mm Alkmaar, lieve stad vol koele Hollanders Hasaert: «snelle spits kan het verschil maken» Kessler: «positie hoopvol, maar nog geen bank» Met spek schieten Het trainershoekje Preben Larsen in de tribune Castillo niet konsekwent Manager Derycker niet, en dan toch binnen 1.650.000 frank De Voorpost - 6.3.1981 - 19 «AZ gaat er vanavond aan, de jongens spelen de longste weken minder goed. Winnen? Dat wel, maar ■feeds is er een grote dosis meeval bij,» zegt een Ilollander op jaren die niet eens opkijkt als een stoet mutocars. afgeladen vol met trikolore fans op de parkings i de buurt van het bescheiden Alkmaars stadionnetje Eeerstrijkt. Wie wint vanavond,» vraagt de blozende, och diep onder de rimpels zittende Kees. Mij om het ven.kaatsen we terug. als het AZ maar niet is. j De «olé's» zijn niet uit de licht. Zingend trekken de ionderden Lokerenfans aar de binnenstad waar ze fles opkopen: het laatste tokje «patat», de ganse oorraad hamburgers en het llerlaatste pilsje. Alkmaar, n lieve stad vol koele en itdunkende Hollanders, iurt plots op. De straten laarin meer fietsen bollen in auto's, zijn herschapen een autentieke karnaval, vreedzame karnaval, de Vlamingen die upporteren voor Lokeren uwd oen luidruchtig, maar daar oakt lijft het bij: we zijn nette lannen en vrouwen, die in e ogen van de «noorder- ngen» misschien net iets iveel «zuiders tempera- ient» hebben het «Heilo Motel» igeren de Lokerse voetbal- trs Een bijna monumen- lal gebouw met verschei- ene vleugels, niet ver van ergen-aan-Zee. De pou- lins van voorzitter Etienne Rogiers zijn weg voor wat footing in de duinen wan neer we in het motel arriveren. Er liggen kranten in de ontvangsthall: «Hoe veel kosten die?». «Neem er gerust een paar mee,» is het antwoord. Zouden Neder landers dan toch niet zo gierig zijn als wordt be weerd? Weggeven kennen anderen blijkbaar niet. Dat ervaren we veel later op de avond. We willen naar de kleedkamer van de spelers nadat de niet overtuigende Spaanse ref Castillo had afgefloten, maar dat wordt door enkele flink uit de kluiten gewassen suppoos ten belet: «Hier komt nie mand in. Ga naar de perszaal en daar komen alle spelers. Dèar kunnen jullie dan rustig iedereen inter viewen. De spelers van AZ 67 kwamen inderdaad na dien met lome voeten naar dat perszaaltje, maar de Lokeraars stapten vanzelf sprekend onmiddellijk op keren liep woensdag leeg. Alkmaar beleefde een hoogdag, (dm) De Nederlanders schre ven dat In gels in de kuiten van Jan Peters moest bij ten. Wij geloven veeleer dat duiveltje Roland in de buurt van Nygaard moest blijven. De keesjes schieten graag met spek. Ergens lazen we dat het aantal toeschou wers op het Daknamstadion ooit eens een piek van 11.000 bereikte. Even na één uur stopten de eerste Lokerse autocars in de buurt van het AZ-stadion. (dm) Even nakaarten met Kessler en Urbain Haesaert. (dm) Nog strenger dan de Belgische gevangenissen werden na afloop de kleedkamers van zowel AZ als van Lokeren door Alkmaarse verantwoordelijken of semi-verantwoordelijken bewaakt en voor iedereen werd de toegang ontzegd. Volgens Nederlandse konfraters, het gevolg van de Kessler-aanpak. die eerst zijn eigen verhaaltje mooi op een rijtje wil zetten alvorens het aan de perswereld bloot te geven Zoiets gaat dan wel ten koste van spontaniteit, maar dat zal de Nederlander een zorg wezen. Het mooie, afgeronde verhaal, kwam er dan toch in een speciaal daartoe bestemd lokaal. Eerst mocht de bezoekende oefenmeester aan het woord, de man die de voorbije dagen door zijn uitlatingen zowat het hart van onze Nederlandse kollega's moet gestolen hebben, afgaande op de door hen gepubliceerde artikels. De Lokerse trainer begon zijn uiteenzetting door te stellen dat de beide doelpunten te vlug dienden geïnkasseerd. «Op dat ogenblik dienden wij gewoon de wet van de sterkste te ondergaan. Achteraf zat er mijns inziens toch wel een verdiend tegendoelpunt in. Maar ja. hoe lang ik het lijstje van kansen ook maak, feit is dat we de doellijn niet overschreden. Met betrekking tot de vraag «wat nu?» haakte de trainer weer hoopvol in. «Ik meen te mogen stellen dat onze kansen in Lokeren toch nog gaaf gebleven zijn. Daar kunnen we immers een beroep doen op Larsen die hier geel geschorst was. Een snelle spits kan mogelijk het verschil maken in dergelijke wedstrijden.» En de vervanging van Yerheyen? «René ondervond opnieuw lichte hinder van zijn letsel. Gezien wij nog een uitermate zwaar programma af te werken hebben, vonden wij het geraadzaam om geen verdere risiko's te nemen en hem niet tot het uiterste te laten gaan.» Kessler op zijn beurt liet zich tevreden uit over de uitslag. «Ik ben tevreden met de 2-0, en dan vooral om de nul. Mogelijk hebben wij evenwel te veel aandacht aan die nul geschonken en hebben juist daardoor niet op het ritme van het eerste halfuur blijven doorgaan. De schrik heeft belet dat er risiko's werden genomen. Onze huidige positie zou ik willen omschrijven als hoopvol, maar nog geen bank. Hiermee doelend op het feit dat er zeker nog geen 100 procent zekerheid bestaat over een mogelijke verdere kwalifikatie. Lokeren is een erg goed team en zal dat thuis nog duidelijker willen bewijzen. Nederlandse kollega's wilden ook nog weten of de vervanginge van Tol en Welzl hadden meegespeeld in de terugval van het AZ-spel. «Tol heb ik moeten vervangen door Kist, omdat die aan de knie geraakt werd, Welzl sukkelde met een lieskwetsuur. Wij beschikken evenwel over voldoende goede vervangers met Kist en met de meevaller van vandaag, Van den Dungen. Of deze vervangingen dus van bepalende invloed zijn geweest, wil ik niet onderschrijven Wel is het zo dat wij naarmate de wedstrijd vorderde minder greep op het spel kregen en dat was dan vooral een gevolg van hei minder goed funktioneren van het middenveld. We hebben te veel balverlies geleden. Preben Larsen keek in vroegere matchen twee keer tegen geel aan. Het zinde hem blijkbaar niet dat hij niet mocht meedoen. Toch verloor de «stoute jongen» er zijn goed humeur niet bij. Hij schoot enkele (mis schien geslaagde) foto's, liet zichzelf gewillig kieken en volgde de «moeilijke match» vanuit de tribune. Niets dan vrolijke gezichten: entoesiaste zuiderlingen in een lief stadje met koele inwoners, (dm) De boterhammetjes hadden ze meegebracht, maar de kaas kochten ze ergens in Alkmaar, (dm) de bus. Die receptie? Toen we het lokaaltje binnenstapten was een werkgrage dame met de schoonmaak bezig: ze ruimde de tafels af, nam de koffiekopjes én een grote schotel gebakjes mee en verdween ermee naar een onbekende bestem ming. Aan de tapkast kon je een biertje bestellen, maar daar moest je dan prompt anderhalve gulden voor be talen. Trek in een gebakje hadden we anders welop namiddagtocht door Alk maar stapten we een tea room binnen, maar aan tafel gaan was er niet bij. «Nee.» zegde een van de twee winkelmeisjes die rus tig een kopje koffie zaten te drinken, «het is gesloten». De taartjes, genoeg om er de helft van het stadje mee te bevoorraden, bleven in de frigotoog liggen. Dan maar naar «Snackbar Danny». Daar deed men gouden zaken. De frieten bakker en de pintjestapper waren na een poosje zo dol gedraaid dat ze met grote ogen steeds maar naar de kok keken, blijkbaar geluk kig omdat het stilaan de hoogste tijd werd voor de fans om hun plaats in een van de vier tribunes te gaan bezetten. Alkmaar: plots karnavalstad na de vreedzame Lokerse invasie, (dm) De Spaanse ref Augusto Lamo Castillo beleefde een eerder rustige avond op de AZ-grasmat. De man bleek nochtans op bepaalde momenten allergisch voor de duwfouten van vooral Hovenkamp. Uit een overtreding van Dalving resulteerde het eerste Alkmaarse doelpunt dat door Pier Tol werd ingekopt. Een Identieke fout van Metgod op Lubanski liet Castillo voorbijgaan paste de voordeelregel toe. Nou ja, welk voordeel kon Lokeren uit het niet bestraffen van die overtreding puren? Konsekwent was het hoe dan ook niet vanwege de 37-jarige Spanjool. Reportage: Robert Coremansen Marcel Van Hauwermeiren Foto's: Daniël Michiels Het was nogal wat met de suppoosten in Alkmaar: om ergens binnen te komen moest je uitgerekend de «goeie kaart» hebben of de deur ging en bleef potdicht. Ergens moet vanzelfspre kend een lijn worden ge trokken, maar als gastheer moet je toch weten dat Alois Derycker de manager van SC Lokeren is. Vooral dan omdat de foto van de super-zwaargewicht (zoals een journalist hem noemde) in een krant gepubliceerd werd op de dag van de bekermatch tussen AZ 67 en de trikoloren. Hoe dan ook, toen De rycker zich in de «perska mer» meldde, werd hij prompt teruggestuurd om dat hij geen invitatiekaart kon tonen. Alois tilde daar allesbehalve zwaar aan: hij maakte rechtsomkeer en ging een luchtje scheppen. Achteraf herstelden de AZ-dirigenten hun blunder: ze riepen hem prompt te rug. En zingen maar, op hoop van zege. (dm) Voor de teevee-uitzen ding van de match AZ67-SC Lokeren ontving de thuis- klub 1.650.000 frank in onze munt. Dat is beduidend meer dan wat Lokeren van de BRT zou kunnen krijgen. De AZ-fans waren intussen gloeiend verontwaardigd over de hoge toegangsprij zen: voor de gelegenheid kostte een ticketje zowat het dubbele van het norma le tarief.

De Voorpost | 1981 | | pagina 19