Thriller met wrange nasmaak m De wet van Ponnet BEKER VAN BELGIE Hasaert: «Geen risiko's met Verheyen» Even rondkuieren in Alkmaar Bedankt 27.2.1981 - De Voorpost 2 X PENALTY Mein Gott! Ich bin ein Pechvogel 2 X BUITENSPEL GELIJKSPEL! Lekker SK BEVEREN-SC LOKEREN 2-2 Wat kan er verwacht worden van twee ploegen die in amper enkele maanden tijd voor de vijfde maal tegen elkaar in het veld moeten? Geraakt men er op uitgekeken, graven beide teams zich in omdat ze eikaars taktiek doorhebben of treedt er verzadiging op? Niets van dit alles is van toepassing geweest op de jongste wedstrijd tussen de grote twee van het Wase voetbal, Beveren en Lokeren. Een kombinatie van cup- en derbysfeer heeft er op de Freethiel eens te meer voor gezorgd dat deze ontmoeting tot het zoveelste spektakelstuk uitgroeide. Een diskus- siegebied ook voor heel wat voetballiefhebbers met als voornaamste ingredfèntenhet technisch spel van de plaatselijken, de sensationele terugkeer van Lokeren, de gefloten en geweigerde strafschoppen, de doelpunten, de in vraag gestelde leiding van scheidsrechter Ponnet, het incident achteraf met Jean-Marie Pfaff en tenslotte het afwegen van de kansen van beide teams om nog tot de gehalveerde acht te behoren bij de volgende ronde om de Belgische beker. De Freethiel die gedeel telijk tot een ijspiste was herschapen, werd een au- tentieke spektakelplaats. Een glad veld, net iets voor een technisch sterk Beve ren dat van in het begin aan één generaal genoeg had. Die moest dan wel van het gehalte Schönberger zijn. Wat jammer toch dat die man zo lang in lagere regionen heeft gevoetbald. Beveren bleek aanvanke lijk ook sterker in het opvangen van zijn uitge-- schakelde spelers. Jean Janssens. als joker ingezet op de plaats van Van Moer,, was goed op weg om voor dubbele punten te zorgen en Danny Pfaff, de rots in de branding, bewees een valabel opvolger van Freddy Buyl te kunnen worden. Bij Lokeren daarentegen werd in het middenveld de afwezigheid van werker Ver- heyen sterk aangevoeld. Karl Dobias liep daar door de taktische Janssens- verrassing wat verloren en zoekend rond. Vooraleer hij goed en wel zijn draai kon vinden en aangepast was aan de omstandigheden De Lokerse trainer Hasaert stond er in de gang voor de kleedkamer bepaald glunderend bij. Een situatie die zich als hopeloos had laten aanzien, was in de slotminuten nog tot een goed einde gebracht. Een 2-0 stand, die nog hoger had kunnen liggen, werd omgebogen tot een 2-2 gelijkspel, wat meteen gunstige perspektieven opende voor de terugronde op Daknam. Hasaert: «Ik moet eerlijk bekennen dat Beveren gedurende de eerste helft de betere ploeg was, al mogen we toch niet vergeten dat ook wij enkele doelkansen konden scheppen. De voorlijn bewoog in die periode echter niet genoeg om gaten te maken. De tweede helft werd er beter gewerkt en langzaam kwamen wij op hetzelfde niveau als Beveren. Het laatste kwartier geloof ik zelfs te mogen stellen dat we duidelijk de betere partij waren. Die strafschop had immers voor ons nieuwe vooruitzichten geschapen. Waar ligt volgens u de oorzaak van het minder presteren gedurende de eerste helft? «Zoals reeds aangehaald, bewoog de voorlijn te weinig. Verder moet men er rekening mee houden dat verschillende van onze spelers deze week niet regelmatig konden trainen. Dobias en Snelders hebben zelfs voor de wedstrijd nog moeten testen. Op de trainingen hebben we ook nog Ingels, Lubanski en Mommens (voorbereiding en wedstrijd België-Cyprus) moeten missen. Ten slotte is er het verzwakte middenveld, waarin René Verheyen moest gemist worden. De man, die voor zijn uitvallen op Lierse, in een topkonditie stak.» Blijft de kwetsuur van René een ernstige zaak? Misschien niet zo erg als aanvankelijk gedacht. We moeten echter in de komende weken doorheen een enorm zwaar programma en willen met hem dan ook geen enkel risiko nemen. Woensdag zal hij opnieuw proberen, zodat we hopen hem opnieuw te rekupereren voor de wedstrijd van zaterdagavond tegen R.W D.M. R.C. Voor wie de verplaatsing van Lokeren naar het Nederlandse Alkmaar maakt, geven wij hieronder graag enkele tips om de tijd die hen rest voor en na de wedstrijd zo aangenaam mogelijk te vullen. Alkmaar is een kaasstad. Jammer genoeg kan de wereldberoemde kaasmarkt niet bezocht worden gezien deze slechts gehouden wordt in de periode van eind april tot half september. Wat er wel te zien is zijn de diverse binnengrachten, ophaalbruggen en overkluizingen. Ook enkele kerken en bolweren langs de oude singel, die de stad omgeeft, zijn toeristisch attraktief. Wie meer natüurbewust wil gaa wandelen, vindt er nog een vrij ongerept polderland met een beschermd duinengebied en daarachter de Noordzee. Ook van cafés en restaurants schijnt deze oud-Hollandse stad voldoende voorzien te zijn. Hoe kom je dan tenslotte aan het hoofddoel van uw verplaatsing, de Alkmaarderhout, het stadion waar A.Z. zijn wedstrijd tegen Lokeren speelt? 1. Wie vanuit België met auto of bus gaat, neemt best de autosnelweg Antwerpen, Breda, Utrecht, Haarlem (richting Amsterdam), Alkmaar. In Alkmaar zelf, neemt men op het eerste klaverblad links en op het daaropvolgend rechts. Dat is de Kennemersstraatweg. Op ongeveer 400 meter staat een tankstation, onmiddellijk erachter ligt de toegangsweg naar het stadion'. 2 Wie met de trein gaat. stapt af in Alkmaar en neemt één van de drie bussen 20, 21 of 78. In de eerste twee gevallen uitstappen Stolberglaan. In het andere geval uitstappen Westerlicht. R.C. kon de wedstrijd reeds in zijn definitieve plooi gego ten zijn. Het meesterschap van Beveren zorgde inderdaad voor mogelijkheden, maar enerzijds onkans en ander zijds de scheidsrechter zorgden ervoor dat het doek niet vroegtijdig over deze wedstrijd viel. Een eerste prangend ge beuren situeerde zich om streeks het kwartier. Weih- rauch wrong zich tussen Snelders en Ingels door en ging in verdachte omstan digheden tegen de grond binnen de grote rechthoek. Ponnet bleef echter even koud en onbeweeglijk als een marmeren standbeeld. Dat bleef hij even later ook toen Dalving de opsprin gende Albert met een por in de rug onder de bal door duwde. In dé 35' maakte Ponnet dan even een optelsomme tje. Twee halve strafschop pen maken ook een hele en hij blies zijn koude adem door het bakelieten fluitje toen de bal tegen de arm van Somers terechtkwam en alzo een dubbelpas Cluytens-Albert bruusk werd 'onderbroken. Albert nam de kans waar en stuurde Hoogenboom bij zijn elfmeterschot de ver keerde richting uit (1-0). Of er op het terrein hoofdzakelijk Duits gespro ken werd, weten we niet maar feit is dat er in de beginperiode op zeldzaam hoog niveau gevoetbald werd door de drie Germa nen Albert, Schönberger en Weihrauch. «Der Heinz» zou wei even in gebreke blijven toen Albert serveerde en de Beverse draaischijf met een geplaatst schot zou naast- schuiven. AAN DE RAND VAN DE AFGROND Cluytens, zelden in goe de doen tegen Lokeren, zat ook nu weer stevig in de greep van een sterk spelen de Somers. Toch zou hij aan de basis liggen van Beverens tweede doelpunt. Hij bediende Jean Jans sens, die in snelheid voor bij De Schrijver wipte en dan naar Albert doorzond. Erwin tikte van dichtbij en op de rand van buitenspel binnen (2-0). Toen wandelde Lokeren op de rand van de afgrond, keek even naar beneden en besefde rillend dat men daar zo vlug mogelijk moest wegraken. Daarvoor waren nog wel twee sensationele saves van Hoogenboom no dig en een redding van De Schrijver op de lijn toen iedereen verslagen was en de halve Beverse aanhang was rechtgeveerd. SENSATIONELE TERUGKEER Terug op de veilige, zij het dan bevroren grond, liep het bij Lokeren ineens allemaal veel beter. Er werd vooraan meer bewogen en men was een paar keren gevaarlijk dicht in de buurt van Pfaff. Bij één van die tegenstoten werkte Garot Larsen tegen de grond, net binnen het zestienmeterge bied. Ponnet zag het er echter buiten gebeuren en deponeerde de bal buiten de fatale zone. Ook hand- spel van Jaspers werd niet ernstig genoeg genomen voor de zwaarste sanktie. Die kwam er wel toen Lubanski eerst een ijs- pirouette maakte rond Dan ny Pfaff, naar binnen zwenkte en daar totaal overbodig door Garot werd neergelegd. Rechtmatige penalty dus, maar wie zou hem trappen? Verheyen was er niet bij, Lubanski was geraakt bij de straf- schopfaze, Mommens dis- kussieerde in het midden veld en voelde zich onzeker, ten slotte kwam de oplos sing van helemaal achter aan waar Bob Hoogenboom aan zijn wandeling naar de elfmeterstip begonnen was. De komplexloze Nederlan der slalomde met enkele heup- en beenbewegingen op het leder af en schoof voorbij Pfaff (2-1). De Lokerse doelman had hiermee duidelijk aan de bel getrokken die de bezoeken de remonte moest inluiden. Het gerinkel en de terug keer kwam er. Beveren met de schrik op het bijna leeggespeelde lijf plooide gewillig terug Lubanski snelde weg, bediende Lar sen die nog even aan wat anders dacht dan aan af ronden en tenslotte de wenkende kans doorgaf aan Lato. Toen was de uit verband gespeelde verdedi ging echter reeds terugge komen. De geelblauwe thriller zou echter nog een wit, maar voor Beveren vooral zwart einde krijgen. Lato. nu regelmatig in de vrije ruimte langs de flan ken, zond strak voor, een meesterlijk hakje van Lu banski en de bal kwam in de loop van Mommens terecht die binnenschoot (2-2). Vanaf dat ogenblik deed zich een algehele verwar ring voor. Raymond was na zijn schot tegen Jaspers aangebotst en bekocht dit met een zware val tegen de harde grasmat. De meeste aandacht ging echter uit naar Ponnet, de man die de gedroogde erwt nog eens in zijn fluitje had rondge stuurd en tegelijk een arm gebaar maakte in de rich ting van de Beverse doel lijn. Een door velen mis- begrepen gebaar blijkbaar, want de Lokeraars gingen breed gestikulerend diets maken dat er van buiten spel geen sprake kon zijn, terwijl de Beverenaars in eerste instantie rustig ble ven. Konsternatie evenwel toen die van Lokeren be gonnen te juichen en het doelpunt wel degelijk bleek toegekend. Toen was het de beurt aan de geelblauwen om hun duivels te ontbin den en die op grens- en scheidsrechter los te laten. Tevergeefs echter. Een der gelijke vertoning, waarin geen enkele kaart diende getrokken, verdiende alles zins een beter eind. De eindafrekening van dit hoofdstuk bekervoetbal dat Op de Freethiel speelden ze met hart en ziel maar wie in de Beker laatst scoort best scoort rfrr' Erwin Albert stuurt Hoogenboom naar de verkeerde hoekmeteen is het 1-0 (SK Beveren-SC Lokeren 2-2) (pm) alleszins een geslaagde ouverture kende, zal op 11 maart op Daknam ge presenteerd worden. Robert COREMANS De ploegen: SK Beveren: J.M. Pfaff, Jaspers, Garot, D. Pfaff, Baecke, Weihrauch, Schön berger, Albert, De Cubber, Cluytens, Janssens. SC Lokeren: Hoogenboom, Ingels, Snelders, Dobias, De Schrijver, Dalving, So mers, Lubanski, Mom mens, Lato en Larsen. Vervangingen 78' Ingels door Gudjohnsen 88' Mommens door Laroy Doelpunten: 35'Albert (penalty) 1-0 53'Albert 2-0 72' Hoogenboom (pen.) 2-1 87' Mommens 2-2 Scheidsrechter: de heer Ponnet Toeschouwers: 17.000 Mommens, teruggekomen om mee te verdedigen, kiest de veiligste oplossing en spe de bal terug naar Hoogenboom (SK Beveren-SC Lokeren 2-2) (pm) Alex Ponnet had het verkorven. Zowel bij de spelers, de dirigenten als de na de match van woede ziedende fans van SK Beveren. De fluitende druk ker hield er naar verluidt zelfs een buil aan over. De man in het zwart met de zonden van Israël overladen, zou al te gemakkelijk zijn: hij is een mens en dus geen robot of geen computer. Vandaar dat zijn beslissingen soms verkeerd waren. Bewe ren dat Ponnet op een drawn aanstuurde en Beve ren vrijwillig in de vernieling floot, kunnen we onmogelijk voor waarheid aanvaarden. Dat Garot Lubanski Niet het valideren van de foutief «pakte», was zijn schuld niet. Het kan al leen jammer genoemd goal op zichzelf was er te veel aan, ook al zullen de meningen over de faze dat een routinier als de ten eeuwigen dage uit- Waal domweg in de val eenlopen al naargelang liep en de grove borstel uit de hoek haalde om Wlodek te stoppen. Een cadautje van Garot was die penalty goal, en geen geschenk dat Ponnet de trikoloren met gulle hand aanbood. Ponnet ging evenwel zwaar in de fout bij het doelpunt dat Lokeren aan een drawn hielp van de kleur van de sup porterspetjes. Wél stichtte Alex Ponnet ver warring toen hij met brede armgebaren de schijn wekte dat hij de voltreffer annuleerde voor buitenspel. Zelfs een arbiterke van de mi niemen weet dat hij bij een geldige goal onmid dellijk naar het midden van het terrein moet te rugkeren. Hij en nie mand anders beslist. En die beslissing moet hij niet met woorden of ge baren rechtvaardigen. De heibel achteraf heeft Ponnet zelf ge zocht, en op dat stuk moet hij naar geen ver ontschuldigingen zoe ken. Als internationaal scheidsrechter dient Alex Ponnet zich kor daat te tonen in plaats van twijfels uit te lokken. Er was ook heel wat te doen omtrent de niet ge floten strafschopfout op Weihrauch. Ponnet heeft er zijn eigen ver klaring over: «De Duit ser voerde een zeer goed nummetje op, maar ik liet me niet vangen». Over de «elfmeters» die hij wél floot is «mon sieur Alex» zeer formeel: «Ik heb de televisie beke ken en ben er rotsvast van overtuigd dat ik het gelijk aan mijn kant had». En de duwfout van Bob Dalving op de fan tastische Erwin Albert? «Echt waar, niet gezien» was het antwoord. Kan, want het al dan niet re- pereren van een fout hangt van zeer kleine details af: de plaats waar de ref zich bevindt bie- voorbeeld. De brave man kan het zicht belemmerd zijn door een speler die zich tussen hem en de (nadien gewraakte) faze bevindt. Hoe dan ook: de wet van Ponnet was onver biddelijk voor Beveren, ook al omdat de kansen op kwalifikatie nu fel geslonken zijn. Van relaties gesproken! In het vooruitzicht van de jubileummatch Janssens- Buyl a.s. dinsdag op de Freethiel tegen de Duitse Manschaft van Borrussia werd door SK Beveren zelf een extra-clubbladnummer bijeen gepend. Daarin vindt de lezer alle nuttige infor matie omtrent de wedstrijd en de akteurs ervan. Voor ons ook (zo dachten we tenminste) een gelegenheid tot het verzamelen van interessante achtergrond gegevens om bij onze lezers deze sportieve attraktie ex tra in de verf te kunnen zetten. We liepen echter een blauwtje op. Dit gele genheidsnummer konden we slechts bekomen indien we 20 frankskes afdokten. Een lachertje? Nee, toch! Verantwoordelijke Omer Van Dam voegde eraan toe dat we het nummer wel konden bekomen op de avond van de wedstrijd zelf. Welke zin heeft dat voor ons en onze lezers? Geen pardon echter, het bleef njet. En omdat we geen schooiers zijn, bleven we ook niet aandringen. Tr wens, wie nog meer inl matie wenst te bekon omtrent deze jubileu match kan dit bekomen ons «gratis» bedeeld Be renmagazine. Waarom hebben we d bagatel niet zo gelaten? publiciteit te maken zijn steeds goed genoeg. Ini je daarvoor echter infori tie moet lospeuteren dan toevallig in een (koi lijk) boekje werd neer schreven gaat het i meer. Bedankt alvast! D les zullen we niet gi meer vergeten. Voegen er nog aan toe dat som gen van de «grote» pi jongens wel met een ni mertje van de Freet glipten We staken deze week een Wase griep onder wol. daarom was onze drijvigheid rond SK beperkt. Alleen dit wil we toch nog eventjes k\ Bedankt Bob, voor het vallerswerk». Luk VAN

De Voorpost | 1981 | | pagina 22