REGEN KAN KARNAVALKOORTS NIET BLUSSEN Schotse Highland Railway Club Pipe Band of Inverness verovert Aalsters publiek! Ook dat is zogezegd «Karnaval» V0IL JEANETTEN WORDEN CURIOSUM Karnaval-dinsdag werd feest voor derde leeftijd Kinderkarnaval in Erembodegem-Centrum P PRIJS VAN DE PINT Nadat reeds maandagvoormiddag het Sint Lievensgesticht aan de beurt was opdat de aldaar verenigde oudjes ook dit schepje vreugde en Aalsterse humor, zouden kunnen mee genieten, kwamen dinsdag Sint Job en de Hopperank aan de beurt. Rillend van kou en door en door nat door de striemende regen kronkelde de kinderkarnavalstoet zich in Erembode gem-Centrum door de verlaten straten. De inrichters, Deke nij Dorp, kortte de omloop dan maar serieus in en de 227 kinderen hoefden slechts enkele straten de koude en regen te trotseren. Het eerste gedeelte van de grootse karnaval- namiddag viel dan wel letterlijk en figuurlijk in het water, maar de sfeer binnenin de zaal Volkskring was spetterend. Lauwe karnavalbals van de grote mensen kunnen hier wel 's een puntje aan zuigen... een dolle bende kinderen en een massa konfetti en ser pentines en andere karnavalingrediënten deden de rest. Het spreekt vanzelf dat de kinderen meer dan in hun nopjes waren. Ze verga ten er gewis het vuile rot- weertje bij. De gebroeders Buys uit Aalst trokken het klownplunje aan en wisten de olijke kliek als twee dom me en stuntelige klowns best te amuseren. De kinde ren werden fijn bij het spek takel betrokken, zodat de ge huil en geroep nooit ophield in de zaal van Frans Dupont. Ook de kindermoppen sloe gen goed in bij de aktieve kinderen, zodat er voortdu rend een golf van vrolijkheid werd ontketend. De spelle tjes waren piekfijn in elkaar gestoken en waarborgden een uitgelaten kinderkana- valnamiddag. Tussendoor was er ook nog de prijsuit reiking van de geslaagde ballonwestrijd, die doorge gaan was tijdens Plesch Ker- Voor ons is het driemaal het zelfde, doch voor hen, onze medeburgers, die een goede oude dag slijten in de bejaar dentehuizen was het steeds wat nieuws. In deze derde leeftijdsgroep maakt men dan ook van alles mee. In het ene hoekje zit er een te mij meren in alle stilte over zijn karnavalesk verleden. In een andere hoek ziet men alleen een traantje wegpinken, en in het midden daarvan heerst de echte karnaval. De oudjes zitten glimlachend rondom de Keizer, de Prins, de Burgemeester, de Volks vertegenwoordiger en de le den van het Feestkomiteit, en klappen duchtig mee op de Oilsjterse Karnavaltonen. Steeds fungeerde O.C.M.W. voorzitter Martin Van der Speeten als gastheer, ver welkomde alle aanwezige personaliteiten, vond dat zij er allen beter uitzagen als vorig jaar, en verwijderde zich dan even om zijn droge keel door te spoelen. De heer burgemeester Louis D'Haeseleer, die straks ook al 70 wordt, wat gaan de jaren toch vlug, kwam tot de bevinding, dat nog een hele boel jongeren dan hijzelf zich in deze tehuizen bevin den en noemde hen dan ook vrankweg: snotneizen. Later op de dansvloer, bewees hij nochtans dat hij die snotnei zen nog de baas kon, on danks zijn tenentrapperij. Prins Stefan I was kennelijk over zijn stem heen, en zong als een echte karnavalvier- der van den diensdag zijn karnavallied. De lachspieren kwamen nochtans pas goed los toen Kamiel Sergant, on ze Keizer, tot de bevinding kwam, dat er een verklede bijgekomen was, doch ach teraf konstateerde dat dit de Aalmoezenier was; dat Lo- wieke het moeilijk kost uit leggen, omdatten vannacht om 5 u. nog in de Kont onder tafel lag, woorda Marcel op stond te dansen doch met zijn Kamillekens brak hij de eentonigheid van preken, en op de tonen van Santei, mein bieken, konden de oudjes de stramme leden even rekken. Frans Wauters, ging niet de Karnavaleske toer op, met zijn kloetenlied, doch wist hiermee wel de zwakke plek bij de 65-plus- sers te raken. Nadat Herman Daeleman andermaal met Ketje zijn Brussels accent getest had. kon iedereen de dansvl op voor karnavaleske I ziek gebracht langs dan niet marcherende drecorder. Van deze genheid maakten de van het Stedelijk tee gebruik, om even te zeggen aan vriend karnavalist Gust De Deze Schotse Pipe Band, heeft zo stilaan zijn plaatsje verovert in het Aalsters Karnavalgebeuren. Toen zij in 1978 voor de eerste maal naar onze Ajuinenstad afzakten, in het raam van een uitwisseling van Jeugdklubs hadden weini gen kunnen veronderstellen, dat deze Schotten er in 1981 nog zouden bijlopen. De sfeer is hen echter zo meegeval len, dat zij nu met eigen middelen, de uitnodiging van de P.V.V. Mutualisten en Aaft Ons Vast aanvaarden. Vooral de verscheidenheid van kostumes, pruiken, schminck, garnituren viel op bij deze bonte bende. Som mige peuters waren tiptop uitgedost, anderen moesten het hebben van hun vervaar lijk uitzicht, bijvoorbeeld van een éénogige zeeman of de verschrikkelijk Hulk. Maar de sfeer en temperatuur was in orde. De zaal Volkskring leek zelf te barsten van uitbun digheid, toen Prins Karnaval 81 Stefaan en het Feestkomi- tee een blitzbezoekje brach ten. De namiddag zelf was goed gevuld, zodat iedereen wel aan z'n trekken kwam. De muziek was gericht op Burgemeester en Schepe nen was zulks een reden om onze Schotse vrienden uit te nodigen voor een receptie ten stadhuize. In zijn beste karnaval-amerikaans maakte burgemeester D'haeseleer de groep diets hoezeer hij en zijn kollega's gesteld is op de Schotse aanwezigheid, en bedacht hen met een stadsplakket. De Schotten staken eveneens hun dank niet onder stoelen of ban ken, schreeuwden hun te vredenheid uit, en overlaad den onze burgervader met geschenken, waarin blauw de toonaangevendste kleur was. Ook kreeg hij een mooie kruik waar eens whis ky moet ingezeten hebben. Beste Kinderkranters, moest mijn vader de titel van dit stukje gemaakt hebben dan zou hij vast en zeker het volgende geschreven hebben: «Karnaval-Misval». Wat er nu eigenlijk leuk is om met een achttal perso nen te staan dansen op het koetswerk van een auto die amper 3000 kilometer heeft gedaan, weet ik ook niet. Ik zou die «mensen» de raad willen geven naar een auto kerkhof te gaan. Wat ook waarschijnlijk een «mode-trek» is, moet het pakjes-frites tegen de gevels gooien zijn. Ja, dat is mis schien goedkoper dan drie pijlen op het vogelpikkraam op de Hopmarkt. Toen schepen De Maeght enkele weken geleden de vuilkarmannen een handje toestak liep alles vlot. Maar ik denk dat het deze week niet zo vlot zal verlopen. Als ik al de kapotte en stukgesla gen bierflessen en glazen aan elkaar kon lijmen zou ik een «dikke» cent voor mijn spaarpot verdiend hebben. Ik beklaag mijn collega's scholieren die woensdag of donderdag met de fiets naar school moesten. Maar ja, dat is dan terug goed voor de fietsenmakers. Het klassieke assekruisje van de woensdag na karnaval is ook al uit de mode. Er ko men geen klanten meer op dagen in de kerken Dit zal de fout zijn van dokter Van- derbeke, die wil dat de kerkfabrieken ook bezuini gen. De karnavalstoet vond ik enig. Maar... men moet wel Aalstenaar zijn en een stukje politieke kaas gegeten hebben om het te begrijpen. Maar, ja wij reporters zitten aan de bron en eten graag kaas. Een gratis-tribunekaart kon er niet af van de burge meester, wij konden er zelfs geen kopen. En er was op de tribunes nog plaats op over schot. Wat wil je, een stede lijke prins, een Oostvlaamse en een Europese. Het is waar ook: ook dat is «zogezegd karnaval». Jurgen Tack remis en uitgedraaid was op een onverwacht sukses. De ouders, die hun fier uit gedoste kleuters en peuters vergezelden hadden het ook best naar hun zin. Zij konden een gezellig praatje slaan tussen een heet bakje koffie en plannen smeden voor de grote-mensen-karnaval, die hopelijk ook zo spetterend zou worden. Maar daar twij felden zij helemaal niet aan... Op het einde werden alle verkleedde kinderen (en dat waren ze allemaal) aange naam verrast met een zakje snoepgoed en een frisborre- lend prikdrankje. Omstreeks zessen liep het geslaagde kinderfeest op haar laatste beentjes en iets later waren alle kinderen verdwenen in de donkere en natte straten. Dekenij Dorp mag fier zijn van haar prestatie. Zij zijn immers de enigen die karna val levend houden in deze slapende deelgemeente, en worden niet steeds bedankt voor hun inspanningen. Dit was in ieder geval een schot midden in de roos. Houden zo! Voor hen is Aalst nu ook Oiljst geworden. Zij hebben het karnavalvieren in het bloed gekregen en kunnen dit dan ook niet meer mis sen. Die ene dag in 1978 is hen voorzeker meegevallen, want nu maken zij er zo'n kleine week van. Om echter dit uitgebreid bezoek te be kostigen, doet dit groepje, die ondertussen al een groep geworden is, aan weekend-werk zodat zij in dezelfde joviale sfeer als wij karnaval zouden kunnen vie ren. Erger nog, in die drie voorbije jaren hebben zij zo veel sympatie betuigt bij het Aalsters publiek, dat zij nu voor de eerste maal zelfs optraden in de karnaval stoet, op officiële manier dan. Voor het College van Er was reeds heel wat om te doen geweest; karnaval- vierend Oiljst dacht dat de prijs van de pint hen de das ging omdoen, want er gingen geruchten de ronde dat je voor een schuimend glas geelgoud vocht twee briefjes van twintig mocht uit je portefeuille foefelen. Uiteindelijk bleek dit alles niet zo'n vaart te lopen. Over het algemeen bleef de prijs 'beperkt' tot 25 frankskes. Op de Houtmarkt kon je er zelfs eentje bemachtigen aan 22 frank en verscheidene jeugdklubs hielden het op één briefje van 20 frank. Anderzijds had je sommige dancings, waar je werkelijk 40 en zelfs 50 frank moesj neertellen voor een 20-cl-glas. Reken maar eens als je met een gezellig kliekje zo'n duister hol binnenwaait, en na enkele singeltjes joelen en springen een 'toerneken' mag aanbieden. De briefjes van honderd gaan van hand in hand, en de inhalige stamineebazen worden op 4 dagen steenrijk. Als je daarbij nog iets niet-vloeibaar door je keelgat wilt jagen, een hotdog of hamburger of zakje friet, want voor uitgebreid en verzorgd tafelen moet je met deze helse dagen niet in Oiljst zijn dan ben je op één avond gauw een briefje van duizend kwijt... Maar ja, 't is maar een keer karnaval (of viert Aalst 365 dagen feest??) Wijd en zijd zijn de Oilsterse Voil Jeanetten bekend, maar de mot zit in hun vestimen- taire attributen. Dinsdaga vond belde een Aalstenaar naar het BRT 1-programma «Tot Uw Dienst» om aan Paul De Wijngaerd te vertel len, dat het «vuile» van jaar tot jaar vermindert, en dat was geen reden tot treuren voor hem. Toch waren ze niet heel en al afwezig op «hun» dag. Meer dan vijftig zullen het er ech ter vast niet geweest zijn, om achter de muzikale tonen van de Oude Garde te para deren. Opvallend was wel de verscheidenheid. De zoge naamde traditionele vogel muit en dameslingerie was niet voor elke Jeanette een must. Er waren er die met zangzaad aan het leuren gin gen, er waren kinderkoet- sen... Een week lang kondei deze Schotten dit niet I ligen, doch onze Louis dit vlug op door u Receptiekas wat heet weg te graaien, zodat voor mekaar kwam. S met de Schotse Pi» dronken D'haeseleer, D schop. Van Renterj Doorns, Philip De Paep Jong PW Mutualisten ons Vast en wijzelf, t scheidschampagne! 11 volgend jaar! 8 - 13.3.1981 - De Voorpost

De Voorpost | 1981 | | pagina 8