atste CMW IS SOCIALE DIENST BIJ UITSTEK IS EEN P.V.B.A. DE OPLOSSING? Werkt u ook aan uw stamboom? TOTAAL-DIENSTWEIGERAAR KOMT NAAR AALST evr. Blanckaert was uitstekende gids in doolhof van diensten De Voorpost - 20.3.1981 - 7 Jrem gebeurt niet zo vaak dat men zich als man verloren 'an l nt in één of andere debatavond. Meestal zijn het de izien iwen die schitteren door hun afwezigheid. Het omge- ken de was welhet geval op woensdagavond 11 februari jl. ig- 2 e bovenzaal van de Borse van Amsterdam waar Mevr. 'mdajsa Blanckaert de Aalsterse middenstandsvrouwen hep wijs trachtte te maken in de werking van het plaatse- Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn. Nii ver! Is bekend beschikt elke het OCMW besproken en L Opieente over een OCMW goedgekeurd. Hier wordt er :entji in feite instaat voor de tevens voor gezorgd dat de ngei ale politiek welke op het rekeningen van derden bij /enW dgebied gevoerd wordt, de gepaste persoon terecht- deze politiek er moet komen voor betaling, die jen wordt grotendeels Sociale dienst ïeld in de nieuwe kader- Het belangrijkste komitee is elen op de OCMW's die op 8 ongetwijfeld dit van de so- ;sme 1976 verscheen. Daarin ciale dienst, waar Mevr 'lt Ni l ondermeer dat iede- Blanckaert zitting in heeft, al zo recht heeft op sociale Daar komen zowel de aan- m h stverlening, en dat deze vragen om financiële hulp, iring stverlening in de meest bestaansminimum, borg- >an k |epaste vorm dient ver- stelling, mutualiteit als ge- g va d te worden zowel op zjns. en bejaardenhulp ter eers mratieve als op het pre- sprake.Bij elke vorm van ngevpve vlak. hulpverlening werd de nodi ge uitleg gegeven. Zo kwam Aalsterse OCMW be- het publiek te weten dat het Sea t uit 13 personen, verko-Aalsterse OCMW naast het j van pro rata het aantal ge- bestaansminimum wat op die! nteraadsleden. SP'er dit ogenblik 9.642 fr. voor mooiiin Vander Speeten is er een alleenstaande bedraagt itter van. Hij wordt bij- ook nog (indien noodzake- toei aan door zijn partijgeno- lijk) een bijkomende steun nsen Mbert De Winter (Aalst) verleent van fr. 5.000,- per nac! ddy Dierickx uit Hofsta- inwonend gezinslid. Soms is r op Verder wordt de meer- er eveneens een tussen- nzin eid gevormd door de komst in de huur van fr. pam 'ers Jan De Boeck uit 1.000,- per maand en een om Richard Goossens uit verwarmingsvergoeding in werkerken en Wilfried de winter. Herreweghe uit Gijze- «Soms zijn er mensen die en door de Volksuniërs niet toekomen» aldus Mevr. nse |ne Carlier uit Aalst en Blanckaert, maar dit schreef Heymans uit Meldert. zij vooral toe aan het feit dat :VP-oppositie wordt ge- sommigen niet bekwaam id door fraktieleider Ro- zijn om te budgeteren. Om De Pauw uit Baarde- misbruiken tegen te gaan Albert Mertens uit Hof- wordt er dan bijwijlen een Sa e, Armand De Veylder, eenvoudig voedselpakket Rousseau en Mevr. gegeven, of wordt er ge- Abo ckaert allen uit Aalst, vraagd dat de kliént zich iar b deze laatste op de ver- dagelijks bij het OCMW zou gehu ring mededeelde is de aanbieden, npen andhouding tussen de- Ook andere vormen van ele a adsleden uitstekend. Op hulpverlening worden door bah 'lak van de dienstverle- de meer dan 20 sociaal as- ïrg aan de burgers dient de sistenten of sociaal ver- jkhe lonlijke politiek trou- pleegsters werkzaam in de ado i aan de kant gezet te sociale dienst toegepast, ond^en. De goede sfeer Men denke hierbij aan het It ook bewerkstelligd zoeken van een huis, aan het 2 vin dat de vergaderingen in regel stellen van alle mo- 'ork, jesloten deuren gehou- gelijke administratieve for- llen i worden. «Bij ons is er maliteiten opdat de hulpbe- show nodig zoals in de hoevende zou kunnen geme enteraden» aldus ten van sommige sociale Blanckaert, die nog vergoedingen zoals kinder dat er soms wel eens bijslag, pensioen, werkloos- 'he Bjngsverschillen zijn tus- heid, enz. e raadsleden of de frak- Indien nodig wordt ook ge- lepen maar dat deze zorgd voor psycho-sociale rling bijgelegd worden, begeleiding. In dit verband inse ad vergadert éénmaal, wees het OCMW-raadslid elers i noodzakelijk twee- erop dat men in het hospi- 3 mu per maand. Daarbij taal op dit ogenblik gekon- in nog de vergaderin- fronteerd wordt met mini- gevoegd van de ver- mum twee zelfmoordpogin- gew ende speciale komi- gen per maand, meestal van vich- tien in totaal. Hiertoe jonge mensen onder de 30 n Am ren o.m. het komitee jaar. de werken, voor de Ie- Een opvallende verklaring nenp gen, voor de^ sociale was ook dat men in Aalst de voor financiën, voor geen bestaansminimum uit betaalt wanneer iemand zonder inkomsten is tenge volge van een schorsing van de werkloosheidsvergoedin gen door de RVA. Men oor deelt immers dat deze sank- tie uitgesproken werd we gens een fout van betrokke ne zelf. Dat er nog heel wat nood te leningen valt werd overdui delijk uit de verklaringen van het OCMW-raadslid zelf en uit de diskussie met de vrou wen in de zaal. ontd skenhuis, enz. uge VP-raadslid zelf is lid dank deze komitees, waar iet in zij dan ook uitvoerig vord:ag uitbracht. Fo1 tees ugsc er vooreerst het komi- 'aaru m ,je wer|<eni die zich loudt met het onder ren de dossiers van alle n die door het OCMW film^oerd worden. Dit gaat herstellingswerken, ruwbouw tot nieuw- waarbij vooral kan :ht worden aan de op- ig van het nieuw zie- uis aan de Siesegem- mmissie van de eigen- ïrken len bespreekt onder- naaqalle verpachtingen die ren aan OCMW-eigen- Plaatsingen De sociale dienst van het OCMW houdt zich niet al leen bezig met de hulpverle ning zelf maar eveneens met de plaatsing van kinderen en bejaarden. Wat de kinderen betreft be- Het Aalsterse schikt het OCMW over drie ns de is het W bezit aldus, zoals an- jevini identieke instellingen, eftijd heel wat eigendommen tehuizen o.a. te Gijzegem en Lebbeke. Daarbuiten wordt ook nog in pleeggezinnen aak r ij erfde in de tijd dat geplaatst. Naar de spreek- en zij wat rijken nog hun on- ster mededeelde zijn derge- erop.tide goederen over- el ui ten aan de COO om lijke plaatsingen zeer posi tief, en wensen de kinderen elijk hun ziekeheil af te ko- niet steeds goedwillig naar alisatfOp dit ogenblik erft hun ouders terug te gaan i in h vrijwel niets meer. Wel erwijsen af en toe eigendom- ardt. verkocht om aldus een Wat de bejaarden betreft, beschikt het OCMW over drie eigen rustoorden: St. al ouivan de kosten te kun- Lieven, Hopperank en St. af nai financieren voor de Job. De kostprijs bedraagt 450 fr. per dag en de bejaar den betalen 3/4 van hun pen sioen. De rest mogen zij be houden als zakgeld met een minimum van 1.800 fr. per Ze worden vooral de dos- maand. Indien zij eigendom- besproken van perso- men bezitten moeten zij wel de eigendomsakte overma ken aan het OCMW, die dan bij het overlijden de afreke- an ent van het nieuw hospi- voor ingen et komitee van de ?e dat ste zaken heeft Mevr. ker i kaert evenmin zitting I ren s sfee®ie hun rekeningen niet gelat n. Meermaals moet en, dt ij overgegaan worden e eig< oninvorderbaarverkla- ning opmaakt van de kosten eraan mede wegens het feit en deze terugvordert van de tme. «n in Aalst geen tus- •zen i mst vraagt aan de ali- hun b itieplichtigen, zijnde i erfenis. Dat op dit vlak heel wat mis bruiken bestaan is algemeen wel'ste plaats de ouders of geweten, en ook het CVP jestim 'en. In dit verband raadslid noemde er enkele ind e' 'e het raadslid zich uit- op. Zo worden heel wat hui- atie b? °hen voorstander van zen verkocht vooraleer de n in dl 'oering van de alimen- bejaarden hun aanvraag iolen. icht. Zij gafhierbij het doen tot plaatsing. Een an- eld van een onbetaal- der voorbeeld was een rijke ining van 190 fr. van dame uit Brussel, die enkele tend' d wiens zoon raads- tijd geleden naar Aalst >ekun( bij het Rekenhof is. kwam bij een familielid, ip wol besliste het OCMW, Wanneer al de bezittingen opv^de behoeftigheid van 0p waren, werd haar plaat- eschfl Irokkene zelf, deze kos- sing aangevraagd. Bij plaat- er ver to haren laste te ne- sing worden de overblijven- ht In het komitee van fi- de kosten dan gedragen )nde« to worden alle begro- door de gemeenschap ver en rekeningen van mits ook hier geen onder houdsplicht wordt toege past. Gezinshulp maaltijden Het Aalsterse OCMW be schikt over een uitgebreid team van gezins- en bejaar denhelpsters. Deze worden ingezet na een voorafgaand sociaal onderzoek ter plaat se. Mevr. Blanckaert wees in dit verband ook op het ver schil tussen een bejaarden helpster en een schoon maakster. Wat dit laatste be treft werd gemeld dat er in Aalst ook een poetsdienst bestaat. Waar deze vroeger gratis was, wordt nu een tus senkomst gevraagd varië rend tussen 8 fr. en 156 fr. per uur. Van deze poets- dienst werden tijdelijk 40 werkkrachten afgenomen, omdat zij aangenomen wer den in een BTK-projekt. Nu werd er terug een aanvraag gedaan zodat men binnen kort opnieuw zal kunnen van start gaan met voltallig per soneel. Naar aanleiding van een op merking uit de zaal, bekende Mevr. Blanckaert dat er ook op dit vlak misbruiken be staan. Het OCMW weet ech ter niet wanneer en waar. Daarom deed het raadslid een oproep om de misbrui ken terzake te signaleren aan de dienst. Een onderzoek volgt dan onmiddellijk. Aansluitend bij de poets- dienst beschikt men even eens over een klusjesdienst, die o.m. bestaat uit een loodgieter, schrijnwerker, elektricien, enz. Iedere be jaarde die een inkomen heeft beneden 20.000 fr. kan van deze dienst gebruik ma ken voorzover de werken niet kunnen uitgevoerd wor den, of van aard zijn om uitgevoerd te worden door een privé-persoon. Een andere dienst die tot deze sektor behoort is de dienst voor bedeling van warme maaltijden ten huize. De spreekster wees hierbij op het feit dat de maaltijden iedere dag vers zijn, en ge maakt worden in de keukens van de rusthuizen St. Job en Hopperank. Op dit ogenblik worden zowat 175 maaltij den per dag besteld. De kostprijs ervan varieert tus sen 25 en 100 fr. per dag. Over het eten schijnen trou wens weinig of geen klach ten te zijn. Ziekenhuis Zoals bekend beschikt het OCMW ook over een eigen hospitaal, met name het St. Elisabethziekenhuis. Dit be zit zowat 400 bedden ver spreid over de afdelingen in wendige ziekten, heelkunde, kindergeneeskunde, kraam inrichting en prematuren. Naar het oordeel van het CVP-raadslid is er een uitste kend team van specialisten werkzaam, waarvan sommi ge zelfs in Brussel en Parijs gevraagd worden. Wanneer men in een zaal verblijft is er geen opleg. In een tweeper soonskamer is er wel een opleg bij de dagprijs, terwijl men nog meer betaalt voor een éénpersoonskamer (300 fr. per dag). Hierbij mag de specialist nog zelf erelonen aanrekenen. De kostprijs per dag betaald door de mutua liteit bedraagt anderzijds 2600 fr. Dit hospitaal heeft een budget van ongeveer 408 miljoen, waarvan 71 mil joen tekort dat dient bijge legd te worden door de ge meenten. Ook hier nam Mevr. Blanckaert geen blad voor de mond toen zij ver klaarde dat iedereen weet da^ teveel personeel is dat da iij nog niet hard werkt. Men zit nu éénmaal met een overheidsdienst waar het personeel eens vast be noemd niet meer kan ontsla gen worden. Wel worden er regelmatig sankties getrof fen bij misbruiken door het bijzonder komitee voor het personeel. Dat dit komitee veel werk heeft is onvermij delijk als men weet dat het OCMW 700 personeelsleden tewerkstelt wat na de stad Aalst één van de grootste werkgevers is van het grondgebied. Naar Mevr. Blanckaert ook mededeelde zal éénmaal dat het ziekenhuis overgebracht werd naar de nieuwe gebou wen aan de Siesegemlaan, de bestaande gebouwen aan de Hertshage ingenomen worden door de bejaarden van het rustoord St. Lieven, welke nu nog in ouderwetse zalen verblijven. Zij had het hierbij over een echt «dra ma». Eerstelijnshulp Ook de nieuwe dienst eer stelijnshulp werd bespro ken. Deze is alle dagen be reikbaar op het nummer 21.23.91 (post 194) tussen 7 en 20 uur. De zaterdag werkt men er van 8 u tot 13u30. Deze eerstelijnshulp zorgt niet alleen voor de dringen de hulp die gevraagd wordt van buitenaf, maar zorgt te vens voor het onthaal van iedereen die zich op de so ciale dienst meldt. Op dit vlak vervult men een soort van verwijzingsrol naar de bevoegde dienst toe. Of de ze dienst geen overlapping vormt met de nieuwe Tele- dienst, die binnenkort te Aalst start, kon niet gezegd worden. Teledienst werkt trouwens vooral met vrijwil ligers, wat niet het geval is met de sociale dienst van het OCMW. Bij dit laatste speelt bij heel wat mensen ook nog het imago van de vroegere COO een grote rol. In dit verband deed Mevr. Blanckaert een warme op roep tot alle aanwezigen om zoveel mogelijk mensen die in een noodsituatie verkeren te signaleren aan het OCMW. Deze zal onmiddel lijk de nodige maatregelen treffen om hulp te bieden, voor zover betrokkene na tuurlijk deze hulp aanvaardt. Bestellingen Het laatste komitee waar Mevr. Blanckaert nog zitting in heeft, naast dit van de sociale dienst en van de wer ken, is dit van de bestellin gen. Deze zorgt voor alle no dige aankopen van waren, gaande van eten over be- ddegoed tot instrumenten voor de geneesheren. Wat het eten betreft wordt steeds gezorgd voor de laag ste prijs bij de beste kwali teit. In dit verband vernam het publiek dat het vlees re gelmatig gekontroleerd wordt door een veearts. De gastvrouw deelde ander zijds ook mee dat zij getrof fen werd door het groot aan tal zaken die dienen vervan gen te worden. «Ge kunt niet geloven wat er allemaal ge broken wordt» aldus de spreekster. Om ook hier mis bruiken tegen te gaan wor den maatregelen getroffen. Aldus dient iedere gebroken termometer terug binnenge bracht te worden bij de be voegde dienst vooraleer men een nieuwe krijgt. Ook heel wat dingen schijnen te verdwijnen zoals vuilzakken, die op een bepaald moment niet langer bedrukt werden met het embleem van het OCMW. Ondertussen werd aan dit euvel opnieuw ver holpen, zij het met welis waar iets hogere kosten. Alles bij elkaar blijkt uit de voordracht dat het OCMW van Aalst zich tenvolle be wust is van de belangrijke sociale taak die zij te vervul len heeft. De hulpverlening werd de jongste jaren op de meest diverse terreinen uit gebouwd, en waar nodig worden nieuwe initiatieven genomen. Maar anderzijds wordt men zich stilaan eveneens be wust van de financiële weerslag die dit alles op de Aalsterse belastingsbetaler heeft. Mede onder druk vaq de Aalsterse schepen van fi nanciën Van den Eede wordt aldus gezocht naar alle mo gelijke middelen waar kan bezuinigd worden, en tracht men beetje bij beetje een einde te stellen aan de talrij ke misbruiken, die ondanks alles nog steeds bestaan. VEHE Ten einde de KMO-ers in deze moeilijke tijden een maximum aan informatie en voorlichting te verschaffen werd door CEMOV-Aalst in samenwerking met de vzw Centrum voor Middengroepen, een seminarie op touw gezet met als thema: «De PVBA ten overstaan van de eenmanszaak». Het is de bedoeling om tijdens drie avon den de deelnemers enig inzicht te geven in de voor- en nadelen van een personenvennootschap met beperkte aansprakelijkheid. In die lessenreeks komen zowel de fiskale problemen aan bod, alsook alle mogelijke andere aspekten van een PVBA. Dat het seminarie een sukses is werd bewezen op woens dag 11 maart laatstleden, toen de eerste avond doorging in het Land van Riem aan de Grote Markt te Aalst. Een vervolgverhaal van Sylvain Van der Gucht Onder zeer ruime belang stelling werd op zeer des kundige, maar toch eenvou dige en begrijpbare wijze, door de heer Paul De Grauw aan de toehoorders een beid geschetst van de fiskale en boekhoudkundige aspekten van de PVBA. Er werd ge start met de becijfering van de fiskale voor- en nadelen. Dit gebeurde aan de hand van een konkreet voorbeeld, zodat elkeen de uiteenzet ting kon volgen. De bereke ningen van de personenbe lasting met globalisatie van de inkomsten en de sterke progressiviteit en deze van de PVBA onderworpen aan de vennootschapsbelasting waar de tarieven minder progressief zijn, werden naast elkaar gesteld. Hieruit kwam onmiddellijk de alge mene idee naar voor dat de vennootschap fiskaal de voordeligste vorm is. Door de vergelijking te ma ken - op basis van een reële situatie - tussen de een manszaak en de vennoot schap, verkregen de deelne mers onmiddellijk doorzicht in de fiskale toestand. Er werd echter wel gewezen op de gevaren van een dergelij ke vergelijking, zodat duide lijk werd dat de bekomen resultaten moeten gerelati veerd worden naar de per soonlijke situatie van elke aanwezige KMO-er. Als tweede deel van de avond werd een bondig overzicht gegeven van de werking van de vennoot schapsbelasting. Hierbij werd ondermeer gesproken over de bepaling van de fis kale winst waarbij de begrip pen «belastbare gereser veerde winsten, verworpen uitgaven en inkomsten uit belegde kapitalen» uit de doeken gedaan werden. De volgende avonden, waar van er reeds één plaats had op woensdag 18 maart en de laatste zal doorgaan op woensdag 1 april (geen a- prilgrap) te 19.30 u. in het «Land van Riem» aan de Grote Markt handelen over de niet fiskale aspekten van de PVBA. G.D.B. Heel wat mensen schijnen zich aan familiekunde, en konkreet gesteld dan aan het opmaken van hun stam boom, te interesseren. En niet van de minste. Zo bleek althans verleden week woensdag in «'t Apostel ken» waar de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde, afdeling Aalst, een flink bijgewoonde vergadering hield. Wegens omstandigheden was de afdeling een tweetal jaren inaktief doch voor een paar weken werd lot her stichting overgegaan met o.m. een merkwaardige voordracht door voorzitter Albert Clabots over «Ont staan en geschiedenis van onze oude parochieregi- sters». Afgevaardigden uit tal van Vlaamse steden wa ren hierbij aanwezig en be sloten werd maandelijks tel kens de eerste woensdag van de maand, in «'t Apos telken», Albrechtlaan te Aalst samen te komen. Na de zomervakantie ziet wellicht een brochure het licht over de «Parochieregi- sters». Een verrijking alles zins. Een tweemaandelijks tijd schrift «VVF-Agenda» wordt door de zorgen van sekreta- ris René Van Assche, uitge geven. Verleden woensdag kwam «Oud schrift» aan bod. Het kunnen lezen is voor elke geïnteresseerde een condi tio sine qua non want onver mijdelijk heeft men met ge schriften te doen uit vroege re tijden. Een ervaren fami- liekundige, intensief in deze branche aan de taak naast zijn aktiviteiten als heem kundige, Edgard Van Droo- genbroeck uit St.-Martens- Bodegem, wilde de aanwezi gen wegwijs maken in oude dokumenten en het vaak moeilijk geschrift ontcijfe ren. Gewoon op praktische manier door meegebrachte teksten door de aanwezigen, zo goed en zo kwaam als het kon, de teksten te laten ont cijferen. Ze kregen er alvast nog een huistaak bij. Dat het interessant was bleek uit de ijver waarmee de aanwezi gen aan het spellen gingen waarbij eerder tot matiging dan tot stimuleren moest worden geageerd. Voor wie belang stelt in het opmaken van de eigen stam boom is de heer Clabots graag bereid een achttal les sen aan dit onderwerp te wijden, een aaneenschake ling van praktische weetjes en tips. Onontbeerlijk om niet verloren te lopen. Konditie is wel dat er vol doende belangstelling voor bestaat. Als het U interes seert, meldt U dan onver wijld bij Albert Clabots, Bau- wensplein 1/6 Aalst of bij de dinamische sekretaris René Van Assche, Rossevaalstraat 74 te 9370 Lebbeke (052- 21.62.23). U kan er op de vergadering allerlei genealogische vra gen stellen, dokumentatie uitwisselen, stamboom en kwartierstaten vergelijken en me dan zeggen welke fa milie U nu juist wil bestude ren. Formulieren voor kwar tierstaten zijn er eveneens te bekomen. Volgende vergadering op woensdag 1 april (nee, géén aprilvis) met een voordracht door Eugeen De Lelys over «Onze voorouders in de le gers van Napoleon», een te weinig gekende periode. Eens te meer zouden afwezi gen ongelijk kunnen hebben. In mei, op woensdag 6, houdt Edgard Van Droogen- broeck dan zijn tweede les over «Oud schrift» en in juni volgt dan een nog te bepa len einde-werkjaar-aktiviteit. LH Dienstplicht in ons land kan je om gewetensbezwaren ook als burgerdienst opvatten. Je gaat dan in een medische of sociaal-kulturele instelling werken, of bij de civiele bescherming. Dienstweigeren is wat anders. Om welom schreven redenen weigert de Ronsenaar Martin Van Kerre- broeck zijn dienstplicht te vervullen. Hij komt op vrijdag 27 maart om 20 uur in 't Rond Vierkant (De Ridderstraat 69) haarfijn uitleggen waarom. Onder het motto «geen man, geen vrouw, geen frank voor het militarisme» heeft een aktiegroep, On- kruit genaamd, zich achter Martin geschaard. Deze ver zet zich tegen het leger, dat volgens hem een recht streekse voorbereiding i,s van de oorlog. Burgerdienst is zegt hij enkel een individuele oplossing, die wel je eigen geweten sust, maar de bewapening gaat ongestoord verder. Boven dien word je op die manier politiek monddood gemaakt. Volgens Martin zijn het niet zozeer de geweren, de tanks of de atoombom die de oorlog mogelijk maken. Wel is het de blinde gehoor zaamheid van de mens: «we weten welke de kracht kan zijn van het zich niet onder werpen van de mens en de machtigen weten dat ook. Zij hebben geen mensen meer nodig die geloven in een stralende toekomst. Zij heb ben onderworpen mensen nodig.» Eén en ander leidde ertoe dat Martin zich niet aan meldde bij de keurings dienst, op de finaledag 16 oktober. Wellicht staat hem gevangenisstraf te wachten. In diverse kringen leidde dit al tot diskussie over al dan niet zinvol zijn van burger dienst, en het «totaal-weige ren». Alle geïnteresseerden zijn welkom in 't Rond Vier kant. PD. Een bode bracht aan Stier- marek de mare van de over val op de postmaal. En van de inbraakpoging te Masse- men in het boerenhof. Albert Disschers had men kunnen grijpen. De andere had men echter niet kunnen grijpen. Noch terugvinden. Zonder veel plichtpleging nam Stiermarck afscheid van meier en van vrienden en liet hen met de gevange nen achter. Zijn werk was nu elders. Twee gendarmen zouden de binders, op wagens gebonden, vergezellen en Stiermarck vergezeld van zijn maats die met hem mee- wilden, hielden achterop een oogje in het zeil. John overlegde onderweg hoe hij de binders zou opspeuren. Doch eensklaps klonk een pistoolschot uit het schaar hout. Geen wildstroper zoals ze eerst wilden denken want dadelijk daarna volgde een tweede knal. Jan en Viktor gingen het bos in. Kijken wat er gaande was en John hield de wacht bij de gevan genen. Een eind het kreupelhout in bleef Moor, de hond, plotse ling staan. Hij grolde. Jan had alle moeite om de hond te bedwingen. Twee perso nen waren er immers in een gevecht gewikkeld. De ene met een stok, de andere ech ter met een dolk. Een moor denaar klaarblijkelijk die een landman wou uitschud den. Op dat moment juist wiepp de boer zich op de rover en wilde uit diens zakken het geld dat hem ontstolen werd. Hij kreeg er echter de tijd niet voor want de schelm kon ontsnappen en Jan en Viktor beletten de landbouwer de rover te achtervolgen. Nu herkende Jan de rover: Dis schers, de aanvoerder der binders'. De karabijn knalde en Albert Disschers stortte ten gronde. Niet dood doch getroffen in het linkerbeen om hem vluchten onmogelijk te maken. Nadat de wonde enigszins was verbonden werd Disschers naar de boe renkar gebracht en de besto len boer trok mee. Hij wilde zijn geld terug doch Jan oor deelde dat men eerst eens zou uitzoeken hoe de vork nu uit eindelijk in de steel zat tus sen beide vechtersbazen. Disschers werd daarna door John stevig aan de tand ge voeld en deze kwam dan heel wat te weet. Gebruik ma kend van geveinsde ziekte was Disschers erin geslaagd te ontsnappen na de mislukte inbraak te Massemen en was op weg naar Teralfene waar hij wilde herstellen. Daar hij echter geldnood had zou hij een boer aanvallen en dit werd hem uiteindelijk fa taal. Het boerke vroeg nu zijn geld terug doch John bemerkte dat diens hoed door een kogel doorboord was. Te Aalst aangekomen wer den de gevangenen in de ker ker gebracht en John, Jan 'en Viktor werden met geluk wensen overladen. Van de bekentenissen van de gevan genen werd nu alle heil ver- wacht. Werden de andere ge vangenen naar Gent overge bracht, Disschers, in ster vensgevaar, bleef te Aalst. De volgende morgen verlie ten de drie vrienden en Moor, de hond, Aalst. Aan -de Schaapstal- namen ze de op voorhand door Stiermarck bestelde sjees. Zich nutteloos vermoeien had immers geen zin nu ze een zo veeleisende taak moesten volbrengen. In volle draf ging het naar Wet- teren want het waren de ge meentedienaren van Wette- ren die de omstandigheden van de overval hadden geno teerd. Citoyen meier Van Hoeversteke ontving hen vriendelijk. Samen met meier en champetter trokken de drie gezellen naar de plaats van de overval. Een knecht met spade volgde hen op de hielen. Meier en veld wachter vertelden alles wat ze hadden opgemerkt en John vond dadelijk een spoor dat hem leidde naar de schuilkelder. Maar dat die leeg zou zijn daarvan was Stiermarck zeker zonder de kelder te laten openen. Toch begon de knecht te graven en dra stiet hij op een valdeur die toegang verschafte naar een zeer kunstig vervaardigd soort kelder. A fdrukken Pan zware geldzakken waren nog in de grond te zien doch de zakken zelf waren spoorloos. Verdere sporen langs de weg waren die van een wagen, twee paarden en twee man nen. De schoenen van de wa genbestuurder waren nieuw en beslagen met 46 nagels; het schoeisel van de andere man was reeds half versle ten. De rechterschoen had 20 nagels, de linker slechts 15. Door wroeten met het zware gewicht verloor hij echter twee en drie nagels zodat hij hier wegging met schoenen met 18 en 12 nagels. John vertrok en de andere mannen volgden. De meier met de driekleurige sjerp trok echter volgens Stier marck te veel aandacht en John besloot zich van de meier te ontdoen. Te Westrem in -De Haas vernamen ze van de baas dat de laatste nacht mannen'op de plaats van de overval doende waren aan een kar hout die ze - te Aalst moesten leverenStiermarck voelde de oplossing reeds in zijn be reik. Ze zouden hun weg ten spoedigste voortzetten om Aalst te bereiken. De Wette raars werden bedankt. Men had ze niet meer nodig. Aan het bureel van de oktrooien bij het binnenkomen van Aalst zouden ze de kommie zen vragen of er een kar met hout geladen was langs geko men, waar het hout moest geleverd en hoeveel oktrooi- rechten men had betaald. Dat alles was wettelijk gere geld. Aan de Nieuwpoortstraat, aan het oktrooibureel, brandde Stiermarck van on geduld. Hij vond er wat hij vermoedde. Peer Diepen- donck was van Gentbrugge komend met een wagen met hout geladen hier gepasseerd en zou de waar afleveren te Aalst. Bij notaris Yosse- laer... Daarmede schenen ze alles te weten wat we wilden weten. Samen met het hout zou het geld bij Yosselaer zijn ge bracht. Onze drie mannen spoedden zich dan ook naar het politiebureau te Aalst zelf. Dat Yosselaer erbij be trokken was schenen ze nau welijks te geloven. Zo een deftig iemand! Maar de be wijzen schenen er niet om te liegen. Men zou het huis van de notaris bewaken en alle personen die er uit kwamen zo bedekt mogelijk naar het politiebureel brengen om er behoorlijk te worden onder vraagd. De kommisaris zelf, vergezeld van John Stier marck, begaf zich naar de meier van Aalst om Yosse laer en zijn klerk Spriet- vlechter aan te houden. Ondertussen was La Marche, die men gehoopt had met een kluitje in het riet te kunnen sturen, om driehonderddui zend fr. gekomen bij Yosse laer. Maar toen deze tegen pruttelde schoot La Marche hem een kogel in de borst. Toch verweerde de notaris zich doch op hetzelfde mo ment werd de deur geopend en kwamen John en zijn makkers binnen. (wordt vervolgd)

De Voorpost | 1981 | | pagina 7