KONINKLIJK LYCEUM AALST VIERT EEUWFEEST «JONGE KAMER» met «MULTI TWINNING HET EEUWFEEST e STUDIEPREFECT GUIDO CHAERLE: OPVOEDEN VEREIST EEN DIEPMENSELIJKE AANPAK Van «Ecole Moyenn© Communal© d© D©mois©ll©s» tot «Koninklijk Lyceum» U 1.10000 staat dan een eerste schijf nieuwbouw op het getouw. We zullen alle middelen waarover we beschikken aanwenden, om die nieuw bouw zo spoedig mogelijk te laten realiseren. Want de schooi is, op uitzondering van de paviljoenen die langsheen de speelplaats ingeplant werden, aange wezen op de lokalen in de oude herenhuizen. En die lokalen beantwoorden niet aan de normen die aan een degelijke en modern klas lokaal mogen gesteld worden. Hebben de werken enige in vloed op het les- of school gebeuren? De restauratiewerken ver oorzaken wel enig, maar al bij al minimaal ongemak. Er moet nl. tijdelijk van lokaal gewisseld worden. De slopingswerken en de nieuwbouw zullen hele maal geen invloed op het lesgebeuren uitoefenen, vermits deze huisjes mo menteel niet gebruikt worden* Van diverse kanten wordt aangedrongen de ouders intenser bij het schoolge beuren te betrekken. Hoe gebeurt dat in het Konink lijk Lyceum? Wij beschikken over een Oudervereniging, waarin van elk leerjaar-niveau een afgevaardigde-ouder zetelt. Vervolg van pag. 1 lijk» onderwijs. In 1867 was overigens te Aalst een «Comité de la ligue des Amis de l'Enseignement» in het levengeroepen. In 1875 wordt gepoogd de fatale klap toe te dienen: de stad zegt het huurcon tract voor de lokalen in de Pontstraat op. Maar de reactie is merkwaardig. Dank zij solidaire bijdra gen van velen kan een ge bouw in de Korte Zout- straat aangekocht worden. Sommigen verbinden er zich zelfs toe, gedurende een periode van tien jaar, een jaarlijkse subsidie van 5.575 fr. te storten, om de school in leven te kunnen houden. Staatsmiddelbare Meisjes school Pas in 1881 keert de school terug naar de Pontstraat. Twee jaar tevoren heeft de goedkeuring van het wets ontwerp-Van Humbeeck, toenmalig minister van on derwijs, die het openbaar officeel onderwijs prioritair stelde, de schoolstrijd inge luid. Ook de Aalsterse gemeen teraad laat niet na een klin kend protest te formuleren bij de voorzitter en de le den van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, zeggende dat tengevolge de wet-Van Humbeeck, de au tonomie van de gemeenten wordt aangetast. Alle protest ten spijt, krijgt het Aalsterse stadsbestuur een schrijven van de gou verneur"'in de bus, waarin deze «het Collegie verzoekt den Gemeenteraad bijeen te roepen, ten einde te be raadslagen over het inrich ten eener middelbare meis jesschool, welke ingevolge de wet van 15 juni 1881 zou dienen ingericht te worden». De stad laat aanvankelijk deze brief onbeantwoord, ontvangt echter een aan manen van de gouverneur en moet uiteindelijk bak zeil halen. Er volgt een dis cussie over de vestiging van de school en het ter be schikking stellen der loka len. Enerzijds is er een voorstel een nieuw gebouw op te trekken, anderzijds formuleert een raadslid het voorstel om de gebouwen der «oude gendarmerie» opnieuw te betrekken. Na veel talmen en dralen, gaat de gemeenteraad op 30 de cember 1881 in op het schrijven van de gouver neur. De Staatsmiddelbare Meisjesschool wordt inge richt in de lokalen langs heen de Pontstraat. Het «Besturend Bureel» van de school wordt nog tijdens dezelfde raadszitting sa mengesteld. Vanaf dit ogenblik zal het Rijk zorgen voor de bes tendiging van het officieel neutraal onderwijs voor meisjes te Aalst. Gestadig zal de school zich uitbrei den, zowel wat betreft de gebouwen als wat betreft het aantal leerlingen. Tot 1919 blijft de activiteit van de Rijksmiddelbare Meisjesschool praktisch ongemoeid. Momenteel bevindt zich daar een mo dern ingerichte media theek. In 1912/1913 worden daar bovenop, ten behoeve van de middelbare afde ling, nog drie klaslokalen opgetrokken. Daartoe wordt pas besloten na her haaldelijk aandringen van de directie. Na de eerste wereldoorlog kent de school, die zonder grote schade te hebben opgelo pen, de Duitse bezetting heeft doorgemaakt, een stijgend leerlingenaantal. Hoewel o.a. de ministers Destrée en K. Huysmans het «Besturend Bureel» at tent maken op de ontoerei kendheid der lokalen, blij ven zowel de accomodatie als de infrastructuur, de volgende jaren, beneden peil. Wel wordt via een systematische aankoop en planning gewerkt aan een mogelijke uitbreiding in la tere fasen. Zo worden in 1932 gebou wen aangekocht in de Na- zarethstraat (thans Hoog straat). In 1936 wordt, tij dens het beleid van minis ter Hoste, de herenwoning Boeyé in de Pontstraat ver worven. De oorlogsjaren 1939-1945 brengen nogmaals een stag natie met zich. Na de be wogen jaren van de ko ningskwestie en de tweede schoolstrijd, vangt een nieuwe periode van uitbrei ding en uitbouw aan. Tij dens de tweede laatste de cennia heeft het rijk lovenswaardige investerin gen verricht via de aankoop van een reeks belendende gebouwen: de huizen Moyersoon, Van Mol, De Vis een aantal kleine wo ningen langsheen de Hoog straat en het internaatsge bouw in de Zonnestraat. Koninklijk Lyceum Het jaar 1959 betekent voor de instelling het begin van de uitbouw van een volledige humaniora. Bij KB wordt de Rijksmiddel bare School omgevormd en uitgebreid tot Koninklijk Lyceum. Het is minister Moureaux, die er dat jaar eveneens voor zorgt, dat aan de instelling een inter naat wordt toegevoegd. Elf jaar later, op 1 septem ber 1970 worden in het Rijksonderwijs de coëdu- catie en coïnstructie inge voerd. Het Koninklijk Ly ceum Aalst krijgt van dan af een gemengd karakter en staat dus open voor zo wel jongens als meisjes. Begin september 1975 treedt het Vernieuwd Se cundair Onderwijs (VSO) in voege. De traditionele tweemaal drie leerjaren, worden nu verdeeld in drie maal twee jaren, nl. de ob servatiegraad (1 2), de oriënteringsgraad (3 4) en de determinatiegraad (5 6). Binnen de school wordt de Rijksmidden school li-Pontstraat inge richt, die de observatie graad omvat. Momenteel beschikt het Koninklijk Lyceum met zijn ingebouwde Rijksmid denschool, over een zeer brede waaier van studie richtingen in het algemeen vernieuwd secundair on derwijs Latijn, Moderne xTalen, Wiskunde, Weten schappen, Mensweten schappen, Aardrijkskunde- Geschiedenis en de ruimste keuze van comple mentaire activiteiten (o.a. economie, dactylo, sport, talen enz.) en bekleedt al dus een voorname plaats in de Aalsterse onderwijswe reld. De school staat open voor zowel jongens als meisjes. Het rijksintemaat in de Zonnestraat biedt een onderkomen aan alle meis jes van de Rijksscholen ge meenschap Aalst. Pierre Van Rossem Wanneer je de honderd bereikt in feite zelfs een honderdplusser bent moet je gevierd worden. Dat gebeurt ook met het Konklijk Lyceum. De organisa tie van de viering neemt de Vriendenkring van de school voor haar rekening. In nauwe samenwerking met het personeel. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan werd niet alleen een feestbrochure ontworpen, maar werd ook, onder de leiding van Maurice Van de Steen, geschiedenisleraar aan de school, een historisch werk opgezet. Deze historische monografie is uniek, in die zin dat voor het eerst sedert het ontstaan van de school (in 1865) een wetenschappelijk verantwoorde studie over de instelling geschreven werd. Daartoe moesten ontelbare bronnen geraadpleegd worden. Zowel uit het stadsarchief van Aalst, uit het archief van de Ligue de l'Enseignementte Brussel, uit politieke en privé-archieven werd informatie geput. Heel wat gegevens werden ook teruggevonden in de persorganen, die in het 19de-eeuwse Aalst versche nen. Doorheen het omvangrijke werk loopt dan ook een stuk geschiedenis van het volk van Aalst van 1850 tot heden. Ter gelegenheid van de viering werd eveneens een bronzen gedenkpenning geslagen. De ontwerper is de Aalsterse kunstenaar Mare De Bruyn. Aan de ene zijde van de penning prijkt de monumentale en geklasseerde toegangspoort tot de school langsheen de Pontstraat. Aan de andere zijde van de penning heeft de kunstenaar de initialen van het Koninklijk Lyceum geslagen. De pening wordt de geïnteresseer den aangeboden tegen de prijs van 500 fr. Daarnaast maakte de bekende schilder en grafische kunstenaar Paul Van Gysegem, hij is afkomstig van Aalst, maar is momenteel Gentenaar een gelegenheidslithografie. Kostprijs 350 fr. Belangstellenden, zowel voor de feestbrochure, de historische monografie, de gedenkpenning of de lithografie, kunnen voor nadere inlichtingen en even tuele inschrijving steeds terecht in het Koninklijk Lyceum, Pontstraat 51 te Aalst (tel. 053-21.11.55). mar lièf. gezie schi nuar na. bij{ Feestprogramma forer Krijg De feestelijkheden opgezet ter gelegenheid van hei m eeuwfeest van het Koninklijk Lyceum worden ge spreid over drie dagen. Vrijdag 8 mei Te 20 u.: vernissage van de tentoonstelling Beelden de Kunsten in de mediatheek van de school. Vol gende kunstenaars verlenen hun medewerking »n de Etienne Bauwens, Rik Boonen, Mare De Bruyn erd v Julien De Graeve, José D'Haese, Ronald De Veyl feel der, Jan Philips, Pol Van Gysegem, Anne-Mai Van Hoorick. Professor Vyncke zorgt voor inleiding. In de tuin staan eveneens werken tentoon van leerlingen van de Stedelijke Academie voor Schol* Kunsten te Aalst. Zaterdag 9 mei Te 16 u.: Academische zitting in de Feestzaal va: het Stadhuis te Aalst. Sprekers: Guido Chaerle studieprefect van het Koninklijk Lyceum, Fran *ig e< Van Assche, directeur-generaal Bestuur van h« d d« Secundair Onderwijs, en Prof. Dr. Willy Calk ™9 waert, Minister van Nationale Opvoeding. Voor de muzikale omlijsting zorgen oud-leerlinge i,",'",. van het Koninklijk Lyceum. Te 18 u.: Opening van de tentoonstelling «Historie van de school» met voorstelling van het gedenkboel JA door Guido Chaerle, studieprefect. De tentoonstel ling «Beeldende Kunsten» is 's zaterdags open 10 tot 18 u Zondag 10 mei Vanaf 11.30 u.: Breugheliaanse barbecue Vanaf 15 u.: Schoolfeest door de leerlingen van Koninklijk Lyceum. De tentoonstelling «Beeldend^ Kunsten», «Historiek van de school», «Hobby' zijn open van 10 tot 20 u. (vrp) •He v i« Sinds augustus 1979 staat De resultaten zijn niet uit- Daarnaast hebben we ook Staan er nog werken op de h. Guido Chaerle, licen- gebleven. Allereerst is men gezorgd voor nieuwe bor- stapel? tiaat in de letteren en we begonnen met de oude den, banken, stoelen, ref- De voorbije decennia heeft wijsbegeerte klassieke klaslokalen een grondige tertafels enz. het Rijk een reeks huisjes filologie, aan het hoofd van vernieuwingsbeurt te ge- Wat we evenmin uit het langsheen de Hoogstraat het Koninklijk Lyceum ven. Schilderwerken wer- oog mogen verliezen is het aangekocht. Langzaam Aalst. den uitgevoerd. Momen- feit dat de gevels langsheen maar zeker zijn deze wo- Zo te merken werden er teel wordt in de lokalen een de Pontstraat klassieke ninkjes echter verkom- sinds uw komst op school nieuwe vloerbekleding aan- negentiende eeuwse gevels merd. Wellicht reeds vol- heel wat restauratiewerken gebracht. Ook de speel- van de herenhuizen Van gende maand zal begonnen aan de gebouwen uitge- plaatsen kregen een nieuwe Mol, Moyersoon, Boeyé en worden met het slopen van voerd...? betegeling. De tuinen wer- De Vis een totale restau- deze krotten. Bij mijn aanstelling in au- den eveneens aangelegd, ratiebeurt ondergingen.Op de vrijgekomen ruimte gustus 1979 constateerde ik dat de infrastructuur van de school in een erbarmelijke toestand verkeerde. Het was jaren geleden dat in de lokalen nog schilderwerken uitgevoerd werden, het pleisterwerk hing van de muren, de speelplaats leek een hobbelig veld en de tuinen lagen er verwaar loosd bij. Kortom, de infra structuur van de school was ontoereikend. Ik heb dan ook meteen de bevoegde instanties van de ze toestand op de hoogte gebracht en hen op hun plicht gewezen ten dien ste van het rijksonderwijs wat te doen voor het Koninklijk Lyceum Aalst. Ik ben hen daar trouwens De h. Guido Chaerle, studieprefect blijven op wijzen. Aan de slag in èén der labo's. Refter s'Woensdags met mevr. Ghysels in internaat De modern ingerichte mediatheek. Het bestuur van de Ouder vereniging komt zeer regel matig samen en ook voor de ouders worden regelma tig bijeenkomsten georga niseerd. Onlangs nog heb ben we bvb. de ouders van de leerlingen die onze der dejaars bevolken, uitgeno digd. Je mag immers niet vergeten dat in een school als het Koninklijk Lyceum, die zich uitstrekt over zes leerjaren, de belangen van de ouders niet alle dezelfde richting uitgaan. Daarom hebben we besloten die ou derkontakten ook op te spitsen. De betrekkingen tussen de school en de ouders uiten zich ook in manifestaties, die georganiseerd worden door de Vriendenkring van de school. Maar meer spe cifiek nog in de voorlich ting die door mezelf en mijn personeelsleden bij het einde van het school jaar verschaft wordt. On der voorlichting versta ik dan adviezen betreffende de studiekeuze, die de leer lingen vooral na de obser vatie- en oriënteringsgraad, moeten maken. Bent u van mening dat het Koninklijk Lyceum een spe cifieke plaats bekleedt in de Aalsterse onderwijswereld? Het Koninklijk Lyceum be kleedt inderdaad een zeer speciefteke plaats. In die zin dat het een rijksschool is, die een algemeen vormend onderricht verstrekt en waarin coëducatie en coïn structie ingebouwd zitten. Toegegeven, in Aalst vind je nog een gelijkaardige rijks-' school. Het K.A. nl. Maar in het opvoedingsproces dat we de jeugd aanbieden, be waart iedere school haar ei genheid. Dergelijk ver schijnsel doet zich trouwens ook voor in het vrij onder wijs. Hoe zou u, als man van de praktijk, de taak van het onderwijs omschrijven? De taak van het onderwijs ligt m.i. hoofdzakelijk in het opvoedend aspect er van. Opvoeding zie ik hier bij erg ruim. We moeten de leerlingen nl. de vereiste gedragspatronen bijbren gen, opdat ze later als vol wassenen aan hun trekken zouden komen. Dat is lang geen makkelij ke taak, omdat we onze leerlingen moeten voorbe reiden op een maatschappij die we zelf niet eens ken nen. Wie van ons is immers bekwaam te zeggen hoe de 800. 198C Jden maatschappij er in het 2(XX) zal uitzien? Ven de technologische ontw keling zo'n vlucht neemt de traditionele waard nog volop evolueren, niemand voorspellen v patroon van de mens kans op slagen heeft. Ik herhaal het, het is geen makkelijke opdrat Die enkel kan vervuld den, wanneer we ze als diepmenselijke taak schouwen. En we de l<5tva lingen basiskennissen brengen, maar vooral t delen ter hand stellen dat is dan de opvoedin de brede zin om later, via transfer of ning, te kunnen behelpLg|e En gelukkig te zijn. Hoeveel leerlingen momenteel school op Koninklijk Lyceum? We hebben hier moD teel, de ingebouwde denschool inbegrepen, zes leerjaren dus sao 511 leerlingen. Ons leei nsei genaantal vertoont wens een stijgende tr< Een positieve vastste in een tijd waarin heel scholen te kampen het met een afnemende sch jjJj bevolking, (vrp) 0 uk ie hg, i trekt kru be el demi dere Vervolg van pag. 1 ding tussen de leden en via volkeren. Uiteindelijk gericht reldvrede. hen tussen de verschillende op de zo broodnodige we- De hierbij aansluitende receptie wordt opgeluisterd door het trio Jan Wellekens. Te 13 u. «Home Hospitality» aan de buitenlandse gasten en in de loop van de namid dag fakultatieve bezoeken aan de St.-Martinuskerk en/ of het Belfort. Mogelijkheid tot shopping of beluisteren van het beiaardkoncert. Te 20 u; gala-diner in salons Carlton opgeluisterd door het orkest Sergio Popvski en de Aalsterse zangeres Lilia- ne St. Pierre. Voor het diner kan worden ingeschreven aan de prijs van 1250 fr., toegangskaart voor het eropvolgend gala-bal inbe grepen. Storten op rekening 432-5054001-56 van Michel De Geest, Sterrestraat 1 te Aalst. Op zondag 19 te 11.45 u. openluch-aperitiefkonsert, «Frühschoppen», door het St. Cecilia-ensemble van He- kelgem. Ondertussen bro- kanterie- en bloemenmarkt, 's Namiddags nog diverse konserten. Via gemoedelijke bijeen komsten in familiaal ver band wordt gehoopt te ko men tot betere verstandhou-

De Voorpost | 1981 | | pagina 4