START SKV «PRIESTER DAENS» VOLTREFFER VERSCHEIDENHEID PRIMEERT TE LEDE DEFINITIEVE STRAATNAAM WIJZIGINGEN RMS Lede bestaat 25 jaar Samenstelling van het OCMW St. Martinus parochiefeesf werden sukses 8 -15.5.1981 - De Voorpost Lede is een sociaal-kulturele vereniging rijker. En dat er bij het Leedse publiek de nodige interesse bestaat voor een dergelijk initiatief bleek uit de massale opkomst tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van de officiële start van de werking van de sociaal- kulturele vereniging «Priester Daens». De eerste activiteit van de vereniging was een groepstentoon stelling van drie jonge kunstenaars, John Paepe, Lieven D'Haese en Magda De Mol. Sprekers waren Albert Van Hove, voorzitter van de SKV Priester Daens, Roger Quintyn, voorzitter van de sociaal kulturele raad van Luk, Delafortrie, voorzitter van het Priester Daens Fonds en P. Jules Henderickx, schepen van kuituur te Lede. Er was tevens een boekenstand met werken van de SKV de Zuidvlaam- se, het Dosfelinstituut en de Vlaams-Nationale Stu diedienst. Een stralende lentezon, de rondgang door de dorpskom van de Daensistische harmonie «Tot Heil des Volks» en het geestrijk vocht op de receptie achteraf, gaven de plechtigheid een feestelijk tintje. De verscheidenheid van het programma zorgde er dan ook voor dat het Kultureel Centrum te Lede op 2 mei net iets te klein was om alle geïnteresseerden behaaglijk te kunnen laten rechtstaan. Onder de aanwezigen bevond zich volksvertegen woordiger Jan Caudron, senator Germain De Rouck, burgemeester Grepdon, O.C.M.W.-voorzitter Robert Van Der Gucht en tal van schepenen en gemeente raadsleden. lijken in deze tijd van ma- Beweging waarvan de roffel, over heel de we- terialisme, individualis- accenten wellicht en ge- reld 1 mei gevierd, de me en egolësme immers lukkig worden verlegd, dag van de arbeid, de een beetje aftands, maar maar waarvan het be- dag van de kleine man. Ik zullen in een tijd van da- staan in dit land verder ben de laatste om te ont- lende welvaart ongetwij- meer dan ooit noodzake- kennen dat het wereldso- feld een nieuwe dimensie lijk is, geeft blijk van hun cialisme een zeer grote en betekenis krijgen. Het verbondenheid met het rol heeft gespeeld in de deed de voorzitter van de Vlaamse volk. Ook de sociale ontvoogding en SCR dan ook genoegen naam van de vereniging dat die dag MOET ge- dat er een aantal mensen vond hij zeer toepasse- bereid werden gevonden lijk. «Niet alleen herdenkt zijn belangenloos in te men daardoor de per- zetten rond een viertal soon en de betekenis van kernthema's: solidariteit Priester Daens, maar te met de medemens, ver- vens dekt de vlag ook de dere ontplooiing van het lading: men wil het Vlaamse volk op sociaal Daensfonds erfgoed ak en kultureel vlak, demo- tueel en konkreet beleven kratisering van de sa- in een hedendaagse ver- menleving en het door- eniging». breken van de verzuiling Dat er historische fouten die ons vandaag de dag werden begaan, vond de bedreigt. spreker een spijtige zaak. Dat deze mensen daaren- Gisteren werd opnieuw boven hun werking wil- met veel vertoon en vlag- len kaderen in de sociale gespel, hier en daar met dimensie van de Vlaamse wapenshow en tromge- vierd worden. Maar ik weet dat in Vlaanderen, in België en misschien nog in een aantal andere landen, die 1 mei-viering niet het feest van één partij zou zijn geweest, maar van gans de bevol king, had men meer dan tachtig jaar geleden niet met alle middelen belet dat figuren als Adolf en Pieter Daens én hun Daensistische partij van de grond zouden ko men. Zij vertegenwoor digden niet alleen een vooruitstrevend Kris- Roger Quintyn, voorzitter van de sociaal-kulturele raad van Lede, stelt de nieuwe voor. (KDC) Albert Van Hove Roger Quintyn De voorzitter van de nieu- De voorzitter van de so- we vereniging beperkte ciaal-kulturele raad van zijn toespraak tot de ver- Lede stelde dat het niet welkoming van de aan- zo dikwijls gebeurt dat wezigen en de voorstel- een nieuwe sociaal-kultu- ling van de gastsprekers, rele vereniging boven de Tevens deed hij een op- doopvont wordt gehou- Tijdens de plechtigheid rond de officiële start van de lenten in Lede», deel. Zij roep om lid te worden den, «zeker niet met zo- sociaal-kulturele vereniging «Priester Daens» te Le- trad definitief uit de on- van de vereniging en veel muziek als vandaag, de, werd op zaterdag 2 mei ook een groepstentoon- bekendheid toen zij van- deed hij een beroep om en vooral niet met dezelf- stelling geopend van drie jonge, Vlaamse kunste- wege de stad Aalst de de meer kapitaalkracht!'- de edele doelstellingen naars, John Paepe, Magda De Mol en Lieven D'Haese jaarlijks uit te reiken en in ge aanwezigen om met als de SKV Priester werden aan de aanwezigen voorgesteld door Jules kunstmiddens erg ge gulle hand hun steun te Daens». Begrippen als Henderickx, schepen van Kuituur van Lede. geven. «sociaal» en «kultureel» John Paepe weer een vlak polder- John Paepe werd in 1945 landschap, Lede Ommegangweg (Ommeganglaan), Hauwstraat (Leedshouwken), Grote Kapellestraat (Grotekapelle- laan), Deel van Grote Kapellestraat aan Impse Dam (Damstraat), Dorp (Markt), verkaveling J. Troch (Ro- dekruislaan). Molenstraat (Molenbergstraat) Wanzele Molenstraat (Watermolenstraat), Kouterstraat, Wan- zelekouter, Ommegangweg, Processieweg, Pastorij straatje, Kerkwegel, Dorp, Wanzeledorp, Bosstraat, Nonnenbosstraat Impe Dorp (Impedorp), Nieuwstraat, Wijmenstraat, deel Molenstraat (verlengde van Nieuwstraat tot grens Erondegem), Wijmenstraat. Smetlede Deel Serskampstraat (1e zijweg links), (Diepestraat), Rampsande (weg naar Serskamp) (Serskampstraat), Dorp, dorpskom (Smetlededorp), deel Dorp naar kerk hof (Kerkhofstraat), deel dorp naar Oordegem toe (Molenhoek), deel Dorp naar Kapellenhoek toe (Kapel- lenhoek, deel Molenhoek (zijweg van Kapellenhoek naar Molenhoek Oordegem (Kapelleweg). Oordegem -Deel Molenhoek zijwegel gemeen met Smetlede, zie hoger, Kapelleweg), deel Molenhoek verlengde Kau- ter tot arens Smetlede (Oordegemkouter), deel Dorp (van Grote Steenweg naar Kouter (Oordegemkouter), Dorp dorpskom, Oordegemdorp), deel Dorp Kruis Lieven Heer (Kerkstraat), Deel Schoot (verlengde Klinckaert, (Klinkaard), Deel Schoot (verlengde Hauw straat (Houwstraat), deel Schoot van Klinckaert naar Oud Smetlede (Vosselweg). Papegem Gentsesteenweg (Grotesteenweg), Papegem (Pape- gemstraat), (Putbosstraat, Blokstraat, Bovenstraat, Be nedenstraat, Sint-Machariusstraat). eens de in Aalst geboren. Hij stu- nog resterende onaange- deerde sierkunsten aan taste heuvels van het Pa- het Hoger Sint-Lukasin- jottenland, dan weer de stituut te Gent. Zijn artis- weiden met tussendoor tieke aanleg ging aanvan- een stemmig hoevetje. kelijk vooral uit in de rich- Ze getuigen allemaal van ting van het portretteke- dezelfde bezetenheid nen. Hij was dan ook te door de natuur, zien op alle mogelijke Zijn romantisch impres- Oude-Ambachtenmark- sionisme geeft blijk van ten in heel Vlaanderen zuiverheid van waarne- waar hij werkte als snel- ming en tevens van portrettekenaar. groeiend vakmanschap. Daarbuiten had hij zich De boom is trouwens ook stilaan gespecialiseerd in een onderwerp dat de het tekenen van portret- jonge kunstenaar intri- ten van figuren uit de geert: bomen in allerlei- Vlaamse Beweging, vormen en verschijnin- waarmee hij op diverse gen, maar vooral bomen tentoonstellingen sukses met karakter, bomen met wist te boeken. een geschiedenis... land- In de periode 1977-1981 schappen die de eeuwen stelde hij o.a. ten toon in hebben getrotseerd en Aalst: «Den Ijzer», «'t die aan de kunstliefheb- Gulden Vlies», «'t Apos- ber weer atmosfeer prijs- telken», in de zaal van geven. Dat alles in een Firma Gilbos en in het veelheid van grafische Gasthof «Vonck» (Baar- technieken zoals lino, li- degem); in Erpe-Mere: tho, ets, droge naald... «Hof ten Dale», in Diks- die voor de kunstenaar muide in de tentoonstel- zelf een uitdaging lingsruimte van het Ijzer- vormen, bedevaartkomitee en in Tentoonstellingen: Aalst: Ardooie in het Cyriel-Ver- Galerij «Valerius De Sae- schaeve-Museum. deleer», en lokaal «'t Re- Van beroep is John Pae-^ publiekksen»; groepsten- pe fotograaf van het Ko- toonstelling «Jonge Kun- ninklijk Instituut voor het stenaars» in «Hof ten Da- Kunstpatrimonium in le» te Mere. Brussel. Magda De Mol Stilaan is hij geevolueerd Magda De Mol (geboren naar de meer abstrakte 1944 in Lede) yolgde «Ke- richting en maakt hij a- ramiek» aan de Akade- kwarellen en tekeningen mje voor Schone Kun- met penseel, potlood, sten in Aalst, inkt, conté en alkohol, De keramiek als kunstdis- terwijl hij zich hedenten- cipline is niet erg popu- dage vooral aangetrok- |ajr, zeker niet hier in ken voelt tot eksperimen- Vlaanderen. Keramiek ten met gouaches. ligt nog te sterk in de Lieven D'Haese utilitaire, ambachtelijke Lieven D'Haese werd ge- sfeer. Hierdoor komt het boren in 1957. Hij stu- ook dat Magda omzeg- deerde aan het Sint-Lu- gens niet gevraagd wordt casinstituut te Gent en te voor individuele tentoon- Brussel en aan de akade- stellingen, maar vooral mies voor Schone Kun- voor groepstentoonstel- sten te Aalst en te Ander- lingen waar haar kreaties lecht. dan ook uitermate de Deze jonge kunstënaaris aandacht trekken, bezield door het mooie, Zo nam zij aan tentoon- het zuivere, het ongerep- stellingen in Dender- waardeerde Valerius de Saedeleer Prijs 1978 in ontvangst moch nemen voor haar oeuvre en vooral voor haar kreatie «Differentiatie van een tweeling». Tijdens de huldiging van de laureate op het Leedse gemeente huis situeerde schepen Jules Hendrickx de kun stenaars in de buurt van Jeroen Bosch, de geniale kunstenaar die in zijn werken probeerde duide lijk te maken dat alle mensen (gelukkig?) wel wat getikt zijn en er aan iedereen wel iets man keert. Hij observeert, re lativeert, en overgiet zijn observaties met een iro nisch sausje vermengd met wat spot en probeert dat dan ook via zijn kunst te uiten. Wie Magda De Mol kent, vindt ook die trekken terug in haar ka rakter: zij observeert kri tisch, relativeert, ironi seert en flapt er dan uit wat zij als een logisch resultaat van haar ge- dachtengang ervaart. En dat doet zij ook in haar "'""ma-nationaal en on. kunst. In haar artistiek ex- Qebonden antwoord ge- tendom, dat op sociaal vlak de letter naar de geest van de kristelijke leer wou zetten, maar ze wisten eveneens vóór alle andere partijen dat de Vlaamse taalstrijd ei genlijk een sociale strijd was. Men beleefde echter toen de laatste stuiptrek kingen van de leer «houd gij ze dom, wij houden ze arm», hoewel in wezen de Belgische Staat dit met de Vlamingen nog steeds probeert». Tot slot schets Roger Quintyn kort de doelstel lingen van de vereniging: «zij zal actief zijn door het organiseren van ge- spreks- en debatavon den, tentoonstellingen, en spreekbeurten, door het uitgeven van een blad waarvan het eerste nummer intussen ver scheen, door het ver strekken van informatie en vorming. Haar terrein zal hoofdza kelijk liggen op het ge bied van het actuele pro bleem van arbeid en te werkstelling, zij wil aan sociaal dienstbetoon doen, de mensen helpen zonder onderscheid van rang of stand, van politie ke of filosofische gezind heid. Zij wil zich bezig houden met de moeilijk heden van vergeten of marginale groepen: de ouderen, alleenstaanden, zieken. Zij ziet haar strijd op so ciaal en kultureei gebied als een onvervangbaar onderdeel van de totale strijd van de Vlaamse Be weging. Zij wil een Vlaams-nationaal en on- bloei op elk gebied van een Vlaamse natie, en zij wil dit radikaal, kompro- misloos en onafhankelijk doen. In ieder geval een hele opgave en ik weet dat voortaan heel wat mensen met belangstel ling zullen volgen wat de vereniging ervan zal ter echt brengen». Luk Delafortrie De Waals men met ae moesten de Dae optornen tegen permachtige, zich liek noemende pa het is de grote vei van het Daensisi het bij de gewon een bewustzijn Vlaamse waar heeft opgewekt», derstreepte verde voorzitter van het kerngedachte v Priester Daens Fonds gaf Vlaamse zelfstan een korte historische volledig terug te schets en wijdde uit over is in het Daensis de achtergronden en mo- dat de toek^ tieven van het Daensis- Vlaamse staat zeki me. Hij benadrukte dat de afdruk mag zijn Vlaamse strijd en de so- Belgische staat, ciale strijd voor de Daen- Laatste spreker in sisten altijd één enkele tje was P. Jules strijd hebben gevormd, rickx, schepen vl «De onmenselijke situa- tuur van Lede. Hf tie van de arbeiders, de zijn taak de kuns hongerlonen en de on- voor te stellen, en rechtvaardige uitbuiting, noemde hij deze getuigden ervan dat de activiteit van SKV franstaligen Vlaanderen ter Daens» een beschouwden als een (KDC) Het Rijksonderwijs bestaat in Lede 25 jaar. Dit jubileumjaar valt samen met de ingebruikneming van de nieuwbouw. De toevallige samenloop van die gebeurtenissen, die op zichzelf al een feest waard te, laat zich uit in zijn leeuw, Serskamp, Mere, zijn, staat er borg voor dat het feest dat te dien talloze werken die de na- Aaigem, Oombergen en gelegenheid wordt georganiseerd uitzonderlijk tuur tot subject nemen. aan de jaarlijkse tentoon- groots zal zijn. Nu eens een moeras, dan stelling «Verborgen ta- Wat wordt op stapel een wervelende show gezet? met dans, muziek en Zaterdag 16 mei zang. Akademische zitting in de uur T.Dansant en trek- zaal van de nieuwbouw, ^'n9 Tombola Meirveld Zondag 24 mei: gewoon feest voor iedereen; waar 10 uur: Toespraken door ieder kind aan z'n trekken de heer R. Vandormaei, komt, met o.a. tekenwed- Direkteur van de RMS, de strijd, sportkompetities, Heer M. Minnebo, sche- volleybaltoernooi, boks- pen in Lede en voorzitter exhibities met verzekerde van de Vriendenkring, de aanwezigheid, van de Heer F. Grepdon, burge- beste boksers uit België meester, de Heer W. Ca- Zaterdag en zondag: kof- lewaert. Minister van Na- fietafel, bar, wijnbar, tionale Opvoeding rommelmarkt, restau- 10.30 uur: Inhuldiging rant, volksspelen, ten- van de herdenkingsplaat toonstellingen enz. 12 uur: receptie De eventuele opbrengst 13 uur: koud buffet voor van deze initiatieven wor de genodigden den besteed aan: sociale Zaterdag 23 en zondag 24 tussenkomsten, daar mei: schoolfeest waar nodig; goedkoop Zaterdag 23 mei: vanaf boekenfonds, veilig en 14 uur brengen de kinde- schappelijk leerlingen- ren uit alle afdelingen vervoer. artistiek ex pressionistisch exhibitio nisme laat zij zich sterk leiden door haar sociale betrokkenheid bij alles wat rond haar gebeurt. Vooral wantoestanden, gekreëerd door laksheid, onkunde en machtswel lust vanwege vooral de overheid waardoor als eerste slachtoffers de «zwakkere» personen ge troffen worden, ergeren haar uitermate. Magda De Mol (in een interview in het weekblad «Wij» - over stempelen): Deze dagelijkse ontmoe ting met mensen die WIL LEN WERKEN, maar geen werk vinden; met hen die doppen omdat zij NIET WILLEN WERKEN; met mensen die hope loos zijn, die beschaamd zijn omdat zij in de rij MOETEN staan, maakt mij kregelig en opstandig tegenover de maatschap pij. Ik ervaar ze als on rechtvaardig. Deze toe standen stimuleren mij in mijn werk, ik word erdoor opgejut...» ven op de hedendaagse en toekomstige proble men, met als einddoel de RAAD Voorzitter: Robert Van Der Gucht, Lede-Oordèn Leden: Pierre Everaert, Lede-Oordegem, Aloi esc Coensel, Lede, Emiel Vinck, Lede, Paul Malfrou, Wanzele, Camiel Berckmoes, Lede-Oordegem, Temmerman, Lede, Alice De Coensel, Lede, Ge Vandecandelaere, Lede, Frans Roelandt, Lede, mond De Buysscher, Lede. VAST BUREAU Voorzitter: Robert Van Der Gucht, Leden: Emiel Frans Temmerman, Frans Roelandt. BIJZONDER COMITÉ VOOR DE SOCIALE DIENS Voorzitter: Robert Van Der Gucht, Leden: Alojin Coensel, Paul Malfroy, Alice De Coensel rrru roe De prominenten en de organisatoren gedurende de plechtigheid waar de brevetten laureaten in de E.H.B.O. werden uitgereikt (KDC) 'ene 'erti, hee ang i so< zij hc ais r voor een onopl In d festijn van lied vintic sketchen. Het cheic boeide ongetwijf C( en oud, en de ide De kunstenaars John Paepe, Magda De Mol en Lieven D'Haese. (KDC) Het zeer goede weer van het afgelopen weekend zal er beslist voor gezorgd hebben dat de 15de meifees ten van de parochie St. Martinus een sukses werden Reeds vrijdagavond kon- opgesteld werd ter gele den de inrichters zich ver- genheid van Moederkes- heugen in een nooit dag en waar in een mini- sterke groep zoéona; voorheen gekende op- mum van tijd alle bloe- leszins voor een e zie komst voor de belottersa- men verkocht waren. en speels spektal vond. Meer dan 104 kaar- Ook de andere aktivitei- Zoals reeds 'een ters dongen er immers ten dienden kwa belang- week in dit weekl uitge naar de hoofdprijzen. stelling niet onder te meld komt de to jes u Op zaterdagnamiddag doen. In dit verband kun- brengst van deze ier to had dan onder een felle nen wij melden dat op waaraan weer o >e|. l zon voor de eerste maal zondag 10 mei jl. zomaar vrijwilligers grat ndec een Prondelmarkt plaats eventjes 370 menu's werkten ten gonaar v Deze zorgde er meteen klaargemaakt werden de plaatselijke pa |e r._ voor dat de binnenkoer door bereidwillige vrij- werken én aan d ngeri van de parochiale kring willigershanden. re uitbouw van igen de Zonnestraat be- Het hoogtepunt van de we beroepsschol i de -c stendig volliep met kijk- parochiale driedaagse mee sinds sflggedr lustigen en kopers. Sym- vormde dit jaar ongetwij- 1980 gestart w paa|d bolisch voor deze volk- feld het optreden van het het Don Bos co liano stoeloop was de bloe- bekende Vreda-kabaret in de St. Kamiels in yan menstand, die speciaal uit Haaltert, welke zorgde I, Dat

De Voorpost | 1981 | | pagina 8