«SOFORT PRU Boorsel verkocht? jWATERKASTEEL» priester Daensstraat Voorzitter nieuwe dekenij mag niet in Middenstandsraad ardappelbedrijf in rijgt vergunning Bomen in Erembodegemse pastorijtuin geklasseerd als landschap Weekblad tan ieiier - Edifie Aalst DROOGKUIS SNEL EN VOORDE 1 UUR Varkensmarkt, AALST :rd alles in der minne geregeld? Recht op antwoord Ju ren bedrijf )e Geyndt lagen over iwaaihinder De Voorpost een uitgave van IMJDA6 10 «PRIL 1081 34' JAARGANG NR. 15 - 26 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 leeghalen van de Moorselse Waterburcht, een relatief I gebleven bouwwerk uit de 16de eeuw, samen met letingen in de onmiddellijke omgeving deden bij de orselse bevolking vragen rijzen, gebeurt er met ons Waterkasteel? Kasteel waaraan herstellingen doet aan het dak voor een slordige 18 —en. '°01 r we uit betrouwbare bron vernemen zou het kasteel 'K trdaad verkocht zijn. Aan een partikulier. «ld vj stadsbestuur zou er mis- bouwd door Kardinaal-abt V( sn wel belangstellingen van Affligem Karei van Croy. ben voor gehad maar de Rond 1521. Behoudens klei- iciële toestand is niet ne verbouwingen bleef het die aard dat men dit zou geheel bewaard in de Dor s'8 nen kopen. De stad zou spronkelijke toestand. Het i eigendommen ge- kasteel werd opgetrokken hebben, te veel zei ons als een «séjour de plaisan- ind die het weten kon. ce», een lustoord voor de dergelijke aankoop ver- wereldlijke abt van Affligem irstelt naast de aan- die, zo verhalen althans isom onderhoudskos- bronnen, «volle vrijheid gaf aanstellen van perso- aan al de wereldse driften», openstellen voor het Het gebouw is opgetrokken iek op bepaalde mo- in zand- en baksteen. Het 'en geheel heeft een rustig en •a iren vinden het eerder voornaam verschijnen. De 1 ilukkig dat het kasteel in evenwichtigheid is volledig Men komt van een pri- bewaard gebleven. Sierlijke persoon zodat dit ge- hoekgebouwen met vleugel- eerd gebouw wel terde- konsoles omsluiten een lou onderhouden wor- stemmig binnenplein. De ni doch waarbij de moge- toegangspoort is geflan- sn 'id tot tijdelijke open- keerd door twee ronde to- PP6 n9 van een c'ee' van ^et rentjes en wordt bekroond devol patrimonium af- door een geveltop met hard- van de al dan niet stenen voluten. Schilderijen wil van de nieuwe zijn aangebracht van vroe- ar- gere bezitters. Boven de kel- enaissancistisch water- derdieping bevinden zich de van Moorsel werd ge- cirkelvormige nissen en wil J ierj ®!®n. naar ®^n van de vele mededelingen die de milieuhinder die het boven- te tijd in de bekende kastjes aan het Aalsters stadhuis vermelde bedrijf veroorzaak- Hen wefd de beruchtbare affaire rond de milieuhin- te en de te treffen maatrege- 0 ik jn een opslag- en verwerkingsplaats gelegen in de St. len om hieraan te verhelpen. >en ®n Priester Daensstraat te Aalst in der minne Deze interpellatie mondde be uit in een regelrechte woor- kwam in de openbaar- SP-fraktieleider Jan Van der og in de gemeenteraad Veken de schepen voor leef- PJflïïït v»n h! et 2 november 1980 toen milieu interpelleerde over de verdediging jjn borstbeelden. Het kleurenspel van het ge bruikte materiaal en de mooie waterpartijen geven het geheel een sierlijk uit zicht, samen met de brede brug met vijf roodbakstenen bogen over de wal en het neerhof met zijn in lood ge vatte ruitjes. Schoonheid gekoppeld aan vroegere weerbaarheid. Bij herstellingswerken in 1894 werden in de torenmuren ij zeren en zandstenen kanon ballen teruggevonden. Al hoewel het goed eigenlijk nooit als burcht zou zijn be schouwd zijn er toch ophaal- kettingen. Karei de Croy liet dit kasteel bouwen nadat dergelijke bouwwerk te Mel- dert in de «Meeters», bij de inhuldiging na een luisterrijk avondfèest afbrandde. Het landgoed, gekend onder de naam «Groenbeec», werd aangekocht en hierop ver scheen het kasteel. Na zijn dood ging het over naar zijn nicht, gravin van Hornes en daarna naar jonkheer Jan de Luu. In 1636 werd het aangekocht door de Spaanse officier Don Lu cas Cairo'en in 1661 werd het door de koning van Spanje, Filips IV, tot «baro nie» verheven. Na de Spaanse eigenaars volgden de «de Coxie's» uit het Mechels schildersge slacht. Rond 1700 werd het door hen totaal hersteld. Zo werden o.m. de met kalk ge witte muren afgeschrapt zo dat het bouwwerk beter tot zijn recht kwam. Als eigenaars volgden zich daarna op de families Sta- lins de la Tour, Saint-Quen- tin en de Meer. Baron Jozef de Meer was de aanvoeder en bezieler van de boerin in hun opstand tegen de Fran sen. Volgende eigenaars wa ren J.B. van der Noot van Vrechem, wiens jongste zoon de Ierse Elisabeth Hey- land huwt. Hun dochter trouwt met Thomas Ball en zoon Francis let Kathleen Mary Mac Mahon uit Dublin. Zonen Antoon en John Ball erfden het kasteel in 1938 na de dood "an hun moeder. de heer De Meulenaer. vernoemd. «Gekocht voor De heer Michiels ,ou het wil Het kasteel, als historisch Als nieuwe eigenaar wordt een prikje.., zeggen sommi- len inrichten als week-end geklasseerd, nu Willy Michiels, oud-bur- gen waar andere fabelachti- verblijf. gemeester van Kerksken, ge getallen uitspreken. Lh monument kwam dan in de handen van Waarde Redaktie, Onder bovenstaande misleidende titel schreef U over vijf kolommen op 27 maart jl. een eerrovend artikel, waarin U op de eerste pagina drie maal mijn naam en twee maal mijn initialen vermeldt. Het spijt mij U te moeten zeggen dat U drie vergissingen beging tegen de plichtenleer. U hechtte belang aan een partikuliere scheldbrief, daarenboven zon der na te gaan of de schrijver inderdaad voorzitter was van een Dekenij, en of er wel echt een Dekenij Vrijheidstraat- Schoolstraat bestaat. li Ideze week werden wij gekontakteerd door naaste anj *n. van hel reeds bekende bedrijf De Geyndl, dat Hjj 'eind 1980 inplantte op de derde industriezone van mbodegem. Meteen bevestigden woordvoerders cn' het Aktiekomitee Driehoekstraat reeds vroeger ite klachten over lawaaihinder welke dit houtver- n h kende bedrijf veroorzaakt. i 1] r men ontdekte wordt de geluidshinder op dit 1 B "blik vooral veroorzaakt door twee zogenaamde doe "nteafnemers». welke zich op het einde van een 1UP «e sokkel bevinden. Deze warmteafnemers zor- ^rvoor dat teveel geproduceerde energie uit een »andingsoven een uitweg vindt naar buiten. Rgste is volgens het aktiekomitee dan nog dat J ftpparaten konstant werken ook wanneer het 5ijn ijf niet produceert. Zo werd men op een zaterdag- >fit< i om 11 uui zodanig gestoord dat men er de gen erse politie bijhaalde om de vaststellingen te )ok Mi9en. Uit eigen metingen van het komitee blijkt at lawaai een niveau bereikt van 56 58 dbA en ninutenlèng. Gezien de hinder werd ook kontakt komen met de bekende milieupolitie, maar on- mondelinge beloften kwam deze nog niet ter 1 K se. iro ozingwekkend bij dit alles is het feit dat de firma ïyndt nog steeds niet over de nodige wettelijk isof 'ichte uitbatingsvergunning beschikt. Op de jong- geV srskonferentie van het schepenkollege beweerde nvneester D'haeseleer wel dat deze «eerstdaags» Brleend worden, maar naar de Erembodegemse J vernam zal dit niet voor einde juni 1981. Mi!u,e" M1 ondertussen wel al gebeurde is het beroep dat :>oK Aktiekomitee Driehoekstraat instelde bij de Raad de State tegen de opeenvolgende bouwvergunnin- Öie in nogal duistere omstandigheden door het ie M bestuur verleend werden. mf' VEHE op zich namen van de uitbaters. Eén maand later kwam deze laatste met een verslag van een bezoek aan het bedrijf voor de pin nen wat de gemoederen nog meer ophitste. Eén van de gevolgen was trouwens dat de naaste buren van het be trokken bedrijf een perskon- ferentie organiseerde, waar in zij hun visie op de gebeur tenissen weergaven. Om alles beter te begrijpen dienen wij hierbij nog even terug te gaan naar het verle den. In 1965 kocht het be trokken bedrijf een sorteer- machine, welke aardappelen trieerde naargelang de grootte. Om het geluid, dat deze machine veroorzaakte, te milderen werd door de uitbaters op 26.9.1969 een grote aluminiumpoort aan geschaft. Het probleem be stond er echter in dat men dikwijls werkte zonder ge sloten poort en zonder dat de nodige maatregelen ge troffen werden om de buren- hinder tot een minimum te beperken. Deze werden de lawaaihinder beu, en dien den klacht in bij het stadsbe stuur welke ontdekte dat het bedrijf jarenlang zonder uit batingsvergunning gewerkt had. Het gevolg was dat er in oktober 1979 een onderzoek commodo en incommodo georganiseerd werd. Ook de stedelijke leefmilieudienst kwam ter plaatse en deed geluidsmetingen, die niet zo gunstig bleken uit te vallen voor het opslagbedrijf. Niet temin besliste het schepen kollege van Aalst op 20.3.1980 een voorlopige vergunning af te leveren Vervolg op pag. 4 Al de gekontakteerde hande laars die op de lijst van be stuursleden van Van Nijver- seel staan, ontkennen im mers formeel en unaniem dat zij bestuurslid zouden zijn, en dat V.N. het recht zou hebben namens hun straat te schrijven! Ten tweede publiceert u uit een brief waarin iemand over een derde persoon schrijft. Ten derde gaf Uw medewer ker Peter Dauwe na een tele fonisch kontakt weliswaar mijn uitleg korrekt weer, maar hij had mij niet verteld dat er in die brief ook nog stond: «Figuur van het jaar betrokken bij financieel schandaal». (I) Verder legt hij mij woorden in de mond die ik nooit uit sprak zoals: en kunnen PDP en zijn «vriendjes» alles onder elkaar verdelen en met Van Nijverseel erbij wordt immers ieder stuk taart kleiner, om het met de woorden van PDP te zeg gen». De weergave van MIJN standpunt verscheen dan nog grotendeels op pa gina 4, en dat werd niet meer gelezen door opper vlakkige lezers. U citeerde nota bene: «De Middenstandsraad krijgt im mers jaarlijks een taart van het stadsbestuur, waarde een paar honderdduizend frank, die dan onder de le den van de Middenstands- raad wordt verdeeld». Na Uw artikel van 3 april blijft het odium algeheel. Ik hoop dat Uw lezers deze eerrovende leugen niet zul len slikken, ook al zei Voltai re dat er van leugens altijd iets overblijft. Voor de rest met vriendelijke groeten. (get.) Pol DE PAEPE ANTWOORD OP RECHT OP ANTWOORD Waar - dhr. De Paepe het slachtoffer is van een onge gronde beschuldiging geuit door dhr. Van Nijverseel, willen we graag dit Recht op Antwoord opnemen. Helaas kan dit niet zonder randbe- merkingen. De zinsnede, die ten on rechte aan mijn pen toege schreven wordt, is een ci taat van dhr. Van Nijverseel. Het ongelukkig feit dat het sluitend aanhalingsteken in de zetterij verdween, wijzigt daar niets aan. Nergens hebben we blijk willen geven van persoonlij ke appreciaties. Deze strikte objektiviteit houdt o.m. in dat waar van onjuistheden of leugens sprake is, de an dere klok gehoord wordt. Dit is zowel op 27.3 als op 3.4 gebeurd. Tot een eigen stellingname hebben we ons niet willen verleiden; dat het «odium» nog alge heel zou zijn, betwijfelen we sterk. Sorry, maar we gingen wel degelijk na of de Dekenij Schooistraat-Vrijheidsstraat geen één-man-verzinsel is. Ter informatie: op een be stuursvergadering (woens dag 1 april) nam elke aanwe zige er zijn bestuursfunktie opnieuw op (8 aanwezigen; 4 personen waren afwezig). De voorzitter werd er wel op de vingers getikt, om stand punten die hij zonder rugge spraak met het bestuur in openbaarheid bracht, maar ook hij werd herbevestigd in ziin funktie. Belangrijk is dat dit bestuur de vraag naar officiële er kenning onderschrijft, maar afstand neemt van de be schuldigingen aan het adres van dhr. De Paepe en de Middenstandsraad. Dit werd in een gezamenlijke brief aan dhr. De Paepe meege deeld. Een vertegenwoordi ging door voorzitter Van Nij verseel blijft men genegen. Er zijn inderdaad lezers die enkel de eerste tien in het oog springende regels lezen. Dit, en ook de keuze van bladzijde, kan door de verslaggever niet verholpen worden. Hier kunnen we de vrees van dhr. De Paepe delen. Vanuit redaktioneel oog punt willen we tenslotte ons ongenoegen te kennen ge ven over een gebeurtenis vorige week. Een blijkbaar ondoordachte lezersbrief van dhr. Van Nijverseel werd via een telefoontje met de Dendermondse hoofdredakteur Mare De Backer op donderdag 2.4 te ruggetrokken en vervangen door een advertentie. Dit is zeer ongebruikelijk, te ver mijden, en volledig buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie-Aalst. Dit blad wil geen sensa tiekrant zijn, maar wil even min kontroverses uit de weg gaan. Aan de lezers vragen we dit ook zo te willen be grijpen, en de boodschapper niet met de boodschap te verwarren. Wijzelf betreu ren in déze zaak: het mis bruik dat van ons vertrou wen gemaakt werd, en de onverkwikkelijke staart die erop volgde. Ondanks alles willen we zelf buiten de dis- kussie blijven, en hopen we op een afwikkeling die ieder bevredigt. Hoeft het herhaald dat het met de klassering van monu- chiehuis en de ommuring, gekontronteerd met een rnenten en landschappen in Aalst maar pover gesteld is? Wanneer je echter de gele- prachtig onderhouden park. Nochtans zijn er nog ontelbare historische gebouwen, genheid krijgt om een blik te parken en groene ruimten die voor het nageslacht definitief werpen door de groene - bewaard zouden moeten worden. poort word je onmiddellijk Vervolg op pag. 4 Het wekt dan ook steeds ver bazing als men gekonfron- teerd wordt met één of an der openbaar onderzoek waarbij voorgesteld wordt een gebouw of een boom te klasseren. Op dit ogenblik wordt een dergelijk onder zoek georganiseerd, leder een die wil kan aldus tot 30 april eerstkomende bezwaar indienen tegen de vraag tot inschrijving op het vooront werp van lijst van voor be scherming vatbare monu menten, stads- en dorpsge zichten van «twee wilde paardekastanjes en drie bruine beuken in de pastorij- tuin, Termurenlaan 2 te Erembodegem, eigendom van de Kerkfabriek van de O.L. Vrouwkerk te Erembo degem». Historiek Vanop het dorpsplein te Erembodegem merkt men maar weinig van deze pasto rijtuin die schuil gaat achter de pastorij zelf, het paro- Een beeld van het te klasseren park achter de pastorij te Erembodegem. (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 1