■■I Oiljst viert», ook muzikaal «karnaval? mr v m /V l 1 yyi De Voorpost - 6,3.1981 - 7 r muziek is een karnaval gewoon niet denkbaar. Als een maaltijd zonder kruiden, khanische muziek blijkt evenmin de sfeer te kunnen brengen die een flink uitgedost Jrps, al dan niet met fleurig majorettenpeloton en/of drumband kan realiseren, jde stoet van verleden zondag waren dan ook liefst dertien korpsen ingeschakeld. Van het Jede te veel? Naar onze mening alleszins niet. De korpsen brachten klank en kleur en ken een aangename afwisseling met de vele humoristische groepen of met de grootse Lgens van gereputeerde verenigingen. i muzieken ook zorgden I de nodige afwisseling is question Verleden «ilde het Feestkomitee in- lod het repertorium von fcerschillende korpsen, die Blijk niet van Aalst zijn, y bij het karnavalgebeuren pkken want slechts een uitzonderingen hadden Jat stuk reeds hun sporen jiend door zelf aan te slui- lij ofwel het Oiljsters reper- n ofwel de karnavalliedjes Ihet jaar. Het deed dan ook ■lofwaardige poging en liet 'marsen aan elke deelne mer bezorgen Van die vier hoorden we «Karnaval Tagge- tig» geen enkele keer, dat van Prins Johnny één keer maor de beide andere, «Oiljst viert Kar naval» en «Oiljst g'hetj mén hért gestoelen» tot vervelens toe. Op uitzondering van St.- Cecilia Oordegem dat uitpakte met «Oiljst, de chieke stad» en een paar verenigingen die ge woon een alledaags stukje brachten dat met het karnaval gebeuren geen uitstaans had was het allemaal koek éné zang zodat «Oiljst ons bijna kan gestoelen worden». Dé op lossing is zulks dan ook blijk baar niet geworden en naar ons inziens moet, tijdig beroep gedaan worden op de eigen kreativiteit en aanpassingsver mogen van de betrokken maatschappijen. Drie groepen zorgden, op de Grote Markt waar liefst zes tribunes stonden opgesteld, van twee tot vier, voor en na de publiciteitsstoet, voor de nodi ge Unterhaltung. De Koninklij ke Harmonieën Concordia et Docilitas uit Herdersem en St.- Martinus uit Oordegem deden dit beiden. Keurig en afge werkt. Spetterende shows waarbij majoretten hun beste beentje voorzetten en drumbands de kijkers in de ban houden. Show is hier op zijn plaats. Was uiter aard de bedoeling van het ge beuren Of een maatschappij die alles zet op de show het muzikaal element dat toch moet primeren niet verwaar loost, bedreigt, is weer iets an ders. Muziek maken lijkt ons toch nog iets anders dan er aller aandacht trokken en be- toekomst. «De majoretten wor- 6. Kon. halve op de Markt zich ook de den elk jaar mooier. De muzi- Zellik kanten elk jaar...», werd luidop Fanfare St.-Cecilia, hele stoet door lieten gelden Mensen van de Schotse spoor- gefluisterd, wegmaatschappij. Wat ons wel stoorde, en mede er oorzaak Oordegem for ever! van was dat de laatste muziek- Door aanta, deskundigen maatschappi| bijna in de duis ternis op de Markt geraakte, is het feit dat niettegenstaande de reglementering waarbij op de Markt tijdens de stoet geen show of wot anders mag gege ven worden dat het gebeuren vertraagt een paar verenigin gen en niet van de minste, bij het begin van de stoet het zich (konden) permitteren het hele geval elk een vijftal minuten op 7. Fanfare De Terjodenare, Terjoden 8. Kon. Fanfare St.-Cecilia, Burst 9 Kon. Fanfare St.-Cecilia, vaandelgezwaai bij te pas te brengen of gewaagde experi menten met frisse Vlaamse tie ners die beter passen voor eer der verlepte «dames» in frivole Montmartreshows In de stoet, waar vooral de niet-ingeschreven deelnemers blijk gaven van niet te versma den kreativiteit en zich nauw konden aansluiten bij de ak- tualiteit der laatste dagen, maar waar anderzijds tal van gereputeerde karnavalgroepen uitpakten met grootse realisa ties, soms té groot zodat men de Markt moeilijk op of af kon en verkeerstekens in «het gat van de Mért» nogal gevaar liepen, brachten de harmo nieën en fanfares zeer gewaar deerde optredens. Een speciale vermelding alleszins voor de Schotse gasten de Highland Railway Club uit Inverness in het hoge Schotse Noorden. Mensen uit de Hig-lands ide met een, twintigtal pipers waar- I bij twee zeer jeugdige pankar- L te-dragers keurig in de natio nale dracht, kilt inbegrepen. te houden. Zulks in het bijzijn van een aantal drukdoende or ganisatoren die hun eigen reg lement blijkbaar ookluikend lie ten verkrachten. De muziekmaatschappijen, wiens vergoeding op voorhand kontraktueel is vastgelegd, werden wel door een jury beoordeeld. Er werd dus alleen gestreden voor de eer Geld is immers verre van alles. Wel eigenaardig dat geen en kel muziekkorps van Aalst- Stad zelf mee opstapt in de stoet. Daarover gepolst werd me geantwoord dat vele muzi kanten van hen in andere groe pen zijn ingeschakeld. Ande ren zegden me dat het mis schien beneden hun waar digheid zou liggen. De ware reden zal wel elders liggen en verband houden met het aan tal muzikanten waarover ze beschikken en het ontbreken van bijhorende perlotons. Wat betreft deze majoretten van de optredende verenigingen viel op dat de meeste meisjes zeer jong waren. Een wissel op de worden de maatschappijen beoordeeld naar de kwaliteit van hun mzikaal produkt maar tevens over aantal, presenta ties, orde, kreativiteit en aan passing aan het karnavales- battement. Beide muziekmaatschappijen van Oordegem schoten hierbij, voor de zoveelste keer, de op- pergaai af We geven hier trouwens de uitslagen zoals door Feestko- miteevoorzitter Frans Wouters in bijzijn van een aanmoedi gende Prins Stefaan in de trouwzaal van het stadhuis werd medegedeeld. Fanfares 1Kon. Harm. St.-Cecilia, Oordegem 2. Kon. Fanfare St.-Cecilia, Lebbeke 3. Fanfare Nieuw Leven, Aaigem 4. Fanfare De Morgenster, Buggenhout 5. Kon. Fanfare De Vrienden- bond, Berlare Erondegem. Harmonieën 1 Kon. Harm. St.-Martinus, Oordegem 2. Kon. Harm. Concordia et Docilitas, Herdersem 3. Kon. Harm. St.-Cecilia, Herzele 4 Kon. Harmonie St.-Cecilia, Mérelbeke LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 7