VASTELAUVED LEGGEN ZE TOCH NOOIT AAN BANDEN! MOORD Circa 1500 verkeersongevallen BEESTACHTIGE IN STADSPARK Waarom dit debat? GEEN OLIE OP HET VUUR! UITVAARTPLECHTIGHEID ALBERT DE CUYPER SIMON D'HONDT: j.C PfCUYPEE, 4 - 27.2.1981 - De Voorpost Simon D'hondt was één van de grote afwezigen op de debatavond van C.S.C. De Rank. Waarom bleef Simon-de-welbespraakte weg? We belden hem even op en hij vertelde ons het waarom: «Ik werd uitgenodigd om aan het debat deel te nemen en vroeg om mij schriftelijk mee te delen over wat daar moest worden gezegd. Acht dagen voor het debat kreeg ik het bericht, dat ik tegenover Frans Wauters zou komen te staan en zoiets achtte ik niet wenselijk. We zitten samen in het Feestkomitee en Frans heeft het als voorzitter al moeilijk genoeg in de huidige omstandigheden. Acht dagen voor karnaval vond ik het volstrekt ongepast om olie op het vuur te gaan gooien. Daarom ben ik thuis gebleven. Met spijt in het hart...» Tot zover de animator van de Prinsencaemere die ook het afgelopen weekend niet stilzat en in alle hoeken van het land wat wil opsteken om het Aalsters karna val met nieuwe ideëen te verrijken. Misschien was je maandag toch beter even langs gekomen, Simon... Wie weet, was er ook in Aalst niet iets te leren? Tot volgende keer misschien! Cyriel Temmerman Zaterdagvoormiddag had te Dendermonde de plechtige uitvaart plaats van de heer Albert De Cuyper, verantwoordelijk uitgever van «De Voorpost» en stichter van «Groep De Cuyper». De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke vooraanstaanden. Nadat uit naam van het personeel van «Groep De Cuyper» een afscheidsre de was uitgesproken, had in de dekanale Onze-Lieve-Vrouwkerk te Dender monde de uitvaartliturgié plaats. In zijn homilie onderstreepte celebrant Van Vossole hoezeer de heer Albert De Cuyper er zich van bewust was dat hij in deze maatschappij een grote verantwoordelijkheid droeg en dat hij zich steeds naar best vermogen heeft ingezet om zijn ideaal te benaderen: ijveren voor een betere en mooiere samenleving. Paradoks Joernalist Johan Velghe wijst dan op wat volgens hem de dualiteit is in het huidige Aalsterse karnaval: aan de ene ként wil men het volks houden, anderzijds tracht men door middel van baanaffiches duizenden mensen naar Aalst te lokken. «Waarom lokt men door een barnumreklame zoveel men sen naar Aalst, terwijl men het allemaal volks en Aal sters wil houden?» Het is Frans Wauters die ant woordt: «Het is een feest met honderd en één facet ten; de stoet is een middel om aan de vreemde bezoe kers onze eigen Aalsterse spirit te tonen, de andere dagen beleven de Aalste- naars dan nog eens het ple zier om karnaval op hun ei gen manier te beleven. Onze reklame voeren wij natio naal, zelfs internationaal, omdat wij gerust met onze stoet kunnen wedijveren met Keulen bijvoorbeeld. Onze stoet mag door ieder een gezien worden. Johan Velghe replikeert: «Je wilt dus géén pluimen, wél de centen?» Frans Wauters: «We willen geen pluimen lokken, maar de gewone man, de eendagstoerist!» Jean-Paul De Boitselier: «Als je het volk wilt, moet je en gekommercialiseerd kar naval. Wij hebben in de loop der jaren geïmporteerd: prinsen, ajuinworp, we heb ben nu een Prins van Oost- Vlaanderen en een Europap rins: is dat nog Olsjters?» Kamiel brengt dan een ruwe schets van de Aalsterse kar- navalgeschiedenis: «In 1435 werd reeds een eerste be wijs gevonden, dat rond vas tenavond in Aalst werd ge vierd, het was een geschrift, een rekening, gericht aan een Rederijkerskamer. Eeu- Vervolg van pag. 1 toevoegt, dat hij hier in zijn persoonlijke naam spreekt, en hij besluit: «We moeten onze karnaval safe stellen voor de toekomst en onze eigen, volkse straatkarnaval blijven brengen!» «Is dat nog mogelijk?» vraagt Anthierens zich af. «Ja» antwoordt Frans Wau ters «maar wij moeten de toon aangeven!» Kamiel Sergant komt aan de beurt: «Olsjt is uniek», be weert Kamiel, die toegeeft dat hij chauvinist is. Maar daar is alle reden toe. «Vroeger was alles hier vrij, dat vrijgevochtene ligt in on ze aard, spot was altijd al ons sterkste wapen. Nu on dergaan wij invloeden uit Zuid-Limburg en het Rijn land: dingen als uur elf, mi nuut elf, dat is niets voor Aalst, wij moeten het. niet hebben van georaaniseerd komstige dingen gepraat en dan krijgt het publiek de kans om aan de bak te komen. Piet Louies is de eerste die daar gebruik van maakt. Hij vertelt wat «Noig» in 1978 overkwam, met hun uitbeel ding van «De onkoise koi- sers van den Tettentoeren»: zij kregen van de jury de aanbeveling om de volgen de jaren aan zelfcensuur te doen, omdat er heel wat te zien was geweest, dat niet geschikt was voor kinder ogen! «Zoals geweren en kanon nen?» vraagt Anthierens en hij krijgt applaus. Sindsdien schrijft «Noig» een prijs uit voor de geraffi neerdste erotische uitbeel ding in de stoet... Kamiel besluit: «Niemand kan hier censureren», en met een veelzeggende blik in de richting van Mare Gal- le: «ook een minister niet!» wenlang bleef dat ongeorga niseerd gebeuren. In 1923 ging dan voor het eerst een georganiseerde stoet uit, die uitgegroeid is tot wat we nu kennen. Tot rond 1963-64 hadden we import uit Merchtem en noem maar op, dan kwamen de Neder landse groepen en tenslotte de Aalsterse. Eerst een vijf tal, nu zijn er reeds meer dan vijftig...» Censuur kan Aalst niet bommen! Vanop zijn ongemakkelijk zitje wipt de moerator dan over naar het hoofdstuk cen suur. Hij ziet Frans Wauters opleven: «Wat op een ander niet door de beugel kan, kan dat in Aalst wel, doch er doet zich een gevaarlijke mentali teitsverandering voor...» «Wie kan hier censureren?» vraagt Johan aan William, maar die valt uit de lucht. «De schepen van Finan ciën I» antwoordt Antoine in zijn plaats. «Dergelijke cen suur is ongehoord, het is een regelrechte aanslag op onze volkse spot, die men op die manier de grond induwt! Gelukkig lapt een Aalstenaar dat ferm aan zijn laars!»» Kamiel valt Antoine bij: «Censuur, dat kan hier niet. Hoe meer op dergelijke maatregelen zal worden aangestuurd, hoe meer ze in Aalst gaan tegenwringen. Wat dit jaar gebeurt is een onbetaalbare publiciteit voor de Matotten en een aansporing voor alle andere groepen om het volgend jaar ook zo aan boord te leggen!». Anthierens werpt dan op, dat de schepen mo gelijk bij de promotie van de Matotten zit... Kamiel schetst nu ook de historiek van de Matotten en besluit: «Ik denk niet, dat er averechte bij zijn, behalve Polle dan!» Er wordt nog wat over bij- ook de pluimen aanvéar- langt: in hetdagelijkse leven den!» zichzelf mogen zijn en met Vastelauved iemand anders. Het hoofdstuk pluimen l.jkt Méér jg het njet en Vastelau- hiermee afgesloten. Johan vecj benadert men niet op Anthierens trekt een eerste gevat besluit: «Er bestaat een zekere paradoks: je wil graag je eigenheid laten zien, maar je bent bang om de vreemde mentaliteit hier te laten insijpelen...». Komisch Er is dan nog een tussen komst van de ajuinboer in het Zuid-senegalees en dan is Jan Louies weer aan het woord: «Nieuwe tijden bren gen nieuwe gewoonten met zich mee. Er zijn nog even veel Voil Jeanetten als vroe ger, doch de maskers wer den vervangen door schmink, en voor het overi ge zijn ze nog even sexy als vroeger!» Een onbekende interpellant zegt terecht, dat alles heel wat minder komisch is ge worden: «Er zijn wagens van dertig meter lang en ontzet tend hoog. Zij krijgen de prij zen en de kleinere, komische groepen hebben gewoon geen kans meer!» Kamiel Sergant is het daar mee eens: «De individualis ten laten zich opslorpen door de praal en glitter van de huidige groepen. De overblijvende individualis ten moeten worden ge steund, want zij zorgen voor het plezier, ze moeten er niks aan verdienen, maar wij hebben de plicht om te be letten, dat ze allemaèl in de massa verzinken!» Vanuit de zaal wordt nog geopperd, dat de pracht en praal integendeel nog wor den gestimuleerd. Er ge beurt dus niets voor de spiri tuele individuëlen, wat kan daar worden aan gedaan? Frans Wauters belooft: «Wij doen ons best!». Zichzelf mogen zijn Dezelfde mijnheer, die leraar blijkt te zijn, is verontwaar digd vanwege de over-kom- mercialisering: de pinten op de Markt bijvoorbeeld zijn een kil-klinische manier, niet via een vlijmscherpe chirur gische Ingreep, doch emo tioneel, gevoelsgeladen, met tranen in de ogen om wat teloor gaat. Er lopen hier in Aalst ontel bare mensen van goede wil, die leven voor hun karnaval, elk op zijn eigen manier, maar ze zitten op het ver keerde spoor. Een debat als dat van maan dag is nuttig, het was ook boeiend, maar eigenlijk zou het volstrekt overbodig moeten zijn: wat valt er nu te diskussiëren over Vaste lauved? Evenwicht Een man die twaalf jaar in Aalst woont, vraagt zich af waarom men vreemde men sen naar Aalst zou lokken voor een stoet, die enkel plaatselijke toestanden uit beeldt. Die buitenstaanders begrijpen dat niet, zegt de man met de mooie, verzorg de grijze baard. We moeten in Aalst naar evenwicht zoeken! Tegenwoordig moet alles begrijpelijk zijn, voorge kauwd, met duidelijk leesba re onderschriften: dan is het goed! 't Zal ons een zorg zijn dat ze niet begrijpen wat wij willen zeggen... Dat ze godverdomme zelf eens in de huid van een an der kruipen en ons eens goed verwijten, dan zullen ze misschien begrijpen wat Vastelauved is! En evenwicht, ja, na drie da gen en nachten vieren zoek je vaak tevergeefs naar je evenwicht... Liedjes zingen Jefken-men-hoeiken zit ook in de zaal, één van de weini ge autentieke volksmensen die deze stad nog telt. Oud van jaren, jong van hart, hel der van geest. Hij betreurt het, dat nog zo weinig lied jes worden gemaakt en ge- Op het grondgebid n Groot-Aalst, de deelgemeenten dus begrepen, gebeurden het voorbije jaar 1471 verkeer songevallen. 7 ervawaren met dodelijke afloop, 47 met zwaar gekwetsten, 430 met licht gekwetsten en 98 met louter stoffelijke schade. 11 Bizonderste oorzaken van deze ongevallen waren over dreven snelheid (258), niet verlenen van oorrang (206), niet rechts houden (58), ge vaarlijk inhalen (21), oplet tendheid van voetgangers (25), dronken sturen (68), defekt aan voertuig (4) en 772 met andere oorzaken. Oorzaken die oor de lezer automobilist stille weken zijn. Bij de verkecsongeval- len waren 47 voetgangers betrokke 5 van hen werden zwaar en 33 licht gekwetst. Dodelijke ongevallen met voetgangers kwamen niet voor. Wat betreft fietsers en bromfietsers waren er 312 gevallen waarvan 2 met do- delijkeafloop, 26 met zwaar gekwetsten en 225 met licht gekwetsten. 1045 ongevallen hadden plaats stadswege en 426 op rijkswegen. Het grootste aantal ongevallen, namelijk 137, vond plaats op rijksweg 10 (Aalst-Gent) op rijksweg 719 (Ring Aalst), nl. 126. olgen dan rijksweg 11 (baan Vilvoorde) met 59 on gevallen, rijkswezg 50 naar Dendermonde) met 58 on gevallen) en rijksweg 55 naar Ninove met 30 onge vallen, rijksweg 60 (naar Ge- raardsbergen) met 16 onge vallen. Meest ongevallen waren er in oktober (176) en minst in juli (89). De overige maan den totalizerden weua on gevallen 126 in januari, 117 in februari, 110 in maart, 109 in april, 141 in mei, 131 in juni, 123 in augustus, 117 in septembe 113 in novembe en 119 in december. Er uit leren kan me wat volgt: beperk uw snelheid, erleen steeds voorrang, houdt voldoende rechts en bij «glaasje op, laat je rijden». veel te duur. Kan daar door zongen door het volk en middel van een ludieke aktie v00r ^et vo'k- Daarover lopen de menin gen uiteen, maar het komt er in feite op neer, dat het la waai in de kafees het zingen van volksliedjes onmogelijk maakt, doch dat er ook geen stad is die over zo'n schat van eigen karnavalliedjes beschikt als juist Aalst. Het Corum Alostum Imperiale brengt ten gepasten tijde die liedjes in de Aalsterse hore cabedrijven ten gehore, meent raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh. ment in het nieuws wordt geprojekteerd. Bedankt!» Antoine mag ook de debata vond afronden en wij zou den het nooit beter hebben gekund: «We moeten terug naaf het eenvoudige, waar om het zo moeilijk maken? Het karnavalfeest moet zoals vroeger de voorbereiding zijn op de vasten. Maar die praal gaat er vanzelf wel af door de krisis...» Nagels met koppen. De mas sa schijnt echter nog niet te beseffen, dat ze de wel vaartskraantjes, die in de zestiger jaren zo zorgeloos werden opengedraaid door op winst beluste producen ten van massa-kitsch en kwatsj en overbodigheden, nu zoetjesaan zelf moet dichtdraaien. Nu zitten we met de gebakken peren en mogen we een stuk van onze armoe inleveren. De mastodonten van mor gen zullen wel weer ver schrompelen tot armtierige karretjes, de glans van het satijn zal weldra verbleken, 'e klatergouden gevel zal niet tegen ingegaan worden? Antoine doet al een tijdje het centrum niet meer aan en zoekt het vertier erbuiten. Kamiel meent dat zelfs een geplande boycot niet helpt, omdat men er gewoon niets zou van voelen. Onze straat karnaval wordt gecentrali seerd, de omloop bewust beperkt om te verrfiijden dat er straten zouden tussen lig gen zonder enige ambiance. Wij trekken daaruit ons be sluit, dat het centrum zijn prijzen zelf mag blijven be palen, dat ze in ruil daarvoor een half glas bier presente ren in een niet altijd zo erg proper glas... Wij hadden nog andere be sluiten getrokken uit onze maandenlange tocht door heen het Aalsters karnaval- leven, nadat we moeizaam de situatie hadden gepeild en met veel moeite ontleed, doch een kollega is ons in «Editoriaal» al voor geweest! Enfin, dus trachten wij hier uit dit debat enkele interes sante gegevens te puren, die de Aalsterse karnavalvierder anno 1981 misschien nuttig kunnen zijn. Veel lust om het verdere kar- navalgebeuren kritisch te Losse ideeën Uit de zaal borrelen enkele opmerkingen op, die het no teren waard zijn: Piet Louies: «Die baanaffi ches overal in het land, zijn die er om de Aalstenaar aan de kust en in de Ardennen aan te herinneren, dat er met karnaval iets te doen is in Aalst?» Frans Wauters: «We beleven een hoogkonjunktuur: kar naval wordt gebruikt als te- ma voor alles wat in Aalst wordt georganiseerd, het uiteindelijk crescendo wordt er danig door afgezwakt». Antoine Van der Heyden: «In Holland waren we vedetten geweest. Kijk ook eens naar de Duitse televisiezenders ARD en ZDF: zij maken op blijven volgen hebben we namen van de karnavalstoe- niet, hoewel wij met hart en ziel aan Aalst en aan Vaste- lauvend verknocht zijn en wij dit hele volkse drama intens hebben meegeleefd. ten in Mainz, Düsseldorf en Köln, maken een montage van het beste wat er te zien is geweest en schotelen dit kleur aan de verrukte TV- Want een menselijk drama is kijkers voor. De BRT volstaat het, een drama van ver- met wat stuntelig recht- scheurdheid, terwijl ieder- streeks opnamewerk, waar een in feite hetzelfde ver- van dan 's avonds een frag- Vervolg van pag. 1 hetzij van een prentje, en dezelfde kalkoen alleen ken nen in zijn blootje, knappend bruin gebakken op een berg van patatjes. Kinderogen die oplichten bij het zien van het frele reegeitje. Hun fantasie zit dan al bij Bambi en ze beleven nog eens een sprookje. Of dat van de wolf en zijn geitjes, en die bende dwerggeitjes van het park beantwoordt dan volledig aan hun verbeelding. Ze be leven er hun sprookjes in 't echt En tussen al dit mek kerend gedoe, een trotse pauw die, zich bewust van zijn keizerlijke waardigheid, hoogmoedig en fier de staart openspreidt in onge kende kleurenpracht. Hij is de heer en meester van zijn gevederde onderdanen. Een brutale aap moest op wrede en kil-gevoelloze wijze dit quasi perfekte beeld van rust verstoren. Eerst dacht men ook aan een of andere hon gerige straathond met roof dierencapaciteiten. Maar over de schutting kan derge lijke hond niet geraken, laat staan dat ie er eerst zijn slachtoffer naar de andere wereld - de pauwenhemel - helpt, zijn kadaver dan zwie rig over deze hoge schutting deponeert. Dit nadien van zijn pronkstaart ontdoet om deze laatste netjes op het belt achter te laten. Onmo- het krakend begeven... maar wees gerust, er zal weer ge lachen worden, want het gouden juk, dat opgehouden werd door leningen, krediet en hipotheken, die ondraag lijke schuldenlast zal van ons afvallen en we zullen weer mensen zijn, arm, maar ge lukkig... Een toemaatje... Vroeger placht Marc Galle in zijn radiopraatje met toe maatjes te zwaaien. Daar werd maandag niet van afgeweken: William Here man bedacht Johan Anthie rens met een geschenk, een levende fezant, die heel even de vrijheid verkoos, doch snel weer in de kartonnen doos belandde. Tiperend voor ons huidig demokra- tisch stelsel... Tenslotte bracht het Corum een vijfdelig ekstraatje, een gevarieerd nagerecht: 't Derp van Deiremonne», «De leste Voil Jeanette» erg aktueel «De keininklekke pot» ongecensureerd! «De Doktoers» en tenslotte Odilon Mortiers's voor iede re Aalstenaar aangrijpend" «Men ieneg Olsjt». In de trouwzaal durfden niet meezingen, want uit varing weten wij, dat de ifcht nen langs onze sentiment wangen biggelen als wij toch durven doen. We hebben het thuis eens geprobeerd, en lukte^ Als je over een paar ma den op vreemde stran* ligt, in bossen of bergen, hier vandaan, zing het c jaa eens. De laatste twee ree "'I van het refrein zijn dan ,rt£ toepaselijk: !'*e «En op de vremd'n, Ir"6 schoein da't oeik mag zèr Voel ek mé bloi omda'k echten Olsjt'neer ben». We begrijpen de Aalstena'®P niet, die van de vaste j! e vondpauze gebruik ma "et om hun stad te ontvlucht Ze moeten ons geen kaa schrijven vanuit hun m daine vluchtoorden, wan a^a zullen ongelezen blij' liggen... Cyriel Temmern 11 gelijk uit te voeren, of het moest de hond van Super Man geweest zijn met diens superkracht! Neen, dus toch een tweepo- tig vandaal. Je zou er nog in kunnen komen moest de drijfveer honger geweest zijnl Een knagende honger van dagen her. Maar dan, dan is er keuze genoeg: een den bij de vleet, een niet te schatten snaterende bende die je her en der voor de voeten loopt. Of een paar hennen die er ook in mas- derzon verdween. Een duo dwerggeitjes moest er ook al aan geloven. Een ongekend aantal barberies vond de weg naar oven en kookpot samen met een paar mang- laaneenden, en dat zijn niet zo maar ordinaire snateraars maar uitgelezen siereenden, zoals ook het koppeltje krie len die in hun soort kam pioen waren. Nu ja, knappe rige «canard l'orange» is nu eenmaal een schoteltje waar niemand de neus voor ophaalt. Intussen gaan de verdwijningen toch maar crescendo! Parkwachters lo pen er nerveus bij. Ze weten niet meer waar ze het heb ben. Is het hun schuld? Waarschijnlijk niet, want er wordt met reden veronder steld dat die diefstallen en vandalenstreken overwe gend buiten de diensturen gebeuren. Toch voelen ze zich ergens nog verantwoor- bkti (eds akt delijk: het zijn toch hun dfzak ren, aan hun zorgen toev^g t trouwd! 't Is godgeklaaible dat men zo weinig respsrde kan opbrengen voor andfukti mans eigendom! De pai pre van deze story werd daar* zaa boven aangekocht met I sta eigen geld van de parkwaohei ters. Ze telden er het ronalite sommetje van 3.500 frank hei voor neer. Foetsjie, weg! Hite meerdere glorie van w den Liefhebbers en de bos en kinderen die zich anda c rond hun zoo verdring* u's. zullen het nu een poo tw zonder deze dieren moet rijf: stellen. Of een versche de politietoezicht hier kan ajrdi verhelpen? Misschien n>rjj een serie onverwachte gen niet voorziene kontroles tiing durende de periode na ken diensturen van itati parkwachters? Misschie gee Mogelijk met een kwalitatgt n ve verbetering van I ft e parkwachtersbestand. N egg mensen die hun kontrolrag rondes werkelijk uitvoer rr en geen genoegen nem en, met daar uren achter en in snorrend kacheltje zitten veil dommelen. Zaak is: er mc j||ei duidelijk iets veranderd w jen den wil men deze nooit af ijk tende stroom van onreg jktu matigheden indijken, h de i woord is nu aan hen die h nak enige zeggenschap hebb* ba Niet alleen het woord: hoj het lijk ook de daad! itati R. SCHOLLAE one Hier liep hij tot donderdag nog te pronken. (Per)

De Voorpost | 1981 | | pagina 4