Ludo Dielis: een bescheiden wereldkampioen Zo is voetbal (18) Invaller moest op eigen kosten naar Kairo 27.2.1981 - De Voorpost Ludo Die/is is in Kaïro wereldkampioen driebanden geworden. Niemand had dit voor mogelijk geacht na het forfait van Raymond Ceulemans. Gezegd werd: als Ceulemans er niet bij is, kan de titel niet uit de handen van de Japanners. Komori en Kobayashi bleken, op grond van hun palmares uit de voorbije kampioenschappen, de enige kanshebbers. DatXudo Dielis er uiteindelijk toch in geslaagd is, de Aziaten een neus te zetten, is een verhaal op zichzelf. De 35-jarige Ludo Dielis, slechts sjnds enkele jaren bekend in de biljartwereld, heeft er reeds een 20-jarige loopbaan opzitten. Reeds vroeg ontpopte hij zijn uitzonderlijk talent bij zijn klub, BC Deurne. Twee jaar later haalde hij een eerste grote selektie, en tevens ook zijn eerste grote zege. Als 17-jarige speelde hij het klaar om in Berlijn voor de eerste maal Euro pees kampioen te worden in de vrijspelklasse. Ludo ging meer hooi op de vork nemen en keek ook gretig naar het bandenspel. Hij ging zich hierop wat meer koncentreren. en be gaafd als hij was, behaalde hij op 21-jarige leeftijd zijn eerste kadertitel als natio naal kampioen. Ondertus sen is er al heel wat water door de Schelde gestroomd en heeft Ludo Dielis er al heel wat ervaring en titels opzitten. Doch hij is dezelf de vriendelijke en joviale jongen gebleven van 20 jaar geleden. Wat weinigen mis schien weten is dat deze wereldkampioenentitel al de vierde is op het palmares van Dielis. Daarvoor oogst te hij eveneens deze be gerenswaardige titel in ka der 47/1, bandstoten en pentathlon. Daarnaast speelde hij twaalf Europese litels bijeen: éénmaal vrij spel, driemaal 47/1, één- naai 71/2, vijfmaal band stoten, en tweemaal pen tathlon. Op zijn uitgebreid palmares prijken ook nog achttien Belgische titels: éénmaal vrijspel, drie maal 47/1, driemaal 47/2, drie maal 7112, zesmaal beheer ste hij het bandstoten op nationaal vlak, en tweemaal was hij de beste pentathlon speler van België. Daar naast werden nog heel wat titels binnengehaald in in terlands en klubkampioen- schappen. Opvallend in deze was lijst van titels is dat Ludo nooit op het voorplan trad in de driebandendiscipline. Hoe komt het dan dat hij nu plots deze opperste eer wegkaapt in deze toch nog mooiste discipline van het biljart? Sinds jaar en dag speelt hij in de schaduw van klasseman Raymond Ceule mans, zodat laatstgenoem de steeds ons land diende te vertegenwoordigen op wereldniveau. Slaagde hij er toch in zich te kwalifice ren, dan was er diezelfde Raymond waarvoor hij steeds moest onderdoen. Nu kwam voor Ludo Dielis ■de kans van zijn leven. Raymond Ceulemans zou na uitgebreide diskussie met de Bondsleiders zijn wereldtitel niet verdedigen te Kaïro. Als vervanger kwam automatisch Ludo aan de beurt. Doch de Bond kon zich niet akkoord ver klaren met deze situatie. Verdedigde Raymond Ceu lemans zijn titel niet, dan was er geen enkele Belg in staat de titel in eigen land te houden, en dus werd niemand gestuurd, tenzij invaller Ludo Dielis bereid was de reis naar Egypte op eigen kosten te maken, Ondanks de zware finan ciële last greep Ludo Dielis de kans van zijn leven, misschien! Op zijn speur tocht om de nodige gelden bijeen te garen, kwam Dielis terecht in het Gentse Drongen. Daar ergens aan de Kerkstraat, leeft een zekere familie Frangois Beylemans. Deze met «ca rambole» vergroeide «ma niak» drijft er een mooie handelszaak. De heer Bey lemans brengt zijn dagen door tussen al dan niet verwarmde buizen, daar ook sanitair, onderhoud en wa terbehandeling tot zijn gamma behoren. Voor dit laatste heeft hij een zeer nauwe samenwerking met Aquacare uit Kermt, die het modernste toestel ter be schikking stelt, zonder in- -vestering, maar met een omniumgarantie. Bij Fran- gois Beylemans was Ludo Dielis aan het goede adres, want Benny, zoon van Frangois, is een echte biljartfreak en mits de no dige begeleiding, een mo gelijke kampioen teweeg. Deze begeleiding kan Ludo hem bezorgen. Doch publi citeit is tenslotte geven en nemen. Beylemans die zich over het ganse land zowat aan het opwerken is, nam de kans waar om met Ludo eveneens kommercieel te praten, en dra kwam het tot een akkoord. Ludo Dielis zou voortaan als afgevaar digde en public relations fungeren van de firma. Een overeenkomst die geen van beiden zich beklaagt. Ludo Dielis doet zijn werk naar behoren, en brengt heel wat zaken binnen. Het bedrijf kan in deze inflatietijd bogen op ruime werkge legenheid. Doch Ludo had ondertus sen de nodige financiële steun en trok naar Kaïro. Over zijn uitzonderlijke prestaties aldaar, is onze wereldkampioen heel kort: een fantastisch verblijf, een uitgelezen deelnemersveld, goede biljarts en ballen. Alles bijeen uitstekende omstandigheden om er iets groots van te maken. Ludo Dielis doorliep zonder pro blemen zijn schiftingspar tijen. Iedereen ging de boot in. Hij haalde 1,22 gemid deld en kwam in finale tegen de kanshebber bij uitstek: de Japanner Ko bayashi. Deze was even eens nog onverslagen, doch zijn gemiddelde schommelde omstreeks 1,60. Voor Ludo zat er dus slechts één zaak op: win nen, wilde hij wereldkam pioen worden. Ludo Dielis heeft de kans met beide handen gegrepen en werd op haast spektakulaire ma nier wereldkampioen. Zijn gemiddelde bleef ongeveer status quo. ledereen in het kleine België stond verbluft, en bij zijn terugkomst op Zaven- tem was het een dolgeluk kige Ludo Dielis, die ver welkomd werd door zijn echtgenote en zijn klub BC Deurne. Bloemen van over al, behalve van de bonds- instanties. Niemand was aanwezig. Dit stemde Dielis echter niet bitter. Hij had het alleen klaargespeeld, en zal het alleen wel verder doen. Raymond Ceulemans, zijn voorganger, liet zich even min horen. Doch, de volgende dag moest Ludo Dielis reeds zijn hobby opnieuw beoefe nen. In Mechelen kwam hij reeds rond de tafel tegen geduchte mannen als Van der Smissen, De Paepe, Ceulemans en anderen. Weinig gekoncentreerd ver loor hij zijn eerste partij tegen Van der Smissen, naderhand hervatte hij zich echter en won de overige matchen. Na een week van drukte alom, vonden wij in de vertrouwde omgeving te Drongen even de kans om met Ludo te praten over zijn ervaringen. Voor mij is deze titel de mooiste van de vier wereld titels die ik misschien nim mer krijg tenzij ik nog langer rond het biljart loop dan Raymond Ceulemans. In sommige kranten heb ben wij kunnen vernemen dat Ceulemans niet bepaald gelukkig was met uw titel? Wat is uw ervaring hierom trent? Raymond is en blijft voor mij de beste driebander ter wèreld. Het is een samen loop van omstandigheden dat ik als invaller wereld kampioen werd. Door mijn mooie «moyenne», en als onverslagene heb ik echter bewezen dat ook op drie- handvlak voor mij een toe komst is weggelegd. Denkt gij dan dat Ray mond Ceulemans door u kan voorbijgestoken wor den? Ik wil niet fanatiek zijn, maar zoals ik reeds zegde: Raymond is en blijft de beste. Voor mij is het echter een bewijs dat ik beter kan, en mijn bedoe lingen steek ik dan ook niet onder stoelen of banken, dat ik tijdens het dood seizoen (zomer) het drie- bandenspel eens van wat dichterbij ga bekijken. Het klinkt ons onlogisch dat een wereldkampioen beweert dat hij niet volleerd is in een discipline, waar in hij zopas de besten van de wereld van de biljart tafel speelde? De besten op één na. Van jongsaf aan, ben ik steeds een sterke bandenspeler geweest. Drieband is er in feite automatisch bijgeko men. Ik heb er mij nooit voor ingezet, het kwam als vanzelf. Desondanks speel de ik 18 van de 24 nationale en internationale drieban denkampioenschappen, waaraan ik deel nam aan meer dan 1,000 gemiddel de. Was deze wereldtitel de beste match die u ooit speelde? Op biljartgebied was het zeker hoogstaand, doch als moyennedeed ik voor heen reeds heel wat beter. Mijn algemeen gemiddelde is 1,210 en mijn partikulier gemiddelde haalde ik in de Beker van Europa waar de 60 punten werden rondge maakt in 21 beurten, of een gemiddelde van 2,857. Denkt u kans te maken tegen een Raymond Ceule mans in een finalepartij? Laat het ons zo stellen, dat ik vermoed Raymond twee- driemaal de baas te kunnen in een finalepartij op 10 ontmoetingen. Deze kansen heb ik dan slechts wanneer wij samen in de finale uitkomen, zonder ver- liespunt achter mijn naam. Anders ontbreekt de nodige koncentratie. Hoeveel uren per dag dient een wereldkampioen te trainen? Dit gaat van persoon tot persoon, en hangt in grote mate af van de mogelijkhe den want wij zijn tenslotte geen profs. Biljarters zoals Ceulemans, die opleiding geven aan jeugd en geen andere bekommernis heb ben, staan per dag zo'n vijf uren aan het biljart. Spelers als ik,die naast biljarten nog een werk hebben uit te voeren, moeten het stellen met omzeggens een tweetal uren per dag, in de klub of waar ik mij ook bevind op de baan. Denkt gij onder die om standigheden u te kunnen handhaven op het bereikte wereldniveau? Op deze manier zou het moeilijk zijn mij te handha ven, want handhaven is niet voldoende, ledereen verbe tert, dus moet ik mee. Doch daaromtrent werden reeds de nodige schikkingen ge troffen met mijn werkgever, de heer Beylemans. Er zijn onderhandelingen aan de gang. zodat ik de periode die ik elke dag op kantoor moet doorbrengen, in een lokaal te Antwerpen zouden doorgaan. Via de telefoon kan ik het kontakt met mijn klanten bewaren, en in de daar aanpalende ruimte staat een biljart, zodanig dat ik mijn training tot een 3 4 uren kan opdrijven. Wat is nu uw betrachting als topbiljarter? Mijn betrachting gaat in de eerste plaats uit naar mijn job. Ik wil mijn toe komst verzekeren, want na het biljarten moet ik nog leven. Daarom zal ik mijn uiterste best doen om mijn samengaan met Warmu op timaal te benutten. Wat de heer Beylemans voor mij deed. is onvoorstelbaar. Die titel van wereldkam pioen heb ik aan hem, en aan niemand anders te danken. Ik draag hem dan ook ten volle aan hem op. Als biljarter moet ik met die vier wereldtitels achter mijn naam zien aan de top te blijven. Dit is dan ook mijn betrachting, om tijdens de komende zomermaande, de Er was nogal wat te doen rond de «plaats waar de foutieve aktie begonnen is». De International Board heeft destijds beslist dat een fout steeds moet be straft op de plaats waar die overtreding startte. Veronderstel dat een speler de bal, een steen, een schoen en noem maar op «met kwaad op zet» naar een tegenstan der (of naar een «maat» gooit, dan begint de fout waar de boze jongen die «aktie» heeft ingezet. Wat gebeurt er wanneer twee tegenstanders me kaar afrossen of schoppen? In dat geval is de plaats waar de beweging be gint, gewoonlijk dezelf de waar de «kontakten» gebeuren. In dit geval heeft de scheidsrechter het alleenbeslissings recht. Zoals reeds ge zegd is, bij een fout die in verband met de bal wordt begaan (bievoor- beeld de bal met de hand of de arm wegslaan) de positie van het «ronde ding» bepalend. Mag een speler langs achter worden aangeval len? Ja, op voorwaarde dat hij zijn tegenstander op zettelijk hindert. In dat geval zal de referee even wel meestal ingegrepen hebben en die obstakel- man» bestraffen voor ob- struktie. In sommige gevallen ziet iedereen (zelfs de scheidsrechter) dat de bal een hand of arm raakt. Toch laat de «zwarte man» met brede gebaren iedereen ver staan dat er geen vuiltje aan de lucht is. Hoe kan dat verklaard? Het reglement is duide lijk: slechts wanneer de hand of de arm de bal vrijwillig aanraakt, slaat of richt, is er van opzet sprake. Een onge wild kontakt bal-arm of bal-hand is niet straf baar, zells al wordt daar door een doelpunt voor komen. De ref moet «durven» het reglement toepassen en niet ingaan op de eisen van de «bena deelde» spelers of het schreeuwende publiek. Het gebeurt dat een spe ler, om zich te bescher men tegen een van dichtbij «afgevuurde» bal zijn gelaat, de onder buik of de borst be schermt. Mag dat? In dit geval kan ge waagd van een «aange schoten» bal. Zelfs wan neer de «bange speler» in het bezit van die bal blijft, moet de scheids rechter laten doorspe len. Nu is het echter wel oppassen geblazen voor «leperds» die de bal zien aankomen en het schot gemakkelijk zouden kunnen ontwijken, doch een stapje in de goede richting zetten en een stukje komedie opvoe ren om zich zogenaamd te beschermen. Aan der gelijke truukjes mag de ref zich niet laten van gen. Zich beschermen gebeurt in een refleks om zich «weg te trek ken». Wie integendeel de bal tegemoet gaat, heeft het inzicht een fout te bedrijven. Een voetballer heeft de bal binnen «spelbereik» (een rekbaar begrijp, want dat kan zowel één meter als tien meter zijn, alles hangt van de omstandigheden af) en loopt of stapt in de rich ting van de bal: mag hij een tegenstander hinde ren zodat het «ronde ding» over de zijlijn of de doellijn buitenloopt of in het bezit komt van een medemaat? In principe is er altijd opzet mee gemoeid wan neer een speler met het gelaat naar de tegen stander staat: duidelij- lerde IBC at z isket öokt ijls i n. Fi iach is a erd pk I in an or z. nis 1 n Ma ager eds lar C teorie nog eens goed dl te nemen. Zit er dan wat fout in spel? Jazeker, als goede di bander moet je goed ki nen nadenken, alvorens stoot te plaatsen. Ik sp te nonchalant, zodat makkelijke punten so gemist worden, en voor wereldkampioen mag zu niet. Later op de avond konc wij ons overtuigen van woorden van Dielis. vergezelden hem naar Gouden Sleutel aan Koornmarkt te Gent, w hij meedong naar de Sch Van Laere. De eerste strijd tussen lokaalhoui Arnold De Paepe en St laert duurde eventjes uren. Was het elkaar prik len, door veel tijd te rovi alvorens te stoten, of v\ het werkelijk beredene hoe een bal moest gespei worden? Wij weten het n en laten het over insiders daarover te oor< len. Feit is dat Ludo Die in zijn partij tegen Brugi man zeer soepel speeli haast nooit aarzelde en 50 punten toch biji speelde in 32 beurten, amper anderhalf uur s| Daar waar zijn voorgangi toch 49 maal moesl stoten om het totaal elkaar te krijgen. Ludo Dielis zou in l verder verloop van d( Schaal Van Laere bewijj dat hij de beste van wereld is op één Nadat hij vervolgens Paepe, Steylaert en Vreese in 33, 28 en beurten wegspeelde, kwj hij in de finale te kort tej Raymond Ceulemans Dt speelde zeer sterk en digde na 28 beurten. Dielis werd het desondai een bevestiging van steile vooruitgang. Hij ti liseerde een eindgemidi de van 1,464, niet gem om de grote Ceulemansi bedreigen. Nadat deze Paepe in 19 beurten sloeg, haalde hij een middelde van 1,602, i genoeg om een vijftlei maal de Schaal Van Lat binnen te halen. e uit, R an. I 'p: de twist stoelt ker kan niet gemanift teerd worden dat zich niet om de bal 1 >ger C kommerd. iciale Een achterspeler plaa nd zich tussen zijn keep nse j die de bal opvangt en eUd. Sp tegenstander, zodat defc, laatste onmogelijk in buurt van die doelm n^en- kan komen. Is hier spi 1 ke van obstruktie? Jawel. idett* dit d legen, op ch is I Kan een obstruktie, fotgedra die met een onrecl^ijs streekse vrijschop l ^8trÖ straft wordt, uitmond in een overtreding wat voor een rechtstreek lt vrije trap of eventuf mt g een penalty moet w( - den toegekend? Inderdaad: wordt aanvaller opgehoud door de «gespreide» i13® man nf Hp hanrlpn van irden. 6-10, De I st in d ston 11-1 boudb ■ploeg men of de handen van «zondaar», houdt het grip «obstruktie» 4 stond Dan gaat het duideli om een fout met hand en of armen, overtredii am H waarop een rechtstree 352 se vrijschop (of penall °1fdz^ als boete staat. J® zijn j Van Hauwermeii imentt

De Voorpost | 1981 | | pagina 28