r 5 JAAR SINT-ANNA AALST: FEEST OVERWAARD GEAKTUALISEERDE KRUISWEG IN DOODSE STILTE iadio Caroline wil jadszender zijn men pikkels of WL 't SOCIAAL AJUINTJE De Voorpost - 24.4.1981 - 3 II is voor de Aalsterse Sint-Annaparochie een jubeljaar, nt sinds 1956 is daar nogal wat uit de grond gestampt, n staat er blij en dankbaar stil bij wat in die eerste irt-eeuw uitgebouwd werd aan gebouwen en paro- ial leven. Het is niet weinig, en het «jong zijn» van die ochie, het kunnen ontwikkelen van antwoorden op len van vandaag, zonder veel remmende tradities, zal wel niet vreemd aan zijn. Dit weekend wordt van wal ki-ütoken met een plechtige concelebratiemis en een jeugd- tkend. t W[ en jtedelijking meldenswaardig is de triets 'd01 is pas sinds de tweede organisaties die het leven v' eldoorlog dat de west- 9«i k van Aalst serieus be- ond begon te worden. Te- ?n was dat «Schaere- k» een lap vruchtbare 5C™ lers en malse gezonde 3e™(|srsen, enkel wat behuisd de Schaapstal, de Pad- ,QSi hoek, 't Sas, 't Kerre- ek, de Puiteput en 't en^ jabroek. n el parochiaal blad 't An- ieke wordt de histori- 1 e draad precies begon- jkw by die periode, waar de onderpastoor. «De parochie jsmensen van vandaag zat nu scht op rozen», herin- en maar kunnen naar te" s'lerlangen: «een oase )e rust, af en toe eens ge- bgei ,rtj door de stoomfluit n "°»de boerentram, of wan- dot «den baas» Beygaert tweede Vatikaans Concilie geweest, wat zeker ook in de Sint-Annaparochie te mer ken zou zijn. In de liturgische vieringen in de noodkerk bv. Velen, ook van buiten de pa rochie, werden aangespro ken door een eigentijdse be leving, stijlvol én verzorgd, van waaruit eucharistie ge vierd werd. Dikwijls waren ze iras had met Miel Vlie- °Pn Voor 't godsdienstige oo" in was men aangewezen eid' Ie Sint-Jozefparochie. In ™i! viift'9er iaren was dat serebeek evenwel al zo- Ier v g bewoond, dat men de :iinrijp achtte voor de op- 3nir4ing van een nieuwe pa- Op 16 maart 1956 zouden zijn: Chiro Maeva en Gentiaan, KWB, KAV, KAJ, VKAJ, MILAC, COVDA, de biljartklub «Eerlijk en Vin nig» (later BC Sint-Anna ge noemd), het koor «Laat Blij de Weergalmen» (dat vele prijzen zou wegkapen), jeugdhuis Terlinden, jeugda telier Joepie, tieneratelier Tipie... In 1969 werd Jef Limpens, die al een tijdje zondagon derpastoor was, de tweede Ghijselen en Limpens zou den spoedig afscheid ne men. De eerste werd pastoor in Onkerzele, de tweede in Nederboelare. Als nieuwe medepastoor werd Michel Bekaert aangesteld. Net als de Sint-Annaparochie zelf en pastoor Biesemans, kwam hij van de Sint-Jozefsparo chie. Aangestipt wordt nog dat sedert eind 1980 een gepo lychromeerd in hout gesne den beeld van O.L.Vrouw met kindje Jezus aangekocht werd. Bij al waar men van daag dankbaar voor is, wor den ook de roepingen ver meld uit het eigen midden: Staf Corten (1966), Ghislaine Van Geert (1971) en Chris Simoens (1980). Jubeljaarprogramma Op zondag 26 april is er om 11.30 een plechtige concelebratiemis met paro chiepriesters, oud-onder pastoors en de priesters af komstig van de parochie. Deze viering wordt opgeluis terd door het koor «Laat blij de weergalmen». Op zaterdag 25 en zon dag 26 april is er een jeugd weekend, onder het motto «Feest in de Straat». Zater dag is dat om 20 u. een Ontdek de Ster-wedstrijd in jeugdhuis Terlinden; zondag om 14 u. een spelnamiddag voor kinderen en jongeren. De opening van dit laatste gaat door in het Terlinden- park. Ook volwassenen en sympathisanten zijn hier welkom op. Dinsdag 5 mei is er in de Sint-Annakerk een koncert van het koor «Laat blijde nert de historiekschrijver zich, van die periode met EE. HH. Biesemans, Ghijselen en Limpens aan het stuur. Intussen was er ook al het weergalmen» ten voordele van het orgelfonds. In het weekend 11-12-13 september wordt een kunst en hobbytentoonstelling georganiseerd door de K.W.B. Elke kunstenaar en hobbyliefhebber van de pa rochie kan er tentoonstellen: schilderijen, beeldhouwwer ken, postzegels, smeedwerk, pentekeningen, kant- en bor duurwerk, verzamelingen, enz. Op zaterdag 3 en zondag 4 oktober is er een feest weekend, met restaurant, ten voordele van het orgel fonds. Zaterdag 5 en zondag 6 december is het ook al ten voordele van het orgelfonds een parochieweekend «Sint-Anna 25». Op dit hoogtepunt van de viering is een avond voorzien met op tredens van alle parochiale bewegingen en organisa ties. Dat wordt een aaneen schakeling van zang, sketch, toneel, voordracht, choreo grafie en volksdans. Mogelijks komt er ook een feestnamiddag voor de der de leeftijd, en een toneelpro- duktie. Met 1982 gaat men naar het «goud», alleen de hemel weet hoe de volgende 25 jaar kerk-zijn eruit zullen zien... (P.D.) jit zi dbij Koninklijk Besluit de er stoelen te weinig! Verder te tywe Sint-Annaparochie ook in de wijze waarop men iricht. De patrones was d® spelbaar uit het al be- erdf n van de Sint-Annalaan na et Sint-Annaschoolke. op f ioodkerk-tijd o 9 tnaf 1955 werd de bouw j'e |evat van een voorlopi- iect noodkerk (de huidige 'rvojbaal). voor de poen 'be« den Sint-Annafeesten !t ganiseerd in de hovin- er« van het kasteel Terlin- soiki Twintig jaar lang, zou i* lerste augustusweekend massale aantrekkings- b* it uitoefenen. De nood- kon op 12 augustus 'n9« ingewijd worden door Callewaert. Een week O®' werd Albert Biesemans sjf'l lerste pastoor aange- De nieuwe St.-Annakerk met op de achtergrond de feestzaal of oude kerk. (KDC) leken zou betrekken in het parochiaal leven en beleid. De nieuwe kerk Eind 1972 kon de eerste steen gelegd worden van de nieuwe Sint-Annakerk. De ouwe zou tot Sint-Annazaal omgebouwd worden, wan neer twee jaar later de nieu- Ontstaan verleden jaar aansluitend bij de moord op we Sint-Annakerk ingewijd monseigneur Romero was Aalst op Goede Vrijdag werd. Als pittige anekdote aan zÜn tweede stille tocht toe, een huldetocht aan weet men daarbij nog altijd Oskar Romero in stille solidariteit met volkeren in heel goed dat Mgr. Van Pe- verdrukking, teghem gekant was tegen de gekozen stoelen, zodat men Een 120-tal jongeren en voor de wijding op deken De ook enkele volwassenen Vos een beroep moest vertrokken inderdaad van aan het Oud-Begijnhof n 1975 kon de parochiezaal voor eeh t ht Jrf in gebruik gesteld worden 0<?L m^ruk" .«v Koaiuu, aailuc- (het zalenarme Aalst nam er wekkend door de gedisci- gSÉ. Zondagonderpastoor dankbaar akte van), werd de P'|n66rd onderhouden dis V Juul Ghijselen; sinds kerk verfraaid met een mooi stilte, schril afstekend te- werd deze «full time» tabernakel en een kunstzin- gen de lawaaierig kreu- rpastoor. nig houten kruisbeeld van V. nende welvaartmaat- pioniersjaren gebeur- Stuyver. Dat jaar vonden schappij. Fakkels, borden heel wat. De Sint-An- ook de Sint-Annafeesten protesterend teqen qe- ig werd gebouwd, als voor de laatste keer plaats; we(d verdrukkina oor- O oetingspool zowel van bij de organisatoren was O werkvolk van 't oude ion9 bloed nodig, maar de 9' J5[ bewapening rebeek, als de mensen transfusie bleef uit. en middenin een draag- villa's en de Etrimo °P 2 augustus 1976 over- berrie met bloemen als nieuwe St.-Anna. Aan ,eed stichter-pastoor Biese- hulde aan Romero zali- 10-|og groeiden ook heel mans Hij zou opgevolgd ger, het werd al meege- worden door Paul Buysse, dragen door enthousias- voorheen pastoor in Dikkel- te jonaeren venne. Ook de (onderhand al niilJtiofnar^aro zo geheten) medepastoors lmt,atiefnemers van deze had liever een betere voorbereiding gezien door verschillende groe pen. Op de uitnodigingen terview hebben ver klaard. «Politiek i gen alles reageren te- wat mensen f leeën. 1958 was dat, in it e zou er een nieuwe pas- lieliomen. Mét wijnkelder, mef Minstens even ver- «stille tocht» waren «Pax- De stille tocht, na de toespraak aon het Monument der Gesneuvelden. (K.D.C.) elge deugend op (nog) illegaal geluid zijn de Vrije trs vlug uit de grond rijzende paddestoelen. 'Hdgroei voor de enen, een doorn in het BRT- yoor anderen, een fris etherkruid voor nog en. Zo'n 8 zenders zijn in Aalst te ontvangen, a 168arvan heet Radio Caroline, en die wil uitgroei een heuse groot-Aalsterse antennemast. Bij medewerkers is het enthousiasme groot, en men ook wel dat er nog wel een poosje zal geoefend worden, om kunst te baren. stoof teveel heeft een ver sterker wil kopen,... wie een Christi», «Broederlijk De len», Jebron en vele an deren, onder de bezielen de leiding van Guido De- bree, dekenaal verant woordelijke voor jeugd pastoraal te Aalst. Groe pen van Aalsterse paro chies, ook van de gloed nieuwe St.-Paulus uit de kwam echter weinig res- verdrukt. Onrechtvaardi- pons. Toch waren een ge praktijken moeten aantal links georiënteer- worden aangeklaagd», den bij de tocht uiteinde- zegt hij. lijk aanwezig. Naar het Achter een groot span- zeggen althans van ie- doek met «Hoe lang mand die het weten kon. nog?» werd opgestapt en lift Wil naar Dilbeek of zo streek van de Botermelk- ledere ochtend... die kan dit straat en omgeving, en langs dit programma be- bezinningsgroepen o.a. Een eerder alternatieve viering van Goede Vrij dag. «Voor konservatie- halt gehouden aan de Grote Markt, aan het Kul- tureel Centrum, aan «We- ^■edewerkers noemen 'sd Van Braekel, Dirk <end .eeuwen, Tom Van lob Van Praet. Ed Van ien nburgh, Jimmy staal Willem De Zwijger, Van Ruysbroeck en aaier. Op de ieeftijds- le staan ze tussen de de 32 jaar, en ze ko- esc( "it Erembodegem, v0( rkerken, Aalst, Hof- n Denderleeuw, Lede fegem. 't Zijn liefheb- he ronder BRT2-bindin- anj perskaart van muziek rol diaden. Enkelen zijn geoefende dj's. Op ,nsl «rgadering in een I tóegemse café zagen noei 3"emaal samen. Ter- w;„ ussen een vooraf op- ai bandje in ik weet me<ieveel radiotoestellen n was, werd druk ge- rijvci "afgesproken. Radio die al van 1 februa ri bendt, is er een nieu- icks* mee ingetreden. Boo 3| 'e amateuristische die eerste maanden, ^ekdagen is Caroline «eren van 17 tot 22 «erdag is dat van 13 op zondag van 9 tot ---jpïtemmen op 100.3 '9^ hz, en je hebt 'm te 'the! Z''n de uitzendingen noo Seen muzikaal over- Wnff 'n men richt zich tot 'Kl^ if"|den. Alle muziek- tomen aan bod, zei U ha !et "a"e" wordt be- 'j toko, rock'n roll, soul J0 ie. Sterke nadruk ligt ergo op Vlaamse produkties, waarvan de streekeigen ar kend maken. Dat kan gratis en ook meerdere keren. Voorts is er iedere woens dag om 18 u. een Scholie- ren-Top-10, ook scholieren- nieuws komt daarin (als men het te weten komt, natuur lijk). Zondag om kwart na 2 s er een Aalsterse top-15. tiesten een ruim aandeel ge- Voor beide tops wordt' aan nieten. Af en toe krijgt men de luisteraars gevraagd 5 wel wat toegeschoven van platen, in volgorde van voor platenfirma's, het mag niet keur, te noemen op een gele geschreven worden, maar briefkaart, het gebeurt overal... Aanstippenswaardig is ten- Informatief wil de zender slotte de Sou-Show, die elke nochtans ook wat te zeggen eerste maandag van de hebben. Iedere woensdaga- maand uitgezonden wordt, vond is er bv. van 8 tot 10 u. en het Programma voor Aal een Aalsters Panorama, sterse Zieken (in de 2 Aal- Daar wordt het streeknieuws sterse ziekenhuizen zullen (film, sport, moppen, kultu- reel, politiek, maar dit laatste a la knipoogjes) overlopen. formulieren voor verzoek platen gelegd worden). De medewerkers van Radio Op zaterdag van 6 tot 8 u. is Caroline stellen zich verder er Caroline Info. Wie zijn au- ter beschikking voor Drive- to wil verkopen (of 'm juist In-Shows (zoals bv. het ge- wil kopen), wie een mazout- val zal zijn in juni, bij de uit Haaltert namen aan deze tocht deel. Niet een quasi histori sche rekonstruktie van de bijbelse passie, wél een bij de aktualiteit nauw aansluitende solidariteitstocht in het teken van aktie tegen ver drukking van volkeren, waar dan ook. Kommunistische en so cialistische geïnteres seerden zouden mee op stappen doch afhaken toen vernomen werd dat «gebedsplaatsen» waren ingeschakeld. Wat men bij Jebron spijtig vond zodat de voorziene gebedsplaatsen werden gewijzigd in haltes met voorlezen van teksten over aktuele problemen. Niet specifiek religieus. Wel algemeen menselijk. Priester Guido Debree ven zijn wij te revolutio- reldwinkel» en aan het nair», zegt Debree. «Bij te «Vredesmonument». radikale uitspraken laat Waarom houdt men bij men ons links liggen. Zijn een miljoenenprojekt als we te braaf dan is er voor het Kultureel Centrum ons geen interesse», zou geen rekening met de ge- Guido Debree in een in- handikapten? Wanneer EN WOROM 'n Zolle men 't ni zeggen gelèk 't és as 't vandaog ni attoyd 'n deigt, vroeger joren 'n was 't oeik ni attoyd geleèk as 't zol moe te zèn hemmen... Want Poos sen en Twiede Poosdag zen verboy ge- goon... 'n betje zonne, 'n betje wolken, kaa windj en... ge kost a stoefken verdraogen... Mor dad as toch ni van va de joor allien.."k weit nog goe dat da vroeger oeik veireviel! 't len joor was weir goed en 't joor darop was 't baat. Al moen ek zeggen da 't vroeger veil mier veireviel da 't goe was as va serrevoerdeg. Allei, pak na twiede Poosdag, tèn es 't keiremis on den Tier. En wa dagge naa nimmer 'n hoeirt, da was vroeger goe bekost, da was de moment ver a achter eh zoemerlief te goon. En as ek mèn avers en groeitavers (ge 'n moetj ni vraogen oever waffer nen toyd da 'k klap) moen geloeiven ten kochten de vraamensjen heer nen nieven parasol en kocht 't mansvolk hem nen nieven stroein hoed. Zetj gè naa nog ne kier ne stroein- hoed op.'t es goe ver meh 'n bonk van 'n kopvallink nof hoois te kommen en meh de riskoosje dad annen stroein-hoed platgerèged es geleèk as 'n gazet die al nen halven dag in de zép leit. Mor. ierlèk gezeid: *k rappeleir meh toch oeik nog ne zóemer 't was binsjt den oerlog dammen oeik nor den Tier trokken. En t was zudoneg weierem dammen ons vest op onzen eirem mosten hangen en dad ons veirhoeid ghielegans verbrand was van de zonne. En ienegte joren noding loy der op de zelden Tier- keiremis eh pak snie tot oever a knoeselen. En nog eh joor noding stond ghiel de stieweg onder van 'n stértvlaog, dat de mensjen in sommegste kaffeis op 't taofel moste krooipen gelèk as 't wotor binne strumden. 'k Hem van de joor nor de Keiremis den Tier geweist. 'k Hem probeiren in mennen hof te weirken. Mor jaan mèn ortjen, was meh da kaad. En elke kieren as ek binne kwamp ver meh 'n betjen te weiremen, vond ek dat da weirken in den hof azoei 'n déstoeg geval es. En pakten 'k meh eh pintjen. En ons vraa vond da 'k beiter was meh 'n betjen minder in den hof te weirken en tèn vanoyges oeik 'n betjen minder pintjes te drinken.die mèh mosten verwei- remen! En 'k ben tèn mor binne gebleiven en 'k hem nor den Bei-er-Tei gelooisterd want op de teivei was 't nim- mendalen, gelèk as miestaai. En 't sport, da ben ek al moei gezing... jaja, gajjer 'n zè ni alleien! En 'k hem geprobeird van 'n betjen te leizen. Want meh all dennen teivei en wa weit ek allemool, zol ne mensj op den dier vergieten van ne kier iet serjeis in zen fiemen te pakken en insj iet te leizen. En ierlèk gezeid, ge zotj dad op den dier verlieren. Mor 'k kost er mèn gedachten ni opzetten, want as ge tèn ne kier op a gemak zitj, begintj er van alles in anne kop rond te spoeken en ge begint a van alles af te vraogen. Allei, worom hemme ze dor oever vieting daogen lanst alle kanten die zebra-dinges, ge wetj wel hein, die streipen oever de stieweg of oever 't stroot kommen ooitfreezen? En de die hemmen dor tèn lank geleigen, allemol ondiepe pitten, oepen en bloeit. En ik meh mor af vraogen: alia, wa gon 'z hier na doeng. En naa verleide weik, hemme ze die allemol verom kommen toegieten meh zwèrte pek. En ik meh mor afvraogen: tot wad heit da na gedindj? En wedje na warom? Doeidgewoein omdat er in 't nief verkiersreglement stoot dad aal die zebra-dinges wit moe te zen. En oever ienegte horen moesten die allemol geel zen. En overaal woor dat die klodden geel geweist hem men, zen ze da kommen ooitfreezen zelfs al 'n koste dor meh den beste wil van de wereld gien geel nimmer op vinnen. En naa zen ze verom allemol zwert. En zelle ze dor binnen 't kert wit kommen opzetten. Kosten op 't steirfhoois. Want ofdat die streiepen na geel of wit zen, de sikkeleers die der heer teiven op riskeiren werren toch kop oever kont gereen. En wajjer mor inleiveren en mier belas tingen betolen en mier af-ghaven werren en nog van die amezante dinges. Ze zeüen 't zeer wel lanst deiren en veinsters booite roeien. En binsjt da'k na toch beizeg ben hein... lodj ons na onder ons ne kier bekénnen: 'n wast vroeger ni beiter, slechter 'n was 't toch oeik ni hein. En as ek hier naa erom zol beginnen oever de moljeren, want 't zal gon here moment werren, zol ek in herholink vallen. En da wil ek vermoyn. Dorom, oever die kwestje allien nog ien dingen: as 't er immand van ajjer ne moljer ziet, lotj meh iet weiten hein! En astablieft, en stekt hem in gin doeisken of in gien sigarekas lotj hem vliegen. G'hetj ghiel zeikes al veil ander dinges lote vliegen... DOLF zullen openbare gebou wen als post, stadhuis, banken en kerken pogin gen doen om voor ge- handikapten toegankelijk De optocht bij het verloten van de Kattestraat. (K.D.C.) te worden? Wanneer wordt de stad vriendelijker voor fiet sers? Waarom worden in de hoofdstad banken waar bejaarden rustten weggenomen ómdat be jaarden geen reklame voor de zaak betekenen? Allemaal vragen die deze stille wandelaars, door velen als vreemde een den in de bijt aangezien, zich stellen. Mensen timmerden een kruis zo groot als de hele wereld. Met een balk van noord naar zuid, van rijk naar arm. En de andere als een grote dreiging van oost naar west. En omgekeerd. Wanneer be grijpt men eens de woor den van Helder Camaro dat «onrechtvaardigheid geweld is, begin van elk ander geweld»? LH feesten van de dekenij Dorp in Erembodegem). U mag nog weten dat alle briefwisseling (verzoekpla ten, kritiek, aktiviteitenaan- kondigingen om om te roe pen,...) gebeurt via postbus 18 in 9440 Erembodegem. Of U Caroline's geluid kunt pruimen, moet u zelf maar uitmaken. Eerste voorwaar de is het uit te vissen, tussen Saturnus (dat zich eerder tot de Denderstreek richt). Del Sol (Ninove), Freeland, Ra dio Action (waarvan Caroli ne's pioniers zich afgesplitst hebben), Radio Contact, Ra dio Bruxel en Radio Pajot- tenland... (P.D.) KAV St.-Jozef houdt een interessante demonstratie over Macramé. Deze demonstratie gaat door op woensdag 22 april te 19.30 u. in de zaal 't Kapelleken, Meuleschettestraat 32 te Aalst in het chirolokaal achteraan op de koer. KWB H. Hart organiseert op vrijdag 24 april te 20 u. in de Kring, Dr. De Moorstraat een informatieavond met als thema «Van School naar den dop» Hoe zit dat nu? Welke mogelijkheden? Wat te doen? Informeer u, laat u helpen. Direnasiel St.-Hubertus viert feest in de «Leon d'or», Bredestr. 154 te Aalst, Men kan er pannekoeken en Aalsterse vlaaien kopen, er zijn o.a. een biertent, een bodega en info-standen opgesteld en er wordt ook een prondelmarkt gehouden alsmede een tombola met verrassingen. Zondag te 12 u. is er een reuze barbecue en een ballonwedstrijd met als eerste prijs een vliegtuigreis. Naar aanleiding van «25 jaar St.-Annaparochie» wordt er op zaterdag 25 april te 20 u. een talentenjacht georganiseerd in jeugdhuis Terlinden. Het wordt een boeiende aaneenschakeling van zang, sketch, voor dracht en muziek. Op zondag 26 april te 14 u. worden alle kinderen en jonge mensen in het kasteel Terlinden verwacht voor een onvergetelijke spelnamiddag 's Avonds te 17.30 u. een fantastische sluiting in het Terlindenpark. Op zaterdag 25 april -1981 gaat het bal door van het Stedelijke onderwijsinstituut in de zaal «Korenbloem» Grote Markt. Begin te 21 u. met orkest de «family band» (vdj)

De Voorpost | 1981 | | pagina 3