EEN LEVEN OP GOEDEN NOG NIET JE DORP, MAAR HET LIJKT EROP De Voorpost - 20.2.1981 - 3 Albert, ik vind vandaag geen woor den, stérk genoeg om te schrijven van de pijn die om uw heengaan in mijn hart bijt. De bitterheid van een nieuwe traan ligt op schone souvenirs en diep verdriet heeft weer een groef gekerfd in mijn geschokt gemoed. Want ik verlies (zoals velen) in u iemand die in deze wereld een zeldzaamheid was gewor den: een echte vriend, van wie ik, ondanks afstanden, meningsverschil len, wrijvingen, misverstanden en jachtig leven, om godweet welke zon derlinge geheimzinnige krachten en motieven, sympatie en waardering kreeg en met wie ik een heerlijke we derzijdse vriendschap deelde. Twintig jaar lang. En 't is de eerste keer dat ge niet van uw woord zijt: gij hadt mij beloofd te bellen... 't Is niet uw schuld dat uw stem wegblijft. Neem het mij niet kwalijk: ik moet het nog gewoon worden dat ge nu aan de andere kant staat... Attentievol echtgenoot, altijd speels en prettig heer, liefderijk familievader, briljant, modern suksesrijk zakenman, humaan bedrijfsleider, eminent vak man voor wie het drukken met al wat er bijhoort) een kunst en een roeping was, belezen, ervaren uitgever met waardering voor het werk en de mens die werkt, onrustig zoeker naar het nieuw en het nieuws; u was het bedrukt papier met zijn inkt, zijn kleuren, zijn karakter en zijn geuren, een levend, een diep respektabel iets. Gij waart een mensenkenner en een gouden hart die zowel linksen als rechtsen, kommunis- ten als paters, revolutionairen als kon- servatieven, artiesten en avonturiers, ouderen als jongeren met gulheid en aandacht ontving, beluisterde... en kre diet gaf. Als Onze Lieve Heer u terugschenkt wat gij anderen, al dan niet geweten, aan schulden hebt vergeten, vergeven of kwijtgescholden, aan het deel dat gij niet hebt geëist, aan de vele gelden die anderen u sedert lang moesten, dan zult gij ruim genoeg hebben om een schoon stukske hemel te kopen. Dat alles zou ik willen schrijven in delikater, fijner, geciseleerder woorden en zinnen. Maar ik kan niet, Albert. Toen ik hoorde van uw heengaan ben ik stil geworden. Ik ben een uur gaan wandelen in de kou. Alleen. Ik heb dat hele uur gezocht naar woorden en nog eens woorden om weer te geven wat ik beleefde maar elke zin scheen mij zon der betekenis, te futloos en te kracht loos. En ondertussen hoorde ik u in mijn geest en in mijn hart vertellen. Zoals de laatste keer aan de telefoon: 'Ik mag niet meer zoveel praten, zegdet gij. Maar wat wilt ge: ik babbel zo geren. En naar China zal ik ook niet gaan. Ik zal best China uit mijn hoofd zetten. Misschien hebben ze mij hier nodig»... Ja, Albert, hier had HIJ, de Geheimzinnige, de Onbekende u nodig. Wellicht hebt gij dat, in de pijn rond uw hart, vermoed en zoals steeds gezwegen omdat gij tegelijk een moedig en een diskreet man waart, beschaafd en waardig. Zoete vriend Albert, gij waart véél méér: gij hieldt van uw vrouw en uw gezin, van uw werk, van uw werkhuis, van de mensen die bij u en met u werkten. Misschien hebben niet allen het altijd begrepen. Maar gij zijt door 't leven gelopen met uw hart op uw hand. En uw glimlach was altijd oprecht. Gij waart een man van de dialoog. Gij kondt babbelen en praten als niet een. Gij waart sommige dagen, vele avonden een waterval. Niet voor een groot pu bliek, maar voor een vriend of enkele genodigden. Uw verhalen waren tel kens een wereld: of ze gingen over Olsene (het land van uw geboorte), of Dendermonde (het land van uw liefde en uw leven), of ze nu liepen over het vér verleden, over de mensen van giste ren of van nu, over bandieten of over heiligen, over sloebers of eremijten, over schandalen of heldenfeiten; tel kens droegen uw vertellingen, uw be schrijvingen de stempel van een grote opmerkingsgave, van mensenkennis, van respekt en genegenheid voor de naaste, van begrip, vergevingsgezind heid en van moed. Gij kondt praten maar ook luisteren, met geduld en har telijkheid. Gij waart een fantastisch journalist: ik kan u geen betere hulde brengen. Er zijn journalisten die aar dig hun weg vinden met de pen. Er zijn er andere die ideeën hebben. Zo iemand waart gij: ondanks ziekte, jaren en tegenslagen had gij voortdurend nieu we gedachten. Gij hebt het nieuws ge zien waar anderen het niet eens ver moedden, gij verstond de kunst om anderen te doen schrijven over wat gij had meegemaakt, gedacht of bedacht. Sedert de leeftijd mij meer dan eens naar de jongeren deed kijken weet ik dat het moeilijker is anderen te doen schrijven dan zelf te pennen. Gij hadt de grote gave, vriend Albert, naar de mensen te kunnen luisteren. Gij hadt de mensen nodig; gij verstond de kunst in alle eenvoud een heel gezelschap samen te houden, hoeken af te ronden en bruggen te slaan over de pijnlijkste afgronden. Verwoede tegenstanders hielden van u en vergaten soms hun veten omwille van u, uw glimlach, uw ironie, uw relativeren van alles en ie dereen. Albert, men was tegenover U niet altijd dankbaar, niet altijd rechtvaar dig: gij zijt vergoelijkend en verzoe ningsgezind geweest. Ik hoorde u meer dan eens vertellen over het kwaad en het leed dat anderen u deden, ik heb nooit gehoord dat gij zelf voor die ande ren of wie ook een boos woord had. Gij waart een schoon mens, een van die welke Onze Lieve Heer maakt de dagen dat Hij wil bewijzen dat Hij ook een kunstenaar is en van de wereld houdt. Gij hebt voor anderen tientallen slo gans en programma's gedrukt. Uw slo gan was: genegenheid voor de mensen en eerbied voor de opinie van eenieder. Gij hebt van honderden de politieke en filosofische uitspraken gelezen, uitge geven, gedrukt. Uw filosofie was het gewoon, eenvoudig mens te zijn. Er was in uw schone eerlijke ogen altijd iets van het kind dat verbaasd, guitig, nieuwsgierig en goed naar de wereld en de mensen kijkt. Die ogen waren de weerspiegeling van uw onverwoestbare geestdrift om degelijk werk te preste ren, om het publiek iets goed te bren gen. Alléén zij die u kennen, alléén zij die het voordeel hadden najaren luiste ren in de intimiteit van uw diskretie door te dringen beseffen vandaag dat gij nooit gerekend of berekend hebt als het er op aan kwam uw medemens wél te doen. Wanneer jongeren twijfelden aan het nut van een uitgave, wanneer jongeren skeptisch stonden tegenover de waarde, de betrouwbaarheid of de eerlijkheid van een individu, hebt gij steeds weer het vertrouwen, het herbe ginnen, het doorzetten, het volharden gepredikt: omdat gij echt een sociaal voelend, een hartelijk, minzaam en zo fijngevoelig wezen waart. Ergens bestaat van u een bronzen beeld dat van uw persoonlijkheid ge tuigt. Maar monumenten hebt gij feite lijk niet nodig. Gij zult blijven leven in de geest en de souvenirs van zij die u kenden en niet anders konden dan u genegen zijn omdat zij ondervonden dat uw gouden hart zo oprecht was. Gij zijt geen moment nutteloos geweest, omdat gij allen die u benaderden iets wist mee te geven van het optimisme, de vreug de, de blijheid, de solidariteit die in u brandden. Gij hebt honderden laten leven, laten schrijven, leren gelukkig en tevreden zijn en gij waart blij om de glimlach van de anderen. Een van uw steeds weerkerende uitspraken was: 'Ge kunt er niet kwaad op zijn». Gijzelf waart te schoon om ondanks alles op iets of iemand écht boos te zijn. Begrijp echter dat ik vandaag (een beetje) kwaad ben: omdat ge veel te vroeg zijt weggegaan en omdat er teveel uren zijn die anderen en ik elders verloren die wij in feite aan u hadden moeten geven, aan u die ons zoveel leerde en zoveel gaf. Jaren geleden waart gij bij mij toen ik vader verloor. Gij hebt mij toen getroost met eenvoudige, maar heerlij ke woorden, die 'mij een steun en een balsem waren. Vandaag is het een beet je of vader gaat voor de tweede keer weg. En er is niemand om mij de juiste woorden van troost te geven of de zalf van de schoonste vriendschap. Ik ben nu een beetje ouder, een beetje eenza mer. Ik had u nog dank willen zeggen om al wat gij waart en deedt. Maar gij zoudt die dank met een mop hebben weggewuifd. Uw hele leven was één hulde aan het werk, aan het genoegen van het werk, aan de fierheid om het werk. Gij waart het bewijs dat werken gelukkig maakt. Gij hebt in deze moderne tijd, die alles in twijfel trekt, elke dag, elk uur, het werk zijn grote betekenis, zijn ware zin en zijn eerbiedwaardigheid gegeven. Uw hele leven was een hulde aan het werk, het degelijk werk. Uw leven was een extra-editie op het schoonste pa pier, met de mooiste karakters, met gulden snee. Ik ben zeker dat Zij die Hierboven met waardering openslaan. Dag Albert. Louis De Lentdecker Soms komt de wereld op bezoek. Soms kunnen we eens opdoen in deze materie, uit het schilderij stappen, dat Bomans «Wollewei» noemde Vanuit zijn Vlaamsnationaal en waar insekten zich onledig houden met dubbelrichtings- standpunt met rechtvaar- verkeer en karnavalfuiven. Soms staat één en hetzelfde digheidsdenken ingekalku- weekend eivol met blikvangers van wereldformaat. Zo was leerd zette hij zich sterk af 13-15 februari de krappe tijdsspanne voor: een avond over tegen het officiële ontwikke- El Salvador in Netwerk, een over ontwikkelingssamenwer- lingsbeleid, dat door ons king in 't Gulden Vlies, één over Vietnam en Cambodja in land gevoerd wordt, de Mikisklub en een bezoek door Oostduitse ambassadele- Onder de talrijke aanwezi- den aan hun Mikiskameraden. Wat doet een persmedewer- gen (40-50 schatten we) be ker, na die ongebreidelde niet-koördinatie grondig ver- vonden zich senator Ger- wenst te hebben? Juist, vluchtige maar geïnteresseerde main De Rouck en volksver- kijkjes gaan nemen... tegenwoordiger Jan Caudron. Ook de taalpolitiek van het ABOS nam hij op de korrel. Het argument dat Vlamin gen minder interesse zou den hebben voor ontwikke lingssamenwerking, betwij felde hij sterk. Zo verwees hij naar de vele (overwe gend Vlaamse) vrijwilligers, die voor een lage vergoe ding naar de Derde Wereld trekken, terwijl de hoge AB- OS-lonen naar (meestal) Franstaligen gaat. Ook be wees volgens hem de be langstelling voor zijn voor dracht, dat Vlamingen niet apathisch staan t.o.v. de ont wikkelingsproblematiek. Tijdens de pauze werd door Geert Van Moorter (van We reldwinkel Erpe-Mere) aan dacht gevraagd voor een pe titie i.v.m. El Salvador. Daar in werden de vreselijke slachtpartijen door de lege reenheden en uiterst-recht- ste milities aangeklaagd. Te vens werd op de verant woordelijkheid van de U.S.A. en de internationale kristendemokratie gewezen. Oud-V.U.-voorzitter (arr. Aalst). De Naeyer, repliceer de met verwijzingen naar een Westduitse TV-uitzen- ding met ooggetuigeverslag van een CDU-er, om te stel len dat men «zich op sleep touw liet nemen door de linkse krachten». Van Moor- In zaal Netwerk stonden op wenst, of wil meewerken (je Paul Ghijsels die zich over vrijdag 13 februari Liesbeth mag rekenen op een maan- dit algemeen onderwerp uit- Walckiers (B.R.T.) en Freddy delijkse bijeenkomst), kan eraard tot hoofdlijnen moest De Pauw (De Standaard) ge- kontakt opnemen met: Re- beperken pleitte voor een programmeerd, om over El naat De Waegeneer, Poly- scherpere publieke aandacht Salvador te spreken. Omdat door De Paepestrwt 16, 9300 voor het ABOS. Dit «Alge- eerstgenoemde op 't laatste Aalst. meen Bestuur voor Ontwik- nippertje met een Polisario- kelingssamenwerking» ver opdracht opgezadeld werd, P®u' Ghijsels, «de vriend- mag omwille van de (veel) kwam een Salvadoriaans schap» en een kontroverse grotere financiële mogelijk- banneling in haar plaats. Als Wat Hugo Benoy over Cam- heden méér dan de zgn. lid van het revolutionair bodja en Vietnam wist te niet-gouvernementele orga- volksfront F.D.R. sprak hij vertellen bij Imavo in de Mi- nisaties, maar er is veel aan over de heibel rond de land- kisklub, lees je elders van te merken op dit officieel hervormingen in zijn land. andermans pen. Van Net- beleid. Met talrijke voorbeel- Een dertigtal geïnteresseer- werk trok ondergetekende den gaande van een me den waren komen opdagen; naar 't Gulden Vlies waar tro-aanleg in Manilla naar een schril kontrast met de v.z.w. «de Vriendschap» het blijven sturen van onder belangstelling in Erpe-Mere, oud-BRT-journalist en amb- wijskrachten in landen die een week tevoren, voor het- tenaar bij het A.B.O.S. Paul allang over eigen personeel zelfde land. Daar zat het Chi- Ghijsels uitgenodigd had. zouden moeten beschikken roheem van Mere barstens- «Ontwikkelingssamenwer- maakte Ghijsels duidelijk vol voor het initiatief van king» was het onderwerp, dat dit beleid tekortschiet in Wereldwinkel De Tingel en De spreker bracht een zijn taak. Dat heeft dan te een triets socialistische en boeiende uiteenzetting, maken met een ondoordacht kristelijke organisaties. Re- geënt op de talrijke ervarin- beleid, eigen Belgische eko- naat De Waegeneer van het gen en kontakten die hij kon nomische belangen... inrichtende Centraal-Ameri- ka-Komitee wijt de geringe opkomst voor een goed deel aan eigen organisatietekor ten. Door een gebrek aan mankracht kon men geen zoals in Erpe-Mere wel ge beurde kontakt opnemen met het verenigingsleven voor jongeren en volwasse nen. Wie toch kwam, kwam grotendeels uit de vertrouw de hoeken van R.A.L., K.P., Jongsocialisten, De Gele Li monade, 't Rond Vierkant. Het komitee zelf is opvolger van het Nicaraguakomitee dat anderhalf jaar geleden ontstond. Konkrete start aanleiding was de massale hulp die dat land nodig had (heeft) na de omverwerping van het Somoza-regime. Vooral de uitroeiing van de analfabetie was dringend. Mettertijd verruimde het werkingsveld zich tot gans Centraal-Amerika. El Salva- dor staat dezer dagen erg in de kijker. Wie informatiemateriaal Zaterdagavond was Arnold Tsitlich, plaatsvervanger van de ambassadeur van de LJUK in de over dit deelkontinent Aalsterse Mikisclub te gast op de kennismaking voor de Aalsterse leden met zijn land. (Per) er was toch erg veel sfeer in de (bomvolle) zaal. Een re vanche behoort tot de mo gelijkheden... 0-3 laat je im mers niet zo! Dit bezoek is niet het eerste van Oostduitsers aan de Mi kiskameraden. Ook andere landen zijn al op visite ge weest: Bulgarije, Roemenië, Brazilië,... Dat dit telkens feestelijke orgelpunten zijn in de Mikisklubwerking, hoeft geen betoog. Wie D.D.R.-informatie wenst kan dit gratis bekomen op adres van de ambassade: St.-Michellaan 80, 1180 Brussel. Het betekent politie ke, sociaal-ekonomische en kulturele informatie in Duits, Frans of Nederlands. Polen Tussen Oost-Duitsland en Polen is er maar een Oder- Neisse-linie. Mede dank zij de Vlaams-Poolse Vereni ging, die sinds vorig jaar op nieuw een afdeling heeft in Aalst, staat dit land af en toe in onze socio-kulturele ak- tualiteit. Hetzelfde is waar als een toneelgroep «Tejater '80» «de Emigranten» van de Poolse auteur Slawomir Mrozek op de scène brengt. Na de laatste vertoning op maandag 9 februari ter meende integendeel dat het verslag van pater Ludo Van de Velde, die het alle maal van heel dichtbij mocht meemaken en daarover be richtte vorige week in Mere, van grotere betekenis was. Hij werd daarin bijgespron gen door Jan Caudron, die aanwezig was op die El Sal- vadoravond. Instemmend gegrom bij vele aanwezigen. Met deze eerste geslaag de aktiviteit, pakte de v.z.w. «De Vriendschap» na een lange winterslaap uit. Deze (pluralistische) vereni ging bestaat wel reeds sinds 1960, maar men mag gerust van een «nieuwe start» spre ken. In de toekomst wil men ook andere vormende, so cio-kulturele avonden pro grammeren. Wie graag mee werkt aan deze organisatie kan kontakt opnemen met Jan Caudron, p/a Het Gulden Vlies, Esplanade 13, 9300 Aalst. D.D.R.-weekend Terwijl het toneelpubliek bij P.A.C.T. zich (o.m.) kon ver gapen aan een Westduitse Frans-Jozef-Strauss-bier- prins, kwamen er (echte) Oostduitsers naar de Mi kisklub. Met een pak tombo lageschenken in informatie materiaal over hun land, on der de armen, kwamen zo'n 30 ambassadeleden op 14 februari naar Aalst overge wipt. Het programma uitge smeerd over zaterdag en zondag bood alleszins va riatie: een tentoonstelling over de sociale zekerheid in de D.D.R., een postzegelten toonstelling en infostand, een vriendschapsavond met filmvertoningen over Berlijn en Thüringen, een toeristi sche uitstap in Aalst, een volley-ball-match Milis te gen D.D.R.-Ambassade in de zaal- naast het stedelijk zwembad en heel veel gezel' lig onderonzen, eten en zo. Pas op zondag kon ambas sadeur Heinz Hoffman erbij zijn. De gelegenheidstoe spraak op zaterdag werd ge houden door de Ambassa- derat. Als hoogtepunt van dit vriendschapsweekend werd door velen de volley- ball-match genoemd. Deze werd weliswaar met glans verloren door de (gelegen- Er was een grote belangstelling om de informatieavond o heids) ploeg van Aalst, maar te wonen. (Per) werd over één en ander na gekaart. Een twintigtal ge ïnteresseerden bleven in de Netwerkzaal om het gesprek bij te wonen, dat gemode reerd werd door prof. Vyncke (Slavistiek R.U.G. en voorzitter van de Vlaams- Poolse Kulturele Vereniging) en waaraan Dirk Klinck (de intellektuele dissident), Luc Van Den Broeck (gastarbei der) en Annie Moortgat (voorzitter Tejater'80) hun medewerking verleenden. Regisseur Walter Boni was verhinderd. Tijdens dit pa- nelgesprek werd ingegaan op de inhoud van dit stuk. Vooral de universele waar de, de menselijke tragiek er van, werd sterk benadrukt. Ondanks het aanwezig zijn van prikjes op het heersende regime in Polen (die echter voor een deel in de «dode literatuurmomenten» zaten, en in de Aalsterse opvoerin gen weggeknipt waren), werd gesteld dat de ver werkte problematiek zich ook in andere landen kan voordoen. Van de akteurs kon verno men worden hoe ze hun roi ervaarden. Vooral de men selijke facetten van dat noodlot, dat zich openbaar de in hun dissident of gast arbeider zijn, fascineerde hen. (een recensie van «De Emi granten» vind je in onze edi tie van 6 februari). In maart zal de V.P.K.V. in Aalst een toeristische avond met dia's en spreekbeurt over Polen organiseren. In het Paasverlof van 5 tot 14 mei wordt een promotie- reis per vliegtuig ingericht. Een bezoek aan Warschau, Krokow, Zakopane van waaruit diverse uitstappen gepland zijn, is voorzien (kostprijs 15.000 fr). In de maand mei komt er een ga la-concert met optreden van de Nachtegalen van Poznan (o.l.v. prof. Kurczewski) en van het Knapen- en mannen koor van de Staatsfilharmo- nie van Poznan (o.l.v. prof. Stefan Stuligrosz). Wie over deze aktiviteiten meer wil weten: sekretariaat mevr. D'Haese, Oude Heirbaan, Er- pe (tel. 053/21.12.09) Dit is een karrevracht nieuws van ver en dicht ge worden. Goed om met een potlood in een wereldbol- scherper te gaan draaien, om alle talen van de wereld te gaan leren, en om ziek te wonden van reismikrobes... <pd) r de DDR met een prachtkleurenfilm bij

De Voorpost | 1981 | | pagina 3