UITAGENDA GEORGES OCTORS TILT NATIONAAL ORKEST BOVEN ZIJN FAAM UIT FILMKLUB KINOVA MET «DERDE HUMORFESTIVAL DER LAGE LANDENi THE CELLARTOWN JAZZBAND VERWACHT IN AALSTERSE JAZZKLUB KUNSTSCHILDER ROBERT FRANCK IN BELFORTKELDER zijn jeugdjaren terugge vonden. Maar de dyna miek en de spanning die Beethovens werk zo ei gen zijn, ontbreken ook hier niet. Octors geeft in het allegro con brio felle contrasten aan: de gloed van de kopers bv. tegen de tederheid van de celli. wijst naar de eerste, pianissi mo. Het mocht een glim- Als sluitstuk van een reeks activiteiten had de Jonge «Messiah», rvnjn oren zijn gave en zeer kleurrijke de schaduw van zijn tijd- Kamer Aalst het Nationaal .Orkest van België uitge- zo gewend geraakt aan maar ook bezielde vertol- genoten, schreef o.m. nodigd. Gewapend met Argusogen had ik in de stad (en verwend door) de king aan. De donkere ac- een concertante symfo- wel affiches maar geen programma ontdekt. Een lichtvoetigheid en het coorden van de saraban- nie voor blazers die wil- doos vol verrassingen dus? Ja en neen. Beethoven felle reliëf van Harnon- de (een trage Spaanse lens nillens de vergelij- zat er in en Haendel, degelijke, gevestigde waarden, court en Hogwood dat de dans) symboliseren het king oproept met Mozart, maar ook Franz Danzi. Die is me alleen bekend door eerder trage processie- leed van de Nederian- Ü^er van het Consortium Claasicum van Diether gang en de vertolking den, in de tang van de Gelijkaardig met Mozart Klöcker, een man die steeds op de bres staat om die naar de romantiek hertog van Alva. Het is het vriendelijke ge- mensen uit de schaduw te halen. zweemt me onbevredigd klaaglied van de hout- babbel van de blazers ae teaerneic Eigenlijk weet je niet of de organisatoren gedreven laten. De fuga bv. komt blazers ontwikkelt zich onder mekaar en met de lacrtste maat zijn door durf en lef dan wel met duistere zelfmoord- niet uit de verf en mist tot een rebels lied. De strijkers. Van een symfo- plannen rondlopen als je merkt dat bijna geen dag vaart. Niet ten hemel botsing tussen die twee nie kan men bezwaarlijk in mei voetballoos kan verlopen. stijgt het cherubijnenge- krachten vertoont een spreken omdat de strij- iack het klonk ech- Want kijk, daar valt op tionale faam maar wat zang' de aarde houdt het spanningsboog die uit- kers meestal als achter- ter ais eén zucht. dezelfde avond van dit is dat «internationale in een aardse sfeer- ®P de executie van grond dienen, het Schijnbaar argeloos concert zo waar een re- faam»? Toch heeft hij Bedovens Egmont-ou- Egmont, geen moment klankbord van de blazers 2ingt het scherzo waarin play van de Engelse be- in de Elisabethwedstrijd ve5ture is slechts in van wanhoop echter, vormen en zich verge- Beethoven de draak kerfinale uit de lucht. En en door concerten al een scBijn een bravourestuk. maar hoe paradoxaal toch worden de durvers en ander bewezen: hij is 111 feite is de componist ook van triomf: zelfs beloond. De Sint-Marti- een vakman, hij voelt 11161 geïnspireerd door de doodstraf haalt het nuskerk zit weliswaar muziek aan, hij staat er ei9en vrijheidsidea- niet op de morele kracht niet eivol maar er is ruim niet vrijblijvend bij, hij len' een overtuiging die van het vrijheidsideaal. voldoende belangstel- weet door zijn elan en trouwens al had laten Octors bouwt met felle ling om de musici van geestdrift de vonk te Blijken in de keuze van ritmen en verstilde mo- en puntig fraseren. Voor- het Nationaal Orkest te doen overslaan. zÜn andere helden, stuk menten in clairobscur al de hoorn vindt laten uitstijgen boven Er is in de kerk opvallend voor stuk vechters voor zijn spanningslijn op. Dit het routineniveau waar- veel luisterbereidheid de Principes van de is een poëtische Beetho- op ze zich nog al eens errond echter raast dé Frcmse revolutie, zoals ven in een fel drama, laten betrappen. twintigste eeuw als za- Proraetheus en Fidelio. Zo geëngageerd Beetho- Georges Octors, vroeger ten we in Francorchamps 111 ^ï11 Egmont-ouverture vens muziek is, zo vrij eerste violist of concert- of Zolder. Kan dat echt scBildert Beethoven niet, blijvend lijkt die van meester, nu dirigent vcm niet anders? maar voelt hij diezelfde Danzi. Deze veelzijdige het Nationaal Orkest, Aanzet in het concert is diezelfde kracht man, vroeg-romanticus, rijdt niet op ieders tong Haendels ouverture tot of om te vechten- Octors vriend van Weber, in de ^ersoonhjkheden' een en geniet geen interna- simfonietta uit Haendels geeft er met alleen 6011 muziekgeschiedenis be- gevoelsgeladen vechter scheiden verscholen in zoaIa in de en de vijfde, noegen met een rol van begeleider. Toch is het werk een meevaller om dat het licht verteerbaar en ontspannend is, om dat de blazers fijnzinnig ruimte een volle klank terwijl de hoge stemmen als fluit en hobo wat aan volume verliezen tussen de ijle gewelven. In de rij van Beethovens symfonieën zitten twee een een sereen, ge troost mens zoals o.m. in zijn eerste symfonieën en de pastorale. Zijn achtste symfonie die het concert afsluit, zit als een soort verademing tussen twee heel per soonlijk getinte: de ze vende, de apotheose van de dans, die Beethovens Vlaamse geaardheid zou In het kader van de «Week van de Vrijetijdsbeste- den Bij het sekretariaat, De films dienen uiterlijk kunnen aantonen, en de ding» organiseert Filmklub «Kinova» haar «Derde Stadsbestuur Aalst, op 14 september te wor- negende, de ode aan de Humorfestival der Lage Landen». Dienst «Vrije Tijd», Grote den afgeleverd bij PVBA vreugde. De achtste is Na «De wraak van Barnes Jond». humorfilm gereali- Markt 3 te 9300 Aalst en De Kegel, Van der Noot- licht en zit vol momenten seerd door wijlen Etienne Van der Schueren, voorzit- dit uiterlijk voor 15 oogst straat 38 te Aalst (053- van vreugde net als had ter van de filmklub «Kinova» en stichter van het 1981 bij middel van het 21.45.23). Beethoven de zon van Humorfestival in samenwerking met de huidige inschrijfformulier ad hoe. Tegen verlies, diefstal, voorzitter Jan De Droog, had laatstgenoemde het in Het inschrijfgeld per film brand of beschadiging het «Sociaal Centrum» Immerzeel over humor in de bedraagt 450 fr., voor 15 kan het inrichtend komi- film en ontstaan en organisatie van het Festival. augustus over te schrij- tee niet verantwoordelijk x x _A. ven op postrekening 000- worden gesteld. Het festival zal plaats- leiding of kommentaar. 0019274-68 van Stadsbe- Aan het Derde Humorfes- hebben op zaterdag 26 en uitsluitend in het Neder- stuur Aalst, Grote Markt tival zijn 35.000 fr. in zondag 27 september in lands, worden voorzien. 3 met vermelding «Hu- geldprijzen verbonden, de Aalsterse Keizershal- Bij een erkende vereni- morfestival» en titel van Talrijke bijkomende na- len. Georganiseerd door ging aangesloten ja- de film. tura- en ereprijzen zullen het Stedelijk Kornitee neasten kunnen recht- Het inschrijfgeld kan niet daarenboven als aan- voor Vrijetijdsbesteding streeks aan het festival teruggevorderd worden moediging worden toe met medewerking en on- deelnemen. Niet-aange- tenzij de film na eventue- gekend. Elke deelnemer der toezicht van het slotenen dienen hun le voorselektie niet zou ontvangt een herinne- stadsbestuur ^oiOai ae tilm(s) aan een voorse- aanvaard worden of ten- ringsdiploma. Sr1?1!3'leiding blï l®ktie te onderwerpen, zij wegens overboeking De plechtige uitreiking De Crazy Bol J< Filmklub Kinova. Deze voorselektie ge- de film in het programma met galaprojektie heeft Enkel 8 en 16 mm films beurt op maandag 21 se- niet kan worden opge- plaats op zondag 27 sep- met humor als thema ptember vanaf 19 u. in de nomen. tember te 18 30 u in de worden toegelaten. Deze projektiezaal van de Kei- Iedere deelnemer kan de feestzaal van het stad- films dienen van recente zershallen. projektie verzorgen met huis makelijte zijn en mogen De jury bestaat uit dén eigen materiaal. Voor de Verdere informatie op dit niet aan een van beide Nederlander en één ver- klank zijn de deelnemers stuk en inschrijfformulie- voorgaande festivals tegenwoordiger van elk evenwel verplicht ge- ren kan U bekomen bij hebben deelgenomen, van de vijf Vlaamse pro- bruik te maken van de voorzitter Jan De Droog, Elke deelnemer mag één vincies. De beoordeling voorhanden zijnde in- Wellekensstraat 13 of meerdere films van slaat zowel op het film- stallatie. Desgewenst (053-21.78 33) of bij se- mazimaal 30 minuten elk technisch als op het hu- kan het inrichtend komi- kretaris Guy De Kegel, inschrijven. De films moristisch vlak. tee instaan voor projektie Burgemeesterplein 16, steekt met het getik van de metronomm, een uit vinding van zijn vriend Maelzel. Violen en bas sen schertsen ironisch en de blazers tikken schalks. Het wordt een vuurwerk van geestige vondsten. Mozarts menuetten zijn verrukkelijke flitsen van louter muziek. Beethoven kleurt ze weer persoon lijk. Er hangt nl. een lich te weemoed over die door de donkere bassen iets te indringend wordt, maar in de houtblazers en de hoornsolo in het trio weer gaat zweven. Het slotallegro is als een roes, een Walkurenrit. De Thema's wentelen en springen door en over mekaar en Octors laat het orkest onstuimig meetollen in die vaart. En zoals dat bij Beetho ven vaak het geval is, wordt niet gekeken op een reprise hier en een variante daar totdat de Muze zich te ruste legt met een ruisend pianissi mo en een felle galm van het volle orkest. W.D.B. In galerij S65 (Spaarzaamheidsstraat 65) looptl tot 28 juni een tentoonstelling met werken van 1 jamin Levy uit New York met vooral schilder gouaches en grafiek. Woensdag 3 juni voordracht «Negentiende eet archiefbronnen voor familiegeschiedenis» door ger Vergaerde (WF-kernlid Brussel) in 't A telken. N.a.v. het eeuwfeest van het S.M.I, te A honderd jaar schoolkoor en twintig jaar Cai Domino worden een drietal Jubileumkonse georganiseerd, waarvan één te Aalst, op vrijda mei om 20 uur in de St.-Martinuskerk. Inkom: 150 fr, studenten: 80 fr. Vrijdag 29 mei te 20 uur in Jeugdhuis T Burgemeesterplein 18, Aalst film: «Croc Bla toegang: 30 fr. Vrijdag 29 mei te 20 uur in Jeugdcentrum Zo straat 20 te Aalst: film Yours, mine and oi Toegang 60 fr., leden 40 fr. Zondag 24 mei te 20 uur in zaal Netwerk, Ridderstraat 28 te Aalst film: «Take it as a Madam». Org. Vrouwenhuis. Op vrijdag 22 mei te 20 uur in de Mikisk Nieuwbeekstraat 35, Aalst, debat rond «kernc gie: Ja of Nee»: ingeleid door diamontage verenigde aktiegroep Kernstop). Op 23, 24, 28, 30 en 31 mei telkens van 14 tot in de zaal «Liberaal Huis», Brusselbaan 15 Erembodegem, tentoonstelling met schilderwe van Paul en Dirk Colpaert en Eric Van De V< georganiseerd door de Koninklijke Fanfare Cecilia. Op vrijdag 22 mei te 20 uur in de parochiezaal Erembodegem-centrum, gespreksavond rond thema «Van de school naar den dop> Van zaterdag 23 mei tot zondag 31 mei loopt Apostelken een tentoonstelling «Balinese Ku Op donderdag, zaterdag en zondag van 10 t< uur en op de overige dagen van 17 tot 21 Woensdag 27 mei gesloten! Op zaterdag 23 mei in HRITO-Aalst rockoptr van Vibration, First Experience en The Jam-G Op zaterdag 23 mei in de parochiale zaal Baardegem een konsert van de «Koninklijke monie St.-Cecilia Baardegem». Aanvang 20 uu Op vrijdag 22 mei in Beukenhof, Langestraal Aalst, hypnose-avond o.l.v. hypnosetherapeu De Grauw met voordracht en demonstraties, vang 19.30 u. Deuren open om 18 uur. Toegangsprijs: 150 fr. 2," hu nnii moeten van klankbege- Ingeschreven kan wor- Van de films. (053-21.05.57). LH Mocht kunstschilder Robert Franck, (St.-Amands- maat, trok ruime aan- berg 1929) zich bij de opening verleden vrijdagavond dacht. Robert Franck, im- in de Beliortkelder niet in een massaal opgekomen pressionistisch qua stijl, publiek verheugen, de volgende dagen, en uiteraard blijft figuratief alhoewel de Topdag, kreeg hij enorm veel belangstelling. een zeker modem ele- Robert Franck is een puur en zuiver autodidakt. Wel ment uit zijn werk niet is ligt zijn professionele aktiviteit niet zo ver van zijn weg te denken, hobby af. Hij fungeert inderdaad reeds een twintig- Kunstkritikus, kabinets tal jaren als letterschilder bij Bell Telephone en komt medewerker van Minis- in die kwaliteit zowat in elke RTT-vestiging in Oost- ter Marc Galle, Roger Vlaanderen. D'Hondt, situeerde bij de De Latemse school heeft soms wazig-suggereren- vernissage het werk van hem steeds aangespoord de aflijningen in zijn ak- Franck in een ruimer bij zijn werk en uitzon- warellen. kader, derlijk veel belang heb- Als trouw lid van «Open Pe Vlaamse kunst werd ben voor hem de werken Kring» heeft ook het bui- sinds begin 20e eeuw het tenland zijn belangstel- spiegelbeeld van de, ons ling. Zo kwam hij ermee omringende wereld. Met reeds te Straatsburg en ®®n eigen imago dat de Luxemburg en eerlang mentaliteit van ons volk wordt ook Wiesbaden in weergeeft. Gelijktijdig zich hoofdzakelijk tussen de Bundesrepublik aan- ontwikkelde zich echter B®id® wereldoorlogen, zo gedaan. ook een abstrakte impressionistisch als ex- Blikvariger is de hele Vlaamse kunstrichting, pressionistisch. Via Per- tgamma tentoongestelde Een kunst op niveau met meke, De Bruyker en tische kant van de Leie- werken blijft naar mijn een metamorfose naar de Gustaaf van de Woestij- streek, zijn naast typi- mening de «Avond te buitenwereld toe en emi- ne die naar het buiten- Gent», een krachtig ge- nente vertegenwoordi- Icmd trokken raakten on- konterfeit zicht op de Ar- gers als Jozef Peeters, ze kunstwerken bekend teveldestede waarmee Viktor Servranckx, Paul °P internationaal vlak. hij wellicht een opper- van Ostayen als dichter. Toch duurde het heelwat gaai afschoot. Ook een In de figuratieve kunst voor ze ook werden aan- analoog zicht op Aalst, situeerden de eerste en vaard en kon voet gezet maar dan in mini-for- tweede Latemse scholen worden in de States. Cafe haalt zondagavond, 24 mei aanstaande, de Oudenaardse Cellartown Jazzband voor de derde keer terug naar Aalst en terecht. In tegenstelling tot de bergsestraat, juni '80, Garret (zolder) Band van waar zij een marathon enkele weken terug ver- optreden presteerden wijst hun naam naar de van zo maar eventjes ze- Oudenaardse jazzkelder ven uren na mekaar; waarin deze jazzband en- aanvankelijk in open- kele jaren geleden ont- lucht en 's avonds in de stond, vrij vlug al ver- klub, bovendien erin sla- wierven zij een stevige gend hun dixielandjazz reputatie in het Vlaamse heel die tijd op een be- jazzcircuit en daar- hoorlijk peil te houden! buiten. Tweede gelegenheid om De Crazy Bol Jazz Cafe ze in Aalst aan het werk haalde de jongens voor te horen was oktober de eerste keer naar Aalst waar zij uitgenodigd ter gelegenheid van de werden de braderij der braderii der Geraards- Kattestraat muzikaal op te luisteren rij het dan bert CROMBE, hi| niet in de meest ideale omringd door Etii omstandigheden. MOOR bass en Met genoegen zullen wij VANHOUTTE ze bij deze derde gele- wat de ritmesekL genheid terug gaan be- treft; in de frontlJ luisteren in de Crazy Bol den we dan Ma en genieten van de onge- MOOR klarinej kompliceerde, swingen- Michel SIMONS de dixielanddingetjes terug, die zij in hun repertoire Sfeer en plezier 2 hebben. deze formatie Medeoprichter en nog meer verzekerdin <j steeds stuwende leider zy Bol. achter deze Cellartown Jazzband is drummer Al- n ziji Eti in B The Cellartown Jazzband Claes H. van A. Malfait. Geliefkoosde onderwer pen van deze schilder die, alhoewel woonach tig niet zo ver van het drukke St.-Pietersstation te Gent graag Deurle en Agsnee aandoet, de poë- O, Kunstschilder Robert Frank in de Belfortkelder. (KDC) Sche landschappen mari nes en bloemen. Werken met het paletmes bij olie verfschilderingen is zijn geliefkoosde techniek. Met het penseel is hij doende bij kleurige, met Typisch voor de Latemse de hand. Spreekt en al schilders is wel hoe ze er niet van «de derde La- in slaagden op haast temse school»? School sublieme wijze land- waarin de huidige gene- schap en bewoners te ratie de voetsporen zou verkennen en in beeld te drukken van haar illuste- brengen. Him werken, re figuratief schilderen met o.m. die van Vale- de voorgangers. Bij deze rius de Saedeleer, spre- huidige schilders rekent ken dan ook elk waar Roger D'Hondt dan ook kunstliefhebber aan. de exposerende Robert Dat deze beide Latemse Franck. school navolging zou Begonnen als amateuris- krijgen lag dan ook voor tisch schilder op 19-jari- ge leeftijd wist hij zich in een korte tijdspanne be kendheid te verwerven waaraan zo maar niet kan worden voorbijge gaan. Onverpoosd, ge duldig doch hardnekkig volhoudend is hij mo menteel in volle opgang naar een nog verder te bereiken hoogtepunt. Franck exposeerde reeds in een aantal relevante galerijen, o.m. te Munk- zwalm in de Vlaamse Ar dennen die hem zo lief zijn. Verder echter ook in zowat alle vooraanstaan de Vlaamse steden waar bij uiteraard Gent. Te Ronse heeft hij zelfs een permanente tentoon stelling. Naast de reeds de werken wii I D'Hondt vooral drukken als zeer V vol «Lente in LateiT oase van zonlicht f Ff/er le kleuren, het I «Sneeuwlandschcn het naar abstrakt f de «In het bos». I gankelijkheid van valstrik gespannt het bos wordei Franck op prachti |£j ze gevisualiseerd. U kan deze tenti ling in de Aalstel fortkelder nog ken op zaterdaj zondagen van 12u30 en van 14 t< tot en met zondag Ven

De Voorpost | 1981 | | pagina 16