VRIJE tribune 1 VOLKSVERTEGENWOORDIGER JAN CAUDRON NEEMT BEGROTING VOLKSGEZONDHEID EN GEZIN ONDER LOUPE T.A.K. STELT ZICH VOOR «Vlaanderen, wat nu?» Welke regels gelden in Aalst inzake bestrijding en beteugeling van lawaai? uw woord Bestrijding van lawaaihinder gaat onverminderd voort Onze f-C-v woordvoerders te Brussel V' 2 - 20.2.1981 - De Voorpost De redaktie is met verantwoordeliik voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. VEEL SUCCES, KROONCENTER WINKELGALERIJ Het is een verademing de grauwe stroom van informatie te kunnen doorbreken met enige aandacht voor de opening van de prachtige Krooncenter Winkelgalerij. Dat is inderdaad de meest gelukkige en hoopgevende gebeurte nis van de laatste maanden, die schril afsteekt tegen de somberheid en de tegenstellingen die wekelijks deze kolommen overstemmen Die soberheid zet wonder genoeg geen domper op de talrijke middenstandsinitiatieven. De middenstanders nemen integen deel ontzaglijke risico's in een tijd waarin niemand nog maanden of jaren voorop durft te denken. Dat is inderdaad zeer bevreemdend, temeer omdat het welgeteld de middenstanders zijn die, zoals alle KMO's, systematisch uit elk overleg worden geweerd. Zij hebben geen greep op het sociaal-economisch beleid en geen andere greep op de toekomst dan er enorm hard voor te werken. De dag dat zij de armen zouden laten zakken ligt alles plat, van vandaag op morgen Zij doen dat nooit omdat zij wel weten dat iedereen vandaag of morgen zal moeten beseffen dat we vliegensvlug bergaf gaan en dat er spoedig een compleet nieuwe, fundamentele aanpak zal nodig zijn En... is het niet duidelijk dat het vandaag alleen nog de middenstanders en de KMO's zijn, die ondanks alle tegenwind creatief en ondernemend blijven. Is het niet klaar als een klontje dat zij het zijn die nog de kracht bezitten om het tij te keren? Zichtbaar krachtiger dan ooit zelfs, zolang hen maar enige ademruimte wordt gelaten, zolang zij niet compleet verstikken onder de lasten van de grootste slokop aller tijden, van vadertje Staat die pas vandaag zijn financieringslimieten erkent. De middenstand laat niets aan het toeval over Het Krooncenter is het beste voorbeeld: voor de opening en voor de promotie werd een gespecialiseerde firma onder de arm genomen: geen ama teurisme maar vakwerk, net zoals het hele stralende interieur van de galerij. De winkelgalerij gaat dan ook een- goede toekomst tegemoet, «meteen geïntegreerd in het zich steeds vernieuwende stadsle ven», zoals zij zelf zegt. Zij is immers een hartig, gezellig en warm rustpunt in één van de drukste straten van Aalst. Dat en de moderne aanpak van de galerij staan borg voor succes. Ik hoop het van harte voor alle handelaars die er vandaag risico's nemen en voor de mensen die er een job vinden. Aan alle lezers zeg ik kortweg: ga er eens een kijkje nemen. U zal net zo erg onder de indruk zijn als ikzelf Willy Van Renterghem len aan veranderen. We stel den toen, in 1977, dat het geen zin heeft de krisispolitiek te aanvaarden, maar dat het een andere richting uitmoet. We gooiden meteen enkele konkre- te voorstellen op tafel om in land te zorgen voor 100.000 nieuwe arbeidsplaat sen in het algemeen en voor ons arrondissement 3000 in het bijzonder. We drukten er toen op dat in de openbare sektor nog heel wat leemtes dienen opgevuld in verband met o.m. de in de gemeente diensten, in het openbaar ver voer zijn ook vandaag nog dui zenden handen tekort. We drukten erop dat de sociale woningbouw aan een enorme behoefte beantwoordt en ter- zelfdertijd een prikkel voor on ze ekonomie kan zijn. Wij eis ten steun voor de KMO's die in ons gewest een belangrijke rol spelen en dat zij mits enige aanmoediging van hogerhand gerust vele tientallen arbeids plaatsen kunnen bijscheppen. Maar wij stelden het ook zeer duidelijk dat de privee zijn deel moet doen. Dat het uit moet zijn met goochelen met de te werkstelling van duizenden mensen.omwille van de maksi- mumwinst. Dat is volgens ons de «conditio sine qua non» om werkelijk aan de katastrofale toestand iets te gaan doen en hét tij te doen keren Wij noem den ons plan 3000 toen reeds haalbaar en met wat goede wil kon er veel worden gedaan. Inmiddels is er praktisch niets gebeurd met alle gevolgen vandien en waarbij ACV en ABVV elk jaar opnieuw een nog droeviger bilan zullen kun nen opstellen. Wij hadden ons plan 3000, we hebben nu een geheel van voorstellen klaar vervat in onze brochure. We leggen ze aan elkeen ter be spreking voor. Is dat dan in het voordeel van ons gewest geen bespreking waard? Jos De Geyter Het Taal-Aktie-Komitee is een niet-partijgebonden aktie- groep, de samenwerking bin nen het kader van het Taal- Aktie-Komitee is louter ge stoeld op een radikale Vlaamse overtuiging, die alle medewer kers bezielt. T.A.K. houdt zich aan de oor spronkelijke 3-ledige doelstel ling, zoals die werd geformu leerd bij de oprichting van de aktiegroep, nu bijna tien jaar geleden. 1) Vernederlandsing van het bedrijfsleven (toepassing van het taaldecreet) 2) Integrale toepassing van de taalwetten te Brussel en in alle taalgrensgemeenschappen 3) Afschaffing van alle facili teiten en overheveling van alle officiële franstalige, maar ei genlijk Vlaamse gebieden naar Vlaanderen. Daarenboven ijvert het Taal- Aktie-Komitee niet als be weging, maar als aktiegroep voor een demokratische Vlaamse republiek in een Euro pa der Volkeren. Verder klaagt TAK overal mis standen aan, maar ageert steeds binnen het kader van de wet. Het kontakt met mede werkers en sympatisanten wordt onderhouden door «De Taktivist», een tijdschrift met foto's, verslagen van akties, maar ook vormende en aktuali- teitsgebonden artikels. TAK richt een oproep tot alle Vlamingen, die de handen uit de mouwen willen steken, om mee te strijden voor een Vlaamser Vlaanderen. Kontaktadressen: 't Gulden Vlies, Esplanadeplein 1, Aalst 't Republieksken, Stoofstraat 1, Aalst 't Hof Ten Dale, Kerkeveld- straat 31Erpe-Mere N.B. Een abonnement op de taktivist kost 200 fr. WAT DENKT U OVER HET VERKEER? Ik vermoed dat elders in dit blad meer uitleg gegeven wordt over mijn enqute van onlangs in verband met de verkeersregeling in Aalst-centrum. In een zo netelige zaak als de verkeersregeling in de kronkelige, smalle straten van het oude stadscentrum, scheen het mij gepast en op zijn plaats, de bevolking te raadplegen. Zij die hebben geantwoord op de gestelde vragen, bewijzen sterk geïnteres seerd te zijn. Het is geen toeval dat het de bewoners uit het centrum zelf zijn die vooral antwoorden. Zij drijven er veelal handel of oefenen er hun vrij beroep uit, en wonen er bovendien meestal ook. Het is op de eerste plaats hun leefmilieu. De grote verspreiding van de vragen, door publikatie in De Voorpost en E3/De Streekkrant (ook meerdere kranten gaven er kennis van), gaf ik aan alle bewoners uit Aalst en omgeving de kans om de mening te zeggen. Uit menig antwoord bleek trouwens dat ook de mensen uit de rand hun kijk op de zaak hebben. Een stadsbeleid dat beweert zich te baseren op veel wetenschap pelijkheid, moet niettemin de «stem van het volk» niet versma-, den. Zo heeft de eenvoudig gehouden enquête zijn echte waarde. Of de gestelde vragen wetenschappelijk verantwoord zijn, is niet de hoofdvraag. Wat vooral belangrijk is, is dat de gestelde vragen voldoende goed te beantwoorden zijn, rekening houdend met de vermoede kennis en ervaring van de onder vraagde bevolking en met de verstrekte informatie. Door slechts 3 vragen te stellen en deze kort en duidelijk te formuleren, beantwoordde mijn vragenlijst aan deze stelregel. Daarbij, welke van de vele enquêtes waarvan men in de media haast dagelijks de «resultaten» kan vernemen, zou zich met gezag het predikaat «wetenschappelijk» durven of mogen toe meten? Met achtennegentig, meestal gemotiveerde, antwoorden (het gaat over een vrije enqute en dus niet over ene, waarbij men van huis tot huis de antwoorden gaat opvragen), is de uitslag zeer representatief te noemen. De stads-enquête over het «Structuur plan» mag zich nauwelijks meer representatief noemen Van andere enquêtes vernemen wij zelfs niet het aantal antwoorden. Wij herinneren ons nog de enqute van de Jong-Socialisten, nog niet zolang geleden, waarbij de mening van 7 personen werd weergegeven. Ghis Willems Vanavond, vrijdag 20 februari wordt in Mere (Hof ten Dale, Kerkveldstraat 31) Vlaanderen onder de loupe genomen. Diverse vertegenwoordigers van organisa ties die zich (hoedanook) tot de Vlaamse Beweging bekennen, nemen deel aan het panelgesprek. Voorzit ter van het Ijzerbedevaartkomitee P. Daels, M. Delbae- re (lid nationaal bureau CVP-jongeren), P. De Pauw (voorzitter Vlaamse Republikeinse Beweging), J. Ma- ton (ondervoorzitter Volksunie), F. Seghers (voorzitter Vujo) en B. Vandermoere (oud-voorzitter K.V.H.V.- Antwerpen) zullen er spreken. Moderator is de Lede naar Koen De Cremer. In een opgemerkte tussenkomst in het parlement had volksverte genwoordiger Jan Caudron het over de patiënten, de zwakste partij in het medisch gebeuren. De «Algemene Bond van Patiënten», vzw die we gemakkelijk- heidshalve «patiëntenbond» willen noemen, wil de belangen van de patiënten, en deze in de breedste zin van het woord, verdedigen. Tijdens het voorbije jaar werden niet minder dan 145 klachten schriftelijk behandeld met medewerking von o.m. twee juristen en een jurist-geneesheer. Telefonisch werd de Bond overspoeld met vragen inzake de rechten van de patiënt. Hierover werd trouwens een brochure samengesteld. Tevens wordt een maand blad op 5000 exemplaren verspreid. Het ledenaantal steeg ondertussen tot 3000 en dagelijks komen er klachten of wordt advies gevraagd. Maximale uitbouw en uitstraling van de Patiëntenbond kan bijdragen tot de gezondmaking van de begroting van Volksgezondheid. Financiële misbruiken tieren immers welig vooral bij geneeshe ren-specialisten die overdreven erelonen vragen aan mensen die niet durven protesteren bij de man in wiens handen vaak hun lot gelegen is. Tal van schandalen werden hierbij zowel in ziekenhui zen als in privépraktijken vastgesteld. Zo deed tijdens één nachtdienst een gynekoloog 11 bevallingen (bij een aantal was hij persoonlijk zelfs niet betrokken) en rekende voor elke beval ling een extra-ereloon van 8000 fr. Een zwarte nacht met 88.000 fr. aan bijverdienste... Ernstige dokters, die niet tot deze maffia willen behóren, zullen zeker tot samenwerking met de patiëntenbond bereid worden gevonden. Misbruiken echter niet alleen op het financieel vlak. Slordige en verkeerde diagnoses met de daaruit voortvloeiende verkeerde behandelingen, overbodige, schadelijke en dure pres taties worden vaak met de mantel van Hypokrates bedekt Bekendmaking van de bestaande jurisprudentie inzake genees kundige aktiviteiten wordt dan ook een must zodat men weet waar men met klachten terecht kan, waar die worden geregis treerd, geordend en gepubliceerd. Momenteel ziet de Patiëntenbond zich gekonfronteerd met zware medische fouten waartegen klachten blijkbaar niet hiel pen. Met 4 BTK-ers wordt nu gewerkt en in de Kommissie werd een amendement ingediend dat een toelage van 6 miljoen werkingskosten voorziet. Gehoopt wordt nu op goedkeuring van een nieuw-aangevraagd BTK-projekt. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron had het vervolgens over mensonterende toestanden in vele privé-rustoorden voor ouden van dagen, in «Homes voor Bejaarden». Vooral dan in het Brusselse waar omwille van het smeer dergelijke pensions als paddestoelen uit de grond schieten. Vaak werkt er ongeschoold personeel tegen een hongerloon aan taken waartegen het niet opgewassen is. Oudjes worden er vaak braaf gehouden met de nodige kalmerende middelen. In vele van deze huizen, vaak met ééntalig Frans karakter, heerst een quasi-gevangenisreglement waarbij het verboden is het pand te verlaten. Van gedrogeerde toestand, kan worden misbruik gemaakt bij maandelijkse postmandaten of bij erfenissen. Snoepgoed of fruit wordt «ter bewaring» afgenomen wat uitein delijk resulteert in winst voor de uitbater. Of de uitbuiter? Geruchten werden opgevangen over mishandeling van patiënten die weigerden te slikken. In dergelijke omstandigheden wachten een aantal weerloze oudjes op de verlossende dood. Wil de overheid hiertegen iets doen? Kunnen er niet grondigere inspekties worden gedaan? Volksvertegenwoordiger Caudron zegt in 't bezit te zijn van de bewijzen van het hierbovenvermelde wat hem tot spreken dwong. Als derde punt handelde spreker over de zware medische apparatuur waarvan hij om lokalisatie en geografische spreiding verzocht. In ons land zou vast te veel zware medische appara tuur voorhanden zijn. Op het gebied van «total body scanners» (50 miljoen elk) is Vlaanderen verzadigd en in Wallonië en Brussel zijn er reeds te veel. Eenmaal aangekocht moeten deze renderen wat leidt tot medische overkonsumptie. Welke maatregelen wil de minister treffen om aan deze verspil lende miljarden dan paal en perk te stellen? Ook de hormonenbehandeling van de veestapel weerhield de aandacht van de VU-volksvertegenwoordiger. Verscherpte kon- trole in de slachthuizen impliceert vermeerdering van het aantal onafhankelijke dierenartsen-keurders. Met vaak een aantal van 35.000 slachtingen voor één veearts is ernstig keurwerk een utopie. Het hiermede verband houdende wetsontwerp tot oprich ting van een instituut voor veterinaire keuringen is steeds hangende in de Kamerkommissie. Hopelijk wordt het behandeld alvorens we reeds lang door hormonen en lintworm vergiftigd zijn. I.v.m. de kontrole op de klinische biologie oppert Jan Caudron ernstige twijfels over de doeltreffendheid van de reeds uitgevaar digde koninklijke besluiten. Dit zowel dan voor de aflevering van de vereiste erkenningen als voor oprichting van nieuwe laborato ria en werking van de bestaande. Topambtenaren-geneesheren hebben aan zich zelf de erkenning aangevraagd om een privé- labo uit te baten en waren dus zowel rechter als partij. Wat betreft het gezinsbeleid vraagt volksvertegenwoordiger Caudron aandacht voor het probleem van het woningfonds waar Vlaanderen eens te meer slachtoffer is van de nadelige verdeelsleutels van de jongste staatshervorming. Na een geza menlijke aktie van de politieke beraadsgroep en de Bond van Grote en Jonge Gezinnen werd de Vlaamse deelregering ge dwongen voorlopige maatregelen te treffen die het Wonings fonds moeten toelaten hangende problemen te behandelen, Het wachten is nu op een definitieve regeling Brieven waarvan de afzender met aan ae redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst ie bekorten Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. DRIE JAAR NA ONS «PLAN 3000» Onder deze titel heeft het ACV een overzicht gebracht van de arbeidssituatie in ons arrondis sement. Het ziet er gewoon weg belabberd uit. Van januari 80 tot december 80 is het aan tal werklozen met ruim 2000 gestegen naar iets minder dan 13.000. Van de totale werkne mersbevolking is het arrondis sement is momenteel 19 op de 100 werkloos. De 2000 school verlaters hebben omzeggens geen werk gevonden. Met de rekordcijfers ligt Aalst 5% bo ven het nationaal gemiddelde Het is en blijft een probleemge bied met één der zwaarste werkloosheidsgraden in het Vlaamse land. Ook wat de ge deeltelijke werkloosheid betreft is de toestand zodanig ver slechterd dat er nu een gemid delde wordt genoteerd van 6800 per maand tegenover 3700 in 1979. Volgens het ACV spelen voor Aalst drie ongunstige faktoren de aan groei vonhet overheidsperso neel met 1000 is voor een stuk verdoken werkloosheid, nage noeg 800 werknemers hierbij zijn tewerkgestelde werklozen en BTK-ers. Aalst, Zottegem en Geraardsbergen zwiepen ze nu regelmatig en bij gebrek aan financiële middelen terug aan de deur Ten tweede groeit de aktieve bevolking gestadig aan wat de krappe arbeids markt nog krapper maakt. Ten derde is er de zware pendel. Met het geval Citroën werden op de 900 aldaar tewerkgestel- den liefst 300 mensen uit de Aalsterse regio naar den dop gestuurd. Is er nog veerkracht? Dit alles en nog veel andere dingen stelt het ACV vast. Ook het ABW kent de cijfers, de oorzaken en de kwalen waar aan ons reeds vroeger zieke arrondissement stilaan ekono- misch tenonder gaat. 't Is kri- sis, wordt er gezegd, en in die krisis krijgen de zwaksten de hardste klappen. De Aalsterse noodkreet is helemaal niet nieuw Aalst was reeds een probleemgebied als de krisis is ingegaan wat men er in EEG- kringen ook mag van denken of zeggen Daar is gewoonweg weinig of niets aan gedaan, en we zitten met de gebakken peren. Zodanig gebakken dat wij ons terecht de vraag moe ten stellen of er eigenlijk nog wel veerkracht te verliezen is. Ons plan 3000! December 1977 Toen reeds sdhreven wij «sinds 1974 groeit de werkloosheid bestendig aan. Het eniae wat de reaerin- gen hebben gedaan is de cij fers verwringen en ...beloven- ,»Toen waren er in ons land zowat 260.000 werklozen. Nu zijn er dot 385 000 geworden. Toen waren er in ons arrondis sement een goeie 8 600 werk lozen. Nu zijn er dat 13.000 geworden Toen hebben wij gesteld «Zij, dat zijn de regeer ders en wiens taal ze spreken, hebben geen oplossing omdat de krisis ook alles te zien heeft met de struktuur van de kapi talistische ekonomie, met de machtswillekeur van het groot kapitaal dat de maksimimwinst opeist, ondernemingen sluit en andere wurgt. Daaraan is nog helemaal niets veranderd en de vraag blijft of onze huidige re geerders daar ook wel iets wil- EL SALVADOR AVOND TE ERPE-MERE Op 6 februari ging er in Mere een El Salvador avond door. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron was één van de ongeveer 500 aanwezigen. Hij heeft daarover vorige week in de politieke tribune van de Volksunie in dit blad, een reaktie geschreven. Wij vonden het fijn te zien dat er positieve reakties kwamen op deze avond. Maar toch hebben wij een kleine bemerking bij zijn artikel. De slotzin daarvan was: «Deze boodschap van vrede en broederlijk heid straalde vanuit het Chiroheem te Mere». De lezers zouden hieruit verkeerdelijk kunnen besluiten dat de chiro van Mere deze avond georganiseerd had. Het was echter de wereldwinkel «De Tingel» van Erpe-Mere, die het initiatief had genomen om verschillende verenigingen bijeen te halen in de organisatie. Dit met de bedoeling om verenigingen die anders nooit met elkaar in kontakt komen eens samen te laten werken. Op die manier trachten we een beetje de verzuiling van onze samenleving te doorbreken De verenigingen die meewerkten zijn de volgende: C.C.; C.S.C.; C.M.B.V., jeugdhuis DIDO; K.A.V.- Erpe, K.A.V.-Mere; KWB-Erpe; KWB-Mere, S.V.V -Erpe; S.V.V.- Mere. Zoals je ziet verschillende idiologische strekkingen bij elkaar. Met deze reaktie willen we zeker geen steen gooien naar Jan Caudron (integendeel). We wilden gewoon ter verduidelijking de organisatoren ver noemen. Namens de wereldwinkel «De Tingel», Steenstraat 13, 9420 Erpe-Mere (Mere) Geert Van Moorter Ingevolge een recente persmededeling van burgemeester D'Haeseleer inzake de lawaaibestrijding in Groot-Aalst, richten vele inwoners zich tot het stadsbestuur om nadere informatie te bekomen over de belangrijkste regels die in de stad terzake gelden. Omdat sommigen ook vroegen om voldoende ruchtbaar heid te geven aan deze regels, bundelden de stadsjuristen de inhoud van de voornaamste reglementeringen in één overzichtelijke tekst. Hieruit blijkt hoe bijna elke vorm van geluidshinder op dit ogenblik kan bestreden en gesanktio- neerd worden. utt een mededeling van Bur gemeester D'haeseleer blijkt dat de politieakte tegen de lawaaihinder in januari 1981 onverminderd wordt voort gezet. Wat de uitgangsbuurten be treft werden dagelijkse in tense kontroles uitgevoerd, waarbij vooral aandacht ge schonken werd aan de druk bezochte cafés en dancings. Aldus werd in vier cafés en dancings storend lawaai vastgesteld. Bovendien wer den tientallen patrouilles en kontroles uitgevoerd in de omgeving van de dancing Fats. Volgens de Burge meester evolueert de toe stand er in gunstige zin: er werden immers geen posi tieve vaststellingen gedaan in verband met de muziek, er kwamen ook geen nieuwe klachten binnen van de bu ren. Tenslotte werden er ter plaatse heel wat minder overtredingen vastgesteld. De Aalsterse politie beves tigde in dit verband dat de bezoekers aan de Fats zich meer gedisciplineerd gedra gen, en dat de toestand voor de omwonenden heel wat verbeterd is. Inmiddels wor den de kontroles echter ver- dergezet. In een andere dancing te Nieuwerkerken, die vroeger aanleiding gaf tot klachten, werden geen positieve vast stellingen gedaan in ver band Met storend lawaai. Ook hier gaat de kontrole voort. Tenslotte kan nog ver meld worden dat afgelopen maand een viertal proces sen-verbaal opgesteld wer den voor hondengeblaf. VEHE Politiereglement Allereerst is er het politie reglement van de stad Aalst dat voorziet dat elk gerucht of rumoer bij dag of bij nacht, zonder noodzaak ver oorzaakt of te wijten aan een gebrek aan vooruitzicht of voorzorg en dat van aard is om de rust van de inwoners te storen verboden is. De eigenaars van dancings, cabarets en van alle voor het publiek toegankelijke inrich tingen, alsmede de inrich ters van bals en/of andere vermakelijkheden, moeten de nodige voorzorgsmaatre gelen treffen om te voorko men dat muziek en alle an dere geruchten naar buiten doordringen of van zodani ge aard zijn dat zij de stilte en de rust van de bewoners uit de buurt, verstoren. Éénzelfde verplichting rust eveneens op de eigenaars en de houders van feestza len waar huwelijksfeesten of andere feesten of plechtig heden met privaat karakter plaats hebben. Ook de aanwezigen in voor noemde inrichtingen moe ten dit gebod in acht nemen. Klanktoestellen, instrumen ten en werktuigen Het politiereglement voor ziet ook dat het verboden is radio- en televisietoestellen, ook draagbare, versterkers, registreerapparaten en meer algemeen alle soorten zend apparaten of bijzonder la waaierige instrumenten, zoals bv. miniatuurvliegtuig jes uitgerust met motor, in werking te stellen of te laten spelen op de openbare weg, in private of openbare eigen dommen, zodanig dat het gerucht tot buiten wordt ge hoord of personen in de om geving hindert. De burgemeester kan echter wel een schriftelijke en voor afgaande toelating geven, mits deze acht dagen op voorhand wordt aange vraagd. Luidsprekers, al dan niet op gesteld op voertuigen voor reklame, propaganda, op roepen van klanten of ande re dergelijke doeleinden zijn anderzijds wel toegelaten behalve in een zone van 300 meter rond hospitalen, kli nieken, rustoorden en scho len tijdens de lesuren. Hier kunnen geen uitzonderingen worden toegestaan. Het ge bruik in open lucht van flui ten, sirenes, bellen en soort gelijke apparaten om de werkuren en werkonderbre kingen te regelen of om per soneelsleden op te roepen in nijverheids- en handelsin stellingen is op zijn beurt verboden, wanneer deze buiten de gebouwen goed hoorbaar zijn of de bewo ners uit de buurt hinderen. Al wie een beroep of am bacht uitoefent of een han del of bedrijf exploiteert waarbij gebruik wordt ge maakt van werktuigen of toestellen die buitengewoon luidruchtig zijn en van aard om de rust van de inwoners uit de omgeving te storen, kunnen verplicht worden die werken uit te voeren in de door de burgemeester vast gestelde voorwaarden, ten einde de geruchten of het lawaai te beperken, zowel wat de intensiteit als de tijd betreft. Kermissen karnaval vuurwerk Tijdens de kermis, karnaval of wijkkermissen is het ver boden overdreven lawaai te maken door het gebruik van luidsprekers, fluiten, horens of andere lawaaierige instru menten. De kermismuziek mag niet overdreven sto rend zijn voor de naburige inwoners. Ook het gebruik van vuurwa pens, het afschieten of wer pen van voetzoekers of het afsteken van vuurwerk op de openbare weg of in private of openbare eigendommen is volgens het politieregle ment verboden, hetzij de burgemeester een vooraf gaande en schriftelijke toe stemming geeft. Automatische alarmkannon- nen, of gelijkaardige appara ten gebruikt om de vogels af te schrikken en dit op minder dan 300 meter van een wo ning, mogen evenmin in werking worden gesteld zonder toestemming van de burgemeester. Dieren - tuinmachines Volgens het politieregle ment moeten de eigenaars of houders van een hond alle maatregelen treffen om het langdurig blaffen of hui len te voorkomen. Tuinmachines met ontplof fingsmotor, zoals gras- en boomzaagmachines moeten op hun beurt uitgerust zijn met een doeltreffende knal demper, zodat de rust van de inwoners niet verstoord wordt. Op zon- en feestda gen mogen deze machines in geen geval gebruikt worden. Sankties De overtredingen van alle bovenvermelde artikelen worden beteugeld met poli- tiestraffen wat betekent dat men hetzij een geldboete van minimum één frank tot maximum 25 fr. (x 40), hetzij een gevangenisstraf van één dag tot 7 dagen kan op leggen. Naast deze straffen kan de politie alle wettelijke midde len gebruiken om een einde te stellen aan de inbreuk, zoals o.a. de plaatsen doen ontruimen om de openbare orde en rust te herstellen. Algemeen verkeersregle ment Ook het K.B. van 1 december 1975 inzake het algemeen verkeersreglement voorziet tal van artikelen om het la waai te beperken. Aldus mogen enkel die ge luidshoorns gebruikt wor den, die enkel een ononder broken geluid met vaste toonhoogte voortbrengen. Zieken-, politie-, rijkswacht- of brandweerwagens, voer tuigen van het korps van de burgerlijke veiligheid, voer tuigen voor hulpverlening van de NMBS en voertuigen van de Militaire Politie mo gen van een speciale geluidshoorn voorzien zijn. Bellen en andere geluidsge- vende toestellen die al dan niet op voertuigen aange bracht zijn en door leurders gebruikt worden om de klan ten van hun komst te verwit tigen, dienen niet be schouwd als geluidshoorns of als speciale geluids hoorns. Deze bellen en toe stellen mogen evenwel geen geluid voortbrengen dat kan verward worden met dit van de geluidshoorns of van de speciale geluidshoorns waarvan hoger sprake is. Ze mogen trouwens niet aan houdend gebruikt worden terwijl het voertuig rijdt. De geluidssignalen van de bestuurders moeten zo kort mogelijk zijn. Ze zijn alleen toegelaten om een noodza kelijke waarschuwing te ge ven teneinde een ongeval te voorkomen en buiten de be bouwde kommen, wanneer men een bestuurder die men wil inhalen moet waar schuwen. Tussen het vallen van de avond en het aanbreken van de dag, behalve bij dreigend gevaar, moeten de geluids signalen vervangen worden door het kortstondig en af wisselend aansteken van de grootlichten en de dimlich ten. Technische voorschriften De motorvoertuigen moeten zodanig afgewerkt en onder houden zijn dat het geluids niveau in geen geval de grenswaarden overschrijd die vastgesteld zijn door di technische reglementen van de auto's en van de brom fietsen en motorfietsen. Per sonenauto's, auto's voo dubbel gebruik en minibus sen mogen aldus maximum 84 dbA produceren. Auto bussen, autocars en voertui gen voor goederenvervoei met een hoogst toegelaten gewicht van 3.500 kg. zijrf beperkt tot 86 dbA. Dezelfde voertuigen maar met eer hoogst toegelaten gewicl van meer dan 3.500 kg. mi gen tot 91 dbA voortbrei gen. Wanneer voor dezelfde voertuigen het hoogst toe gelaten gewicht meer dai 12.000 kg. bedraagt, mag hi geluidsniveau de 93 dbA be- reiken. De bromfietsen motorfietsen met of zonde zijspanwagen mogen meer dan 70 tot 84 dbA reiken. Tenslotte weze vermeld dl er nog diverse andere re menteringen over geluide hinder bestaan zoals betre fende de inrichting van we strijden met motorvoerti gen, gevaarlijke, ongezone of hinderlijke inrichtingei beroepsziekten, luchtve keer, enz. Deze materies zijn echter gespecialiseerd om in kader van dit artikel besprol ken te worden. VEHI

De Voorpost | 1981 | | pagina 2