:eft somber beeld lN financiële toestand Wordt topdag'81 opnieuw sukses? HEPEN VAN DEN EEDE Editie Aalst VAN LIMBERGEN HlsH IIsterse stadskas is ver leeg VAN LIMBERGEN Een prachtige wagen uit Oordegem. Proficiat. (Per) UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 De Voorpost tot gevolg gehad dat de meeste steden hun flskale inspanning op het maximum peil gingen ves tigen. Het gebrek aan mid delen leverde volgens de schepen een steeds groei end begrotingstekort op. Wat de uitgaven betreft die de laatste vijf jaar met 611 miljoen toenamen, stipte Van den Eede nog aan dat daarvan 304 miljoen be trekking had op de perso- neelssektor en 212 miljoen op de verhoging van de schuldenlast, waarop vol gens hem de gemeenten weinig of geen vat hebben. «Dan maar aandraven met bezuinigingen en ten allen Onlangs verscheen op de boekenmarkt een werk van de hand van Willy Fautré en Guido De Latte «Nos prisonniers du Goulag», in het Nederlands «Onze gevangenen van de Goulag». In de bijlage van het boek is een lijst afgedrukt van verdwenen personen. Deze is gebaseerd op documen ten die werden teruggevonden in de archieven van de vroegere A.S.L.B., de Belgische vereniging van de families van de vermisten. Hierin werd een Aalstenaar aangetrof fen, namelijk Frans Callebaut, geboren op 18 maart 1918 in de stad. Hij staat vermeld als een zogenaamde D.P., een displaced person (weggevoerd persoon), zijnde iemand van die de juiste oorzaak van het vasthouden of het verblijven in het Rijk, niet kan worden achterhaald. Hij werd voor het laatst gezien in 1950, in een Russisch kamp in Oost-Duitsland door een Belgische getuige die gerepa trieerd werd. Hierna kwam er ook nog een Leedse uitgave van de Aal- sterse «Voil Jeanet», die hier best meeviel. Maffiosi Alos- ta werd door de Aalsterse Gentlemens uitgebeeld. Het betrof hier een ruime wagen waarop draaiende hoofden het publiek aanstaarden. Ju lius Caesar werd door de Serskampse Kleurekijkers nogmaals in de bloemetjes gezet. Een prachtige realisa tie jongens, fijne en nette witte wagen, voortreffelijke kostuums, maar waarom niet in de processie gaan? Ik zie het verband met karna val, met het in het belachelij ke trekken van wat op velen hun lever rust, niet zo on middellijk. Nadien djengelde Vervolg op pag. 6 Het terugvinden van de naam van deze stadsgenoot was aanleiding om een af spraak te maken met een der auteurs, Guido De Latte, en wij gingen hem opzoeken in zijn kantoor, twintig verdie pingen boven Brussel. Van hem vernamen we de be doeling van het boek en hoe het ontstaan is. Tragedie De amper 151 blz. die het boek telt, onthullen een on gehoorde tragedie waarover in het Westen zelden wordt gesproken. Buiten hun be- roepsaktiviteiten om, zonder middelen, zonder speciaal budget, hebben de auteurs zich de moeite getroost om een hele reeks documenten en getuigenissen samen te brengen die een te weinig gekend probleem aan het licht brengen: het probleem van de westelijke vermisten die als gevangenen van de Nazis in de gebieden bezet door de zegevierende sov- jetlegers, in 1945 werden weggevoerd naar de kam pen van de Goulag, waar velen van hen zich nog be vinden, echter zonder dat de publieke opinie of de Wes terse Mogendheden zich om hun lot bekommeren. De opzoekingen waarvan spralce gingen in 1979 in Bel gië van start na de verklarin gen van een naar Israël geë migreerde Sovjetrussische Jood die de aanwezigheid had gemeld van Belgen in het kamp van Potma (Oeral USSR). De massa-media en Vervolg op pag. 4 i bij elkaar werd het •ens een vrij mat de- zonder veel uitschie- i Traditiegetrouw was de schepen van finan- Gaston Van den Eede 0 die als eerste spreker logelijkheid kreeg om xlige toelichting te ge tij de begrotingscijfers, deed dit weer op een ekende wijze alhoewel een het niet eens was zijn besluiten, re in dit weekblad leest eer over de eigenlijke re van de inkomsten en iven van de stad Aalst, bij wensen wij ons te >n w rken tot de slotbe- uwingen die schepen 'r den Eede bij de budget toestand van de stad In ster< rttair :em< j het fusiejaar 1977 is )nd tedelijke huishouding paal itair en dat is ze in Jieu 18 stijgende mate geble- s g, De kloof tussen mkom- itali en Afgaven stijgt rens vanaf 1979 in onfl leid tempo. De inkom- cono Waren ontoereikend de fusie, ze bleven het Idelse fusie. Nochtans ste- wij is totale dienstjaaront- oepfl 8ten sedert 1977 met neer 478 miljoen of 55% dit Den< n stiJ&ing van gemid- 11% per jaar. lJ iskaJe inkomsten ste- Loi )p zichzelf met 295 mil- of met 106,14% sinds hoblDaartegenover groei- sn tij 'e ontvangsten uit het teste entefonds slechts met veer 30 miljoen of of gemiddeld 1,7% per De staatstussenkomst volgens de schepen 'fs kl oh buiten alle verhou- - tot de fiskale inspan- die de stad Aalst zich 'en etrooste. orth fed over vijf jaar tijd stadi Hechts 30,5 miljoen of en afkomstig van het ge- 9 30 tefonds maai- kwam °P I miljoen of 61,4% van ïur (jging voort uit de be- Igen. ntmanteling van het entefonds heeft aldus prijze proberen de wer kingskosten te drukken. Een onmogelijke opgave» zo zegde hij letterlijk. Om de budgettaire toestand van de stad Aalst te saneren ontbreken volgens de sche pen de middelen, tenzij ten koste van een verhoging van de gemeentelijke in komsten. Bezuinigingen al leen kunnen niets oplossen, want zelfs als men te Aalst alle werkingskosten zou schrappen, wat onzin is, zou de begroting 1981 nog een tekort vertonen. Men moet echter trachten het geld zo zuinig mogelijk te beheren. «Was 1980 voor onze stad een moeilijk jaar, dan kon digt 1981 zich aan in nog veel moeilijker omstandig heden» aldus de schepen van Financiën, die stelde dat de stadsthesuarie het probleem nr. 1 wordt voor de komende maanden. Het kredietvermogen van de stad Aalst bij het Gemeentekrediet wordt im mers sterk gehypothe keerd, en hiervan werd de hogere overheid, op de hoogte gesteld Deze heb ben een studie aangevat over de budgettaire toe stand van Aalst en andere centrumsteden, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. «Het zou ondenkbaar zijn dat de stad Aalst, als één van de grootste steden uit het vlaamse land en ze ker de grootste werkgever uit de streek door de om standigheden genoodzaakt zou worden zijn bestuurlij ke aktiviteiten stop te zet ten» zo liet hij de raadsle den weten. Om de stedelijke financiën te saneren moet Aalst sa men met de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten met alle midde len ageren voor een drin gende en afdoende aanpas sing van de dotaties van het gemeentefonds. Anderzijds moet men zich verzetten te gen de last van de zieken huizen en de last van het gewaarborgd minimum pensioen. Ondanks alles wenste de schepen de armen niet te laten zakken. VEHE De aantrekkelijkheid van Aalst is de zaak van iedere Aalstenaar. Daarom krijgt ook ditjaar iedereen de gelegen heid mee te werken aan de Topdag. In 1981 heeft de Aalsterse Topdag plaats op zaterdag 16 mei. De derde editie zal gebazeerd zijn op dezelfde principes en zal identiek gestruktureerd zijn als de vorige uitgaven, omdat zij van meet af aan hun deugdelijkheid hebben bewezen. Vanzelfsprekend werd er op nieuw naar gestreefd het ge heel zo aantrekkelijk moge lijk te maken door middel van gevarieerde attrakties, zoals: feestelijkheden, hu mor, folklore, kuituur, spek takels en verkooppromoties voor de plaatselijke handel en nijverheid. Net als de vo rige jaren berust de organi satie bij de stfedelijke mid- denstandsraad, met steun van de ekonomische dienst van de stad. Met de mede werking van duizenden geestdriftige Aalstenaars wordt de derde Topdag op 16 mei een nieuw Aalsters hoogtepunt van optimisme en ondernemingszin. De handelsdruk van Brussel neemt gestadig af ten voor dele van het dynamische winkelcentrum van Aalst. Dat is te wijten aan het feit dat er in Aalst veel gespecia liseerde winkels te vinden zijn op een betrekkelijk klei ne oppervlakte: een paradijs voor vergelijkend winkelen dus. En nog belangrijker is dat de Aalsterse midden- standsakties talrijker zijn dan waar ook in België en dat de etalages niet moeten onder doen voor die van de grote agglomeraties. Om de kommerciële aan trekkingskracht van het Aal sterse winkelcentrum, een van de weinige tewerkstel lingsmogelijkheden in ex pansie, ten top te drijven, heeft het Aalsterse schepen kollege, op initiatief van bur gemeester D'haeseleer, be slist een Top-etalagewed- strijd te organiseren ter gele genheid van de Aalsterse Topdag op zaterdag 16 mei. -Dat is eigenlijk een tweede uitgave van de etalagewed strijd die plaats had in 1979, maar die nu uitgebreid is tot de acht deelgemeenten van Aalst. In 1980 was er een reklame- wedstrijd voor alle handels zaken en bedrijven van Aalst, waarbij de winkels uit de deelgemeenten uiteraard te weinig aan hun trekken kwamen. Daarom wordt dit jaar de etalagewedstrijd ver deeld in twee kategoriën: enerzijds de winkels uit de deelgemeenten en ander zijds de winkels uit de deel nemende straten aan de top dag. De winkels van Aalst die niet meedoen aan de Topdag, komen helaas niet in aanmerking. De beoordelingen hebben plaats op 27 april voor de deelgemeenten en op 11 mei voor het winkelcentrum van Aalst. De gezamelijke prijsuitreiking heeft plaats op 18 mei, meer bepaald op de slotdag van de promotie die door de Akademie voor Schóne Kunsten op de ver keersvrije Grote Markt zal gevoerd worden op 16, 17 en 18 mei, als bijdrage aan de Topdag. De jury is telkens samenge steld uit vier deskundige le raars van de Akademie voor Schone Kunsten en vier kon- sumenten. De deelname aan de wedstrijd is gratis en houdt geen .speciale ver- Vervolg op pag. 4 VRIJDAG 13 MAART 1981 34' JAARGANG NR. 11 - 26 F Vest 34 sMu Dendermonde Tel052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktle - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 weer, vochtige tribune en een klappertandend kars opgekomen publiek. Dit zijn in enkele woorden de igrijkste karakteristieken van de omstandigheden in men de karnavalstoet door een grillige maartse ibui joeg. Een bar slechte organisatie van de reklame- |t zorgde er bijna voor dat de rondgang onder straatver- Tng zou geschieden. Het Leedse karnavalgebeuren t op een laag pitje... i te gek en te zinloos zijds de grotere groepen, die |op karnavalgebied met een prachtige wagen en kos- Igrote broer Aalst te ver- tumering realiseren, en an ten. Een kortere traditie derzijds de meestal kleinere len lager bevolkingsaan- die vooral om de leute (in 4ijn nog maar enkele fac- feite de bedoeling van kar- (n die een gelijkschake- naval) meetrekken. In Lede {met Aalst belemmeren, kan men meerdere groepen li kan men zich ook van- uit de eerste kategorie een [het standpunt van de gebrek aan echte karnava- jwinterde Ledenaar en- leske bezieling aanwrijven, ■vragen stellen over wat Dat typisch hekelende, het Zondagnamiddag te zien satirizerende van plaatselij- Jen. Er waren ruw ge- ke (mis)toestanden, ontbrak Stst twee söorten karna- bij velen (Rembrandt-klud- oepen (muziekkorpsen dens waren hierop een gun- n acht genomen.) Ener- stige uitzondering). De tvyee- de kategorie was relatief ge zien meer geïnspireerd door plaatselijke feiten, maar dan kan wel opgemerkt worden dat de inrichting soms al te sober en simpel was. We geven hieronder een vrij summier overzicht van wat er zoal te bewonderen of af te keuren viel. We werden op de tribune aangenaam verrast door de leuke meisjes van de Ko ninklijke Harmonie St.-Marti- nus - Oordegem. Geflan keerd door vaandels voer den de majoretten een dans op voor de heer burgemees ter, wat het publiek applaus en blijken van bewondering ontlokte. Hierna was het de beurt aan Prins Vik I, hoog op zijn door de Keèlblussers ontworpen prinsenwagen; een reuze- uitgave van de befaamde Rolls-Royce. Na massa's confetti en plasticzakken (waarom?) uitgestrooid te hebben, klom hij hijgend via een ladder uit zijn «voer tuig» en nam zijn plaats op de tribune in. Hij werd ge- volgd door de sympathieke, overbekende Leedse keizer Padova, die Miss Bette en haar gevolg met zich mee lokte. Iets later was het de beurt aan de Rembrandt-klud- dens, duidelijk een van de betere groepen, en alleszins heel origineel! Het onder werp «omgekeerde wereld» werd treffend uitgebeeld door een wagen bestaande uit een boer die zijn kar, met daarop het vee, voortsleur- de. Voor de tribune voerden de als boeren en boerinnen verklede kluddens ook nog enkele karnavalsdansen op. De Wichelse Schoeërs wa ren in Duitsland verzeild ge raakt en beeldden een Duit se wijnkelder of grot uit. Prachtige uitvoering, maar waar zit het karnavaleske? lalsterse gemeenteraadsleden werd geen karnav&l- gegund. De dag na de verbranding van vastenavond dienden zij immers reeds present te zijn voor een lang debat over de stadsbegroting. Normaal dient igroting reeds in de maand november besproken te maar om allerlei redenen heeft men tot begin moeten wachten om de juiste ramingen van inkom en uitgaven te kennen. Vermits de grote lijnen van •oting, zoals het stijgend tekort, de grote perso- tgaven, de stijgende schuldenlast en de drastische gen waar mogelijk, reeds gekend waren, hield de iking van de begroting alles bij elkaar weinig lingen in. Nauwelijks is het lijk van de kleurrijke karnavalpop totaal in as opgegaan, of opnieuw kon karnavalminnend Oilsjt zijn hart uitleven. Twee drukke weekend-dagen stonden voor de boeg, want de Prinselijke Karnaval Caemere der aloude Keizerlijke Stede tot Aelst nodigde iedereen, zowel binnen- als buitenland, uit op de groots opgevatte Prinsen feesten. En zij gingen ervan uit dat je Oilsjt Karnaval slechts écht kan smaken tijdens een onbezorgde vrolijke nacht, dus er zat niets anders op dan deze Prinsendagen uit te smeren over twee lange dagen, en de aanwezigen hebben ferm toegehapt in deze goed belegde boterham Vasten of geen vasten, het doet er niet toe, zaterdag ochtend omstreeks halftien was het al 'n drukte van je welste rond het station en vooral in Hotel Atlanta^voor de fijne verwelkoming van de ere-genodigden en Prin sen van België en buiten landse karnavalisten voor het meevieren van deze drukke prinsendagen. Uit gans België waren ze. over gewaaid, maar ook keizers, prinsen en prinsessen uit Holland en en Duitsland wa ren er als de kippen bij om voor de eerste keer of op nieuw mee te genieten van de beruchte Oilsjterse Kar naval in een sfeer van vriendschap, genegenheid, verbroedering en jolijt tus sen karnavalprominenten. Veel tijd om te klinken op de schitterende karnaval van het voorbije weekend was er niet, want reeds om tien uur (stipt) vertrok een fiere stoet voorafgegaan door de frisse fanfare «De Terjode- naren» naar de Grote Markt voor een uitgebreid bezoek aan de wekelijkse za- terdagmarkt en stadspatri- monium. En de marktkra mers waren in hun nopjes met dit bezoek van de Prin- sencaemere en 57 genodig den, want dit levert altijd extra publiciteit en reklame op, wat een ruime belang stelling bij het marktpubliek teweeg brengt en dèt is na tuurlijk altijd graag meege nomen in een tijd van krisis en verminderde koopkracht. Een feit is dat heel wat kopers waren komen opda gen voor de markt en dat ook de kafeetjes op de Grote Markt hun handen vol had den. Als een «weder-pre- sentje» bood het komité van de Markt-Kooplieden de Prinselijke broeders een re ceptie aan in het kafee «Bis tro». Dit was een eerste aan loop tot het jaarlijks verkleed kamavalbal van de Generale Bankmaatschappij, en er werden meerdere glaasjes geestrijk vocht achterover gedrukt in dit smalle, maar gezellige kafeetje. Ondertus sen werden de belevenissen meestal sterk overdreven uit de voorbije karnaval- dagen opgehaald en kwistig rondverteld. Een vrolijke en ontspannen sfeer was troef en langzaam overwonnen ze de kater van de eerste dolle drie dagen van maart. Een wandelingetje, terug naar hotel Atlanta, behoorde er ook bij, en dit kwam blijk baar de eetlust ten goede. Merkwaardig genoeg hoef den de meeste genodigden geen aperitiefje meer. Na dit geslaagd etentje en korte siësta, nu en dan over goten met een glaasje wijn ging het olijke gezelschap op weg voor een karnavalesk bezoek aan de drie rustoor- den van Groot-Aalst. Ook de burgemeester, schepenkol lege en feestkomitee hadden dit gezelschap aangedikt en omstreeks 15 uur was rus toord Sint-Lievens als eerste aan de beurt. Een uurtje later werd tenslotte rustoord Hopperank uit Erembode- Vervolg op pag. 13 Heel wat toespraken tijdens de prinsendag. (Per) BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat 28 Kattestraai 73 AALST Jel.2l.23.22 Tel. 21.56.00 AALST

De Voorpost | 1981 | | pagina 1