalst immers op hetzelfde niveau als bijvoor beeld de Orde van de Koren- Prinsen te gaan verenigen. Zoals indertijd ook gebeurde met de ex-prinsen karnaval (Prinsencaemere) wordt nu gedokterd aan een passende formule om de ex-bierprin sen te verenigen. Het be stuur werd al voorzien van passende (allen dezelfde!) hoed en smoking. Naar het schijnt zullen ook alle ex- bierprinsen dezelfde hoed en dezelfde mantel ontvan gen. Zover is het echter nog niet. Intussen sparen de drie kandidaten zuinig hun dorst op. Voor de liefhebbers nog dit: het lievelingsbier, van Urbanus, Bertje en Eddy is respektievelijk pils, kriek en rodenbach...

De Voorpost | 1981 | | pagina 11