■MM SOMBERE 29° LEEDSE KARNAVALSTOET LEEDSE KARNAVALSLEUTEL OVERHANDIGD - SüNCEKTflLÜJtK i' mw®erY£s^> ^ujcdEM.hho ondanks het xslechte weer toch in stemming. (Per) Een nette wogen, maor waar zit de spirit? (Per) irdei dat 'aan werd 6 - 13.3.19B1 - De Voorpost Zaterdagavond te 20 uur werd inhet Kultureel Centrum het Leedse karnaval effectief ingeluid. Dit ging uiteraard ge paard met de traditionele machtsoverdracht, waarbij bur gemeester Grepdon aan Vik I gedurende enkele geden- kenswaardige dagen de hoede over Lede toevertrouwde. Een en ander bracht ook enkele karnavaleske situaties Het woord werd nu aan prins Vik I verleend, die ech ter vrij onverwacht met het Reklaamblad voor de dag kwam, en informeerde aan aanwezige gemeenteman datarissen waarom de Keel- blussers in dit blad niet als ontwerpers van de prinsen wagen vermeld werden. Burgemeester Grepdon en schepen Minnebo zaten om een antwoord verlegen, aan- mee... Voorzitter van het feestkomi- tee, de h. De Cremer, was verheugd dat hem de gele genheid geboden werd dit 29ste karnavalweekend voor geopend te verklaren. Hij be groette hierbij dan ook de nieuwe Leedste «burgerva der» Vik I, over wie hij tot het publiek enkele humoristi sche opmerkingen richtte. Een reden te meer om de prins te huldigen was im mers het feit dat hij de 25ste prins in de korte karnavalge- schiedenis van Lede ge kroond werd. Hierna nam de «aftredende» burgervader Grepdon het woord. Ook hij maakte een korte schets over de gloed nieuwe prins, die zoals be kend uit de «Rem- brandtkluddens» afkomstig is, en er ook zijn eerste schuchtere karnavalpasjes plaatste. De h. Grepdon verklaarde vrij ironisch dat er gefloten mocht worden, aangezien het geen gemeenteraad be trof... Daarna ging de burgemees ter verder in op de nogal filosofische vraagstelling in verband met een machts overdracht op karnaval Hij stond vrij gunstig tegenover dit initiatief, vooral in het kader van de erg labiele maatschappij waarin wij he den ten dage leven. Alles verandert immers: de straat namen (minzame glimlach van aanwezige oppositiele den), de mode, en zelfs de partijen En aangezien de heer burge meester door de fusie zelf een Hovaardige Boer gewor den is, legt hij zich heel graag bij de tijdelijke machtsoverdracht neer. De h. Grepdon vroeg zich wel af hoe de gemeenteraad nu samengesteld zal worden. Hierna ging de burgemees ter over tot de overhandi ging van een zgn. «mini- sleutel» aan Miss Bette, om nadien de eigenlijke sleutel aan een glunderende Vik te overhandigen. Hierbij grapte men ook nog dat een derge lijke sleutel te Aalst overbo dig was, de toestand van de stadskas in acht genomen. Een reuzemobiel met bovenop de nieuwe prins. (Per) gezien deze aangelegenheid niet tot hun werkterrein be hoort. Feestkomitee-voorzit- ter De Cremer toonde zich erg sportief, nam alle verant woordelijkheid op zich, en belooft plechtig het goed te zullen maken. Zijn woorden «wie niets doet, kan niets misdoen» t.o.v. de overi gens ongepaste opmerking van Vik, lokten terecht een daverend applaus uit. Na dit incicent sloeg Vik I, Clem Van Melkenbeek tot jonker, en de prins vaardig de meteen ook zijn eerste decreet uit: alle cafés wor den gesloten om tien uur... 's morgens. Prins Vik verleende hierna het woord aan de voorzitter van het hof der Prinsen, Al- bert Van Hove. Deze wenste enkel dat de politie niet te streng zou optreden tegen over dronkaards, zoniet liep Lede ook nog kans zijn prins te verliezen. Schepen Minnebo hoopte (achteraf gezien vergeefs) op goed weer, en overhan digde bloempjes aan prins Vik I, Miss Bette en haar eredames en tenslotte ook aan twee gewezen «misses». Mare Corthals, voorzitter van de Orde van de Hovaar dige Boer, de échte motor achter het Leedse karnaval- gebeuren, stak vrij scherp van wal. Hij stelde enkele scherpe vragen aan leden van het feestkomitee, o.a. waarom de pers zo laattijdig ingelicht was en ook over de politiebegeleiding van het kinderkarnaval was hij niet erg tevreden. De voorzitter was erg scherp in zijn verde re opmerkingen tegenover aanwezigen. Misschien wel de opmerkingen van een hardwerkend iemand, die bij deze officiële gelegenheid de maskers eens tracht af te rukken. Hij had ook nog en kele geschenkjes, in de ruim ste zin van het woord, met zich meegebracht en ging tot overhandiging ervan over. Schepen Minnebo kreeg de sleutel van de ijs kast van het kultureel cen trum om de hals gehangen. Sommigen verwijten de schepen een zekere gierig heid i.v.m. drankverdeling. Burgemeester Grepdon werd bedacht met de achter deursleutels van het gemeentehuis, aangezien hij de grote sleutel net aan prins Vik overhandigd had. Tenslotte schonk Mare Cor thals aan de h. De Cremer een korfje met kattepoten, vanwege het feit dat de h. De Cremer steeds zijn kat naar diverse karnavalbals pleegt te sturen... Daarna las de h. Corthals een brief voor, afkomstig van VC Jong Lede waarin deze om deuitbating verzoe ken van enkele festiviteiten in het komende jaar (Miss Bette, en Prinsverkiezing, e.a.), waarop de voorzitter Van waar herkennen we deze vlinders. (Per) Karnaval op zijn chinees. (Per) positief inging. Miss Bette kreeg tenslotte haar mantel overhandigd. Hieraan is ook een korte ge schiedenis verbonden. De oorspronkelijke mantel is namelijk in de was zoek ge raakt, en inderhaast werd door een ijverige dame een nieuwe, en overigens prach tig geslaagde mantel klaar gestoomd. In de lijn van het devies van de Orde dus: «Het onmogelijke doen we direkt, op een mirakel moet ge 5 minuutjes wachten». Keizer Padova besloot de avond door iedereen een plezatn en aangenaam kar naval te wensen. Nadien stormde er nog een gelegenheidsfanfare binnen. Het Leedse prinsenhof. (Per) Mooie kleuren, maar met wat steken ze de draak? (Per) Zonder woorden. (Per) Waarop getracht Ie oude rekeningen te fenen, en waarop h de woorden een groot dë r we de karnavalssfeer bliezen. Toch wel jammer... De Bruinbeekse Boerkes gin gen de Chinese toer op, en enkele statige Chinezen trok ken op en rond een pagode gezeten voorbij. Prachtig en keurig, maar te weinig enga gement. De Wanzeelse Gesduikers (energie) bevonden zich op Arabisch grondgebied, kom pleet met boortoren en al. Toffe verwijzing naar de energiekrisis. Onmiddellijk hierop aansluitend brachten de Aalsterse Bommaloeters hun visie op alle elektriciteitsproblemen. Als zwarte duiveltjes met gele pruik hadden ze hun eigen elektriciteitskabine met zich mee. De Witte Hoeve bracht een voorstelling van de Noor mannen. Weinig bezieling en eerder afgezaagd. Origi neel waren de Poreiknoe- sels, die hun visie op de Leedse technische dienst ga ven. Een schouwspel dat bij het publiek wel een glimlach te voorschijn toverde. De Majoberkes hadden het zich met dit weer erg lastig gemaakt door zich als vlin ders te laten doorgaan. Hun vleugels en de rest van de uitrusting was prachtig, jam mer genoeg hadden ze de weersomstandigheden te gen zich. Vanoigest met de vralèke kluchtmacht was een blikvanger, al hadden ze wel de vleugels van hun vlieg tuig om technische redenen, vervangen. De Leedse Plakkepakkers hadden een erg grote wagen met enkele verkeersborden erop. Hierop waren spreu ken aangebracht, op plaatse lijke toestanden zinspelend. Voor deze groep reed ook nog een eigenaardig duo, op een tandem gezeten met een bord «gemeentepolitie». Jammer genoeg droegen ze een gendarmen-uniform... De Brossers beeldden de Vlaamse school te Komen uit. Daverend VU-applaus op de tribunes... De Wetterse Droge Kelen hadden een prachtige Vikingsnek, maar dat was dan ook alles. De uitbeelding van karnaval in Rio door de Sleuren was schitterend geslaagd. Bam- ba-kostumes en een prachti ge, grootse en beweeglijke feestdraak. De Aalsterse Gaa Lowies ga ven hun interpretatie aan het spreekwoord: «Wat baten wettel en bril as den haas nie boiten wil». Last, but not K least, de Gaasgevers, een eizer erg gereputeerde groep. Hun onderwerp was de be ruchte Moulin Rouge. Hun origineel ouderwets geschil derde wagen was zelfs van wulpse danseressen voor zien, terwijl ook andere figu ranten hun obscene bedoe lingen aan het publiek ken baar maakten. De uitslag werd rond 20 uur bekendgemaakt. De Sleuren kwamen als overwinnaars uit de bus, gevolgd door De Sperteleirs en De Gaasge vers. Hun beloning waren prijzen die rond de 30.000 fr. schommelden. Een verdien de prijs, vooral wanneer men rekening houdt met de hoge produktiekosten... GDN Een van de die gedurende enkele ten voor ambiance en valssfeer zorgde. Venmtg van pag. 1 een fanfare (St.-Cecilia van Erondegem) voorbij. De tamboer bracht een schitter ende imitatie van Corry Van Gorp, het was immers een en al trom dat het oor prik kelde. Op voorwaarde dat er nog wat met het stokje ge traind worrft en de elemen taire danspasjes nog wat in geoefend worden, zie ik de Erondegemse meisjes nog tot een heus majoretten- korps uitgroeien. Een groep die zich in alle opzichten ge slaagd mag noemen zijn de Sperteleirs. «Oordegem kruipt uit zijn schelp» was treffend uitgebeeld. Een veelkleurige en ruime wa gen met bewegende figuren die een fanfare uitbeeldden, geflankeerd door groepsle den in clownkfedij gehuld. Bovendien voorzien van een prachtig resulterende ver lichting. Prachtig! De Leedse Kalveren lever den een prachtige kombina- tie tussen hun wagen (on derwater rijk) en de kostu mering (men beeldde Nep- tunus uit). De Aalsterse Brosseleers waren terugge keerd naar de prehistorie, en beeldden als holbewoners gekleed enkele voorhistori sche monsters uit. Ges-oil, de spot drijven met de prijs. (Per)

De Voorpost | 1981 | | pagina 6