hof stade, gijzegem EDDY DIERICKX OVER EKONOMISCHE CRISIS R. LIBRECHT OP ACV-CM FEEST: SOCIALE ZEKERHEID IS BEDREIGD .I JL i DIEPVRIESSHOF Op de jongste vergadering van de SGB in het Volkshuis te Hofstade, had de Heer Eddy Dierickx, OCMW-raadslid en voorzitter van het ACOD, het over de economische crisis. ledereen heeft wel een eigen visie op de crisis, zegt hij. Het Verbond van Belgische Ondernemingen, een patroonsvereniging, besluit, daar men moeilijk de produktie wegens de te hoge prijzen kwijt kan, dat men de produktiekosten moet beperken door de lonen te verminderen en de lasten te verlichten. De kleine en middelgrote ondernemingen zitten tussen de tang want langs de ene zijde dragen zij de zelfde lasten als de grootindustrie en langs de andere kant wordt het voor hen zo levensbe langrijke krediet steeds duurder. Het gevolg is dat vele van die KMO's failliet gaan. Daarin staat de arbeider die steeds maar inlevert en voor wie de dag van morgen onze ker is. Als oplossing voor de crisis besluit men dat iedereen zou moeten be sparen of inleveren of matigen. Het slachtoffer hiervan, aldus de heer Dierickx, is uiteindelijk de arbeider. Het is normaal dat het Parlement en de Regering naar oplossin gen zoeken voor de crisis en het is ook duidelijk dat België op zijn eentje de koers niet kan wijzigen. Hieraan moet heel Euro pa helpen door middel van het Europees Parle ment, de Europese Kom missie en de Europese Ministerraad. Elk land zal echter eerst zelf het initiatief moeten nemen. In België, bij ons, bestaat dit initiatief uit de patronale eis tot loonma tiging. Loonmatiging Loonmatiging, zo werd uiteen gezet, betekent loonsvermindering. Deze loonsvermindering zou moeten bereikt worden door een gedeeltelijke af braak van de koppeling van de lonen aan de in dex en/of door een recht streekse loonvermin- dering. Dit zou dan moeten lei den tot een betere con currentie op de markt. Bij een inlevering door de arbeiders zijn er twee mogelijkheden. Ofwel gebruikt men deze inle vering voor een prijsda ling, en dit zou dan een betere positie betekenen voor de uitvoer. Maar meer dan normaal zullen ook de andere landen op dezelfde wijze reageren, zodat er dus niets veran dert. Wel zal de binnen landse koopkracht dalen en dus zal er op de eigen markt minder verkocht worden. Ofwel gebruikt men deze inlevering voor nieuwe investeringen, maar men stelt vast dat het privé- kapitaal in de eerste plaats belang stelt voor arbeidsbesparende in vesteringen zodat er dus arbeidsplaatsen zullen verdwijnen en aldus de globale koopkracht zal verminderen. Men zegt steeds dat iede reen solidair de lasten van de matiging zal dra gen en dit volgens zijn persoonlijke draagkracht. Uit statisiteken kan men echter duidelijk merken dat de loonmassa van de sociaal-verzekerden steeg met 38,6% die van de vrije beroepen met 56,8% en de inkomens uit eigendommen met 53,8%. Dit kunnen zeker geen solidaire percenta ges genoemd worden, benadrukte het OCMW- raadslid. Ondanks het feit dat iede re werker in de vorm van werknemers- en werkge versbijdragen afdraagt voor de sociale zeker heid, toch moet de Staal 191 miljard bijpassen. De oorzaak daarvan werd gezocht in dë enorme be dragen die worden uitge keerd aan de werklozen. Hoe meer arbeidskrach ten een onderneming uit stoot, of laat afvloeien, hoe meer loonkost een onderneming vermijdt, hoe meer werklozen steun er moet gegeven worden en dit ten koste van de gemeenschap. Al dus werd er besloten dat er geen teveel is aan so ciale vergoedingen, maar wel een tekort aan te werkstelling. Indien men bespaart op de sociale voorzieningen en dit ten koste van de verzekerden (werklozen, zieken, ge pensioneerden...) dan hebben deze mensen het steeds moeilijker om rond te komen en zullen zij zich gedwongen zien om te besparen op le vensnoodzakelijke pro- dukten en diensten. Hun totale koopkracht zal dus ernstig worden aange tast. Sociale fraude Over de sociale fraude zegde de heer Dierickx het volgende: Niettegen staande dat de rechtsen, PW en CVP, beweren dat er in grote mate geprofi teerd wordt van de socia le uitkeringen, bestaat er toch een sluftende wet geving ter bestrijding van de sociale fraude die heel wat doeltreffender is dan deze ter vermijding van de fiskale fraude. Het voorbeeld van een dok tersvrouw die stempelt wordt steeds weer aan gehaald door de libera len, maar een jonge dok ter verdient nu eenmaal niet zo veel en welk per centage zouden deze vrouwen vertegenwoor digen in het geheel van de werklozen? Het pro bleem wordt ten andere niet opgelost door be paalde categorieën werk lozen uit de uitkering te weren, maar wel door hen werk te verschaffen. Het beleid tijdens de «gouden jaren zestig», met het^ gebrek aan enig vooruitzicht, heeft tot ge volg dat vandaag de cri sis in ons land meer pijn doet dan in andere lan den. De middens van het grootkapitaal en zijn rechts politieke vrienden hadden als grootste mo tief voor hun investe ringspolitiek, het najagen van een snelle en gemak kelijke winst, zodat de traditionele sektoren zoals kolen en staal tot het uiterste uitgeperst zijn, onze economie over geleverd is aan de multi nationale groepen en de kapitalen gericht zijn naar de sektoren waar snel grote winsten kunnen verwezenlijkt worden zoals elektriciteit, bijvoor beeld Intergem, grootwa renhuizen, banken, bui tenlandse investerin gen... Komt daarbij nog dat de Staat hoe langer hoe mjeer optrad als so ciale hulpverlener, zowel door rechtstreekse steun als door staatsopdrach ten aan de privé-sektor en door belastingvrijstel lingen waardoor enorme bedragen overgeheveld worden naar de privé- sektor. Er is een gewoon te van gemaakt de verlie zen te nationaliseren en de winsten te privatise ren. Een voorbeeld hier van is Sidmar, waar een aanzienlijk deel van het kapitaal toebehoort aan de overheid. In november 1980 moest de produktie verminderd worden. In tegenstelling tot dergelijke periodes in het verleden werden de arbeiders nu tijdelijk werkloos gesteld, dus ten laste van de werklozen- begroting en dus ten las te van de gemeenschap. In dit geval is de werklo- zenvergoeding een on rechtstreekse betoela ging van een welvarend bedrijf (Sidmar maakte in 1979 een winst van 110.000 frank per te werkgestelde en kon der halve de last van een paar weken produktiever- mindering gemakkelijk dragen). Ook in het Waal se staal stelt zich dat pro bleem: ondanks het mil- jardenverlies trekt de pa- tröon Frère nog dikke commissielonen. ledereen fraudeert Maar de rijken het meest werd er aan toegevoegd. Dierickx hanteerde enke le cijfers. De totale belas tingsfraude voor 1979 werd geschat op 200 mil jard frank. Ruim de helft daarvan wordt ontdoken voor vijf procent van de rijkste belastingbetalers. Dit geld wordt dus zeker niet aangewend ten bate van het gemeenschappe lijk welzijn, daar het meestal belegd wordt in het buitenland (op basis van naspeurbare gege vens van de Nationale Bank heeft de uitvoer van kapitaal de laatste tien jaar 700 miljard bereikt, waarvan 100 miljard al leen in 1979). Het werd dan ook eigenaardig ge vonden dat wanneer er maatregelen genomen worden tegen de frau deurs, het winkeltje op de hoek op de korrel wordt genomen. Aan de grote ontduiking raakt men echter niet. In ons land, zo vernamen de toehoor ders, zijn er 44.000 zeer rijke belastingsplichtigen met een totaal fortuin van 3.000 miljard frank. Dus als iedereen moet in leveren volgens zijn draagkracht is het feest nog niet gedaan zo werd opgemerkt. De vraag werd gesteld naar het alternatief. Men kan zeker en vast 100 mil jard meer inkomsten ver werven door de ernstige toepassing van de be staande wetgeving inza ke belastingen en het in voeren van eer belasting op de grote fortuinen. Wie kan moet inleveren. Dus moet er 50 miljard worden gerecupereerd van de grote belasting fraude (dit is ongeveer een vierde van het totaal bedrag van deze fraude) en dit door een betere aanpak van de controle door middel van een gro tere autonomie van de controleurs bij het uitoe fenen van hun ambt ter bestrijding van de grote fraude; door een hervor ming van het bankge heim, door een selektieve herziening van de roeren de voorheffing, en een herziening van de fiskale aftrek (onkosten voor maaltijden, reiskosten, geheime commissielo nen enz.) Wat betreft het heffen van een belasting op de grote vermogens, werd het voorstel van de SP in herinnering gebracht, na melijk het heffen van een dergelijke belasting bo ven een netto-inkomen van 1,5 miljoen per jaar of 4 miljoen bruto. Dit voorstel werd echter door CVP en PVV in de vorige regering ver worpen. Nieuw beleid Dank zij de nieuwe maat regelen, aldus nog steeds de heer Dierickx zou men vele miljarden naar de schatkist kunnen doen vloeien, zodat de afbraak maatregelen zoals loons vermindering en afschaf fen van de index, kan on gedaan maken. Aldus zou de tewerkstelling en de koopkracht gevrij waard blijven. Er moet een einde gemaakt wor den aan de almacht van het patronaat en de mul tinationale ondernemin gen om naar eigen goed dunken bedrijven te slui ten en massale afdankin gen door te voeren. Tevens werd aangedron gen op het nemen van bijzondere maatregelen bij het invoeren van de nieuwe arbeidsbesparen de technologieën zoals de chips. De overheidshulp die vooral in het verleden gul werd rondgestrooid aan de grootindustrieën moet klaar en duidelijk worden verbonden aan het be houd of dé uitbreiding van de tewerkst'ling. De aandacht werd er op ge vestigd dat leefbare on dernemingen met slui ting bedreigd worden door patronale onbe kwaamheid of maneu vers van financiële groe pen en dat die een echt openbaar statuut zouden moeten krijgen. Op dat gebied heeft minister Galle, alhoewel zijn be voegdheden in de econo mische sector beperkt zijn, er naar gestreefd om via het Openbaar Econo misch Initiatief en de ter beschikking gestelde budgettaire middelen, participaties te nemen in bedrijven in moeilijk heden. A.D.B. Het jaarlijks ACV-CM feest van Hofstade ging door in zinshoofd, invalide of in- tal dagen dat men de zaal Ons Huis op zaterdag 25 april 1980. De valide met gezinslast. Het een operatie aan de t bedoeling van de avond was in de eerste plaats een niet meer samen kunnen dedarm in een hospi gezellig samenzijn, zich met elkaar verbonden te genieten van vakantie- verblijft sterk wordt voelen, en zich als leden van de kristelijke sociale geld met uitkeringen in invloed door bedden organisaties aan de andere kenbaar te maken. De de ziektevergoeding is overschot of een wdpder bedoeling was eveneens dat de aanwezigen zouden een ander voorbeeld, lijst van patiënten, nadenken en zich zouden bezinnen. Met andere Wat nog blijkt uit hetgeen Bij de tandartsen woorden, een dergelijke avond valt traditiegetrouw voorafgaat is dat deze be- vastgesteld dat zij uiteen in twee onderscheiden delen. Een stuk ont- sparingen vooral ten las- vaak werken boven df ?0J spanning en een meer ernstig gedeelte. te vielen van de verze- rugbetalingstarieven^P ara! A.C.V.-C.M.-ofdeling Hofstade vierde feest op zaterdag 25 april in zaal «Ons Huis» te Hofstade. Op de foto de bestuursleden met voorzitters H. Goossens en P. Vander heyden (KDC) 'k dat de supplemental hoog liggen voor ld c plaatsen van tandpr ipst sen. In deze sektor d sevil meer aandacht te wo: la[ besteed aan de bewa ®chtl de tandverzorging. Bij kinesisten is er een t v P'osie van zorgen !gei strekkers. En al dal wrijf gebeurt niet niets merkte R. Libr op. In 1965 waren 2.462 kinesiterapeute 1979 waren er da' 11.071. Rond 1990 men hun aantal 20.000 en dit terwijl weet dat de markt solopractici nu oververzadigd is. hier werd gepleit het afremmen van aantal studenten en het opvolgen van de strekkingen via een strekkingsregister. Ziekenhuizen In de ziekenhuizen het aantal bedden Pe'9r de i Here ikule en in its h den de I het Het was de Heer Rob Li- volstaan en zou een bed kerden. brecht, adjunct ver- in een hospitaal niet Ons principe is en blijft, bondssekretaris CM die moeten betaald worden, zegt de heer Librecht, dat door het bestuur was ver- Veel tijd om daarrond te eenieder die bij de ge- den beperkt en dit zocht het ernstig gedeel- filosoferen stond er de zondheidszorg is betrok- in de gewone als te voor zijn rekening te Heer R. Librecht niet ter ken offers moet brengen academische zieker£nen nemen. Vooraf hield hij beschikking, maar toch is om de ZIV als sociale ver- zen- Er wordt teveel g er aan in naam van het er voor hem een zaak worvenheid te vrijwaren, moufleerd door de ACV en in naam van de overduidelijk: wonder- Als kristelijke mutualiteit lenging van het kristelijke mutualiteiten middelen bestaan niet en zullen we waken over de ligdagen want hoe i de bestuursleden te dan- slogans lossen niets op. te nemen maatregelen bedden er zijn hoe la^ ken voor hun inzet gedu- inleveren betreffende de zorgen- het verblijf duurt. De; rende het jaar, terwijl de Het staat vast, zo vernam verstrekkers en de zie- re apparatuur moet aanwezigen werden be- ^et pUfc>liek, dat wanneer kenhuissektor, zo werd eens beperkt wc dankt voor hun zeer talrij- de inkomsten dalen en de benadrukt. Niet elk ziekenhuis ke opkomst. uitgaven voortdurend Zorgenverstrekkers nierdialyse, koball Dreiging blijven stijgen, er moet De CM eist dat de over- P'e en een scanner nj Men vraagt mij om het worden ingeleverd en dat eenkomsten tussen art- Het gevaar is andet ernstige gedeelte te ver- hervormingen niet langer sen en ziekenfondsen groot dat er een ov( zorgen, aldus de Heer Li- kunnen uitblijven. Voor moeten worden nage- bruik van deze appal brecht maar in de huidige wat betreft de ziekte- en leefd door alle artsen en ontstaat. Er werd of krisistijd is het niet zo invaliditeitsverzekering dit zonder beperking van wezen dat het normi— moeilijk om ernstig te hebben wij reeds ingele- het aantal uren. Overbo- dat» aangezien deze zijn, want het is alge- verd aldus de spreker. Zo dige verrichtingen die- paraten tegen 100% l meen geweten dat de so- werden op het vlak van nen bestraft te worden en den gesubsidieerd, ciale zekerheid bedreigd de gezondheidszorgen daarbij wordt er gedacht ook normaal is daiL is. De adj. sekretaris zeg- bepaalde geneeskundige aan de klinische biologie tarieven worden geê ®fle de dat hij aan zijn verant- verstrekkingen herbere- en aan de bloedonder- d'gd- ,rnt9 woordelijkheid te kort kend. Voor wat betreft zoeken. Van de ''9da9Pr>qro zou komen mocht hij na- het persoonlijk aandeel Het aantal artsen blijft werd gezegd dat ze i 09k f laten daarop verder in te in de hospitalisatie, de maar toenemen. In 1960 ten beschermd wo gaan. In het kader van zogenaamde hotelkos- bedroeg het aantal huis- en dat z'j moeten 1 Ni zijn toespraak beperkte ten, bedraagt deze aan de artsen en specialisten sa- gesteld worden zfidag hij er zich toe de krisis te huidige index voor de ge- men 11.703. In 1979 was bekijken vanuit de hoek wone verzekerden 135 van de sociale zekerheid, frank per dag, voor de Dat het in de ziekteverze- WIGW en personen ten kering niet goed gaat is laste 54 frank. De forfai- geen geheim. De opge- taire prijs van de genees- stapelde tekorten lopen middelen bij hospitalisa dat reeds 23.415. Voor 1990 voorziet men één arts per 300 inwoners. In die omstandigheden vraagt de CM dat de in schrijvingen van de nieu- in de miljarden. Een paar tie die voor terugbetaling we studenten op een vast oorzaken daarvan wer- in aanmerking komen be- peil worden gehouden, den aangehaald. Voor- draagt 25 frank. Voor de Toekomstige artsen die- eerst zijn er oorzaken van terugbetaalbare genees- nen degelijk te worden ekonomische aard. De middelen wordt er in het voorgelicht over de me- krisis doet zich gevoelen, nieuwe systeem een on- dische praktijk en de mo de inkomsten uit de bij- derscheid gemaakt in gelijkheden die zich voor dragen van de staat en drie categoriën, dit om te hen nog stellen, uit de staatsinkomsten besparen. Tegenover een vesti- zijn gedaald. Ten tweede Vooreerst zijn er de ge- gingswet voor artsen 7Ïin ar AnU r4a rlamAnrofi Vibration De Hofstaadse fans van de rockgroep Vibration kunnen hun idolen aan het werk zien op zaterdag 23 mei 1981 in het HRITO-Aalst. Treden eveneens op: First Experience, The Jam-gang. Filmfestival Op vrijdag 1 mei in Pallieter: 14 uur: Dom Ferdinand en de Toverdrank. 19 uur: The China Syndrome. 21 uur: Pat Garret and Billy The Kid. Op zaterdag 2 mei: 16.30 uur: Angela love comes quietly. 19 uur: Pallieter. 21 uur: Vrouw tussen hond en wolf. Koorconcert Jaarlijkse kooravond van het Sint-Jan-Berchmanskoor op zaterdag 9 mei 1981 te 20 uur in de zaal van het Patronaat. Met medewerking van: Si Bengkok, meisjeskoor uit Kwa- trecht onder leiding van E.Z. Machteld De Zitter. Het gemengd koor Sint-Jan- Berchmans o.l.v. J. Van der Vurst. Inkom 60 fr.; ereleden en hun familie gratis. Kaarting De jaarlijkse Rerum Novarumkaarting gaat door op vrijdag 22 mei 1981 in zaal Ons Huis. Wielrennen Op vrijdag 1 mei 1981 wordt de wielerwedstrijd voor nieuwelingen gereden. Eerste Grote Prijs Eddy Dierickx, ereprijs Mare Galle. De start wordt aan het Volkshuis gegeven om 13 uur. Belastingsaangiften Mare Galle, minister van de Vlaamse Gemeenschap, in samenwerking met de plaatselijke mandatarissen, houdt een bijzondere zitdag voor sociaal dienstbetoon voor het invullen van belastingsaangiften. In zaal de Rode Roos, Blektestraat 41 te Hofstade (tel. 77.44.63) op zaterdag 2 mei en zaterdag 23 mei, telkens van 9.30 uur tot 11.30 uur. De documenten die betrekking hebben op 1980 meebrengen. Volkshuis Het jaarlijkse moederfeest georganiseerd door de Socialisti sche Vooruitziende Vrouwen gaat door op zondag 3 mei 1981 in zaal de Rode Roos. De 1-mei viering heeft plaats op vrijdag 1 mei 1981, ook in het Volkshuis. zijn er ook de demografi- neesmiddelen met een sche faktoren die niet onbetwistbare therapeu- minder belangrijk zijn. De tische waarde. Het zijn gemiddelde leeftijd stijgt vrij dure medikamenten en het aantal bejaarden die vooral voor langduri- neemt toe. In 1964 ging ge zieken worden ge- 27% van de uitgaven bruikt. Voor deze genees- naar de WIGW's (wedu- middelen moet de pa- wen, invaliden, gepen- tiënt niets betalen. Dan sioneerden, wezen - zijn er de medikamenten 100% regeling). In 1979 die op sociaal en genees- werden reserves gefor- door de ziekenhuize door 'de ziekenfom Als betaler wil het zie fonds nauwer betro worden bij de besli gen die zwaar dootj. gen op de begrotin; Ir de ligdagprijzen dii geleidelijk de paran sche prestaties te wo I i opgenomen. Wij vaarden het persof aandeel van de ziek dus de Heer Libr maar voor mensen ■|v een bescheiden inko"*' kan dat problemen veren en toch moet et Al V. n muleerd. Een gevestigde een minimuminko iaar J waarde is niet altijd de gegarandeerd blijven achtt beste waarde. Een ge- Tot daar enkele var e vaar voor monopolise- stellingen die door df vikke ring is niet denkbeeldig worden ingenomen ities en een niette kontroleren nan de ziekte en inv<iten. stijgingsmogelijkheid teitsverzekering en df van de erelonen kan het zondheidszorgen. voor gevolg zijn. Ten slotte be- z'in betoog te besli L staat het gevaar dat nieu- ?af d? adi- verdonlf>risch ging reeds 47% van de kundig vlak nuttig zijn. De we ideeën geen ingang kretaris een paar v m ,w uitgaven naar deze rich- tussenkomst die door de vinden. Een kontrole op beelden van aanvullf )erioc ting. Het aantal invaliden patiënt te betalen is: voor de verstrekkingen en op voordelen die de kris en neemt gestadig toe en de WIGW 15% maar het aantal ervan dient ke ziekenfondsen bief rschal ook dat betekent dus op- nooit meer dan 200 frank, niet om de vrijheid van het voorhuwelijkss? [erfsc nieuw meer uitgaven. voor de gewone verze- de arts te beperken maar voor al,e 14-jadgen sober Een derde faktor is gele- kerden 25% maar nooit wel om zijn zin voor ver- ?'cb voor hun 15e i nde gen in de evolutie van de meer dan 300 frank. De antwoordelijkheid aan te inschrijven. Zij oni aV( geneeskunde en het we- 'aatste categorie wordt scherpen. Kontrole kan 9en ,?en premie van ag tenschappelijk onder- gevormd door de ge- ook gebeuren naar in- fr. bij huwelijk. De h( |s zoek. De nieuwe vormen neesmiddelen die minder houd om een doelmatige te'isatievergoeding ondei van geneeskunde komen nuttig zijn op sociaal en gezondheidszorg aan te mannen en vrouwer er se binnen het bereik van ie- geneeskundig vlak. Hier bieden en om een aantal ven de I4 iaar: vans it toel dereen en het is ook de 's de tussenkomst res- misbruiken te vermijden. 11 de dag 75 frank en taak van de ZIV ervoor te pektievelijk 50% met een Dat er misbruiken zijn af de 100ste zorgen dat iedereen toe- maximaal van 300 frank werd aangetoond door er frank, gang krijgt tot de beste en 50°/o met ten hoogste op te wijzen dat het aan- gezondheidszorgen. Dat 500 fr. De raad die bij dit dit meer geld spreekt vanzelf. Ten vierde zijn er een paar vormen van gezond heidszorgen die niet vol doende gewaardeerd worden. Hier werden be- kost a"es gegeven werd is dat duurdere produkten niet altijd de beste zijn. Wan neer de patiënt merkt dat de geneesmiddelen die hem worden voorge schreven duurder zijn ebaut te doeld: het verstrekken dan anders dan kan hij er van zorgen aan huis, ver- met z')n arts over praten zorgingsinstellingen voor en vragen naar iets dat invalide bejaarden, de ©venwaardig maar goed- dag- en nachtziekenhui- k°Per is- zen. Het onderwaarderen Uitkeringen van deze vormen heeft Ook werden pr voorbeel- meestal tot gevolg dat er den gegeven waaruit zorgen worden toege- moest blijken dat er ook diend die op een hoger wat betreft de uitkerin- niveau liggen en die gen reeds werd ingele- soms niet noodzakelijk verd. Zo is er het nieuw zijn. In bepaalde gevallen begrip dat werd inge- zou verpleging thuis ruim voerd in verband met ge- ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN Nestor de Tièrestraat 42 - AALST "«i: jei OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. "s Zaterdaas van 9 tot 12 u. mei ")ei

De Voorpost | 1981 | | pagina 8