UITAGENDA I0NGE KAMER MET VALERIUS DE SAEDELEER EN OMGEVING» GROOT-AALST ZWANGER VAN JAZZ! -iZZ, SPRINGLEVEND AALST! D TONEELGROEP Janus brengt «The Zoo-Story» nieke tentoonstelling in Oud-Hospitaal fl De Voorpost - 24.4.1981 - 15 osje Vater gelegenheid van haar Twinning verleden week-end larbij gasten uit onze buurlanden, uit Ierland en uit nemarken te Aalst verbleven organiseerde de «Jonge onomische Kamer» Aalst o.m. een tentoonstelling die groeide tot een unieke gebeurtenis. Uniek wegens het menbrengen van een tiental gerenommeerde werken Valerius de Saedeleer, een der grootste meesters der ige Landen, omkaderd door ruim een tachtigtal werken tijdgenoten. in het Oud-Hospitaal te zoon van een zeepzieder op te zien is, en dit tot 13 de hoek van de Nieuwstraat op weekdagen van 14 en «de Kat» op 10 oogst 17 u en op zondagen van 1867 geboren. Een «Pallie- 30 tot 12.30 u en van 14 ter» die liever in «den Os? u (op vrijdag geslo- broek» rondzwierf dan te s inderdaad uitge- studeren aan het atheneum eid tot een kunstmanifes- waar hij slechts één presta- waarmee de «Jonge tie die hem kenschetst wist ner» een bijdrage op ni- te brengen. Die van het u heeft geleverd tot het grootst aantal strafwerken, ruleren van het «interna- Ravotten langsheen de Den- alisme». der lag deze geboren natuur- ulders zijn steeds vol- vriend immers veel beter rdige ambassadeurs van dan het slikken van boeken- inderen geweest die er stof. ie mate toe bijdroegen Te Gent in de leer gestuurd kontreien beter ken- bij een tekstielfabrikant liep te maken. het al even falikant uit. Men Ie negentiende en begin- beweert zelfs dat hij die fa- itigste eeuw herbegon, brikant nooit zou gezien )e bloei van 15e tot 17e hebben- ui, een nieuwe kunststro- Na te zijn getrouwd met de dochter uit de kruideniers- t zou circa 1880 tot 1900 winkel uit de buurt, zijn kleurige impressionisme «Clemmeke», hielden ze een chiek4v'a on9emengd kleur- winkel open aan de kust. Te sen of lichte kleurim- Blankenberge. Openhouden Haat sies de zinnen prikkelt is veel gezegd want die win- B013 zijn weg banen en grote kei was meer gesloten dan len voortbrengen. In zich open. Vissen en wandelen 3: Mis de kiemen dragend en bekoorden hen immers veel oortlfealrties die ons de ex- meer. Ze verlieten Blanken- sionisten brachten. En- berge dan ook met de nkerl stort torte typisch elandschappen. Vooral de Vlaamse Arden nen inspireerden hem. Op 74-jarige leeftijd stierf hij er trouwens. Te Etikhove. Zijn eega was toen al een tijd overleden. Samen met werken van de Saedeleer brengt de «Jonge Kamer» werken van de La- temse school, van de twee de reeks maar ook van zijn voorlopers en zeker van Ja mes Ensor. Van de Saedeleer ziet u er o.m. zijn «Boomgaarden», zichten op de Leie, Etikhove en Tiegem. Stellen er verder tentoon Jean Brusselmans, een markant vertegenwoor diger van Brabant fauvisme en expressionisme, Albert Claeys, een Leieschilder, Emile Claus, «de paus van het luminisme», Oscar Cod- dron, graveerder, Hippoliet Daeye, ingetoomd expres sionist, Felix De Boeck, de patriarch-boer van Drogen- bos, Jules De Bruycker, meesterlijk graficus, Cesar De Cock, Leieschilder, Xa- vier De Cock die in Barbizon belandde, Gust De Smet, klassiek Vlaams expressio nist, Leon De Smet, trouw- gebleven impressionist, Ju les De Sutter, Leieschilder, Maurice Dupuis, intimistisch schilder, James Ensor, topfi- heer D'Hoese tijdens de officiële opening. (K.D.C.) guur van moderne wereld kunst, Henri Evenepoel die samen werkte met Matisse, A.J. Heymans, post-impres- sionist, Floris Jespers, een Vlaams Picasso, Eugène Laermans, voorloper van het expressionisme, Hubert Malfait, kubiserend expres sionist, Georges Minne, «God de Vader» Constant Permeke, oertalent van het expressionisme, Albert Sa- verijs, Leieschilder, Maurice Schelck, expressionist. Al- bert Servaes, expressionist, Jacob Smits, met eigen lichtkonseptie, Leon Spil- liaert, mysterieus en fanta sierijk, Edgard Tytgat, ver halend expressionist. Frits Van den Berghe, surrealise- rend expressionist, Armand Vanderlick gestileerde land schappen, Gustave van de Woestijne, symbolist, Jos Verdegem nog omstreden modern schilder en verder nog werken van Jozef Can- tré. Rik Wouters, Walter Vaes en Henri Ramah. Het feit dat een aantal wer ken komen uit privéverza- melingen en dus zelden of nooit op tentoonstellingen te zien zijn geeft aan deze kunsttentoonstelling van «de Jonge Kamer» een sup plementaire dimensie. LH rklank terwijl andere uit reeks langzaam inter- ide s male erkenning krijgen. namen ervan kregen noorderzon en trokken naar irtussen wereldwijde Wenduine. Aan Carolina van ieren verkochten ze een schilderij voor een-fantasti sche som: 200 fr. Het kon de «Jonge Kamer» in 't niet meer op! Men trok naar jverg neen en voor de verant- Antwerpen, bekeek de wer- anori rdelijke voor Kulturele ken van Rubens, belandde in irdt'l n Herwi9 Van der de Zoo, deed zich te goed |ht in 't bizonder werd aan een eetfestijn en ver- q dan ook een voorrecht bleef in een weelderig hotel, en van deze meesters Als de rekening betaald was het internationaal gezel- bleef er echter niet genoeg 9te kunnen voorstellen, meer over om tot aan de in unieke gelegenheid om kust te geraken. Wel tot in gelijk I de Saedeleer, van wie Aalst en via een lening kon in sc Oud-Hospitaal welis- reeds de Dr. Sierens- men dan huiswaarts. De Saedeleer belandde dan heeft ingericht en van met zijn goede vriend Geor- en stadhuize drie wer- ges Minne in het schilders- we9 langen ook kunstenaars dorp St.-Martens-Latem. ide russelmans. Claus, De Minne maakte er stenen var- ker, de gebroeders De kenskoppen die de Saede- acht James Ensor, Minne, leer, een imponerend ie- iChOt f8» Servaes, Spilliaert, mand van ruim 120 kg., bij psy, den Berghe, Van de beenhouwers trachtte aan T ^tijnes aan bod te laten de man te brengen. Voor in Overt s vernissage schetste tpunt kritikus Jan D'Haese de Koni gen levensloop van ius de Saedeleer, als de vitrine, weet u wel. In Latem begon zijn artistiek élan vorm te krijgen en ont popte hij zich o.m. tot een Breugheliaans schilder van JAZZ ka» ces aks werden vorig weekeinde vergast op niet minder vee konserten van totaal uiteenlopende stijl. Voor- was er op zondagavond The Crazy Bol Jazz Cafe met Bird and his Birdies, een oude stijl formatie; en omina dagavond kregen wij in de Shakespeare-pub de Pat ^i..W0 ®anB te horen, een mainstreamkombinatie. ikondigd als een past in de bloemetjes gezet Deze li groeic*e Roger Bird's door de inrichters die van Ho! lie al gauw uit tot een dezelfde gelegenheid ge- vermits er naar goe- bruik maakten om het oud- woonte in de Crazy Bol ste lid van de jazzklub, de het publiek muzikan- heer F. Itschert, te huldigen owezig waren die niet vermits die enkele dagen la- lif ti/roegen Ban mee te ter 76 jaren jong werd! Al i «aanzitten»; deze ex- met al weer eentje van die aren een Engelse gast avonden waar The Crazy ieorge Wheeler banjo Bol Jazz cafe blijkbaar het lU ie eigen Pol Renders geheim van heeft! film inscho »n M h, heml Dit weekeinde, zaterdag 25 april én zondag 26 april, zijn er niet minder dan twee konserten gepland en allebei van niveau, respektievelijk te Affllgem (Hekelgem) en in de Aalsterse jazzklub. Café-restaurant «De Groten ganet namelijk sinoniem Beer» pakt ter gelegenheid voor zolder. Geleidelijk van de heropening, na wis- groeiden zij uit tot een «ech- seling van uitbaters en her- te» jazzband met een kom- inrichting, uit met het origi- plete bezetting: Chris God- nele initiatief de zaak te la- froid trompet. Mare God ten «inspelen» door een ou- froid trombone, Stephane de-stijl jazzband: The Cel- Godfroid tenorsax, Juul De lartown New Orleans Jazz- Beule klarinet. Jan Van Cae- band uit Oudenaarde; dit op negem piano, Patrick Che- zaterdag 25 april, vanaf 21 valier banjo, Jacques Van u. Wij hoorden deze Cellar- Holen bass en Paul Ver- town N.O. JB reeds meerde- schelden drums, re malen aan het werk in de meest diverse jazzklubs in Vlaanderen en menen dan ook te mogen stellen dat de inrichters beslist een goede keuze gemaakt hebben. De bezetting is nog steeds als volgt: Albert Crombe drums, Etienne Demoor bass, Patrik Vanhoute banjo. Mare De- moor klarinet en Michel Si mons trompet. «Ambiance» verzekerd! Zondag 26 april vanaf 20 u is het dan de beurt aan de eigen Aalsterse jazzklub, The Crazy Bol Jazz Cafe, om de liefhebbers te verwennen met een niet minder dan acht man sterke formatie: The Garret Band. Deze ontstond een vijftal ja ren geleden in het Zottegem- se waar drie broers op een zolderkamertje samen be gonnen te musiceren en een jazzformatie opbouwden. De naam Garret verwijst trou wens naar deze beginperio de, in het Amerikaans is The Garret Band brengt een volledig uitgeschreven en gearrangeerd repertoire en hun stijl én sound doet sterk terugdenken aan bv. de pril le Fletcher Henderson band of nog de vroegste Ellington formaties. De doorbraak kwam voor hen in 1978 wan neer zij in Oudenaarde een wedstrijd wonnen voor ama teur jazzorkesten, nml. «De Gulden Vlies Trofee» wat hun bovendien een eerste LP opbracht. Sedertdien zijn zij zowat te gast geweest in alle Belgische jazzklubs en met stijgend hoorden wij ze nog aan het werk op Honky Tonk's jong ste kroegentocht en wij kun nen u verzekeren dat zij hun goeie reputatie ten volle be vestigden! Diegenen onder u die alleen maar vertrouwd zijn met het klankbeeld van een dixie land of New Orleans band moeten wij ten stelligste aanbevelen dit konsert voor al niet te missen! Willy Schuyten Maanaagavond 13 april ver gastten de uitbaters van de Shakespeare-pub hun trouw publiek op een, in dit lo kaal, ongewoon gebeuren: het voorstellen van een «mo dem» jazzkwartet; The Pat Moore Band; geleid door niemand minder dan onze Aalsterse trompettist Patrick Mortier, omringd door zijn vader Alex Mortier die de elektrische basgitaar voor zijn rekening nam, verder nog met op de elektrische Rhodes-piano Mare Alleyn The Pat Mooreband trad vorige week op in The Shakespeare. (KDC) en Joy Stick - drummer Raf Het was meteen raak met de swinger «C Jam Blues», en kele kommersiele toegevin gen moesten dienen om de jazzneofieten niet meteen af te schrikken; zo kregen we dingen te horen als «Hello Dolly», een sentimenteel «Misty» en «Blue Moon»; de ze jongens kwamen evenwel pas echt op dreef in echte bop nummers als bv. «Nights in Tunèsia», Herbie Hancock's «Watermelon Man» of nog Art Blakey's «Moaning'» waarin Patrick zijn ongeloofelijke trompet techniek én zijn improvisa tietalent ten toon kon sprei den, voortreffelijk gevolgd en gesteund door pianist Mare Alleyn die als «ama teur» enkele merkwaardige dingen ten gehore gaf. Drummer Raf Lenssens dui delijk afkomstig uit een «an der» muzikaal milieu (pop rock) paste zich voortreffe lijk aan bij deze jazztoestan- den en van Alex Mortier kan te er samen invlogen! verwonderen met muzikanten en «ou- I izzrotten als Roger 1 trompet Joris De- een machtige bla- tianist Norbert Detaye mmer Guy Preckler! ■vreters in het gebrach- ertoire waren tunes iugar Blues» met een je alleen maar zeggen dat hij er als bassist staat als een rots, elke rioot precies waar ze hoort te zijn. Ook de humoristische noot werd niet vergeten met een fanta sierijke «Sweet Georgia Brown» en.'natuurlijk; «The Saints». Wij hopen dat deze sukses- rijke avond voor de uitbaters aanleiding moge wezen om dit initiatief te herhalen en mede de jazz springlevend te houden in deze ajuinen- stad! Willy Schuyten ik bii b vocal Boor Norbert, Het I J°ys>> een s,eeBs timnlö Jraa9 gehoorde swin- zakies ld9e,y met een ,Au Be 6nde Roger; «Marie u» the voodoo queen let op s *ea,ure' «Dance i _h» Mardi Gras» met Joris avond! I,ed ,romPe'- "China een razend up-tem- ïezegdfjonvermijdelijke boo rs uite ®9'ende dames «Re- en «Caledonia»; een het! ,nale R°9er Bird in ontpr, hilip Streat Break- is sled J het mooie Paul Bar- de Ao 'e,na "^he Second Li- ura R no® ve'e andeie.-Pit- ingews precies deze 12 april Bird's verjaardag ij werd dan ook ge- Dit weekend 25 en 26 april voert toneelgroep Janus «The Zoo-Story» van Edward Albee op in vzw Net werk, De Ridderstraat 28 Aalst en telkens te 20.30 uur. Regisseur van dit stuk is Roger De Wilde en mede werkers zijn Luc De Blieck en Jo Van Den Brulle. Eerst een woordje over de auteur; Albee .werd geboren te Washington D.C. in 1928 en werd, na dat hij als peuter verla ten werd door zijn ou ders, geadopteerd door een rijke familie. Zo Blijkt het dat hij wel ae- spaard bleef van mate rieel gebrek, maar toch geplaagd zat met tal van problemen. Zijn pleegou ders waren immers al te gul met dollars, maar liefdevol waren ze nooit. Zo werd Albee angstig, onevenwichtig en onge disciplineerd, en revol teerde zich tegen het ver derfelijke bourgeoisiemi- lieu waarin hij (spijtig aénoeai was opgegroeid en tegen de korrupte maatschappij waarin hij zich niet wou laten inte greren. Pas in 53 begon hij toneel te schrijven en zijn bekendste werken zijn; «The American Dream - Who is afraid of Virginia Woolf - A delica te balance - Everything in the garden. Albee maakte zijn de buut met the «Zoo-Story», dat zeer gunstig werd onthaald. Over het stuk zelf: het speelt zich af op een zon nige zondag ergens op een bank van het Central Park New York. Het draait om een konfronta- tie tussen twee perso nen, Peter en Jerry. Peter is het prototype van de midden-klasse, waar bij de middelmatigheid troef is. Zo probeert hij voortdurend zijn sereni teit en zijn geordend le ven te beschermen. Daarom zal hij ook elke poging van Jerry om hem te benaderen afwijzen, wat uitdraait tot een gro te ontmoediging voor Jer ry. Peter wil immers en kel alleen ontspannen le zen op zijn bank in de zon. Jerry daarentegen is een vreemd soort dandy, provokerend en een soort guerillastrijder. Voor hem is de wereld niets anders dan een wilde dierentuin waar de on- schuldigen levend wor den opgevreten. Daarom heeft Jerry .ook het pu bliek nodig om zijn pijn lijke frustraties mee te delen, te vertellen hoe hij zijn leven beleeft. Zo staat «The Zoo-Story» voor een les in auerilla- Op zaterdag 25 april organiseert H.V.V. Aalst het 12e feest van de vrijzinnige jeugd in de feestzaal van het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs, Wel vaartstraat 70 te Aalst. Op het programma staat vanaf 16 u. een intrede van de gevierde leerlingen, gevolgd door een optreden van Stekelbees (cabaret- kleinkunst) met De Kleine Vandalen. (16.30 u.) Toneelgroep Janus brengt op zaterdag 25 april en zondag 26 april «The Zoo-Story» van Edward Albee, in een regie van Roger De Wilde in vzw Netwerk, De Ridderstraat 28, Aalst te 20.30 u. Spelers zijn Luc De Blieck en Jo Van Den Brille. Op zaterdag 25 april gaat er een avond «Progressief Toneel», door, gebracht door PACT-regisseur Anton Cogen met toneelfragmenten. Er wordt speciaal aan dacht besteed aan «Brecht». Aanvang 20 uur in de Milrisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst. KOSI (Kultuur-Ontspanning-Sport-Inspraak) richt naar traditie haar hobby- en vrijetijdsbeurs in, dit jaar voor de achtste maal en in het teken van de natuur en de natuurbeleving. Reeds heel wat indivi duele en in groep samenwerkende eksposanten wer ken mee in een brede-waaier van onderwerpen. De tentoonstelling wordt ingeleid door Mevr. Schepen A. De Maght op vrijdagavond 24 april en is verder toegankelijk in de namiddag van- zaterdag 25 en zondag 26 april. Toegang gratis. Op zondag 26 april brengt het tejatergezelschap BENT, op uitnodiging van Tejater 80, in de Aalsterse Stadsschouwburg om 20 uur een enige voorstelling van het pittig blijspel vol Belgische toestanden «Au Bouillon Beige» van Walter Van den Broeck. Reserva tie aangewezen en dit kan dagelijks van 16 tot 19.30 u. op telefoonnummer 053-77.84.56 van Tejater 80. Regie van Jaak Vissenaken in een schitterend dekor van Marc Cammaert met Annelies Vaes, Jo De Meyero en Willy Van Heesvelde. Op vrijdagavond 24 april brengen de Jonge Mutualis- ten Aalst zanger en kleinkunstenaar Johan Vermin nen samen met zijn voltallige groep voor een concer toptreden naar vzw Netwerk, De Ridderstraat 28, Aalst. Voorverkoop 100 fr. (kassa: 150 fr.) en aanvang 20 uur. Op zaterdagavond 25 april organiseert jeugdhuis Tanu een enig Rockoptreden van de Belgische Rock groep «Der Polizei» in zaal Madeion, Grote Markt. Aalst. Voorverkoop 60 fr. (kassa: 80 fr.) aanvang 20.30 u. Koninklijk Zang- Toneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem voert als tweede produktie van hot toneelseizoen '80-'81, het blijspel «Hé, krijg ik mijn echtgenote terug» in een regie van Jaak Verhelst. Speeldata zijn zaterdag 2 mei. zondag 3 mei en maandag 4 mei telkens te 20 uur in de Stadsschouw burg, Vredeplein Aalst. Op vrijdagavond 24 april organiseert S.C.J.V. De Jonge Mutualisten in samenwerking met het B.J.V. een koncert met een artiest uit de streek. Jan De Wilde. Dit schitterend koncert gaat door in zaal «De Lelie». Kasteeldreef 26 te Lede om 20 u. Voorverkoop in zaal «De Lelie», leden 80 fr., niet-leden 100 fr. Kassa 120 fr. Op zaterdagavond 25 april brengt de KWB afdeling Erembodegem-Centrum het blijspel «De Bokskam pioen» in de parochiezaal van Erembodegem-Cen trum aanvang 19.30 uur. Op zaterdagavond organiseert Jeugdklub Terlinden een grote Ontdek-De-Ster-Wedstrijd met talent van eigen bodem. Aanvang 19.30 u. in jeugdhuis Ter linden. Studentenklub «Ochsenia» richt een debatavond in rond «Het gevangeniswezen in Belgie», met als spre kers, Mr. J. Vemassen. advocaat; E.H. Nijs, aalmoeze nier Leuven-Centraal; Dr. Steven, gevangenispsy chiater, Gent; Mr. De Ridder, direkteur-generaal van het Belgisch gevangeniswezen en als moderator Jan Van Rompaey. Dit alles op vrijdag 24 april in zaal «De Volkskring». Aanvang 20 uur. Op vrijdag 24 april om 20 uur «als de ziele luistert...» een poéziekollage van Guido Gezelle door Tine Ruys- schaert in de feestzaal St.-Jozefskollege, Pontstraat 7, Aalst. Toegang 100 fr., organisatie: ouderkomitee basisschool Dames Van Maria: onder de auspiciën van het Ministerie van Nederlandse Cultuur, dienst Volksopleiding, in samenwerking met de culturele vereniging 't Ponteveer. Nog tot 26 april in het Kultureel Centrum van Affligem voor een bezoek aan de tentoonstelling van de Tsje chische Grafiek. Uit de ruim 5000 Tsjechische grafici brengt Affligem een selektie van een zevental vol waardige artiesten. Jan Krejci, Oldrich Kulhanek, Vladmir Suchanek, Jiri Andele. Albin Brunovskien Karei Demel. Zaterdag van 14.30 u. tot 20 u. en zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur. Kunstwerken met grote «K»t Op maandag 27 april te 20.30 uur brengen Mark Dobrinsky, cello en Louis Van der Paal. klavecimbel een Bachrecital in de kapel van de paters Kapucijnen te Aalst. Toegangsprijs bedraagt 150 fr., voor jeugd en derde leeftijd 100 fr. (programma inbegrepen). Op zaterdagavond 25 april heeft te 20 uur in de feestzaal van het stadhuis het laureatenkoncert en de overhandiging van de prijzen «Carlo Torras» - «Willy Van der Meirsch» plaats. De toegangsprijs bedraagt 100 fr en de reservatie kan gebeuren via het sekretariaat tel.: 02-759.85.58. Op maandag 4 mei verzorgt de Koninklijke Symfoni sche Kring Aalst «Door Eendracht Groot» in de feest zaal van het Stadhuis. Grote Markt, een lentekoncert met werken van Suppé. Tsjchaikowsky, Grieg, Rod- gers e.a. Aanvang 20 uur en toegang vrij. De dag te voren, op zondag 3 mei, in de zaal «de Kring». Dr. De Moorstraat, opendeurkoncert mati nee uitvoering aanvang 16 uur. In het museum Oud Hospitaal heeft een tentoonstel ling plaats van schilders rond Valerius De Saedeleer nog tot 13 mei. Open alle dagen van 14 tot 17 uur en zondag van 10.30 tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u. Vrijdag gesloten. Organisatie: Jonge Kamer Aalst. Het Stedelijk Komité voor Vrijetijdsbesteding organi seert een tweede nationale ruildag voor postzegels, poststukken, munten, zichtkaarten, sigarenbanden, kortom voor alle mogelijke verzamelingen. Er is tevens een tijdelijk postkantoor met uitgifte bijzonder gelegenheidsstempel. Dit alles op zondag 26 april '81 van 9 tot 17 u. in de Keizershallen. L.S.W. organiseert op donderdag 30 april een 36e mei-avondfeest met als attraktie de Kees Brug Show in de Keizershallen te Aalst, aanvang 20 uur. techniek, maar hier ech ter op intellektueel vlak. Ten tweede is «The Zoo- Story» een wrange studie over schizofrenie. Wat in het begin een ru zie is voor een publieke bank wordt weldra een geregelde veldslag die de twee antagonisten, in het leven en de dood ver binden. (jdb)

De Voorpost | 1981 | | pagina 15