JJ h «ruis - F GEEN VERANDERING VERKEER, WEL OPENSTELLEN GROTE MARKT 01 Gï &NKS KRISIS TS KROONCENTER KRIJGT [UIS VOOR MANNEN 14' BOEKJE DRAECKENIEREN HET LAATSTE? Editie Aalst mm m f vanlimbergen VERDER BOUWEN AAN EEN IDEAAL... Ruwbouw nieuw hospitaal voltooid Heel wat verrassingen bij Ghis Willems enquête over city-ring Aalst heeft nieuwe winkelgalerij Miljoenenbrand in kledingzaak o j> Zo-é VAN LIMBERGEN De Voorpost VRIJDAG 20 FEBRUAR11981 34' JAAR6ANG NR. 8 28 F et v at len den an vf ie v laid 1 v jze v >p een in v mar i, La ;rca\ bfk( Lars Fasp Bae< iberj Cl Het is opvallend hoe het Aalsterse OCMW (vroegere COO) karig is met nieuws. Zo zal het reeds meer dan een jaar geleden zijn dat er nog eens een perskonferentie georgani seerd werd, tenzij men de rondrit langs het nieuw stedelijk ziekenhuis alsdusdanig kan bestempelen. tegt s me :h rti >auvi m h ht Bij gebrek aan rechtstreeks kontakt moet men als pers- korrespondent dan maar zijn toevlucht nemen tot andere gelegenheden, waar over het OCMW en haar werking gesproken wordt. Zo hadden wij de kans op woensdag 11 februari jl. een voordracht bij te wonen, georganiseerd door het CMBV-Centrum Aalst, waarop Mevr. Louisa Blanckaert, CVP-raadslid bij het OCMW de aanwezigen trachtte wegwijs te maken in de diensten van het Open baar Centrum voor Maat schappelijk Welzijn. Was de uiteenzetting op zichzelf zeer interessant, dan werden wij vooral getroffen door een aantal randbemer- kingen en.mededelingen. Het meest opvallende was ontegensprekelijk het feit dat Mevr. Blanckaert mede deelde dat op dit ogenblik volop gewerkt wordt aan een huis in de Kortenhoek- straat te Hofstade, waar men Het al dan niet invoeren van het tweerichtingsverkeer op de Aalsterse city-ring is volop in de aktualiteit. Dit kwam mede door het feit dat volksvertegenwoordiger en CVP- fraktieleider Ghis Willems op eigen houtje een enqute verrichtte bij de bevolking om haar mening te kennen over de verkeersregeling in het hart van de stad Aalst. Hierbij werd een vragenlijst opgesteld, waarop iedere geïnteres seerde kon antwoorden. Tegen deze enqute kwam onder tussen reeds kritiek los van de werkgroep stadsherwaar- dering die ondermeer de wetenschappelijkheid ervan in vraag stelde en wees op het gebrek aan informatie die over het probleem aan de burgers gegeven werd. Wetenschappelijk? «De rondvraag had in het geheel geen wetenschappe lijke pretentie» aldus Ghis Willems in zijn tekst waarbij de resultaten van de enqute gepubliceerd worden. Vol gens hem bestaan er trou wens goed gefundeerde ad ministratieve verslagen, op gesteld door bekwame ver- keersdeskundigen die de le den van de gemeenteraad voorgelicht hebben over de mogelijkheden van de ver- keers- en parkeerssituatie in het oude centrum van de stad. «Ook een wetenschap pelijk gevoerd beleid haalt voordeel uit het beluisteren van de stem des volks» al dus merkt de oppositieleider Vervolg op pag. 4 Op vrijdag 13 februari opende de Krooncenter Winkelgalerij haar deuren. Krooncenter is een nieuw winkelcentrum aan de Korte Zoutstraat 32 te Aalst: het is een prachtige realisatie, waar onze Keizerlijke Stede Aalst in België een primeur mee haalt. Ongeveer een dozijn handelszaken zijn er in onder gebracht en hopen er in een tijd van stroomaf- remming in plaats van stroomversnelling een massa ko pers te bedienen. Stadskernvernieuwing nieuwing, pakt Aalst uit met een gewaagd initiatief dat Bij het begin van dit jaar'81, niet alleen hieraan beant- dat uitgeroepen werd tot het woordt, maar zelfs op uit- jaar van de stadskernver- dagende wijze de toon er van aangeeft. Deze nieuwe winkelgalerij vestigt zich centraal op de lijn Esplana deplein Keizerlijke Plaats en animeert op deze manier de uitbloei van onze stadskern. Aalst, de witte stad Walter Van Herreweghe, architekt van dit kompleks, heeft het Krooncenter geïnti- greerd in het bestaande ge heel. Tweehonderd jaar lang immers was Aalst een witte stad, waar de bewoners angstvallig hun gevels en ra men wit schilderden en be pleisterden om de koninklij ke accijns op het gebruik van edele houtsoorten te ontlo pen. De blanke gevelsteen van het Krooncenter grijpt naar die oude traditie en Vervolg op pag. 4 cc»/ In de nacht van dinsdag op woensdag brak brand uit in de kledingzaak Shadwan in de Nieuwstraat te Aalst. De brandweer was uiterst snel ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat het hele gebouw uitbrandde. Dank zij het snel optreden kon men wel de aanpalende gebouwen tegen het ergste beschermen. De schade beloopt in de miljoenen. een uitgave van y x< UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel052/21 40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F rab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 I 9300 Aalst Tel. 053/70.41 19 BRUIDSLIJSTEN :8 1^21.23.22 Tel. 21 Hoogstraat 28 AALST ,Tel. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST Bij een afscheid binnen afzienbare tijd een tehuis voor alleenstaande mannen wenst op te richten. Het gaat hier vooral om mannen, die tijdelijk dakloos zijn, en voor wie een verblijf dient gevonden te worden. Dergelijke tehuizen bestaan reeds in zowat alle grote ste den van het land, maar frap pant is wel dat het daar Vervolg op pag. 4 Niet steeds begrijpend en geprangd door vele vragen vol heimwee naar ongeboren dagen, staan wij verbijsterd, niet wetend wat of hoe: dit afgeknakte leven was een overgrote gunst, een goedheid ons gegeven. We voelden ons allemaal hulpeloos en klein toen vrijdag 13 februari omstreeks 13.00 uur het nieuws werd vernomen dat Albert De Cuyper was overleden. Het werd stil, ongewoon stil en velen waren ontroerd, anderen probeerden zich te vermannen, maar niemand had nog echt zin om voort te doen. Het werÓ de langste namid dag uit het 76-jarig bestaan van het bedrijf. Albert De Cuyper werd geboren te Olsene op 5 juni 1912. Zijn vader was op een haast toevalli ge wijze in de drukkerswereld verzeild geraakt. Maar hij werd verliefd op dit uiterst kreatieve beroep. Albert erfde die liefde van zijn vader. Hij huwde in 1939 met de dochter van een drukker en nog vóór de tweede wereldoorlog uitbrak, rees te Dendermonde een volwaardige drukkerij uit de grond. Terstond startte Albert De Cuyper met de uitgave van «De Nieuwe Aankondiger», een reklameblad dat goed gelezen werd. Maar de wrede oorlog legde de persen stil. Nauwe lijks was de bezetting voorbij, of ten huize Albert De Cuyper werden al nieuwe plannen gesmeed. In 1945 werd opnieuw gestart, dit keer met «Het Reklaamblad», een titel die nog steeds bestaat. Dit huis-aan-huis bestelde blad kende heel wat sukses en in 1948 verscheen een editie Lokeren- Zele en in 1956 een publikatie voor. Baasrode- Buggenhout. Het werk werd te snel voor de platte typopersen en daarom werd besloten over te schakelen op rotatie. In 1961 werd het neutrale weekblad «De Voorpost» opgericht. Het blad bestrijkt het hele arrondissement Dendermonde. Begin van de zeventiger jaren werd ook hier naar uitbreiding gezocht en verscheen er een afzonderlijke editie voor Aalst en het Waasland. Ondertussen won het Waasland steeds meer aan belang. Dat wist ook Albert De Cuyper die er in 1967 van start ging met een nieuw huis-aan huis blad dat de titel «De Cirkel» meekreeg. Nog later werd de keten van publiciteitsbladen aan gevuld met een reeks «Het Gouden Blad», waar van er edities zijn in Dendermonde, Ninove, Zottegem, Geraardsbergen, Aalst, Wetteren en Asse. VOORUITKIJKEN OP DE TOEKOMST Het hele leven van Albert De Cuyper is er een geweest van vooruitblikken op de toekomst. Vaak was hij de voorloper, de wegbereider. Zo bijvoorbeeld was hij de eerste in België om zich in 1968 al een Zweedse offsetrotatiepers, die uit vijf drukgroepen bestond, aan te schaffen. Later kwam er een Duitse Koenig en Bauer zesgroeps- rotatiepers, de beste in haar genre die tegen een snelheid van 30.000 exemplaren per uur afle vert. De pers heeft twee uitgangen en boven dien worden de bladen automatisch geplooid en geteld. De expansie van het bedrijf kende onder de dynamische leiding van Albert De Cuyper geen einde. Naast deze vloed aan publiciteits- en informatieweekbladen (waarbij ondertussen ook «Ons Klein-Brabant» hoorde), evolueerde ook het luxe- en handelsdrukwerk. In een tijd spanne van drie tot vier jaar werd deze afdeling volledig omgeschakeld, zodat ook hier het leeu wenaandeel van de produktie door de offsetper sen wordt afgewerkt. Een modern machinepark en efficiënt personeel, dat waren de twee hoek stenen waarop Albert De Cuyper zijn bedrijf uitbouwde. Een ander bewijs voor zijn vastberaden zin voor efficiëntie is wel de inschakeling van een ultramoderne zetterij en van de uitbouw op het industrieterrein te Zeie van een volwaardige en allesomvattende drukkerij. Met de uitbreiding van de mechanische mo gelijkheden ging natuurlijk een opmerkelijke personeelsuitbreiding gepaard, in die zin dat de drukkerij in haar geheel het gewestelijk belang heeft overschreden en een belangrijk gewicht werpt op de nationale markt. PLICHTBEWUST Albert De Cuyper heeft nooit het werk ge schuwd. Hij was de eerste en de laatste op de bres, zolang zijn gezondheid hem dat toeliet. Steeds had hij tijd om te luisteren naar zijn werknemers, die zijn vrienden waren. Hij deelde hun vreugde en hun verdriet, zoals zij nu treuren om zijn heengaan. Mijnheer Albert, we zullen U missen. Vooral uw wijze raad, uw grote ervaring, uw vaderlijke woorden, uw zalvend gebaar, uw scherpe kijk op de dingen. We zullen U missen, om uw dagelijks praatje, om de kleine grote gedachten- wisselingen, om. uw persoonlijke diepdoordach te en gegronde visie op de problemen die onze moderne maatschappij zo kwellen. We zullen U missen, uw rijzige gestalte, uw kenmerkende kop waaruit de zin voor verantwoordelijkheid straalde, uw vinnige ogen, uw blijheid en uw verdriet om dingen die U regelrecht naar het hart grepen. We zullen uw streven naar perfek- tie missen, uw strijd om uw hoog verheven idealen. Maar we delen in uw grote bekommer nis om de anderen, in uw goedheid, in uw sociale bewogenheid. Nu gij niet meer lichame lijk tussen ons zijt, bekruipt ons de vaste wil uw aanwezigheid rjog sterker te maken in onze geest en in ons dagelijks werk. Ook wij willen proberen uw ideaal streven zo dicht mogelijk te benaderen. We nemen afscheid van een vriend, van een om alles bekommerd zijnde vader. We treuren om uw heengaan, maar we weten ook dat uw opdracht luidt: uw levenswerk voortzetten. Dat zullen we dan ook doen. De redaktie In het geelgeschilderde Hol achter herberg 't Landhuis» te en schrijve één gewoon lid, Aalst werd het (13 1) of 14e gele boekje verleden maandag het Eeuwig lid Marcellus Ec- «plechtig voorgesteld. Uiteraard door de KSCDA of te de hevinus Evekkius. Be- «Kaiserlycke Soevereine Caemere der Draeckenieren tot stuursleden mogen immers Aelst» vereniging aangesloten bij de overkoepelende IDA, geen politiek ambt bekleden, de «International Dragon Association». Auteurs van deze veertiende editie, wellicht de laatste waren o.m. Ghe- heymscryvere Daniëlus Ja- cobinus, Scribent-Muylen- trekkere Hermanus Aloe-wi- sius, Heraut Pieter Els Ter Moeren en Corresponder end Bestuurslid Edwardus B. Structuriensis. Verdere Draeckenieren van dienst, met zwarte kapmantel, bol hoed en schouderlap waren Opperdraak Honoratius De Stabiele, Zedenmeester Ja nus Ter Beekius, Ceremonie meester Adolfus Bo-elius, Tresauriere Vaastus Van Hauwerijs, Vaandrig-Archi varis Franciscus Menton-Oo en Randbaljuw Franciscus Liviniensus. Een aantal be stuursleden ontbrak wegens het spelen van komedie in een toneelzaal of gewoon thuis. In totaal de Caemere zeven tien bestuursleden en zegge Een oude Caemere In zijn historisch overzicht ziet de Opperdraak het ont staan van de Draeckenieren in het Verre Oosten, in de Tsjang ofte de Minh-dynas- tie van eeuwen voor Kristus. In de 17e eeuw zou de ge naamde «Dreekeman» uit geweken zijn naar Europa en in alle grote Europese han delssteden zoals Aalst wer den Draekenierencaemeres opgericht. Te Aalst, als bij huis van Amsterdam ge beurde zulks in 1699. Alva, Jozef Ihen verschillende om wentelingen deden de aktivi- teiten van deze Caemere verminderen doch in 1952 was er een lichte herople ving, met de Draekenieren in hun eerste Aalsters lokaal «De Dilettant» rechtover de Jft.-Martinuskerk. Tweede lo kaal werd dan het «Keizers hof» en in 1968 verscheen het eerste gele boekje. Ge woon geel, in tegenstelling met het «rode» van Mao, omdat de drukker geel (goedkoop) karton ter be- Vervolg van pag. 4

De Voorpost | 1981 | | pagina 1