Alkmaar zegt wel A, maar is nog niet aan de Z toe 5 II s xA Bob Hoogenboom «We pakken die kereltjes wel» Vlaggemannetje op den dool 18 - 6.3.1981 - De Voorpost AZ 67-SC LOKEREN 2-0 ALKMAAR, WOENSDAGAVOND. - AZ 67, de Nederlandse lijstaanvoerder, is met Lokeren vooralsnog niet aan het einde van het alfabet gekomen. Het nam wel een stevige optie op een plaats binnen de laatste vier van het Uefa-cup tornooi. Met twee doelpunten binnen de eerste twintig minuten zette het zich inderdaad stevig op de brede boulevard die naar een verdere kwalifikatie leidt. Lokeren. aangeslagen door het Nederlandse blitz- offensiefen de vroege doelpunten, diende in de eerste wedstrijdhelft de wet van de sterkste te ondergaan en even werd er gevreesd voor een sensationele monster- ;core in de Alkmaarderhout Die kwam er evenwel niet en dat hebben de 'aaslanders vooral aan zichzelf te danken. Men sloeg in tweede periode stevig terug. Tot een kleine 'iebuiging van het trotse AZ, het toestaan van een gendoelpunt, kwam het echter niet, al bestonden daar enkele gelegenheden toe. Het begon in Alkmaar emaal niet zo goed voor i Waaslanders. Van meet- aan pakten de Nederlan- jrs uit met een verstik- ngstaktiek die al vlug tot ukses leidde. In de 10de minuut zette Dalving de Oostenrijker Welzl foutief van de bal. Peters nam verrassend vlug de vrijschop en nog voor aleer men wist waar Pier zijn mosterd haalde, zette deze Tol zijn hoofd tegen de geplaatste bal en kopte haarfijn voorbij Hoogen- boom (1-0). En de pletrol bleef maar aanrollen. Amper een mi nuut later was het dezelfde Peters die Welzl bediende. Het schot van de Oosten rijker zou millimeters over- suizen. In deze periode was AZ gewoon oersterk. Zelden zagen wij een elftal dat zo precies en zo snel tot de uitvoering van zijn auto matismen kwam als deze uitgesproken Nederlandse leidersploeg. AZ, een ploeg met durf en lef bij iedereen, met kunde ook en dat gestoken in een passend taktisch keurslijf, waarin nog net voldoende bewe gingsvrijheid zit om tot eigen bewegingen en vin dingrijkheid te komen Wer- KUVPCT Bob Dalving kopt de bal weg voor de aandringende Nygaard (AZ67-SC Lokeren 2-0). (dm) Wlodek Lubanski werd steeds van dichtbij geschaduwd en af en toe hardhandig en hardvoetlg aangepakt (AZ67-SC Lokeren 2-0) (dm) Scheidsrechter Castillo staat er peinzend bij wanneer De Schrijver en Hovenkamp de fanions wisselen, (dm) De geelgeschorste Preben Larsen: voor de gelegenheid persfotograaf, (dm) Hoogenboom punch t de bal weg. De Schrijver en Inghels moeten zich geen zorgen meer maken. (AZ67-SC Lokeren 2-0) (dm) m De strijd is gestreden: Mommens denkt er waarschijnlijk het zijne over. (AZ67-SC Lokeren 2-0) (dm) Maurits De Schrijver en Rony Somers stappen vermoeid van het terrein na een vooral moedige match tegen het steengoede AZ 67 dat zijn faam niet gestolen heeft, (dm) kelijk pure klasse in de eerste periode. Het tweede doelpunt kwam er na hoekschop van Hovenkamp. De mee opge rukte Spelbos veerde hoog op en kopte in het pak, waar Welzl van dichtbij intrapte (2-0). Nog vooraleer Lokeren dus zijn draai kon vinden werd het op een 2-0 achter stand geplaatst. Het was net alsof men die twee opdoffers nodig had om wat aan zelfvertrouwen te winnen en onder het waan zinnig jagend tempo van de plaatselijken uit te komen. Treytel moest een eerste keer ingrijpen op een vrij schop van Lubanski en stond daarna op de goede plaats toen Eddy Snelders, eens te meer in goede doen, een schot in zijn armen plofte. De taktiek om Ingels op Nygaard te laten spelen werkte niet zo efficiënt als de bewaking die Roland destijds kreeg op Zamora. De Deen is namelijk een ander type speler, dat het eerder dan van techniek, moet hebben van beweging en het onmiddellijk en ver rassend doorspelen van de bal. Er stond ook nog een tweede organisator in het veld, Jantje Peters. Die deelde dan maar de lakens uit, hierbij geholpen met loopwerk van zijn voet knecht Arntz. OPDOFFER TE BOVEN Na de rust werd Tol gewisseld voor Kees Kist. Met deze twee gevaarlijke fazen in de beginminuten leek het erop of AZ was opnieuw aan een dol kwar tiertje voetbal begonnen. Eerst kopte Peters van dichtbij op het hoofd van De Schrijver en even later trof Welzl het zijnet. Maar toen werd AZ onzui verder. minder splijtend en viel het minder wisselbare van de posities op. Vlas het grote AZ dan toch op de adem getrapt? Heel wat wees in die richting en toen de Lokerse aanhang rechtveerde voor een doelpunt geloofde ie dereen in een terugkomen van de Waaslanders. Voor barig echter, want de strak ke voorzet van Lato werd door Metgod wel tegen de onderkant van de lat getrapt maar de centimeters die soms beslissen over goal en niet-goal speelden dit keer in het voordeel van de Noord-Hollanders. Even later speelden ze dan weer in het voordeel van Lokeren, toen Kist, enorm beweeglijk, de bal tegen de paal aanschoot. En opeens werd er ook door de Nederlandse kon- fraters op de perstribune met wierook gezwaaid naar het Lokerse spel. Het was hen evenmin ontgaan dat de manschappen van Ur- bain Haesaert fysisch zeker niet de minderen waren en dat er bovendien erg goede aanvalsgolven aanrolden. Vijf minuten voor tijd, daar van het mooiste voorbeeld. Gudjohnsen, ingekomen voor Verheyen, schoof door naar Lato, De aalgladde Pool werkte zich voorbij zijn tegenstander en zocht hoog voor doel zijn landgenoot Lubanski. Wlodek legde met het hoofd terug naar de ingelopen Dobias kon de bal onvoldoende beroeren. Geen doelpunt, maar wel vertrouwen omwille van de uitgespeelde kansen. Drie minuten voor tijd bracht Hoogenboom nog een sensationele redding op een eerder zwak schot van Arnzt. Het leder botste evenwel zo vervaarlijk dat de ten gronde gegane Bob in tweemaal moest stop pen. DE PLOEGEN AZ'67: Treytel, Van der Meer, Spelbos, Metgod, Hovenkamp, Arntz, Peters, Nygaard. Jonker, Welzl (80* V.D. Dungen), Tol (46' Kist), De Koning, Reijnders, Wijs- ters, Kist, Van den Dungen. LokerenHoogenboom, Dobias, Somers, De Schrij ver, Dalving, Ingels, Snel ders, Verheyen, (84' Gud johnsen), Mommens, Lu banski, Lato, Van Raem- donck, Verbruggen en Gud johnsen. Scheidsrechter: de heer Lamo Castillo (Spanje) Grensrechters: de hh. Je sus Ausocud Sanz en Jose Diez Frias. Uefa-waarnemer: de h. Ri chard Wragg (Engl.) Doelpunten 10' Tol 18' Welzl Gele kaartengeen Toeschouwers: 13.000 1-0 2-0 En zingen maar Rond die AZ 67-SC Loke ren werd een show gewe ven: twee armenzwaaiende zangershieven het klub- lied aan en achter dat duo dansten drie in rode rokjes gehulde meisjes. Of poog den dat althans te doen, want de maagdekens heb ben waarschijnlijk meer ta lent om tegen een bal te trappen dan trippelpasjes te maken. Bob Hoogenboom was niet aangeslagen door die 2-0 in Alkmaar. Bouke stak een sigaret op en vertelde honderduit: «We pakken twee stomme goals. Jammer, maar ik geloof dat iedereen op de benen stond te trillen van schrik en nervositeit. We moesten die kereltjes nochtans niet vrezen, dat heeft iedereen duidelijk kunnen merken na de pauze. De AZ-spelers waren toen duidelijk kapot, ze konden hun eigen tempo niet meer aan, of wat dacht je. Pier Tol bleef in de kleedkamer. Gekwetst? Laat me lachen, steendood was ie. Met Kees Kist was het na afloop geen sikkepit beter: die zat er eveneens door. Bijna werd het 3-0, maar dat werd in extremis verhinderd door een redding in twee tijden. Hoogenboom had het effektballetje niet onder kontrole, maar pakte het ronde ding dan toch: Nou dat was voor de show en ook wel een beetje voor de sensatie.» jokte Bouke, toen één van de Neder landse journalisten hem over die faze in de laatste sekonden interpelleerde. Hoogenboom haalde woensdag de koppen van de Nederlandse sportpagina's. Er werd onder meer geschreven dat hij nog steeds ziek is van Ajax en dat hij in Lokeren zowel zijn lichamelijk als mentaal evenwicht weervond, zoals Lex Muller in het Algemeen DagbladschreefDat uitgerekend over hem een lawine van vragen neerstortte, was als vanzelfsprekend. Bouke ziet het zitten: Over een paar weken gaat AZ eraan. Dan loopt Preben Larsen erbij en kunnen we met drie spitsen beuken op de te pakken Alkmaarse defensie. Het middenveld zal dan ook aanvallend wat in de pap te brokken hebben. Dat betekent niet dat we de deur moeten opengooien, want een goal pakken, zou wel eens het einde kunnen betekenen.» De in geel en wit gestop te muzikanten verlieten on der luid applaus het ter rein nadat ze de ongeveer 15.000 voetbalfans hadden laten kijken en luisteren tijdens de adempauze tus sen de twee keer ongeveer 47 minuten. Het vlagge-, mannetje stapte na afloop prompt de verkeerde rich ting uit en verliet, tegen het protokolin, als allerlaat ste het terrein onder de luidkeelse verwensingen], van de «leider van de band». i maar toch is het 2-0 meteen de 2-0) (dm) Goal: Welzl heeft de bal slechts even aangeraakt, eindscore (AZ67-SC Lokeren 2

De Voorpost | 1981 | | pagina 18