Vergane glorie of teleurgang van karnaval APOTHEOSE KARNAVAL'81: VERBRANDING VASTENAVONDPOP INDERKARNAVAL Gien riezje of krakiel, weir trekken allemoolon 't zelste zjiel! T. ANNA: ENIG Hieren, 't es weir iensj toid! AAL^T WOENSDAG DOOR KATERS VERRAST! S inikarnavalisten houden reen aan zijn trekken kwam. De Voorpost - 13-3.19B1 - tl waar herkennen we deze Vastelauved is voorbij. Een gevoel van spijt blijft bij velen nog een tijdje nazinderen, een onbestemde pijn om iets dat je voor altijd kwijt bent. En terwijl dat knagen binnenin stilaan vervaagt, de herinneringen traag wegebben, staan de trotse praalwa gens van zondag doelloos in de plots verstilde halle, waar ze de volgende dagen en maanden langzaam zullen aftake len en tenslotte vergaan. De aardse roem is vergankelijk: wat gisteren nog aanbe den werd, wordt morgen doodgewoon afgebroken. Misschien is het ogenblik nu aangebroken waarop ie dere Aalstenaar zich eens gaat bezinnen over hoe het verder moet met zijn Vaste lauved. Er zijn heus geen debatten nodig om tot het besluit te komen, dat de Voil Jeanette het simbool is van ons ieneg Oilsjt. Laat de pluimen maar wuiven! ledereen heeft het recht Vastelauved te vieren zoals hij dat zelf verkiest. Vuil of met een pluim op zijn hoed. Doch over alle meningsver schillen heen, moet onze enige betrachting zijn om de Aalsterse eigenheid te be waren en zeker niet teloor te laten gaan wat ons zo uniek maakt tussen alle karnaval- steden van de wereld. Wij houden allemaal van onze stad, zonder valse sen timentaliteit, doch uit het diepste van ons hart. Maar we laten het niet graag mer ken, doen iiever stoer en gaan koppig ons eigen gan getje. Laten we in 't vervolg lie ver het hele jaar door dat masker van onverschillig heid afwerpen en door een vriendelijk visosje ver vangen. Het wordt hoogtijd dat we in gemeenschappelijk over leg, na het afleggen van on ze vooroordelen en onze zelfgenoegzaamheid, eens en voor altijd gaan bepalen welke weg we verder zullen bewandelen met onze Vaste lauved. Aalst heeft goeie ideeën zat en beschikt over een ar senaal mensen om die met goed gevolg gestalte te ge ven. Als we met zijn allen rond de tafel gaan zitten, kunnen daar ongetwijfeld heel positieve dingen uit te voorschijn komen. We mogen ons niet blind staren op het sukses van de stoet, doch moeten beseffen dat ook karnaval in de toe komst rekening zal moeten houden met de allesomvat tende krisis van onze wester se maatschappij. Het kan zwaarwichtig klin ken, maar het is pure reali teit. De klok moét terug, daar Vlaanderen is rijk aan karnavalsteden en wij genieten een wijds verspreide reputatie van drinkersbazen en lol broeken die geen gelegenheid laten voorbijgaan om eens een avond te kunnen doorzakken. Doortastend en vinding rijk van inborst zijn wij erin geslaagd zoveel soorten gerstenat te brouwen, dat menig herbergier reeds met de handen in het haar heeft gezeten omdat hij, de klanten ter wille, zijn assortiment bieren en dientengevolge zijn stallin gen voor de zoveelste keer moest uitbreiden. Keizer-koster Jozef II joeg zowel adel, klerus als de werkende stand tegen zich in het harnas, toen hij hen in 1786 ten zeerste ontstemde door alle parochiekermissen op dezelfde dag te plaatsen. Deze eigenwijze voortvarendheid gaf destijds aanleiding tot revolutionaire toestanden. Met de dood in het hart zal menig Ledenaar zondag vastgesteld hebben dat er van deze oude fierheid (of liever: hovaardigheid) en de vroeger steeds aanwezige bereidheid tot jolijt en volks vermaak niet veel is overge bleven. De veel te graag op gang komende karnavalstoet was niet bepaald een toonaange vend voorbeeld van origina liteit en getuigde zeker niet van kennis van de Leedse tradities of lokale situaties. Toevallige voorbijgangers zullen in de waan verkeerd hebben dat ze te maken had den met de staart van de Aalsterse stoet die, teneinde de plaatselijke boerenlum- mels wat leute en vertier te bezorgen, even was langs gekomen. Zonder te willen veralge menen kan gesteld worden dat een groot aantal karna- valgroepen zich laat meesle pen door een schijnbaar diep wortelende malaise van gebrek aan initiatief, angst voor vernieuwing en nog veel meer schrik voor eeri terugblik naar vroegere (be tere?) karnavaltijden. Posi tief is hier wel de inbreng van de kleine, losse groepjes die meermaals op spitsvon dige wijze de grotere groe pen de loef afstaken. Men kan zich ook de vraag stellen of wat meer sponta neïteit en wat minder kunst matig gedoe het totaalbeeld niet zou ten goede komen. Artificieel amusement was van vele gezichten af te le zen en met een ingesteld heid van «we moeten wel» geraakt men uiteraard niet in de sfeer die men van- een Leedse karnaval zou kunnen verwachten. Zonder de pianist onmid dellijk te willen omverschie- ten en met het nodige res- pekt voor de mensen en ver enigingen die zich ten volle voor deze evenementen wil len inzetten, is het toch hoog tijd dat een aantal represen tatieve personen zich eens beraadt of de huidige formu le niet voorbijgestreefd is. Mislukte pogingen om gees tig te doen, het op stuntelige manier uitbeelden van enke le afgezaagde karnavaleske toestanden en het terugval len in een wansmakelijk pla giaat zijn immers niet de ba sisgegevens van het ganse karnavalgebeuren. Ondanks dit alles, kon men tot in de vroege uurtjes, een luidruchtige aktiviteit waarnemen in de lokalen van de winnende verenigin gen. De Sleuren deden hier bij dubbel hun best: het ver lies van hun wagen, die door een plotselinge windstoot werd omgeslagen en vernie tigd, moest natuurlijk ge- kompenseerd worden door het nuttigen van een grote hoeveelheid geestrijk nat. Gelukkig voor hen, komt een ongeluk nooit alleen. helpt geen lievemoederen aan. Het is vijf voor twaalf. Het uur van de waarheid heeft bijna geslagen. Het heeft gewoon geen zin om dat te ontkennen en je hoeft heus geen doemden ker te zijn om vast te stellen dat er heel wat verkeerd dreigt te lopen als we er niet gauw iets aan doen. En voor één keer citeren we Paul-Henri Spaak, die zijn landgenoten in onzekere tij den aanspoorde met de ge vleugelde woorden: «Mes sieurs, il n'est pas encore trop tard, maïs il est temps!». Cyriel TEMMERMAN Vorige woensdag werd Aalst als het ware overspoeld door een horde katers van alle mogelijke formaten. Heel wat Aalstenaars hadden met deze lastige dier tjes af te rekenen. Tijdens de eerste uren van de dag werd tevergeefs getracht om de beestjes onder kontrole te krijgen, onder andere door ze vriendelijk over de kop te aaien. Dat lukte dus niet, omdat ze naar het schijnt verschik- kelijke pijn in het haar hadden. Ook met de emmers staartjes bier van de voorgaande dagen waren ze niet te paaien. Toch vonden pientere mannen het geschikte middel om zelfs de hardnekkigste katers te bedwingen: enkele frisse pilsjes volstonden om de dieren één voor één spinnend te zien verdwijnen; tot grote opluchting van heel wat inwoners van de stad. Vermelden we als pikante bijzonderheid nog, dat woensdag heel wat Aalstenaars hun kat hebben gestuurd naar hun werk. Donderdag was de toestand weer normaal en was er op straat haast geen kat te zien. CAT. De traditionele konfettiregen van bij De Winter, (Per) onsmariekes van het feestkomitee. (Per) Dinsdag omstreeks 22 uur werd er bijna abrupt een punt gezet achter drie dagen dolfeesten in Oiljst. Behoorlijk veel volk was afgezakt naar de Grote Markt waar de 53e Aalsterse Karnaval besloten werd met de grootse verbran ding van de vasteloavedpop. Dit was wel «officieel» het orgelpunt achter dit grootse volksfeest, maar dit was de echte en onvervalste karnavalisten nauwelijks een zorg. Zij bleven geplaagd met de aanstekelijke karnavalkoorts, en de karnavalitis bleef heersen tot woensdagmorgend in onze keizerlijke stede. palmen. Langzaam maar ze ker keerde de honderdkoppi- ge stoet terug naar de Grote Markt. Daar bestormden honderden karnavalisten met hoogoplaaiende fakkels de kleurrijke en lachende karnavalpop. Eerst mochten de Prins Karnaval Stefaan en leden van het feestkomité ippel Vend a -■ II - Als eerste onderdeel stond lony >n mdKSIKdVdlKdClG zan9 en dans °p het welge- >us vulde programma. Kraaiend een heuglijk feit dat ook de kinderen een deel van de van pret hotsten en botsten te en lekkere karnavalkoek opeisen en niet voldaan zijn de uitgelaten vierdertjes in enkele korte, maar dure toertjes op een dolle molen, de zaal rond, en vooral bij de willen zich ook eens deftig uitleven, een fijn masker «vogelkesdans» leek de St. erleo etten en een stoet vormen. Hiervoor kwamen ze goed Annazaal te barsten onder hun trekken in de grootse kinderkavalkade van St. de drukkende atmosfeer, erleojia, georganiseerd door de Jefkes. Amai, mén frak, wat gaat dat later worden. We moeten ons geen zorgen maken, Karnaval is nog niet aan uit sterven toe... Nadien volgden een vijftal tekenfilmpjes, die enorm goed in de smaak vielen. •Gefascineerd keken ze toe naar de olijke en ondeugen de figuurtjes. Hierbij ver dient Johan Schokkaert ze ker een pluim, want reeds vele jaden zorgt hij belange loos voor deze geaprecieer- de realizatie. Tenslotte mocht de goochelaar zijn show opvoeren, die ook nu weer een sukses was. Deze man, die beslist de klappen van de zweep kent, wist de zaal overtuigend te laten deelnemen aan zijn goochel toeren. Zijn ervaring, die hij onder andere opdeed in pro gramma's met nonkel Bob en tante Terry, stelde hem in staat de kinderen een pro bleemloos en boeiend uurtje voor te schotelen. Hij werd dan ook bedacht met een «staande» ovatie. Tussendoor konden de kin deren ook deelnemen aan een grootse ballonwedstrijd, dat ook een regelrecht schot in de roos was. Hieraan wa ren duizenden frank prijzen verbonden, en de prijsuitrei king heeft plaats op zondag 22 maart. Gelukkig kunnen de Jefkes (zoals gewoonte) terugblikken op een ge- slaagd Jefkesbal, zodat ze 'as een lust voor het een goede beurt kri|gen in gemakkelijk uit de rode cii- die bonte wemeling hun «Oilsjters Guiness Book fers zullen geraken [kinderen, uitgedost in of Records... Als slotkonklusie: een puike Kast waanzinnige kleur- Tenslotte mogen we de ver- prestatie van de Jefkes, die jknat.es. Meer dan 500 klede kinderen ook niet ver- ik hier graag eens op een cusiaste min.-karnava- geten, want zij waren zowat rijtje plaats: Jef Rimbaut Jef k vormden een mooie net zout van de stoet. Op het Nimmegeers, Jef Bonner I, die door de belangrijk- einde waren Ze bi|na door jef pape |die er spijtig ge iten van de St. Anna- het. dolle heen, maar waren n0eg niet bij was wegens ehie trok. Het prettige toch ook tevreden dat ze ziekte), Jef Meyer Jef sel werd vooraf gegaan even op adem konden ko- Borms', Jef Van Durme en r de suksesvolle fanfare men aan een gekende super- jef Verheyen. Een bijzonde- het Groen Kruis, een markt in de Raffelgemstraat, re p|ujm hierbij verdient Jef- muziekkorps, dat nu die voor een goed gevuld ke Bonner, duiveltje doet het lelijk in haar sas was. zakje snoepgoed had ge- al, die voortdurend dank- pchter kwam Prins Kar- zorgd. Niet alleen zoetighe- baar werk verricht achter de II Stefaan, die blijkbaar den, maar ook vruchten, een schermen kare zondagnacht goed schrift, kogelpennen en een Ongetwi|feld een enige reali- Berd had, en het feestko- frisdrankje lachten de kleine satje jn Vlaanderen vooral e: D,e, hoofdbrok echter karnavalvierders vrolijk toe. Qm haar ongedwongen en de kleurrijke kavalkade Langzaam slingerde de stoet ludieke sfeer in een eigen aen enkele karnaval- terug naar het vertrekpunt, parochie, die nochtans ver Ïk." ^erSt ware" er. de de Zaal St. Anna. Omstreeks van het centrum ligt. Zo zie fchte Oei ren en Poeiten, drie uur ,jep ze vjug VQ| met je maar eens dat je ook best p verkleed en nooit om meer dgn 500 do|(e magr karnaval kan vieren buiten grap ot grol verlegen vermoejde kleuters en peu- het centrum. En dat kinderen e oma ic» wan m tgrs zj. konden nu genjeten ook hun mannetje kunnen van een twee uur durend staan op karnavalgebied. man? (Per) het thema «Oiljst van in Toid van vriet lank vei- Doozeleer», dat ze op nuidelijke en geslaagde »er tot uiting brachten. De Brosseleers oogst- veel en spontaan ap- s van het talrijke publiek hun verzorgde wagen te prehistorie. De massa pen waren in ieder ge- Dnder de indruk van de ssale dinosauriërs en de larlijke vleesetende rep- h. Gelukkig waren de le- bij de pinken om hen te tedigen: gekleed in de Iche klederdracht en uit- 'st met de broodnodige pdschappen, wapens en Ste benodigdheden 6pen zij een klaar beeld wat de prehistorie was. ins was er ook een af- «iging van de kamaval- ipVanoigest of beter ge- als «de vralèke lucht- ;scho ht». Zij hadden hun wa- Dit opgevat volgehs het ge- ienja Ie «Liever ne kleine ple- &dan ne grote ambetan- aelsie en dat viel dan ook nog idogp uit. Zij hekelden niet o' andere versleten poli- toestand, maar legden 'al de nadruk op de fijne 'or en originaliteit. 'lotte waren nog enkele i van de fantasierijke 'avalgroep Kartasj over paid. Waarschijnlijk zal Kinderkavalkade ook De gorilla von Enrico Deze tweeamateur-fotografen stonden gezellig op de Keizershallen te wachten om de juiste shotjes te makoT. (Per) Drie prinsen, wellicht uit Duitsland. (Per) Traditioneel zorgde de Ko ninklijke Fanfare St. Cecilia voor de dinsdagavond-tap toe en de treurmarsen. Deze degelijke fanfare ging een treurende en snikkende stoet vooraf langsheen de tintelende foorpleinen. Tuur- lijk waagde de stoet zich aan enkele blitzbezoeken aan ka- fees, en telkens kwamen ze er met betraande ogen bui ten, want het topvolksfeest was (bijna) voorbij en op nieuw zou de nietsontziende krisis Aalst en omstreken in een worp wagen, maar deze misten zij onbegrijpelijk. Doch, na enkele verwoeste pogingen vatte de bewuste vastenavondpop vuur en na enkele ogenblikken stend ze in lichterlaaie. Frans Wauters, voorzitter van het feestkomitee besloot Karnaval '81 met de woor den van Kamiel Sergant: «En weir doeng voesj», wat dan ook prompt beantwoord werd met een instemmend gehuil. Ook prins Karnaval Stefaan Vinck «placeerde» een woordje: «'t Was enorm de ze karnaval, maar we doen voort, steeds op weg naar beter, want het beste is slechts goed genoeg voor Aalst!» Opvallend is wel dat hierna onmiddellijk de toffe kafeet- jes bestormd werden, en er niet verder leute en plezier gemaakt werd op de Grote Markt. Enkel de suksesvolle karnavalgroep de Saazers zorgde nog voor show op hun geradbraakte wagen. Ook was er opmerkelijk veel minder volk dan vorige jaren. Een kort overzicht over 4 da gen karnaval zegt ons dat vooral maandag, maar ook zaterdag uitschieters waren, maar dat zondagavond -en vooral dinsdag heel wat minder volk op de been was. Toch waren er nog enkele karnavalisten die woensdag ochtend omstreeks zeven uur naar het station trokken om er hun vrienden-pende laars eens in hun hemd te zetten met het verwijt «Amai, geir zetj naa ne kier loierikken...»

De Voorpost | 1981 | | pagina 11