I groot.lede imeenteraad Lede: iordt E. Galle nieuwe fraktievoorzitter P-oppositie? T0SCA: JEUGDKLUB IN OORDEGEM ant Teater te Lede SKV «PRIESTER DAENS» MOTIE EN DEELNAME AAN BETOGING IN NEERPEDE OP KOMST IN LEDE De Voorpost - 15.5.1981 een voo over onurr d. I en kt net 3 uits Roel aadslid Ernest Galie de nieuwe fraktieleider CVP-oppositie in de Leedse gemeenteraad? vraag die de laatste tijd zich velen stellen in ooreerst was er het open doekje dat het kreeg in het CVP-partijblad. Ook is het dat in bepaalde oppositie-middens onge- heerst om het vaak onhandige optreden van ■fraktievoorzitter meester Ruyssinck, zodat laatste gemeenteraadszitting het opviel dat tester Ruyssinck aanvankelijk afwezig was, Galle de oppositie aanvoerde. Hij bekriti- zalfde, kwam deskundig tussen, meteen een in rust, wederzijds vertrouwen en respekt id. Ook toen meester Ruyssinck laatijdig m, gaf het de indruk dat raadslid Galle de taak van fraktieleider van de CVP-oppositie op zich had genomen (of gekregen?). Al even opvallend was, dat, toen meester Ruyssinck dan toch tussenkwam, het al gauw uit de hand liep. Hij gooide zelfs in een driftige bui het wetboek naar schepen Henderickx. Verliest meester Ruyssinck na het voorzitterschap van de CVP-afdeling nu ook het voorzitterschap van de CVP«fraktie in de gemeenteraad? Feit is dat de tussenkomsten van raadslid Galle duidelijk en ge staafd met zinnige logika waren en gebracht werden zonder wrok, nijd of pathos; zodat hij de meerder heid dwong naar hem te luisteren (al een hele prestatie op zichzelf in Lede) en soms konklusies afdwong die niemand anders in de oppositie-groep naar zich had kunnen toetrekken. circus ernaaruit dat het stige gemeente- u worden, die 5 mei. Er ston- unten op het pro die in open zit- be^iandeld moesten Op de agenda |een enkel punt 'ongejerd aangevoerd CVP. Alleen het >unt was voor de gevaen een heel heet doen r, dat voor enige leze zou kunnen zor- eco it gebeurde dan van ar niet alleen dat allon lunt! foorlezen van het van de vorige ring moest bur- er Gremdon om Verzoeken, wat door raadslid De beantwoord et «Zwijg gij ne ngen». Voor de ren er geen op en, zodat aan de begonnen kon g Qcbezettingen fWrhuring van ge- ironden. jft stroken grond rijdag Dverwelving van vrijkomen en gemeente ver- }r Vajiden worden aan rdelijl teresseerden, in sus E il de aangelan de mtspon zich een B'ss e diskussie over hel gebeurde en toe- "i aan^jstoestan(jen jn gevallen. Dit schepen Ras- de ene Janktt te mo jujdeiijk had ge- oij hel IBO-b dit in de toe- meer zou kun- at hij daarom de gaf aan verhu- lodat de bespro ken stroken er niet als een verwoesting bij zou den blijven liggen; 2. om te verhinderen dat die stroken door de aange landen ingepalmd en zelfs bebouwd zouden worden. Door verhuring blijft de gemeente er kon- trole over houden en ver dient de gemeente er nog een ietsje aan. 2. Verbetering land- bouwwegen 2' fase, 1ste deel. Voorlopige vaststel ling rooiplannen. Schepen Rasschaert las voor waarover het ging, gaf enige verklaring en na te hebben gezegd hoe grondig hij het dossier, samen met raadslid Gal le, had bestudeerd, gaf hij het woord aan raads lid Galle die de indruk gaf nu eens als schepen van Openbare Werken in naam van de meerder heid op te treden en dan weer als woordvoerder van de oppositie aan 't woord bleef. Fundamen tele bezwaren waren er niet. De oppositie vond het wel spijtig dat in deze 2* fase geen landbouw- wegen op het grondge bied van ex-Lede opge nomen werden. Hierop repliceerde de meerder heid dat in een vorige fase alleen in Lede land- bouwwegen verhard werden en het dus maar normaal was dat nu de fusie-gemeenten aan de beurt kwamen. Een kri tiek van Raadslid Van Achter over de bruik- baardheid van het Koe straatje voor atletiekers na verharding werd door schepen Henderickx van de hand gewezen om de verharding slechts over 3m voorzien werd en vol gens de rooiplannen hef straatje op 6m gebracht zal worden, zodat er voor de oefenende lopers vol doende ruimte overblijft. Na een verwarde episode met o.a. tussenkomsten van raadsleden Galle en Ruyssinck werd dit punt tot de verrassing van ve len afgevoerd om het op nieuw te bestuderen en het op een volgende ver gadering opnieuw voor de raad te brengen. 3. Aankoop materiaal voor brandweer; goed keuring van het lasten boek en wijze van gunning. Dit punt werd door sche pen Gravez voorgesteld. Uitermate dociel werd dit voorstel aanvaard en goedgekeurd door de op positie, op een dergelijke wijze zelfs dat de meer derheid enigszins achter dochtig naar opmerkin gen vroeg, terwijl sche pen Gravez, ex-burge meester en kommandant van de Brandweer, zich duidelijk afvroeg waar hij die goeie wil vanwege de oppositie verdiend had. Noch over de te besteden bedragen, noch over de wijze van gunning (on derhands) vond de CVP- oppositie het nodig om enige uitleg te vragen. Na dit rustpunt volgde dan: 4. Fragmentarische reali saties van rooilijnen; princiepsbeslissing. Op nieuw was het opvallend dat Schepen Rasschaert raadslid Galle bij zijn uit eenzetting betrok en dan een woord tot uitleg overliet aen raadslid Gal le, die opnieuw sprak op de wijze van een schepen die zijn projekt verdedigt en dan weer eens het projekt aanviel, als woordvoerder van de op positie dan. 5. Voorlopige vaststel ling 5 rooiplannen. Schepen Rasschaert bracht het punt naar vo ren en raadslid Galle ver volgde in zijn bekende stijl. Hier echter liep het uit de hand. De ruzies waren niet uit de lucht. De meerderheid werd van ondemokratisch ge drag beschuldigd. Een misverstand werd (ge wild?) onnodig opgebla zen, zodat raadsleden De Cuyper, Fr. Roeland en Van Achter de zaal verlie ten. Een taktische aftocht of een spontane reaktie? Het zat de oppositie voor al dwars dat de rooiplan nen van de verschillende straten niet afzonderlijk werden behandeld zodat er ook afzonderlijk over gestemd zou kunnen worden. 6. Definitieve vaststel ling 8 rooiplannen. (Wij straat - Damstraat - Rey- meersstr. - KI. Kouterrede Hoenderbocht/Gucht- straat - Bremenhulweg - Ommegangweg (Wanze- le) - Olmendreef - Bos straat). In diezelfde verwarde sfeer moest schepen Ras schaert ook dit punt voor stellen. Volgens hem wa ren er omzeggens geen bezwaren en de enkele bezwaren die er waren werden in de mate van het mogelijke en het logi sche opgelost. Raadslid Galle had hierbij nogal wat opmerkingen en zo zijn twijfels. Zijn tussen komsten steunden duide lijk op grondige kennis van de dossiers. Niet te verwonderen wanneer men weet dat het raads lid bij de vorige be stuursperiode schepen was en sommige betrok ken punten ook indertijd al besproken werden. Nochtans bij de behande ling van de Ommegang- weg in Wanzele, ging hij de propagandistische toer op en week hij af van het punt, waardoor zijn betoog enigszins afge zwakt werd. Bij de stem ming van het globale pakket stemden de CVP- raadsleden tegen, niet omdat zij tegen het prin cipe van de vaststelling van de rooilijnen waren, maar omdat zij niet ak koord konden gaan met de gebruikte metode. 7. Wijziging en vaststel ling van 10 rooillijnen (Ex-Billegem - Lange Weestr. - Impse Dam Biestr. - Blikstr. - Ex-Pape- gem - Ex-Smetlede - Kei- bergkerkweg - Hoeksken - Poortseweg - Molen- straat/Nieuwstraat (Impe) - St. Rochusbaantje). Dit punt werd eveneens in dezelfde sfeer afge handeld. De oppositie verweet de meerderheid machtsmisbruik en geen rekening te willen hou den met bezwaren van de bewoners van de betrok ken straten. De meerder heid nam die verwijten niet en de burgemeester snoerde de oppositie de mond door over te gaan tot de stemming. De CVP stemde tegen, om de reeds aangehaalde redenen. 8. Ombouw verdieping oude brandweerkazerne tot burelen politie. De be handeling van dit punt bracht rust in de zaal. Het punt werd aangevoerd door schepen Gravez. Opnieuw waren er geen reakties van de oppositie, wat schepen Gravez nog maals het voorhoofd deed fronsen, zich nog maals afvragend waar hij die inschikkelijkheid van de CVP verdiend had. 9. Delegatie aan het Schepenkollege voor het benoemen van gemeen- tepersoneel met uitzon dering van die benoe mingen, voorbehouden aan de gemeenteraad. Deze oude wet (30 maart 1836) werd uit de gracht gehaald om het Schepen kollege in de gelegenheid te stellen om zelf 5 ge meentepersoneelsleden te kunnen benoemen. Die wet bestaat. Van de CVP- rangen kwam natuurlijk de te verwachten reaktie, die echter niet verder ging dan verwijten als «misbruik van macht; on demokratisch gekonkel; de namen van de te be noemen mensen zijn al bekend, één ervan zit hier zelfs in de zaal; niet de bekwaamheid maar de politieke kleur telt; enz.). Ook het feit dat van die 5 «al bekende namen» er 4 van buiten ex-Lede zou den komen, zette blijk baar kwaad bloed bij de oppositie. Hierbij liet de CVP duidelijk zien dat zij zich niet neerlegt bij het voldongen feit van de fu sie, waarvan de CVP dan toch aan de basis ligt, een fusie die door de CVP-afdeling sterk verde digd werd. Burgemeester Grepdon hamerde de diskussie, die eigenlijk geen diskus sie was maar een over en weer geroep en verwijt van jewelste, af en deed overgaan tot de stem ming. Het punt werd aan vaard. Toen wij vorige raadszit ting vergeleken met een circusvoorstelling, vroe gen wij ons eveneens af of de volgende, dus deze, uit zou lopen op een re gelrechte boksmatch. Al hoewel het er op een mo ment naar uitzag, meer bepaald toen meester Ruyssinck met het wet boek gooide, is het dus niet zover gekomen. Komt de definitieve match op een van de vol gende vergade ringen? R.M.S. Lede Akademische zitting in de zaal van de nieuwbouw, Meirveld, Lede, t.g.v. het 25-jarig bestaan van de R.M.S. (10 uur). Zaterdag 16 mei: Bezoek aan de Koninklijke Serres en het Kasteel van Gaasbeek. Vertrek om 13 u. aan De Ras, Hoogstraat. SKV «Priester Daens» vzw, Deelname aan de betoging in Neerpede (om 9 u. in het centrum van Neerpede) Doggie-dansant in «De Klub» (n.a.v. de 1ste «Week van de Hond») Zondag 17 mei: Wielrennen: nieuwelingen, Bellaert, Lede Postzegelkring «Leda»: Provinciale Kompetitieve Tentoonstelling en Dag van de Postzegel in Ert- velde (9 uur) Vrijdag 22 mei: VAB-VTB (Lede, Impe, Wanzele): Ballet van Vlaanderen in de Opera in Gent. Vertrek autobus: 18.45 u. Markt, Lede. Prijs 340 fr. alles inbegrepen. Zondag 24 mei: Wielrennen: juniores. Blauwe Kanne, Oordegem. Gemeentelijk Feestkomitee Jaarlijkse tentoonstelling: «Verborgen Talenten» (14 juni - 21 juli 1981) in het Kultureel Centrum in Lede. De deelname is kosteloos en staat open voor alle amateurs-kunstenaars van Groot-Lede (alle takken der beeldende kunst). Inlichtingen en inschrijven bij Van Daele R., Kerkevijverstraat 23, Lede. Tel. 053- 70.51.48. Inschrijvingen voor 26 mei 1981 binnen brengen! Sportraad Lede Tennis: Kampioenschap van Lede. Kandidaten wor den verzocht hun naam, adres, en eventueel tele foonnummer voor 30 mei te bezorgen aan Willy van Royen, Leeuwerikstraat 4, Lede. Het tornooi heeft plaats van 26 juni tot 4 juli 1981. Finales op 5 juli. Disciplines: enkel en dubbel voor heren: enkel voor dames. De deelnemers moeten in groot-Lede wonen. Inschrijvingsrecht: 50 fr. te storten op rekeningnum mer 068-0677850-41. De loting heeft plaats op zon dag 31 mei om 11 uur in het klubhuis van Tennis- Wanzele, Processieweg, Wanzele. VAB-VTB (Lede, Impe, Wanzele) Vaste aktiviteiten: Iedere'maandag: 21 u.: Tenniskursus voor gevor derden: 22 u. Tenniskursus voor beginners. In het St. Maartenskollege. Iedere dinsdag: 20 u. Turnkursus in de Rijksmid denschool. Iedere woensdag: 21 u. Paardrijden in de manége in Oosterzele Iedere vrijdag: 20 u. Bowling in de Bowling in Erondegem. Kontakten: Herman Coppens, Grote Kapellelaan 72, 9310 Lede. Tel. 053-21.92.98 Voetbaltornooi Leedse liefhebbersploegen Zaterdag 16 mei: laatste schifting. Finale: zaterdag 30 mei: 14.30 u.: troosting 17.00 u.: finale Deze wedstrijden gaan door op het B-terrein van V.C. Jong Lede, Bellaert. t de o betre Idschone vrouwen waarvan de ene druk rok van de andere uit te rafelen. Dat is de blikvanger van de affiche waarmee het >n (Kt "er Lede zijn opvoering aankondigt. Of het lei om 20 uur in Jeugdhuis Leeuwerik even ijk aan toeging als de affiche suggereert, gen we aan initiatiefnemer Jean-Pierre ondt: Dat zou nen, want we een achttal één- verhalen, waar- li-^erdaad een zijn. We heb- ;ken zo geko- ij een jong en bliek in de ieten vallen. 3s dèt publiek ins de laatste en van de lo- Iverenigingen )eugd gemist 'andaar ook het •m een toneela- e richten met de jonge elemen- egenheid te ge- hun eigen onder deskun- g van beroep- Smolders ufW te doen. Baarbij de steun l&nd in Deugd? g^ndt: Welja, het gaat uit van laven ons tech- jand en krijgen fjkheid waarde- spelers te rek ruteren. Want tussen de twintig enthousiasten waarmee we op dit ogen blik werken, zit er heel wat talent. Waarom ging de voor stelling door in Jeugd huis Leeuwerik? J-P D'Hondt: De ruimte van het jeugdhuis is be ter geschikt voor deze vorm vantoneel dan zaal Volkskring. Bovendien is het eigenlijk de enige plaats waar we zoiets kunnen doen. Op 9 mei om 20 uur zag u Luc Rasschaert, Ingrid en Bea Daelman, Hug en Ann Van Cauter, Carine Schol- laert, Ivan Van Hauwer- meiren, Alexandra Van Outeren, Hilde Nijs, Jean- Pierre D'Hondt, Ingrid Annaert, Ingrid De Clercq, Claudine Lankcman, Gerda en Christiane De Backer, Ka- rel Lievens, Hilde Verhoe ven, Thérèse Vereecken, Herman Van Molle en Vera Van Den Bossche. niet allemaal pikant. (KDC) De Leeuwerik is niet meer de enige jeugdklub in groot-Lede. De Schaar is erbij gekomen, Oxalis (Impe) en sinds heel kort is er «Tosca» in Oor degem. Het gaat om een initiatief genomen vanuit de Jon ge (PVV) Mutualisten Le de, afdeling Oordegem. Bedoeling is «de leden kreatief bezig te houden, voor gezonde en positief gerichte ontspanning te zorgen, kameraad schapsbanden te smeden en zich nuttig te maken in de huidige maatschap pij». Voor de startperiode werd een beroep gedaan op Freddy Beirens, erva ren jeugdwerker. Momenteel zijn er zo'n 72 leden aangesloten. Er werd reeds een tafelten nistornooi ingericht en men nam deel aan de VTB-wandeltocht te Oor degem en de 16-km-tocht tijdens de FFR-wandel- dag. Vorige zaterdag 9 mei werd een Vrij Podium georganiseerd met maar liefst 19 ingeschreven kandidaten. Inlichtingen kunnen ver kregen worden bij Wim Van De Steen, Oude Heir- weg 55, 9260 Oordegem (091/69.26.32). (pd) De jonge Sociaal-Kulturele Vereniging «Priester Daens» vzw, neemt deel aan de betoging van zater dag 16 mei in Neerpede en stuurde te dier gelegen heid een motie rond die luidt als volgt: Pikant theater in jeugdhuis Leeuwerik te Lede. SKV «Priester Daens» vzw, Lede verzet zich te gen de onzinnige presti- ge-plannen van een fail liet Brussel om van Neer pede, een paradijselijk stukje Vlaanderen aan de rand van Anderlecht een 80 ha groot sport- en re- kreatiepark te maken ten behoeve van de volks vreemde Brusselaars, waardoor Vlaamse land bouwers en tuinders hun teeltgronden kwijt zou den raken en hun bron van inkomsten verloren zouden zien gaan en een stukje Vlaamse prachtna- tuur aan de rand van de grootstad opgeofferd zou worden aan een zich steeds meer opdringen de Brusselse ekspansie- drang. SKV «Priester Daens» vzw, Lede roept alle na tuurliefhebbers en verde digers van de Vlaamse geaardheid van het Brus selse randgebied op om massaal deel te nemen San de betoging die wordt georganiseerd te gen die ekspansieplan- nen op zaterdag 16 mei. Wij verzamelen, samen met natuurgroepen, poli tieke bewegingen, so- ciaal-kulturele organisa ties enz. uit heel Vlaande ren om 9 u. in het cen trum van Neerpede. De leden van de SKV «Pries ter Daens» vzw, Lede, verplaatsen zich met ei gen middelen. Voor het bestuur, Albert Van Hove, voor zitter

De Voorpost | 1981 | | pagina 7