1 MEI: MISSCHIEN TOCH WAT MEER DAN VERLENGD WEEKEND? EEST OM 25 JAAR ST.-ANNA c Nieuw gids voor buitenlandse handel van Generale Bankmaatschappij 20 i, De Voorpost - 1.5.1981 - 7 wordt tegenwoordig véél gezegd. «Het is nu «naai krisis, en dat zal offers vragen. Nog vele zenden werknemers zullen moeten afvloeien, en onen zijn gewoon te hoog. De index mag op het (Stort, openbaar vervoer en overheidsvoorzie- |en ook. Laat de bedrijven meer winst maken, en zullen er wel spoedig bovenop komen Zo'n ia zneringen verwacht je in elk geval niet op een iii als 1 mei, feest van de arbeid, rode strijddag, 'ordtjrnationale dag van het gewone volkje... 1 mei is r ook nog een «betaalde feestdag», en niet nigen zijn hier veel gevoeliger voor dan voor het politieke aspekt. et programma is ook dit jaar allemaal netjes per ij uitgewerkt. nen, de heid ktun jen van wakk maa vo< ime or d reel Gel rvoo a h lin9> illicl ijn enbo dof at de jverl ij de wer rek t de Dez rterü t h< de„ /eid< :rate ruik m( va er t wo als kpp kee ver oor en C.S.C. het Volkshuis, Hout- kt 1, Aalst De mei-avond dt ingezet om 19u30 een mei-avondkon- door de Harmonie ld in Hand op de tmarkt. 20u30 geeft PACT eKongreszaal van het ishuis (tweede ver een opvoering «Denken op 1 mei, je gek, dan feesten en van «Das Kleine lagony» (van Ber- d Brecht). In de kel- is het bal met Al- Frank en Combo, n 22 uur is er een j| sazangfeest met So- istische Liederen Harry Pinky met een genheidskoor, met T en een orkest. Op 1 mei zelf is er 10 uur betoging met jraak van minister Galle. Ordewoor- «El Salvador Vrij, iten voor onze Rech- Investeren in leefmi- wij eisen werk, vrij- in koopkracht, index len af, aftapping ho- ensioenen». Middags kan men in- jven op een maai en dit van 11u30 tot 0. Hammondorgelist lejans zorgt voor kale omlijsting, 's iddags is er vanaf 15 een belotwedstrijd in Iderzaal, en een mo- ow in de Kongres- Voor elk wat wils laar, en wie voor be- jing wil zorgen, kan voor 200 fr. een ven- lag aanschaffen. K.P. (in zaal Madeion, Grote Markt, Aalst) De mei-avondviering van de K.P. begint om 19u30 met een opvoering van «Mahagony» (B. Brecht) door PACT. Daar volgt een 1 mei-rede op, een optreden van de Pio niers, een sneltombola, en een bal met het orkest «The Vocation», 't Ajuin- tje (KP-maandblad Aalst) zal tevens de Ajuinboer en Ajuinprinses ontvan gen. Daarnaast zullen di verse organisaties en ak- tiegroepen met info- stands hun werking be kendmaken. «Allen samen tegen de sociale afbraak en de kri- sispolitiek van regering en patronaat» heet 't. L.S.W. Voor de 36ste keer or ganiseert L.S.W. (Libera le Sociale Werken) van daag 30 april een mei avondfeest. Als attraktie is er de Kees Brug-show en het dans- en showor kest Jean Marijn zorgt voor muziek. Aanvang om 20 uur in de Keizers- hallen. «Wat betekent 1 mei voor jou?» Met die vraag klopten de Jongsocialisten bij een twintigtal al dan niet bekende Aalstenaars aan. Uit de reakties blijkt meestal, dat de historisch gegroeide zin van die dag zoek is. Alle antwoorden werden gebundeld tot een extra-uitgave «Jong Rood», die op mei-avond en tijdens de 1 mei-beto ging zal verspreid worden. Uit de partijenhoek ontving men enkel reak ties van SP'ers en KP'ers. Wie alle antwoorden wil lezen, moet het in Jong Rood vinden: we plukken er wel graag enkele (kris kras gekozen) reakties uit. Eddie Monsieur Gelet op de huidige po sitie van de arbeider is deze historische herden king van de pioniers en slachtoffers van de arbei dersontvoogding meer dan ooit belangrijk. Zij het als mobilisatie tegen de voortdurende aanval len van de rechterzijde (CVP, PVV of VU), zij het als een dag van bezin ning voor elke socialist, zij het als een bewuste en ideologische voortzetting van de strijd ter verbete ring van het lot van alle arbeiders zonder enig on derscheid van ras of godsdienst. Taildeman Michel (67 jaar) 1 mei is het feest van de arbeid, da's zeker. Het is immers door de socia listen gekomen dat dit een feestdag is. De libe ralen en de katholieken wilden daar eerst niet van weten. Ik kan daar niet veel meer over zeg gen. Het is een feestdag waar de arbeiders lang hebben moeten voor strijden. Vroeger werd deze dag echt gevierd, nu gaat de betekenis echter verloren. Er zijn nu ook socialisten genoeg, maar ze durven het niet meer tonen. Jos De Geyter Eén mei heeft voor mij hoofdzakelijk een dubbe le betekenis: Ten eerste: het zinnig en feestelijk gedenken van de voorbije harde ar beidersstrijden die ten koste van veel leed en opofferingen enkele scherpe kanten van de kapitalistische uitbuiting hebben afgerond. Ten tweede: een aag van verscherpte bezin ning dat de ontvoogding van de werkende bevol king nog steeds een zeer onvoltooide symfonie is en dat de klassetegen speler elke kans aangrijpt om weer af te pakken wat verworven was (zie de ganse krisispolitiek van regering en patronaat) zodat meer dan ooit de strijd moet worden ver der gezet om voor en met de werkende bevolking datgene te bereiken waarvoor één mei sym bool staat, een maat schappij vrij van uitbui ting en onderdrukking. René De Witte Als kind was 1 mei voor mij even saai als een andere zon- of feest dag, maar met dat voor deel dat je ten minste niet naar de kerk meehoefde. Later had ik een poos moeite om te begrijpen hoe je nu een Feest van de Arbeid kon hebben op een dag dat niemand werkte. Behalve voor de vogels met hun eieren. Anno 1981 zal de tradi tionele optocht mij weer doen denken dat ons ge- dachtengoed lijdt aan im mobilisme omdat wij mensen onderling sukke len met begripsverwar ring, onredelijkheid en onverdraagzaamheid. Daar horen bij: de politie kers die ons in hun gehei me keuken ferme peren stoven, patroons maar ook werknemers. In de optocht zal ik ook verschillende mensen zien die op maandagoch tend de trein opstappen met «Het Laatste Nieuws» en zaterdag avond in het Volkshuis zullen palaberen over het feit dat «De Morgen» jammer genoeg niet van de grond komt. Mark Galle 1 mei is voor mij zoals voor iedereen die deze dag als strijddag en feestdag eert in de eer ste plaats de dag van de vrede. Maar dit zo dik wijls misbruikte woord, moet een hernieuwde in houd meekrijgen. Oorlog en onvrede in het alge meen komen recht streeks voort uit bestaan de machtsverhoudingen die wij als socialisten niet kunnen aanvaarden. Vre de wil niet zeggen dat er een status-quo moet zijn tussen machthebbers en machtelozen. Neen! Door een gestadige strijd ie der op zijn vlak en in zijn kring om meer recht vaardigheid, voor een juistere spreiding van de macht, de kennis, het ver mogen, de arbeid enz. zullen de kansen op on vrede verminderen. Die spreiding moet ons heilig ideaal zijn. Ze kan voor socialisten alleen tot stand komen in een vrije maatschappij die zich pa rallel met die spreiding zal ontwikkelen. De vrij heid van «ieder voor zich zelf» en van «de vos in een vrij hoenderhok» is de onze niet daar onze strijd impliceert dat we altijd het algemeen be lang op het oog hebben. Miel, cafébaas Volkshuis 1 mei, dat is ne erge werkdag. Ik heb veel hart zeer da'k nu niet meer met de stoet kan mee op stappen. Vroeger was 1 mei nog een viering, maar nu... De organisatie laat nu dikwijls te wensen over. 1 mei is vieren, gezellig sa menzijn. Nu verdelen ze een stuk boven, een stuk in de kelder. Als ze graag toneel geven, dat ze dat dan op een andere dag doen. Onnodig deelnemings formulieren in te zenden met het juiste ant woord... P.D. Dhr. W. Corluy: «Export is de enige sleutel tot expansie». (KDC) De minder gunstige vooruitzichten voor onze econo mie en de zich meer en meer opdringende maatregel onze munt aan te passen, met andere woorden te devalueren, zijn als desduivels voor onze binnen- landse ondernemingen. Het hoge aantal werklozen (9% van de actieve bevolking), het tekort in de overheidssector (9% van het BNP) en het tekort op de betalingsbalans (5% van het BNP) zijn de duidelij ke symptomen van een zieke economie, en er wordt voor de eerste paar jaren nog geen verbetering verwacht. Redenen genoeg voor de Generale Bankmaatschap pij om een nieuwe handleiding voor de ondernemer ter beschikking te stellen. Deze nieuwe «Gids voor buitenlandse handel» tracht beknopt te schetsen hoe de bank, als voornaamste financiële tussenpersoon voor de Belgische onder nemingen, de belangen van die ondernemingen zo doeltreffend mogelijk kan behartigen in het buiten land. rdert ar bestaat de Aalsterse Sint-Annaparochie. Van tot december is een feestprogramma uitge- rd, waaraan de ganse parochiegemeenschap verkt. Met een plechtige geconcelebreerde mis werd op 26 april begonnen met het «jube- Datzelfde weekend werd tevens door en voor ugd één en ander ingericht. Op 5 mei is het de aan een koncert van het koor «Laat blijde galmen», om 20 u. in de Sint-Annakerk. aktieve parochie», parochie waar vol- enen en jongeren zijn en waar ze sa- gemeenschap wil- irmen», schreef Jos Kerk en Leven (23 na een interview 1 lastoor P. Buysse en rpastoor M. Bekaert. et-Aalstenaar merk erbij op, dat (ook) in Sint-Annaparochie iets leeft van de van de twee deka- oncilies, die in 1970 '75 plaats vonden, eet wat Sint-Anna verbaasde hij zich e ruime waaier van iuze aktiviteiten en bloeiende vereni- leven. om 25 jaar Sint- parochie» iema stond in alle ristievieringen op april centraal. De igmis om halftwaalf daarenboven een idere jubileumvie- Geconcelebreerd door Constant De (deken Aalst), Paul (pastoor Sint-An- Jules Ghyselen lor Onkerzele, en een onderpastoor ,j inna), Jozef Lim- (pastoor Nederboe- voorheen onder- Sint-Anna), Bekaert (onder- Sin 'i geil i itroi 9; rele e ,mbi t I jol liefh een doel gen uit en o i w< it Op er ke e en pastoor Sint-Anna), Ro ger Van Den Berghe (le raar Sint-Niklaas en zon dagonderpastoor Sint- Anna), Chris Simoens (student te Leuven en als jong priester afkomstig van Sint-Anna). Het gemengd koor «Laat blijde weergalmen» o.l.v. Karei Van Daele luisterde deze viering op. Als eerste lezing werd een tekst van de profeet Jesaja gekozen, waarin Jahwe zijn volk wil weg trekken uit de nutteloze bespiegelingen over het verleden, en de ogen wil openen voor de hoop op een betere toekomst, die God zal bezorgen. In het Johannes-evange- lie werd de kern van het kristen-zijn (en parochie- zijn) uitgedrukt: «Dit is mijn gebod, dat gij elkaar liefhebt zoals ik u heb liefgehad...». In zijn homilie wees de ken De Vos op de eerder recente oprichting van parochies op het Aalsters grondgebied. Meer dan duizend jaar was er enkel de St.-Martinusparochie, omstreeks 1860 kwam daar pas de St.-Jozefspa- rochie bij. Daar volgden O.L. Vrouw-Mijlbeek op, het H. Hart, Sint-Anna, Sint-Jan, Sint-Antonius en binnenkort Sint-Pau- De eucharistieviering werd opgeluisterd door het koor «Laat blijde weergalmen», (KDC) lus (uit delen van H. Hart en O.L. Vrouw). In de Sint-Annaparochie, die hij een bloeiende pa rochie noemde, vond hij de zin hiervan terug: het mogelijk maken van ge meenschapsvorming, een nauwer kontakt tus sen priesters en leken... Om de betekenis van de leken in de Kerk te onder lijnen, las hij enkele be sluiten van het Tweede Vaticaans Concilie voor. Tenslotte dankte hij al wie (hoedanook) bijge dragen heeft tot het paro chie zijn, tot die 25 jaar, en wenste hij voor de toekomst een verdere uitbouw. In de voorbeden, zowel als bij het gedenken van de overleden parochia nen, werd in het bijzon der stichter en bouwpas toor Albert Biesemans herdacht. De plechtige en sfeervol verlopende viering be vatte gezangen van Or lando di Lasso, J.J. Fux, G. Philippeth, T.Z. da Vit- toria, Arcadelt, M. Franck en P. von Brachel-A. En gels. Het koor «Laat blij de weergalmen» is be slist wat, waar de St.-An- naparochie fier mag over zijn! Het slotgebed, door Pastoor Buysse uitge sproken, vatte veel sa men van het «waarom» en het «wat» van vele inzet: «Wij loDen vooruit op wat nog niet is. Wij spelen in op uw toe komst, zeggen en zingen alles is goed wat Gij ge maakt hebt. Langzaam en moeizaam in hoop en vrees werken wij uw be lofte uit. Bouwen wij aan een stad van vrede, de nieuwe schepping, waar Gij ons licht zijt, alles in allen. Geef ons de kracht daartoe en breng ons tot een gelukkig einde, God». Intussen regende het al buiten, en dat was een treurige vaststelling vooral voor wie op een zonnige spelnamiddag hoopte... Jeugdweekend: Feest in de Straat Met een talentenjacht en een spelnamiddag nam ook de jeugd deel aan de jubileumviering. De talentenjacht op za terdagavond ging door in jeugdhuis Terlinden. Er was vrij veel belangstel ling voor de acht groe pen, die er om de gun sten van een (onbeken de) jury en het publiek dongen. Met 93 punten zou uitein delijk het duo Hugo De Groot en Frans Borms winnen. Ze brachten een tot meezingen aanzetten de potpourri met o.m. Tom Dooley, Berejaeht, My Bonnie..., begeleid met viool en gitaar. Met 61 punten volgde «Dagen en Stampen» (een groepje uit 't Satel lietje) met een aantal play-back-nummers van de Leedse skifflegroep met omgekeerde naam. Dhr. W. Corluy, directeur van de GBM-zetel te Nieuwerkerken, stelde in zijn redevoering op woensdag 22 april in de feestzaal van de GBM, dat het fenomeen export een makro-ekonomische aanpak vereist. De oorza ken van wat hij de be schavingscrisis van het Westen noemt en van de enorme mutaties die zich op dit ogenblik in de we reld voordoen, zijn voor hem duidelijk. Eerste concreet gegeven is de verschuiving van de rijkdom van de vroeger rijke naar de vroeger ar me landen, waarbij in de eerste plaats dient ge dacht aan de OPEC-lan- den en in het bijzonder de Arabische (OPEAC) onder hen. Bovendien wordt de wereldmacht op dit ogenblik inge palmd door een groot aantal «nieuwkomers» zoals Zuid-Korea, Tai wan, Brazilië en Hong- Kong, die naar Japans voorbeeld, hun produc ten tegen zeer lage prij zen op de markt kunnen gooien. In de industrie zal de robotisatie in de ko mende jaren zeker zijn stempel drukken op de werkgelegenheid, zowel in Europa als in de Ve renigde Staten. De admi nistratie zal door de revo lutionaire ontwikkeling van de chips, geleidelijk gerationaliseerd worden, wat uiteraard ook zijn weerslag zal hebben op de werkgelegenheid in de teriaire sector. Uit dit alles leidt W. Corluy af, dat we ons aan zeer grote mutaties kunnen ver wachten in de jaren '80, en dat het van het groot ste belang is dat we ons tijdig aanpassen aan de ze nieuwe omstandighe den. De weigerachtige houding van zowel werk gevers als werknemers, vertraagt of belet dit aan passingsproces gevoelig, hoewel een laattijdige in greep veel moeilijker en ingrijpender zal zijn. De sleutels tot expansie Verhoging van de export is volgens W. Corluy de enige voor de hpnd lig gende mogelijkheid om een economische groei in het leven te roepen. Voorstander van een to tale vrijhandel, wat een gevoelige concurrentie impliceert in de staal- en textielsector door een aantal derde-wereld-lan den, meent hij dat er op dit ogenblik zeer mooie kansen geboden worden. Zowel de OPEC-landen als de zogeheten «nieuw komers», hebben immers af te rekenen met moei lijkheden op gebied van de dienstensector en op organisatorisch vlak. De ondernemer heeft er een markt voor zich openlig gen zonder weerga. 75% van de Belgische handel heeft betrekking op de EEG-landen. Voor 90% gaat het dan nog om con sumptiegoederen, zodat wij zeer zwak staan wat de kapitaalsgoedesen be treft. De zware oliereke ning heeft een tekort van 200 miljard op de Belgi sche handelsbalans ver oorzaakt. Als de voor spellingen van* de Arabi sche leiders gegrond zijn, zal de olieprijs op middel lange termijn nog ver dubbelen. Het ziet er dus niet naar uit dat onze handelsbalans de eerst volgende jaren in even wicht zal gebracht wor den. Aangezien het on mogelijk is onze import te verminderen (het over grote deel van onze im port betreft grondstoffen en voedingswaren), ziet W. Corluy slechts heil in een drastische verhoging van de export naar lan den met een zeer grote investeringsbehoefte. De rol van de bank Wat het bankwezen be treft is de economische groei onvoldoende om een normaal rendement te garanderen aan de ka pitaalverstrekkers. De bank is dus wel verplicht om naar het buitenland te gaan, daar in België de mogelijkheid tot expan sie praktisch nihil is. Door de oprichting in het bui tenland van dochters- maatschappijen, ver tegenwoordigingskanto ren en consorsiale ban ken, door de uitrusting van de 21 GBM-zetels met een autonome ex portcel, kan de bank ui teraard haar winst verho gen, maar kan zij ook alle faciliteiten bieden aan de dynamische onderne mer, die bereid is de stap naar het buitenland te zetten. De nieuwe gids voor bui tenlandse handel, wil een beknopt antwoord geven op de talrijke vragen die dergelijke stap met zich brengt. De «Gids voor buiten landse handel» bestaat uit vier delen: Hoe con tact met het buitenland tot stand brengen?; In voer, uitvoer, betalen en betaald worden; Hoe inen uitvoer financie ren?; De Generale Bank maatschappij in de we reld. Hij is verkrijgbaar in de zetels van de GBM. (KDC) Daarop volgden: «Spor tief Duo» (twee Chiro meisjes, met allerlei sportoefeningen op mu ziek), de Aspi's van de Chiro met «Tandem» van Stampen en Dagen (al weer, maar dit keer zelf gezongen...), de Tiptiens met een sketch «een dag uit het leven van Hilde Borms», het popgroepje Scream Machine (dat eventjes voor keihard ge dreun zorgde), de Mas- tiks (van jeugdklub Pallie ter) met folkmuziek, en Hilde Borms Bart Wy- nant met een sketch over eerste kommunikanten. De spelnamiddag op zon dagnamiddag had erg te lijden van het zegenende weer." Zowat 200 kinde ren, waarvan een flink deel niet bij een jeugd groep aangesloten was, kwamen erop af. In vijf leeftijdsgroepen, met telkens een heuse klown erbij, konden ze buiten en (vooral) binnen plein- en kringspelen, verven, volksdansen, kwissen... Eén en ander (bv. een doorschuif-op-» drachtenspel bij diverse landen) viel wel in 't wa ter, maar de verantwoor delijke Skouts- en Chiro- mensen wisten wel voor wat vervanging te zor gen... Gebruik werd ge maakt van de Sint-Anna- zaal, het Chiro Gentiaan lokaal, het VVKS-St.-Jo- ris-lokaal, de parochiale lokalen achter de Sint- Annakring... Gelet op de weersomstandigheden kon geen gebruik ge maakt worden van de ho vingen van het Kasteel Terlinden. Afgezien daar van, voelt men zich wel enigszins bekocht, omdat van stadswege een eer dere toestemming tot ge bruik van de grasperken, werd ingetrokken twee dagen vóór het jeugd weekend. Reden: plant soenbezaaiing. Niettemin waren organi serende mensen tevre den om het jeugdweek end als geheel. Spoedig zijn andere verenigingen aan de beurt om hun steen energie bij te dra gen in de jubileumvie ring, net zoals eerder de kerk steen na steen opge bouwd werd, en ook brood en wijn elke dag opnieuw, vaak moeizaam verworven worden, en geofferd op een altaar... (P.D.)

De Voorpost | 1981 | | pagina 7