SCHEPEN VAN DEN EEDE: HET LIBERALISME TE AALST SUKSESRIJKE VROUWENBONDEN MOETEN ZICH OVERBODIG MAKEN BIJ DE VIERING VAN DE P.V.V.-DAMES KOREA-AVOND MET SPECIALE ATTRACTIE E MANTJES VIJVER VERWAARLOOSD DOOR «GROOT AALST» S.P. NIEUWERKERKEN HULDIGT TROUWE PARTIJLEDEN WEEK VAN DE HONC TE LEDE )en 6 -1-5-1981 - De Voorpost Ter gelegenheid van het diamanten jubileum van de partijafdelingen en P.V.V.-Vraiwenbeweging ging schepen Gaston Van wijkklubs, inrichten van den Eede in een gedokumenteerd referaat in op de een onvolprezen dienst- evolutie van het liberalisme in de stad Aalst. Evolutie betoon, die hij splitst in twee periodes: 1920 tot 1940 en de D'haeseleer wordt in tweede van 1945 tot op heden. Niet te bekijken zonder het liberalisme op natio naal vlak. 1920 '40 was een periode van onrust, financiële en ekonomi- sche problemen. In die periode had men immers niet minder dan 18 rege ringen van allerlei sa menstelling. In de moeilijke krisisjaren kwamen in 1921 de libe ralen Devèze en Franck in het kabinet Theunis aan bod. In de regering Jaspar, in de periode van ekono- misch herstel en Vlaamse verwezenlijkingen, speel den Hymans en Franqui een voorname rol. Met de regering Van Zee land kwam de devaluatie en de export groeide met ruim 100%. Deze rege ring namontslag na agi taties door Rex en VNV. Blijkbaar werd de liberale medewerking meestal gevraagd in perioden van krisis en moeilijkheden. Spreker vindt hierin niet veel veranderd. Anti-klerikaal, fransge- zind, konservatief Na wereldoorlog I was de liberale partij te Aalst anti-klerikaal, fransge- zind en behoudsgezind. De partij volgde er een zeer onafhankelijke koers wat haar een gevoelige nederlaag deed inkasse- ren. Dit o.m. wegens de tegenstellingen i.v.m. de vervlaamsing van de Gentse Universiteit. Libe raal De Windt werd sche pen van openbare wer ken doch stootte op tegenkanting i.v.m. zijn voorstellen tot oplossing van de woningnood en het niet toegeven aan looneisen van stadsbe- dienden. Slechte finan ciële toestand van de stadskas was de oor zaak... Met de kandidaten van de Liberale Jonge Wacht wint de partij veld en ook op kuftureel vlak is ze ak- tief. Zo met «De Oude Garde», met de symfo niekring «Door Eendracht Groot», met «Het Wil lemsfonds», «Voor Taal en Vrijheid», «Burgers- vermaak», de Turnklub en andere. 1952 schepen van onder wijs, zorgt voor uitbrei ding van de stadsscho len, organiseert het schoolvervoer en dringt Ook de liberale dames- [flds. dan aan °f betere bond toonde zich uiterst behT"? de 0pen' aktief. Sociaal liberalisme: Na WO II komt Louis D'haeseleer die de partij een sociale richting in stuurt. Oprichten en ver nieuwen van vak- en zie kenbonden, stichten van bare bibliotheek. 1958 werd voor de Libe ralen de grote ontgoo cheling doch na 12 jaar komen ze weer in het be stuur en bij de fusie wordt de P.V.V. de be stuurspartij met meeste zetels, en wordt D'haese leer de tweede liberale burgemeester sinds 1830. De eerste was Van Langenhove in 1867. Ook de invloed van de PVV- Damesbonden speelde mede om dit resultaat te bereiken, bonden wiens werking wordt gekoördi- neerd door ere-volksver- tegenwoordiger Mw. Dia ne Van Renterghem- D'haeseleer. Schepen Van den Eede brengt dan hulde aan de P.V.V.-Vrouwen voor hun vele aktiviteiten en hoopt op verdere vruchtbare samenwerking. LH Pas de vooravond terug uit Zaïre vond minister Herman De Croo, toch de tijd uit te kijken naar wat zoal in verband met vrouwenemencipatie reeds is verschenen. Dat is blijkbaar heel wat! Zo vond hij, in de bibliotheek van zijn eega, o.m. «Der dressierter Mann», «La femme, droits actuels et futurs», «De Vrouw in de kou», «La cause de la femme», «Place aux femmes», «Le)f))«La femme blessée», «La femme unique», en «Een nieuwe lei voor Eva». De Croo, die het Aalsters liberalisme bestempelt als sociaal en met eigen gelaat, een liberalisme dat ook elders in ons land zou moeten aan bod ko men, stelt dat liberale mi nisters reeds heel wat hebben gepresteerd ten bate van de vrouw. Mw. Spaak-Janson was trou wens de eerste vrouwelij ke senator. De jongste tijd kwam ook het fami liaal verlof en de toepas sing van het principe «langst leeft al». Tachtig jaar terug was de vrouw een slaaf, zonder naam, zonder recht, zonder ei gen bestaansmogelijk heid.Nu is het reeds zo ver dat bij elke aankondi ging van plaatsaanvraag moet worden vermeld «man of vrouw». Toch blijft nog veel te doen. Niet het minst in de kerk, voegt De Croo er schalks aan toe. Reeds bij de geboorte is de vrouw gediskrimi- neerd. Het kind draagt de naam van vader. Niet van De vijver, herleid tot stortplaats (KDC) «Mantjes vijver» op de wijk Dries te Nieuwerkerken werd nu al 2 jaar geleden aangekocht door de stad Aalst omwille van zijn historische waarde. Zoals alleen Aalst dat kan heeft het de vijver laten verkom meren, zodat het op korte tijd een publiek stort werd te midden van een bebouwde kom. Nu liggen vijver en bijbehorende weide er nog slechts bij om de stad Aalst op een verregaande tekortkoming inzake na tuurbeleid te duiden. Het is al lang geen ge- pant voorbeeld hiervan is heim meer dat aan de wel de in de volksmond fusie niet alleen positieve «Mantjes vijver» geheten kanten waren. Een frap- plaats. Voor Aalst historisch be langrijk genoeg geacht om aangekocht te wor den diénde bij tot op he den slechts als stort, en werd er bitter weinig aan dacht voor getoond van stadswege. Reeds enkele maanden na de aankoop was hij een ideale plaats geworden voor ratten. De kinderen uit de buurt voor wie de vijver en de weide ooit hun gelief koosd speelterrein bete kende schuwden hem dan ook als de pest. Een klein jaartje later waagde zich een grijper op de weide, maar verzonk prompt. Aan beloften ontbrak het toen al niet. De goede aarde zou uit de weide geschept wor den, dan zou deze opge vuld worden met afval en toegedekt met goede aar de beplant worden met vers groen en de vijver zou schoongemaakt worden. Meer dan vier maand la ter was daar echter nog niets van in huis geko men en lag dit plekje er nog even triestig bij. Nog eens vier maand la ter verscheen in een dag blad het bericht dat sche pen De Maght van Man tjes Vijver een park ging maken. Toen heeft men inder daad het gras «rom- mendom» één keer afge maaid. Ondertussen ble ven muskusratten speels en dartel ongestoord ver der zwemmen. Van de beloofde kamions zand was er nog lang geen spoor. Onlangs kwam er dan toch verandering. Een tiental wagens aarde en afval werden in de vijver gestort en op de aanpa lende weide. Dat verbe terde echter heel weinig aan het uitzicht. Voor sommigen bleek dit im mers een uitnodiging te zijn om van heinde en verre de historische Dries te komen voeden met al le mogelijke afval. Het grenzeloos geduld dat Aalst blijkbaar opbrengt om van Mantjes vijver te rug iets te maken is des te schandaliaer wanneer moeder. Tenzij het dan een ongehuwde moeder is. Zijn er ook ongehuw de vaders??? Via de keuze van het speelgoed wordt het ge- slachtsonderscheid geak- sentueerd: een pop voor het meisje, een geweer voor de jongen. Op school regeert vaak «apartheid» en emanci patie blijft er vaak een dode letter. De praktijk wijst uit dat meisjes min der kans hebben om stu dies te voleinden dan jongens. Statistisch! Op de arbeidsmarkt ver schijnt de vrouw gehan- dikapt. Zij heeft immers de zorg over de kinderen en wordt naar part-time- betrekkingen georiën teerd. Bovendien is haar loon toch maar een «tweede salaris»... Bij het huwelijk heeft de vrouw heel wat van haar onafhankelijkheid inge boet. Ze wordt op vele vlakken «onbevoegd» en «juridisch onbekwaam» Ook voor het al dan niet onderbreken van de zwangerschap is de vrouw aangewezen op het buitenland of op een men weet dat het gebied volledig te midden van een bebouwde kom is kst zul primitieve behandjane in 't geniep. Gebrui kontraceptiva wordt als verdacht, als irfter reel voorgesteld. Gelijkberechtiging voor de vrouw een fet weg. Weg die nog niet ten einde is. Aan ons, mannen, de minister, die de grote meerderheid men in de strukturi taak mee tehelpen ontvoogding van men wel «het zwakk slacht» noemt maa in realiteit niet is. Overboord gooien v van tradities en vot delen kan heilzame ten sorteren voor d ledige gelijkberech! '"9 van de vrouw. Gel rechtiging waarvoo vrouwenbonden, a nu jubilerende, bres staan. Ideaal, maar wellichf3_ pisch, zou het zijn ten die vrouwenbt71 zodanig in hun doi s?z' lingen slagen dat de den zelf overi worden. 9en Of 10 i pra, C «I het kt D tot ee d( d tm; i K< shi Fra «Den Dries». Bij de ning hiervoor wer |t( Voor de tweede maal organiseerde het overkoepe lend bestuur van de S.P. van Groot-Aalst een feest om de trouwe partijleden te huldigen. Vorig jaar gebeurde dit te Erembodegem, en dit jaar vond de viering plaats op zaterdag 25 april te Nieuwerkerken. In aanwezigheid van de schepenen E. Hooghuys en E. Monsieur, werd door minister M. Galle een erege- tuigschrift overhandigd aan de partijleden die gedu rende 25 of 30 jaar hun trouw aan de Socialistische Partij hadden bewezen. ijstische regeringsdeel- In zijn gelegenheidstoe- name. Schepen Hoog- spraak bracht schepen E. huys verwierp echter de Hooghuys hulde aan de idee van een oppositie- partijleden voor hun ge- kuur door te verwijzen hechtheid aan het socia- naar het verleden, toen lisme. Hij stelde dat voor door harde strijd verwor- hem misschien het En- ven sociale voordelen, gelse gezegde «Right or slechts konden worden wrong my party» geldt, geconcretiseerd door een in die zin dat zij de poli- socialistische regerings- tiek die door de partij deelname. Enig positief wordt gevoerd, aanvaar- punt in de huidige reces den, zij het dan soms met sie vond hij het feit dat kritiek of met ongenoe- deze situatie de inge- gen. De laatste maanden dompelden misschien is er immers bij de partij- wakker zal schudden. Kri- leden een zekere mis- tiek noemde hij nefast en noegdheid vast te stellen het socialistisch ideaal in verband met de socia- onwaardicj. «Oppositie leidt tot inertie. Diegenen die oproepen tot actie en straatchaos hebben het recent verleden niet mee gemaakt of zijn het ver geten. Wij moeten hen steunen en het is de plicht van elke socialist voor hen te vechten». Schepen Hooghuys be sloot zijn betoog met een citaat van Jos Van Eyn- de: «Mijn socialisme be rust op een gevoel van liefde voor de evenmens en op de zekerheid dat wat de mens heeft fout gedaan, ook door de mens kan worden goed gemaakt en veranderd. Wij socialisten kunnen de gebreken in de samenle ving best veranderen via het parlement, door het bundelen van alle krach ten in de socialistische partij». (K.D.C.) Naar het schijnt gaat men nu binnenkort toch een einde maken aan het pa radijselijke leven dat dis tels, netels, onkruid en ratten op «Mantjes vij ver» leiden. Het is in alle geval meer dan tijd en elke dag die nog zal voor bijgaan zonder verbete ring betekent zeker een aangroei van de smaad op het nu ook al niet meer zo zuivere blazoen der Keizerlijke Stede. Nochtans lijken de plan nen mooi genoeg. De omgeving van Mant jes vijver zou worden in gericht als rustig, ont- spanningsgebied voor jong en oud van de wijk veel mogelijk rek gehouden met d< staande vijver. Dez1( worden vergroot en j paald. Van het hq verschil tussen de moerassige weidf omliggende strate dankbaar gebruik den gemaakt on parkje een aangei karakter te geven. De ruimten binnet"" parkje zouden zo ;]de zijn dat zoveel m«f mensenwensen Dries-bewoners er nen ingebouwd wo Mooie beloften, als werkerken dit minste niet te ver onbelangrijk voor blijkt te zijn. ens Mid jvei en 0. >eja kalt iddi Vo laar |ing VOOI lag Schepen E, Hooghuys: «Wij moeten vertrouwen stellen i (KDC) onze ministers en mandatarissen» Geen voetbal, geen wielrennen maar een bijzondere oosterse sport. Geen judo, geen kung-fu en geen karate maar TAEKWONDO de nationale sport van KOREA. In het kader van de sportweek pakt de KB vrien denkring van het gewest Aalst opnieuw uit met een knalprestatie. Een tiental volleerde Taekwondokampers zullen op uitnodiging van de KB vriendenkring deze zeer specifieke verdedigingskunst in onze stad demon streren. Mevr. R. De Schutter wordt gefeleciteerd door de prominenten voor haar trouw aan de partij (KDC) De spectaculaire vecht- technieken van Taekwon do liggen aan de basis van een vooral tijdens de jongste jaren enorm snel le en wereldwijd toege nomen verspreiding. Het Taekwondovechten wordt gekenmerkt door een extreme stijlvrijheid. De tegenstanders trach ten ongewapend, slechts door gebruik te maken van hun blote handen en voeten, mekaar te ver slaan. Het ongewone van de Taekwondovechtkunst is gelegen in het feit dat de aanvals- en de afweerbe- wegingen kunnen ver trekken uit om het even welke lichaamsrichting: voor- of rugzijde, linker- of rechterkant. De Taekwondobewegin- gen beogen het afweren van aanvallen doch ook het uitvoeren van tegen aanvallen die hoofdzake lijk de vitale lichaamsde len van de aanvaller tot doel hebben. Geoefende Taekwondo- strijders die hun vecht- technieken aanwenden tegen andere personen lopen het risico déze laat- sten te doden of alleszins te verwonden. Om zulks te vermijden testen zij hun schrikwek kende kracht op planken, dakpannen, bakstenen, e.d. De waarde van de Taek- wondosport wordt on derstreept door het feit dat deze sporttak werd geincorporeerd in het of ficiële leerplan van het Koreaans basis-, middel baar- en universiteitson derwijs en in de V.S.A. door verscheidene 'hoge scholen als keuzevak in hun lessenrooster werd opgenomen. De initiatie- en demon stratiewedstrijden geleid door de Koreaanse ex pertleermeester zullen omlijst worden door een filmische kennismaking met Korea, het «Land van de stille morgen» en een tentoonstelling van Ko reaanse produkten (uit zonderlijk is aankoop hiervan mogelijk). Koreaanse dames in kle derdracht zullen aan de zaalingang de toeschou wers verwelkomen. Tijdens de pauze zal het wereldbekend, geheim zinnig en wonderbaarlijk krachtenopwekkend ge zondheidsmiddel dat al leen in Korea wordt aan getroffen, nl. GINSENG gratis kunnen worden ge proefd. Ook zal rijkelijk documen tatiemateriaal worden uitgedeeld. Het staat vast dat de af wezigen een uniek spek takel zullen missen. Op grond van de reeds genoteerde interesseblij ken mag de opkomst van een zeer talrijk publiek worden verwacht daar om wees op vrijdag 8 mei (aanvang om 20 uur) tij dig in 't Kapelleke, Meu- leschettestraat te want de plaatsen beperkt zijn. In verband met dit ment werd vernomi deze Korea-avond alle waarschijnlijke opgeluisterd worde de vererende aam heid van zijne Exce de Ambassadeur Republiek Korea. Deze Korea-avond voor geen entn dient betaald te w wordt door de KB denkring van het Aalst aan zijn led sympathisanten boden. Hij wordt mogelij J maakt door een medewerking v« het Korea Trade O Brussels. Daarenboven wor realisatie gepatror door de culturele sten van de Amb< van Korea. ar b tot ird, werl mis Dal ugd aa galr akt par ener zijn ger irm< 8 n Kt na 3 laste rpas iet-A erbij Sir iets van fcnci 975 eet t, ve e rui luze bloe levei Op initiatief van K.V. Ledachow, een ji vereniging voor hondenbezitters en -liefh bers, wordt te Lede van 10 tot 17 mei een week van de hond» georganiseerd. Bedoel van het initiatief is een aantal misvattingen bij sommige hondeneigenaars heersen, uit wereld te helpen en voorlichting te geven o de opvoeding van de hond. Op 10 mei een wandelzoektocht georganiseerd, met uit 6 of 10 km, deelnemingsgeld 100 fr. Op mei te 20 uur in zaal «De Bonte Os» is er diavoorstelling en voordracht door mevr. Damme. De week wordt besloten met een d gie-dansant in zaal «De Klub» op zaterdag mei te 20 uur. Inlichtingen K.V. Ledachow, De Saedeleer, Vossedreef 5, 9310 Lede. paro iema joi risti« apr gmi: daa ld ere G doo deke (P' Jul lor een mna) (past en vc ke e

De Voorpost | 1981 | | pagina 6