Freddy Cornelis«Populariteit van het handbal stijgt gestadig Frans Van Der Veken, de Vlaamse rugbypionier Speelt voor Avanti en de nationale ploeg, traint Atilla Temse «Freddy, een voorbeeld)' KBC Buggenhout onttroont leid 'Het begon 20 jaar geleden bij Alfa St.-Gillis... Zowat 20 jaar geleden werden te St.-Gillis Dender- monde de handen in elkaar geslagen om een rug by klub op te richten. De initiatiefnemers Pol De Visscher, Frans Michem, Lievin Van Boxtael en Pros Seger om er maar enkele te noemen, kregen onmiddellijk ook Lebbeekse steun van Frans Van der Veken. Deze toen 38-jarige all-round sportman was op slag en slinger tot over de kop verliefd geraakt op deze voor de streek praktisch onbekende discipline, die hij om zijn eigen uitspraak te gebruiken «een echte mannensport» noemde. Frans Van der Veken had het zodanig te pakken dat hij in tegenstelling tot de andere Alfa-leden, er onmiddellijk met volle kracht tegenaan ging. De twee wekelijkse trainingen met de ploeg bleken hem verre van voldoende om zijn honger te stillen. Hij zocht en vond kontakt bij Asub, Scab en Anderlecht, waar hij da.n ook de oefeningen als toemaatje gingen volgen. In zeer korte tijd stak Frans Van der Veken heel wat aan rugbyerva- ■ring op, zodat de St.-Gil- lisse Alfa-jongens best naar hun «senior» kon den opkijken. Geen won der dan ook dat het bij de St.-Gillisse klub vlot van stapel üep. Na twee seizoenen reeds promo veerde de ploeg en haal de zelfs de bekerfinale. Hier zat stoere Frans voor heel wat tussen. Na zich drie volle seizoe nen volledig te hebben ingezet voor zijn per soonlijke vervolmaking als rugbyman, kreeg Frans Van der Veken een eerste erkenning vanwege de Belgische rugbybond met zijn op name in de Belgische na tionale ploeg. Ondertus sen was Frans ook tot de vaststelling gekomen dat België om in de rug- bysport vooruit te ko men enkele goede trai ners kon gebruiken. Naast zijn reeds drukke bedrijvigheid op en om de rugbyvelden ging hij dan ook op jacht achter een trainersdiploma, dat hij met brio behaalde en als supplement de ge lukwensen van de Belgi sche rugbybond mee kreeg. Frans Van der Veken speelde toen voor Standard Luik en trok samen met Asub en An derlecht als gastspeler en met de nationale ploeg door alle Europese landen. Na deze eerste Europese trip besloot Van der Ve ken zo snel mogelijk over te gaan tot de op richting van een eerste Belgische rugbyschool waar jongens van 8 tot 12 jaar zouden kunnen worden opgeleid tot vol waardige spelers. Hij kreeg deze kans bij Avia Brussel en ging er sa men met zijn trouwe vriend en medewerker, de schot Tom Morris, van start. Het werd een sukses over de ganse lijn. Meer dan zeven jaar heeft voornoemd duo de leiding gehad van deze school. Frans Van der Veken noemt het een on vergetelijke tijd. Een prachtkerel was Morris. Uit deze school groeide een Aviajeugdploeg waarmede heel wat Eu ropese suk8essen wer den behaald. Zelfs tegen de juniores van het be faamde Clermont-Fer rand en de cracks uit Cardiff bleven de Avia- jongens aan de winnen de hand. Het was uiteraard ook de periode waarin Frans Van der Veken als trai ner de nieuwe klub Don Bosco Antwerpen bege leidde en hielp van de grond komen. Het was de glorieperiode van de Lebbeken aar, die hier naast ook nog de kracht en tijd vond om Coq Mo- san te trainen. Het was de periode dat Frans zes dagen van de week op de rugbyvelden door bracht, drie ploegen trainde en op zondag in de kompetitie aantrad. De jaren vlogen voorbij en op deze Vlaamse rug- bypionier bleek niet de «■minste sleet te komen. Met de tijd verdween hij wel uit de kompetitie op het hoogste niveau, maar vandaag de dag weet hij nog heel sterk uit te halen bij de vetera nen. Op een manier zelfs om veel jongeren te doen blozen. bondsverantwoorde lijke was hij in 1978 een maand in Argentinië met de selektie van de Brusselse Universitei ten. Met uiteraard wed strijden te Buenos Aires, Cordoba enz. met volle stadions en een geweldi ge sfeer. Terug naar St.-Gillis Momenteel is Frans Van der Veken opnieuw trai ner te St.-Gillis Dender- monde. Niet van Alfa, waarmee hij zijn eerste suksessen boekte en waar het twintig jaar ge leden allemaal begon. Wel bij Zenith, de jonge ploeg die volgens Frans Van der Veken nog dit seizoen de doorbraak kan forceren. Om de ei gen konditie op peil te houden blijft hij zelf ak- tief als speler bij B.O.L- .R.A. (Belgium Old Lions Rugby Ass.). De beste herinneringen uit zijn rijk gevulde rug- bycarrière heeft hij uit zijn trainersperiode bij Avia. Hij loodste er zijn ploeg naar de finale waarin tegen het toe nmalig onklopbaar An derlecht met 16-12 ver loren werd. Uiteraard ook aan de seizoenen 1974, 75 en 76 toen hij met Coq Mosan, Luik kampioen werd. Als enige Vlaming in de ploeg heeft hij nooit moeilijkheden gehad met de vurige Luike naars. Wel kwam het bij Frans Van der Veken vreemd over door de di recteur-generaal van de F.N. fabrieken een ere- plakket te worden in de hand gestopt met als kroon een vurige Waalse haan. Zijn grootste ontgooche ling kende hij in de fina le tussen Asub en Buc. Als trainer van Buc had hij op de eindzege gere kend om het seizoen 1977-78 af te ronden. Het werd een 11-9 ne derlaag en zulks kwam hard aan. Verdere toekomst Volgens Frans Van der Veken kan het Belgisch rugby in de komende ja ren verder doorbreken. Na de vijf Europese gro ten, Engeland, Schot land, Ierland, Frankrijk en Roemenië volgen Rusland, Japan, Italië, Nederland en Yoego-Sla- vie in de B-reeks. België zelf leidt momenteel in de C-reeks en maakt een beste kans om bij voor noemde landen te ko men aalsuiten. Er zijn momenteel zowat 2000 rugbyspelers in ons land en vooral bij de jeugd staat er een ruime belangstelling. In dit verband wordt trouwens een flinke inspanning geleverd op liefhebbers vanaf de leeftijd van 8 jaar af op te vangen. Wie zich sportief wil uitleven als echte liefhebber in een geest van fair-play en respekt wil opbren gen voor de tegenstan der, hoort in het rugby- huishouden thuis. Rug by is troüwens ook een sport waarin klassever- schil nooit tot uiting komt en waarin kollecti- viteit doorslaggevend is. Om de doorbraak moge lijk te maken, blijft deze rugby-veteraan hopen op het begrip van de ge meentelijke overheden en de steun van de pers. «Mijn wens en doel blijft voor alles van deze jonge rugbyfans «echte» man nen te maken, die het ideaal verder moeten uitdragen. «En dat zulks in de nabije toe komst kan waar ge maakt, blijkt uit de re sultaten die de jongste jaren met de nationale ploeg uit de bus zijn ge komen en de aangroei ende belangstelling, vooral in het Vlaamse land. Trouwens klep pers als Frans Van der Veken zijn niet zinnens in de eerstkomende ja ren aan afremmen te denken. Als adviseur en lid van de beroepskom missie van de Belgische Rugbybond en als trai ner van Zenith kan hij nog heel wat aan nuttig werk verrichten. Trou wens uit de rugbysfeer geraakt hij niet zo ge makkelijk los, gezien Van der Veken «junior» op weg is de voetstappen van zijn vader te druk ken. Op elfjarige leeftijd zagen we hem reeds een eerste klassewedstrijd leiden tussen Alfa en Buc. Daarna werd hij uiteraard een der leer- gierigsten in de Avia- school. Hij bracht het snel tot internationaal junior wat hem onverge telijke reizen bezorgde door Europa en wed strijden in stadions met vaak meer dan 40.000 toeschouwers. Hij werd uiteraard ook snel opge merkt in het buitenland en als dusdanig door de Franse federatie op een stage uitgenodigd. Thans is Van der Veken «junior» reeds uitge groeid tot een van de va ste waarden in onze na tionale seniorsploeg, en heeft op 23-jarige leef- Rugby? Het aantal streekploegen blijft tot het minimum beperkt. Alleen Dendermonde komt af en toe in de belangstelling, doch de grote volksto naar de matchen is er niet... tijd nog een ganse rug- bycarrière voor de boeg. Vader Van der Veken, door kenners ook we ieens de Van Moer van het rugby genoemd, wil thans al zijn krachten wijden aan Zenith. Met de geest die de Zenithers bezielt, moet het moge lijk zijn de rugby sport in het Dendermondse op relatief korte periode zijn vroegere standing te doen herwinnen. Trouwens, met een der gelijke trainer als voor beeld, heeft niemand verdere aansporing no dig. Het kan enkel be paalde oud-spelers aan zetten het opnieuw te proberen om de plaatse lijke jeugd ook verder te stimuleren. Wordt de aanpak op zeer jeugdige leeftij d vooropgesteld dan zijn we van oordeel dat het vooral de inzet om het doel te bereiken wat van doorslagge 9er aard is om te Hier kan de persooijjj!" Frans Van der Vi j Vl nogmaals tot voor tuur worden gesteld a )at onbaatzuchtige a |S 0 man, die eerder opl rgec leeftijd gestart schitterend wist maken. Freddy Cornelis (24) is in het dagelijks leven installateur bij de R. T. T. Hij speelt niet alleen handbal bij Avanti Lebbeke, maar ontpopte zich tevens tot een vaste waarde in de nationale ploeg. Bovendien traint hij Atilla Temse. het team waar hij destijds met handballen begon. Een zwaarbeladen sportief programma dus, te zwaar wellicht. Of dat alles nog wel te kombineren valt: de trainingen, de wedstrijden (die in het buitenland niet te vergeten), het trainen van een team? «Moeilijk,» beaamt Corne lis. Toen hij zowat tien jaar terug debuteerde diende Freddy zich tot trainen te beperken, voor matchen was hij immers nog te jong. ATILLA TEMSE Bij het einde van de jaren zestig, begin zeventig, speelde Avanti Lebbeke zijn «thuiswedstrijden» in Tem se. Toen stak de plaatselij ke Chiro met een handbal- ploeg van wal: Atilla Tem se. Trainer in die begin periode van Atilla Temse was Johan Keppens. Na een jaar werd Cornelis vol waardig bij Temse ingelijfd en ging aan wedstrijden deelnemen. In 1973 promo veerde de klub naar derde nationale. Renaat Moeyer- soon trainde toen Temse. Moeyersoon was later een tijd lang trainer-coach bij Lebbeke en is thans sport verslaggever. Seizoen na seizoen was het voor Atilla Temse een gevecht om in voornoemde afdeling te blijven. Uiteindelijk degra deerde de ploeg. In dat jaar (1978) kwam de transfer naar Avanti Lebbe ke er voor Freddy Cornelis. Er waren reeds eerder kon takten geweest (1973-74), maar die waren afgespron gen omwille van het feit dat Freddy niet over eigen transport beschikte. was evenwel dat we de Belgische Beker wisten te veroveren ten nadele van landskampioen Mechelen. Daarmee plaatsten we een orgelpunt op een uitste kend seizoen. Ik moet toe geven dat de transfer van derde naar eerste nationale een grote stap betekende. Toch is dat eerste jaar erg meegevallen.» Het daaropvolgend seizoen (79-80) werd Avanti tweede in de kompetitie, na een nederlaag in de testwed strijd tegen Neerpelt, met slechts één doelpunt ver schil. Tegenwoordig gaat het Avanti Lebbeke niet voor de wind wat de nationale kom petitie betreft. Wél heeft de ploeg van trainer Eddy De Smedt bekerambities. Door de beker te veroveren kan volgend seizoen Europees gespeeld NATIONALE PLOEG Viermaal werd Freddy Cor- nis gedurende het seizoen 79-80 opgeroepen voor de nationale ploeg. Toen raak te hij echter gewond. In het nu aan gang zijnde seizoen is hij evenwel een vaste waarde geworden in het Belgische team. Freddy Cornelis: «Iedere ploeg heeft zijn eigen speelwijze. In het nationale team worden spe lers met een verschillende speeltrant samengebracht, wat niet zelden tot proble men leidt. Niettemin be schikken we thans over een goed. homogeen team.« Cornelis speelde dit sei zoen ook al drie keer in het buitenland. In IJsland ook, waar handbal, op voetbal na. de populairste sport is. We vragen hem waarom handbal bij ons geen al te grote belangstelling ge niet: Onze sporttak is de laatste jaren populairder geworden. Steeds meer ploegen worden gevormd. De vooruitgang geschiedt niet met rasse schreden, maar toch». Trainer De Smedt van Avan ti Lebbeke is tevens trainer van de nationale ploeg. Een man met een klare kijk. «Hij stelt steeds het beste team samen. Het bevoordeligen van spelers van Avanti is er zeker niet bij,» aldus Fred dy Cornelis. In 1982 worden de C-Wereldkampioen- schappen georganiseerd. dit, nach Naar aanleiding van het gesprek dat we m sportman Cornelis hadden, polsten we ook even i trainer. Eddy De Smedt: Freddy is een voorbei van een ploegspeler. Het spreekt vanzelf dat at zi overgang van Temse naar Lebbeke niet gemakkei iel f was. De kloof tussen derde en eerste nationale biezonder groot. Ik herinner me nog dat Freó tijdens de eerste trainingen bij Avanti veel he qfgezien. Maar na ongeveer drie maanden was reeds uitgegroeid tot een volwaardig kern speler, dit ogenblik is hij één van de beste verdedigers België. Dit seizoen hebben we hem, wat Avafci betreft, meer als opbouwspeler ingezet. In nationale ploeg komt hij echter vooralsnog beter zijn recht als typeverdediger. R. KRACHTBAL aper de Frar het Freddy Cornelis. via de Chiro bij het handbal terecht gekomen, (c) Met de huidige ploeg Ook wat de nationale ploeg zouden we naar de B-groep aangaat, worden enkel de moeten kunnen promove- verplaatsingskosten ver ren,» meent Cornelis, «dat goed.» zou een groot sukses bete- Handbal op drie fronten, kenen. Het is dan meteen ook DE doelstelling waar de nationale ploeg naar toe leeft. TRAINER BIJ TEMSE vergt dat niet teveel? «Het is een feit,» zegt Freddy Cornelis, «dat het trainen en matchen spelen voor zowel Avanti als voor de nationale selektie enerzijds en het coachen van Atilla Atilla Temse heeft dit sei- anderzijds, steeds moeilij- zoen uitzicht op promotie, ker te rijmen valt. Je moet AVANTI LEBBEKE Het eerste seizoen bij Avan ti was er een met optie. Freddy: «Er waren toen nogal wat gekwetste spe lers zodat ik prompt in de eerste ploeg werd gedropt. Ik werd er ook onmiddellijk aanvaard. De mentaliteit was prima bij Avanti. De tweede match was al met een het toptreffen tegen Sasja. Ik verdedigde goed en kon ook nog een doel punt maken, toen we met vier in het veld stonden. Dat seizoen eindigden we op de Freddy Cornelis: vijfde plaats. Het mooiste De ploeg draait goed, de motivatie is er weer, dat was niet het geval toen Freddy Cornelis drie jaar terug het aanbod aannam om z'n «oude ploeg» te gaan trainen. «Temse speelde ronduit slecht. Het tweede jaar ging het merke lijk beter. Nu natuurlijk hopen we als eerste het seizoen af te sluiten, we zijn op de goeie weg.» tenslotte ook de nodige tijd voor je gezin kunnen vrij maken.» Renaat VERMEIREN In derde afdeling C stond dit weekend de derby Sint- Amands - Buggenhout op het programma, welke niet onopgemerkt kan blijven. De Buggenhoutse spelers waren ondanks de afwezig heid van Ruddy Van Verre erg gemotiveerd om bij de leiders te gaan winnen Sint-Amands moest het stellen zonder achterspeler, wat het in verdediging erg moeilijk maakte, maar de eerste tien minuten ging al les goed en het spel bleef opgaan tot 8-8. Vanaf het kwartier begon Buggenhout het tempo op te drijven om via de sterk spelende Bart Willockx en Dirk Stallaert uit te lopen tot 9-13 bij de rust. Ook in de tweede helft bleef Bug genhout goed draaien en de verre worpen van Robert Brusselmans (Sint- Amands) vonden sti goed verdedigende E of Verest en Tilley o !et weg. De Buggenhoutse i bleef goed en BugdËL^J behaalde in deze bela ke wedstrijd een overwinning. Ge Ier w land i 2e afdeling Jabbeke - KBC Buggenhout ü^vijde Een verzwakt Bugge startte zeer sterk tege tusse beke De score bleef |faat opgaan tot 5-5. Na I "kou fouten moest Bugge de rol lossen. Bij d( 1 st was het dan ook 14-1 'end de appelsientjes kon genhout het zeer 'dor tempo nog even volhfl maar moest dan wee meesterschap van Ja ondergaan. Eindstan epast iang< Éentei É?e rr Tijda was promoveren.» (rdg) <We moeten naar de B-groep zien te TEVEEL? Gemiddeld drie avonden per week is Freddy Cornelis van huis weg om zelf te oefenen of om Temse te trainen. En dan zijn er ook nog de wedstrijden. «Ik doe het louter voor de sport, voor geld moet je trouwens niet aan handbal doen. In gans de kompetitie zijn er slechts enkele spe lers die betaald worden. Bij Avanti is er geen enkele die £>/c Staes, nationaal judokampioen, werd ontvangen op het kasteel C aan handbal geld verdient. £r/c woont in Melsele doch is aangesloten te Zwijndrecht. Iv 32 - 20.3.1981 - De Voorpost

De Voorpost | 1981 | | pagina 32