oger De Braeckeleer en all-round sporter Monique Dequesne naar Olympische Spelen Tafeltennisspeelster van Herleving Dendermonde De Voorpost - 15.5.1981 - 25 eien die in sportmiddens aktief zijn, is deze ieke figuur uit de Th. Vermeylenstraat 18 srode geen onbekende. eveel sportdisciplines hij, zowel aktief of als dagelijks bezig is, grenst aan het ongeloof- zijn 14de jaar maakte hij in de jeugdploegen A.V. Dendermonde, kennis met ons competi- b&l, waar hij met de provinciale juniores in ampioen speelde, digd (etbalinteresse, was zoals bij velen ontstaan He looi via de klassencompetitie. Gelijktijdig 'e- E bij hem ook de belangstelling voor de volley- tt, en hij startte in de ploeg van ADEC-sport provinciale. eerling van de monde en St. Gillis. »rg rioeg, werd hij In 1978, maakte hij bo- dh^erkt door talent- vendien kennis met de die in hem een kaatssport. Hij zette landballer Zagen, toen zijn eerste stappen :g aanbiedingen bij Baasrode dat toen in »ja en Hand- bevordering vertoefde Dendermonde. en hij bekwam zijn over- jn spijt kon hij gang naar derde natio- echter niet in- nale als speler van Den- omdat hij reeds derbelle in 1979. Dit sei- itief in het voet- zoen probeerde hij dan iet volley zat. De zijn geluk bij Herne in jden liepen haast 2de afdeling en zijn am- jjdig. Een niet te bitie reikt verder. Graag handikap zou hij zijn transfer er moest nu één- naar een topklub in 1ste in keuze worden bekomen. Zijn gedach- :t. ten gaan vooral uit naar de sport bij hem Buizingen, Meerbeke, stond, was hij Ninove. in goed student. Dit was allemaal nog op het K.A. niet genoeg en hij zag tonde het diplo- nog even de tijd om ook Hoger Secundair de handbalploeg van ijs in de afdeling S.K. Grembergen te Wetenschappen. trainen, langstelling voor rt, dreef hem naar Maakt van zijn hobby eersiteit, waar hij ziin beroeP Licentiaat in de Iemand die met zijn hob- lelijke Opvoeding by aan de kost kan ko- in 1976. men is een gelukkig V.U.B., waar hij mens. Dit was ook het iversitaire ploe- geval met Roger. Zijn Irkn zijn specialitei- clubleven vulde hij aan werd opgesteld, en maakte van sporton- hij ook kennis derricht zijn beroep, badminton. Met het diploma van Li- zijn studies, bleef cenciaat L.O. op zak, tief als competi- stapte hij het onderwijs ter en momenteel binnen en kwam langs ij er reeds 10 jaar het plan Spitaels als sta al opzitten. Hier- giair N.O. in het RITO •bleef hij 2 jaar bij van Dendermonde ter- in 2de provinciale echt aan de zijde van de bbeerde dan zijn heer Waumans, leraar nge als speler-trainer, L.O. Toeval wou, dat pards St. Amands Waumans mutatie ver- provinciale. wierf naar het K.A. en léste zijn team 2 Roger kreeg alle verant- de kampioen8ze- woordelijkheid. Het was het seizoen 72-73 niet zo gemakkelijk ie- 76. mand als Waumans ver- (jdig trainde hij vangen Deze had een van St.- flinke reputatie opge- lsbêrg Gent die bouwd en Roger diende men in 2de natio- al onmiddellijk de orga- 1 trainde in 1977 nisatie van diens jaar- ie meisjes van lijkse fitsenrally op ei- waar men tot de gen schouders te ting van een da- nemen. was overge- Net als alle andere jon ge, pas aangestelde ij er de tijd nog leerkrachten, moet men rond, blijft voor nemen wat er uit de kast g steeds een raad- valt. Het jaar daarop mi' .c jam terug werd zijn lessenrooster met de voetbalelf verdeeld over een aantal lesuren in het RITO en de andere uren diende hij te presteren in het K.A. Nadat hij er het nodige aantal dagen als intrimaris had gewerkt, tme van de natio- werd hij tot de stage toe- leksen vergt ech- gelaten zoals dat heet. 3 wekelijkse trai- Hij kreeg zijn overgang en toen kon hij naar K.A. Boom en werd i zijn drukke be- ondertussen door de in- m hieraan niet spek tie als een «volwaar- i. Hij stapte daar- dig element» aangezien er naar St.-Gillis en werd in zijn ambt be- monde waar hij noemd. Hij stond graag het trainer- te Dendermonde, maar van de jeugdploe- in Boom kon hij lesge- zich nam. De mi- ven aan meer gemoti- A brachten het veerde leerlingen van de ïpioen. Sporthumaniora, ussen was hij ook Werken in een volledige ensten gaan aan- sporthumaniora, zoals in het Katholiek die teBoom is uitge- irbond, omdat hij bouwd, is eigenlijk zo- lubs van de Belgi- wat de droom van elke letbalbond niet de leerkracht L.O. Naast de belangstelling gewone lessen Lichame- als trainer. Deze lijke Opvoeding, kun- die dikwijls alle nen de leerlingen een van de wereld aantal sporten kiezen, om het hoofd bo- keuzesporten genaamd, ater te houden die dan op hoog niveau iever een beroep worden onderwezen en eerder dure ster- die lopen parallel met die voor die gage het clubleven. 18 de ploeg Toen hij in Boom arri veerde waren nog >pt nochtans, als slechts enkele keuze van de jeugd- sporten voor hem va- genoeg be- cant. Hij kon kiezen uit: id te verwerven zwemmen theorie, lubs uit nationale L.O., ritmiek voor meis- vinciale reeksen, jes en basket. Hiervan door te stoten tot kwam er dus logisch en- toionteams. Zijn kei basket voor hem in gaat vooral uit aanmerking. Hij was [jGejK.A.V, Dender- dus als het ware ver- A.V. Dendermon- aktief en speelde nee de inhuldi- redstrijd van de lichtinstallatie A. Gent. plicht en had geen ande re keuze, hoewel zijn voorkeur uitgaat naar volley-, voet- en handbal. Basket was voor hem echter niet helemaal vreemd en de coaching stelde geen enkel prob leem, omdat hij als coach al zo lang in het clubleven stond. Internationaal Gekend als een doorzet ter en een specialist in zake ploegsport leidde hij zijn team naar de ti tel in het Rijksonder wijs, waardoor hij in Den Helder in Neder land een internationaal tornooi moest betwisten. De jongens sleepten een 3de plaats in de wacht achter Tsjechoslowakije en Duitsland. Dit jaar haalde hij opnieuw met zijn leerlingen de top. Hij speelde kampioen in het Rijksonderwijs. Boom schakelde in de voorrondes Wemmei en Hasselt uit. Ze kwamen daarna in het tornooi van het Nederlandstalig onderwijs uit en lieten respektievelijk K.A. Keerbergen en het St.- Trudo College van St.- Truiden ter plaatse. In de halve finale haalden ze het bovendien van het St.-Amandus College van Kortrijk en in de finale voor de titel, won nen ze hoewel nipt van het HEMACO Den dermonde. In deze zeer spannende wedstrijd, stonden de Tros Beiaard jongens 70-73 voor op 18" van het einde. Roger het zijn jongens uit Boom een full-press spe len en Boom won uitein delijk met 74-73. Er moest nu enkel nog tegen hun Waalse colle ga's worden gewonnen en uit te maken wie Bel gisch .kampioen basket zou worden. In de wedstrijd gaven ze Elsene een veeg uit de pan en Vlaanderen haal de het van Wallonië met vlotte 115-60 cijfers. Wallonië moest Vlaande ren dus in dit geval wel lossen. Roger voert dus nu als coach opnieuw K.A. Boom aan in het wereldtornooi voor schoolploegen dat nu te Brugge plaats heeft van 5 tot 11 april. Ze zijn onderverdeeld in poule A, waarin ook Grieken land, Portugal en de grote favoriet U.S.A., zijn opgenomen. Van de begeerde titel dromen, is misschien wat vroeg, maar de mo gelijkheid dat de jon gens toch met ere-me- taal naar huis komen, zit er wel in. Vrouwtje Rita Roger is sinds 1978 ge huwd met Rita Tilley uit Lebbeke. Zij bezit het di ploma van regentes snit en naad, maar is te werkgesteld in de privé- sektor te Merchtem. Zij beoefent de sport eer der recreatief, hoewel ze enorm sportief is aange legd. Zij houdt het ech ter voor haar enkel ak tief bij badminton en zwemmen, wat ze regel matig samen beoefenen op zaterdagmorgen. Verder vergezelt ze haar man tijdens de week ends bij dienst wedstrij den. Haar hobby's rich ten zich uit hoofde van haar beroep meer naar de mode. Ze ontwerpt haar kleren zelf en gaat dolgraag naar mode shows kijken. Als men Roger zijn buikje goed bekijkt en men naar de oorzaak vraagt, krijg je al vlug het antwoord: «Ik spuw niet in een glas goede cognac, wijn of scotch, en Rita en ik gaan gere geld eens flink uit eten». Hij bewandelt dus niet enkel sportwegen maar Roger De Braeckeleer: all-round sporter (mvr) het culinaire aspekt krijgt ook de nodige aandacht. Echte ontspanning vindt hij steeds aan de viswaters met zijn hen gelroede. Een rustige vijver of de zee: voor hem is het om het even en wanneer het ook maar even de tijd heeft, neemt hij op deze ma nier rust. Met Roger over sport blijven praten is geen probleem, maar onze tijd was wederzijds beperkt en we namen dan maar afscheid, met de hoop el kaar te ontmoeten t Brugge tijdens het i: ternationaal tornooi vi de schoolsport. Michel Van Robbro© Er is geklonken geworden donderdagavond na afloop van de ledenvergadering bij Herleving Den dermonde, waarop voorzitter Constant Vermeulen kon aankondigen dat Monique Dequesne-Van Hau- wermeiren aangewezen was geworden voor de Olympische Spelen voor gehoor- en spraakge- stoorden die van 21 juli tot 2 augustus 1981 worden gehouden in het Duitse Keulen. Bij Herleving ziet men in deze selektie als een eerste beloning voor de politiek die er sinds meer dere jaren op gericht is mindervaliden en gehandi capten op te leiden tot volwaardige kompetitiespe lers, hun inschakeling in de normale kompetitie mogelijk te maken, hen in een gewoon klubleven op te nemen en te laten evolueren als volwaardig klublid en sportbeoefenaar. Dit alles werd door Herleving duidelijk ge ïllustreerd door de orga nisatie van allerhande kampioenschappen en tornooien voor minder validen, die als wip plank dienden voor de overstap naar de gewone kompetitie samen met de valide spelers en speelsters. Iedereen zal zich in dit verband nog wel de finale van de Be ker van België voor ge hoorgestoorden herin neren, manifestatie die plaats vond in de sport hal te Sint-Gillis-Den- dermonde. Start in seizoen 1979-80 Het is eigenlijk in het seizoen 1979-80 geweest dat gehoors- en spraak- gestoorden door Herle ving voor het eerst in de officiële kompetitie wer den gebracht. Enkele maanden voorzien wa ren zich de zusjes Moni que en Annie Van Hau- wermeiren uit Schoon- aarde komen melden. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om deze jongedames aan hun trekken te laten ko men. Het was ook in dat seizoen dat op vraag van de Herlevingvoorzitter zowat alle damesploegen uit de provincie overgin gen tot de aankoop van scoreborden wat uiter aard de kommunikatie- mogelijkheden flink in de hand werkte. Moni que Van Hauwermeiren, ondertussen gehuwd met Jean-Pierre Deques ne, bracht ook Marijke De Saedeleer naar Herle ving, waarna een reeks mannelijke gehoors- en spraakgestoorden zich eveneens kwamen mel den. Nadat Monique en Annie een jaartje had den geproefstoomd in de dames B-ploeg werd tot het in kompetitie bren gen van een volledige ploeg besloten. Herle ving wilde voornoemde dames op die wijze zelf laten bewijzen volledig geïntegreerd te,zijn in de sportwereld van de validen. Het initiatief, enig in ons land, werd met sympatie begroet. Monique Dequesne, An nie Van Hauwermeiren en Marijke De Saedeleer hebben zich tijdens het pas afgesloten seizoen flink verdedigdZe brachten het tot een achtste plaats in de eind stand in eerste provin ciale en zulks mag als een flink sukses worden beschouwd. Nooit zijn er problemen geweest. Ze werkten in samenwer king met het sekreta- riaat het ganse pro gramma af, maakten zelf de verplaatsingen en nergens is er ook maar iets misgelopen. Men zou deze unieke ploeg w^el tot voorbeeld van sportieve inzet en discipline kunnen stel len. Monique Dequesne, die haar ploeg naar meerdere overwinnin gen loodste en hierbij knappe resultaten liet optekenen, wordt thans verdiend beloond voor haar algehele inzet met de aanwijzing voor de komende Olympische Spelen. Samen met drie andere dames, waarvan twee uit het Luikse, zal Monique de Belgische kleuren verdedigen in de enkel- en dubbelreek sen, om vervolgens ook in de landenontmoetin- gen per ploeg aan te treden. Sterke persoonlij kheid Monique Dequesne- Van Hauwermeiren uil" Schoonaarde, en mo menteel woonachtig te Aalst, begon zowat zes jaar geleden met tafel tennis. Aanvankelijk thuis met zus Annie, tot ze \yerden aangezocht om bij het Gentse Surdac aan te sluiten. Bij de Kon. Belgische Federa tie der Doven, die dit jaar 60 jaar bestaat, ver overde Monique op het einde van het seizoen 1978-79 de nationale ti tel in de B-klasse. Het was vooral die zege die haar aanzette bij Herle ving Dendermonde aan te sluiten. Hier zou ze ruimere gelegenheid krijgen tot trainen en grotere kans maken tot het verbeteren van haar spelpeil. In zeer korte tijd maakte Monique een zulke grote vooruitgang dat ze bij de kampioen schappen van de doven seizoen 1979-80 de derde plaats kwam in te nemen in de A-reeks. Ook zus Annie was er uitermate flink op voor uit gegaan, gezien zij zich reeds in de top van de B-reeks wist te bewe gen. Monique, die een sterke persoonlij kheid uitstraalt, liet vooral in het seizoen 1980-81 niets onverlet om verder te kunnen opklimmen Precies op het gepaste moment klom ze naar haar beste vorm om fina- liste te worden in het nationaal kampioen schap van de doven, wat haar dan ook op de twee de plaats bracht op de sterktelij st van deze fe deratie, met het prettig vooruitzicht dat ze er ze ker zou bij zijn zo aan de Olympische Spelen werd deelgenomen door Bel gië. Tijdens dezelfde kampioenschappen wist Annie de titel in de B- reeks te veroveren, wat haar eveneens voor de komende kampioen schappen in de A-reeks brengt. In het vooruit zicht van voornoemde Olympische Spelen be looft het al erg druk te worden rond Monique Dequesne en bij Herle ving. In algemene vergade ring werd immers beslo ten dat de Herlevingtrai- ners, spelers en speel sters van de fanionploe- gen in de komende we ken alles zouden afstem men op de voorbereiding van de Olympische gese- lekteerde. Er werd on middellijk een trai ningsschema opgesteld en naast de oefenwed strijden die door de Kon. Sportfederatie van Do ven zelf worden voor zien, krijgt Monique ruim de gelegenheid in eigen midden te trainen onder prima begelei ding. In het kader van de voorbereiding heeft de federatie enkele interes- Monique Duquesne-Van Hauwermeiren, een «produkt» van Herleving Dender monde, mag mee naar de Olympische Spelen. Deze tafeltennisspeelster kon zich volledig integreren in de normale kompetitie en is nu aan een verdiende beloning toe. We duimen voor haar, ook al wordt het afwachten wat ze in internationaal gezelschap zal presteren, (c) santé wedstrijden voor zien, zoals de België- Duitsland op 2 mei te Gent, en de België-Ne- derland op 16 mei. Te vens wordt nog overwo gen om in de maand juni de Olympische heren- en damesploegen naar Den dermonde te brengen in een ontmoeting tegen de fanionploegen van Her leving. Monique Dequesne, gehuwd sinds één jaar, en bankbediende van be roep, is uiterst gelukkig met haar selektie. Welke kansen zij en de andere Belgische geselekteer- den maken in deze spe len, blijft voor alles nog een vraagtef-wn. Alleen reeds het fok dat Moni que Dequesne voor de Olympische Spelen werd aangewezen is voor haar én Herleving bijzonder belangrijk. Een beloning voor haar doorzettings kracht, voor Herleving^ een erkenning voor al datgene dat ze als klub de jongste jaren voor de integrering van de min- der-validen en gehandi capten in het normale klubleven en kompetitie wist op te brengen. Mocht hetzelfde Herle ving nu ook in de ko mende maanden breder onder dak kunnen ko men, zoals reeds meer dere malen in vraag ge steld aan het Dender- rnand* stadsbestuur,, da n arc*] cfe doorbraak wan müH&sp- valide spelers naar de gewone kompetitie toe een feit kunnen worden. Momenteel wordt o.m, de inschakeling van rol stoelpatiënten belet door gebrek aan ruimte en de geschikte akkomoda- In afwachting dat ho pelijk dan toch een op lossing wordt gevonden om het door Herleving genomen initiatief ver der te laten opbloeien, verheugen we ons in de aanwijzing van Monique Dequesne voor de ko mende Olympische Spe len. En dat we stóft Sfer- leving v«-j«i jfea&r dhiï- roe nzaaft >£«ker;tSaemand «h twjf§èfc.Ö3éklBen.

De Voorpost | 1981 | | pagina 25