HOFSTADE KRIJGT OCMW-TEHUIS VOOR MANNEN GEEN VERANDERING VERKEER WEL OPENSTELLEN MARKT ONDANKS «KRISIS» EEN GROOTS KR00NCENTER... Wordt 14e «gele boekje» van Draeckenieren» het laatste? Heel wat verrassingen bij Ghis Willems enquête over city-ring Aalst heeft nieuwe winkelgalerij Op sneeuwklas Nieuwe onderpastoor voor de St.-Martinusparochie 4 - 20.2.1981 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 terecht op, die tevens de vraag stelt over de te kiezen verkeersregeling niet meer naar het oordeel van de in woners wordt gevraagd. Uit de tegenstrijdige ant woorden blijkt volgens hem dat de ideale oplossing niet voor de hand ligt. Zoals de gemeentebestuurders niet éénsgezind zijn, zo schijnt ook de bevolking dit niet te zijn. Uit de aard van de ant woorden blijkt tevens dat zij die reageerden ook het sterkst geïnteresseerd zijn. De meest waardevolle ant woorden kwamen binnen van hen die niet alleen oog hadden voor de verkeers problemen voor hun deur of in hun straat, maar ook dachten aan de globale ver- keers- en parkeermoeilijk- heden. Verkeersregeling In totaal reageerden 98 in woners spontaan op de rondvraag. Op de vraag of men de huidige verkeersre geling goed vond, ant woordden 22 ja en 70 neen (waarbij 6 geen antwoord verstrekten). Volgens de ini tiatiefnemer stemt het groot aantal ontevredenen tot na denken, en moeten zelfs de meest onwrikbare verdedi gers van een onverander baar struktuurplan nagaan of er geen aanpassing nodig is. Het ongenoegen blijlrt niet alleen zijn oorsprong te vinden in de slechts gedeel telijke uitvoering van het struktuurplan, maar ook in verkeerde opties van het plan. Hierbij wordt enerzijds gedacht aan het achterwege blijven van voldoende par keerplaatsen en anderzijds aan het kreëeren van over dreven slaloms. Op de volgende vraag of men verandering wenste door de herinrichting van het tweerichtingsverkeer op de cityring, antwoordden zonderling genoeg 29 perso nen ja en 48 neen, waarbij er 21 zonder antwoord bleven. Hierbij weze wel vermeld dat het grote aandeel, van de neenstemmers uit de Zonne- straat (13 tegen 2) en uit de Vrijheidstraat (17 tegen 1) komt. Deze beide straten voelen zich immers bijzon der bedreigd door de moge lijke wijziging van de huidige regeling. Hierbij wordt voor namelijk gesteund op argu- menten van verkeersonvei ligheid. Spontaan preciseerden 3 in woners uit de Vrijheidstraat dat zij het behoud van de parkeerplaatsen in de straat wensten, terwijl in de Zon- nestraat er 7 inwoners vroe gen om het herstel van de parkeerplaatsen. Indien men expliciet een vraag over dit onderwerp zou gesteld heb ben zouden volgens Ghis Willems misschien meer mensen over het parkeerbe- houd gepleit hebben. Grote Markt De enquête bevatte ook een vraag omtrent het terug openstellen van de verkeers vrije Grote Markt. Hier toon den zich 51 personen voor stander van, terwijl er 30 te gen waren (17 zonder ant woord). Het groot aantal tegenstanders van de afge sloten Grote Markt is dus verrassend groot. Het zijn vooral de hande laars, die vrijwel eensgezind het heropenen van de Grote Markt vragen. Hieruit leidt de CVP-volksvertegenwoor- diger af dat zij het afsluiten ervan, zonder voorafgaande voorzieningen inzake par keerplaatsen en zonder het volledig realiseren van het struktuurplan inzake ver keersvrije- en verkeersarme straten een verkeerde onder neming vinden. Opvallend is tevens dat, zon der dat men naar enige va riante vroeg, er vier zich spontaan uitdrukten voor het openstellen van de Grote Markt gedurende de winter. Bij de vraag naar eventueel andere aangepaste matrege- len wilde het merendeel van de inzenders zich uitdrukken over de invoering van een gedeeltelijk tweerichtings verkeer. 41 dachten aldus aan aangepaste maatrege len, 21 niet en 36 bleven zonder antwoord. Volgens Ghis Willems dient de huidi ge regeling dur nader on derzocht te worden. Suggesties De meeste suggesties (29) zijn een smeekbede naar meer en betere parkeer plaatsen. Hierbij komt het idee van ondergrondse par kings meermaals aan bod. 10 antwoordden beklem toonden op hun beurt de noodzaak om de rijrichting in de Zoutstraten om te ke ren. 9 inwoners drongen aan op drastische snelheidsbe perkingen, waarbij enigen opmerkten dat tweerich tingsverkeer als vanzelf een verkeersdrempel uitmaakt. Ook het herstellen van het wegdek en van de voetpa den en een betere bewegwij zering wordt 8 maal ge vraagd. Andere voorstellen omvat ten het invoeren van voor- rangsverkeer voor de wa gens op de cityring, het ban nen van het zwaar verkeer uit het centrum, het afschaf- Vervolg van pag. 1 meestal om privé-initiatie- ven gaat, terwijl het in Aalst specifiek het OCMW zal zijn dat de nood op dit vlak wenst te lenigen. Over de konkrete uitbouw van het opvangtehuis werd in de raad van het Openbaar Cen trum nog geen definitieve beslissing genomen, mede wegens het feit dat de aan- passingswerken ingevolge de winterperiode enigszins trager verliepen dan eerst gepland. Vermelden wij in dit verband nog dat wanneer de sociale dienst van het OCMW op dit ogenblik met dergelijke ge vallen gekonfronteerd wordt, men genoodzaakt is deze door te verwijzen naar soortgelijke tehuizen in Gent of Brussel. Voor de vrouwen is de toe stand iets beter doordat het OCMW beschikt over een opvangkamertje dat inge richt werd in het rustoord St. Lieven. In de meeste geval len, vb. bij mishandelde vrouwen met kinderen ten laste, dient men echter ook te zoeken naar een opvang tehuis buiten de stad. Indien mogelijk zorgt het OCMW wel zelf voor een huis er gens op het Aalsters grond gebied, en wordt tevens naar een werkgelegenheid uitgekeken. Ziekenhuis Een andere markante mede deling was het feit dat de Aalsterse middenstands vrouwen vernamen dat men nog deze maand zal kunnen overgaan tot het steken van de meiboom op de ruw bouw van het nieuw stede lijk hospitaal aan de Siese- gemlaan. Dit ziekenhuis, dat 400 bedden zal tellen, zal na het akademisch ziekenhuis te Gent, het tweede grootste van Oost-Vlaanderen wor den. Zoals de werken er nu voorstaan, wordt de inge bruikname voorzien voor 1985. Ondertussen volgen de aanbestedingen voor de binnenafwerking elkaar op de voet op. Naar de aanwezi gen konden vernemen werd zelfs reeds de hoogspan- ningskabine, welke het nieu we hospitaal van de nodige elektriciteit zal moeten voor zien, aanbesteed. Wat betreft de andere gege vens, die op deze interessan te voorlichtingsavond gege ven werden, verwijzen wij naar een ander uitgebreider artikel elders in dit week blad. VEHE Vorige week donderdag vertrokken de leerlingen van de RBS Erembodegem op sneeuwklas naar Ramsau in Oostenrijk. 32 kinderen konden bijna gratis deze reis meemaken. Een knappe realisatie van de direktie en de vriendenkring. (Per) Vervolg van pag. 1 staat nu onopvallend in de gevelrij van de Korte Zout- straat. Een sfeervolle winkelgalerij Er is een overvloed aan dag licht, dat met lichtwarm ge tinte lampen opgefleurd wordt. Verder is de tempera tuur aangepast, en de lucht verversing haalt alle ver bruikte lucht buiten. Je kan er dus rustig winkelen of even het vervelende en ver moeiende straatgevoel ver mijden; fijn planten en vriendelijke terrasjes scha pen een oase van rust, waar je even je zelf kan terug vin den. Gelukkig worden agres sieve reklame-oproepen ge weerd, en vervangen door een plezierige muzieksalon. Aalsterse onderneming In het verleden was er op het terrein van 2400 m2, waarop het Krooncenter gebouwd werd, een hopmagazijn, een tabaksfabriek en meubelfa briek gevestigd. Aannemer en promotor Bastiaens dacht dus ook aan het feit dat er voorheen nog een wa renhuis aktief is geweest. Maar daarbij verloor hij he lemaal niet uit het oog dat een handelskern ook bewo ners nodig heeft, zonier krijg je een lege stad. (erf. bepaal de wijken van Brussel). Daarom heeft men deze win kelgalerij verrijkt met een bovenbouw van 11 apparte menten. Deze woningen zijn nog niet volledig afgewerkt en storen daarom ook aan zienlijk het fraaie sfeerbeeld. De voltooiing zal echter niet lang meer op zich laten wachten. De winkelgalerij Een dergelijke winkelgalerij, met een overvloed aan akko- modatie en komfort, vereist dus ook handelaars-bewo- lers, die oog hebben voor net belang maar ook met de grote kosten die daarmee gemoeid zijn. Verwarming, verlichting, onderhoud, be- olanting, luchtverversing vormen immers een aan zienlijk kostenpakket. Daar- oij mag in 't geheel niet ver geten worden, dat deze nieuwe galerij een image npbouwt, waardoor ze naar Duiten als een kompleks zal nptreden. De bezoekers wor den er opgevangen door sei zoengebonden animatie, <ollektieve informatie en een groeiend verkoopsbeleid. Aanpakken is belangrijker dan aarzelend afwachten, want de samengebonden in spanning, opgebracht door handelaars van verschillen de disciplines, zal ook een groei en een evoluerende aanpak vragen. Bij deze zwa re taak en nieuw koncept wordt zorgvuldig gewaakt op een goede integratie in Winkelgalerij zal voor de stadskern in de eerste plaats geen agressieve konkurrent zijn, maar een nieuwe buur en goede kollega, aldus de heer W. Reychler, voorzitter van de handelaars. Volgende handelszaken zijn nu aktief aan gang of zullen kortelings openen. 1) Parigino Parigino is een kafetaria, res taurant, een gelegenheid voor vergaderingen, banket ten, feestjes: een ontmoe tingsplaats waar je op elk uur van de dag neen kan (behalve op de sluitingsdag donderdag). De zaak wordt gedreven door Guy Hallet en Ronny Beernaert, twee erva- rên Horeca-specialisten. ,2) Vanesa Mevrouw Nicole Smet leidt deze zaak met een kollektie lederwaren, regenscher men, foulards, accessoires en fantasiejuwelen. 3) Non stop music Mevrouw Rosita Van der Gucht presenteert hier onge veer 13.000 platen in zowat alle genres. Van Mozart tot en met de nieuwste diskoge- luiden. Ook jazz, folk en film muziek hebben er 'n aparte plaats. 4) Parfumerie Dropa De parfumerie Dropa, die ook een schoonheidsinsti tuut heeft, is met deze zaak aan haar tweede vestiging in Aalst toe. Dropa wordt geleid door de heer en mevrouw Reychler, maar de zaak in het Kroon center heeft de jonge dames Belfinda en Isabella als win kelverantwoordelijken. 5) Alain Manoukian Uit Frankrijk komt deze gloednieuwe formule, die de dames in staat stelt eksklu- sieve tricot-modellen in een onmoemelijk aantal kleuren en variaties te kopen voor voordelige prijzen. Mare Goppens, de ondernemende zaak heeft voor erg jonge en nieuwe presentatie gezorgd. 6) Exotica Alles wat China aan te bie den heeft, zoals wit porce- lein, handgemaakte kant, ki mono's en zijde, tot prachti ge koralen toe kan je vinden in deze nieuwe eksotische zaak van de heer Valère Van de Keere. 7) B.O.A.-Decor Luc Botte en Siets Vanagt- mael verkopen er kollekties eksklusieve woonstoffen uit Pakistan en Scandinavië. Verder beschikt deze zaak over Bonsai-dwergboomp jes en de volledige kollektie Gardisette. 8) Rivoli De heer Pierre Dequesne leidt deze zaak met frisse en elegante kollektie dameskle ding: kleedjes, mantelpak jes, bloezen... 9) Banni Jenny Bastiaens verkoopt er speciale modellen tassen en handtassen, zowel in kroko- dilleleder als in ander leder, en regenschermen met de hand beschilderd. Deze kol lektie interesseert niet alleen dames, maar ook heren. 10) Heren Mevrouw Gambassi heeft speciale assortimenten aan te bieden: kantwerk uit Peru, beschilderde draagtassen uit Brazilië en half-edelste- nen. (alles ku-<st- en hand werk). 11) A.S.L.K. Naast «Spaarkas» is de Al gemene Spaar- en Lijfrente Kas ook een beleggingskan toor en waar Safe-loketten ter beschikking staan. Frank De Vuyst zal er naast spaarboekjesverrichtingen, ook zichtrekeningen, woon- sparen en verzekeringsope raties doen. Burgemeester Louis D'Hae- seleer had het in zijn toe spraak over de mogelijkhe den van dit nieuw winkel centrum: «Het Krooncenter is een nieuwe praal aan de kommerciële kroon van onze stad. Het Krooncenter spant de kroon. Spant het ook de kroon wat samenwerking betreft, dan zal het gonzen van bedrijvigheid. Op 16 mei, de Aalsterse topdag, moet en zal dit nieuw galerij de absolute top bereiken...» Katxrlyctt Vervolg van pag. 1 schikking had staan. Sinds dat jaar verscheen dit fameuze boekje elk jaar al kostta zulks in 1973 nogal wat moeite en werd het een uiterst moeilijke bevalling en al wordt gevreesd dat de uitgave 1981 wel eens de laatste zou kunnen zijn. «De helden worden moe». Derde lokaal werd de «Breughel» in de Kerkstraat en het 4e het «Hof van Spa- niën» sinds 1975 hebben de Draekenieren nu hun hol in café 't Landhuis». Aktiviteiten Deze groep spirituele spui ters, pluralistisch ingesteld en nogal wat toegelaten om dat iedereen, ook de politie weet, dat er nooit erg mee gemoeid is en men louter op het humoristische vlak wil blijven, heeft reeds heel wat fratsen op zijn aktief. 1-april moppen waren er vele. En zeer geslaagde. Zo de veran dering van de straatnamen in 't Frans of in 't Engels ter gelegenheid van de Britse Week. Zo ook de aangekon digde voordrachten waar wel veel notabelen versche- nert doch de sprekers «hun kat» stuurden. Zo de «paar- denzitting», memorabele herinnering. Of de notariële affiches met verkoop van ge meentehuizen bij de fusie. Niet te vergeten dan de es battementen van de onder afdeling, het «Chorum Alos- tum Imperiale». Het gele boekje Gheheymschryvere Daniël Jacobs doorloopt dan het nieuwe boekje. Iets waar veel pret aan te beleven is. Met een 160-tal advertenties in authentiek fonetisch Oil- sters, het slot van de «Oilj- sterse Diktionneer» met de woorden met W tot Z, het volledig Karnavalprogram- ma waaruit U o.m. leert dat de stoet dit jaar ontbonden wordt aan de Vijfhuizen en een volledig jaaroverzicht van de aktiviteiten van de Caemere. Het boekje wordt gedrukt op enkele duizenden eksempla- ren en is te verkrijgen, uiter aard in 't Landhuis» waar tevens in tal van Aalsterse drankgelegenheden. Een must voor elk karnavalist of gewoon humorist want ge woon een karnavalvereni- ging willen de Draeckenie ren niet zijn. Aflossing? Worden een aantal auteurs van het «boekje» moe en rust de last slechts op enkele schouders, aan aflossing door jongere geïnteresseer den wordt wel gedacht. Er komt echter niemand opda gen. Waardevolle elementen verloor men met Frans Troch, Arnold Geerinckx en Gust Van den Stockt en nu wordt uitgekeken naar nieu we jonge inbreng. Ter gelegenheid van het der de lustrum, volgend jaar dus, wil men nog wel eens een inspanning doen en een volledige «Aalsterse Diktion neer» laten verschijnen met humoristische illustratie door Frans Wauters. Kandidaten (Draeckenieren moeten uiteraard humoris tisch aangelegd zijn, mogen geen politiek bedrijven maar moeten wel «mistrouwd» zijn of alleszins reeds «am- bras» hebben gehad. De drakenzitting verleden maandag zag verder het op treden van feestkomitee- voorzitter Frans Wauters met een humoristische tus senkomst over de doelstel lingen van de vereniging en het overmaken van het «ge le» boekje in een vuurrode versie aan appelsienprijs winnaar Raymond De Smedt. De daarna gebrachte «Ode aan de pers» was er ene van het pikante doch zeer gevatte, en met zelfspot aanvaarde, genre uiteraard deed ook Herman Louies zijn duit in het zakje en had het over tal van supplementaire prinsenverkiezingen als de verkiezing van Prins van het arrondissement Aalst, van het arrondissement Aalst- Oudenaarde, yan Vlaande ren, van België e.d.m. Een waar pluimenfestival in 't verschiet met het gesmade Alaaf-gejuich dat het karak teristieke van de Aalsterse karnavalviering verdringen zou. Met een ophalen van herin neringen aan hun tochten ter herbronning o.m. naar de Drachenfels aan de Rijn en een lied door Daniël over de «Infirmiërkes» werd beslo ten met een drakenmaal met straffe koffie en bruin brood met stinkkaas. «Stonk» het er zo nog niet genoeg? De Draeckeniers willen fijne kolder brengen, zonder ie mand te kwetsen en dit aan een zo ruim mogelijk pub liek. Via hun boekje slagen ze er alvast in. LH Op 1 maart wordt E. H. Frans Demeyer, onderpastoor van St. Pietersbanden in Welle, aangesteld tot onderpastoor van de St. Martinusparochie van Lede De nieuwe onderpastoor is afkomstig uit Denderwinde- ke, stamt uit een gezin van 13 kinderen en is 32 jaar oud. In 1976 kwam ij als jonge priester in Welle aan en slaagde erin om zich op korte tijd tot een heel popu laire priester te maken die de parochiale aktiviteiten uit bouwde tot een uiterst brede waaier waarbij alle lagen van de bevolking en alle leeftijden werden betrokken. Toch ging zijn bijzondere aandacht naar de jeugd. Zijn aanstelling in Lede is zeker een bevordering en een goedkeuring vanwege het bisdom voor zijn inzet en werking. Wij wensen de nieuwe onderpastoor een vruchtbare ambtsperiode in zijn nieuwe, grotere werk kring. fen van de autobushalte in de Vrijheidstraat, het bren gen van het openbaar ver voer tot op de Grote Markt en het uitbouwen van een grotere ring, waarbij ge dacht wordt aan de Kool straat-Dirk Martensstraat. Ghis Willems vermeldt ten slotte een aantal opvallende uitspraken, die op de enqu êteformulieren vermeld wer den. Het zou ons te ver lei den om deze hier allemaal weer te geven, maar toch werrden wij persoonlijk ge troffen door opmerkingen als: «een Grote Markt zon der auto's is een soep zon der zout»; «hebt U al de toeren gezien van de brand weer als die naar St.-Anna- brug moet rijden met de gro te ladder»; «Graanmarkt: het aangelegd parkje wordt door bijna niemand betre den tenzij om het hondje een plasje te laten doen. Een par king tussen groen en bomen zou niet lelijk staan»; «Waar om geen ondergrondse par king maken op de Esplana de?»; «Synchronisatie der verkeerslichten op de city ring»; «nog meer goed ge plaatste zebrapaden aanleg gen»; «Laat liever de slechte voetpaden in de straten her stellen»; «Nagaan of de win keliers bereid zijn een auto silo op de Botermarkt-Hop markt te financieren»; «De Grote Markt helemaal open voor autoverkeer, daardoor zou de druk in de smalle De Ridderstraat verminderen, en ook het rondtoeren...»; enz. Wanneer de gemeenteraad op het einde van deze maand een definitief stand punt zal innemen over het al dan niet invoeren van twee richtingsverkeer op de city ring, zal met de resultaten van deze rondvraag bij de bevolking beslist dienen re kening gehouden te worden. Of de uiteindelijke beslissing erdoor zal vereenvoudigd worden is een ander paar mouwen, want zoals Ghis Willems het zelf vermeldde zijn niet alleen de gemeente bestuurders het niet eens over de ideale oplossing voor de huidige moeilijkhe den in het Aalsterse stads centrum, maar schijnt ook de bevolking terzake erg ver deeld te zijn. VEHE Je voelt het stilaan op je af komen... De toch al zo schaarse parkeerplaatsen worden nu ingepalmd door kermiskramen en -molens. De Prins Carnaval en ook de Bierprins zijn verkozen en de verliezers hebben hun wonden gelikt. In de grote halle aan de Weggevoerden straat wordt er druk gelast, geplakt, geschilderd. De stad bereidt zich voor op haar zoveelste carnaval. Aalst beleeft al een hele tijd wat men op het eerste gezicht een «carnaval-hoogconjunctuur- kan noemen. Er wordt dan ook maar al te vaak beweerd dat Aalst inderdaad de naam van -camavalstad- meer dan waardig is. Maar is dat inderdaad wel zo? Is het wel waar dat de Aalstenaar een echte carnavalist in hart en ziel is? Zijn de enkele duizenden die het feest van maanden tevoren voorbereiden en er zich voor inzet ten, werkelijk representatief voor de bevolking van de hele stad? Is de sfeer die gedurende de drie dolle dagen in het centrum kan gesmaakt worden werkelijk de sfeer die de hele stad uitademt? Indien wel, hoe komt het dan dat steeds meer Aalstenaars, uitgerekend gedurende het carnavalweekend, de stad uittrekken? Misschien heeft ook deze hoogconjunctuur af te reke nen met een soort crisis die op kousevoeten langzaam maar zeker dichterbij komt. Ja, hier en daar loopt het eigenlijk toch wel mis. Wie argumenten wil aanhalen om de term «hoogconjuctuur- af te zwakken, of bijvoorbeeld ook te waarschuwen voor de toekomst, moet dat nu doen, want in de loop van de volgende weken zal zijn betoog verloren gaan in het gejoel... Want dan zal opnieuw de lof der zotheid heersen. Feitelijk voelen we het nu al aan en worden we vanaf nu al langzamerhand ondergedompeld in een kunst matige euforie. Carnaval als dusdanig wordt eigenlijk lang bij voorbaat voorbereid, danig opgeschroefd en in zulke mate opgehemeld, dat zich bij het publiek als het ware een -zelfvervullende prognose - voltrekt. Men er bij voorbaat heilig van overtuigd dat het opnieuw een groot succes wordt, en zelfs mocht het feest niet slagen, dan nog zou men (onbewust misschien) toch het tegendeel beweren. De massa de actieve camavalmilitanten laten we buiten beschouwing wordt hiertoe aangezet, aange moedigd, geconditioneerd door op lager vlak onder andere optredens, liedjes en slogans, en op hoger vlak door onder andere de Heilige Traditie, publiciteit en commerciële campagnes. Carnaval hoort nu eenmaal -groots- en -ongeëvenaard- te zijn, wat er ook gebeurt. Dat is meteen ook de hypocrisie van carnaval. Schepen Marcel De Bisschop haalde ooit eens een citaat aan uit het Duitse Mainz: «Fassnacht ist Herzensache-: carnaval moet met het hart gevierd worden. En ja, de massa speelt het spel mee: ze aanvaardt de situatie. Ze aanvaardt haar rol in deze hele comedie, en de conditionering lukt warempel... tot op een zeker punt: dat is het punt van de saturatie, het moment waarop het allemaal «teveel- wordt. Men krijgt er uiteindelijk genoeg van, overdaad schaadt. Om de Fassnacht dan ook met het hart te kunnen vieren doet men er best aan te vermijden dat het saturatiepunt wordt bereikt. Hier loopt het precies verkeerd in Aalst. Een groot gedeelte van de Aalsterse bevolking meent dat op carnavalgebied toch wel wordt overdreven. Carnaval wordt gevierd omstreeks februari. Neem daarbij nog de verkiezing van de Prins en een halfvastenviering, en de kous is af... In het Aalsterse carnaval wordt daaraan echter ook nog een Prinsendag toegevoegd, én een (verkleed) «bal van de bank-, en een zomercarna val, en enkele -oiljsterse Oavenden-, en een ludieke carnavaleske rally, en een carnavalkwis en een drieko ningenfeest en een carnavaldebat, en... Geen bal of festiviteit gaat voorbij of een hele reeks prinsen beklimt het podium... Geen activiteit of de Prins «luistert op met zijn aanwezigheid-... Hoewel elk van deze gebeurtenissen, de een al meer dan de andere, volkomen te verdedigen zijn, en soms zelfs doorgaan voor gevestigde waarden, komen zo in hun totaliteit bij heel wat mensen als een -teveel- over. Er ontstaat een tegenzin, en zo komt het dat heel wat carnavalis- ten die vroeger wel «met het hart- vierden, nu het carnaval de rug toekeren. Het feest heeft zijn charme van de eenmaligheid verloren. Daar blijft het echter niet bij. Hetgeen vroeger een waar, onvervalst volksfeest was is nu een groots opgezet commercieel feest geworden. De kermis giert en draait maar door: met een onwaarschijnlijk duur kaartje maak je een waanzinnig kort ritje in een of andere glittcr -paardemolen-: het is soms vergezocht en niet steeds ongevaarlijk plezier. In de cafés slurpje aan een dure half bier, half schuim-carnavalpint uit een slecht of helemaal niet gespoeld glas... Carnaval is ook het feest van de baldadigheid, van de agressiviteit: er wordt wel eens gevochten, er gebeuren ongelukken, en hieraan is de stroom niet-Aalstenaars die in die dagen de stad overompelt, niet vreemd. Het is maar al te duidelijk dat ook carnaval lijdt onder de kwalen en onder de om zich heen grijpende decadentie waaraan heel onze tijd en heel onze maatschappij ten prooi valt. Neen, we mogen het niet al te zwartgallig zien. Carnaval is en blijft een feest van vreugde, van plezier, van uitbundigheid en losheid. Alleen mogen we ons door de pracht en praal van de Aalsterse carnavalwa gens niet laten verblinden. Er is immers ook nog een keerzijde aan de carnavalmedaille, zeg hier maar het carnavalplakket. Laat ons vieren, lachen, drinken, dansen... als we maar beseffen dat achter het masker een andere realiteit schuilgaat. Een clown moet ook kunnen huilen. De Redaktie

De Voorpost | 1981 | | pagina 4