faluintjes grooMede WALK-OVER VAN «DENDRIA» M MELDERTSE 14E AUTOZOEKTOCHT CHILDERIJENTENT00NSTELLING OP PIKKELING 1981 ITALEN MET «AFFLIGEMMERS»! STREEK- GERECHTEN IN FALUINTJES DP KOMST IN LEDE ZANDSTEENTIES ROOSIES EN DOORNTIES MEIVISKOPIES V0N(C)KJES De Voorpost - 24.4.1981 - 7 tegenstaande de meest pessimistische voorspellingen de weerman werd de Meldertse 14* Autorally, een nisatie van de Culturele Kring en Rallyklub «Bezemwa- i», begenadigd met een zacht en zonnig lenteweertje, jhele organisatie tornde dan ook flink op tegen remmen- faktoren als de voortdurend stijgende benzineprijs en de lisperiode met alle gevolgen. organisatoren J. Muy- it en M. Neulant hadden iorgd voor nogal wat ik- en telwerk zodat flink de doppen diende te wor- gekeken. de Hoogstraat werd de icht» nogal verkeerd ge inen en te Baardegem werd de naam van het dorp tientallen malen gevonden. Enig animo kwam wel te Lebbeke waar een «silo» problemen stelde en aan het voetbalterrein van de Moor- selse voetbalklub «SK. Kruis» waar het telefoon nummer niet zo makkelijk vindbaar was. Wandelen langsheen de oude spoor wegbedding te Moorsel was wel aangenaam doch een aantal deelnemers maakten deze wandeling al te kort zodat kontroleletters achter wege bleven. Ook kapellen zetten veel een pad in de korf, zo die aan de grens Baardegem-Lebbeke en aan die van Waver. Pluspunt was alleszins naast een keurige organisatie de door alle deelnemers als uit zonderlijk beoordeeld waar devolle prijzentafel zodat niemand met een prikje, tij dig huiswaarts keerde. Voor inschrijvers kregen tevens een geschenk supplementair gelijk aan het bedrag van hun deelnamerecht. Hierbij de namen van de eer ste tien: 1. Marcel Callebaut, Affli- gem, Dendria 2. Jea-Paul Copping, Herder- sem, Dendria 3. Cecile De Roo, Brugge, Dendria 4. Freddy Du Bois, Dender- monde, Dendria 5. Norbert Rogghé, Affligem, Dendria 6. Eugeen De Bont, Malde- ren, Dendria 7. An Van Biesen, Moorsel, Bezemwagens 8. Georges Van Vaeren- bergh, Roosdaal, Uilen spiegel 9. Pierre Biebuyck, Wam- beek, De Witte 10. Roza Van Rossem, Mel- dert, Niet-aangesloten Een prachtbeker van Minis ter Mare Galle voor de over winnaar en ook voor Den dria, de klub die met deze prestatie zorgde voor een walk-over. Trofeeën en bloemen ook voor Cecile De Roo (1e da me), Roza Van Rossem (1e van Meldert), Frans Van den Meersche (niet aangeslote ne) en jongste deelnemer Wim Van Biesen uit Moorsel die amper 9 jaar, vader Fran- gois in het zand deed bijten. A.s. zondag herkansing te Aalst in het St.-Maarteninsti- tuut. uH n waren klaarblijkelijk het noorden kwijt. (K.D.C.) Koffietafel Paaskoffietafel van KVLV op zondag 26 april te 15 u in 't Parochiecentrum. Gezellige namiddag. Voetverzorging Op maandag 27 april in 't Parochiecentrum van 14 tot 16 u voetverzorging. Parochiecentrum Ontvangen u dit week-end: Mimi en Lambert Van de Sijpe. El Salvadorproblematiek In samenwerking met Baardegem organiseert de Jongeren- gemeenschap op vrijdag 24 april te 20 u. in het Meiderts Parochiecentrum een avond gewijd aan de problemen in El Salvador. Een heet hangijzer alleszins dat velen beroert. Op het programma eucharistieviering rond de figuur van Mgr. Romero, voorgegaan door Jan De Plancke en muzikaal opgeluisterd door het ensemble Camanchaca. Voormalig studentenpastoor De Plancke, nu verbonden aan het Kolle ge voor Latijns-Amerika te Leuven, spreekt over de toestand in El Salvador. Muzikale intermezzi door Camanchaca. Cyclo-sportieven Op kermiszondag 3 mei komen de Cyclo-sportieven aan bod. 8.000 fr. prijzen, inschrijven, start en aankomst aan café «Ons Huis», Van Mol, Dorp 1. Ziekendag Voor Meldert, Moorsel en Baardegem op woensdag 13 mei ziekendag van de kristen mutualiteiten in de abdij Affligem. Zieken die willen deelnemen sturen naam en adres naar Staf Van Geert, St.-Jorisstraat 26 te Aalst. De deelnemers worden opgehaald met een autocar die op enkele bepaalde plaatsen stopt. Te 14 u. verwelkoming, te 14u30 eucharistie viering, te 15u30 koffietafel en nadien onderonsje. Te 18 u met de bus weer naar huis. Gepensioneerden Op dinsdag 28 april e.k. paasviering voor de gepensioneer den. Te 14u30 eucharistieviering, biechtviering waarna warme maaltijd. Koffie en gebak. Tombola. Deelname in de kosten 50 fr. Aanrijding H. De Vis uit Meldert kwam in aanrijding met zijn personen wagen met de fietser Luc Gijsels uit Aalst. Dit aan het kruispunt Jasmijn- en Bredestraat te Aalst. Eerstgenoemde liep kwetsuren op. De bestuursleden en organisatoren van Ralleyclub «Bezemwagen» en C.M.K. (K.D.C.) Is voor de zevende maal doet de V.V.V. «De Faluintjes- ek» beroep op de plastische kunstenaars en schenkt tevens de gelegenheid hun werken in zeer brede kring baar te maken. Deze tentoonstelling, ter gelegenheid 'de 12e Pikkeling heeft plaats van vrijdag 24 tot en met lag 26 juli e.k. arnissage heeft plaats eigen schoon in de Faluin- Imjdagavond in Hoeve tjesstreek. Als aanmoedi- Cauwelaert, Nievel- ging zal de V.V.V., zoals de weg 26 te 9392 Meldert- laatste jaren trouwens steeds het geval was, het la's zijn enerzijds het bekroonde werk aankopen, tgebeuren en het lande- Ten titel van inlichting ver wen en anderzijds het melden we hierbij wie en wat we reeds bekroonden en aankochten: 1975: «Driespan» van Jan De Ridder 1976: «Vlegeldorser» van Georges Teugels 1977: «Pikker» van André Verschelden 1978: «Wetter» van Kamiel Van de Velde 1979: «Rochuskapel» van Joris de Clercq 1980: «Schaftijd» van Gus- taaf Van de Perre Aangeraden wordt andere onderwerpen dan de reeds bekroonde te kiezen. Mogen we u er op attent maken dat uw tentoonge stelde werken op nauwelijks drie dagen door duizenden bezoekers zullen worden be keken. En geapprecieerd. Ze worden trouwens in een aangepast kader opgehan gen met de hulp van kenners. leder exposant kan drie wer ken inleveren. Vroegere lau reaten vijf. Om praktische redenen wordt gevraagd de werken te bezorgen in «Hoeve Van Cauwelaert», Nieveldries- weg 26 te 9392 Meldert - Aalst op donderdag 23 juli tussen 10 en 12 of tussen 14 en 18 u waar een lid van de Raad van Beheer uw werken zal in ontvangst'nemen. Aan gans de onderneming wordt ruime ruchtbaarheid gegeven zodat U alleszins veel belangstelling voor uw werk mag verwachten. Wél graag een seintje van u naar J. Muylaert aan boven staand adres voor nadere in formatie (tel. 052/35.65.16) of bevestigen van uw deel name. Tenslotte weten we ook graag tijdig waar we aan toe zijn en moeten we prakti sche schikkingen kunnen treffen. L.H. jaarbeurs die van 29 april tot 3 mei plaatsheeft in het iercentrum van de fusiegemeente Affligem, voor- Hekelgem, is nu ook een andere, een nieuwe munt baar: de «Affligemmer». Weliswaar voor beperkte U kan er ook buiten het Bellekoutercentrum mee mi voor een bedrag gelijk aan de aankoopwaarde. Met «Affligemmer» is Affligem de dertigste in ons land die initiatief neemt. Meestal betreft het dan wel steden bij de «gemeenten» zonder stedelijke benaming komt em hiermede liefst op de vierde plaats, nitiatief berust bij Jozef waarbij «Hekelgem» plaats den Haute die zijn hob- moest ruimen voor Affligem komt het aksent trouwens weer meer naar de abdij toe. Invloed die ze, vooral met haar bloeiend Kultureel Cen trum waarbij zich nu on langs nog het Archeologisch Museum heeft gevoegd, uit- Is numismaat kombi- met die van penning- |ior van de parochiale in van Teralfene, een £"er Ie drie deelgemeenten 1x1(31Mfligem. Enerzijds wil steund door de feitelij- pure op dit n, d< reniging «De Affligem- oefent niet alleen op het - geld in het bakje bren- grondgebied van de eigen foor de parochiale wer- deelgemeenten doch in het n anderzijds het aksent Aalsterse, in de Faluintjes- or zll n op het feit dat de 3m 205 ge fusie slechts een bloeitijd van de Affli- i Abdij stonden im- Essene en Hekelgem streek en in een deel van het Pajottenland. ig is van wat vroeger Trekpaard Van den Haute vond flinke medewerkers om de parochiale werken via o.m. dit initiatief uit het slop te halen in Luc Mertens, Al- F rtii' met Teralfene onder fons Sonck, Arthur Van den tVt-m! 'de gezag. Met deze Haute en Maurits Callebaut. king dan wel dat die Dat voor deze nieuwe «i ge' m zich ook uitstrekte denkpenning, de benaming e„ een deel van Oost- «Affligemmer» werd geko- aren oj deren mgt jn djjzon_ zen |jgt VQOr de hand gezjen nergl an Meldert en Baar- het juist de abdij was die destijds zorgde voor rust en de nieuwe benaming welvaart in de hele streek, n vna De Abdij die over een paar jaar reeds haar 900-jarig be staan plechtig wil her denken. De gedenkpenning heeft op de voorzijde het nieuwe schild van Affligem. Een pri meur want officieel heeft Af fligem er momenteel nog geen. Wellicht komt het wel in orde tegen het openen van de Jaarbeurs. Ook de waarde «100 Affligemmer» komt er op voor. Op de keerzijde duikelen we de historie in met een kom positie waaraan de drie ge meenten die vroeger tot de heerlijkheid Affligem be hoorden elk aan bod komen. Dit samen met Je tekst «Pa rochiale Werken Teralfene» en de geldigheidsduur. Hekelgem wordt erin be dacht met het «Bisschop- penhuis», nagenoeg het eni ge bouwwerk dat na de Franse Omwenteling van het aloude Affligem restte en dat thans dienst doet als hoofdingang. Essene wordt er vertegen woordigd door zijn «Belle molen», een watermolen uit de 12e eeuw die vroeger aan de Abdij behoorde en werkt op de wateren van de Belle beek. Teralfene tenslotte staat er met zijn «Grot» gewijd aan O.L.V. van Ourdes, bede vaartsoord ingezegend op 29 juni 1885. Door de bouw van deze grot loste F. Tem merman zijn belofte aan O.L.V. in. De Affligemmerpenning wordt uitgegeven in goud, zilver en brons, steeds met een diameter van 30 mm. De gouden penning weegt 11 gram en de zilveren 11,5 gram. Het goud heeft een gehalte van 0,750 (18 karaat) en het zilver van 0,950. Gou den en zilveren penning worden in een etui gepre senteerd. De gouden pen ning kost 12.500 fr, de zilve ren 750 fr en de bronzen 100 fr. De drie stukken samen, in luxe-etui, neemt U mede voor 13.250 fr. De penningen zijn in voor verkoop en als gelegen heidsbetaalmiddel te beko men op de jaarbeurs zelf in het Bellekoutercentrum, centraal gelegen tussen de centra van Hekelgem, Esse ne en Teralfene U kan ook storten op reke ning 799-528020-13 van F.V. De Affligemmer, J. Van den Haute, Affligem. Ook in de bankkantoren van Affligem is hij verkrijgbaar. L.H. In het «Jaar van de Streekgerechten» willen uiteraard ook de Faluinen hun beste beentje voorzetten. Liefst dan met wat men elders niet vindt. Niet vinden kan. Hoppekeesten en de Faluintjestafel. Aanrijding Twee Lebbekenaars kwamen met hun personenwagen in aanrijding op de wijk Kruisabeel. Het betreft Luc De Proft en Dirk De Neef. Beide bestuurders werden licht gekwetst. Eén-meiviering Verzameling voor de optocht te Aalst en te Moorsel aan 't lokaal te 9 u. Start naar Aalst te 9.15 u. Terug rond 13 u. Te 16.30 u voor het trommelkorps bingo-wedstrijd. Gewond Aan het kruispunt Waverstraat-Aalstersedreef botsten de wagens bestuurd door Erwin Sonck uit Aalst en Jan Verleysen uit Moorsel. Inzittende Michel Van der Vincken liep verwondingen op. KAV Op zondag 26 april in het parochiehuis te 15 u. algemene vergadering met o.m. koffietafel, tombola en ontspanning. Bijdrage: 80 fr. Lourdes Eéndagsreis naar Lourdes op 1 mei. Vervoer per autocar naar Zaventem. In te schrijven bij Van der Biest, Baron de Meerstraat. CM BV CMBV plant een bezoek aan een tehuis voor gehandicapten. Meer détails volgen. Valéry Van der Borgt begraven Onder nooit geziene massale belangstelling namen Moor sel, de Faluintjesstreek, de Aalsterse regio en ook mensen van ver daarbuiten op ontroerende wijze afscheid van Valery Van der Borght op amper 55-jarige leeftijd. Overle den op Palmzondag werd hij begraven op paasmaandag, begeleid door een jachthoornkorps. In de kerk werd de plechtige dienst opgeluisterd door het meerstemmig da meskoor uit Lebbeke. Van der Borght, als bier- en drafhan: delaar, echtgenoot van raadslid Isidora Carlé en vader van een talrijk gezin genoot de simpathie van de hele streek. Onder de vele prominenten, parlementairen en gemeente lijke mandatarissen. sn nul en, w« onderl| hun 2 En dJ vollef i en da Ze leij i groep] iergie stop] iteloojl sterk g4 verkool lesten zelfde de .4= rerkt "I Vrijdag 24 april ek di Pos,ze9elkr'n9 «Leda»: algemene voorbereidings- V mi 'fladering tentoonstelling. 0 CMBV-Lede: Kookles door Mevr. De Lathouwer in /Jlella Matutina». Studentenklub «Ochsenia»: Debatavond rond het na «Gevangeniswezen in België». Rond de tafel: J. Vermassen, advokaat (Lede), E.H. Nijs, aalmoe- (jd nier Leuven-Centraal; Dr. Stefen, gevangenis-psy- iater, Gent; Mr. De Ridder, direkteur-generaal van 'Belgische Gevangeniswezen. Moderator: Jan van mpaey. In «De Volkskring», Kasteeldreef, Lede om 00 u. C.C.J.V. Jonge Mutualisten: Jan de Wilde in «De •e», Kasteeldreef. VAB-VTB Lede: Le Nozze di Figaro (Mozart) in de éra in Gent. Vertrek om 18.45 op de Markt (Lede). Zaterdag 25 april Jaarlijks Groepsfeest van de Leedse Scouts en Isen in «De Volkskring», in het teken van «Circus» '30 u). Bal van de S.P.-mandatarissen in de zalen van de !-S., Vijverstraat. Zondag 26 april Heemschut: natuurwandeling. Vertrek 9.00 u. Harmonie Ste Cecilia Lede: verbroedering met «Takjes worden bomen» (Schilde) Jeugdhuis «Leeuwerik»: kippenfestijn, BBC Leeu werik. Donderdag 30 april Koninklijke Harmonie Ste Cecilia, Lede: Mei avondserenade om 21.00 u. Zaterdag 2 mei Start werking Sociaal-Kulturele Vereniging «Pries ter Daens», vzw 19.30 u: Rondgang in de dorpskom door de Daensistische Harmonie «Tot Heil des Volks». 19.00 u.: Plechtigheid in het Kultureel Centrum, Markt, Lede: Verwelkoming door de heer Van Hove, voorzitter; Voorstelling van de nieuwe vereniging door de heer Roger Quintijn, voorzitter van de Sociaal- Kulturele Raad van Lede; Gelegenheidstoespraak door de heer Luk Delafortrie, voorzitter van het Pries ter Daens Fonds; Opening van de tentoonstelling door de heer Jules Henderickx, Schepen van Kuituur. Aan de tentoonstelling nemen deel: John Paepe Hopscheuten of «hopkees- ten» zijn de wortels van de doorlevende hopplant. Deze «keesten» worden door sommige hopboeren, van half maart tot half april, vaak in barre koude en nattigheid, gesneden. Een lastig doch wel lonend werk want goed bereide hopscheuten zijn een ware délicatesse. Als voorgerecht kunnen hopkeesten worden gekookt met azijn, met citroen, met witte wijn en opgediend met gepocheerde eieren, met eieren dus nog omgeven met hun «poche», hun vlies zakje en gaar gemaakt bene den het kookpunt. Als hoofdgerecht kunnen de «keesten» worden gekookt op een van bovenvermelde wijzen of gewoon in boter gebakken. Hopscheuten worden liefst begoten met een straffe biersaus en wor den gepresenteerd met kalfskoteletten en frietjes. Faluintjestafel: Geen specia le schotel op zich zelf. Wel speciaal wegens de veelheid en de diversiteit en vooral dan wegens de typisch lan delijke presentatie. Het Baardegemse «Gasthof Vonck» waar, op initiatief van de V.V.V. «De Faluintjes streek» de «Faluintjestafel» die ondertussen burgerrecht verkreeg, is uniek voor deze landelijke maaltijd. Qua vlees is er «kop», hesp, witte en zwarte pensen, «balle- kens», geziende geregeld gekookt met kruiden. Erbij passend brood kan bruin zijn of wit. Er is uiteraard ook rozijnenbrood en de moge lijkheid bestaat een speciaal brood te laten bakken in om het even welke vorm. Erbij horen dan nog vlaai, rijst- pap, appeltaart, appelmoes, platte kaas met radijzen e.dm. Het alles begoten met Faluintjesgenever, wijn, bier, koffie. Ook desgewenst Faluintjeskoffie, een specia liteit. Vooral typisch voor het onvolprezen Faluintjesmaal is de presentatie. Gezeten aan lange tafels, in zaal of zo mogelijk in openlucht, krijgt elke gast een roodwitte bol- lekenszakdoek om de hals. Desgevraagd met gebor duurde inskriptie naar keuze. De recipiënten zijn uit glim mend koper en de vlees soorten worden aangebo den op houten plankjes. Het bier vloeit uit oude stenen kannen en de koffie wordt gedronken in ouderwetse tassen zonder oor. De tafel wordt belegd met rode tapijtjes en versierd met korenaren en strobloe- men. Alleen een euvel: men kan zich slechts aan een Faluin tjesmaal te goed doen na ui teraard afspraak en met mi nimaal 20 personen. Voor deze wordt het dan een weelderig, overvloedig Lu cullusmaal. l.H. ACV-CM-Avond Op zaterdag 2 mei te 19.30 u in het parochiaal centrum ACV- CM-feestavond voor leden en familie. Etentje (halve kip met fruit), toespraak met diamontage door R. Librecht, tombola, film «De gendarm en de ruimte mannetjes» met Louis de Funès. Voor het etentje in te schrijven aan 100 fr. per persoon, liefst voor 23 april, bij Frans De Wit, Grote Baan 218, Frans Michiels, Middenweg 14, Frans Peirlinck, Broekstraat 11 of Edgard Schuddinck, Kapelleommegang 22. Eén-meiviering Samenkomst voor de leden van de Gemeenschappelijke aktie, SP, SW en BSG te 9 u. aan 't lokaal. Start naar Aalst te 9.30 u. Voor vervoer is gezorgd. Toespraak door minister Mare Galle waarna optocht. Te 18 u te Herdersem koffietafel in 't lokaal, Kapelleomme gang. Te 20 u trekking van de 1 mei-tombola met een prachtige stofzuiger met toebehoren als hoofdprijs en tal van andere waardevolle prijzen. Daarna gezellig samenzijn. In te schrijven tot 26 april. Ook 1-meiloten te bekomen bij de bestuursleden (25 fr. per lot). Koeien op lentewandeling Op de openbare weg, de Kapelleommegang, waren een aantal koeien van Xaveer Lambrecht uit de Broekstraat op stap. Uiteraard een gevaar voor de weggebruikers. De rijkswachters begeleidden de koeien naar een weide in de buurt. Sympatiek. (Aalst), kunstschilder: Lieven D'Haese (Aalst), kunst schilder en Magda de Mol (Wanzele) keramiek. De tentoonstelling blijft open: zondag 3 mei: 10.00 -12.00 u en 14.00 - 19.00 u. Fantastische muzikale show met de versterkte Big Band o.l.v. Dirk Bauters. M.m.v. J.L. Summer, zange res, Will Anders, zanger, Koor Hexachord, Jeugdkoor Joni, Choreografische groep Ritmica. In «de Volkskring», 20.00 u. Zondag 3 mei C.S.C. «De Rank»: Kruidenwandeling. Vèrtrek om 14.00 u aan de Rabboutsmolen in Wanzele (De Molen van Fijnens). De wandelweg die uitgestippeld werd in opdracht van Schepen Henderickx zal worden ge volgd. Deze wandelweg staat t.b.v. de deelnemers in deze «Voorpost» beschreven. KAV-KVLV-Oordegem: Moederfeest. Bedevaart Naar Banneux Notre Dame op zaterdag 25 april. Start te 7 u. Prijs 300 fr. Inschrijven bij Petrus Kiekens-Van Damme, Molenstraat 40. Jongerengemeenschap De beleidsgroep bestaat uit Geert Callaert, Erik Fieremans en Greet Boel (scouts Baardegem), Hilde Wouters en Hedwig Lelie (scouts Meldert), Joske Schockaert en An September (Chiro Baardegem), Jef De Hauwere, Luk Van den Berghe en Jos Raes. Verliefden, verloofden Voor de aktie «verloofdenwerking» kan u terecht bij Lieven en Mieke De Block, Molenstraat 23 en ook steeds bij Pastoor Jos De Rouck. Freeland JIN-TD in zaal «Ons Huis» met Radio Freeland op zaterdag 2 mei. De opbrengst ervan dient tot verdere afwerking van de lokalen. Gehoopt wordt dat deze over een paar maanden weer bruikbaar zullen zijn. Kampen Kapoenen en Welpen gaan naar Blanden in een 5 verdiepin gen tellende molen aan de rand van het Meerdaalwoud. Tal van rekreatiemogelijkheden in de buurt. De kapoenen blij ven er van 15 tot 19 juli, de Welpen van 15 tot 23 juli. Jongverkenners gaan van 15 tot 25 juli naar Maboge bij La Roche, aan de Ourthe. De Jins gaan op trekkamp naar Wales in de 2e helft van juli. Ook een stuk ginds met de fiets. Ingebroken Ten nadele van Willy Peperman, Statiestraat 18 werd een kruiwagen en tuingerief ontvreemd. De rijkswacht doet een onderzoek.

De Voorpost | 1981 | | pagina 7