of stadegijzegem 100 JAAR MEISJESSCHOOL: HISTORISCHE NOOT BERCHMANS MET EVARIEERD PROGRAMMA OP I0G NIVEAU G. VINCK KAAPT GROTE PRIJS FRANKRIJK WEG BGJG: vernieuwd bestuur krijgt nieuwe taken WANDELZOEKTOCHT HRITO HEKELEERTJES C.M.B.V.-MIJLBEEK De Voorpost - 15.5.1981 -9 De Vrije Lagere Meisjesschool van Hofstade bestaat dit jaar honderd jaar. De grote feestelijkheden ter gelegenheid van deze viering hadden reeds enige tijd geleden plaats en daaraan werd op dat ogenblik ruime aandacht besteed op deze bladzijden. Maar ook los van de grote feestdagen blijft het interessant even in een korte historische schets aandacht te besteden aan dit feit, temeer daar tenslotte gans dit jaar min of meer verloopt in het licht van dit eeuwfeest. avond van het gemengd koor Sint Jan lans vond plaats op zaterdag 9 mei 1981 in de i zaal van het patronaat te Hofstade. Een jke kooravond kan eigenlijk niet beter inge- ingezet worden dan met een ode aan de igj, a», een door Albert De Klerk gecomponeerd een tekst van oud-Nederlandse spreuken. Het optreden bracht twee groepen liederen: drie enstige en vier ernstig-profane. dat klinkt ook in veel van zijn werk op. Doch daar tegenover staat ook weer veel dat getuigd van hef tige strijd, van neergang in duistere diepten, van demonische hartstocht en van weemoed. Die hu mor, die neiging tot 3r in I, en jeskoor Si-Bengkok- Kwatrecht o.l.v. E.Z. Machteld De Zifter. (KDC) frou, jem, e, Ge Lede, miel 1ENS n vo sen zorgden voor ment een ijzeren klank jarme grondtoon, heeft zoals in een saloon het «Ave Verum» van de Far West, is niet ,A. Mozart, zullen op hun rekening te e toehoorders schrijven, de voorkeur ge- Het tweede optreden hebben aan een bracht een paar mooie loeiendere over- volksliederen van eigen issen de muzikale bodem. Toen bleek dat Bij het «Ave Ma- de meisjes van Machteld J. Arcadelt, De Zitter de planken van nen soms de in- Hofstade al wat beter ge- de vrouwen- woon waren en dat de Oorden nog niet zo koorts was gezakt! De Aloi eschoold zijn als volle overgave waarmee nnen. Deze laat- de twee Bulgaarse volks- rmden een homo- liederen werden vertolkt, roep zangers. Bij liet vermoeden dat de mes integendeel koorleden met heimwee ier dan eens een terugdenken aan de suc- le stem geïdentifi- cesvolle reis naar dat vorden. Toch lie- land. Met «Cocles and in «Ik zag Cecilia mussels», een Iers Volks een zuiver geluid lied en vooral in «Prove Het eerste deel per concerto» van W.A. Alolin optreden be- Mozart, liet Si Bengkok nt Jan Berchmans zich op haar juiste waar- li speelse melodie de horen. In laatstge- u vinde» van Hu- noemd stuk werd de diri- Waelrant. De voor geerstok van M. De Zitter re gekozen num- overgenomen door een lenden er zich nog der meisjes. Het werd "liit volle borst te wel goed gebracht, dat Achter de stem- wel, maar niet helemaal zich nog een bevredigend. Een Neder- potentieel ver- landse tekst zou beter ge- dat werd inge- weest zijn. Zo zou het pu- hetgeen er ook bliek beter de grappige bi deel de oorzaak bedoeling van het stuk dat er soms on- begrepen hebben. Het- 'e reliëf was in geen het apart koortje etatie. van drie zong, dat kwam t in feite toe aan de diri- .ok. Het podium gent, want het is in die tn ontruimd voor passage dat hij zijn orkest leskoor Si Beng- toespreekt, gasten uit Kwat- jnder leiding van Mozart. De beide koren Ie Zuster Mach- hebben Wolfgang Ama- itter. Zonder aar- deus Mozart op hun re- itten zij los met pertorium staan. Twee ;e mimiek. Si romantische fabeltjes bestaat nu bijna over Mozart en zijn kunst Jar uit leerlingen zijn nog steeds niet uitge- secundair onder- roeid, dat van de vlot- de zang als hob- componerende en van de lenen. Zij zingen zonnige Mozart. Beide iiertuiaina dat het geven een oppervlakkig 3 X en een eeuwige en eenzijdig beeld. Mo- heeft en in de zarts enorme produktivi- ing vinden zij teit wil volstrekt niet zeg- sociale waarde Qen dat hij zijn composi- *ij het publiek op ties zo maar uit de mouw oie manier lieten wist te schudden; men jnopl In de loop van verwart aldus compone- lie< vintig jaar, en op ren met opschrijven. Het let c cheidene buiten- noteren van een compo- concertreizen, sitie was voor Mozart en- Ide Si Bengkok kei mechanische arbeid. kluchtigheid is vaak een masker waarachter diep schrijnend leed zich ver bergt. En de zonnigheid is een getuigenis van sterke, edele geestdrift waarmee hij het leed wist te dragen en te over winnen. Zware hand. In het laat ste deel van de koora vond bracht Sint Jan Berchmans composities van uiteenlopende aard en stijl. Begonnen werd met het overbekende «Slavenkoor» uit de ope ra Nabucco van Giussep- pe Verdi. Vanaf de op voering van deze opera in 1842 te Milaan ging het succes van Verdi in stij gende lijn en de theater ondernemers overstelp ten hem met opdrachten. Nu konden de stemmen van S.J. Berchmans zich meer laten gaan, maar toch woog de hand van dirigent Jozef Van Der Vurst nog iets te veel op dit slavenkoor. «Steal away»,, een negro spiri tual, werd een van de hoogtepunten van de avond. Gezongen met zo veel zachtheid en gevoel kwam het publiek ervan onder de indruk. De zaal werd muisstil, geen kuch je meer. «Odi et amo» uit de Catulli Carmina van Carl Orff wordt in elk pro gramma van het S.J. Berchmanskoor opgeno men en, zoals we het bij die vorige uitvoeringen reeds opmeTkten, de cre scendo's zwellen niet ge noeg aan en de forte's mogen nog sterker. Voor een paar meer ritmische liederen werd terugge grepen naar het «Tanzen und springen» uit de 16e eeuw van H.L. Hassler en het bruiloftsbeschrijven- de lied «Beim Kronewirt» van Schilling. Prestatie. Ondanks de paar kleine bemerkingen die hier en daar werden gemaakt, moet het ge zegd worden dat de bei de koren (in de zaal waar het veel te warm was om ideaal te zijn) een opmer kelijke prestatie leverden die voldoening schonk aan de veeleisende koor liefhebber. Vorige zater dag was Sint Jan Berch mans als gemengd koor aan zijn tweede koora vond toe. Dirigent en koorleden mochten in het voorbije jaar veel vreug de en voldoening ervaren bij de menigvuldige op tredens. Dat waren er, hetgeen misschien zal verbazen, alles te samen meer dan vijfentwintig. Een bijzondere aanmoe diging en waardering viel het koor te beurt bij zijn aantreden in de provin ciale koorzangtornooien. Het koor meldde zich aan voor de tweede afdeling maar werd op 22 februari te Mere door de jury in eerste afdeling geklas seerd. Aangespoord door dit succes werd onder de kundige en door de koor leden zeer gewaardeerde leiding van Jozef Van Der Vurst gedurende vele uren intens geoefend om het programma van de avond klaar te krijgen. Met luid en aangehouden applaus werd dringend om een bisnummer ver zocht en dat werd het Wiegenlied van Johan nes Brahms. Dat werd gezongen zoals het door Brahms werd geschre ven, en van deze compo nist wordt gezegd dat zijn liederen volmaakt zijn. A.D.B. Vooraf kan echter wor den vastgesteld dat ook na honderd jaar de school nog steeds even levenskrachtig is om een nieuwe eeuw hoopvol te gemoet te gaan. Een der gelijk lange periode kan onmogelijk volledig wor den behandeld in het bestek van een paar lij nen. Naar volledigheid wordt er dan ook niet ge streefd. Alleen worden enkele feiten in herinne ring gebracht omwille van hun anekdotes en kleurrijke waarde. De school werd vrij plots geboren, en zoals dat bij een geboorte past ging dat gepaard met pijn en smart, maar eens ze er was, was er tegelijk veel vreugde. Aanvankelijk werd er in Hofstade, zoals wellicht overral in de landelijke gemeenten, onderwijs tegen betaling gegeven door private leermeesters, veelal de koster. Het spreekt van zelf dat de pastoor van de bij uitstek kristelijke ge meente een oogje in het zeil hield. Het onderwijs was dus godsdienstig ge richt. Stilaan kwamen er echter te veel kinderen die niet in de mogelijk heid waren voor het on derwijs te betalen. Aldus nam de gemeente het ini tiatief om dit onderwijs kosteloos te verstrekken. Men schreef toen 1844. Alles verliep rustig en in goede banen tot in het jaar 1879. Toen gingen de politiekers - er is blijk baar niets nieuws onder de zon - zich met het on derwijs bemoeien. Een wet van 1 juli 1879 waar borgde niet langer een katolieke opvoeding in de officiële school, integen deel. De Belgische bis schoppen traden in het verweer, veroordeelden dergelijke scholen en droegen aan de parochie de zorg op voor het vrij katoliek onderwijs. Wat de grondwet waarborgde - vrijheid van onderwijs - werd met een grote be zieling en even grote geldelijke offers van de zijde van de parochianen onmiddellijk verwezen lijkt. De ene schonk een schuurgebouw, een an dere betaalde de ver bouwingswerken, nog ie mand anders het meubi lair. Het resultaat van de in Hofstade geleverde in spanningen was dat am per een goede twee maanden na het van kracht worden van de ho- gervermelde wet, op 10 september 1879 van start kon gaan met niet minder dan 268 kinderen. Vreug de na het aanvankelijke verdriet om de ongeluks wet. Niet lang daarna was er al een nieuw schoolgebouw naast het voorlopige en waren er al 302 leerlingen. Schoolvrede Intussen woedde er een bittere strijd, kompleet met manifestaties, tot in het jaar 1899. Toen kwa men er, op vraag van de pastoor, zusters van Gij zegem naar Hofstade. Wellicht hebben die de zeden helpen verzachten. In elk geval, mede dank zij de inspektie werd een schoolvrede getekend: de jongens in de ge meenteschool, de meis jes in de vrije school sa men met de kleuters want deze laatsten waren er al van in 1889. Samen met de jongens verhuis den de meesters naar de Kortenhoek. In een gesta dige groei nam de meis jesschool uitbreiding. Aanvankelijk drie klas sen. Rond de eeuwwisse ling gebeurde de optrek van de gebouwen. In 1925 werden nog vier nieuwe klassen bijgezet. In 1956 kwam de turn zaal-feestzaal met nog eens drie klassen daarbo ven. In 1934 kwam het tot een eerste «filiale»: de kleuterschool in Babbe laar en in 1963 een twee de op de Blekte. Dank zij de inspanningen van velen en niet in het minst van de vele leerkrachten, heeft Hof stade al die jaren door, haar meisjesschool in le ven en in bloei gehou den. Daarom werd op de grote feestdag een bij zonder eresaluut ge bracht aan het ouderco mité. Sinds het school jaar 1970-1971 is er een degelijk comité aktief op de school. Met allerhan de initiatieven brengt het morele bijstand en gelde lijke steun voor de din gen waarvoor men offi ciële zijde geen geld is. A.D.B. Guido Vinck, de wereldkampioen casting, zou het zelf nooit op die manier uitdrukken, maar waar hij verschijnt is het meestal zo dat hij komt, ziet en overwint. Dat was opnieuw het geval voor de Grote Prijs Casting van Frankrijk op 18, 19 en 20 april 1981 in Mirabel-Jonage (arrondissement Lyon). Er ver schenen deelnemers uit acht landen op het appel waaronder opnieuw zeer sterke tegenstrevers. Het goede weer, en de vlotte organisatie hebben er toe bijgedragen om er een mooi kampioenschap van te maken. Het werd, aldus G. Vinck, een spannende strijd tot het einde. De eerste dag werden de maakt worden is dat een zes afstandsproeven ge- verschil dat nog alle mo- daan. Toen stond onze gelijkheden openlaat. In wereldrecordhouder die precisie verloor G. reeds aan de leiding, we- Vinck tien punten en ver- liswaar slechts met 0,5 loor aldus op dat mo- punt voorsprong op de ment de leiding ten voor tweede de Zwitser Peter dele van een Duitser. De Hëssig, oud wereldkam- eerste plaats ging nog na pioen van 1975 die nog elke proef een paar maal steeds sterke prestaties in andere handen over, blijft leveren. Op de hon- hetgeen er toe bijdroeg derd worpen precisie die de spanning er in te hou toen nog moesten ge- den. Onze man sloeg dan zijn slag in het onderdeel precisie, gewicht 7,5 gram, met 95 punten op een totaal van honderd. De gevaarlijke Zwitser to taliseerde daar slechts 75 punten en zijn kansen waren meteen verkeken. De beslissing was even wel nog niet definitief ge vallen. Die kwam er pas met de laatste afstands- proef waar G. Vinck 75. meter bereikte en aldus in dit onderdeel zijn grote prijs wist veilig te stellen. (Het is ten andere in dit onderdeel dat hij wereld kampioen is). De andere tien onderdelen leverden een tweede plaats op en het totaal daarvan was goed voor de grote prijs vanhet algemeen klasse ment. Dez trofeeën waren voor de Belgische delegatie redenen genoeg voor het feestvieren, temeer daar de kampioen op deze dag zijn verjaardag vierde. De twee nieuwe bekers scheppen voor de win naar wel een klein pro bleem in die zin dat hij plaatsgebrek begint te krijgen. Nu wordt hét uit kijken naar de grote prij zen van Oostenrijk, Duits land en Tsjechoslovakije. Het groot evenement van 1981 wordt de World Ga mes I in de Verenigde Staten (Californië) waar G. Vinck als Belgische deelnemer zal worden af gevaardigd. Gevraagd naar zijn vooruitzichten blijft hij voorzichtig want ook hij kent het vel van de beer. A.D.B. Zoals dat bij elke organisatie op regelmatige tijdstip pen het geval is, heeft ook de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen afdeling Hofstade ter gelegenheid van de jongste bestuursvergadering, het bestuur herkozen en gedeeltelijk vernieuwd. 3twijf de een >ektal ds de deze P zo onaardig palma- Hij ging daartoe eerst zich de muziek over wanneer hij het van H. Lau, werk innerlijk reeds had een strak tempo voltooid. Vandaar dat hij /veekl uitgevoerd, maar bijvoorbeeld de ouvertu- es uit Kwatrecht re tot «Don Giovanni» in er toch wat hard een nacht kon opschrij- eer ofcel. Bij de sopra- ven; deze had hij reeds grat n degelijke stem- eerder volledig in het gof aar als die met hoofd. Maar dat innerlij- ike pa ie noten een lan- ke componeren is voor hangen, werden de hem vaak een moeilijk van igen in de parti- worstelproces geweest, schooide alten hier en de zonnige Mozart! In- se flgedrukt. derdaad had hij een vro- v Paalde nummers lijke, opgewekte natuur, Iosco liano begeleiding steeds tot grappen en mieüfi van de koorle- grollen bereid, steeds vol Dat dit instru- goed vertrouwen. Een Samen een boek Een handvol mensen uit het jeugdhuis Pallieter wil in eigen beheer een boekje uitgeven. Het zou teksten (gedichten, kortverhalen of essays) omvatten van mensen van Hofstade die ooit wel eens iets geschre ven hebben of zouden willen schrijven, maar die nooit de kans hebben gezien hun werk te laten drukken. Precies deze mensen wil men nu de kans geven dit te doen. De teksten kunnen in drievoud worden gestuurd naar «Samen een boek», Zijpstraat 7, Hofstade. Vibration De fans van de Hofstaadse rockgroep Vibration kunnen hun idolen aan het werk zien op zaterdag 23 mei 1981 in het HRITO-Aalst. Treden eveneens op: First Experience, The Jam-Gang. KBG-weekeinde De kristelijke bonden van gepensioneerden organise ren een O.L.H. Hemelvaartweekeinde aan de Moezel. Een driedaagse autocarreis van 28 tot 31 mei 1981. Prijs 3.680 frank. Inschrijvingen bij de KBG-be- stuursleden. Kaarting De jaarlijkse Rerum Novarumkaarting werd dit jaar uitgesteld tot vrijdag 22 mei 1981. Belastingaangiften Mare Galle, Minister van de Vlaamse Gemeenschap, in samenwerking met de plaatselijke mandatarissen, houdt een speciale zitdag van sociaal dienstbetoon voor het invullen van belastingsaangiften. Zaal Rode Roos, Blektestraat 41, Hofstade op zaterdag 23 mei 1981, van 9.30 u. tot 11.30 uur. De documenten die betrekking hebben op 1980 moeten meegebracht worden. Ten gevolge van deze wijziging ziet dat bestuur er dit jaar als volgt uit: Van Caeckenberghe Leon, voorzitter; De Rid der René en Marcel Lorie zijn de beide ondervoor zitters gebleven. Zetelen verder in het bestuur: Bal Fabienne, Breyne Simo- ne, Cochez Ghilaine, Roels Suzanne, De Paepe R., De Schepper Oscar, De Winne Jacky, Goossens Herman, Mal- schaert Willy, Jan Mar- nae, Roels Emiel, Her man Timmerman, Van Der Eist Herman, Vander- heyden Paul en Van Loon Mare. Taken Enkele personen werden aangewezen op in het bij zonder in te staan voor specifieke opdrachten. Voor wat betreft de jonge gezinnen, zijn het Marti- ne Van Der Eist en Mor- nae Jan die deze taak op zich hebben genomen. Voor alles wat verband houdt met de grootou- dersaktie wordt inge staan door Roels Suzanne. Op het secretariaat van mevrouw Breyne wordt alles gecoördineerd en daar is het ook dat de dienstverlening gebeurt in verband met bijvoor beeld de reduktiekaarten en de gezinsvakantie. Ten slotte legt het be stuur er nog eens de na druk op dat gezinszegels kunnen worden bekomen bij een aantal personen en dat er niet moet wor den geaarzeld om er naar te vragen. Die personen zijn de volgende: Van Caecenberghe Paula, Gaston, Gustaaf en Ka- miel. Boel Benny, huis Corsa, Borms, Albertha en De Grauwe. A.D.B. Wandelen is in. Ook het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk en de Oudervereniging voor de Moraal organi seren een wandeltocht. Meer speciaal een wan delzoektocht. Afstand nauwelijks 10 km in een duur van 2u30 op zaterdag 16 mei. Vertrek aan het HRITO, Welvaartstraat 70 te Aalst tussen 14 en 15 u en aankomst aldaar ten laatste te 18 u. Bij inschrijving op voorhand 50 fr. per deelne mingsformulier. Ter plaatse 60 fr. Prijsuitreiking bij een gezellige barbecue te 19 u. Ook telefonisch kan worden ingeschreven bij Rik Cornand, Hoogveld 17 te Aalst, (053- 70.05.77) of Paul Van den Wijngaerde, Mere- straat 58c te Nieuwerkerken (053-21.64.94). LH Op maandag 1 juni 1981 brengt de CMBV-afdeling Mijlbeek per autocar een bezoek aan de stad Dussel- dorf. Er zal een bezoek werden gebracht aan de oude stadskern en aan het nieuw gedeelte van de stad. Er wordt vertrokken aan 't Apostelken om 7 uur 's morgens en men is terug thuis 's avonds rond 23 uur. Zowel de echtgenoten, vrienden als kennissen wor den verwacht. De prijs van de reis, met inbegrip van het middag maal bedraagt 650 fr. Er moet op voorhand worden ingeschreven. Op dinsdag 9 juni 1981: Ikebana door Mevrouw Minami, die verbonden is aan de Japanse school voor bloemsierkunst van Okara. Om 19.30 uur in 't Apostelken. Op maandag 15 juni is er, opnieuw in het Apostelken om 14 uur, een kreatieve namiddag gepland: snijden en maken van een strandjurk. Uitleg wordt gegeven door Mevrouw Van Der Weeën.

De Voorpost | 1981 | | pagina 9