J Kamerlid Jan Caudron: week te gast in westelijke Sahara VRIJE tribune T Pi :8 0 UW WOORD Onze woordvoerders «J**, te Brussel lA IC De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. DE CVP EN DE MIDDENSTAND te bewijzen dat er pas nu een rechtlijnig en dynamisch beleid gevoerd wordt. Een stille wenk aan de editorialist om daar toch eens op in te gaan. De begroting is nog een ander paar mouwen, waaraan ik in een volgende editie toch ook enige aandacht wil geven. Willy Van Renterghem Volksvertegenwoordiger Tijdens de jongste zitting van de gemeenteraad is de heer Bogaert, als woordvoerder van de CVP heftig uitgevlogen tegen de opcentiemen op het tewerkgesteld personeel en de drijfkracht. Terecht noemde hij deze belastingen onrechtvaardig t.o.v. onze middenstand omdat op die manier de zelfstandige arbeider die de tewerkstelling verzekert en de motoren draaiend houdt, gestraft wordt i.p.v. beloond. Dit komt dubbel zo zwaar aan in deze krisistijd waarin iedereen het al zo moeilijk heeft Tot hier kan ik de redenering zeer goed volgen omdat ook de VU vindt dat het nog de moeite moet zijn te werken, te sparen, en te ondernemen. Ik kan ook nog altijd mee wanneer hij de provinciale overheid alle schuld geeft aangezien deze stadsbelastingen in feite VER PLICHTE opcentiemen zijn op deze provinciale belastingen. Maar wanneer ik diezelfde provincieraad eens goed bekijk, dan kan ik met kollega Bogaert echt niet meer mee omdat deze raad namelijk bulkt van CVP-raadsleden Sinds mensenheugnis deelt de CVP de lakens uit in Oost-Vlaanderen, zi| heeft lang de absolute meerderheid gehad en is nooit van de macht wegge weest. De heer Bogaert die zelf nog in de provincieraad zetelde heeft dus zichzelf geblameerd maar vooral zijn vrienden in de gemeenteraad die deze ongeluksbelastingen in Gent hielpen goedkeuren. In Aalst de middenstand verdedigen terwijl hem in Gent de das wordt omgedaan, vind ik geen manier van doen maar wel typisch CVP. Het moet zijn dat de heer Bogaert weinig invloed heeft in zijn partij aangezien zijn bemoeiingen om die belastingen af te schaffen geen resultaat afwerpen Ik heb hier reeds vroeger geschreven over een dubbelzinnige partij, een samenraapsel van tegenstrijdige belangen, waar geen lijn in zit Wie op alle vijvers tracht vis te vangen geraakt vroeg of laat wel eens verstrengeld Het optreden van kollega Bogaert was er weer eens een duidelijk voorbeeld van. Een grote partij kan wel interessant zijn als kliëntenpartij, zij kan ook hinderlijk zijn wanneer enige konsekwentiegevraagd wordt Ondertusen zijn onze middenstanders het slachtoffer en dat is wel spijtig. Jan Caudron STEEDS DIEPER JN DE «POEF»! Het begrotingsdebat is in de Aalsterse gemeenteraadszitting van 4.3.81 één groot klaaglied geworden Bittere tranen kwamen er nog niet bij te pas maar iedereen is zich bewust van de onhoudbaarheid van een toestand waarbij het tekort voor 1981 op bijna 194 miljoen wordt geraamd en met de tekorten van de vorige jaren meer dan 447 miljoen, bijna een half miljard, zal bedragen. Dit alles ondanks de 81 miljoen meer belastingen die de Aalstenaars dit jaar zullen inleveren. Er kwam uiteraard het klassieke steekspel bij, en zeker niet alleen van oppositiezijde, over alle mogelijke verdere besparingen, prestigeprojekten, luxe uitgaven, personeelspolitiek, gevolgen van de fusies, maar zoals wij het hadden voorspeld werd vooral en terecht de beschuldi gende vinger geheven naar «hogerhand» ledereen zegt het Vanuit elke fraktie van de gemeenteraad werd het gesteld: de voogdijoverheid, de Staat, wringt de gemeenten de financiële nek om. Enerzijds wordt een personeelskader goedgekeurd dat, zelfs zonder volledig bezet te zijn, meer dan de helft van de 1,55 miljard uitgaven zal opslorpen, wordt de stad verplicht de ziekenhuistekorten en de helft van de «gewaarborgde minimu minkomens» bij te passen, kan de stad, om toch nog iets te doen, niets anders dan steeds meer gaan lenen waardoor de schulden last de 2,3 miljard benadert waarop aan aflossingen en intresten in 1981 465 miljoen zal dienen betaald te worden (30% van alle uitgaven). Anderzijds lost de Staat uit het Gemeentefonds in verhouding, en tegen de wet in, steeds minder en schuift aldus het verhogen van de belastingsdruk en de krisispolitiek af naar de gemeenten Waar in 1977 het staatsaandeel in de Aalsterse ontvangstennog meer dan 40% bedroeg is dit nu gedaald tot ongeveer 28,5% De ontvangsten uit de stedelijke opcentiemen en belastingen daarentegen stegen op in dezelfde periode van 32% naar 42,5%. Moeten er nog duidelijker bewijzen zijn van de regeringspolitiek van de uit te persen gemeentecitroen P En van de schijnheilige manier waarop de onschuldige Staat-Pilatus de gemeentelijke zelfstandigheid kraakt? De maat is vol! Dat was zowat de toon die we uit de inleiding van schepen Van den Eede en van de voornaamste fraktiewoordvoerders konden afleiden. Inderdaad' Maar dan is het nu zeker het ogenblik om gezamenlijk de politieke handen in mekaar te slaan Met uitspraken als «deze begroting is een broek zonder ceintuur of bretellen» (E. Bogaert-CVP), «de boter in Aalst is ver gegeten» (Redant-PVV) en «niet gelukkig te zijn met de huidige financiële toestand» (Pyck-SP) komt men nergens behalve in de folklore. Er dient inderdaad, zoals meermaals werd gezegd, met moed verder gewerkt, maar er dient nog veel meer hard op de staatstafel geklopt, er moeten politieke initiatieven komen naar de hogere overheid toe en de bevolking dient erbij intens te worden betrokken Wie van zijn stad geen uitgedroogde citroen wil laten maken zal daaraan meewerken. Er zijn heus wel mogelijkheden genoeg om de stem van de verbolgen Aalste naars luid tegen de regeringstafels aan te gooien Jos De Geytei Jaarverslag en begroting Het is een gebruik dat tijdens de raadszitting waarin het jaarverslag en de begroting wordt besproken met «poer» worden geschoten - vooral de oppositie, in de rol van aanvaller, bestookt dan het beleid van de meerderheid - en dat is ook weer het geval geweest tijdens de gemeenteraad van woensdag 4 maart 1981 Na de uiteenzetting van de Schepen van financien die terecht de financiële toekomst van de stad precair noemde hebben wij tussenkomsten gehoord van enkele raadsleden waarvan noch de naam noch de inhoud van hun betoog het vernoemen waard is - duidelijk is gebleken dat sommige CVP oppositieleden aan een besmettelijke ziekte lijden; de «cimenteritis» want de aanval op het «begraafplaatsenbeleid» is van de een gewezen CVP burge meester nu op een andere overgezet - zo is raadslid De Pauw door een dubieuse analyse tot de conclusie gekomen dat heel wat werklieden weg moeten van de begraafplaatsen. Het is hier niet de plaats om terzake polemieken te voeren, alleen dit dan wil betrokken raadslid, objectieve resultaten verkrijgen over het personeelsbestand dan moethij zijn analyses verrichten op grond van de «noodzakelijkheid» en van de te verwachten en bekomen resultaten. Wat betrokkene tijdens de raadszitting naar voor heeft gebracht is een hypothese op drijfzand! Moest hij met een gelijkaardige analyse de diensten van Openbare Werken onder zoeken of zelfs de administratie dan zou hij tot het eigenaardig resultaat komen dat hij heel wat stadspersoneel op «de dop» zou gaan zetten - en daarbij de diensten totaal zou ontredderen. Alleszins kan ik raadslid De Pauw geruststellen door te verklaren dat het op de begraafplaatsen zowel kwalitatief als kwantitatief maar is beginnen goed gaan nadat het personeel onder de hoede is gekomen van het departement dat verantwoordelijk is voor dit onderdeel van de dienst! Om nu op de begrotingszitting terug te komen... Benevens de toch wijze woorden van oppositielid De Turck hebben wij ook de wanklanken moeten beluisteren van meerderheidspartner Cau dron. Het is niet de eerste keer dat Jan uit de band springt en zaken zegt waarvan hij de draagwijdte niet inziet - zelfs de oppositie bleek verbaasd over de uitlatingen van de fractievoor zitter van de VU die dan nog beweerde in naam van zijn fractie te spreken. Door het feit dat de VU deel uitmaakt van de meerderheid zou hij moeten beseffen dat bij het schenden van de neus het ganse aangezicht wordt ontsierd. Zijn aantijging op het personeelsbeleid was het pleidooi van de «passieprekende vos». De meeste meerderheidsleden zullen trouwens niet begrepen hebben waarom Caudron bij wijlen scherpe oppositietaai sprak - Paradoxaal genoeg voelde ook de CVP oppositie zich niet op haar gemak met die vreemde eend in de bijt. Conclusie is dat de meerderheid met zware moeilijkheden kampt - een situatie die ook door de oppositie gekend is maar waar alleen De Turck de moed had te erkennen dat anderen - wie het ook moge wezen - bezwaarlijk aan deze toestand zouden kunnen veranderen. Trouwens het is zover gekomen dat de schepenen van financiën van alle grote en middelgrote steden in koor het klaaglied zingen. Edgard Hooghuys Schepen Op uitnodiging van het Polisario en de regering van de westelijke Sahara vertrok op 24.2 een Belgische delegatie naar de vroegere Spaanse kolonie om de de vijfde verjaardag te vieren van de Demokratische Arabische Republiek der Saharawi (DARS). Onder de genodigden bevond zich kamerlid Jan Caud ron, die ons bij zijn thuiskomst een boeiend en entoesiast reisverhaal vertelde. Onze redaktie ging met hem praten en hield onderstaand vraaggesprek. Hoe komt het dat U werd schikking van het Saharawi- uitgekozen om deel uit te ma- volk gestemd en voor de erken- ken van de Belgische dele- ning van het Polisario als enig gatie? vertegenwoordigingsorgaon. OXFAM, die de reis organi- Geen enkel 'and heeft stelling seerde, heeft de verschillende genomen ten voordele van Ma- politieke partijen die de onaf- fokko dat de annexatie van de hankelijkheidsstrijd van de westelijke Sahara voorstaat. DARS steunen, verzocht één parlementslid aan te duiden. De VU heeft mij aangeduid omwille van mijn belangstelling voor de ontwikkelingssamen werking. Heeft CVP-voorzitter Tinde- mans onlangs niet verklaard dat het Polisario de vijfde ko- lonne van Moskou was? Vooraleer Tindemans derge lijke nonsens uitslaat zou hij Wil je even de Westelijke beter eens ter plekke gaan kij- Sahara situeren op de wereld- ken, hij zou dan kunnen vast stellen zoals wij en zoals zijn partijgenoten Tijl De Clercq kaart Het is een woestijnland van 284.000 km2 dus bijna tien keer zo groot als België met amper 750.000 inwoners. In het noorden ligt Marokko, ten oos ten Algerië, ten zuiden Maure- tanië en ten westen de Atlanti sche Oceaan met daarin de Kanarische Eilanden. Hoofd stad van de DARS is II Ajun. Wivina De Meester, dat gans het Saharawi-volk ols één man achter het Polisariofront staat. Uit ontelbare gesprekken is mij duidelijk geworden dat zij geen kommunisten zijn maar echte nationalisten die maar één doel nastreven, namelijk zelfbestuur en de diplomatieke erkenning van hun onafhankelijkheid. Wat heb je daar nog meer gezien en beleefd De feestelijkheden waren on- Wordt daar geen grensoor- log gevoerd met het Polisario als bevrijdingsbeweging? Inderdaad, sinds 1974 vecht dit moedig nomadenvolk voor vergetelijk! Volksdansen de beveiliging van zijn grond- massazang, een turndemon- gebied, zijn onafhankelijkheid stratie van de schooljeugd, en zijn officiële erkenning door sportwedstrijden, toespraken de UNO. door bevriende landen afge- Aanvankelijk woedde de wisseld met muziek en sobere oorlog op twee fronten: tegen eetmalen Tijdens een militair Marokko in het noorden en défilé hebben wij de troepen tegen Mauretanië in het zuiden en dit omwille van de rijke geschouwd alsook de wapens, voertuigen, tanks en kanonnen Eedverscheuring Paul Vanderbeke: Oplossing «op zijn Belgisch» De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de spons geveegd over het «geval Vanderbeke». Het gemeenteraadslid van Aalst dat op de zitting van 1.10.80 zijn aanstellingseed verscheurde. Aanvankelijk had genoemde minister totaal naast de parlemen taire vragen geantwoord, die hem door mijn college volksverte genwoordiger Van Renterghem en door mijzelf daaromtrent waren gesteld. Hij had het'immers in zijn eerste antwoord steeds maar over theorieën in verband met een vrijwillig «ontslag» van een gemeenteraadslid, daar waar de parlementaire vraagstelling de aandacht van de minister, overduidelijk had gevestigd op het feit dat het helemaal niet ging over een vrijwillig ontslag - dat had P. Vanderbeke overigens bevestigd - maar wel over een geval waarin een gemeenteraadslid, tegen zijn wil in door de gemeen- teraad de laan moet worden uitgestuurd omdat hij zijn eed niet trouw wenst te zijn. Zo was dat tot nog toe steeds het geval geweest in het verleden. Gevraagd naar een ernstiger reactie vanwege de minister, komt zijn tweede antwoord hierop neer dat hij oordeelt dat een raadslid zijn eed niet mag verscheuren bij de aonvang van zijn functie, maar wél in de loop van zijn ambtstermijn. Dat wil met andere woorden zeggen dat een raadslid, dat zich stoort aan de eedaflegging, zich volgens de minister nog eventjes moet intomen tijdens de installatievergadering van de gemeenteraad op gevaar van anders zijn voordeel van gemeen teraadslid te verliezen, maar dat hetzelfde raadslid zulks zonder gevaar voor nadelige gevolgen 's anderendaags wél mag doen. Niet logisch, natuurlijk. Wél Belgisch. Ghis Willems fosfaatgebieden in de buurt die °P de vijand werden buitge- van Bu Craa. De uitputtende maakt Voordien bezochten wij woestijnguerrilla moe, liet een hospitaal met 400 bedden Mauretanië het afweten en blij- en een internaat voor 2,000 ven de gevechten gekoncen- leerlingen. Het vervoer in een treerd in het noorden tegen hobbelige woestijn gebeurde Marokko. per Landrover en de nachten Met het heilig vuur van de brachten wij door in tenten overwinning als 24-karaatse gebrek aan komfort werd nationalisten, werpen de Saha- ruimschoots gekompenseerd rawi zich in de strijd. Al wie niet door een weergaloos sympo- te oud, te jong, niet ziek of onthaal van duizenden gehandicapt is, vecht mee, ook juichende en zingende vrou- vrouwen! wen en kinderen. Een prachtig volk dat in al zijn armoe en Is dat geen ongelijke strijd oorlogsmiserie in de vluchtelin- waarbij op het eerste gezicht genkampen (tenten) een de Saharawi het onderspit enorm respekt afdwingt. Als moeten delven? ware volksnationalisten willen Ik ben ervan overtuigd dat zij ze zichzelf zijn en door nie- het zullen halen. U moet weten mand verknecht worden dat dit geen gewone oorlog is moor een wjs.ijnguerrillo met Heb'e van de Belgische ontwikke- verrassingsaanvallen woart>.| l: hul ook het grote Mauretanie het bijltje heeft neergelegd. De Sa- eer zeker- Wij hebben de harawi zijn zo gemotiveerd en omvang van de sociale, sani- wild entoesiast dat ze bereid ta're, edukatieve en artisanale zijn tot de laatste man te strij- realizaties kunnen beoordelen den, liever dan zich gewonnen d'e verwezenlijkt konden wor- te geven en onder vreemde den dank z'ï onze ontwikke- heerschappij te leven. 'ingssamenwerking. Zo komen A_..de schoolbanken bijv. uit --- Maar de stn/d duurt nu al ,nnH nlcrtnlr zeven jaar! meester hebben gemaakt tij dens de konfrontaties met het Marokkaanse leger. Daaronder bevonden zich o a. FAL-gewe- ren, afkomstig van de Belgi sche FN-fabrieken Wij hebbën 500 Marokkaan se krijgsgevangenen ontmoet die vrij met ons konden praten. Zij verklaarden allen goed be handeld te worden volgens de konventie van Genève. Zij za gen er ook goed uit, alhoewel ze de oorlog beu waren als koude pap. Waar staat België in het di plomatieke kamp? Ons land heeft de DARS nog niet erkend. Van de tien EG- landen deed dit alleen Grieken land. Omwille van verschillen de tegenstrijdige belangen schippert de Belgische diplo matie ook hier. Enerzijds voelt België zich verplicht t.o.v. Ma rokko dat ons destijds een handje toestak in Shaba (Za ire), anderzijds is Algerië onze belangrijkste handelspartner, Algerië dat 100 procent de DARS steunt. De doorslag geeft volgens mij dat gruwelijk wapenfabriek in Herstal dat toch zijn produktie kwijt moet! Tijdens een onderhoud met onze ambassadeur in Algerië hebben wij vernomen dat Bel gië kortelings opnieuw wapens zou leveren aan Marokko. Er bestaat geen twijfel over die moordwapens zullen ingezet worden om het Saharawi-volk uit te moorden. Wij moeten alles in het werk stellen om dit tegen te houden. Heb jij zelf al iets onder nomen? Ja zeker Daags na onze thuiskomst hebben P. Galand van Oxfam, SP-kamerlid Hancké en ikzelf een persoon lijk onderhoud gehad met mi nister Coens von Ontwikke lingssamenwerking. De minister deelde onze stel ling dat de wapens niet moch ten geleverd worden, maar hij had tevens zijn twijfels over de houding van zijn kollega's van Buitenlandse Zaken (No- thomb), Buitenlandse Handel (Urbain) en Ekonomische Za ken (Claes). Bij een eventuele wapenlevering zouden die vier handtekeningen nodig zijn. Ik zelf heb verschillende kol lega's van andere partijen in de Kamer kunnen overtuigen om de ministers yan hun frakties te beïnvloeden. Vandaag nog schrijf ik een brief hierover naar minister Galle. Is de Belgische houd tegenstrijdig met het vi ginsel en het zelfbesef f recht der volkeren? Maar natuurlijk Van d kant ronkende verklarir g leggen over vrede en o gj ning, maar ondertussen v. mogelijk wapens leverei ktic briceren. Het enige middel om tt d kriminele dubbelzinnigl geraken is de omschaki ior FN Herstal van moord i naar een vredeliever* j. duktie. Daartoe bestor lang een wetsvoorstel senator Van Haegei rol (VU). Is dat wat naïef in de gei krisis met al zijn werken yer FN werken zeker wel arbeiders en bedienden [*0 Wanneer Van Haegf &ds zijn wetsvoorstel indien er nog hoogkonjunktui nu moet de rekonvei mogelijk zijn. Maar de wil ontbreekt. Het groot kapitaal nooit toestaan! Niet alleen het kapitc lde tegen de omschakeling, jaf vakbonden (vooral F Bd' willen FN in stand hou huldigen de perfiede ring dat eerst en va tewerkstelling moet haafd worden en dc wanneer België de wap kage staakt andere lai graag zullen oven reel gezien is dit een stc om van te huiveren, heeft reeds tot in de hiertegen geïnterpelh geprotesteerd. Vergeefs Om af te ronden, misschien nog een slo g king? JdeL Als volksnationalist nog meer gesterkt uit d woestijn teruggekeerd - volle besef dat dit moa ons tot voorbeeld kar ken De Saharawi verdk steun van al diegenen zelfbeschikkingsrecht keren erkennen, niet allj j g de lippen maar ook n' dood. Nog meer dan ben ik ervan overtuigd '^s vorm van kolonialisme ek£ rialisme en expanti 97 moet uitgeroeid word plaats te maken voor e versele wereldvrede. Pi ed :ht :he ede jai gei Het wordt inderdaad hoog tijd dat het probleem op het diplomatieke vlak wordt opge lost, zoniet dreigt hier een vol kerenmoord. Reeds 36 landen, waaronder 26 Afrikaanse, heb ben de DARS erkend. 88 lan den binnen de Verenigde Na ties hebben voor de zelfbe- land, alsook geneesmiddelen en inentingen. Heb je iets van de oorlog zelf gezien? Wij hebben wel de strijders van het Polisariofront ontmoet en wij hebben van dichtbij het indrukwekkend materiaal kun nen bekijken, waarover zij zich WANNEER HET BIJKOMSTIGE BELANGRIJK WORDT. Het ongewoon diepzinnig carnaval-editoriaal van «De Voor post» (een vlijtig huiswerkje van een socioloog of zo), het debat tussen ajuinen en veren (een illustere ingeving van een minister - jawel! -, die blijkbaar roos meende te schieten en wat reclame te .kunnen meepikken), en al het misbaar rond carnaval lieten bijna veronderstellen dat er in Aalst nog weinig energie zou over blijven om een carnoval te maken. Al die kritiek en alle perikelen bleken echter een storm in een glas water te zijn. Carnoval '81 was een nooit geziene voltreffer Terwijl de fletse debatten plaats hadden, terwi|l de inkt over vloedig vloeide en terwijl kritiek en onenigheid werden geculti veerd werd door honderden carnavalisten (door ajuinen en veren) een carnaval voorbereid die zijn weerga niet vindt. Tienduizende mensen vonden weer de weg naar het centrum en kregen kwaliteitswaar voor hun moeite. Diezelfde bedenking heb ik me gemaakt bij de lezing van het jongste jaarverslag van de stad. Wat ik daar in las is trouwens een ander beeld dan dot wat de gewone burger - daar reken ik me toe voor zover het de gemeentepolitiek aangaat - ervan heeft Hoe kan het ook anders als de dagelijkse taken van een gemeentebestuur overschaduwd worden door kleine perikelen die bewust gecultiveerd en opgeblazen worden. Ik denk aan het berucht geworden oardappelbedrijf, een zaak die uitsluitend behoort tot de bevoegdheid van het college, maar woar de raad zich toch de faam van praatbarak mee verwerft. Ik denk aan de ontdekking van een sluikstort, waarbij verondersteld wordt dat ambtenaren en politie ogen op hun rug hebben. Het zijn voorol dergelijke perikelen die het nieuws halen, met de belangrijke zaken. Zelfs een bespreking van eén begroting werpt meestal weiniq licht op de financiële problemen, omdat de gewone burger in het beste geval onder ogen krijgt wie wat heeft gezegd En dat dat geen harde feiten zi|n om over naar huis te schrijven, is maar al te duidelijk Het jaarverslag met een nuchter relaas van reolisotie en werk zaamheden, geeft de lezer een ondere kijk op het stadsbestuur. Het jaarverslag is beslist de moeite waard om te lezen en een uitdaging om het eens grondig te vergelijken met een jaarverslag uit een vorige legislatuur. Ik waag me niet aan voorspellingen, hoewel ik verwacht dat in het jongste jaarverslag genoeg treffende nieuwigheden zitten om SENATOR DE ROUCK STELT ONRECHTVAARDIGE VERDEELSLEUTELS AAN DE KAAK In de zitting van de Vlaamse Raad van 28 februari II. is senator G. De Rouck, voorzitter van de VU-fraktie, andermaal op de tribune tussengekomen met betrekking tot de onrechtvaardige verdeelsleutels van kijk- en luistergeld tussen BRT (Nederlands talige uitzendingen) en RTBF (franstalige uitzendingen) Proportioneel dragen de inwoners van het Vlaamse landsgedeel te in ruimere mate bij dan deze van het Franstolig landsgedeelte in de totale opbrengst van kijk- en luistergelden. Toch gebeurt de verdeling ervan niet in evenredigheid van de inbreng en geniet de BRT niet over de totaliteit van de opbrengst waarop ze logischerwijze recht heeft. De bedenking werd daarbij geformuleerd dat de BRT de onaan gename gevolgen van de autonomie ondergaat daar waar de BRT een te klein deel van de autonomie-koek krijgt. Deze interpellatie gaf aanleiding tot applaus op de VU-banken. Ook in verbond met de ongelukkige uitdrukking «Belgische auteur in de Nederlandse Taal» vroeg senotor De Rouck nogmaals het woord Bij de grondwetsherziening werd in de senaat herhaaldelijk voor een andere terminologie gepleit, daar bij gesteund door de belangrijkste kulturele fondsen In plaots van «Vlaamse Raad» zoals nu het geval is zou dienen te komen «Raad voor de Nederlandse Gemeenschap». De benoming «Vlaamse Raad» werd aangenomen maar thans komt men onlogisch aandraven met de uitdrukking «Belgische auteur in de Nederlandse Taal». Waarom dan niet eenvoudig «Vlaams auteur» naar analogie met «Vlaamse Raad»? Er werd om inoverweging nemen van dit amendement verzocht. LH Baldadigheden en geweld met karnaval Vooreerst wens ik recht te zetten, dat niet ik maar mijn zoon, op zondag van karnaval 22 uur, door vier franstoligen, zonder enige reden met een bierglas is getroffen, en met meer dan tien hechtingen is ofjgelapt. Dit voorval is geen alleenstaand geval van geweld en vernieling, vele andere voorvallen (en niet alleen in het Aalsterse uitgangs gedeelte van de Hopmarkt) doen bij mij, en vele Aalstenaars vragen rijzen, welke de oorzaken hiervan zijn. Het is niet mijn bedoeling de rijkswacht of politie in gebreke te stellen, deze diensten hebben zowel voor als na de karnavalstoet hun werk zeer goed gedaan. Wat mij het meest van allemaal beschaamd maakt, is de houding van de massa zelf, die toelaat dat enkelingen, onder hun ogen, aanvallen kunnen uitvoeren, zonder dat ook maar een vinger hulp wordt verleend. Zoals het echtpaar dat jonge vandalen (die in de Zoutstraat, antennes afrukten en auto's beschadigden) wees op hun slechte gedrag, en werd aangevallen. Zonder hulp te krijgen' Het is in deze massa dat die gangsters kunnen ontkomen Velen zeggen dat dit de taak van de politie of rijkswacht is. Volgens mij zijn wij de grote massa, de eersten die het geweld en vernielingen kunnen doen stoppen, •door daadwerkelijk op te treden, zonder evenwel recht in eigen handen te nemen, maar deze gangsters in handen van de overheid te geven. De naam gangsters is niet te veel gezegd, want wie naar de karnaval komt, met een ketting, mes of koung- fu-stokken, wees ervan overtuigd dat dit met voorbedachte rade is, om misschien uw zoon of dochter, of gelijk wie dan ook, te lijf te gaan en kwetsuren toe te brengen, zelfs voor de rest von hun leven. Daar moeten wij allen samen iets aan doen, en de overheid help>en om met karnaval opnieuw op straat te mogen komen, zonder de vrees het slachtoffer te worden van enkelin gen, die onze gekende karnaval kapot maken. De zorg om dit te bereiken leeft ook bij politie en rijkswacht, door preventief optreden en voorlichting langs de pers om; geplande bewaking in burger en drastisch optreden kan ons volgend jaar al ver vooruit helpen, ook de vele stemmen die opgaan om tijdens de karnaval enkel plastieken bekertjes te gebruiken kan mis schien een volgende oplossing vinden, de duizenden kapotte bierglazen (soms tot ong. duizend in één herberg) zijn ook een kwaal, over dit probleem moet de horeca afdeling de oplossing brengen, maar wat zeker is, minder zol er daarom niet gedronken worden, dit gebruik is in het buitenland bij grote feesten reeds jaren in gebruik en zou met karnaval ook kunnen overwogen worden. Nu de geslaagde karnavaldagen voorbij zijn moeten wij ons allen beraden, en nu reeds beginnen om volgend jaar voor te bereiden door deze fouten van dit jaar weg te werken, in naam van de ganse bevolking Aalst waardig. Willy Alloo Waarom toch ging hij? Gij leest dit niet, ik weet het wel, want 't licht van 't kruis dringt slechts heel laat maar tot ons door. Wij zien alleen de pijn die eraan vastgenageld hangt en 't bloed en 't zweet met het verlaten-zijn door vrienden en bovendien: een god die zwijgt. Is alles daarom voor niets geweest? Hij heeft verschoppelingen op gebeurd vergeven ook publieke vrouw die tweemaal uitgesloten was; ze telde als vrouw niet mee in mannenmaatschappij en haar bedrijf riep toch om Jahweh's vloek, om steni ging bepaald door Farizeese wet. «Die zonder zonde is werpt d'eerste steen» zij gingen weg, beschaamd. Hij is bij tollenaars - alleen al om hun naam door iedereen gehaat - aan huis gegaan en at met hen. Begrijp dat maar als rechtgeaarde Jood! Samaritaanse vrouw bij waterput, in die te mijden streek In dit gesprek wordt heel de wet weer op haar kop gezet. Waarom toch ging hij steeds naar wie te lijden had door ziekte of een vooroor deel? Die bedelaar, sinds zijn ge boorte blind, daar kwom wel zonde bij te pas: zijn ouders of alleen maar hij? Wie zegt het ons? Maar Jezus gaat en ongevraagd geneest hij hem Hoe durft hij dit te doen als 't Sabbat is? Want dan toch mag het niet. Zo zegt de wet. En Lazarus, gij kent 't verhaal. De wonderen gaan in stijgende intensiteit. Zijn woord dat zacht kan zi|n bij sukkelaars in leed bij mensen die, van eigen zwakheid zich bewust, niet hopen durfden op vergiffenis; dat woord werd sti hard voor de schijnheilighek voor hen die slechts in schijn zich wijdden aan de dk God. (zijn Dit alles leidde Hem il kruis, de dood op Golgotha. «Jeruzalem dat de doodt... Ook Hem is 't zo vergaatd [eer En elke dag, als 't avondierii onze handen zien'fc h open - leeg, verkrampt, door willen vast te hout wat een waarde leek en dat als zand ons d' de vingers gleed Er rest ons weinig na e tijd: één enkele korrel goud I - die dag aanwezigheid® deren hun leed. Eén traan, als zonlichtj diamant, die glimlach was 't, vail heid door tranen heen om mensen en hun r schreid En dan een stukje krgis... Was het die dag van k groot, van moed (waar kwam f daan?) waarop we even maarj| mon dan, gebogen liepien, met eefl mee en droegen aan zijn krii Wij ook, we zijn m naars en om te redden 't ei is er een lichte slechts om te verbranden watf den werd. En Jezus gaat de langs.. zie hoe hij omgaat met allen die falen met allen die vrogen «Komt het nog goed?» Is onze liefde zc groot dat ook Hij zeggen zal «Vergiffenis, gij hebt be en Jezus der zondaars kruislicht der zwakken, in deze vastentijd. Wij vragen om kracht en om hulp. F. MOYERj" 7mad erd dc stie iltate

De Voorpost | 1981 | | pagina 2