il men personeel en rekeningen nog kunnen betalen? raagt CVP alst geeft 7.119.017 fr. per werkdag uit jalst heeft 447 miljoen tekort 5? 1 miljard 810 miljoen uitgaven oor SP leefde Aalst te grote voet ngste jaren Voor PVV moeten personeelsaanwervingen en bevorderingen beperkt worden Na Copal eri De Geyndt nu Arcair MMAI DIE OMEN De Voorpost - 13.3.1981 -3 Berekeningen De heer Bogaert had zich de moeite getroost om heel wat berekeningen te maken. Al- rezigheid van CVP fraktie-leider Ghis Willems was De aangroei van de uitga- ook tegen de «onverant- B partijgenoot en ex-schepen van financiën Etienne ven (met 92%) ligt aldus woorde en onzinnige belas- ou(* t die de kritiek van de oppositie op de nieuwe veel hoger dan deze van de ting van het provinciebe- f w jjrroting 1981 formuleerde. ontvangsten (die stijgen stuur op de K.M.O. s die sc'1 st enkele algemene beschouwingen weggegeven te met 77%) en dit na 4 jaar gestraft worden voor de te- i over het feit dat de begroting laattijdig ingediend bestuur. De heer Bogaert werkstelling en omdat ze /an dat het jaarverslag 1979 beter was dan het jaar noemde deze evolutie dan drijfkracht gebruiken», armen, dat de leningslij sten onoverzichtelijk werden, ook «schrikwekkend». Bij de uitgaven wees hij op n o óch verheugd te hebben over de samenbundeling Wat de ontvangsten betreft de stijgende schuld. Ander- ;sen verklarende gegevens, wees hij erop dat de strenge was hij akkoord met sche- zijds benadrukte hij dat het erei kties van de Minister van het Vlaamse Gewest pen Van den Eede dat de stadsdeficit 23 maal groter illende raakpunten vertonen met het sanerings- aangroei van het gemeente- is dan in 1977. om ,t de CVP in zitting van 22 november 1978 voorstel- fonds met slechts 3% per imgl rin werd o.m. aangedrongen op het vastleggen van jaar onvoldoende is. Voor haki ioriteitenplan voor de uitgaven, op een spreiding 1981 wordt wel een aan- lord i investeringen, op het bannen van prestige-uitga- groei voorzien van 7,6%. 1 Aan de overdreven belas- el v vlak had het stadsbe- hele opgave is, maar vol- tingsaangroei heeft het dus gaf hij een evolutie van =qei volgens hem beleids- gens hem dienden meer stadsbestuur wel schuld de ekonomische indeling begaan. Ook verzet- dan ooit de ekonomische aan. Deze belastingen van de uitgaven en van het CVP-woordvoerder wettel toegepast door het groeiden sinds de éénheids- nadelig saldo van de begro- i de gen de onzinnigheid matigen van de uitgaven en begroting 1976 met 122%. ting. Volgens de CVP- kek rerantwoordelijkheid het streven naar een finan- Op drie jaar tijd steeg de woordvoerder geeft de stad we/ provincie tegenover cieel evenwicht. onroerende voorheffing al- op dit ogenblik 19.560 fr. den 1.0.'s. De CVP-fraktie herinnerde dus met bijna 88%, de per- per inwoner uit en ont leg* adslid stelde een hele er aldus aan dat er een sonenbelasting met 135%, vangt zij slechts 17.054 fr. dier vragen rond de be- nieuwe belastingsverho- en de overige belastingen per inwoner, wat een nade- ktuu ,ta van de be- ging kwam van 81 miljoen met 100%. De belastingen hg saldo geeft van 2.506 fr. ,ver meerderheid waarin en dat de in 1981 voorziene per hoofd bedroegen in per inwoner, deioed financieel beleid leningen van 343.143.000 1976 3.233 fr. en in 1981 De stad budgetteert voor i werd, naast het op- fr. er zullen voor zorgen dat 7.241 fr. «De Aalsterse be- van een zesjaren- eind 1981 het plafond van volking zal dit zwaar aan- 3al a het geven van een de 2 miljard stadsschuld zal voelen in de huidige krisis- :ht van de aangewen- doorbroken zijn. Ander- periode» aldus het opposi- ipito Melen. De heer Bo- zijds verdriedubbelt het tieüd. Aalst was volgens ling ;af toe dat het opstel- stadsdeficiet tegenover de hem een dure stad, waar- I f de stedelijke begro- begroting 1980, terwijl de door heel wat inwoners ver- hou i6611 periode van eko- bevolking verder achteruit- huizen. Als oud-provincie- de ;he ontreddering een gaat. raadslid verzette hij zich Namens zijn partij pleitte hij dan ook voor een finan cieel plan, en voor het in toom houden van de sche pen van openbare werken, die een stad kan ruïneren. Hij informeerde naar de produktiviteit van het per soneel in deze dienst, dit omdat de schepen zelf ver klaard had dat hij 40% te veel personeel had. De heer Bogaert verzette zich ook tegen het beleid van schepen De Maght en noemde de personeelspoli tiek «nepotisme». De vriendjes kosten de stad miljoenen, terwijl het vrij gekomen personeel na de fusie niet geïntegreerd werd op een efficiënte manier. Tot slot meende de opposi- terwijl hij stelde dat de fi nanciën schrikwekkend ontspoord waren. «Zonder drastische ingreep staat U voor de problematiek van de likwiditeiten» zo waar schuwde hij de meerder- bij het gemeentekrediet nog 136 miljoen bedraagt en men alleen reeds aan personeelskosten 52 mil joen per maand moet betalen. «De begroting 1981 is als heid want anders zou het een broek zonder ceintuur Waarom dan zoveel werken tiewoordvoerder dat de ak in onderaanneming? voegde hij eraan toe. tie van de centrumsteden dan ooit nodig was, vast personeel en de gepen sioneerden wel eens met uitstel van betaling be dreigd worden. Kasmidde len staan volgens hem on vermijdelijk voor de deur, vermits de stadsrekening en bretellen, meer moet ik niet vertellen» zo besloot Etienne Bogaert zijn tus senkomst. VEHE 1981 voor uitgaven werkdag 7.119 017 fr. per uur 949.202 fr. Het te kort bedraagt anderzijds 912.224 fr. per werkdag en 121.629 fr. per uur. «Het wordt een financiële ramp» zo voegde hij er klaar en duidelijk aan toe. 'Wsten en 1.810,9 miljoen uitgaven wat meteen een tekort betekent van 447,1 miljoen frank. Dit ierd onder te verdelen in 253,2 miljoen voor 1980 en jaren en 193.9 miljoen voor het dienstjaar 1981 Het zal beslist de eerste maal in de Aalsterse geschiedenis heeft Burgemeester D'Hae- dat de stad Aalst vroeger zijn dat de leefmilieuproblemen elkaar zo snel opvolgen, seleer verschillende malen een negatief advies formu- Opvallend daarbij is dat op dit ogenblik vooral Erembode- over dit dossier gehandeld, leerde voor de oprichting gem, en inzonderheid de wijk Terjoden, getroffen wordt. waarbij hij stelde dat hij zich van de nieuwe tanks, terwijl ter plaatse zou begeven om ook niet mag vergeten wor- Copal de stiekem opgerichte ma- zjch Van de toestand te ver- den dat het bedrijf Copal Verleden jaar ontstond in de zouttanks, die miljoenen liter gewissen, teneinde even- zich volgens het gewestplan omgeving van de Ninove- inhoud hebben, onwettig tueel de maatregelen te tref- in. een woonuitbreidingsge- straat en de Broeer De verklaard werden. fen die zich opdrongen. bied bevindt, dicht bij het Swaefstraat een aktiekomi- Het logisch gevolg zou ge- Dit bezoek aan het bedrijf centrum van Terjoden, per tee dat zich verzette tegen weest zijn dat deze opslag- had maandag 9 maart jl. en onwettig opgerichte ma- plaatsen meteen ook zouden plaats en terzelfdertijd werd De Geyndt zouttanks, van de firma Co- verdwenen zijn, maar tot op Qp hun aanvraag ook kon- De firma De Geyndt die zich pal. Na jarenlange aktie en heden staan zij er nog steeds takt opgenomen met de bu- op de derde industriezone te nadat tenslotte de pers on- even volumineus als zij en- ren. Dit kontakt bleek alles Erembodegem inplantte der de arm genomen werd, kele jaren geleden opgericht behalve positief geweest te hoeft beslist niet meer voor trof de Minister van Arbeid werden. zijn, in die mate dat de buurt gesteld te worden. Op de en Tewerkstelling op Op de jongste perskonferen- besloot in allerijl op dinsdag zelfde perskonferentie van 13.6.1980 een K.B. waarbij ties van het schepenkollege 10 maart een perskonferen- dinsdag jl. waren ook afge- tie te organiseren. vaardigden van het atieko- Hierop werd medegedeeld mitee Driehoekstraat. Deze dat de Burgemeester van bevestigden rond de firma, oordeel was dat er niet dien- waarvan de resultaten ech- de opgetreden te worden te- ter schijnen verdwenen te gen de illegale opslagplaats, zijn. Anderzijds wordt men Volgens hem was het dos- naast het lawaai nu ook sier een erfenis van het vroe- reeds gekonfronteerd met gere Erembodegem, en was zwarte rook uit de verbran- er niet voldoende redenen dingsoven. Ondanks het feit om tot de afbraak van de dat het bedrijf nog steeds i, ieder jaar wordt van de bespreking van de stadsbe- 21,1%. Vergeleken bij de gemeentefonds dat zorgt stijging van 8,48% t.o.v. de 1980. Dit komt voort uit sla g gebruik gemaakt om een balans op te maken van begroting 1980 is de toena- voor 26,67% van het geheel eindbegroting 1980. een kleinere toelage aan het delijke inkomsten en uitgaven voor het lopende me i55 miljoen of 12,7%. en de stadsbelasting die Wat het aantal personeels- OCMW, door het op peil np nkomsten uit nrestaties ZOTBi voor 42,45% van het leden betreft weze vermeld houden van de tekorten van Ministerie van Arbeid en Te- ''ist 1981 voorziet de stad Aalst 1.363,8 miljoen zoalg brandweerdienst geheel- Deze inkomsten dat de stad Aalst eind 1980 de kerkfabrieken en tot het werkstelling. Deze meende mazouttanks over te gaan. Hij werd hierbij grotendeels gevolgd door de heer Hel- linckx, inspekteur van het 900. kinderkribben, hut£ ^en^efgeleken bijISSO 75 van woningen, school ver- kar erdk nen genover staat de buitengewone dienst die dank zij 1 ni van vorige jaren nog afsluit met een overschot voer enz. stijgen t.o.v. 1980 met 7,2 miljoen. Zij ver tegenwoordigen 3,68% van het geheel der inkomsten. Met 1.190,5 534 9 miljoen vertegenwoordigen lotingen daarentegen zou- de overdrachten 87.82% den moeten 82.5 miljoen of t°"'8,8 miljoen om een totaal te bereiken o en 518,1 miljoen uitgaven. igd lgsten jaar 238 miljoen meeront- van het geheel van de isme eken met de reke- vangsten te boeken, wat komsten. De grootste pos- ^ont 979 hoopt Aalst dit een stijging betekent van ten in deze rubriek zijn het vord personeelsleden meer met 121 miljoen frank, telde dan eind 1979. Hierbij Daarbij is de groei van het waren 47 personen meer gemeentefonds zelf eerder vastbenoemd, terwijl er 28 'nj^us aan de la£e kant want er is supplementaire niet-vastbe- slechts een stijging van noemden zijn. 2,1% of 7.6 miljoen. De be- miljoen of Schuld 16,77% meer opbrengen Qg gg^^r van de schuld. waaronder aflossingen, en intresten van leningen, in tresten op kredietopening, verwijlintresten enz. is sterkst in expansie de laat ste jaren. De totale uitga ven bedragen 464 miljoen. dan in 1980 en de andere tussenkomsten 31,1 mil joen of 14,65% meer Tenslotte zijn er de inkom sten van de rubriek schuld welke o.a. de opbrengst de dividenten van de inter- kommunales omvat zoals In ter gem. Deze werden be groot op 114,5 miljoen waarmee ze 8,48% ver- tegenwoordigen van het ge- ëf "144.2"ëëiljëïë mjeëdï heel van de stadsinkom- emd 197Q sten. Dit betekent 26,1 mil- De stadsschuld steeg sinds joen meer dan in 1980 wat de fusie van u27 milJard zeer belangrijk is. naar 1,93 miljard. Hiervoor Uitgaven dienen dit jaar 216 miljoen intresten en 127 miljoen af- gewijze bezetting van het R?Dfewon? gaven J°°r lossingen betaald te wor- kader ternauwernood dek- J9® gorden geraamd op den stijging van de 1.549,1 miljoen frank,^wat stadsschuld wordt mede be paald door de zeer belang- herleiden van de zieken huistekorten tot 30 mil joen. De fakultatieve toela gen werden ernstig ver minderd. Tenslotte zijn er de wer kingskosten. welke alle /oorzieningen omvat die met de dageüjkse huishou ding van de stad te maken heeft. Deze worden voor 1981 geraamd op 185,9 miljoen of 11,9% van het het geheel der uitgaven, wat in lingsvergunning aan de feite een nulgroei is verge- Broeder De Swaefstraat van leken met 1980 In werke- 17.1.1967 terwijl de eerste lijkheid is er wel een aan- aanvraag voor mazouttanks dat de buurtbewoners niet voldoende geprotesteerd hadden toen de tanks opge richt werden. Anderzijds stelde men ook dat de tanks er waren voora leer de achterliggende ver kaveling goedgekeurd was. Uit aan de pers voorgelegde dokumenten blijkt overdui delijk dat deze beweringen niet met de waarheid stro ken. Zo dateert de verkave- of 30 23% van het geheel &roei van 6>2%- maar deze van de firma Copal dateert oi JU,dJ7c van nei geneer o „„_hnnri knn. wo„ 1QoiQcQ van de uitgaven. Dat is met- i ook 54,1 miljoen meer dan de eindbegroting 1980, miljoen betekent of t.o.v. 1979. Vergeleken met de eindbegroting 1980 be draagt de groei 113 miljoen of 8%. e die ezigheid van een zieke SP-fraktieleider Jan Van der was het gemeenteraadslid Freddy Pijck die na- ójn partij tussenkwam bij de bespreking van de ken. Ook het investerings- meeruite-ave van 325 Wing 1981. programma wasvoor de SP Sn, oT 28.8 herinnerde hij eraan dat de SP meerdere keren minimaal. Noodzakelijke irongen had op een herverdeling van de beschikba- besparingen dringen zich pi ncien en duidelijke saneringsvoorstellen geformu- dan ook op. Wat het hulp- Jiad. «Laten wij erkennen en dat gaat ons allemaal fonds betreft beloofde de i0(k de stad in de achter ons liggende jaren misschien SP-fraktie niets onverlet te "l f: d d !d worden te hoge 'voet heeft geleefd» aldus Freddy Pijck. laten om ten gunste van kan onderverdeeld woraen Aalst de eventuele nodige stappen te ondernemen. «Aalst werd zeker niet mis deeld in 1980» aldus de spreker, die hierbij verwees naar de subsidies voor het waterzuiveringsstation ond|erinkomsten konden ven. tengevolge van de in dexkoppeling en de traps- 8 hem de meeruitga KlC geen exploitatievergunning heeft werkt men wel reeds op volle toeren. Naar de Bur gemeester vroeger ver klaarde ging het hier slechts- om proefdraaieh. Of dit alles niet voldoende was, wordt het aktiekomitee nu ook nog gekonfronteerd met een nieuwe enorme ma- zouttank die op het terrein van de firma De Geyndt aan gebracht werd. Arcair De problemen met de indus trie op het derde industrie terrein te Erembodegem schijnen maar geen einde te kennen. Bijna rechtover de firma De Geyndt in de omge ving van de Vennestraat en de Churchillesteenweg be vindt- zich het bedrijf Arcair. Dit bedrijf, dat slechts enkele personen terwerkstelt heeft verleden jaar een bouwaan- vraag ingediend voor uit breiding van dë gebouwen. Een eerste aanvraag werd op 23.7.1980 door het Aal- sters schepenkollege gewei- gerds omdat de inplanting niet verantwoord was en er slechts een bouwvrije strook voorzien was van 5 meter. Ook dienden de nodige par keerplaatsen voorzien te worden. Op 4.9.1980 kwam er een nieuwe weigering, wegens ongunstig advies van Stede- bouw. Hier voorzag men reeds een bouwvrije zone van 8 meter, die gebruikt diende te worden voor een «adekwaat deskundig streekeigen groenscherm». Ondanks het feit dat er geen nieuwe plannen ingediend werden, maar op basis van een gunstig advies van ste- debouw besliste het sche penkollege op 30.10.1980 tenslotte toch een bouwver gunning af te leveren. In een interne nota van 23.2.1981 aan de stadssekretaris waar schuwen twee stadsambte naren ervoor dat deze ver gunning kan aangevochten worden bij de Raad van Sta- te-afdeling administratie. Men wil meteen vermijden dat bepaalde nieuwe plan nen laattijdig in het dossier bijgeschoven worden. Terloops weze hierbij ver meld dat Stedebouw voor deze laatste aanvraag een gunstig advies verleende «op basis van een bepaalde brief» Op de dinsdag van karnaval, toen er op het stadhuis nie- nin dat een efficiente sa mand te bereiken was begon ner^iP-am^mlbk1Cisnin Sde Traditiegetrouw is het PW-raadslid Oscar Redant die het Dat de staat schromelijk te- perkt blijven tot deze die de firma met het gieten van diensten van onderwijs en standpunt van zijn partij bij de jaarlijkse begrotingsdebat kort schiet in de financie- absoluut noodzakelijk zijn betonnen funderingen. Deze bibliotheekwezen zonder weergeeft. Onmiddellijk wees hij erop dat er weinig ring van de gemeentelijke voor een normale dienstver- werken werden op 9 maart dat dit aan de uitvoering redenen zijn tot optimisme. De begrotingstekorten stape- uitgaven, hoefde volgens de lening aan de bevolking, mondeling stilgelegd, dit van de diensten moet scha- len zich inderdaad op en bereiken dit jaar één derde van PV V-woord voerder geen «Wij hopen tevens dat U zal wegens het feit dat er nog den» zo vervolgde de SP- de totale ontvangsten voor hetzelfde jaar. «Kan U zich verwondering, vermits de- kunnen weerstaan aan de steeds geen plannen voor de woordvoerder Tenslotte even in de plaats stellen van de huismoeder of onderne- ze zelf nog meer in de knoei vragen of eisen van diege- uitbreiding van de fabr'ek werden de SP-scheoenen mer die tot de vaststelling komen dat hun uitgaven voor zit dan de stad Aalst. De nen die nog steeds niet z°uden '"gediend zijn bij het Hooghuys om zijn kerk- het komende jaar slechts voor 75% gedekt zullen worden PVV betreurde wel dat op- kunnen of willen beseffen stai hofbeleid en Monsieur om door ontvangsten?» zo vroeg hij zich af. zijn jeugdbeleid geloofd, rijke stijging van de rente voeten sedert 1.7.1979. De intrest steeg immers van - 7.75 naar 10,75%. Dit lafste bedrag Hierdoor moeten noodge- lerverdeeld worden dwongen de investeringen drie groeisektoren. 61.3 worden. Het wer- 9l% miljoen meer personeelslid- kenprogramma getuigt gaven, 54.1 miljoen^ meer dan ook van drastische be- snoeiingen op de projekten. houdt verband met de kon- traktuele verplichtingen (vb. bij verzekeringen, huurcellen, telefoonabon nementen enz.) ofwel met meterverbruik (vb. gas, elektriciteit, stoom enz.). De verzekerde waarde van de stadseigendommen be draagt op dit ogenblik 2,177 miljard tegen 1,715 miljard begin 1978. De brandverzekeringspremies bedraagt 1.329.000 fr. In twee jaar tijd steeg het ta rief voor gasverwarming met 52%, fuel voor gebou wen met 86%, benzineprijs met 70% en dieselprijs met schuld en slechts 12 mil joen meer werkingskosten 'Het personeelsuitgaven gaan met het grootste deel wniciiuivBiuigoDio»»». ionen Deze Toelagen De partij drong ook aan op tmmers^geraamd De etadetoelagen aan on- op meer dan 783 miljoen dergeschikte besturen, ver- frank. of 50.49% van het enigingen en partikulieren een verdere bezetting van het personeelskader. waar door de tijdelijke kontrak- De struktuur bleef aldus prak tisch ongewijzigd bij verge lijking met de vorige begro ting. Toch is er een reële ten zouden omgezet worden in vaste benoemingen An- derzijds meende men ook dat de stad Aalst een grote re inspanning diende te le veren voor de sociale wo ningbouw en de stadsver nieuwing. Hierbij werd ver wezen naar de resultaten van een enquête van een SP- werkgroep bevolking. De heer Pijck herinnerde vervolgens aan het voorstel tot oprichting van een kon- sumentenadviesbureau waarvan men wenste dat de opdracht tot realisatie er van zou gegeven worden «Verder zijn we van me- worden dit jaar geschat op 114,5 miljoen, wat 7,38% is van de totale uitgaven. Al leszins voorzag men 14,5 miljoen minder dan eind De stadsdiensten tellen op dit ogenblik 153 voertuigen zijnde 27 meer dan in 1978. Volgens Schepen van Fi nanciën Van den Eede mag bezuinigen echter geen sy noniem zijn van verwaarlo zing. zodat de strikte wer kingskredieten onontbeer lijk zijn. Volgens hem wa ren de uitgaven dus zeker niet overraamd. VEHE van 13.3.1969, zijnde meer dan twee jaar later. In Qen brief van 2.9.1970 pro testeerden de buren reeds bij de Arbeidsinspektie te gen de funderingswerken voor de aanleg van nieuwe opslagtanks. Men kan dan ook niet verklaren dat het ministerie van Arbeid en Te werkstelling niet op tijd ver wittigd was. Bij dit alles komt natuurlijk het feit dat er sinds juni 1980 een K.B. be staat waaruit blijkt dat er geen vergunning verleend werd voor de reeds opge richte opslagplaats, zodat deze logischerwijze dient af gebroken te worden. Het plaatselijk buurtkomitee eist dan ook dat onmiddellijk de nodige maatregelen ge troffen worden om tot de ontmanteling van de enor me opslag tanks, die miljoe nen liter brandstof bevatten. Terzelfdertijd wordt ook geëist dat men het nodige zou doen om de veiligheids maatregelen te treffen voor die kleinere mazoüttanks die wel vergund zijn in vroegere tijden. Vermelden wij bij dit alles weekje voor karnaval werden de kapotte 50 000 fr M ten vervangen door anderen. De verantwoordelijke >emer had wellicht geen weet dat er karnaval in Aalst erd werd. d de jonge boomtjes werden verzelpllaten gebouwd, stie von ze te beschermen tegen vandalenstreken. De Itaten zie je op de foto, (Per) iken, icht nieuw de opcentiemen op de dat de boter in Aalst ver feit dat de nieuwe fabriek op onroerende voorheffing gegeten is» zo richtte hij amper twee meter van de waarna men 'mededëèlde Wat de oorzaken van deze schikt niet over de finan- verhoogd werden- vermits zich tot het schepenkollege aanpalende private per- dat de SP. alhoewel niet ge- toestand betreft, herinner- ciën om de werkloosheid te deze belasting in wezen aso- Voor de investeringen ceelstjrens vernederd is. lukkig met de financiële de de heer Redant aan vori- bestrijden. Ook de grote in- ciaal is-, drong de heer Redant aan Het wasde-burenuitde Ven toestand van de stadskas, ge besprekingen van begro- vesteringen hebben een Men hoopte dat alles in het op een beperking ervan, nestraat trouwens reeds en- toch de begroting zou goed- tingen en rekeningen. Zo enorme invloed op de the- werk zou gesteld worden Ondanks deze opmerkin- ke e weken ge eden opge- keuren. temeer daar wij was hij van oordeel dat het sauriemogelijkheden. om het begrotingstekort in gen werd de begroting door vallen ast,de tirrno Arcair kwa werkingskosten een nieuwe personeelskader De fusie had volgens hem te dijken. In dit verband deze meerderlieidsfraktie tunder ngswerken begon op absolute limiet hebben be- een grote invloed heeft op geen gunstig effekt gehad vroeg de spreker dat de per- unaniem goedgekeurd. zeer dicnte atstand van nun reikt». de financiële mogelijkhe- op de besteding van de aan- soneelsaanwervingen en - VEHE eigen perceei. VEHE den van de stad. Aalst be- gewende middelen. bevorderingen zouden be- VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 3