<r pH G Vs B DE S i C/A BAG D PLECHTIGE KOMMUNIE Raket 12 - B (vervolgverhaal deel 1) FIETSENK0NTR0LE RAADSELS HERDEN KI NGSPLECHTIGHEID PROF. DR. HERMAN UYTTERSPROT Kultureel Jaarboek voor Oost-Vlaanderen /rB 7\ "REBUSSEN Literaire cassette Acht Oostvlaamse kortverhalen» Antwoorden op raadsels vorige week 14 - 22.5.1981 - De Voorpost Met haar Kultureel Jaar boek 1979 is de Provincie Oost-Vlaanderen reeds aan een drieëndertigste editie toe. Inhoud en formaat, lay-out en illustratie beant woorden aan de vernieuw de formule die met de jaar gang 1974 ingevoerd werd en die ondertussen inge burgerd geraakte bij de le zers en de gebruikers van de jaarboeken. Naast het gebruikelijke ad ministratieve gedeelte zijn er de inmiddels «traditio neel» geworden rubrieken letterkunde, biblioteekwe- zen, toneel, muziek, ge schiedenis, heemkunde, volkskunde, plastische kunsten, musea, kuituurpa trimonium, foto en film; socio-kulturele vorming, kulturele uitwisseling; ar tistieke en kulturele aktivi- teiten en manifestaties in de provincie, in memo- riam-rubriek. In een veel heid van overzichten en verslagen wordt aldus ge poogd de lezer uitvoerig in te lichten en verantwoor ding af te leggen over het kulturele werkjaar 1979. Door het geboden over zicht van alle provinciale wedstrijden en prijzen, ten toonstellingen, herdenkin gen en andere initiatieven of manifestaties vormt het Jaarboek 1979 een rijke bron aan informatie, zodat het (nu en later) beslist als waardevol naslagwerk blijft fungeren, niet het minst omwille van de talrijke a - dreslijsten van o.m. Oost- vlaamse openbare bibliote- ken, toneelverenigingen, koren, harmonieën en fan fares, geschiedkundige en heemkundige kringen, fo to- en diakringen, akade- mies en tekenscholen, waardoor tegelijk een waardevol stuk kulturele werking op het lokale vlak wordt geïnventarizeerd. In de rubriek «Literatuur» is, benevens het jaarlijks overzicht van de publika- ties van de Oostvlaamse auteurs, de tekst afgedrukt van een akademische lezing voor de herdenkingsplech tigheid Isidoor en Herman Teirlinck, van wie het werk grondig wordt onderzocht in het perspektief van hun Zuidoostvlaamse streek van herkomst. In het rijk geïllustreerde hoofdstuk «Kuituurpatri monium» wordt in een 50- tal bladzijden uitvoerig be schrijving gegeven van een twintigtal monumenten en evenveel stads- of dorpsge zichten die in 1979 wette lijk beschermd werden. \f R.G». vb. Het feest waar de meeste van mijn klasgenoten twaalf jaar moeten op wachten is voorbij. Daar ik de benjamin van mijn klas ben - niet in gestalte, maar wel in ouderdom - heb ik 365 dagen minder lang moeten wachten. Als je het mij vraagt heeft zo een plechtig feest nogal wat voorbereiding nodig. Twee jaar geleden zijn wij er reeds aan begonnen. Twee jaar «lering». Men zou warempel denken: «van het goede te veel». Toch hebben wij het volge houden, al moeten wij er eerlijkheidshalve aan toe voegen dat wij er toch niet altijd 100% met ons goes ting bij waren. Maar allé, om volwassen kristen te worden moet men er iets voor over hebben. Geloof het of geloof het niet, mijn nieuw kostuum heb ik reeds vier maanden. Vorige week ben ik het nog eens gaan passen jn de winkel. Enkel de broekspij pen moesten nog iets inge kort worden, al de rest pas te prima. Ook ons vake werd in het nieuw gestoken. Hij zag er stralend uit. Als ik veel van zijn leeftijdgeno ten in de kerk zag zitten zou je niet zeggen dat er bij hem volgend jaar ook al een «vier» voorstaat. Mijn oudste broer kan ook mee profiteren van «mijn dag». Met zijn veertien jaar en een meter zeventig lang mocht hij er ook zijn. Ons moeke was prachtig. Haar velourse pak deed het uit stekend en was een van de vele blikvangers. Het feestmaal gebruikten wij bij de meters, op hun buitenverblijf aan de Schel de. Ik was blij dat ik om 11 uur onder het donsdeken kon kruipen want de maan dag volgde nog een zware dag. Deze begon met het H.-Vormsel. Aan die tradi tionele beleefdheidsbezoe ken, die gewoonlijk daarop volgen, hebben wij niet meegedaan. Wij hebben het op onze eigen manier gevierd. Hoe en waar, ver klap ik lekker niet. Dat is een geheim van de «tacks- kens». Oef, als ik er aan denk, volgende week is het terug feest, en de week daarop ook! Wie sprak er daar weer van «krisistijd»? Wouter Tack ■R G z -RiKJ<s Binnen in de cockpit van raket 12 - B wordt alles I gereedheid gebracht omdat de twee piloten. Til Wouters en David Robers binnen anderhalf uur vt start zouden kunnen gaan. De twaalf motoren van het monsterochtigtuig we den al van twee dogen tevoren bevoorraad m brandstof. Een uur voor het vertrek is er al een he troep mensen voor de ontsteekplaats sa meng komen. Op een zeker ogenblik liepen alle reporters belangrijke kranten over de hele wereld versprei* naar een binnenrijdende jeep. De man oon het stut David Robers, kolonel in het leger van de Verenigt Staten, noast hem Tim Wouters, 25 joar, kommat dant van de speciale dienst voor lanceerbedrijvi* heden. De pers stelt verschillende belangrijke vragen. Rond de lanceerbasis stoan camera's opgesteld v alle ABC-televisienetten. Vele liefhebbers staan ook door hun telelens v hun filmapparaat te kijken. Het is zelfs zo druk c een van de kamera's van ABC- 2 stuk geraakt. Dn uur 15 sekonden. Achttien minuten voor de lana ring. Onze twee astronauten beklimmen de stelling di leidt noar de cockpit. Er wordt onmiddellijk kontal opgenomen met de raket binnenin. De astronauten zijn startklaar 99... 98... 97... 96.4£ De laatste droden worden ontkoppeld. De coi ters worden in werking gesteld en de 12 i geven al de omringende voertuigen oan. Vele lichtjes beginnen nu te branden. 10... 9... 8 7... De astronauten maken zich kloar en doen gordels dicht. 4... 3... 2... 1... 0. Daar gaat de raket met een fantastische steekvlai en een oorverdovend lawaai de lucht in. Wouter TAC Op voorstel van de provinciale kommissie voor letterkunde startte het Provinciebestuur onlangs met een nieuw pro- jekt, namelijk de uitgave van een reeks literaire cassettes. Met dit initiatief beoogt het Provinciebestuur op een eigen tijdse wijze de Oostvlaamse literatuur te promoveren. Vorig jaar, in 1980, verscheen de eerste literaire cassette met een selektie uit de poëzie van de dichters van het tijdschrift «'t Fonteintje», nl. Richard Minne, Karei Leroux, Maurice Roelants en Reimond Her- reman. Voor de tweede cassette, die zopas gerealizeerd werd, is geopteerd voor een keuze uit Oostvlaamse kortverhalen. Op advies van de provinciale kom missie voor letterkunde wer den volgende acht kortverha len geselekteerd: «Egel» van Walter Haesaert «Atlas» van Louis-Paul Boon «Een gezonde gangster» van Hugo Claus «De ontgoocheling» van Frans Sierens «Kiki en het kaaimannetje» van Paul Snoek «Van de spoken die we zijn» van Johan Daisne «De derde hand» van Pliet van Lishout «De droom» van Karei van de Woestijne Voor de deklamatie werd een beroep gedaan op Arlette Wal- graef en Claude van de Berge; Paul van Gysegem zorgde voor de muzikale begeleiding (met contrabas). Evenals het geval was met de eerste literaire cas sette, werd de produktie toe vertrouwd aan Studio Arena uit Gent Bij wijze van promotie wordt de literaire cassette gratis ter beschikking gesteld van vere nigingen voor visueel-gehandi- kapten, de Oostvlaamse me- diateken, onderwijsinstellin gen en ziekenhuizen, en een aantal gespecializeerde instel lingen in Vlaanderen en Ne derland. Partikulieren kunnen deze cas sette bestellen op de Kulturele Dienst, Bisdomplein 3, 9000 Gent (tel. 091-25.30.01). Voor de volgende cassettes zijn- opnamen van kursiefjes, novellen en jeugdliteratuur van Oostvlaamse literatoren in voorbereiding. 1In welkland trouwen meer mannen dan vrouwen? 2. Waarom kun je de wind niet zien? 3. Welk schip kan niet varen? 4. Welke keten kan geen enkele smid maken? 5 Wie goot uit en blijft toch thuis? 6. Welk dier kent twee letters van het alfabet? 7. Welke mond heeft geen tanden? 8. Welke pop kan gaan leven? 9. Wat is klein in Parijs moar groot in Schiedam? 10. Wat zit er in een lege mond? w.T.r Studiecentrum Prof. Dr. Herman Uyttersprot, afdeling Denderbelle, organiseert: Fietsers en bromfietsers kunnen hun materiaal gratis laten kontroleren. Dit op vrijdag 29 mei van 13.30 u tot 18 u ter gele genheid van de Dekenij feesten van Gentse- en Vlaanderenstraat. Een bijdrage trouwens van de Aalsterse VTB-VAB-afde- ling. Bezitters van een fiets of bromfiets kunnen zich alsdan aanbieden bij de VTB-technici op de hoek Gentse- en Vlaanderen straat. Na de kontrole wordt een technische steekkaart overhandigd samen met een aandenken. Ook kinderen kunnen ui teraard van deze gratis dienstverlening gebruik maken. In de loop van 1971 werd te Gent, door een paar vrienden van wijlen Herman Uyttersprot overgegaan tot de oprichting van een Studiecentrum Prof. Dr. Herman Uyttersprot. Door de stichting wilden de initiatiefnemers enerzijds de nagedachtenis van de ze Denderbellese geleerde blijvend in ere houden, maar ook «een ontmoetingsplaats creëren, waar vrije gedachtenwisseling en gemeenschappelijk stu diewerk, kennis en creativiteit verrijken». De statuten van deze ver- meente Denderbelle. In eniging, vzw sedert 1974, een tijd dat er nog geen omschrijven de doelstel- sprake was van leer lingen als volgt: «Door plicht, hebben de Uytter- alle gepaste middelen sprot's, haast van vader hoger onderwijs voor het op zoon, onderwijs en volk door culturele en opvoeding na schooltijd wetenschappelijke voor- verzorgd, lichtingsarbeid bevorde- Vooral echter vanaf 1900 ren, alsmede tot de we- kende de familie enkele tenschappelijke en prakti- vooraanstaanden, die sche vervolmaking bij- niet alleen plaatselijk hun dragen van al degenen aktiviteiten ontplooiden, wier arbeidsveld recht- maar er bovendien in streeks of onrechtstreeks binnen genoemd gebied ligt». Vier jaar na het ontstaan van het centrum, begon slaagden de enge ge meentegrenzen te door breken. Constant Uytter sprot bvb. «meester Stijntjen», hoofdonder men afdelingen in de wijzer van de gemeente- provincie in het leven te school en latere liberale roepen. Eind december burgemeester. En dien 1978 werd te Denderbel- zonen Gaston en Ie, waar Herman Uytter- Herman, sprot in 1909 geboren Gaston Uyttersprot leid- werd, een nieuwe afde- de tot 1936 de liberale ling de 18de in de rij fanfare, was liefhebber- opgericht. De initiatiefne- muzikant, maar sleepte mers waren Karei De diverse prijzen in de Gucht, André Macharis, wacht. Terzelfdertijd was Octaaf Van den Broeck en hij dirigent van de toneel- Frans Willems. Voor- afdeling. Hij komponeer- noemde kern, aangevuld de ook verscheidene met Y. Van de Velde, Ed- Stukken voor fanfare, dy Van Overstraeten, J.P. Herman Uyttersprot Van Doren en F. Verbe- werd in 1909 te Dender- rekmoes, organiseert op belle geboren. Hij werd zaterdag 23 mei a.s. een licentiaat Germaanse fi- herdenkingsplechtigheid lologie en in 1948, docent Prof. Dr. Herman Uytter- aan de Gentse rijksuni- Sprot. versiteit. Eerst als profes sor in de Duitse litera- Herman Uyttersprot tuurgeschiedenis, vervol- Reeds voor 1850 heeft de gens ook in de moderne familie Uyttersprot haar Europese letterkunde. Hij stempel gedrukt op het stond er niet alleen be- onderwijsleven in de ge- kend als een schitterend docent, maar evenzeer als een specialist inzake auteurs als Heinrich Hei ne, Heinrich von Kleist, Rainer Maria Rilke, Franz Kafka en Berthold Brecht. Geen gemakkelijke au teurs, auteurs ook rond om wier persoonlijkheid en werk bewust of onbe wust een mythe geweven werd. Precies tegen deze mythes trok Professor Uyttersprot «ten strijde». De waarheid die hij dan vond werkte tegelijk be vrijdend en verhel derend. Op dit vlak ontving Prof. Uyttersprot overigens zo wel nationale als interna tionale erkenning. Via o.a. de August Beernaertsprijs van de Koninklijke Vlaamse Aca demie voor Taal en Let terkunde, de Prijs van de Vlaamse provincies en de Vijfjaarlijkse Staatsprijs voor Essay en Kritiek. Terwijl hij professor was te Gent, bleef hij in zijn geboortedorp de spil van een zeer intens liberaal leven. Als dirigent ver wierf hij enorm veel res- pekt bij de muzikanten, zonder nochtans een be roep te doen op zijn ken nis of kundigheden. Want bescheiden en nederig als hij was, behandelde hij iedereen als zijn gelijke. Hij leidde de liberalen bij de verkiezingen en zette zich ook in voor de kaats- sport. Net als zijn vader, zijn broer en de overige familieleden die hem voorafgingen, leefde in hem de bezorgdheid om allen, die de schoolban ken verlaten hadden, ver der op te leiden, tot men sen met een gezond ver stand, tot mensen met een degelijk inzicht in de levensomstandigheden. Na een pijnlijke ziekte overleed Prof. Dr. Her man Uyttersprot in de loop van 1967. Op een ogenblik dat hij op het hoogtepunt stond van zijn mogelijkheden. Studiecentrum Prof. Dr. Herman Uyttersprot Van bij de stichtingsver gadering van de Dender bellese afdeling van het Studiecentrum, spreken de aanwezigen zich una niem uit voor een anti dogmatische ingesteld heid van het centrum en erkenden zij hun liberale inslag. Zij het dan met de klemtoon op de meer fi losofische betekenis van ht begrip. Deze doelstellingen reali seerden ze via de organi satie van talrijke ge- spreks- en studieavon den rond maatschappe lijk, sociale en politieke problemen. Een volgende initiatief is het opzetten van een her denkingsplechtigheid Prof. Dr. Herman Uytter sprot op zaterdag 23 mei a.s. Programma 15 uur: Academische zitting in het gemeentehuis te Lebbeke Welkomstwoord door de heer A. De Mol, burge meester Referaten door Prof. Dr. Marcel Bots, Prof. Dr. E. Verhofstadt, PW-voor- zitter Willy De Clercq Receptie aangeboden door het gemeentebe stuur. 17 uur: Onthulling van de ge denkplaat te Denderbelle, aan het huis waar Prof. Dr. Herman Uyttersprot zijn jeugd doorbracht, door PW-voorzitter Willy De Clercq. Toespraak door de heer P.F. Willems, voorzitter van de plaatselijke afde ling van het prof. H. Uyt- tersprotcentrum. Concert door de Ko ninklijke Fanfare «De Jonge Denderlingen» o.l.v. Georges De Kerpel. 18.30 uur: Banket in feestzaal «De Ster» Denderbelle. Tafelrede door Prof. Dr. Leon De Meyer, alge meen voorzitter van het Studiecentrum Prof. Dr. Herman Uyttersprot. P. Van Rossem 1Wachten tot de vogel weg is. 2. Hoar chauffeur 3. De honger 4. Als je sloapdronken bent. 5. Een goudklomp. 6. Schulden maken 7. Het gene je niet weet 8. Lange dogen: hij komt altijd in december. 9. Schoolziekte 10. Iedereen geeft het ooit eens op. W.1 Machteld de Rauw en Drik Klinck in «Nulpunt». (KDC) Mireille Cottenjé: ER ZIT MUZIEK IN DE LUCHT. Lan noo's Juniorboeken. Als Katrien (14) met ouders, broers en zusje naar het oud kasteeltje verhuist, wordt de droom van haar moeder werkelijkheid: over zoveel ruimte beschikken dat er wel eentje bij kan, want haar moeder vindt een ge zin. zelfs een kinderrijk als het hunne «eng». Het duurt dan ook niet lang of Katrien ziet hun gezinnetje uitgroei en tot een commune van acht volwassenen, zes jon geren en drie kinderen. Het is er vaak een vrolijke boel maar ook steken moeilijkhe den de kop op. Bekroond met de driejaarlijkse staats prijs voor jeugdliteratuur. (112 blz.. Paperback. 180 tr., Lannoo Tielt/Bussum) Robert Ruark: DE OUDE MAN. Nieuwe Wieken. O- megaboek Amsterdam. De Oude Man is een verhaal vol pittige humor en nuchter verstand. Er wordt een bui tenleven in beschreven dat nostalgisch wekt vanwege de toen nog zo rijke natuur. Het meest interessante is echter de diepe vriendschap tussen grootvader en een kleinzoon die er samen op uit trekken. Tijdens hun om zwervingen geelt de oude man met zijn sprankelende wijsheid zijn vizie op het leven. Het is zeer ontroerend en schitterend geschreven. Het verhaal van een man die verliefd is op het leven. (256 blz.. 398 Ir.. Bruna zoon) Irving Wallace: HET SA TANSSERUM. Uitgeverij Lui- tingh-Laren. Na jaren van experimente ren slaagt de Engelse pro fessor Davis Mac Donald erin een serum samen te stellen dat het leven van dieren kan verdubbelen. De ze ontdekking betekent 6 eerste stap in de richti0|f van de menselijke omsti digheid. De experiment werden uitgevoerd in afgelegen laboratorium, gens in Rusland. Al s blijkt de Russische gehei dienst, de KGB. op de ha te te zijn van het besta van het serum en Mac I nald moet vluchten. Wanneer vrienden door zucht overmand soms ders blijken te zijn, Mac Donald de hel kom) en ontstaat er een klopjacht. In een intrit de klimaks vindt de foi van het serum een ming, die recht doet aan hoopvolle toekomst voor mensheid. (320 blz.. 398 fr.. Bruna Zoon) Lawrence Sandi ZWARTE DROOM. Uitg. I tinqh-Laren. Met een allure zoals wij van Lawrence Sanders b nen neemt de auteur ons dit op zichzelf staande volg op «Greep naar Macht» weer mee naar d< ker Afrika. Na zijn suksi volle staatsgreep in 1 staatje Asante. koestert 1 tr Tangent één gn di oom: een groot vereni ka. Als eerste stap naar de verwezen king van dit plan speelt d> buurlanden Benin en 1 go tegen elkaar uit. De <J b urtenissen die elkaar dfll snel opvolgen doen re<S aan iedere verwachting spanning. De ingebouwB i nie en de volop aanwe gspitse dialogen zullen i lezer tot de laatste pagii c blijven boeien. (280 blz., 320 Ir.. Bruna Zn)

De Voorpost | 1981 | | pagina 14