BREUGHEL EN ONZE VLAAIEN lui o-: on HET IS EENS MOEDERKENSDAG GEWEEST NIEUWE REDAKTEUR DERDE TRI MESTER RUIMTEVAARDER WORDEN FOTOGRAAF OP SCHOOL RAADSELS SPOEDIG EN GEHEEL HERS7 12-15.5.1981 - De Voorpost N In onze kunstgeschiedenis bestaat geen groter onbe kende dan Pieter Brueghel. Men schrijft doorgaans Breugel omdat zijn zonen deze naam gebruikten. Waar en wanneer is hij geboren, was hij een boerenjongen of geboren in een stedelijke omge ving. had hij Latijn en Grieks geleerd was hij een verdoken calvinist of anabaptist en sympathisant van de geuzen, of was hij voorstander van de anti- ketter plakaten en vertrouweling van kardinaal Per- renot-Granvelle, bisschop Arras en abt van Af- fligem. Brueghel was eenvoudig een geniale kunstenaar, die meeleefde met zijn volk en het conterfeite zoals het was. Brueghel heert geschiedenis ge schreven met de teken pen en het schilderspen- seel. Wat Marijssen schrijft, klopt. Waarom Brueghel nu bekijken met de geest van het 19de en 20ste eeuw nationalisme, en er een Belg of een Hollan der van maken. Een zaak is zeker Brueghel was een Kempische braban- der, en op hem was zeker toepasselijk wat Eras mus, onze grote filosoof en vriend van Dirk Mar tens schreef: «De Braban ders, hoe ouder, hoe zotter». Men betwist zelfs dat hij een leerling zou geweest zijn van Pieter Coecke of Couck uit Aalst. Het argument hiervoor, Brueghel zou niets over genomen hebben van de italianiserende manier van schilderen, zoals Ba rend van Orley Michel Coxie en Pieter Coecke. Wat men vaststelt dat de grote kunstenaar Brue ghel onverstaanbaar blijft, voor wie niet uit dezelfde stam gesproten is als zhij. Het gaat hier om een mentaliteit, die wij Zuid- Nederlanders alleen ken nen, namelijk het leven niet zo zwaar op te ne men, en alles met een lach en een traan te be dekken. Wie er kilometers nevens slaat, zijn onze stam broeders uit het Noorden, Erasmus zal weeral ge lijk hebben als hij van zijn domme Hollanders schrijft. Pretensieuse betweters zijn altijd dom merikken. De Hollandse uitgave in Life-boek valt helemaal uit den toon. Zo staat ge schreven in de «Wereld van Breughel» dat Corel van Mander, de auteur van het Schilder-Boeck, een luimige hóllander is. Corel van Mander was een persoonlijke vriend van de jongste zoon van Brueghel, heeft goed het leven van Brueghel be schreven niet altijd histo risch juist, maar hij is geboren te Meulebeke bij Kortrijk, een zuivere West-vlaming dus, en bracht het grootste ge deelte van zijn leven in het zuiden door. Corel van Mander heeft weliswaar twintig jaar te Haarlem gewoond, en was leermeester van Frans Hals, een andere Vlaming, waar de Hol landers zo fier mee pronken. Maar wat de boeken toe doet wanneer ze om Brueghel te beschrijven te rade gaan bij de Brus selse journalist Jo Gé- rard, die in de schilde rijen van Brueghel niets anders ziet dan de verde diging van het katholi cisme en de bestrijding van de reformatie. Breughel was trouwens voor hem un vrai beige! Zo wordt Brussel de hoofdstad van de Spaan se nederlanden ge noemd, ten tijde van Brueghel, al komt de scheiding slechts een eeuw later met het ver slag van Munster in 1648. Brueghel heeft in zijn schilderij «Blinden gelei den blinden», «niet het kerkje van Sint Anna-Pe- de, een gehucht van Dil- beek, afgebeeld, maar de kerk van Réde-Saint Anne, een voorstad van Brussel (De wereld van Brueghel door Foote, blz 120) dit is de vertaling van «Brueghel le Vieuw» door Jo Gerard met als tekst Péde-St. Anne, le bourg proche de Bruxelles (pag 127). Onze kermis wordt een Kermesse, en in plaats van het lokaal feest, tot herdenking van de inwij ding van de plaatselijke hoofdkerk, wordt het meerjaarlijks drink en eetfestijn, waarin de Vla mingen zo meester zijn. Alleen wij en wij alleen kunnen de spreekwoor den en de symboliek van Brueghel begrijpen. De strijd tussen vastena vond en vasten wordt voor de Hollanders de strijd tussen de mageren en vetten vasten. Waar gaan ze het halen! Maar met dit alles zijn we van onze thesis afge dwaald. De vraag nu, was Piet Brueghei reeds jong be vriend met de familie Coecke-Verhulst, en is het gezegde van Van Mander dat hij zijn vrouw Mayken Coecke als kind op de arm had gedragen! Dat hij leerling was van Pieter Coecke, wordt ge staafd door het geschre ven woord van drie tijd genoten. Eerst zijn bio loog Carel Van Mander. Ook Goltzius, de vriend van de geograaf Ortelius die ook met Brueghel be vriend was, en de bijzon derste Francis Swëerts, die in 1628 schrijft over Pieter Coecke: Discipulum habuit Pe trum Breughelem, picto- rem, cui filiam in uxorem dedit. Wat in het diets betekent dat Pieter Coe cke Pieter Brueghel als leerling had en hem zijn dochter tot vrouw gaf. Dit laatste klopt niet, want Coecke was als 13 jaar dood als Brueghel met Mayken Cocks trouwde te Brussel(1563( En wat willen wij nu ei genlijk bewijzen! Heeft Brueghel te Aalst vertoef of Aalst bezocht en kende hij onze manier van Vlaaien bakken. Kunstcritici aanvaarden vandaag dat in de schil derijen van Brueghel be paalde italiaanse invloe den en zelfs komposities van Coecke weer te vin den zijn. Men verwijst vooral naar zijn «Boeren-Bruiloft» waarvan de kompositie, zoveel overeenkomst toont met Het laatste avondmaal van Tintoret to. Vooral Professor Au gust Vermeylen, de schrijver van de Wande lende Jood, maakt hier allusies over. Dit beeld van het Laatste Avond maal is eerst door Dirk Bouts geschilderd, Tinto retto heeft het wel tien maal op verschillende wijze geschilderd, het meest beroemd is het Fresco van Leonardo da Vinei te Milan. (1947). Maar waarom eens niet de vergelijking met Het Laatste Avondmaal ge schilderd door Pieter Coecke, met de Boeren bruiloft van Brueghel. Tintoretto heeft zijn «Laatste Avondmaal ge schilderd twintig jaar na de dood van Brueghel (Confer Kalender der Kunstgeschichte door Fritz Baumgart). Maar ongetwijfeld heeft Vrouw Coecke-Verhulst zeer grote invloed gehad op onze Brueghel, zoals Or telius hem noemde. Zij was een miniatuur-schil der uit het Mechelse, die men beweert zou kunnen geïdentifieerd worden met de monogrammist van Brunswijk. Maar be kijkt de duizend kleine figuurtjes zowel op de pentekeningen als op de schilderijen van Brue ghel, vooral de soldaten- mierennest op de schil derij «De zelfmoord van Saul» en gevoeld de in vloed van de miniatuur schilder. En deze familie, waar Brueghel zo mee be vriend was had goede re laties met onze stad Aalst. Pieter Coecke was de zoon van een vooraan staande Aalsterse fami lie, die waarschijnlijk wel goederen bezat in het Land van Aalst. Volgens Marlier, bleef Pieter Coecke, die vooral te Brussel woonde goede kontakten houden met zijn vaderstad, Aalst, ge durende zijn leven laat Pieter drie lijfrenten vastleggen te Aalst. In het jaar van zijn dood 1550, trouwde te Aalst zijn bastaardzoon Pau wels van Aelst, ook een schilder. (29 december 1550). Mayken Coecke-Ver hulst, wat een Aalsterse naam, laat lijfrenten vastleggen door de sche pen van Aalst ten voor dele van haar dochter Mayken en haar stief dochter Antonette van Santen, een ander bast aard Kind van Pieter Coecke. En Pieter Brueghel, die zo graag de lichte heu vels van ons Payotten- land conterfeite, soms gemengd met zijn visioe nen uit de Alpen, waar om zou die Brueghel geen kontakt gehad heb ben met de Aalsterse fa milies van zijn vrouw en schoonmoeder. En waarom zou hij onze vlaaien niet gekend hebben. Op drie schilderijen vindt men deze vlaaien- telen. De vlaaien hebben tel kens twee kleuren, sterk bruin en licht geel. Je vindt ze op de Vlaamse Spreekwoorden, geschil derd in 1559 op het Lui lekkerland van 1567 en vooral op het beroemd Boerenbruiloft geconter- feit in 1568. Rijsttaarten kunnen het niet geweest zijn, rijst werd in Europa slechts ingevoerd in de 16de eeuw uit het Oosten. Rijst kopen zal wel een dure zaak geweest zijn. In de engelse literatuur, noemt men ze Custard, naar een engels gerecht, bestaande uit eieren, suiker en room, gebak ken in een oven vandaar de naam korst-taart. Er bestaan ook Limburg se vlaaien, maar deze worden gebakken met fruit, en bij Brueghel merkt men geen fruit in de teelten. Trouwens Brueghel zelf noemt ze VLAAIEN, in onderschrift van zijn pentekening «Luilekkerland» spreekt hij duidelijk van vlaaien, hierbij de reproduktie van de tekst. 63 Luilekkerland Burijngravure door Pieter Van der Heyden 208 x 276 mm. R.v.B. 147 en 147 bis. *1: in een cartouche in de rechter benedenhoek: P. Brueghel inuentor.; zon der naam van de gra veur. In de benedenrand, een kwatrijn over twee kolommen: Die daer (e boven de a) luij en lacker sij boer (e boven de o) crijsman oft clercken//die gheraeckt (e boven de a) daer en smaeckt claer (e boven de a) van als son- der werken//Die tuijnen sijn worsten die huijsen met vlaijen//cappauijnen en kieckens tvliechter al ghebraijen. Maar bekijkt even goed de teelt, die een bruiloft gast doorgeeft, op zijn schilderij «Boerenbrui loft». Men merkt duide lijk aan de rand dat het een gebakken brij is, die overgegoten werd. En een verder bewijs, is de aanwezigheid van veel brood, de manier waarop vlaai bij ons in het Aal sterse gegeten wordt. En nu de vlaaien In de kookboeken wor den de vlaaien de Oost- vlaamse vlaaien ge noemd de Wetterse for mule schijnt het meest ons te bevallen, vermits ze ook met mastellen ge maakt zijn, in plaats van gekruimeld geroosterd brood. In de kookboek staat ook, dat men ze bakt met de kermis en de ganse ker- misweek eet men ervan. En verder schrijft men ook: «DIKWIJLS WAREN DE OVENS NEET GROOT GENOEG OM AL DIE VLAAIEN TE BAKKEN EN DAN WERDEN DE MET BRIJGEVULDE KOMMEN NAAR DE BAKKER GE BRACHT, OM IN DE NOG WARME OVEN, WAAR HET PAS GEBAKKEN BROOD UITGETROKKEN WAS, TE BAKKEN. Ik zie in mijn jeugd, die vele vlaai-kommen staan bij bakker COOL potaar de-telen en soms verlak te kommen, en overal in gebakken een briefje met de naam van diegene, die de kom gebracht had. Mijn moeder, Mieken Goedertier, had werke lijk een goed recept, en als kinderen verheugden we ons steeds op de Aal sterse kermisweek in het begin van de maand juli. Maar ook bij onze ker missen de familie Laisne uit Hekelgem, bakte men goede vlaaien. Maar moeder Laisne, had een eigen oven en ze maakte haar vlaai met de melk van haar eigen geiten. Hier werd meer dan eens per jaar vlaaien ge bakken. In Kaatjes kookboek staat een bereiding, die goed op moeders-recept lijkt, maar beschuiten werden vervangen door mastellen en er werd geen gekonfijt fruit ge bruikt. Kaatjes recept van Oost- vlaamse vlaai: Ingrediënten: 250 gr broodsuiker, 1 liter melk, 200 gr. peperkoek, 1 glas water, enkele beschui ten, vier soeplepels bloem, 1 koffielepel ka neel, 1 koffielepel foelie, 3 eieren, en 1 soeplepel siroop, plus 25 gr. gecon- fijt oranje-appelschil en wat zout. Bereiding: Suiker met melk koken plus de be schuiten, de melk. binden met twee soeplepels bloem, gebroken in wat koude melk, alles laten doorkoken, de rest aan toevoegen te beginnen met de peperkoek, die men eerst in een tas war me melk heeft geweekt, de kaneel, de foelie, de eierdooiers toe voegen, het wit tot sneeuw slaan en samen bijvoegen met de siroop en de geraspte oranjeschil, het zout de rest van de bloem, en alles goed mengen in een vuurvaste schotel. De vlaai te bakken zetten in een oven gedurende één uur. Hierbij nog enkele formu les van vlaaienberei ding. Oostvlaamse vlaaien Benodigdheden: 2 1. melk, 250 gr. broodsui ker, 250 gr. kandijsuiker, 5 mastellen of beschui ten, 500 gr. peperkoek, 1 kop warm water, 6 lepels bloem. 125 ar. sukade. 2 koffielepels kaneel, 1 koffielepel foelie, 75 gr gekonfijte sinaasappel schil, een snuif; a 3 eieren, 2 kandijsiroop. Bereiding: Brer melk de suiker kruimelde be de gesneden su sinaasappelschi den, zout, kan De kleur van hel hangt af van de heid gebruikte Meng goed. Bre voortdurend ro« de kook. Zet van en roer de los eieren onder hi sel. Breng het beboterde kommen. Bak gi een uur in warme oven. Deze hoeveelhe doende voor dj enkommen. Wetterse vlaaiei Benodigdheden- melk, 500 gr. 9 mastellen, 5Ö0| 1 koffielepel koffielepel foelij sukade, 2 gek< naasappelschillj ren, een klein rum. Bereiding: Bi melk, de pei de mastellen in kookpot en laat de een uur we! er de suiker, k< lie, fijn gesnedr en sinaasap] der en de Roer alles gt kaar tót een massa. Klop schuimig en de massa. Brei rend aan de doorkoken. Vj glaasje rum bj alles in een schotel. Bak 1 1/2 uur in e warme oven. Met mastellen hier harde mas I doeld, in Wette: ||Jg| te verkrijgen m mis. dit is de dag van septei in Gent in h< voor Volkskunt te vinden en jaar door, bakkerijen roni seum op Desnoods kan vlaaien ook raj oud brood. Het gelukkig van het verborg kenijen, om onzf se vlaai beken| ken zoals de ten uit Geraa of de mokken-t< Gent. We mogen hop tUN ze prijskamj slaagt, en dat dag 16 mei veJ stelling is voor dag, initiatief delijke middj raad, en onder! naat van het K<| Burgemeester e| nen van het Aalst. ILI EE IEI UB UAI Zondag 10 mei was he* moederkensdag. Een feest dat jaarlijks terugkomt, ongeveer op het zelfde tijdstip van het jaar. Wees maar gerust, wij hebben het ook gevierd. Die zondag was ik al een uurtje vlugger van onder mijn donsdeken gekropen. Ik heb koffie gemaakt en de tafel gedekt. En voor deze feestelijke aangelegenheid had ik ook een bloemetje op de tafel gezet. kopje krabben». Om de tijd te verdrijven heb ik hem dan maar ook over zijn «kopje» gekrabt. Voor een papegaai doet een mens ook veel. Maar om vijf voor negen kwam vader de trap afge- Het werd halfacht, half ne gen, en nog waren mijn ouders niet uit bed. En daar zat ik dan, gans alleen in onze grote leefkamer. Ge lukkig was er onze «Sim- bad» nog. Maar hij zei niets anders dan: «coco, coco, Jullie hebben het geloof ik wel al gezien dat er verleden week in De Voorpost-Kinderkrant meer artikels van Wouter als van Jurgen Tack stonden. Wel dat komt omdot ik nu de nieuwe redakteur ben. Dus in de toekomst moet alle briefwisseling naar Wouter Tack, Pontstraat 27, 9300 Aalst. W.T. donderd. Hij was natuurlijk verwonderd zo een feeste lijke tafel voor het ontbijt te zien. Toen ik met mijn ogen knipperde en mijn wijsvin ger aan de mond bracht begreep hij aanstonds waarover het ging. Twee minuten later was er ook ons «moeke». Toen zij dit alles zag was zij geluk kig. Zij was fier op haar jongste zoon. De oudste zoon was nog veel fierder. Hij had er nochtans niets aangedaan. De boterkoeken smaakten heerlijk. De geurige koffie met melk hetzelfde. Toen was de tijd aangebroken om ons geschenk te over handigen. Moeke was er heel gelukkig mee. Moest het zo niet zijn geweest dan zouden wij on gelukkig geweest zijn. Wij, dat wil zeggen ons vake, mijn broer en ikzelf hebben zeer diep in onze geldbeu gel moeten duiken. Maar ons «moeke» was gelukkig. Ik veronderstel dat de trou we kinderkrant-lezers nu De derde trimester is volop aan de gang en we wach ten in spanning op de grote vakantie, die binnen enkele maanden zal aantreden. Velen onder u zullen wel al plannen hebben gemaakt. Gaan we op reis ofniet, hier of in het buitenland, mis schien wel buiten Europa. Wij zelf blijven in ons zan dig, Vlaamse landje, daar mee bedoel ik aan de kust. Maar laten we dat toch nog maar even uit het hoofd zetten. We moeten trou wens eerst ons beste been tje voor de laatste maal voor zetten om onze laat ste reeks examens goed te laten verlopen. W.T. Tim Wouters, 10 jaar, droomt ruimtevaarder te worden, ledereen heeft er wel al eens over nagedacht welk beroep hij later zou uitoefenen. Wel mij spreekt «ruimtevaarder» aan. Ik zou het leuk vinden in 92 seconden rond de aarde te vliegen, doch vind ik dat er nu nog teveel gevaar is om ruimtevaarder te worden. Misschien lees je binnen kort in de krant: «een reis- trip naar de maan, heen en terug, voor de spotprijs van slechts 6.000 frank. Wel zoiets zou fantastisch zijn, vinden jullie dat ook niet?» Tim Wouters, 25 jaar, is ruimtevaarder. «Hallo, maanraket aan aar de - over - maanraket aan aarde, maanraket aan aar de. Hier spreekt Tim Wou ters van de maanraket.» Tim is nu kommandant bij een speciale dienst die ra ketten lanceert, doch hij zelf test de raketten uit. Nu is hij aan zijn derde reis naar de maan bezig. Dit alles heeft hij bekomen door goed te studeren en z'n best op school te doen. Zijn levensdroom is uitge komen. P.S.: In verband met dit artikel beginnen wij volgen de week met een nieuw ver volgverhaal: «Raket 12 - B». ETF (van onze verslaggever) Donderdagmorgen om streeks 10u30 gingen de klassen van de basisschool, St.-Jozefcollege te Aalst, naar de oude gebouwen (Pontstraat 7) om hun klas foto te nemen. Deze keer was het alleen een klasfoto maar ook pasfoto. Met het weer kon het dit jaar niet buiten, echter wel in de glazen gang (eetzaal). Met grote lampen en een klein fotoapparaat op een driepikkel werd de klasfoto gemaakt. Er rijen. De eerste ri stoelen, de twee op de grond, stond op banken de rij op tafels. N den de pasfoto' In een zaaltje den de lampen paraplu gericht, foto schenen plots sterker. Dit lijk een grote flits gericht op een plu die voor de sing zorgde. Nu ter de flits niet te IER URV ook willen vernemen wat dit geschenk was. Maar dat verklap ik lekker niet. Er zijn te veel moeders die de Kinderkrant lezen die dat graag zouden weten. Ik hoop nu maor dat al mijn trouwe lezers hun mama ook niet vergeten zijn. En mocht dit zo zijn dan krij gen die vergeten moekes van mij langs deze weg «drie dikke» zoenen. Een moeder is goud waard, en... onbetaalbaar, zelfs niet met al de dollars van JR uit Dallas. Wouter TACK Als er een vogel op een tak zit, en je wilt die tak van de boom zagen, zonder de vogel te storen, wat doe je dan? Wie mag voor de koningin van Engeland zitten zonder zijn hoed af te zetten? Wie mij niet heeft, hoort mij zelden klagen. Maar wie mij wel heeft probeert mij zo snel mogelijk te verjagen. Wanneer ben je dronken, zonder dat je sterke drank hebt gedronken? Welke klomp past aan geen enkele voet? Met geld kun je bijna alles, maar wat kun je nu zonder geld? Wat kun je het beste verzwiiaen? Wat kan Sinterklaas nooit brengen? Een jongen was eens ziek, maar weet je hoe hij genezen werd? Hij kreeg een flink pak slaag! Welke ziekte zou dat wezen? Waarom is het leven het moeilijkste raadsel? W.T. Spoedig en geheel herstel dat wenst De V Kinderkrant aan de heer Clement Muylaert deelgemeente Herdersem. Nu hebben wij i VOH genoemd, een naam om fier op te zijn. Jullie zullen zich nog wel ons artikel «Mang Pompier» herinneren. Wij zweren het op or communie zieltje dat het verhaal volledig v( was. Uit onze duim gezogen. Het was e« RSJj fout van mijn vader. Gij moet weten collega's zijn. Gans het «stadhuis» heeft plat van gelegen. Mangsken was «serieus» van de plank. Mo< lente-zon komt hij er weer boven op. Wij dankbaar voor zijn daden. Wij hopen hem spoedig terug te zien en we( verder een spoedig en volledig herstel. Dij gezin en de bevolking, vooral de gepensiod aanspraakmakenden - ten bate. «Mang»" terug. De tweede editie van de «collega's» uw medewerking.

De Voorpost | 1981 | | pagina 12