Weekblad Sebeldestreek >ARKVIjyE% IEEL rans Callebaut bracht naar Siberië Voorzitter nieuwe dekenij mag niet in Middenstandsraad -Nieuwe woonzone lew fi Paddenhoek voorzien Omgekeerde «aktie bomen» van Openbare werken Editie Aalst Bontmantels R. VERGEYLEN ZOON Manufactuur van Bontmantels itmenkort ook nieuwe voetbalpleinen De Voorpost S 27 MAART 1S81 34' JAARGANG NR. 13 - 21 f 0 fij.2s*fc' een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 los nummer 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Molenstraat 58-60 9300 AALST toevallig wandelaar in het stadspark zal zaterdagmid- nadien de vernieuwde vij- gemerkt hebben dat er iets ongewoons plaatshad. Niet vers van het stadspark offi- en de aanwezigheid van ontelbare vissers, maar ook cieel ingehuldigd. *8001 d' 5ChePenen De Monsieur en De Meght, neast sedert jaren werden wij ge- r Vi ?T, PS'^ensen en leden van het Stedelijk Komitee konfronteerd met de veront- r Vrlletijdsbeatedmg in nieuw Izelfbetaaldl bruinrood reinigi„g van de vijvers al. voot|hium waren hiervan de duideli|ke tekenen. dus schepen van Openbare het stadsbestuur grootse visuitzetting met Werken Jan De Neve, die ds op vrijdag 20 maart jl. 4.400 karpers, 4400 lauw en meteen wees op de vroege- agge lat oplrgegaan was tot een 14.500 voorn werden de dag re problematiek. Aldus wa- werden de oevers vooreerst male F rei ren de oevers uitgekankerd, versterkt met een asobebe- de vijvers toegeslibt en bij schoeiïng. Het gaat hier om hoge waterstand kwamen een tropische houtsoort de grasvelden onder water waarvan de levensduur op te staan. Daarnaast zorgde zowat 50 jaar geschat wordt, de terugslag van rioolwater Vervolgens werden de2e oe. voor steeds nieuwe vervui- vers aaangevu,d met drai. neerzand. Er werd gezorgd Om dit alles tegen te gaan voor paaiplaatsen voor de Even proberen of het allemaal wel waar is. (K.D.C.) W7T en vorig artikel in dit blad getiteld: «Aalstenaar in Esplanade, et-russisch strafkamp», werd de naam genoemd van i Callebaut, geboren te Aalst in 1914 en die wordt Dood spoor neld in het boek van Willy Fautré en Guido De Latte Het verdere spoor van Frans sprisoniers du Goulag». Naar aanleiding van dit artikel Callebaut wordt niet lang de zuster van betrokkene, Callebaut Adrienne contact daarna onduidelijk. Hij werd net de redaktie en van haar konden we enkele bijko- overgebracht naar de gevan- ide inlichtingen vernemen over haar broer. Terzelfder- genis De Nieuwe Wandeling werd een ontmoeting geregeld tussen Guido De Latte te Gent waar hij een tiental lillebaut Adrienne. dagen verbleef. Dan werd hij op transport gesteld he' stgenoemde herinnert er ook wel iemand geweest |aatste met onbekende nog zeer goed de be- zijn die Frans minder gun- bestemming. Na de oorlog te nacht van 9 augustus stig gezind was. Op 9 augus- b(eef Adrienne steeds hopen drie weken voor het tus 1944 klopten drie in bur- op een terugkeer, maar van de oorlog, tijdens ger geklede Duitsers aan aan S|echts zeer weinigen van elke haar broer van huis het huis aan de Gentse- dat |aatste konvooi zagen |CJ) 1 weggehaatd. De dag steenweg nummer 6. De va- hun geboortestad terug De waren reeds enkele der van Frans vroeg wel wat tjjd verstreek en de hoop op ipende weerstanders er met zijn zoon ging gebeu- een weerzien werd welis- de Duitsers opgepikt ren, maar een antwoord waar steeds kleiner maar die Frans Callebaut was lid werd niet gegeven. Hij ver- werd nooit helemaal opge het geheim leger en dween in de «Nacht und Ne- lat zijn zuster een voor- bel». De drie mannen, aldus haar broer zich bevond in het gedeelte van Duitsland dat bezet werd door de le gers van de Sovjetunie en dat hij daarna werd overge- overging tot het uitbaggeren rijkheid van een dergelijke uitgebaggerde slib, dat ge- terwijl men eveneens van de vijvers tot een diepte uitgave. Hij dankte meteen vonden werd op een terrein van zowat 1,6 meter. Daar- de stedelijke diensten voor van de firma Schotte, wees naast voorzag men ook gelij- leefmilieu, de hengelaars, hij tenslotte nog op het ver- kopgaande bodem die ge- die twee jaar geleden een vuilingsprobleem achteraan schikt is voor moerasvegeta- massale visoverheveling or- het stadspark. Met de aanleg tie. Een nieuw afloopsys- ganiseerden en Luc Kiekens van de koliektoren voor het teem gekoppeld aan een te- met zijn Werkgroep Bomen- waterzuiveringsstation zal rugslagklep werd gebouwd. Park die zeer nauw bij het hieraan ook een gepaste op- Door deze werken wordt het projekt betrokken was en lossing gegeven worden, waterniveau van de vijvers heel wat praktische raadge- Dan rest er enkel nog de nu op zowat 20 cm onder de vingen gaf. drainage van het overige grasveldhoogte gehouden Nadat de schepen van Open- deel van het park en het zodat een betere afvloeiing bare Werken nog gewezen aanpalend sportterrein die van de gazons ontstaat. had op het probleem dat het het mede moet mogelijk ma- De werken kosten 4,1 mil- stadsbestuur gekend had joen, aldus schepen De Ne- met het zoeken naar een ge- ve, die wees op de belang- schikte stortplaats voor het Vervolg op pag. 4 bracht naar het Russisch binnenland. Dit vermoeden Vervolg op pag. 4 Het botert niet tussen de vorig jaar opge ichte handelsde- Gesteld wordt dat de grond- ter hun winkel mogen slui kenij Vrijheidsstraat-Koolstraat en de overige dekenijen, wettelijke vrijheid van vere- ten met de Topdag» vertegenwoordigd in de Middenstandsraad. Aan het stads- niging de basis geweest is bestuur werd door deze raad geadviseerd de toetreding van een «huwelijksaanzoek» van de voorzitter van de dekenij Vrijheidsstraat-School- van de handelaars van de geven, ook al heeft Frans straat (nl. Alois Van Nijverseel) uit te stellen. Schoolstraat aan hun kolle- een minder sterk gesteld om - ga's van de Vrijheidsstraat, akkel iel had vroeg ze Frans Adrienne, waren niet on- zjcb te verzetten tegen de ln een schr|)ven aan d,t b,ad- augustus tot toetreding. Als motief tot deze stap Lom». u;: ..-ian/joii.-i, oorbar toont Van Nijverseel zich Van Nijverseel pikt duidelijk vvordt de (voor hen) nadeli- hierover zeer verbolgen, niet dat de Middenstands- ge Topdag vermeld «Som- - «Het geldt een daad waar- raad die volgens hem uit- mjge handelaars 'uit de uitvoerden dat aan haar verdwenen broer te voor de middenstandsraad blonk door de afwezigen Schoolstraat hebben met de i njet bevoegd is,» zegt hij, en hier een stokje voorstak. Topdag geen enkele klant denken maar waar ze het verwezen wordt naar een Vooral de houding van voor- gehad», «de Topdag wordt positief gevolg dat reeds ge- zitter van het verbond van zo georganiseerd dat de geven was door het stadsbe- Aalsterse dekenijen, Pol De handelaars te komen slapen. Hij vriendelijk, eerder correct ongetwijfeld harde leven- dit, maar toch werd hij maar hun optreden was be- somstandigheden. Adrienne he nacht weggehaald. Was slist, omdat ze uiteindelijk callebaut zegt nog dagelijks toeval of werd hij verra- een bevel -1~~ Adrienne Callebaut van hogerhand was gege ven, namelijk van de «Kom- het niet. Mijn broer, 2e, was een levenslustig mandantur» die toen geves- meest onder lijdt is de kwel- 4va'oon en had vele vrien- tigd was in het huis van het lende onzekerheid over zijn maar onvermijdelijk zal Sint Maarteninstituut aan de lot. Adrienne vermoedt dat i eterT laars uit de Vrijheids- Dat de Middenstandsraad uiteindelijk weigerachtig stond t.o.v. de kandidatuur, is volgens Van Nijverseel «zo klaar als een klontje». We citeren verder: «De Mid denstandsraad krijgt immers jaarlijks een taart van het stadsbestuur (waarde een paar honderdduizend fran ken), die dan onder de leden van de middenstandsraad wordt verdeeld. Zolang men Alois Van Nijverseel's toe stuur op een aanvraag in Paepe wordt bekritikeerd. straat en de Schoolstraat be- treding uitstelt tot de taart ley (t B.P.A. Paddenhoek (zoals voorlopig goedgekeurd de gemeenteraad op 29 januari II.) niet meer gewijzigd t. zal een rustige agrarische buurt veranderen in een '8® wsarm woongebied. Verder zullen twee bedrijfjes •^TOrlijk kunnen uitbreiden, de lintbebouwing langsheen Gentbaan en Gentse Steenweg zal (een beetje) >r worden, maar overwegend wordt de bestaande and in die wijk bezegeld. nr. 7 heet het bij de out i rijden, en het gaat over Sugg* Stemming van een ge- tege tossen de B.P.A.'s One- bleef Ifaat, Schaarbeek, Sie- Na "kouter en Beekveld. iwgge naai links op de Aal- Bij dt stadkaart dus, en 14-1 snd aan Erpe. Op 8 juli was stedebouwkundi- ctor Coolens (uit Sint- volho idsberg) klaar met het ve der Plan van Aanleg. Ja l oktober '79 werd het itai past. Voorlopig werd «ngenomen door de interaad op 29 januari, maand (nog tot en ijdag 3 april) mag de burger het komen onderzoe ken. Hij mag kijken naar de gekleurde blauwdruk op schaal 1/250, en hij mag zijn bezwaren en opmerkingen schriftelijk overmaken aan het schepenkollege. Zo wil het de wet. Woonuitbreiding Opvallendst op dat uitgete kende B.P.A. zijn de veran deringen aan de Padden hoek zelf. De pleiters voor wooninbreiding zullen er wel weinig blij mee zijn dat weer wat gepeuzeld wordt aan weiden en meersen. De evolutie is evenwel al be gonnen; een vergeten uit hoek met een kasseien Kreu- pelveldstraat, smalle voet wegeltjes waar alleen fiet sende kinderen voetgangers doen opschrikken, vele braakliggende (nutteloze?) pleikjes. die uithoek is «ont dekt». Aan de residentiële Sylvain van der Guchtlaan, achter de Etrimblokken, is een woeste nij verdwenen voor een woonprojekt. Een straten- park met verkeersdrempels (aktie schild-pad, weetjewei) ligt er nog wat onwennig bij tussen het zandlandschap, maar het eerste huis wordt toch al neergepoot door de werknemers van Norbert Boucque uit Vlierzele. Het B.P.A. Paddenhoek be gint pas, als je over de brede grinten weg stapt, die er kwam om het medisch labo van dhr. Blomme (ook nog maar een paar jaartjes hier) toegankelijker te maken. Volgens het plan kan de middenweide op de Padden hoek zodanig verkaveld wor den dat er 9 woningen (open bebouwing) op kunnen. 1 er van staat er al (nieuwbouw woning van de bewoners van een aanpalende hoeve). De Paddenhoekstraat wordt (blijft) autoverkeersarm, met groen (door beplanting en/of bakken) en voorrang voor voetgangers. De voetwegcl in het verlengde van de S. Van der Guchtlaan mag blij ven, ingebed in een groen strook. Erachter komen een drietal woningen bij de reeds bestaande behuizing. Vervolg van pag. 4 ongewenste verstedelijking of een logische evolutie? verdeeld is, dan krijgen de handelaars uit de Vrijheids straat en de Schoolstraat ook niets, en kunnen P.D.P. en zijn «vriendjes» alles on der elkaar verdelen en met Van Nijverseel erbij wordt immers ieders stuk taart klei ner, om het met de woorden van P.D.P. te zeggen. Zijn brief werd dan ook gehoofd met «Figuur van het jaar be trokken bij financieel schan daal». Van Nijverseel meent dat in deze zaak de middenstands raad zelf voor gemeenteraad gespeeld heeft, en de ge meenteraad en de bevolking buitenspel geplaatst werd. Besloten wordt met de vraag: «Zal de gemeente raad, en zij alleen zijn op demokratische wijze verko zen, haar verantwoorde lijkheid opnemen, of zal men Pol De Paepe vrij spel laten spelen en laten werken met twee maten en twee ge wichten?» «Voorlopig niet opportuun» Door ons hierover onder vraagd, ontkende Pol De Paepe, dat hij zijn veto zou gesteld hebben tegen de toetreding. Wel meende hij dat het «voorlopig niet op portuun» is de nieuwe deke nij in de middenstandsraad op te nemen. Meerdere mo tieven werden hierbij aange stipt: Zoals de dekenij voorge steld werd, lijkt ze geen «en titeit», zoals de andere deke nijen dat wel zijn, stelde hij. Vervolg op pag. 4 veling van de Paddenhoek Geen zinnig mens zal betwisten dat het fietspad van de Sint-Annalaan in Aalst er al jaren erbarmelijk bijligt. Het is geen pretje, om met je vehikel over de bulten en putten te hobbelen. Sinds maandag 9 maart is Openbare Werken die terreinoneffenheden aan het platstrijken. Weliswaar op de goedkoopste manier, maar erg milieubewust is het geenszins, Men hield het gewoon bij het uitbreken van de oneffen fietspaden, het afhakken van de in de weg zittende boom wortels en het «netjes» op nieuw plaveien. Aan wat een paar jaar geleden, ter hoogte van het VTI gedaan werd, omwille van hetzelfde pro bleem - daar werd het fiets pad op hoger niveau herlegd is om geldredenen niet meer gedacht, zei dhr. Seminck van O.W ons. Bedoeling was enkel de «gevaarlijke si tuaties te normaliseren» met een krap budget ga je geen werken beginnen over de ganse Sint-Annalaanlengte, wordt nog gesteld. Of het kwqad kan voor de bomen? «Ik ben geen bo- menspecialist, maar naar mijn gedacht niet». Dit wordt gemotiveerd met erop te wijzen dat het om bomen gaat, die algeworteld zijn langs alle zijden en kanten. Wel wordt toegegeven dat als de recenter aangeplante bomen wat gegroeid zullen zijn, het probleem zich op nieuw zal stellen. Op de dienst leefmilieu is landschapsarchitekt Van Bellingen formeel. Er wordt in elk geval schade berok kend aan de betrokken bo men, want de kruin moet in verhouding zijn met het wor telgestel. Waar het om zij wortels gaat, is het wel min der erg, maar als grotere wortels geraakt zijn, kunnen die bomen afsterven. We vernemen dat de dienst leefmilieu hier niet in kennis van gesteld werd door Openbare Werken. Intussen zijn die werken beëindigd, tenzij weersom standigheden daar een stok je voorgestoken hebben. Of de Japanse kerselaars nog even welig zullen bloeien deze lente, blijft een open vraag. In elk geveldreigt Werkgroep Leefmilieu Aalst gelijk te krijgen. W.L.A.- voorzitter Frans De Saede- leer zei recent bij de voor stelling van het jaarverslag 1980, dat «de barre ekono- mische wereldsituatie zeker geen goeide groeibodem voor de nog tere en van alle kanten bedreigde leefmilieu- plant is». Minder geld, min der milieuzorg; het lijkt lo gisch... (P.D.)

De Voorpost | 1981 | | pagina 1