Iaterdag» aaIst bezit nu IIAMANTEN iB LAUWE E AALST OOK WERKGROEP BOOMVERZORGING IIERENASIEL ST. HUBERTUS - ION D OR OFFICIEEL GEOPEND pT5!3ï!iS!3!jiéf TOPDAG ZAL OPNIEUW TOPDAG ZIJN Editie Aalst DROOGKUIS SNEL EN VOORD 1 UUR Varkensmarkt, AALST B5SB ËH r-'"!5S» 1 De Voorpost i 1 MEI 1U1 34- JAARGANG NR. II - 26 F |g op dag 75 jaar na het huwelijk (25 april 1906) van vrouw Emiel Van den Eede, stuwende kracht van Liberale Damesbond en moeder van schepen van iciën Gaston Van den Eede, vierde de P.V.V.- isbond verleden zaterdag, een inderdaad «blau- I zaterdag», de kleur van het uitspansel daargela- haar 60-jarig bestaan. bijzijn van burgemeester Louis D'haeseleer, minis- I Herman De Croo, momenteel parlementslid en ste schepen te Brakel, schepenen Anny De Maght Gaston VaQ den Eede, volksvertegenwoordiger I Renterghem en zijn dame Diane, provincie steden, gemeenteraadsleden en tal van promi- ten. Dit in de ruime feestzaal van het stadhuis. een uitgave van UtTGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 21 Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 De academische zitting met burgemeester L. D'Haeseleer, schepen .G Van den Eede, algemeen voorzitter mevr. Neyts, algemeen voorzitter van de jeugd G. Verhofstadt en HDe Croo. (KDC) 27 voor respekt «or het individu in vrije reld meester D'haese- I feliciteerde de jubile- lde vereniging die een m aandeel had in de ftieke historie van de decennia. Hij kht een eresaluut aan litster Mw. Chevalier I de latere voorzitter ,1 Van den Eede, Mw nanck, Mw Steyleman Jde huidige voorzitter ^nonde Reynaert die |oor zorgde dat de Ijemische zitting ge- Jérd verliep. Hij si- Drde de stichting van liberale vrouwenbe- ing in de periode van industriële revolutie haar weerslag op het an de vrouw. De wer- le vrouw dan in nstelling met niet- lende die dan even tueel deelnam aan het maatschappelijk, kultu- reel of zelfs politiek le ven. Voor de doelstellin gen van de liberale vrou wenbeweging zoals die zich in 1921 bij de stich ting stelde, nl. zelf werkzaamheid van het in dividu en gelijkheid voor eenieder, blijft de vereni ging (nog) steeds ijveren. Na de stichtingen te Aalst, Herzele en Zotte- gem volgden tal van an dere en de laatste jaren groeiden PW-da- mesklubs als paddestoe len uit de grond. Ook bij de sociale en kulturele aktiviteiten tonen deze bonden zich uiterst aktief. Burgemeester D'haese leer wenst hen dan ook toe te «blijven ijveren voor zelfrealisatie in een vrije, menselijke wereld». Bijna 96-jarige erevoor zitter! Grote afwezige op deze viering is Mw Emiel Van den Eede - Schrijvers, wegens haar leeftijd in de onmogelijiheid te komen. Ze werd door een delega tie we! op bloemen bedacht. Voorzitter Raymonde Reynaert brengt een war me hulde aan deze nog flinke ere-voorzitter die 40 jaar wijdde aan de ak tiviteiten van de liberale damesbond. Haar echt genoot werd de stichter van de eerste liberale wijkklub, «de Blauwe Ster». Mw. Van den Eede was vooral bedrijvig in het propageren van de sociale-liberale gedachte in tal van buitengemeen ten. Het aantal vergade ringen, koffietafels en vieringen die ze mee maakte met evenveel toespraken is dan ook niet te tellen. Onder de slogan «De vrouw stemt voor de vrouw» ijverde ze samen met Mw Ciselet, senator, voor «Gelijk loon voor gelijk werk». Haar zoon Gaston is momenteel de exponent van de Aalster- se familie Van den Eede, naam die in PVV-kringen klinkt als een klok. PW-vrouwen voor volle dige gelijkheid met de man! Nadat schepen Van den Eede in zijn fel gedoku- menteerde toespraak het had over de historiek van de liberale verenigingen, toespraak waarover U el ders in dit blad leest, komt Mw Anne-Marie Neyts, algemeen voorzit ter van de PW-Vrouwen- verenigingen, aan bod. In een spetterend betoog heeft ze het over het lot van de vrouw in het ver leden. Ze evoceert «idiote toe standen» als het feit dat vrouwen wel konden kandidaat zijn voor Ka mer en Senaat doch dat er slechts een 20.000-tal over het ganse land stemrecht hadden. De kandidaters konden meestal zelfs niet voor zich zelf stemmen. Een aantal ongelijkheden werden wel uit de weg geruimd doch het duurde bvb wel tot 1966 alvorens een vrouw ambtenaar- generaal werd. Tal van verbeteringen kwamen onder het bestuur van li berale ministers. Belang rijk was de problematiek van de vrouwenarbeid, vooral dan de arbeid van de gehuwde vrouw wiens aantal voortdu rend steeg. Toch was en blijft de vrouw steeds het eerste slachtoffer bij kri- sisperiodes. Zulks nemen de PVV-vrouwen niet, niet van de opeenvolgen- Lees verder p. 4 Zaterdag 25 april 1981 was een grote dag in de geschiedenis van de pas vijf jaar bestaande Aalster- se vereniging St. Hubertus. Dan werd immers overgegaan tot de officiële ope ning van het nieuw dierenasiel, in de aangepaste gebouwen van een deel vanhet fabriekskompleks Lion d'Or aan de Bredestraat te Aalst. De stad Aalst is een milieuvereniging rijker. Zopas werd de oprichting bekend gemaakt van een werk groep boomverzorging, waarin vrijwilligers aan ie dereen die het wenst inlichtingen verschaffen in verband met algemene boomverzorging en boom chirurgie. Om de start van de nieu- Deze behandeling be- we werkgroep kracht bij stond voornamelijk uit te zetten, zullen de leden een bemesting en het enkele beuken in het Aal- verwijderen van ingroei- sterse verzorgen. Op aan- ende stenen uit de stam- dringen van de Vereni- voet. Er werd eveneens ging voor Aalsters Kul- een boomspiegel van tuurschoon (WAK) werd kompost aangelegd. In als eerste «patiënt» de deze kompostlaag zal de geklasseerde rode beuk boom nieuwe haarwor- die zich bevindt op de teltjes kunnen vormen, binnenkoer van het Aal- die heel wat dichter bij de sterse Oud Hospitaal on- stam zijn, zodat hij min der handen genomen. De der energie nodig heeft laatste jaren bemerkte om zijn voedsel op te ne men aan deze boom im- men, doordat de afstand mers reeds duidelijke tussen de wortels en de groeistoornissen. Dank stam met meters zal ver zij een boorstaal ontdekte minderen, de nieuwe werkgroep dat Deze ganse aktie van de de groei de laatste veer- Werkgroep Boomverzor- tien jaar drastisch ver- ging gebeurde in samen- minderde. Deze veertien werking met de Dienst jaar komen overeen met Leefmilieu en de Dienst de aanvang van de bouw van Openbare Werken van het nieuw kultureel van de stad. centrum aan de Molen- Doelstellingen straat, zowat 100 meter Op het preventieve vlak verder. Ook denkt men wil de werkgroep de dat de demping van de openbare besturen, de Oude Dender in deze boomkwekers, de groen- vaststelling een rol speel- aannemers en de partiku- de. Door deze beide wer- lieren aanzetten tot een ken werd de grondwater- verantwoorde en regel- tafel immers dusdanig matige verzorging van gewijzigd dat er heel wat het bomenbestand. Dit minder water, nodig voor doe| wil men o.m. berei- voedselopname, beschik- ken door middel van het baar is voor de gekias- organiseren van kursus- seerde boom. sen jn snoeitechnieken Normaal kan men pre- en wondbehandeling, het ventief ongezonde bo- publiceren van brochu- men opzoeken door mid- reS( het organiseren van del van infraroodfotogra- voordrachten en tentoon- tie, maar van deze boom stellingen, waren geen infrarood fo- Op het kuratieve vlak wil tos beschikbaar, zodat men jn samenwerking de aftakeling slechts vi- met de betrokkenen sueel en dus vrij laat waardevolle bomenop- waargenomen werd. Een 20eken en verzorgen, dringende behandeling Aan de hand van een in- was dan ook noodzake- ventarisatie wil de werk- groep kwijnende waarde volle bomen behandelen en de nodige nazorg ver schaffen. De verzorging kan aldus bestaan uit gezondheids- snoei, wondbehandeling, voeding, bodemverluch ting en algemene beveili ging. De organisatie streeft ook een objektief systeem voor schadevergoeding na, in geval van vb. aan rijding, vanaalisme of een totaal verkeerde snoeibehandeling. Na tuurlijk wordt er ook ge dacht aan het systema tisch planten van bomen, daar waar grote bomen geveld worden. In de loop van 1981 wil de Werkgroep nog een kursus organiseren over onderbeplanting bij grote bomen en wondbehan deling. Voor wie meer interesse heeft voor deze werk groep kan steeds kontakt opnemen met de zetel gelegen Moutstraat 19 te 9300 Aalst. Brieven wor den enkel beantwoord mits toevoeging van een passende postzegel in de briefomslag. Op dit adres kan men ook terecht voor foto's en dokumentatie- materiaal, en het is even eens daar dat de maan delijkse vergaderingen plaats hebben elke eerste maandag van de maand om 20 uur. Te oordelen dat de eerste adressenlijst die aan de pers overgemaakt werd, kan men gerust stellen dat de werkgroep de wind in de zeilen heeft met (in leefmilieukrin gen) bekende namen als Herman Van Den Bos sche, Dirk Sonck, Paul Van Den Bremt, Peter Tolleneer, Bart Backaert en Arthur De Haeck, bij wie de zetel gevestigd is. VEHE ter D. Gheys en de oanwezige prominenten. (KDC) kenning in het asiel. (KDC) De heer Denis Gheys bracht eerst hulde aan al le mensen die zich voor de tot-stand-koming van het nieuwe asiel hebben ingezet. Tevens dankte hij de pro minenten voor hun be langloze aanwezigheid. Ook de heren eigenaars van de «Lion d'Or» wer den in de bloemetjes ge zet. Daarna richtte dhr. Huysmans, medewerker van een asiel in Velp (Ne derland) het woord tot de aanwezigen en wees op de grote stap die met de opening vanhet nieuwe hondentehuis was gezet. Deze sympathieke Neder lander en zijn lieftallige echtgenote zetten daarop dhr. Gheys en mevr. An nie Van der Taelen in de bloemetjes, de opoffe ring die deze dame zich voor «de hondjes» ge troost werd daarbij nog eens in de verf gezet. Op uitnodiging van dhr. Gheys zette de ganse stoet zich op weg in de richting van de dieren verblijven met opkop de musicerende fanfare van het Aalsters brandweer korps. De prominente aanwezigen, waarbij wij onder meer minister Gal- le, burgemeester D'hae seleer, procureur De Sae- ger en de schepenen De Maght-Aelbrecht, De Ne ve en Monsieur konden bemerken volgden de fanfare op de voet. De nieuwe infrastruktuur was werkelijk het bekij ken waard. Het is thans een functioneel en mo dern geheel dat plaats biedt aan zowat honderd verlaten, dolende of afge stane dieren. Hopelijk wordt dit de va ste werkplaats voor een vereniging, die pas sinds 1976 bestaat en al een bewogen geschiedenis achter de rug heeft. De problemen met buren en stadsbestuur in de Nieu- werkerkense Restert- straat liggen nog vers in het geheugen. Slechts de veranderde houding van de stad en de nooit vol prezen medewerking van zovelen konden de ver wezenlijking van dit on gesubsidieerde initiatief bewerkstelligen. Waarschijnlijk zal het asiel dit werkjaar een nooit geziene activiteit kennen. Nu gingen echter nog tal van feestelijke aktivitei ten door: bodega, taveer ne, prondelmarkt, door lopende tombola, kortom voor elk wat wils. Lies verder p. 4 Wanneer we het goed gevulde programma bekijken dat op de Top-dag-affiches prijkt, kunnen we daaruit besluiten dat zaterdag 16 mei eerstkomend opnieuw een geslaagde dag zal zijn. De organisatie is op dezelfde leest geschoeid als de voorgaande jaren, maar toch zien we enkele veranderingen en nieuwig heden. Een eerste opvallende verandering is dat de reeds traditioneel gewor den «auto-inspektie» van AHGRA dit jaar niet door gaat. AHGRA heeft dit jaar echter gezorgd voor een manifestatie die ze ker even veel publiek zal lokken, namelijk een ten toonstelling van «Old Ti mers» en een markt voor tweedehandswagens. De show van de antieke wa gens wordt ook nog ge koppeld aan een wed strijd waarbij prijzèn zul len toegekend worden aan de meest originele wagen, de meest origi neel gerestaureerde wa gen waar aandacht zal besteed worden aan de originaliteit van het chroomwerk en de ban den. Naast voornoemde prijzen worden er tevens toegekend aan de popu lairste wagen en tevens een aanmoedigingsprijs voor de deelnemer die van de verst afgelegen gemeente komt. Voor de toeschouwers die zich ook nog min of meer ak tief bezig houden met old-timers zullen origine le onderdelen verkrijg baar zijn vqor restauratie. Een primeur voor België wordt eveneens georga niseerd door AHGRA, na melijk een markt voor tweedehandswagens. Vereiste is wel dat het gaat om verkoopskiare wagens, zodat men er geen «wrakken» moet verwachten. Eveneens nieuw dit jaar is de deel name van de brandweer. Op het binnenplein van de brandweerkazerne zal er een prondelmarkt en een Breugheliaanse brandweerkermis plaats hebben. De Akademie voor Schone Kunsten verleent eveneens haar medewerking door de demonstratie van am bachten en tevens uitleg betreffende de mogelijk heden van de akademie. De overige aktiviteiten die zullen doorgaan op de Topdag 16 mei zijn verder in dit blad te vin den. Belangrijk is echter nog het feit dat de Aai- sterse Vlaaien officieel worden. Eigenlijk zijn die vlaaien in gans de wereld reeds gekend, dank zij het beroemde schilderij «Spreekwoorden» van Lees verder p. 4

De Voorpost | 1981 | | pagina 1