ASTELAUVED LEGGEN ZE NOOIT AAN BANDEN METER ANNY EN PETER LOUIS IIELDEN KARNAVALKINDJE BOVEN DOOPVONT 1 UUR T DROOGKUIS SOFORT SNEL EN V Weekblad van Bender - Editie linn® ®a Aalst Seheldestreek beter sneller voordeliger Varkensmarkt, AALST )nder de dekens van de «Couverture» aarom dit debat m De Voorpost telers een kome het Dgelos Dende, jbber t, Cli illeca !VOS, 1 Mil»1 nu missen. aatslt y van i niet mate een uitgave van I UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 oSJ erdagmorgen ontwaakt Aalst onder een dun laagje leuw, alsof Koning Winter wil bewijzen, dat zijn rijk noq g niet uit is. 1 wit vliesje bedekt liefderijk onze lelijke aarde, doch ten blinkende kinderogen en dromerige poëten zien nog Tsimpele schoonheid van de blanke kristallen. Automobi- Jen gaan sakkerend achter het stuur zitten en kijken «een uit naar strooiwagens, die snel de witte verkeers ader moeten doen slinken... Rond de middag breekt de zon door het wazige wolken dek, de wereld wentelt wel lustig onder winterse zonne stralen. In Aalst kijkt men naar de lucht en zucht: «Mocht het volgende week maar zo'n weer zijn In schepen steekt de AKV-voorzitter een hondje toe als hij uit zijn eigen brief niet meer geraakt Want volgende week is Kar naval hier koning en die ver langt van zijn koele kollega Winterke begrip en dus mild weer. Vandaag worden de karna- valwagens alvast ten doop gehouden en zo te zien is de dopeling onder een gunstig gesternte gestart. Karnaval, een hobby? De vroegere dekenfabriek «La Couverture» gonst van bedrijvigheid en davert on der de karnavalschlagers, als we er 's namiddags zo rond drie uur arriveren, een paar uren vóór de wagens in wording zullen worden ge doopt. Want hoewel de meeste hun voltooiing nade ren, wordt het de laatste week wel effe doordouwen, vooraleer al die mammoet wagens tot in de puntjes zul len afgewerkt zijn. Het zijn stuk voor stuk staaltjes van vakmanschap en wij durven voorspellen, dat ze heel goed in de karnavalmarkt zullen liggen! In Mortsel lig gen ze nu beslist al te water tanden om de Aalsterse kwaliteit te kopen! We hebben bewondering voor de moderne karnaval- hobbyisten, die er op haast artisanale wijze in slagen om juweeltjes van wagenbouw kunst te kreëren, maar van de tipische Aalsterse geest is in deze kolossale scheppin gen niet zo heel veel meer te merken. Grappig, niet humoristisch Uit enkele gesprekken heb ben we trouwens kunnen af leiden, dat zelfs fervente kar- navalisten niet gelukkig zijn met de huidige evolutie, doch zich neerleggen bij wat zij als onvermijdelijk be schouwen. De klok kan nu eenmaal niet meer worden teruggezet, menen zij. Wij van onze kant blijven erbij, dat er een paar passen terug zullen moeten worden gezet, wil de hele Aalsterse karnaval niet onder het ei gen loodzwaar gewicht be zwijken! Ongetwijfeld zullen vele dui zenden van buiten Aalst zich zondag vergapen aan de reusachtige produkten van Aalsters vakmanschap, vele kubieke meters van omvang, leeg binnenin; grappig, doch op enkele uitzonderin gen na niet humoristisch. Wél begrijpelijk voor de massa en uiterst geschikt voor eksport, deze fraai be schilderde staaltjes van technisch vernuft. Dat is wat de Aalsterse groe pen betrachten. En ook al delen we hun kijk op de hui dige gang van zaken in het karnavalgebeuren van onze stad in 't geheel niet, we misgunnen deze noeste wer kers het genoegen niet, dat ze beleven aan het resultaat van hun maandenlange arbeid. Daarom zijn we ook naar de Weggevoerdenstraat getrok ken, waar vorige zaterdag de karnavalwagens van het A.K.V. zouden worden gedoopt. We hebben er gepraat en rondgekeken. In een hoekje troepen de kleine groepen samen en zij Vervolg op pag. 15 Prins Enrico, je weet wel die van Europa, deelde nog eens «originaliteiten» uit. (Per) "ijl ïe vrijdagochtend nog bij Let genieten van je eerste I e «<zyvarte>» troost - met een half oor naar de «koude» w.-i fber_'cht«n luisterend - de koppen van je dagelijkse TC ie nieuws verslond, werd men in 't Stadspark gekon- J teerd met een gruwelijk voorbeeld van «een beestach- randahsme»! Niet om je eetlust te bederven, maar op vroeger een kleine vuilnisbelt was achter de oneelsakkomodatie van de Groendienst, werden de 'i derige resten aangetroffen van het pronkstuk uit diens l inbestand: een pauwenstaart! Van de eens zo trotse .er van dit pronkstuk echter geen spoor. Bloederige es vlees aan de pluimen duiden er echter op dat hij pluimen allesbehalve zachtaardig verliezen moest aars en wreed! Om te kotsen! n. --if- - j-v aan hun proefstuk sa's rondrennen. Maar nee, s bleek uit een gesprek het moest deze keer DE de betrokken parkwach- pauw wezen. Een sieraad is het niet de eerste van het kleine neerhof Dui- dat er exemplaren uit delijk vandalisme. zo moeizaam b.jeenge- Kan je „33,, verhelpen? Dieren die ze soms uit oflmaken van wat er laaatste middelen bekostigd •en. Niet alleen voor eigen pleziertjes maar al voor deze van de tal kinderen die zich rond lokken verdringen. Kin die zich misschien aangeklede» kalkoen kunnen herinneren. tijd uit deze zoo reeds ver dween, dan mag men zich wel de vraag stellen: kan je eraan verhelpen en hoe? De pauw is reeds de derde in zijn soort die met de noor- Vervolg op pag. 4 - -*•- - Wat er overbleef Moer 'dag II. had in de trouwzaal van het Stadhuis onder het 0 «leder zijn waarheid», een karnavaldebat plaats, met oei de essentie van karnaval aan te horen en een oord te vinden op de vraag of in Aalst nu de voorkeur worden gegeven aan de internationalisatie van kar- of het beschermen van de volkse eigenheid van ilauved. vai >nderwerp van oeverloze diskussies, die vaak ontaar- an hein verhitte bekvechterijen tussen verschillende par- e de :h wu er karnaval warempel bij vergeten! lijd 't Zal hier warm worden! Om dus enige klaarheid te scheppen in deze duistere kwestie, deed C.S.C. De Rank beroep op Knack-re- dakteur Johan Anthierens, die als moderator moest trachten om tot een verhel derende konklusie te komen na de stShdpunten te heb ben gehoord van Feestkomi- teevoorzitter Frans Wauters, Keizer Kamiel Sergant en eks-prins Antoine Van der Heyden, als voorstanders van een volks karnaval ener zijds en inrichter van de Oost-Vlaamse Prinsenver kiezing William Hereman, Europaprins Enrico en Voor zitter van de Prinsencaeme- re Simon D'Hondt ais verde digers van prinsen en plui men anderzijds. Zo was althans de algemene verwachting en iedereen keek met spanning uit naar een open wedstrijd tussen beide ploegen. In aanwezigheid van schepe nen Monsieur en Hooghuys en een keur van socialisti sche prominenten leidt Mi nister van het Vlaamse Ge west Mare Galle de avond in. Op dat ogenblik is. geen zit plaats in de trouwzaal nog onbezet en staan achteraan in de zaal nog heel wat be langstellenden recht, tot bui ten toe. De minister spoort hen aan om binnen te komen, want «buiten is 't koud», zegt hij «maar hier zal 't gaan warm worden!». Sociaal en sociologisch De verwachte korifrontatie zal echter geen doorgang vinden, want Enrico en Si mon laten om persoonlijke redenen verstek gaan. Zo wordt noodgedwongen gestart met een panel, waar van één derde ontbreekt en dat geeft meteen het debat een verminkt aangezicht. Zo warm wordt het dus waarschijnlijk niet! «Een debat kom er niet zo maar» stelt minister Mare Galle «dit initiatief werd ons ingegeven door de overwe ging, dat karnaval iets be langrijks is. Karnaval is in de eerste plaats een sociaal ver schijnsel: één keer per jaar kan het volk van achter zijn mombakkes alles kwijt wat het maar wil. Een tweede verschijnsel is van sociologi sche aard: de vermomming is gelijdelijk plaats gaan ma ken voor de versiering, de afstanden zijn kleiner ge worden...» In welke richting evolueert karnaval of tracht men haar te doen evolueren? «Wil men karnaval kanalise ren, dirigeren, internationali seren... censureren?» vraagt de minister zich af. Op al deze vragen zal hier een antwoord worden gezocht. Minister Mare Galle betreurt de afwezigheid van Simon en van Enrico, omdat zij een grote rol spelen in het he dendaagse karnaval. Hij hoopt op een diskussie zon der persoonlijke c .vallen en ziet in Johan Antnierens een uitstekend moderator. «Waarom werd Johan An thierens gevraagd? Die kan toch niets van karnaval?» al dus de minister, maar hij antwoordt onmiddellijk: «Dat is de reden waarom wij juist hem hier hebben ge vraagd. Wij hebben een groot vertrouwen in zijn ob- jektiviteit». Haat en racisme «Ik haat karnaval» begint Jo han Anthierens «maar ik wou simpathiek doen tegen over de socialisten, daarom moeten ze mij niet betalen. Ze zijn nu aan het sparen voor een kunstboek in de partij...» Hij vertelt een racistisch mopje over Senegalezen en maakt het publiek duidelijk, dat hij moet modereren tus sen de pluimstrijkers in Aalst en de gezonde Aalstenaars. «Ik heb al partij gekozen», zegt hij «ik ben altijd met de meerderheid». William Hereman krijgt als eerste van het panel het woord. Hij vraagt zich af: «Waarover gaat de grote diskussie? Ik ben naar hier gekomen om het te weten!» De moderator legt het hem bereidwillig uit: «In het Aal sters karnaval zijn twee strekkingen: primo het puur volkse, het ludieke en secun- do het internationale, kom- merciële, van de angel ont daan...» Dat is meteen de kern van de zaak. William weet, dat er tendens bestaat tégen de pluimen, maar meent dat er een ver schil is tussen pluimen dul den en allergisch zijn aan pluimen, dus dat men er gaat van niezen en snuiten. Antoine van zijn kant, heeft zich op de loer gelegd met zijn fototoestel en een paar prachtig gekleurde fezanten gekiekt; de fraaie afbeelding wordt op de plaats van Enri co en Simon gezet. «In de stoet moeten de plui men beperkt blijven», zegt Antoine «alleen de prins, de eks-prinsen en de keizer en daarmee basta! Pluimen mogen geenszins de smaak makers worden in Aalst, de stoet moet nog onder de pluimen uit komen. Elders smullen ze de karamellen van Aken en drinken de champagne van Keulen. Dat is niets voor ons, wij moeten trachten met ons zot gedoe opnieuw de overhand te halen». Alaaf en 11.11.11 Wat de reden is van de ver- S maardheid van het Aalsters karnaval, doet Frans Wau ters even uit de doeken. «Wij mogen terugblikken op een traditiefcmet een zeer speci fieke Aalsterse mentaliteit, die je nergens anders aan treft. Onze straatkarnaval blijft nog steeds een bijzon dere aantrekkingskracht uit stralen, hoewel zich een be paalde vervreemdende mentaliteit dreigt meester te maken van onze stad. Wij moeten steeds pogen ons karnaval te vernieuwen, maar het mag daarom geen afkooksel of plagiaat worden van wat aan de oevers van de Rijn gebruikelijk is. Voor ons geen Alaaf of 11.11.11, want dat is een sluipend gif!» waarschuwt de Feest- komiteevoorzitter, die eraan Vervolg op pag. 4 VRIJDAG 27 FEBRUAR11981

De Voorpost | 1981 | | pagina 1