h ■J KARNAVAL IS OORLOG! Aalsters St.-Jozefkollege jubileert! 50*v ONAANGEPASTE WONINGEN EN MILIEUHINDER VOORNAAMSTE OORZAKEN VAN VERHUIS Firma De Geynd kan beginnen produceren is i 4 - 13.2.1981 - De Voorpost irl ier 1 1. Vervolg van pag. 1 pa- ter Schurmans geeft dan ook een reeks voorbeelden van studenten uit de min begoe- de klassen die het na hun Kollegeperiode heel ver heb ben geschopt. De demokratisering ging er gepaard met de verneder landsing waarbij o.a. Pater Desideratus Stracke als reto- rika-leraar een belangrijke rol vervulde zodat het Kolle ge ver vooruit was op de officiële vervlaamsingsnor- men. Vanaf de 20e eeuw droeg het Kollege ontegen sprekelijk in belangrijke ma te bij om verfranste Aalster- se burgerij haar verantwoor delijkheid tegenover de Vlaamse gemeenschap te doen inzien, Hoe het begon en groeide In de Vlaamse Toeristische Bibliotheek liet Pater Schur mans sj. de historiek ver schijnen van «Het St.-Jozefs- kollege te Aalst». Hij be schikt trouwens over zeer veel dokumentatie op dat stuk en is steeds bereid in formatie hieromtrent te ver schaffen. Ter gelegenheid van dit jubeljaar liet het «Ge nootschap voor Aalsterse Geschiedenis» van de hand van E. Jozef De Brouwer «De Jezuïeten te Aalst» verschij nen. Drie lijvige boekdelen waarvan de eerste twee reeds van de pers rolden en deel III wordt verwacht. Kende het Kollege in de 360 jaar van zijn bestaan ups en downs zoals trouwens elke menselijke instelling, merk waardig is wel dat het ook dood en heropstanding meemaakte. Wat eens «Ie collége interna tional» zou worden kende niet een zo makkelijke ge boorte. Tijdens het twaalfja rig bestand onder Albrecht en Isabella dachten vroede vaderen aan de oprichting van een kollege. Jezuïeten waren er reeds te Aalst voor geestelijk en parochiaal werk. Maria Wils-Huysmans bestemde testamentair haar goederen in de Pontstraat voor dergelijk kollege doch aartsbisschop en nuntius ad viseerden als «niet oppor tuun». Deken de Visschere, magistraten, gemeenteraad en de Cie zelf hakten de knoop door en begonnen werd met een «scola ele mentaria», wat we nu Eerste Latijnse noemen. Na de op richting in 1620 werden gronden bijgekocht. Een aantal vooraanstaande bur gers schonk financiële steun voor verdere uitbreiding. Een eeuw lang bleven de kollegegebouwen praktisch ongewijzigd op uitzondering van een in .1716 bijgebouw de annexe: een patersrefter met ziekenkwartier. Afschaffing Onder druk van vorstenhui zen werd de Cie door Paus Clemens XIV opgeheven in 1773. De paus zette deze pijnlijke stap onder dreiging van schisma. «Ik heb het te gen mijn wil gedaan», zegde hij. Het Kollege had dus opge houden te bestaan. De Pa ters bleven echter trouw aan hun JezUïetenideaal en werkten in «gesloten tijd» geestelijk verder. Onder hetoostenrijks be wind werd het «Het There- siaans College en Lands- pensionaat». Stad en Land van Aalst richtten in diè pe riode aan de Klapstraat een groot internaatsgebouw op. Het fronton met het wapen schild van het Graafschap geeft er allure aan. Het schild is voor de Aalsterse geschiedenis van zeer groot waarde. Het duidelijkste en mooiste trouwens van de drie nog bestaande exemplaren. De goederen van het Kollege werden publiek verkocht, huizen, landerijen, weiden en een molen te Mere. Ook schilderijen en kostbare wer ken van de bibliotheek. Na de slag bij Fleurus en de overwinning van de «ver lichte» Fransen kwam het «Collége municipal». Het leerlingenaantal was fel ge slonken in 1801 ware er nog 20 externen en één leraar.. Het internaatsgebouw werd ingepalmd door de «gendar merie nationale» en in de tuin kwamen paarden stallen. In 1814 werd, na de benoe ming van E.G. Van Crom- brugghe tot bestuurder door Pgr. de Broglie, het collége municipal een bisschoppe lijk kollege. Het internaats gebouw werd hersteld en op de voorgevel verscheen «gymnasium Alostanum». Toen in 1925 Willem I echter zijn verbod tegen vrije on derwijsinstellingen uitvaar digde werd het kollege ge sloten. Kan. Van Crom- brugghe ging te Gent wonen maar verbleef binst de va- kantietijd in zijn romantisch buitengoed Pausipone (Bui tenzorg) te Mijlbeek, buiten goed dat in 1833 door de Jezuïeten werd aangekocht en waaraan vele leerlingen heerlijke herinneringen be waren. Momenteel is daar nu het «Beukenhof». Het «Nieuwe Kollege» Bij de onafhankelijkheid stel de Mgr. Van de Velde de Jezuïeten weer in het bezit van hun kollege dat zich in een grote toeloop van stu denten mocht verheugen. Een ruime feestzaal met sup plementaire slaapzaal werd bijgebouwd, zaal die in 1937 bij restauratiewerken ver dween. Een modern klassen- kompleks werd opgericht en tegenover de St.-Martinus- kerk kwam een laagbouw. Op de plaats waar vroegere tal straten en pleinen die de teit doceren overschijdt de trouwd worden met de ei- genraad, de kulturele raad Tentoonstelling schilderijen 40 Onder de oud-leerlingen gen visie van dat vak. Zelfs «'t Ponteveer» en de sport- van 28 tot 31 mei ook 175 sekuliere reguliere leren kijken, denken, oorde- raad. Oud-leerlingendag op 3 priesters en 60 Jezuïeten, len, voelen, samenhangen Kontaktorganen zijn belich- oktober Verder telt Aalst een twintig- zoeken, kritisch staan. On- aamd door de oudervereni- Tentoonstelling over de his- stallingen stonden werd een vijf verdiepingen hoog ge bouw opgetrokken met keu ken en-refter, klassen en het paterskwartier. Momenteel telt de Jezuïe- tenkommuniteit 26 leden naam dragen van een oud leerling. Het kollege NU Loge door More De Bruyn waarvan 11 betrokken in het wijs, veronderstelt leren, in- kollegewerk, 3 in andere on- gewijd worden in aard en derwijsinstellingen en ge- handikaptenzorg en de an dere in parochiedienst, pas torale begeleiding en zieken zorg. Het lerarenkorps is zeer uit gebreid: 60 in de humanio ra, 19 in het basisonderwijs Pontstraat, 15 in de Kapucij nenlaan. Er is sinds 1953 ook een PMS-dienst. Het Kollege telt nu 1407 leer lingen, 1234 ex- en 173 in ternen. Het middelbaar kollege heeft, met uitzondering van de ekonomische, alle afde lingen. Voortdurende aanwas van leerlingen en diversiteit van de sekties eisten steeds meer lokalen. In 1975 werd dan ook begonnen met een groots opgezette nieuw bouw op de vroegere terrei nen van «Roos-Geerinckx- De Nayer» en het «Huis De Vos» in de Pontstraat. De volledige lagere school heeft er 16 klaslokalen, een turn zaal en een polyvalente sportzaal en een instruk- tiebad. In de lange lijst (2400) leven de oud-leerlingen worden alle beroepen vertegen woordigd. 79 van de oud leerlingen van het kollege slaagden in de universiteit te Leuven en het aantal onder hen die zelf aan de universi- derwijs en opvoeding hel- ging, de rhoederklub. Verder toriek van 't kollege van 2 a pen de mens openstellen zijn er de symfonie, de bi- 16 oktober voor God. bliotheek, de filmlessen, het Muziekuitvoering: «Die Een echte schoolgemeen- toneel, het tijdschrift «Jong Schöpfung» van Haydn op schap moet openstaan voor Leven» voor en door leerlin- 23 oktober. Het Kollege wil duidelijk wat in mens en wereld leeft, gen en de vakantie-aktivitei- Over al deze aktiviteiten meer bieden dan louter on- Ze moet zowel maatschap- ten. leest U ten gepasten tijde derwijs. Kwaliteitsonder- pij-kritisch als maatschappij- Typisch voor de lagere meer détails in dit blad. scheppend zijn. In het kolle- school de aanpassingsklas ge zijn dan ook strukturen (taak- en inhaalklas), voor inspraak in de leiding in sneeuwklassen, het knapen- Dat een dergelijke reeks fes verhouding tot ieders koor, de «klaar-overs», het tiviteiten heel wat geld kost konkrete verantwoorde- winterfeest. begrijpt U allicht, lijkheid. Werkgroepen be- Voor de jeugd is er de KSA, Oud-leerlingen worden dan hartigen para-scolaire aktivi- voor seniores de oud-leerlin- ook verzocht toe te treden teiten. Aandacht voor de an- genbond en het mannen- tot het beschermkomitee deren betekent ook zorg koor «In het Zilver» en voor mits storten van de som van voor de individuele leerling, gehandikapten «vzw Dat o.m. via de PMS-dienst. Levensvreugde». Verder spreekt het kollege Aktiviteiten met zijn leerlingen maar ook met de ouders de oud-leer- Een bonte reeks aktiviteiten lingen de minder-bedeel- gespreid over het herden- den. kingsjaar is voorzien. Kwaliliteit en solidariteit Tentoonstelling van eigen werden in de Jezuïetenkolle- werk van ouders en kinderen ges prioritair gesteld. uit de basisschool op 21 en Konkreet worden deze prin- 22 februari, cipes gerealiseerd door een Toneel: «Zo daar geen won internaat waar jonge men- der geschiedde» naar H. sen tot een gemeenschap Conscience met tentoonstel uitgroeien onder toegewijde ling over leven en werk van begeleiding. Ook door over- Conscience en dit van 13 tot leg-organen als direktieraad, 22 maart. Komitee voor veiligheid, on- Happening op 23 mei dernemingsraad, algemene Sporttornooi met scholen lerarenvergadering, pedago- uit buurlanden op 29, 30 en gische raad. Andere raden 31 mei ook als het psycho-medisch- Totaalspektakel op 28 en 29 sociaal centrum, de leerlin- mei methode van elk vak, ver- Financies 1000 fr. op rekening 000- 0011947-16 of 432-5055081- 69 of 393-0027500-41 of 293- 0003580-46 met vermelding «Beschermkomitee». U ontvangt dan een herinne- ringsmedaillë met aan de voorzijde de patroon van het Kollege, de Jezusfiguur cen traal, oude en nieuwe kolle gegebouwen en het Aalsters belfort. Aan de keerzijde de uitstraling van het Kollege Mare De Bruyn styleerde beide kanten in een merk waardig geslaagde logo. Eerste aktiviteit Op vrijdag 20 en zaterdag 21 februari komt als eerste akti viteit een imposante groeps tentoonstelling. Ouders en leraars stellen ten toon uit eigen werk. Zo Lieve Capiau en Karl remans met schilder 1 Marcel De Backer met s derwerk en akwarellen. nique Kieckens met gla^ lood en in beton, Klinck met beelden. Van de Putte met fotjrf Louis Van der Hulst met p tekeninngen en schilderij! Emile Van de Voorde nis all keramiek, Agnes Van Ralndrul beeck met bronsskulptuji in 1 en Katrien Vermeersch rt de weefwerk. nden Deze expo heeft plaats indt het lokalen van de lag dit school. Pontstraat 18 emlanc toegankelijk op vrijdag idek' vanaf 20.30 u. en op zatresul dag 21 vanaf 16 u. Oprikui ningswoord door direktteen i Jos Van de Maele en mjbeste kale omlijsting door het fciaal lege-Knapenkoor o.l.v jereei Van den Borre. -drieja Inleider is Gaston De C<jt-Vlai lie. Klass. Filologie. Bij deze tentoonstelling sjnsisn een tentoonstelling van lange derwerken aan waaraan IVerdc leerlingen der beide lagjeen scholen deelnemen met ftoriu bonte waaier van voorslaand lingen o.a. hstig. een diamontage «Ifrdiec verloopt een schooljaar?ihiet i onze missionarissen L mal Breugheljaar «zegse zal zenen spreekwoorden» jinha ontstaan, groei en biriënt v.d. afdeling Kapucijnenlade vi op sneeuwschool lig ac If die en - dien kan isba doe oord Vervolg van pag. 1 de maskotte van het muziek korps, de marketentester, eens voor het voetlicht te brengen. Een poosje later beginnen de voorbereidingen, het idee krijgt vaste vorm: de manne lijke Matotten zullen de rol van cantinière spelen, terwijl de dames in het kostuum van grenadiers van om streeks 1830 zullen opstap pen. Ook de wagen wordt opgebouwd en voor 15 de cember moet het onderwerp door het Feestcomitee ge kend zijn. Als titel nemen ze: «Bleif van mé gat, of ik sloon mé me vat!», iets waarmee - iedere doorsnee Aalstenaar eens even glimlacht en het volgende ogenblik alweer vergeten is. In Aalst is men inderdaad heel wat meer ge woon op dat gebied. Boven dien is met Vastenavond toch wat meer toegelaten dan de andere dagen van het jaar. Zo hebben wij het toch altijd a) geweten. Maar dat is nu grondig ver anderd. Paul laat ons het popje zien, dat model staat voor de can tinière. Een dot van een pop, die volledig, tót in de punt jes, historisch korrekt, zal^ worden nagebootst. Prachtig, maar wat heeft zoiets met onze karnaval te maken? Waar blijft het komi sche, dat uit de titel sprak? Het is allemaal veel te mooi, het zijn 'góed in de markt liggende eksport-prod.ukten, klaar om elders te gelde te wórden gemaakt. Want dat is de evolutie, zeggen ze. Hier wordt niet meer ge lachen! Als je het zo allemaal hoort en ziet, dan vraag je je alleen maar af: wat schiet er van daag de dag nog over 'van de vroeger zo specifieke Aal sterse mentaliteit? Wij mer ken er nog bitter weinig van en eerlijk gezegd, die huidi ge karnavalperikelen gaan ons lelijk op de zenuwen werken en we voelen er veel voor om de van alle echte spirit ontdane stoet de rug toe te keren. Laat de vreem den hem maar komen bekij ken, met bewonderende «ho's» en «ha's». Misschien kan meteen ook worden gezorgd voor bord jes «Ernstig blijven» en «Streng verboden te la chen». Wijzelf overwegen een injektie om onze lach spieren in bedwang te hou den ofwel, als het zo door gaat, het radikaal verwijde ren ervan, opdat men ons zeker nooit meer op een on betamelijke gelach zou kun nen betrappen! Woorden als «gat» zouden meteen uit de woordenboeken kunnen ver wijderd worden, het is al te dubbelzinnig, men kan er al le kanten mee op, maar zoals tans weer eens blijkt, vooral de verkeerde kant! Ons breekt het zuur op bij het zien van de uitgestreken gezichten van al die deftige dames en heren, die nooit een onvertogen woord over de tong laten rollen. Bij de prinsenverkiezing in de Kei- zershallen zagen we tijdens en na het optreden van Michel en Antoine ook al zo'n hoop verkrampte smoelen. Het schijnt zelfs, dat ze alle bei van smaad worden be schuldigd en met een proces bedreigd! Zo staan de zaken er dus nu voor... Vroeger was Vastelauved si- noniem voor verwijten, en niet zo zuinig ook. Weken van tevoren wreef men zich reeds vergenoegd in de han den bij de gedachte, dat men een hoop mensen hun zalig heid zou kunnen geven. In 1981 is karnaval het feest van de deftigheid ge worden... Het beste ware misschien, de hele Aalsterse karnaval een koninklijke begrafenis te bezorgen. Een andere oplossing zou zijn, dat alles drie dagen lang volgens bepaalde voor schriften en een vooraf ge schreven en goedgekeurd scenario zou verlopen... Godverdomme, wanneer komt er nu eens een einde aan al dat slap gelul? Of moeten we, net als in die Amerikaanse snert feuille tons, wachten tot de bordjes met «lachen» worden gehe ven om nog eens te mogen lachen? De moed zinkt ons diep in de schoenen, want na de eko nomische krisis beleven we nu ook de krisis van het goed humeur. Boven het kadaver van Aalst-Karnaval hangt de geur van ontbinding, wij plengen een traan bij het stoffelijke overschot van den eeuwigen ajuin! In dit tijdperk van stijgende schulden en lasten, van een krampachtig opgehouden schijn-welvaart heeft de mens het lachen verleerd en krijgen degenen, die toch nog kunnen lachen, daartoe verbod opgelegd. Omwille van het schilferig vernisje, dat rfien bescha ving noemt, maar dat wij eerder schijnheiligheid zou den durven noemen, wordt onze samen-leving steeds meer ontmenselijkt. Nee, we kunnen er ook niet meer mee lachen Wij mogen trouwens niet meer lachen. Het enig antwoord daarop is, dat met Vastelauved de Voil Jeanetten massaal op straat zouden komen en ie dereen zijn zaligheid zouden geven op de fijnzinnige ma1 nier, die alleen in Aalst te vinden is. Met spijt, en ook met enige bitterheid, stellen wij vast, dat het wapen van de spot ongebruikt blijft liggen roesten. Het wordt hoogtijd, dat het karnavalmuseum in Aalst wordt geopend. Daar zullen wij dan de lachende visosjes en alle autentieke Aalsterse Vastelaüved-attributen, die nu voorgoed tot het verle den behoren en angstvallig voor het nageslacht moeten worden bewaard, voor een laatste maal kunnen bewon deren... Cyriel Temmerman Vervolg van pag. 1 over van niet, wat toch een belangrijke vaststelling is voor de beleidsmensen. Dat men niet altijd verhuist omdat men een sociale wo ning kan betrekken, bleek uit het feit dat slechts 20% van de verhuizers naar een der gelijke woning trokken, 31% ervan kocht een sociale wo ning aan, terwijl de rest er één huurde. Hierbij schom melen de huishuren van minder dan 5.000 fr. per maand (46%) tot 7.500 fr. en meer (25%). In hoeverre men bij dit laatste nog van een sociale huurprijs kan ge wagen is een ander paar mouwen. Bouwgrond 20% van dezen die ant woordden verklaarden Aalst verlaten te hebben omdat men naar een bouwgrond zocht en deze in Aalst niet beschikbaar was. Eenzelfde percentage verklaarde op haar beurt Aalst verlaten te hebben omdat de bouw grond er te duur was. Ook hier kunnen dus belangrijke besluiten uit getrokken wor den. Zowel de beschikbaar heid als de prijs van de bouwgrond spelen dus een rol bij het verhuizen. 62% van de geënqueteerden verhuisden dan weer om eerder persoonlijke redenen. Milieuhinder Verbazingwekkend is het feit dat 33% van de ondervraag den verklaarden dat er in Aalst milieuhinder was. Als oorzaak van deze milieuhin der werd het meest het be drijf Amylum geciteerd (20%) gevolgd door de hin der veroorzaakt door de Dender, het Verkeer en het lawaai (elk met 18%). Ande re vermeldingen kregen het lawaai van café's en feestza len, dancings, geburen, enz. Uit deze resultaten mag niet afgeleid worden dat de men sen uit Aalst verhuisden om dat er milieuhinder zou zijn. Andere redenen zullen alles zins meegespeeld hebben, maar het is verbazingwek kend dat 113 gezinnen op 334 dit probleem op de vra genlijst aanstipten. Andere oorzaken van verhui zing werden eveneens ge vraagd. Zo verhuisden er 27% van de antwoorders omdat zij in het huwelijk tra den, en 1,45% omdat zij op genomen werden in een be jaardentehuis. Reeds bij de onaangepast heid van de woningen we zen velen op het gebrek aan openbare nutsvoorzienin gen. Toen specifiek hierover gepeild werd, antwoordden 87%, dat deze voorzieningen in hun vroegere omgeving toereikend waren. Van de zen die er een andere opinie op na hielden kloegen 30% over de elektriciteit en even veel over het water, terwijl 28,5% klachten had over de gasvoorziening. Tenslotte waren er nog vier dan van mening dat in Aalst waar zij voorheen woonden geen of onvoldoende verkeerslich ten aanwezig waren. Slechts 41 gezinnen hadden klach ten over het openbaar ver voer. Hiervan wees de helft dan nog op het gebrekkig stedelijk openbaar vervoer, terwijl de anderen meer over de trein en de buurtsppor- wegen opmerkingen maakten. Tewerkstelling Tot op heden werd de uit tocht uit de stad Aalst door vele personen, waaronder schepen voor de Burgerlijke Stand Hooghuys, toegewe zen aan het feit dat Aalst te weinig tewerkstellingskan sen biedt, waardoor men dichter bij zijn werk gaat wo nen. Dit blijkt niet helemaal juist te zijn want 54% van de geënqueteerden is van me ning dat Groot-Aalst hen persoonlijk voldoende te werkstellingskansen bood. Voor hen die een andere me ning toegedaan waren, zochten er 38% een tewerk stelling als bediende, 18% in de privésektor, 12% als zelf standige an 10% in de over heidsdiensten. Was de afstand tot uw werk plaats te groot? zo werd er vervolgens gevraagd. 82 of 25% antwoordden ja, tegen 242 of 75% neen. Voor de andere leden van het gezin was het verschil tussen posi tieve en negatieve ant woorden nog groter. De werkgroep Bevolking be sloot hieruit dat wat Aalst betreft de massale verhui zing niet kan verklaard wor den door het feit dat men dichter bij zijn werk gaat wo nen. Anderzijds wenst men in deze krisistijd blijkbaar minder risico's te lopen door van werk te veranderen. De twee laatste vragen van de enquête hadden betrek king op het type van nieuwe woning welke betrokken werd. Zo bewoonde 25% van de gezinnen een appar tement te Aalst terwijl hun voorkeur uitging naar een ééngezinswoning, terwijl omgekeerd slechts 7% een ééngezinswoning betrok, terwijl de voorkeur uitging naar een appartement. Besluiten Het was de promotor van de werkgroep bevolking. Minis ter Marc Galle himself die een aantal besluiten trok uit het uitgevoerde onderzoek. Zo wees hij vooreerst op het probleem van het groot aan tal onaangepaste woningen. Om hieraan enigszins te ver helpen voerde de Vlaamse deelregering een sanerings premie in, terwijl onlangs een rentetoelage van maximum 3,5% ingevoerd werd. Ook nationaal werden maatregelen voor de nieuw en vernieuwbouw uitgevaar digd, zoals de teruggave van een deel van de BTW. De Vlaamse regering kan niet alles alleen, aldus Mare Gal le,- die meteen wees op de mogelijkheden die de ge meenten zelf bezitten. Zo kunnen zij niet alleen een vooruitstrevend grondbeleid voeren, maar kunnen zij zelf ook instaan voor de bouw van sociale woningen. Uit zijn ervaring bij zijn sociaal dienstbetoon bleek duidelijk dat er in Aalst een enorm tekort was aan sociale wo ningen. In dit verband wees hij terzake naar de grondpo- litiek die de gemeente Zelza- te voerde, en die hij een model noemde voor het ganse land. Over de huurprijs van de woningen was de minister van mening dat deze te Aalst duidelijk te hoog was. Ook de prijs van de bouwgrond ligt te hoog terwijl deze niet steeds voldoende beschik baar is. Om hier toch enigs zins bij te helpen toonde hij zich voorstander van een voorlichtingsdienst die alle te koop aangeboden gron den en te huur aangeboden huizen zou centraliseren en doorspelen, naar wie erom vraagt. Ook de minister sprak er zijn verwondering over uit dat de afstand werkplaats woonplaats niet zo een grote faktor is bij het verhuizen uit Groot-Aalst. Wel zijn er on voldoende tewerkstellings kansen binnen het grondge bied, vooral omdat een aan tal specifieke sektoren in kri sis, zoals de textiel, niet tij dig vervangen werden door andere werkmogelijkheden. Ook het feit dat de helft van de antwoorders kloegen over het gebrekkig stedelijk vervoer vond hij belangrijk, terwijl eveneens zijn aan dacht getroffen werd door het onverwacht aantal per sonen die klachten uitten o 'er de milieuhinder te Aai't. Terzake wees hij wel naar de inspanningen, die het bfcfrijf Amylum zich de jongste 'aren getrooste en waarover Hders meer in dit weekblad, t »t feit dat er zo veel over g klaagd werd, was in Mare 'slle's ogen ook het bewijs de men sen zich bewust worden van het probleem, wat niet over het hoofd kan gezien wor den. Aldus dienen dringen de maatregelen genomen te worden om de geluidshin der tegen te gaan. Op vragen van de aanwezige journalisten werd nog die per ingegaan op hpt pro bleem van het tekort aan sodiale woningen, waarvoor soms ongewoon lange wachtlijsten bestaan. Ander zijds bestaan in Aalst tal van mogelijkheden tot sanering, rekening houdend met het feit dat er ongeveer 1000 woningen zouden leeg staan. De socialisten'zijn al dus voorstander van een-be ter funktionerende grondre- gie, die zelf ook voor stads renovatie zou moeten instaan. De Minister van de Vlaamse Gemeenschap bekloeg zich in dit verband nog over het gewestplan Aalst waar vol gens hem te weinig bouw grond aangeduid werd, en waar al 1° logica zou in ont breken. Anderzijds verweet hij de OCMW's niet voldoen de inspanningen gedaan te hebben om hun onroerend patrimonium te valoriseren door er bouwgrond van Je maken. Vergeleken met Le de en Denderleeuw zou Aalst gewurgd worden inza ke bouwgrond. Tot slot van de perskonfe- rentie werd medegedeeld dat de enquête zal opge stuurd worden naar alle so ciale organisaties, parle mentairen, fraktieleiders en het schepenkollege van Groot-Aalst. Ook aan de voorzitters van de betrokken stedelijke adviesraden zou den de resultaten overge maakt worden, terwijl iedere belanghebbende de enquête steeds in het Aalsterse Volkshuis aan de Houtmarkt kan komen inkijken. Dit onderzoek naar de rede nen van verblijfverandering betekent tevens niet dat er een einde zou gemaakt wor den aan het bestaan van de speciale werkgroep binnen Op 1 ont de Aalsterse SP. ogenblik wordt immers druk gewerkt aan een ni onderzoek over de werkli heid in Aalst. Hierbij men, op basis van de cijf van 30 juni van elk jaar aantal facetten willen zoeken die nu niet aan komen in de statistieken de Rijksdienst voor Arbei voorziening, zoals de van de werkloosheid, de schuiving binnen de on scheiden leeftijdskate rieën, enz. Ten gepaste zullen ook deze resulta via de pers aan de bevolk j," bekend gemaakt worden. VI spri ,iefe feiti 0 aties het c ol orisc het afw 11 gde pn, 'E 'ijpe rel t >etoc blijfi Vervolg van pag. 1 de nooit moedwil aan de dag gelegd te hebben en ook geen «lange arm» gebruikt te hebben. De aktie van het plaatselijk komitee noemde hij tevens niet geheel waardeloos daar de firma alerter werd voor de problemen die de bevol king aanbelangen. Verder werd nog medegedeeld dat rondom het bedrijf een groenscherm zal aangelegd worden. Debat Vrijdag 6 februari jl. werd in de vooravond een vergade ring georganiseerd in de ge bouwen van de firma De Geyndt waarin niet alleen vertegenwoordigers van het Aktiekomitee en de bedrijfs leiding maar ook syndikale afgevaardigden van het ACV en ACLVB aan deelnamen. Ondanks vroegere toezeg gingen was de pers echter op deze vergadering niet welkom. Vakbondssekretaris Van Tittelboom, die modera tor was en met wie het aktie komitee Driehoekstraat eer der in de week reeds een gesprek voerde, vreesde im mers dat de aanwezigheid van de pers een verdere po lemiek zou 'in de hand werken. Naar wij adhteraf konden vernemen, werd op deze vergadering een soort van «voorlopige wapenstil stand» bereikt. Het aktieko mitee zal aldus afwachten wat van de beloften van het bedrijf inzake milieubescher ming zal terechtkomen. Wel werden de beweringen van de zaakvoerder R, De Geyndt inzake de zogenaamde fi nanciële eisen van het aktie komitee en van de aangelan den gerelativeerd. Het gaat immers om een benaderen de berekening van de verlie zen en niet om eisen. Ner gens werd immers door de eisers via hun advokaat 20 miljoen gevraagd. De aan- het ever Ech jk 9« i ldeu vraag en de vergunning hi ren in eerste instantie primordiaal belang voor buren, niet zozeer de n derwaarde op onroerer goederen van de aanc landen. Repliek Het aktiekomitee reageer|en z ondertussen ook reeds i we de inhoud van het intervie dat de bedrijfsleider aan et- krant toestond. Zo wijst m» erop dat de talrijke onaOl houdelijke onnauwkeuriglj^^ den, verkeerde voorstellj^J gen en onjuiste afmeting! die voorkwamen op tl I bouwaanvragen de oi i| L rustheid en de angst van^" omwonenden doen ty grijpen. na|d Van bij de aanvang wist jibon bedrijfsleiding dat het e en briekskomplex te ver wefjane ingepland, maar toch gj-urai bruikte men een «smoesh die door te stellen dat het ajoo.oi terste gebouw bestemd vfrden als houtopslagplaats. Aktdi teraf bleek dat het ging oo de bouw van vier droo vens en motverbranding, irviv .Het Aktiekomitee blijft e iaan dat de bufferzone 50 me'app dient te bedragen, omdat ar d richtlijnen van staatssekre t no ris Akkermans aldus op<de steld zijn. De firma Ruys he veldt heeft zich trouwe t» vj aan dezé 50 meter bufferin de ne gehouden zoals in hi N< bouvergunning van 22 si 'De tember 1977 opgelegd we 'ster Dit komitee heeft tot op I usee den trouwens nog nooit gsge ze bouwvèrgunning kunn tigii inzien. Zelfs hun advolc steer niet. Erpe Tenslotte stelt men dat de i hertewerkstelling best kwerv verwezenlijkt zijn door v'vrijt bij de start alle wetteli|*ds beschikkingen in acht te n nfroi men, in plaats van via ac 'lisai terpoortjes, mondelinge i aar spraken en dies meer tewe n. Di te gaan. torb Kunnen hertewerkstelling 'Ochti behoud van het leefmili s of dan niet hand in hand gaa 'ona zo vroeg men zich af toinr VEI ic De osofi

De Voorpost | 1981 | | pagina 4