rdtitu» Opvallendste prestatl als prof Supportersklub NIUBICS Jan Bogaert: powertraining is er eveneens bij. (dw) Fan Boa n geen] brei klassiel Jan Bogaert: met het oog op de klassiekers 27.2.1981 - De Voorpost Vijfentwintig overwinningen als nieuweling, zestig als junior en éénenvijftig als liefhebber. Meteen weten de wielerfans uit Temse en wijde omgeving over wie we het hier hebben. Jan bo gaert, op dit moment beroepsrenner bij de jonge ploeg Miniflat en vol ambitie voor het komende seizoen. De Voorpost zocht hem op in de ouderlijke woning aan de Potaardestraat te Temse. Een verdraaid gezellige boel daar. Broers Lieven en Peter lopen voortdurend in en uit, zus Bernadet- te duikt af en toe ook even op en pa Bogaert werkt zich door een stapel kranten heen. Op de salontafel ligt de Nederlandse editie van het Guinness Record Book, voorlopig nog zónder Jan Bogaert. Voor naamste pronkstuk in het vertrek is de trofeeën- kast, die zo langzamerhand uitpuilt van bekers, plaketten en andere tastbare bewijzen van een lekker lopende karrière als renner. Jan vlijt zich ontspannen neer in een sofa en wuift mijn vragen als lastige vliegjes weg. Die zogenaamde zwijgzaamheid van Jan Bogaert valt eigenlijk best mee. bedenk ik. «Mijn oudste broer Ward is er eigenlijk de oorzaak van dat ik in de wielersport ben terecht gekomen. Toen Ward p nog koerste, reed ik, zijn felste supporter, al tijd mee met de fiets naar de trainingen en de wedstrijden. De rugzak vol met gerief en eten, en weg waren we. Het was dan ook min of meer vanzelfsprekend dat ik ook ben beginnen koer sen in kompetitiever- band.» Met verbazend sukses overigens, en Jan door- bolde vlug alle bestaan de kategorieën zodat hij plots de mogelijkheid zag als beroepsrenner te beginnen. Toch wel een hele stap, want Jan had een goeie job op de scheepswerven van Boel - in Temse waar hem overigens alle gelegen heid werd gegeven zijn trainingen serieus aan te pakken, ook al bete kende dat alwéér een half dagje verlof. Thuis was iedereen bij voor baat akkoord en ook de trouwe supportersklub was wild entoesiast. En Jan hapte toe. Een beslissing waar hij nog geen sekonde spijt van heeft gehad. Hij is nu helemaal opge nomen in de vrij sterk presterende pioeg Mini- flat met als kopmannen Michel Pollentier en Fons De Wolf, maar waar ook Jan zijn kans mag wagen. Over de teamgeest en de onder linge verhoudingen tus sen de renners is hij ui terst tevreden. «Die is heel erg goed en dat is uiteraard zeer belangrijk voor het al dan niet marcheren van zo'n ploeg. En die kame raadschappelijke sfeer maakt ook veel van de voortdurende verplaat singen en vaak weken lange afwezigheden van thuis goed. Ik reis trou wens graag en als je dan met zo'n toffe bende zit is het echt niet alleen afzien dat er gedaan wordt...». Als ik het gesprek in de richting van de min der vreugdevolle aspek- Lonken naar de klassiekers en een ritzege in de Tour de France, (dw) ten van de wielersport nen of om toch tenmin- Zo'n zege is publicitair wil sturen, en terecht- ste voor eigen publiek en ook voor je waarde nefast is- Daar begin je kom bij hete hangijzers eens goed te presteren, als renner uiterst be- a's beroepsrenner ge- als doping en omkoperij Ook het verkopen van langrijk, en in feite niet woon ™et aan' ten2ii Je heeft Jan direkt een ant- overwinningen gebeurt te betalen. En trouwens, werkellJk beel erg in de woord klaar volgens mij enkel op dat eens je dat gedaan hebt knoe* zit...». «Dergelijke dingen niveau. Want geloof me, word je in het peloton jan ROP-aprt mnpt hpt gebeuren, voor zover ik kermiskoersen da's een met heel andere ogen be- eerder hehhen van de weet, alleen bewust m wereldje apart. Ik geloof keken, daar ga je op de training nog zo'n hon- kernuskoersen, hoe gek persoonlijk niet dat bij duur moreel aan kapot. dewerkB' dat ook moge klinken. de écht grote wedstrij- En wat doping betreft, staander meestal epen Daar vind je inderdaad den, de klassiekers en de het is ondertussen wél fiauw benul van hepft veel kleinere renners die rondes enzo, overwin- stilaan duidelijk dat jn het rust.seizoen dat slikken om mee te kun- ningen gekocht worden, zoiets op de lange duur steeds korter en korter wordt is dat voorname lijk wandelen en lopen, ook power-training, on der leiding van een kine- sist in het atletencen- trum van Temse. Naar mate het seizoenbegin nadert, wordt aan groepstraining gedaan en eens het seizoen bezig zijn de wedstrijden zélf de beste training. «Als beroepsrenner zijn de verantwoorde lijkheden ook groter en zwaarder. In een door snee ploeg worden mil joenen gepompt en de ketting is tenslotte zo sterk als de zwakste schakel. En niemand wil die zwakste schakel zijn. Neem nu een suppor tersklub. Het bestuur zet zich belangloos in voor de renner, zowel fi nancieel als moreel. Het is dan ook meer dan nor maal dat die mensen prestaties verwachten. Je mag natuurlijk nooit teveel naar de suppor ters gaan luisteren, want de ene wil het zo, JMI ouyatrn uil ue Iiuittevimas,. ion-/ de andere dan weer an ders en mettertijd weet je het zelf niet meer. Maar het is wel plezant om weten dat er mensen zijn die in u geloven en die u ook helpen, da's de beste aansporing om voortdurend beter te doen. Of althans te pro beren.» Hoe dat konkreet in z'n werk zal gaan, zou duidelijk moeten wor den als men de kalender van dit seizoen bekijkt. De ploeg Miniflat zal alle klassiekers rijden en Jan Bogaert zal, als de kans zich voordoet, ze ker zijn kans grijpen En dan volgt de ronde van Zwitserland als voorbereiding op de ei genlijke seizoentopper: de Ronde van Frankrijk. Vorig jaar presteerde Jan Bogaert zeker niet slecht in deze afmatten de maraton en kwam hij vooral in de spurt venij nig uit de hoek. «De bergen, da's na tuurlijk iets anders. Al dat klimwerk is zeker mijn specialiteit niet, en dan komt het er enkel nog op aan binnen de tijdslimiet aan te ko men. Ik kan je verzeke ren, dat is lijden. Hele maal alleen tegen de ber gen. Beestenwerk, maar ja, het publiek ziet zoiets graag hé? Maar ik hoop zeker op een ritoverwin- ning, dat ligt in mijn mogelijkheden. Jan is trouwens net te rug uit Frankrijk waar hij een aantal opmerke lijke prestaties leverde, een feit dat zelfs in de nationale pers de nodige aandacht kreeg. Dit alles natuurlijk tot groot jolijt van het altijd aktieve bestuur van de supportersklub dat heel even de traditiegetrou we prikjes over de bur gerlijke stand van Jan Bogaert (nog steeds een begeerde vrijgezel) ach terwege liet en de verovering van Frank rijk uitgebreid vierde met een etentje (nou, zeg maar vreetpartijin de beste snack van Temse, die we hier niet zullen vermelden omdat hij aan de Schoolstraat geves tigd is... Met een dergelijke achterban is het niet te verwonderen dat Jan Bogaert hoopvol de toe komst tegemoet ziet. «Het is erg moeilijk om als Belgisch renner bij het publiek een goede beurt te maken. We le ven hier nog altijd met de oude wielergoden als Van Steenbergen, Van Looy en vooral Merckx als voorbeeld. De men sen zijn te verwend. Bel- 15.05.80 24.05.80 06.05 80 13.06.80 27.06.80 30.06.80 03.07.80 09.07.80 13.07.80 18.07.80 21.07.80 04.08.80 11.08.80 05.09.80 10.09 80 13.09.80 15.09 80 Westerlo Wilsele 2de pt Ronde van Luxemburg Zele Kamp. v. België te Koekelare Beveren Heusden Sint-Niklaas Lede Vrasene Denter gem Proloog Ronde van Duitsland Proloog Ronde v. Nederland Melsele Temse Nieu wkerken- W Bron: Info Jan Bogat gië is nu eenmaal niet meer nummer één wat het wielrennen betreft. De Nederlanders hebben een ongewoon sterke lichting gehad en in Frankrijk stond met Hi- nault een nieuwe wieler- god op. Bij ons zijn alle ogen gericht op De Wolf en Willems en die maken zeker een kans. Ik zie mezelf meer als een vas te waarde, zeker niet als kopman, althans voorlo pig niet. Een kopman moet er altijd zijn, mag nooit een steek laten val len en is verantwoorde lijk voor de prestaties van zijn ploeg. Dat is een bijzonder zware opgave die niet alleen pure kracht maar ook een ze ker leiderstalent en een enorme, konstante inzet vereist. Zo'n offer kun nen alleen de. héle gro ten brengen.» Een eerlijke van een renner eens niét aan schatting doet wéét wat de eisen waar zijn den liggen. Jan zal misschien reldrekords geen vijf achter elkaar v maar hij zal er zijn zal ervoor datgene wat de sport zo aantrekk maakt blijft: spani spektakel en spoi teit. Jan VERHE 1 Gerard LYS De Jan Bogaert kan rekenen op de steun een aktieve supportersklub. De huidige supportersklub, gelokalizeerd café Rio (Krijgsbaan 120, 2690 Temse, 031/71.06.15) volgt deze van de ven Boel op die in '77 wei-d ontbonden. Op dit moment telt de klub zo'n 300 leden gezien de groeiende populariteit van Jan gaert, verwacht men nog een gevoelige i ging voor dit jaar. Wie lid wenst te wordenkan dat doen volgende mensen, die meteen het d^o-elij, bestuur van de supportersklub uitn Erevoorzitter. Jacques De Mae\ Markt, Temse. Voorzitter: Gaston Hoskens Ondervoorzitter: Baziel Van Der Loo Sekretaris-penningmeester: Roger VerheyeiI Public relations: Gaston De Wilde Leden: Mark Joos. Albert Steveninck (Belst Willy Geyssens, Robert Peiffer, Willy Ven teren en Omer Bogaert. Ook in café Rio wordt uw inschrijving daii baar aanvaard. Daar kan u verder ook te red voor alle mogelijke inlichtingen over del rijden koersen en de verplaatsingsmogeliji heden.

De Voorpost | 1981 | | pagina 36