Diskussie over peperduur monument komt pas voorgoed uit de startblokken WERKEN PULPSILO'S STILLEBREEK STILGELEGD TAK PROTESTEERT TEGEN BELGISCH STAALBELEID Aalst start grootscheepse aktie voor kunstmatige ademhaling en hartmassap: Bancfiet Jan De Lichte had niets te maken met Aalst Nieuw milieuschandaal te Erembodegem «Geen Rode Kruis zonder Jou!» Bevrijdingsleger huldigt slachtoffers 6 -153.1981 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 Volgens de geintervieuwde is de tiouding van de oppositie ais een «muis die knaagt aan de hiel van een reus.» Volgens de Aalsterse pro fessor-Frans Vyncke is er in Aalst een -bepaalde groep van mensen die zo'n presti gieus beeld in het centrum van Aalst eigenlijk teveel vinden. «De burgerij in Aalst ziet Boon eerder als een zonderling, die dan nog vuile boeken heeft geschre ven, al hebben ze er dan niks van gelezen» aldus de heer Vyncke, ook lid van de v ri endenkring. Naar zijn mening werd wijlen LP. Boon nooit over dreven geëerd in zij eigen stad. Dat de figuur van Jan De Lichte geen verantwoor de keuze zou zijn wordt door de professor als «zot- tepraat» bestempeld. Vol gens hem is Jan De Lichte het symbooi van heel de levensvisie van Boon. «Bij hem gaat hel om volksgroe pen die op de één of andere manier in opstand komen tegen het gezag». In de eerste helft van de 18de eeuw kon men moeilijk anders dan tn banditisme vervallen. Zoate bij de Geuzen en priester Daens was Boon geboeid geweest door het verzet van de mens tegen de ebendige sociale toe stand en de nederlaag, die hij daarbij ïjdt, vindt prof. Vyncke. «Onderdrukking, opstand tegen die onder- drufckmg en onderdrukking van die opstand, dat is de lijn w\ -Boons wat» co gaat hu) verder én het krantenarti kel Volgens hem is Jan De lekte volmaakt De beeldhouwer Roel D'Haese, die de opdracht kreeg -het monument te maken, komt uiteraard ook ruimschoots aan bod in het artikel Volgens deze kun stenaar, die in Nieuwpoort woont, heeft hij reeds 16 jaar geleden het idee van Jan De Lichte voorop gesteld en vond Boon zelf dit een goed idee. Ondervraagd naar de inspi ratie van de artiest, zegt deze dat hij ook uit de streek van Jan De Lichte (G'ber- gen) komt en dat hij negen jaar in Aalst gewoond heeft. Volgens de beeldhouwer was er van een echte bende geen sprake, waren het meer losse medewerkers. «Er was ook geen chef» aldus Roel D'Haese. Vol gens hem hadden de Fran sen in die tijd enorme schrik voor allerlei benden. Naar zijn mening kan men uit het proces opmaken dat Jan De Lichte en zijn «medewer kers» meer eten en kleren, zelfs zakdoeken stelen, dan iets anders. Het zou pas in de laatste jaren zijn dat al die moorden bedreven wer den. Hierbij dient terloops vermeld dat Jan De Lichte slechts 23 jaar was toen hij geradbraakt werd. Volgens beeldhouwer D'Haese was Jan De Lichte een slachtoffer van die toestanden, een verper soonlijking van wat de mensen hier toen te verdu ren kregen van de legers van Frankrijk en Oostenrijk, die hier elkaar bevochten. Op de vraag wat er gaat gebeuren als Aalst uiteinde lijk het beeld niet wil zegt Roel D'Haese kort en goed «Als het in Velzeke, de geboorteplaats van De Lich te wordt gezet, zal ik me daar bij neerleggen». Vol gens de beeldhouwer is maar één plaats waar het monument zou kunnen op gericht worden, met name op de Grote Markt, precies onder de toren waar De Lichte opgesloten werd. Te gen de opstelling aan het Kultureel Centrum verzet hij zich, want «Jan De Lichte is geen kultureel personage». «Die kan aan zo'n centrum niks staan doen» aldus Roel D'Haese verder. Volgens hem kan men beter Dirk Martens aan het kultureel centrum zetten, gezien hij een kuituurmens was, die echter niks met het volk te maken had. «De Lichte is een volkspersonage, die moet onder het volk en op een markt, daar komt het volk toch? Ik zal me tegen een andere plaats verzetten zoveel ik kan» zo zegt de heer D'Haese verder in het intervieuw. Bronzen beeld Volgens de beschrijving in de morgen zal het toe komstige standbeeld van Jan De Lichte een magere jongeling voorstellen met een masker voor de ogen en een stuk wurgtouw in de beide handen geklemd. Het beeld bestaat nu uit tiental len kleine stukken, die nu al een bronskleur hebben maar gekonstrueerd zijn uit was, kleurstof en vodden, die met ontelbare draden aan het plafond van het huis ophangen. Rond ieder van deze stuk ken wordt dan een mengsel gegoten. Daarna wordt het stuk hevig verwarmd zodat de was helemaal wegsmelt en er telkens een gietvorm overblijft, identiek aan wat de kunstenaar maakte. Daarna wordt dan zo een stuk gegoten. Uiteindelijk moeten alle stukken aan elkaar worden gelast. Volgens de vrouw -van de beeldhouwer gaat het hier om jarenlange arbeid. Op dit ogenblik zou er reeds een jaar aan gewerkt zijn, zonder één frank voorschot. De heer D'Haese beweert trouwens dat hij in de schulden zit door Jan De Lichte, maar «dat is mijn eigen keuze geweest» zo voegt hij eraan toe. Het gieten en het lassen van wat nu reeds bestaat zal op nieuw maandenlang duren maar «dit kan op dit mo- Wel werden zij gekon- fronteerd met een steeds erger wordende stank- tiinder van de grote run- derfcwekerij en dit sinds ongeveer een half jaar. Nog steeds reageerden zij echter niet, en ook de overheid bleef aldus on wetend van de bestaande toestand. Bouwovertreding Op 10 april 1981 komt hierin echter plotseling verandering. Nadat de betrokken firma van veehandelaars én vee kwekers een bepaald deel van hun terrein op gehoogd hadden, begon nen zij op die dag zonder schroom met de funde ringswerken voor pulpsi- lo's en dit op amper 10 meter van de aangren zende eigendom. Nog dezelfde dag verwittig den de buren de bevoeg de stadsdiensten van de ze werken en op 13 april wordt dit protest schrifte lijk bevestigd. Reeds de volgende dag komt de stadsarchitekt ter plaatse en gaat onmiddellijk over tot het stilleggen der wer ken. Men ontdekte nu éénmaal dat niet alleen de huidige werken, maar ook deze van 1978 en van 1980 zonder de nodige bouwvergunning plaats grepen. Niet alleen bij het stads bestuur was de adminis tratieve molen aan het draaien gegaan, maar ook bij de buren werd alles in het werk gesteld om een einde te stellen aan de betrokken werken. Brieven werden geschre ven naar de diensten van Leefmilieu en volksge zondheid van de stad Aalst, naar de bekende natuurkonservator Bert Van den Broeck, en naar de rijkswacht. Ook deze laatste kwam ter plaatse en stelde proces-verbaal op. Tevens werd de Provin ciale Direktie van Stede- bouw uit Gent van de toestand op de hoogte gebracht en stelde terza ke een onderzoek in. Uit een brief van deze dienst blijkt dat in het proces verbaal van de Aalsterse stadsarchitekt van 14 a- pril jl. «alle konstrukties gebouwd zonder vergun ning» in de vaststelling opgenomen werden. Vooraleer men echter te Gent een definitief stand punt wenst in te nemen dient men eerst de ad- viesvraag van de heer Procureur des Konings af te wachten. Deze beslist immers over het gevolg dat aan het proces-ver baal zal gegeven worden. Alles bij elkaar blijkt nu immers dat de betrokken veehandelaars niet alleen over geen bouwvergun ning beschikten voor alle recente stallen, die zij op richten, maar tevens niet steeds de nodige exploi tatievergunningen had den voor hun bedrijf. Te oordelen aan de eer ste reakties van een aan tal diensten blijkt ook het Aalsters stadsbestuur zwaar te tillen aan deze zaak. Men kan nu één maal niet zomaar alle mogelijke milieuwetten overtreden. Ondertussen voelen de buurtbewoners zich reeds gesteund door de ATB De Natuurvrienden. De Aalsterse afdeling van deze milieuvereniging heeft besloten alles in het werk te stellen om het natuurgebied in zijn oor spronkelijke staat te laten herstellen. Daarom werden nog maals alle bevoegde in stanties aangeschreven door de voorzitter, waar bij deze opriep om dit milieuschandaal te niet te doen. Als natuurvriend voelt deze zich terecht gekrenkt door de uitbrei- dingspolitiek gevoerd door de betrokken firma van veehandelaars en wenst hij een krachtig op treden van de overheid. De ATB Natuurvrienden zal de zaak alleszins nauwlettend in het oog houden. ment niet, er is geen geld voor». Als alles af is, moet de kunstenaar nog de benen en het voetstuk maken. Voor het maken van zjjn beeld is Roel D'Haese ervan uitgegaan dat Jan De Lichte nog een jonge man was toen hij stierf, zodat hij niet veel tijd had om voyou te zijn. «Ik denk dat de jonge mannen uit die tijd er moeten hebben uitgezien als veel jongemannen nu; een kruising tussen jongen en meisje. Vandaar dat fragiele gezicht, ja. De op standigheid van de jeugd, dat zit er zeker in, al zullen sommigen in Aalst dat ook niet graag horen. Het wurg touw staat inderdaad voor wurgen en gewurgd wor den, beul en slachtoffer tegelijk, die interpretatie klopt wel» zo omschrijft Roel D'Haese zijn kreatie. Geld Het zeer interessante artikel in De Morgen wordt vol gens ons slechts geschon den door twee kleine, maar daarom niet minder belang rijke détails. Zo wordt voor eerst vermeld dat Aalst de vijf miljoen, die het monu ment zal kosten cadeau krijgt. «Zo'n drie miljoen is toegezegd door het ministe rie van Kuituur en de rest zal worden bijeengebracht door de Louis-Paul Boon vereni ging, die daartoe sterk hopen op de verkoop van een speciale Jan De Lichte penning en een nog uit te komen Louis-Paul Boon postzegel. Voor zover wij konden nagaan is de drie miljoen subsidie van het ministerie nog helemaal niet toegezegd, en werd het saldo van twee miljoen ook nog niet bereikt door de L.P. Boon vereniging. Zolang het geld niet voorhanden is zal er blijkbaar ook niet aan het monument verder gewerkt worden. Een tweede détail in het artikel betreft het slot waarin letterlijk staat: «Dat het verzet wederzijds zal zijn, daaraan hoeft nauwe lijks getwijfeld. Roel D'Hae se: «In een Aalsters streek- bladje heeft iemand gezegd dat het veel goedkoper en interessanter zou zijn een kapelleke op te richten voor Louis. Dan weet je al direkt uit welke hoek zo'n opposi tie komt. Bovendien, die kapel waarover Louis schrijft, die staat er», (einde citaat). Als men dan wi voorstel ironisch leerd werd door tieleider en meerc Richard DE Gok einde van een debat tussen voc genstanders over De Lichte monurr gemeenteraad, zich toch wel enk< aad CVF 'oor kri stellen over het a een dergelijke uits j,ee beeldhouwer Roei|.fra laa eest Ga zalfi Leden van het Taal-Aktie-Komitee hebben in de ochtend van 9 mei een drie meter hoge galg, met daaraan een levensgrote pop, op de Grote Markt te Aalst geplant. Een bord met korte tekst werd ter informatie achtergelaten: «Belgische galg, Waalse koord, Vlaamse staalarbeider». De politiediensten waren echter snel ter plaatse om de staalarbeider, annex galg en koord, onder de ogen van enkele verbaasde marktkramers weg te halen en over te brengen naarhet politiebureau, alwaar de ganse toestand in verzekerde bewaring werd gehouden. In een persmededeling een ludieke aktie, die op betreurt TAK dat er op geen enkele wijze de dergelijke kordate manier openbare orde stoorde, gereageerd werd tegen en die slechts tot doel had de aandacht van de mensen te trekken op het Belgische staalbeleid, dat er volgens TAK slechts op uit is de Waalse indus trie eenzijdig te bevoor delen. TAK onderstreept verder dat verscheidene studies aantonen dat de Waalse staalindustrie verlieslatend is, terwijl de Vlaamse nog redelijke winstmarges toelaat, en trekt voorts van leer te gen bepaalde politici die, onder het mom van soli dariteit, echte baanstro- perspraktijken zouden toepassen. TAK stelt vast dat de 150 miljard, die de laatste jaren in het ver lieslatend Waals betaald worden, en opkorte ter mijn de Vlaamse indus trie de grond in boren. TAK stelt dat op die ma nier de Belgische over heid het recht op arbeid ontzegt aan de Vlaamse arbeiders en dat door waanzinnig hoge subsi dies aan het Waalste bev i< staal, Wallonië schaal wordt tegenovi deren. Deze gedwongejei riteit houdt voor gelegenheid in ren té veel gevi de enige afdoen ir, sing voor deze tiek is een scheiding van ren en Wallon TAK. eco it ern stigi Cu 5 unte dit ianc Of jeer rd CV >unt len d zou ar n ring er Ter gelegenheid van de «Veertiendaagse van het Rode Kruis» en de uitreiking van EHBO-brevetten aan een dertigtal geslaagde kursisten gaf afdelings voorzitter Aalst Luc Van Dorpe de officiële start van een grootscheepse aktiviteit waarvoor de Rode Kruis-afdeling bij het begin van het komend werk jaar wil inzetten. In een periode dat heel wat personen overlijden aan hartkwalen kan een kleine technische hulp, mits tijdig toegepast, soms wonderen verrich ten. Beheersen van de techniek van kunstmatige ademhaling en van hart massage kunnen in noodgevallen reddende resultaten sorteren. Noodzakelijk hierbij is dan wel dat deze ingreep quasi onmiddellijk ge beurt. De Rode Kruis-af deling Aalst wil dan ook ijveren voor opleiding van jongeren en volwas senen en bijbrengen van de nodige kennis, tech niek en niet in het minst durf om in spoedgeval len, kunstmatige adem haling en hartmassage moet goed resultaat te kunnen realiseren. Uiteraard doet de afde ling hierbij dan ook een oproep tot medewerking van allen. In het kader van de gezondheidszorg rekent het dan ook op het stadsbestuur, de politie diensten, de brandweer, de scholen en uiteraard op de hele bevolking. Ook op U want «geen Rode Kruis zonder jou!». Naast het medisch korps zou in elke straat, in elke wijk, iemand bekwaam moeten zijn deze tech niek efficiënt uit te voe ren. Een inderdaad groot se aktie waarvan Luc Van Dorpe en zijn enthousias te medewerkerks werk willen van maken. Tal van aktiviteiten In het kader van de «veer tiendaagse» wil Van Dor pe even de aktiviteiten van afdeling Aalst, één van de 300 van het land, in de kijker zetten. De bloedtransfusiedienst gaat er steeds op vooruit en had in 1980 11.811 donors met 12.733 bloed- afnamen en 1011 nieuwe donors. Wel indrukwek kend als men vergelijkt met het startjaar 1955 met amper 249 bloedgif- ten. Voortdurende onge vallenstijging en vooruit gang van de geneeskun de impliceren steeds meer bloedgiften. Bloed kan immers nog steeds niet kunstmatig worden geproduceerd. Om de bloedgevers in potentie steeds te blijven motiveren is de Vrien denkring «De Pelikaan» onder de bezielende lei ding van de heer Hoste zeer aktief. De «bloedge vers» zetten zich dan ook dag aan dag onverdroten in voor het lenigen van heel wat nood en werken verder mee aan aktivitei ten als de «veertiendaag se» en de postzegelten toonstelling «Helpende Handen». Op werk en in het ver keer, tijdens vrijetijd en sportmanifestaties, steeds staan menslieven de helpers klaar een red dende hand te reiken. Via kursussen Eerste Hulp bij Ongevallen worden men sen gevormd, vrijwilli gers, die kunnen meehel pen bij deze humanitaire aktiviteiten. Uit de han den van de prominenten, voorzitter van de afdeling Luc Van Dorpe, gewest voorzitter Dr. Van der Hulst (Ninove), lid van het provinciaal bestuur Geenens en nationaal be stuurslid Hupperts kre gen dan ook volgende geslaagde kursisten het brevet EHBO. Brigitte en Frangois Schollaert, Ronald Van Kerckhoven, Maria Rom- baut, Godelieve en Mare Philips, Eleona Meert, Lutgart Michiels, Werner Van den Eeckhaut, Kath leen Pletinckx, Hugo De Cooman, Jozef De Bruyn, William De Saedeleer, Johny De Boeck, William Verbestel, Bart en Bruno Van der Schueren, Ingrid Persoons, Ingrid Snel, Marie-Thérèse De Jon- ghe, Godelieve Ottoy, Greet Schellinck, Diane Schollaert, Mard De Loor, Luc Van Damme, Gun- ther De Boelpaep, Ludo Van der Borght en Mare Suenaert. De Hulpdienst, een ploeg van mensen die als vrij willigers een nog meer intensieve training heb ben meegemaakt, staat paraat om in geval van ramp, maar ook preven tief, op te treden. Verant woordelijke voor deze dienst, de heer Dierickx, verdient dan ook alle lof. Voor zinvolle ontspan ning zorgt anderzijds de Welfaredienst voor zie ken, gehandikapten en al leenstaanden. Dit onder de steeds bezielende in zet van de heer Troch. Voor wat betreft de dienst Ziekenhuizenbi- blioteek, in gevallen waar dergelijke akkomo- datie ontbreekt, beschikt de afdeling over vrijwil- ligsters-bedeelsters met de dames Teerlinck en Teughels. In de akademische zitting verleden vrijdag de trouwzaal stadhuis kwamt nog de heer Var verantwoordelijl .j, van de kursus bod alsmede Marcel De Bissfc in naam van stuur steun aan ling toezegde laureaten danktr opgebrachte spanning bij van het EHBO- ge illen mod| i he Op zondag 10 mei werd op het kerkhof te Aalst een hulde georganiseerd vu aantal jonge mensen die gedurende de oorlog om het leven waren gekon deze gelegenheid werd ook een gedenkplaat met de foto's van de slad onthuld. Gastspreker burgemeester D'Haeseleer betreurde dat er uit de nog altijd geen besluiten getrokken waren en dat de meeste mensen van niet eens in staat zijn de feitelijkheid van alledag te relativeren, in die m oplossingen kunnen gevonden worden voor onze problemen. Tevens betre het gebrek aan belangstelling voor vaderlandslievende plechtigheden. (KI ('®r ift s iver d )nts di eb( nist g sch luid dit it ri- at h gal !oda eldsi e ro blik >ndt

De Voorpost | 1981 | | pagina 6