ebw' De reeks voort leschuldigde, sta op... Nederland-Frankrijk of Cruyff-Platini? Voetbalkalender SS Aktueel ichi of onrecht Herleving Sint-Pauwels geeft zich nog niet gewonnen Vierde Bekertornooi voor Oostvlaamse Jeugdhuizen te Aalst Wilskracht Hofstade: bouwen aan nabije toekomst Felle tegenstand De Voorpost - 20.3.1981 - 23 iklo-Hamme 1-1 vei Alhoewel het één punt had vooropgesteld, kon 1 v Iif Hamme mits een beetje meeval in Eeklo gerust volle winst hebben opgestreken. Dat zou iep enszins overdreven geweest zijn, rekening hou- Ee ad met het feit dat de Hammenaars vooral in de •en rste helft zich een klas sterker toonden dan de oei utselijken. Het kende op een zeker ogenblik d ch bij het besluiten. Dat was toen Paul Vermeir bij [stekend op het middenveld op het doelhout iet iloot en Luc Schuddinck de retro net naast or jloot. Het dient gezegd dat ook de thuisploeg via do melissen eens tegen het doelhout besloot, maar eth twas dan wel het enige wapenfeit van de plaatse- reg ten in een eerste helft waarin ze het esterschap moesten ondergaan van een VW nu mme waarin Dirk Van Buyten ontegenspreke- ma c de grote figuur was. hu] onder hun wil op te de helft enigszins gelij- gingen konden de ke tred houden. Hamme Llslisspelers in de twee- zou echter het eerst op iks tra< 'r in fc •zit: voorsprong weten te ko men, na een strafschop die feilloos door specia list Hobbie Smet werd geplaatst. Had kort hier op Rudy Maes bij de zaak geweest, dan kon het verdikt zijn geval len. Het dubbeltje zou echter anders rollen. Uit een direkte tegenaanval puurde de thuisploeg het gelijkstellend doel punt. In Hamme was men nochtans tevreden met het winstpunt. Clubleider Achille De Mey hierover: «We hebben een prach tige wedstrijd gespeeld. De spanning was negen tig minuten lang te snij den. Vooral in de eerste helft waren we supe rieur. Dat veldoverwicht leverde ons geen doel punten op. Het punt dat we gewonnen hebben is geenszins gestolen, niet tegenstaande het via een strafschop was dat wè aan de winst zijn geko men. De beslissing van de scheidsrechter was op dat ogenblik terecht. Het enige negatieve as- pekt in deze wedstrijd is de verwonding die Rudy Maes opliep. Hij werd geraakt aan de dij en kloeg over pijnen. Moge lijks kan hij volgende Woensdag staan er voor de Belgen twee )elangrijke ontmoetingen op het programma. dag spelen de Rode Duivels tegen het poene Ierland op de Heizei en moet Frankrijk in \otterdam het Oranje-team trotseren. Inmiddels )lijft het wel zo dat Ierland nog steeds aan de siding staat in deze groep om in de eindfaze ian het wereldkampioenschap 1982 in Spanje te geraken. Elke voetbalfanaat is echter de mening toege- aan dat de Rode Duivels of Nederland of :rankrijk moeten voorbijsteken om naar het berisch schiereiland af te kunnen reizen. De vedstrijd in de Feyenoordkuip is dus zeer be- angrijk. De Fransen, anders zo stoer, zijn niet gerust in de afloop van dit treffen. De Neder- indse ploeg, volledig dooreengesmeten, met heroptredende Cruyff en een nieuwe mdscoach, heeft maar een opdracht. Winnen, 'ooral na de zwakke vriendschappelijke partij tie de Fransen leverden tegen het opnieuw iterke Spanje was coach Hidalgo er helemaal liet meer gerust in. Er wordt verwacht dat de ■ransen in Rotterdam de wedstrijd zullen moe- en ondergaan, daarom ook zal gespeeld wor- in met vier middenvelders en slechts twee 'itsen. In Madrid werd eveneens gevoetbald, maar iet eksperiment viel blijkbaar niet al te best uit. Ook in de vorige vriendschappelijke partijen tegen Nederland, West-Duitsland en de Sovjetu nie knalden de Fransen nu niet bepaald de pannen van het dak. De verdediging liet een soliede indruk, ook de nieuwe doelman Casta- neda, van kampioen Saint-Etienne. Maar de spitsen waren erg zwak: Baronchelli van Nan tes, zowel als de ons erg bekende Didier Six. Men verwacht dus een terugkeer van Lgcombe in de nationale ploeg. Of speelt misschien de aalsnel Ie, gevaarlijke kleurling Zimako Het resultaat in Nederland zal vooral afhan gen van de konditie van het Franse middenveld. Eerst en vooral is er Jean-Frangois Larios, een onschatbare waarde voor de Franse elf. En dan natuurlijk het voetbalwonder Michel Platini. Al te vaak is reeds gebleken dat Platini het moeilijk heeft om met een sterke bewaking te spelen. De man die anders zo kwistig onverbeterlijke voor zetten rondstrooit, verliest dan veel van zijn mogelijkheden. En in Nederland zal men de Franse artiest zeker niet los laten lopen. Waar schijnlijk wordt het dus wel een middenveldge vecht met als twee hoofdpionnen Platini en de opnieuw voor Oranje spelende wonderknaap Johan Cruyff. Beiden zullen ook de Rode Dui vels op hun weg naar Spanje moeten be- kampenHugoAERTS s de jongste dagen veel geschreven en gepraat i de «affaire Pfaff» en de rechtspraak van de klijke Belgische Voetbalbond. De een pleit een «sportrechtbank», de andere voor het uktureren van de repressieve komitees. ti het een noch het ander zien we in de onmid- lijke toekomst gebeuren. len leek het inte nt na te trekken een zitting van zo'n itee verloopt. Over die voorgevallen tijdens wedstrijden .tionaal vlak, oor- |t in eerste instantie iSportkomitee». Als om matchen tussen incialers» gaat, zal irovinciaal komitee behandelen, r een goed begrip it gezegd dat de ko uleden door de e verkozen worden ins de jaarlijkse al- BEf lene statutaire ver eringen. Een veroor- Ie kan achteraf be- aantekenen: daar- spreekt in alle ge en het «Beroepsko- zich uit. Soms öt de zaak zelfs voor Uitvoerend Komitee, hoogste gezag van iVB, maar dat is it zeldzaam. gebeurt er na een int genre Pfaff- ion? De scheids- ir, in dit geval Alex let, moest het ver- van de griffier uit neerpennen, •m? Gewoon om it reglement en de ichtingen aan de irechters zeggen een grensrechter verslag mag op- in. Alleen de referee •toe bevoegd. In de «fluitenier» wei de «story» van zijn iwaaier op papier tten. kan laatstge- te een brief «ter in- itie van de vroede in de bus laten fen. Een officieel ka ort is dat schrijven r niet. Bïj scheidsrechters- lag heeft een gele kleur en is eigenlijk een formulier dat dient aan gevuld met een aantal gegevens die korrekt en bondig moeten zijn. Dat rapport moet binnen de 24 uren gepost. De sekretaris van het komi tee, een door de «bond» betaald ambtenaar, zal, wanneer het om ernsti ge vergrijpen gaat. on middellijk de voorzitter kontak teren. Wanneer uit het verslag ge- konkludeerd wordt dat de kans bestaat dat de «beschuldigde» kan ver oordeeld worden voor «handtastelijkheden op de scheidsrechter»zal het Uitvoerend Komitee worden geïnformeerd. Laatstgenoemd orgaan is bevoegd om een aan geslotene onmiddellijk te schorsen tot op het ogenblik dat het be voegd komitee zich over de feiten heeft uitge sproken. Dat is trou wens gebeurd voor de «zaak Pfaff». Konfrontatie Een speler die op het rapport geroepen wordt, zit naast de scheidsrech ter. De komiteevoorzit- ter vraagt de ref te ver tellen wat er gebeurd is: dat is dan de mondelin ge bevestiging van het geschreven verslag. Achteraf mag de «be schuldigde» zijn visie over de feiten geven. Dat een «zondaar» niets mag zeggen, is lulkoek. We hebben destijds als waarnemer van de Oost- vlaamse provinciale scheidsrech terskom m is- sie verscheidene zittin gen van het provinciaal komitee bijgewoond en kunnen dus met kennis van zaken spieken. We hebben er ons trouwens meer dan eens blauw aan geërgerd dat, als puntje bij paaltje kwam, de betrokken scheids rechter (en niet de speler notabene) een spervuur van vragen moest trotse ren. Daar zijn twee rede nen voor: de komiteele- den zijn afgevaardigden van klubs Die zien in de scheidsrechter hun «na tuurlijke vijand» en om dat ze door de klubs ver kozen zijn, moeten ze én spelers én verenigingen verdedigen. Ze zijn aan gewezen op de geschre ven (en mondelinge) ver klaringen van de ref. De speler draagt zijn eigen verdediging voor. Wan neer laatstgenoemde de feiten toegeeft, is er geen enkele moeilijk heid. Het wordt gecom pliceerder wanneer de versies tegenstrijdig zijn. Bij de beoordeling van «erge gevallen» hebben we de toenmalige PK- voorzitter George Torek bij herhaling horen zeg gen: «Meneer de scheids rechter. bent u er hon derd procent van over tuigd dat de speler u ge slagen (of geschopt) heeft? Denk aan de kon- sekwenties die uw ver klaring voor de betrok kene kan meebrengen». Na de «debatten» zal het komitee moeten stem men over het feit of er al dan niet handtastelijk heden werden begaan. Dat gebeurt zonder dat de speler(s) of de scheidsrechter erbij zijn: die wachten buiten en worden nadien door de deurwachter terugge roepen. Wanneer het antwoord positief is, krijgt de scheidsrechter de stille wenk zo spoedig mogelijk het gebouw te verlaten. De speler wordt nog een beetje aan de praat gehouden om de ref de mogelijkheid te bieden de plaat te poet sen. Althans: zo verloopt het in het bondsgebouw zondag niet worden op gesteld, en dat is een handicap,» aldus de h. De Mey. Hoe dan ook, VW Hamme blijft verder on geslagen. Sedert 21 de cember is het geleden dat de Wuitens nog een nederlaag opliepen. Dat is nu bijna drie maanden geleden. Zondag staat er een belangrijke match op het programma. De komst van Bornem wordt als dé topper be schouwd. Op het ogen blik dat we deze regels schreven was het nog onzeker of VW Hamme al dan niet een beroep zou kunnen doen op de gekwetste Rudy Maes. Zonder hem wordt de aanval in ieder geval fel verzwakt. E.D.M. Na een zeer matige start stonden de jongens van de Vossedreef nauwelijks in de middenmoot van hun klassement en zag het er naar uit dat ze hun sukses- vol seizoen 1979-'80 niet zouden overdoen. Maar kijk, sedert medio decem ber tot nu bleven de Herle- vingers ongeslagen en moesten slechts vijf puntjes afstaan. Afgaande op de doelpun- tenverhouding konstateren we dat slechts 25 goals (vijf klubs, maar dan onderaan doen nog minder opteke nen) werden gemaakt, ter wijl men er eentje meer in eigen netten kreeg. Een ei genaardig negatief doel- puntensaldo dus voor een ploeg, die momenteel op een gedeelde derde plaats prijkt. «Maar niet ge treurd,» zegt oefenmeester Norbert Samson, «want de situatie is op zijn zachtst gezegd tegengesteld aan verleden jaar. Als je weet dat we met nog zes matchen te gaan een voorsprong hadden van één punt en door iedereen gedoodverfd werden als de toekomstige kampioen. Toen misten we van een niet de promotie doordat el ke opponent zich dubbel zette en wijzelf door de ze nuwen verraden werden. Voor de vierde opeenvolgende maal organiseert het Jeugdhuizen voetbal, afdeling Aalst, de Beker van Oost-Vlaanderen voor Jeugdklubs. Liefst 120 uitnodigingen werden begin vorige week gepost, aan officiële jeugdhuizen. Echter ook niet-officièle mogen aan dit tornooi deelnemen. Daar echter hun adres niet in het bezit is van de organisatoren, kunnen geïnteresseerden kontakt opnemen met het Aalsters bestuur. De schiftingen hebben plaats op de terreinen Beukenhof,- Osbroek en Zandberg op 18. 19 en 20 april 1981. De 1/8 finales vinden plaats op 25 en 26 april. De kwartfinales op 1 mei 1981, de halve finales op 3 mei en de troosting en finale op 10 mei -1981 op het Osbroek B-terrein te Aalst. Deze organisatie zit in de 21ste Aalsterse Sportweek en kon vorig jaar bogen op 36 deelnemende ploegen, wat hen ook de beste organisatie tijdens die sport week bezorgde. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met de heer Jan De Decker, Stationsstraat 24 te 9322 Gijzegem, tel. 053/77.96.18 en de in schrijvingen worden afgesloten op 31 maart. A.V.H. Nu verkeren wij in de ver kieslijke positie van outsi der. Twee puntjes achter op Maldegem en Heirais is we liswaar veel gezien het klein aantal nog te spelen matchen. maar niet on overbrugbaar, in de weten schap dat we beide ploegen (Maldegem op eigen veld, en Heirnis op bezoek) nog moeten bekampen. Van de overige vier wed strijden zijn er dan nog eens drie op eigen terrein tegen Olympia Gent, Gan- dasparta en (het jongstle den zondag uitgestelde treffen tegen) Adegem.» Konkluzie van de Pau- weistrainer is dan ook een voudig: zondag in de kon frontatie met de Maldegem- naars moeten de geelzwar ten, die gelukkig in de sterkst denkbare samen stelling kunnen aantreden, winnen om in de goeie koers naar de top te blijven. Voor het Waasland is het te hopen dat de Herlevinge- naars dit aankunnen, want buiten White Star Sombeke is het maar somber gesteld. MANIL te Gent. De reden van die «diplomatische zet» dient niet ver gezocht: de voor onbepaalde tijd, met een minimum van drie jaar, geschorste voetballer mag de kans niet krijgen de «zwarte man» een tweede pan doering te geven. Getuigen? De enigen die «wette lijk» kunnen getuigen in een strafzaak, zijn de leden van officiële komi tees en kommissies. Maar het verslag van de scheidsrechter en diens verklaringen tijdens de zitting zijn evangelie, zelfs als iedereen er hon derd procent van over tuigd is dat de man in het zwart zit te liegen. Het enige wat de «comi- tards» kunnen doen. is er hun eigen bedenkin gen aan vastknopen. De Waarnemer van de scheidsrechterskommis- sie kan alleen verslag uitbrengen over wat hij meemaakte en de be trokken referee zal daar de gevolgen van dragen. Dat zijn vanzelfspre kend details waarmee de zaak zelf niet gediend is. Waarom wijzigt de KBVB die nogal simplis tische manier van oorde len en veroordelen niet? Dat is een vraag die aan de klubs moet worden gesteld: zij, en niemand anders, stellen de regle menten op en wijzigen ze, of keuren ze goed op voorstel van de verschei dene studiekommissies of het Uitvoerend Komitee. Hoe het zou moeten om een rechtvaardig en juist oordeel te kunnen vellen in uiterst dubieu ze gevallen, zoals de «zaak Pfaff», moet eens dringend uitgepraat door de talrijke juristen die een funktie hebben in de bond. In de huidige context is het bevoegd repressief komitee ver plicht geloof te hechten Wilskracht Hofstade, mo menteel middenmoter in vierde provinciale H, is op zoek naar een elftal dat op nieuw de titel kan pakken en de verloren plaats in der de provinciale kan herwin nen. Trainer Aerts kent nu zowat het ganse potentieel waarover de klub beschikt en tracht Wilskracht de glorie van enkele jaren te rug te bezorgen. Geen ge makkelijke opdracht als men weet dat het kampioe nenelftal van een viertal ja ren geleden geschraagd werd door drie ex-Een- dracht Aalst-spelers: Frans Roeland. Lissens en De Rid der. Daarnaast beschikte blauwwit over Ronald Ver- geylen die nog een seizoen naar derdeklasser Merch- tem zou gaan spelen, over eigen talent als Frans Van Geert. Louis Guns. Luc De Man. Hendrik Roels en de wat oudere Paerewijck. La ter. in derde provinciale, haalde men daarbij nog een aan wat de referee ver klaart. Het is pas wan neer de «zwarte man» tijdens het kruisver hoor aan het zwalpen gaat en tegenstrijdige verkla ringen aflegt (wat niet zelden gebeurt op pro vinciaal vlak), dat bij het bepalen van de straf maat de twijfel in het voordeel van de beschul digde speelt. Marcel Van Hauwer- sterke linkerflankaanvaller in met Paul Van De Winckel. Bij de aanvang van het vorige seizoen het Hofstade echter de laatste van de hierboven genoemde spelers gaan, met uitzon dering van Luc De Man. Een verkeerde transferpoli- tiek zorgdeervoor dat Wilskracht opnieuw degra deerde. Nu tracht men op een an dere manier de zaken aan te pakken. Men put uit eigen jeugdrangen. Dit seizoen kreeg zowat elke speler zijn kans in het eerste elftal Langzaam aan krijgt de Wilskrachtploeg vaste vorm. Met nog enkele jaar tjes ervaring kan de ploeg opnieuw tot een kampioe nenteam uitgroeien, alhoe- wel de inbreng van enkele oudere maar ervaren spe lers uit hogere reeksen de opgang van Hofstade zou ver gemakkelij ken J.G. Minivoetbal 3" Nationale Lierde Mini Temse 11 gierde, achtste in de klas sering heeft tegen Temse vier perioden hard ge werkt, slechts naar het ein de van de wedstrijd kwam Temse dankzij een betere fysische conditie aan doel punten, die de thuisploeg de adem afsneed en een te rugkeer niet meer mogelijk maakte. Een stevig aanklampend Lierde-ploeg verdedigde zich stug en gaf aan de Temse-spelers weinig bewe gingsruimte. Slechts één maal moesten zij zich ge wonnen geven in de eerste periode. Carlos Van Hoey- landt legde de bal terug voor de voet van Staf Arbyn die haarfijn inschoot (0-i). In de tweede periode scheen Temse zich van zijn tegen strever te ontdoen. Guy Van Hoey landt knalde Temse op 0-2. De thuis ploeg milderde maar kreeg daarop antwoord van An dre De Wolf (1-3). Met nog twee doelpunten van Staf Arbyn (1-5) namen de be zoekers geen aanstoot toen een corner werd gemist. De thuisploeg die onder druk stond probeerde vooral met afstandsschoten het Temse- doel te belagen. Zij botsten echter op een sublieme doel man Jean De Ryck. In de derde periode lukte Lierde een tweede treffer op corner. Het spel golfde toen heen en weer. Temse kwam aan een zesde treffer even eens uit een corner. Freddy Van Breuseghem lobde de bal en Staf Arbyn knikte het leder in het doel (2-6). Even later was het Staf Ar byn, die tot de doellijn was doorgedrongen, die op Freddy Van Breuseghem paste en deze maakte er 2-7 van. Wellicht door deze komfortabele voorsprong ging Temse in de vierde pe riode minder gekoncen- treerd tussen de lijnen. Lierde maakte dankbaar gebruik van enkele Temse- geschenken om even de neus aan het venster te ste ken. Zij naderden Temse tot 5-7 en voerde hun hoek- schoppenaantal op tot drie Maar hierdoor werd Temse terug tot de orde geroepen. Met nog zes minuten te spe len pakte Temse uit met nog enkele vlotte akties, die mooie doelpunten oplever den. Met drie treffers van Carlos Van Hoeylandt en één doelpunt van Staf Ar byn werd de eindscore vast gelegd 5-11. Temse heeft nu twee kompetitieloze weken. Het Temse-team gaat echter niet voetballoos die veertien dagen doorbrengen. In die periode zullen zij enkele oe fenpartijen betwisten (zondag 22 maart 1981) I Nationale FC Luik - SC Lokeren (21.3 om 20 u.) (Schoeters) Berchem - SK Beveren (21.3 om 20 u.) (Soenens) n Nationale SK Sint-Niklaas - SC Charleroi (Crucke) Eendracht Aalst - SK Tongeren (Van Langenhove) m Nationale A Eendracht Zele - VG Oostende (Segers) Stade Leuven - Jong Lede (Van den Wijngaert) Bevordering A VW Hamme - Bornem (Ricco) I Provinciale Latem - KAV Dendermonde (De Witte) SK Lebbeke - Haaltert (Praet) Kemzeke - Racing Wetteren (Lippens L.) Lokerse - Lovendegem (De Saedeleer) II Provinciale A Gandasparta - Temse (Kielemoes) Oostakker - Sint-Pauwels (Lambrecht J.) Maldegem - Excelsior (Van Acker A.) Vrasene - St.-Gillis-Waas (Tanghe) Destelbergen - Robur (De Wispelaere) II Provinciale B Oudegem - Nederename (Anné) Buggenhout - Appelterre (Staes M.) Eendracht Meldert - Gavere (De Clippeleer) Standaard Wetteren - SK Aalst (Lavent) m Provinciale C Herzele - Bambrugge (De Ruyck) Burst - Nieuwerkerken (Notebaert) Mere - Sparta Geraardsbergen (Van der Sijpt) Voorde - Terjoden (Redant) Hl Provinciale D Klinge - Waasmunster (Strijpens) Stekene - Wieze (Van de Winckel) Grembergen - Sinaai (Van Herreweghe) Eendracht St.-Gillis - Thor Meldert (Van Cauwen- berghe) Baasrode - Berlare (Lievens) Melsele - Haasdonk (De Winne) Kallo - Bazel (Van der Eecken) Wilskracht Moorsel - HO Kalken (Van Damme) IV Provinciale C Tenstar Melle - Schellebelle (Cornelis) Dyn. Beervelde - SK Overmere (Wauters) Valentino's Overmere - SV Oostakker (Burm) IV Provinciale G Iddergem - Oordegem (Drieghe) Massemen - Serskamp (Moreel) Welle - Smetlede (Van Extergem) Edixvelde - Erondegem (Mees) Olympia Wetteren - Erpe (Dobbelaere) IV Provinciale H Doggen - Rapid Lebbeke (Dierickx P.) Baardegem - Herdersem (Speleers) Lutterzele - Erembodegem (Moons) Boon wijk - Opdorp (Steels) Appels - Opstal (De Kimpe) Schoonaarde - Wichelen (Teugels) Gijzegem - Hofstade (Lauwers) IV Provinciale I Moerbeke - Verrebroek (Reyniers) Kieldrecht - Straatje Stekene (Van Gasse) Eksaarde - White Boys (Roelandt) Hoogeinde - Gerda (Samson) Klein Laar Vrasene - Meerdonk (Van Boxlaer) Rupelmonde - Kruibeke (Van Droogenbroeck An) SK Lokeren - Heikant Zele (Bracke) Uefa's (10u30) Klub Brugge - SC Lokeren (10 u.) (Commeyne) Harelbeke - E. Aalst (10 u.) (De Frene) SK Beveren - Lierse (Taeleman) Provinciale Juniores (10 u.) Lede - E. Aalst (De Vlieger) Beveren - Zele (Wauters A.) SC Lokeren - SK Sint-Niklaas (Nevens) Zottegem - Hamme (De Ridder E.) Provinciale scholieren (10 u.) Lede - E. Aalst (Asselman) Beveren - Zele (Busschaert) SC Lokeren - SK Sint-Niklaas (Van Zele) Zottegem - Hamme (Broodcorens)

De Voorpost | 1981 | | pagina 23