JEAN VAN INNIS KWAM VAN KOMMANDOBRUG WAT MET KRISIS IN AALSTERSE? 'C Eminence grise van Generale Bankmaatschappij 6 - 27.2.1981 - De Voorpost k de weiJtj toenmalig) iaeger. Ve d eveneer r, Ter gelegenheid van het arrondissementeel CVP-congres in zaai Chrisma te Kerksken werd verleden zaterdagnamid dag, in aanwezigheid van de CVP-parlementariërs van het arrondissement en een driehonderdtal kongressisten ge peild naar de huidige krisis en dan meer bepaald naar de toestand in het Aalsters arrondissement met gestart uit basisgegevens een aantal voorstellen en mogelijke realisa ties. Kongresvoorzitter Edgar Saeys noemde krisis en werkloosheid kwalen die re gelmatig opdoemen en waartegen noch geleerde ekonomisten noch over heidsmaatregelen een pas sende remedie betekenen. Komt na regen zonneschijn en na zeven vette jaren ze ven magere lijdzaam toezien is alvast uit den boze. Is de krisis wereldomvattend, het arrondissement Aalst kent in ons land een van de Hoog ste werkloosheidscijfers. Na het tekort aan ar beidskrachten na wereldoor log II kwam midden de 50-er jaren een sterke teruggang Vooral te Aalst aangevoeld in de tekstielsektor met de sluiting van Roos-Geerinckx- De Naeyer, La Couverture, La Georgie en andere. Na de golden sixties kwam half weg de 70-er jaren, de dark seventies, stagnatie. Achter uitgang. Thans zitten we vol op in de krisis. Toen de toestand einde der 50-er jaren katastrofaal werd kwam onder impuls van oud-minister Ludovic Moeyersoen het «Aktiekomi- tee ter bevordering van de ekonomische expansie van het arrondissement Aalst» tot stand. De noden goed omschrijven, konkrete voor stellen formuleren en de no dige druk ter realisatie uitoe fenen waren streefdoelen. Konkreet betekende zulks verbetering van de infra- struktuur naar en in het ar rondissement en aanleggen van industrieterreinen. Via brochures zou getracht wor den nieuwe vestigingen aan te trekken. Realisaties wer den de bloemenveiling Flo ra, de verjonging van de Handelskamer van Aalst en het doen erkennen van ops gebied als ontwikkelingsge bied. Belangrijk voor de uit rusting van industrieterrei nen te Erembodegem, Erpe- Mere, Ninove, Schendelbeke als zijnde van nationaal be lang met alle konsekwenties van dien. Industrieterreinen te Aalst (Wijngaardveld) en Ninove werden beheerd door gemeentebesturen. Andere door de interkom- munale «Het Land van Aalst». Door de nieuwe normen van de EEG wat betreft aandui den van gebieden die recht hebben op staatshulp wordt verliezen van deze belangrij ke- troeven een mogelijk heid... Waakzaamheid is hier dus alleszins geboden. On danks alle inspanningen zit ook Aalst echter met de krisis. Wat kunnen we eraan doen? Staatshulp alleen lost de zaak alleszins niet op. Via getuigenissen van afgevaar digden van vakbonden en land- en tuinbouw werd ge poogd te zoeken naar de sleutel die de gouden poort weer ontsluit. Vakbondsafgevaardigde Clement Prieels vertrekt vanuit een aantal basisgege vens. De bevolking van het arr. Aalst daalt. De aktieve bevolking des te meer. Het aantal bedrijven dat sluit stijgt voortdurend waarbij tekstiel, voeding en bouw zeer kwetsbaar blijken te zijn. De werkloosheidscijfers stijgen van 13 begin 80 tot 19 einde 80, wat 5 meer betekent dan het nationaal gemiddelde. In '77 legden 25 bedrijven er het bijltje bij neer. In '78 nog eens 19, in '79, 17 en verleden jaar nog eens 8. Wat rest er uiteinde lijk? Wat kan er volgens spreker aan worden gedaan? rondetafelgesprekken over investeringsbeleid problematiek van toe komstgerichte produktie herstrukturering van het bedrijfsleven nieuwe optiek qua bouw en energieproblematiek organisatie van een echt derde arbeidscircuit betere verdeling van het beschikbare werk door ar beidsduurverkorting, kumul- verbod en verbod van over uren maken verlenging van de leer plicht invoeren van een opvoe dingsverlof met behoud van rechten in het kader van een efficiënte gezinspolitiek. Voor Aalst zelf dient de er kenning als probleemgebied prioritair te worden gesteld. De «zere onderbuik» van het arrondissement, het zuid- oostêlijk deel, dient te wor den ontsloten door rijkswe gen 56 en 80 (in ontwerp). Elektrifikatie van lijnen 89 en 90 en bereikbaarheid van el ke plaats in het arrondisse ment zijn noodzakelijk en in het kader van de RVA ware uitbouw van een volwaardig centrum voor beroepsoplei ding wenselijk. Tenslotte wenst spreker koördinatie door de interkommunale voor het aantrekken van in vesteringen noodzakelijk waarbij nadruk dient te wor den gelegd op het belang van industriële sektoren als onontbeerlijke onderbouw. Namens land- en tuinbouw kwam dan Herman Galle aan bod. De toestand in die sek- tor illustreerde hij met een aantal cijfers. Waren er in 1950 520.000 arbeiders na tionaal in de landbouw doende, in 70 waren er nog slechts 190.000 en in 79 maar 270.000. Voor Aalst waren er in 70 7673 werklui doch in 79 nog maar slechts 5192. Als men dan weet dat in de 19e eeuw 45 van de bevolking in de landbouw- sektor aktief was... In boven vermelde aantallen zijn dan de boerene'chtgenotes nog niet opgenomen want die worden officieel (nog) niet als arbeidskracht erkend. Ook met het landbouwa reaal werd kwistig omge sprongen. In het arrondisse ment gingen van 70 tot 79 2710 ha verloren voor land en tuinbouw wat ver boven het nationaal gemiddelde uitstijgt. Spreker breekt dan ook de zoveelste lans om grond slechts «te versmach ten» onder steen of beton zo absoluut noodzakelijk. Gaan in de landbouw in het arr. Aalst 143 landbouwar- beidsplaatsen verloren, in de sier- en witloofteelt slo ten 350 bedrijven wat mini maal 700 arbeidsplaatsen kost. Hogere BTW-aanslag, stijgende energiekosten en hogere belastingvoet dan in de buurlanden zijn daaraan niet vreemd. Tenslotte wijst Herman Gal le op het belang van de vor ming van jonge boeren, mensen die het nog aandur ven in deze omstandigheden met een bedrijf van start te gaan. Ook Hendrik Larmuseau kwam aan bod. Dit wegens de CVP-Jongeren. Hij wijst uiteraard speciaal op de no den van de jongeren waarbij gesteld wordt dat een vierde van de werklozen in het arr. bestaat uit jongeren van minder dan 25 jaar. Bedroe vend. Onder hen zijn het me rendeel ongeschoolden. Spreker weidt dan uit over te nemen maatregelen in de primaire sektor, in bosbouw, in de bouwsektor, de meu- belsektor en in de tertiaire sektor waarbij dekoncentra- tie van overheidsdiensten belangrijk kan zijn voor onze streek. Ex-senator Wim Verleysen besluit dan met een aantal konkrete voorstellen. Voor alle arbeiders een week kultureel verlof zou goed zijn voor 210.000 ar beidsplaatsen te financieren door uitsparing op de werk loosheidsvergoedingen. Beschermende maatregelen in EEG-verband wat betreft Amylum dat dreigt het slachtoffer te worden van maatregelen tegen glucose. Wegwerken van het gebrek aan bestellingen in openba re werken veroorzaakt door internationale oneerlijke praktijken met o.a. zwart werkers. Tenslotte zijn vierde sugges tie. «Gewaagd» zegt hij. Maar aannemelijk voor wie konsekwent doordenkt: Niet alleen verdelen van het be schikbare werk maar ook verdelen van de werkloos heid onder alle werknemers wat in konkreto betekent één week dop per jaar voor iedereen. Toch een voor beeld van daadwerkelijke solidariteit! Ik had net een vrachtje voor een schot, zegt de ene kruier tegen de andere. Bij de taxistandplaats drukte hij me iets in de hand en zei: dat is voor een kop koffie. En, vraagt zijn collega nieuwsgierig. Hoeveel wast? Een suikerklontje. Een droomhuis in een prachtige omgeving, (per) Een tot rust brengende omgeving nodigt uit tot meditatie. Rustig en zelfverzekerd, de h. Van Innis. (per) Jean van Innis heeft nooit zwaar aan zijn stu dentenjaren getild. Hij stond niet op de barrica des, noch van links, nog van rechts, omdat hij vooral vóór verdraag zaamheid was. Extremi teiten lossen de proble men niet op, ook nu niet. «Wat we nodig hebben is evenwicht en rechtvaar digheid» stelt Jean van Innis ook nu nog. Uit ons gesprek voel ik een dui delijke bezorgdheid om wat de volgende jaren brengen zullen, jaren die ziek en mager worden, bezorgdheid om de in stelling die hij verliet, be zorgdheid om de algeme ne ekonomische toe stand die niet op verbete ren staat en om de te werkstelling die in een dalende lift zit. Maar we lopen vooruit. We zitten nog in 1938, het dc dit aal Dt ari< bi als< ging toen ook niet al te van de stad. Jean best. Jean van Innis was Innis ging trouwens graag notaris geworden, in het begin over tot nieuwde beplanting. Hij was voorbestemd om wie de inplanting van zijn vader op te volgen, unieke gebouw daar Maar door omstandighe- heeft gezien, moet den neemt hij voorlopig ven dat aan deze het notariaat over van zone niet de minste notaris De Windt te Aalst, de werd berokkend, die overleden was. Dat integendeel. De deed hij tot 1945, het jaar mooie beukendreef dat notaris Wambacq bewaard. Willy hem in dit notariaat op- lid van de Hogere volgde. Jean van Innis van Natuurbehoud werd ere-notaris. Er werd universiteitsdocent, hem een leidende funktie Jean van Innis in die «k. aangeboden in de bank- funktie opvolgde, is f s^€ sektor. In het geboorte- met zienswijze van jaar van Jean van Innis, van Innis volkomen 1910, was de Banque Architekt Olivier Centrale de la Dendre op- Landtsheer heeft gericht in Dendermonde, nieuw administratief gttei de zetel hiervan zou later bouw op een naar Aalst verhuizen, en sende manier in de tenslotte zou deze bank geving ingeplant, ingelijfd worden bij de trouwens ook de Generale Bankmaat- was van de schappij. In de Aalsterse minister De Saeger. zetel van deze bankinstel- aandacht werd ling zou Jean van Innis besteed aan de de hoogste funktie, die van het personeel, van afgevaardigd lid uit- En dat is nu allemaal <fb oefenen tot op zijn op gelopen voor Jean rust stelling, een funktie Innis. Wat hij verweze die hij destijds (in 1947) lijkte moet hij nu noo aanvaardde op voorstel gedwongen achterlate van Daniël Schellekens. «ik heb nu nog de indn in verlof te zijn, het Hij werd dus uiteindelijk allemaal nog zo kort ge geen notaris, hoewel hij den. Maar als ik er diep dit ambt ambieerde, vol- op inga, en dat zal gens Jean van Innis een moeten, zal ik nog h der mooiste beroepen meeste de kontaktnan omwille van de sociale van vroeger misse inslag, want je komt wat Maar ik probeer da toestanden tegen in een toch wat aan te doen. notariaat! Toch heeft hij ga trouwens veel om m iav ook in de Generale Bank- mensen die jonger zi maatschappij zichzelf dan ikzelf. Ik ga zelfs nt ooi volledig kunnen ont- kunstgeschiedenis plooien. Hij was een der gen. Eigenlijk ben meest geliefde direktiele- nooit volleerd. Als je zi den, mede door die so- hoeveel jonge artiesti ciale ingesteldheid. De er opkomen, ach, h resultaten bevestigen dit boeit mij allemaal. Maf trouwens. Zetel Aalst hoeveel zullen doorbi groeide uit tot één der ken?»... belangrijkste van de hele Over de toekomst: «D instelling. Het was ook zal, zo hoop ik, toch noc Jean van Innis die de ad- zo slecht zijn als we vr ministratieve zetel van de zen...» Jean van Inn™5 Nieuwstraat naar de kijkt toch als een gelukk lnu Kwalestraat in Nieuwer- man op zijn werk in g u kerken verhuisde. De Generale Bank terug. pt< aangroei van het perso- heb veel bedienden Keg neelsbestand werd in de hun families kunnen h( leir Nieuwstraat namelijk pen. Op sociaal vlf verstikt door de onmoge- stemt mij dat tot lijkheid om daar op een grootste voldoening, sociaal verantwoorde heb altijd op de bres g manier verder uit te brei- staan voor sociale voo jj den. Dank zij Jean van uitgang. Jaren terug wi Innis kon de Generale ik trouwens de enige hi 4 u Bank bouwen op een stuk in onze instelling die e< 'orr grond waar ook de Stad toespraak in het Nede[°' Aalst een oog op had. lands hield. Weet je, Men dacht daar toen ook vangt geen vliegen m al aan verkavelen en het azijn!» is door Jean van Innis dat Woorden die niet nieu het personeel van GBM- zijn, maar uit de mor Aalst in dit unieke kader, van Jean van Innis w |'raaa£ in deze groene zone, kon nieuw klinken. Jean va tolt gevestigd worden. Wij Innis, die van schilder 8.1 herinneren ons nog goed van Bach en van Beethilrot dat burgemeester D'hae- ven houdt, een man d 9 31 seleer bij de inhuldiging nooit hoog in het kraai)lati van deze nieuwe gebou- nest kroop, maar dicht t |aa wen een nogal flagrante zijn personeel stonr 3 u en bittere allusie maakte Dicht bij de natuur oolfers op het feit dat de GBM want «vivre caché, c'ei 6el< deze grond had verwor- vivre heureux». En vei ven. Maar ook voor de der houdt hij ondermee rai( omgeving was dit de bes- erg veel van zijn kleinkin'orr te oplossing. De admini- deren in Lede, waar zij stratieve zetel werd ge- zoon, en in Argentin vestigd in een landelijk (Buenos Aires) waar zij milieu zonder eigenlijke dochter woont. Hij trel natuurhistorische waar- er binnenkort weer naai de? Maar dit landelijk ka- toe... Ik denk aan Olive 'aj« rakter werd niet versnip- Holmes: «Zeventig jaa'orr perd in een verkaveling, jong zijn is hoopvoller e 'ml' en in zijn geheel behou- aangenamer dan veerti den. Het is en blijft een jaar oud te zijn...» groene oase aan de rand WILFRIED LISSEN! leir est< )ntl Kort geleden nam Jean van Innis afscheid vart de Aalsterse zetel van de Generale Bankmaatschappij, waar hij sedert 1947 afgevaardigd lid van het (cen trale) Komitee van Beheer was. Net op zijn zeventig ste trok deze «éminence grise» zich terug uit het afktieve beroepsleven, kwam hij van de kommando- brug af om verder aan wal intens te genieten van waarschijnlijk nog een langdurige levensavond, ge zien de hoge graad van fysieke en geestelijke kon- servatie die hier duidelijk een bondgenootschap sloten. Dit feit, dit afscheid is nogal ongemerkt voorbijgegaan aan het Aalsterse persmilieu, toen nog druk bezig met het proeven van citroen- en sinaasappelprijzen, hoewel Jean van Innis 800 werk nemers achterlaat en hijzelf de moeite waard is om een eind mee op te stappen. We zochten hem op in zijn oase aan de Albrecht- laan te Aalst, dik in het groen, een borstwering, een dam tegen de over slaande golven van het geraas op dit vier- vakskruispunt met de Brusselse steenweg, maar dachten dat dit een huis was om op de tenen binnen te stappen, maar dat is niet zo. Jean van Innis is thuis zoals die 800 hem ook kenden: ge woon joviaal. Een wijs vinger achter één van de vele vensters wees ons de richting aan naar de ingang, want ik stond vóór een gevel met veel vensters, maar zonder gat erin om erachter te komen. Ik was naar links of rechts aan het gokken. Rechts dus, de voordeur is hier een zijdeur, tenzij de Albrechtlaan verkeerd ligt. Een nogal Engelse tuin, trappen op, voorhal met links daarvan een stem mig, ruim bureau. Mooie dingen aan de muren: veelzijdige interesse op artistiek vlak. Oud en nieuw konfliktloos naast elkaar. Niet van vandaag op morgen bijeenge bracht. Gerijpte kuituur, een huis waarvan de bak stenen met precieuse tra dities gevoegd zijn. Hier ademt kunstzin als een perpetuum mobile, gene raties lossen elkaar moei teloos af. Eigenaardig toch dat een mens de spiegels van zijn eigen ziel aan de muren hangt, muren met ogen en oren die nochtans diskreet zwijgen. Een huis waarin intens werd geleefd, een sfeer die ik zou vergelij ken met de muziek van Angelo Branduardi bij wie de Italiaanse renais sance jong is gebleven, oude muziek op pas ver niste notenbalken... Tij dens ons gesprek kwam ergens een kleuter van een trap getrippeld, ge volgd door een gedemp te moederstem, waar schijnlijk toebehorend aan een schoondochter waarvan ik vermoed dat die inderdaad schoon moet zijn. Maar terzake: wie is verder Jean van Innis, de man die het «design» van de GBM- zetel Aalst tekende, en een cocktail was van be roepskennis, inzet voor de instelling en sociale bewogenheid. Jean van Innis, die in Aalst wortel schoot en er vastgroeide, is daar nochtans niet geboren. Zijn wieg stond gespreid in Zingem in 1910. Zijn vader was er notaris. Zijn moeder, afkomstig uit Aalter, heeft hij niet lang gekend. Ze stierf toen hij vier jaar was, de leeftijd waarop de notities van de moeder bij een kind normalerwijze nog goed moeten herinneren. Maar hij herinnert zich nog goed zijn moeder, wat dus ook voor haar pleit. Vader van Innis her trouwde, en gelukkig voor de acht kinderen bleek zij voor iedereen een eerste moeder te zijn. De clan van Innis, die in de loop der tijden heel wat notarissen en dok ters produceerde (Jeans' grootvader was burge meester van Oosterzele) komt van verre in tijd en ruimte, meer bepaald uit Schotland, waar Jean nu «Mac-lnnish» zou ge noemd hebben. Maar in de 14e eeuw besliste een verre voorvader daar an ders over, en trok naar het vasteland. Deze «Mac-lnnishen» hebben Vlaanderen niet meer verlaten. Eeuwen later zat Jean van Innis op de school banken van het Gentse Sint-Barbaracollege van de paters Jezuieten. Hij kwam eruit in een klas met nog andere merk waardige namen: Jean Bouckaert die rektor werd van de RUG, Jean Limpens, professor aan de RUG en de VUB, en Joseph Cornelis, die vica ris werd van Helder Ca- mara, om maar een paar namen te noemen. Aan de Gentse universiteit studeerde Jean van Innis rechten en notariaat, stu dentenjaren die voor hem de «Geintse fieste» uit zijn leven waren, wat verder geen verklaring hoeft, maar Jean van In nis geniet nu nog duide lijk na. Hij legde ooit exa men af bij een prof die hij nooit eerder gezien had, gevoelens die wederke rig waren, en achteraf bleek dat men Jean een verkeerde deur had aan gewezen. Maar bij Au gust Vermeylen broste hij nooit, voor hem was die een hoogtepunt van Vlaams intellect. Jean van Innis haalt nog ande re namen boven: Piren- ne, geschiedkundige, en Van Houtte. Uit zijn jaren stammen ook de Gentse rechtbankvoorzitter Van Hove, voorzitter van de Raad van State Mast, Vlaams-nationalistisch volksvertegenwoordiger Raymond Tollenaere die de dood vond aan het Oostfront en de Aalsterse advokaat Frans Van Mol. In 1933 komt Jean van Innis aan de Gentse balie terecht, waar een broer van hem eveneens advo kaat was. Maar het wer den bewogen jaren, die dertiger jaren waarin Rik Elias tot de vriendenkring behoorde. Ook Theo Lefèvre bleef tot zijn dood een goede vriend.

De Voorpost | 1981 | | pagina 6