Kansen en opdrachten kleine KC in Vlaanderen «VERLAKKEN» HOUDEN FAMILIEFEEST GAAN WERKLOZEN j OVER TOT AKTIE? UIT DE KNOEI MET DE GROEI «BESTE JUNI0RK( MIDDENSTANDS OPLEIDING» De naam Van Poelvoorde weerklinkt A.C.V. roept ze vandaag op naar 't Groen Kruis DANSEN IN «T BEUKENHOF» Netwerk officieel geopend 4 - 20.3.1981 - De Voorpost Als jonge kerel trok de pallieter Jan Van Poelvoorde weg urt zijn geboortestad Tielt om te huwen met Virginie D'Hondt uit Herdersem. Zij vestigden zich in het Aalsterse, op de Zoutstraatpoort, de huidige Geraardsbergsestraat. In 1901 kwam er een eerste kindje, Miel, en het gezin groeide stelselmatig. In 1912 zag de zesde en laatste telg Louis, het levenslicht. Ondertussen waren ook Antoinette, Maria, Charel en Benoit het gezin komen verrijken. Niettegenstaande drie van de zes kinderen op latere leeftijd uitzwermden naar andere streken blijft de naam Van Poelvoorde een begrip in de Denderstreek. De oudsten herinneren zich wellicht nog het roemrijke kaatskwartet Miel-Charel- Benoit-Louis dat in de gou den twintiger jaren en in het begin van de jaren dertig hoogtij vierde. Op «de kat» (het Vredeplein) en «de ko- lenmarkt» (het Esplanade plein) begeesterden zij het steeds talrijk opkomend pul- biek. In de kaatssport be hoorden zij tot de betere spelers van het land en mee rmaals dienden de Van Poel voordes wedstrijden te be twisten in Frankrijk. Alle top- ploegen (meestal Waalse) vreesden de club van de Aal sterse Houtmarkt waarin verscheidene zonen van Jan Van Poelvoorde hun glorie periode kenden. In het dagelijkse leven volg den zif allen de voetsporen van hun vader en waren be kenden op alle grote mark ten in het Vlaamse land. Vanuit Aalst trokken zij in de vroege ochtenduren naar al le windstreken. Ninove, Eek- lo, Geraardsbergen, zelfs tot in Limburg ging de reis om de waar aan de man te bren gen. De Van Poelvoordes danken de naam «verlak ken» dan ook aan de produk- ten die zij verhandelden. Jan en zijn kinderen verkochten immers allerlei huisgerei en «verlakte» benodigdheden, van eetserviezen tot water potten toe. De kinderen zwermen uit In 1933 overlijden Jan Van Poelvoorde en Virginie D'Hondt kort na elkaar. Miel is een jaar vroeger getrouwd en in de daaropvolgende ja ren verlaten de kinderen één na één het ouderlijke huis. Toch blijven allen nauw met elkaar samenwerken en de markten worden onder me kaar verdeeld. De samenwerking tussen zes koppige en vastberaden Van Poelvoordes loopt ech ter wel al eens spaak en iedereen gaat zijn eigen weg. Alhoewel door me ningsverschillen gescheiden konden de «verlakken» hun afkomst niet ontkennen en bleef een onzichtbara band hen samenhouden. Een zinssnede uit een veel gelezen dagblad, daterend van 1961, kunnen wij hierbij als bewijsmateriaal citeren: «Nu moet ge alleen maar de bet Meerdere akties, kongresbesluiten en vakbondsmededelin gen wijzen erop dat er in de arbeidersbeweging iets aan het roeren is ten overstaan vooral van de massa werklozen. Het zit de vakbonden al lang dwars dat er zo weinig van een tewerkstellingsbeleid in huis komt en de werkloosheid al maar groter wordt. Vandaag echter worden de mensen liggende op om op heteb' die werkloos zijn bovendien nog bedreigd in hun recht op werkloosheidsvergoeding en dat doet, volgens het A.C.V., de maat overlopen. kan zijn werkgever ni< telen». Het zal dus ijvoi moeten gebeuren. Het A.C.V". roept alle zen van Groot-Aalst ei Jan Van Poelvoorde (1876-1933) Op de kolenmarkt: de Van Poelvoordes als sportieve trekpleister 1927). Het hele Arbeid en Kunstteam. (Per) sterke banden kennen welke de Van Poelvoordes verenig den om U rekenschap te ge ven hoe...» De Van Poelvoordes voet ballen Bovenstaand citaat pikten wij uit een tekst geschreven op 6 november 1961, daags na de voor Eendracht Aalst rampzalige voetbalwedstrijd tegen Standard Luik. Scheidsrechter Blavier, een vlaamsonkundige Waal, stuurde vrij willekeurig vijf thuisspelers naar de kleed kamers en Aalst verloor met 0-3. Bij de vijf uitgewezenen behoorden Jan en Antoine Van Poelvoorde, allebei zoons van Louis. Jan en An toine liepen een lange schor sing op en Eendracht degra deerde dat seizoen naar tweede klasse. De gebroe ders Van Poelvoorde, nauw verbonden met het Aalster- se voetbalgebeuren, hadden er mede voor gezorgd dat de club tot eerste nationale was opgeklommen. Na het sei zoen 61-62 gingen Jan (Whi te Star) en Antoine (Club Op dinsdag 10 maart II. had in de lokalen van de Bank Brussel Lambert te Aalst een uiterst interessante voor dracht plaats, van een kwaliteit zoals er de laatste tijd nog weinig plaats vinden. Als spreker was namelijk niemand minder dan professor dr. L. Baeck, Dekaan van de Fakulteit der Ekonomische en Toegepaste Ekonomische Weten schappen van de Katholieke Universiteit Leuven, uitgeno digd. Het thema waarover gehandeld werd was: «Uit de knoei met de ekonomische groei». De uiteenzetting door de uiterst eminente spreker, die zowel op nationaal als op internationaal vlak ten zeerste gewaardeerd wordt, was zo boeiend dat niemand van de talrijke aanwezigen zich ook maar één ogenblik verveeld heeft. Tijdens de periode 1945-73, aldus Prof. Baeck, hebben de West-Europese ekonomiën een lange groeigolf genoten, waarnaar we nu met enig heimwee op terugblikken. De nationale koek groeide gestadig en alleriei sociale en kulturele nutsvoorzienin gen voor oud en jong wer den uitgebouwd. Het onder wijs kende een expansie zonder weerga. Vele men sen hadden het nog nooit zo goed gehad. De na-oorlogse ontwikkeling van de West- Europese lan den steunde meer bepaald op het min of meer onbe twist leiderschap van de Ver enigde Staten op politiek en militair vlak, met gedeeltelij ke overname, in West-Euro pa van het Amerikaanse mo del. Voorts was ook de inter nationalisering van de eko- nomie van groot belang. Vooral ons land was in de periode 1955-75 een voor- keurland voor multinationa le bedrijven. België heeft dus een belangrijke transna tionale sektor die groten deels ontsnapt aan het na tionaal beleid. In dezelfde periode werd de welvaartstaat uitgebouwd, wat in feite een sociale kor- rektie bracht aan de ekono mische wetmatigheid van de marktekonomie. Tevens werd een gemengde ekono- mie uitgebouwd waarbij de overheid en de sociale part ners de ekonomie gaan lei den. In feite betekent dit vol gens prof. Baeck de geruis loze vestiging van een neo- korporatistisch bestel, waar bij het parlement buiten spel wordt gezet. Sinds 1973-74 hebben er zich opeenvolgende schok golven zoals de olieprijslift, valutakrisissen, inflatie en industriële recessie met te rugval in de werkloosheid gemanifesteerd. De ekono mie bevindt zich sindsdien in een eerder depressieve toestand met slappe groei cijfers en met onrustwekken de onevenwichten in de overheidsmiddelen, de so ciale fondsen, in de beta lingsbalans, op de arbeids markt, enz. Er is duidelijk iets mis gelo pen. En iedereen voelt wel dat het hier niet over een kortstondig konjunktuurrim- peltje gaat, maar dat de de pressieve toestand van de ekonomie dieper wortelt. Wat is dan misgelopen? Percepties van de krisis De oorzaak van de krisis wordt door de verschillende maatschappelijke groepen telkens opnieuw ergens an ders gezocht. We hebben dus verschillende «scholen» of perceptiestrukturen. 1. De fiskale depressie-visie. De belastingen zijn enorm toegenomen door de stille belastingskoffer die inflatie noemt. De fiskale afname drukt nu te zwaar door en tast de draagkracht van de ekonomische agenten (voor al van de bedrijven) aan. Ten einde dit op te lossen zou een selektieve belastings vermindering nodig zijn. 2. De te ver doorgedreven verstaatsing en de ongerem de ontwikkeling van het sub sidiëringssyndroom. Niette genstaande de enorm toege nomen middelen, is de kas van de overheid en ook van vele sociale fondsen niet al leen leeg maar ook in defi- ciet. Voorlopig redt men zich met binnenlandse en buiten landse leningen, maar we evolueren nu zeer snel naar de onbetaalbaarheid van on ze te bloemrijke welvaart staat. Een ontvetting van de overheid en een selektieve uitzuivering van de sociale uitschieters dringt zich op. 3. De loonlasten-visie. De ex pansieve golf van de jaren vijftig en zestig veroorzaakte een algemeen arbeidstekort met forse optrekking van de lonen en wedden. De stij gende arbeidslasten van de bedrijven hebben de inter nationale kompetitiviteit van de bedrijven aangetast. In een land dat ongeveer de helft van zijn produktie uit voert is deze evolutie een uitvoerdrukkende faktor. De oplossing is hier een aange paste inkomenspolitiek. 4. De monetaristische visie. Volgens deze strekking is het onbeheerst monetair beleid dat eerst goedkoop geld inspuit met inflatie als ge volg en dan sterk deflatoir afremt van de nationale banken de schuldige. Vol gens de monetaristen kweekt gezond geld een ge zonde ekonomie. 5. Volgens een nog andere strekking is het «korporati- sche» bestel de oorzaak van de ziekte. De overheid en de sociale partners hebben de ekonomie «overgeregu leerd» en «overbelast» met allerlei maatregelen, wetten, normen en voorschriften zo dat ons bestel is vastgelo pen naar een moeilijk te de- blokeren immobilisme. De oplossing wordt hier dan ge zien in het doorbreken van de overleg-oligarchie en het restaureren van demokra- tisch overleg, met aktievere inzet van de volksvertegen woordiging (parlement). 6. De «krisis van de produkti- viteit»- visie. In alle Wester se landen is er een groeiver traging in de produktiviteit. Ze wordt gezien als de ver schuiving van industriële naar dienstensektor, dit wil zeggen van hoge naar lage produktiviteitssektoren, te vens als de investeringskri- sis met als gevolg «veroude ring» in de produktiestruktu- ren en tenslotte wordt ze gezien als het teloorgaan van werk-ethas en opkomst van nieuwe waarden vooral bij de jongeren. 7. De krisis in het manage- mentsmodel. Volgens deze visie heeft niet alleen de overheid gefaald. Ook het management van de privé- sektor is behoudsgezind en innovatie-arm geworden. We zijn aan een algemene «verkalking» toe en de nieu we landen, alsook Japan, die zich dynamisch opstellen, nemen het industrieel initia tief van ons over. "Er moet dus meer risikonemend en innovatief ondernemers schap komen en minder bu- siness-administratien. Het voorbeeld van Japan toont daarenboven duidelijk aan dat de nieuwe schoen niet steeds op Amerikaanse leest moet worden geschoeid. Het geval België Bij nazicht van de statistie ken blijkt dat het geheel der bestedingen sneller toenam dan het nationaal produkt, met als gevolg extern defi- ciet en de opstapeling van de openbare schuld. Maar vooral de verschuiving in de bestedingskategoriën is merkwaardig, de konsump- tie is snel toegenomen ten koste van de produktieve ka pitaalvorming (investerin gen) en het extern surplus is omgeslagen tot deficiet. Brugge) hun geluk elders zoeken en wisten nog ettelij ke jaren mee te draaien aan de top van ons nationaal voetbal. Hun onverzettelijk karakter (typisch Van Poel voorde) bracht hen tot grote prestaties maar versperde hen tevens meermaals de weg om nog hoger (interna tionaal?) op te klimmen. Een radde tong Niet alleen door sportieve prestaties raakten de Van Poelvoordes bekend in en rond onze keizerlijke stede. Het merendeel van de fami lieleden leerde als marktkra merseen vlotte bespraakt heid aan zodat de «verlak ken» ietwat gevreesd wer den voor hun radde tong Wie van de familie hierbij de hoofdvogel afschiet kan moeilijk gesteld worden. Toch vernoemen we bij de top tien Miel en Antoinette. Verenigd Na vele jaren is het nu einde- Minister van Arbeid De Wulf heeft de vakbonden reeds geweerd bij de verdediging van de werklozen: hij heeft de Kommissie voor Advies afgeschaft, waar de vakbon den met de patroons en de werkloosheidsinspekteur bespraken wat er moest ge beuren met een bepaalde werkloze die schijnbaar te lang van de gemeenschaps- post had gedronken. Nu be slist de inspekteur op zijn eentje; de cijfers over de uit gesloten werklozen onderlij nen dat hij het op zijn eentje veel ijveriger doet dan wan neer de vakbondsmensen hem in zijn «jachtgebied» komen storen. Verbetering is daar niet merkbaar. De minister vindt zelfs dat men nog niet ver genoeg gaat. Vandaar dat hij met een bijzondere inspek- tiebrigade, die onder zijn be voegdheid valt, de diensten van de R.V.A. zelf nog eens extra wil kontroleren. De Wulf vindt dat er nog veel meer werklozen uit de werk loosheid moeten uitgesloten worden. Het kan volgens hem niet meer betaald wor den. De vrouwen vooral worden terug achter de kookpot geduwd. Intussen wordt ook ernstig in de portemonnee gesne den: vanaf 1 april staat er een nieuwe en strengere reglementering op touw die nu reeds door het A.C.V. wordt bestreden en waar voor deze vakbond andere voorstellen heeft gedaan. Maar de druk op de regering is blijkbaar niet voldoende. Vandaar dat het A.C.V. de werklozen tot aktie wil op roepen, juist zoals men dit doet in een bedrijf, maar met dit verschil: wie werkloos is vond - vrijdag 20 maar uur naar 't Groen Kna; komen. Het wordt een aktiekomitee ter zelfve ging dus, want wie nïc m de sloefen» komt won woon verstikt. Het A.C,£ er aan de werklozen h in hun rechten bed worden, wat de val voorstelt en hoe men s moet aktie voeren zo n iets van terecht wil bre i uitleggen. Het schijnt dat ook A.B.V.V. aan latere akti deelnemen - 1 april dichtbij. Naar de kongresbes van het A.C.V. van twe ken geleden te lezen, wij dus binnenkort eei ste grote nationale akti werklozen. Dat moet het A.C.V., anders zal d ne weerloze man en nog eens opdraaien, het niet erg genoeg is neer men als jongeri' 7 geen werk geraakt o!'jt men als oudere de wordt uitgestampt. i dra; ng, lijk zover. Het merendeel van de afstammelingen van Jan Van Poelvoorde en Virginie D'Hondt zullen er bij hun weerzien in de geboortestad Aalst een groot feest van maken, leder familielid, ou der dan 15 jaar, is uitgeno digd. Herinneringen en ster ke verhalen van weleer zul len opgehaald worden. An toinette, Maria, Miel en Cha rel komen in het licht van de schijnwerper te staan. Met weemoed denken we ook even terug aan Benoit en Louis, die te vroeg van ons zijn heengegaan. (J.G.) ie e leks In de leeftijd van nauwelijks 42 jaar overleed op 6 fi 1979 te leper de populaire en befaamde kok Paul Kei Na zijn dood werd dan ook door de Stichting «Vrl van Paul Kerckhof» het boek «Paul Kerckhof», een voor de gastronomie» uitgegeven. Deze uitgave we financieel sukses en het boni werd geplaatst tei periodisch een prijs «Paul Kerckhof» te kunnen toew Deze kok was een toonbeeld De wedstrijd is een van self-made-man. Door satie van de Federatfc' aanleg en inzet was hij opge- de Centra voor Vooi Niettegenstaande de toena me van de werkloosheid" en het koopkrachtverlies van de vroeger aktieven stelt men een stijging in de besteding, gekoppeld aan een grote im- portvraag. Onze uitvoer heeft op onvoldoende wijze gekompenseerd. We produ ceren nog te veel produkten die relatief minder worden gevraagd op de wereld markt, dus waarvan de inter nationale vraag aftakelt. Bo vendien zijn we onvoldoen de aanwezig in de nieuwe markten in volle expansie. De overheid zit met een stij gend tekort niettegenstaan de de sterke toename van de fiskale inkomsten: het over heidstekort (budget) be droeg 4,9% in 1970 en is in 1980 opgelopen tot 12% van het nationaal produkt. Kop pelt men het budget-deficit aan het tekort op de beta lingsbalans dan bekomt men het globale deficit. Sinds 1976 is dit opgelopen tot 460 miljard. Rekent men er de reserve-afvloei bij dan wordt dit een bedrag van 560 miljard. Enkele beleidsmaatregelen Te veel politieke beslissin gen verstoren de ekonomie, zodat we zouden een depoli- tisatie doorvoeren op alle ni veaus. In een mogelijke de valuatie ziet prof. Baeck het ook niet zitten. Het zou zelfs een slechte zaak zijn voor België. De voordelen die een devaluatie biedt zouden na melijk na maximaal één jaar volledig teniet gedaan zijn als gevolg van de grote be- stedingsdrang van de Belg. Aan net Belgisch indexsys teem zou daarentegen wel eens moeten gesleuteld worden. Er zou slechts een partiële indexaanpassing mogen zijn, in die zin dat de index fiskaal zuiver zou moe ten gemaakt worden. Aldus zou de overheids-geïmpul- seerde index tot het verle den behoren. Ten tweede zou de geïmporteerde prijs stijging moeten geweerd worden uit de index. Tot slot van zijn betoog deed professor Baeck nog een op roep tot hoop en vernieu wing. Onze ekonomie is ver kalkt. De Belg is te defensief en behoudsgezind ten op zichte van de uitdagingen die op ons afkomen. Men heeft te veel schrik van de vernieuwing. Om uit de krisis te geraken moet iets anders gepro beerd worden. We moeten echter vaststellen dat de Westerse wereld te veel ver moeid is. G.D.B. klommen tot de hoogste toppen in de gastronomie. De vrienden van Kerckhof zijn dan ook de mening toe gedaan dat zijn voorbeeld stimulerend moet werken voor alle jongeren die zich in dit beroep wensen te be kwamen. Om de twee jaar gaat een wedstrijd door voor de titel van «Eerste Juniorkok van de Belgische Hotelscholen». Oud-leerlingen van de Cen tra voor Middenstandsoplei ding die hun beroep via een erkend leerkontrakt en in de harde praktijk hebben ge leerd, zijn van deze wedstrijd uitgesloten. Om echter ook deze mensen een kans te geven aan een kulinaire wedstrijd met uit straling deel te nemen wordt thans overgegaan tot het or ganiseren van de wedstrijd «Beste Juniorkok van de Middenstandsopleiding» die met de Trofee Paul Kerckhof werd begiftigd. irt ittir de Vorming - Vlaam en meenschap, in samiek v king met de «Vriendden d Paul Kerckhof» en ght roepsvereniging Hore »t d« laureaat zal de titel lissit Juniorkok van de M|ting standsopleiding 1981 gen voeren en ontvan Sénp prijs Paul Kerckhof t wan drage van 30.000 fr. A id gens en meisjes, wer de in het restaurantbedi be< hun beroep geleerd herde via een erkend leered op en het getuigschrift v l wj schoold Kok-Restaura intin der hebben behaald, tijd boren zijn nè 31 dec laar 1950, kunnen mededii n. Meer informatie en h en C lement van de we ollec kunnen worden bekonhter het Vormingsinstituul en selstraat 33 te 8900 (tel. 057-20.12.27) of bi Troyer - Voorzitter vliet Federatie, CE.M.O.V. gaardveld 9, 9300 Aal 053-70.40.60). Virginie D'Hondt (1871-1933) Het Bestuur van de «Vriendenkring Onze Scho Stedelijk Onderwijsinstituut nr. 2, Binnenstraat 15 Aalst zou het zeer op prijs stellen u te mogen begi ten op haar «Lentebal» op zaterdag 21 maart. Het dansfeest heeft plaats in zaal Beukenhof, Lan straat 12 te Aalst. Voor animatie zorgt het orkest Jo Rocking. De deuren gaan open te 20 u en de dans begint te 2 Verder is er een tombola en is er mogelijkheid afzonderlijke zit- en drankgelegenheid. leelc beg eure tussc edev eurt egrc jen. i en a lisati van e bij r .1! niei n bi corte Vervolg van pag. 1 sprankelend muzikd baretspektakel brachtc °r nu eens meeslepend dan weer fel ontroere ook enkele keren fijn risch. NB.: Netwerk wil als hankelijk socio-kul Centrum groepennge onl verenigingen een steui de rug geven, want b in Aalst is er een duit 0rlicl behoefte aan een (kulturele) wind. Ko adressen: Guido De Bruyn, straat 44, Aalst of tel. 77.77.48. I stul nadc Willy Geldhof, Binnen ve dc 86, Aalst of tel.: 053-70, f) «H Guido Saey, A. Li (vroe straat 23, Aalst of tel en) hi 70.41.38. r wil 1 werv ie bi (jon iet a. iterre van rdeni bij 'egis* del ijl eds v aantc in vo heter ding eld P, erdei

De Voorpost | 1981 | | pagina 4