Tan der Helst eed een litstekende naraton Iran de weg Ztienne )rd! hij de nieuwe «Monsieur Bordeaux-Paris»? SAFIF «Ik dacht reeds maanden stiekem aan die koers, maar durfde er met de bazen niet over spreken» toeid? Ik weet het eigenlijk niet. Veel heb ik gedaan na Bordeaux-Parijs. Wél een beetje om na te gaan of ik na die maraton nog fietsen. Voor de rest was het rusten en a. Van morgen af ga ik er echter opnieuw tegenaan.» ie Van der Helst zit in een knusse zetel, men. Blijkbaar rustig. Maar lang duurt die liet: «Wat drinken jullie? Een biertje? Een Liever koffie? Goed. Maar dan moet je daar el van verwaohten, Doe ik nooit, koffie >ffie is lekker. bij het middag- ior de start even- segt Etienne, die ecf allereerste keer Bordeaux-Parij s en> en daar prima ringen aan over- Vierde voor een it. k egoïstisch fiet- ïishte ik waar- K k voor Ferdi W n Haute. En die eede. Maar als oet niemand je a wat je te doen laten hebt: met Van Springel F ir de topfavoriet pelotonnetje rit- DjJle troef moest op ler rooid.» ïn I oe Van der Helst aar belofte. Eén van de re amateurs van ^P^eratie: «Intussen 3or waar ik sta. De' dette. Geen kop- e, i de ploeg. Want lil dat anderen je ivoorwaardelij ke «zeggen, moetje pakweg dertig sterker te zijn kollega's. Je ovenop een zwa- verantwoorde- Veronderstel het als kopman ir maakt: dan be jel de «vrienden» je 711 beetje terecht, zelfs een su- c niet voorspel- hij topprestaties op bestelling kan afle veren. Niet gepland Een beetje tegen de planning in werd Etien ne Van der Helst aange zocht om deel te nemen aan de 78ste Bordeaux- Parijs. André Dierickx moest noodgedwongen verstek laten gaan en toen werd de Wanzele- naar gepolst om zich in het avontuur te storten. «Een avontuur? Dat mag je zeggen. Je weet niet waar je voor staat. Blijf je 600 kilometer overeind? Fietsen de konkurrenten je niet op een beschamende ach terstand? Ben je nadien niet voor weken en maanden 'gekraakt'? Al lemaal vragen waarop je pas achteraf een ant woord krijgt.» Een goeie tien dagen vooraleer in Bordeaux onder de pletsende re gen de 8tartvlag naar be neden góng-, wist Etien ne dat hij meemocht. Veel tijd voor gespeciali- zeerde trainingen bleef er niet: «Ik weet niet of dat een voordeel of een nadeel mag genoemd. Als je er maanden op voorhand mee bezig bent, is het niet onmoge lijk dat je kapot van de zenuwen aan de start komt. Alhoewel: ik maak me zelden onno dig druk over iets. Het mag gezegd worden dat de andere deelnemers reeds aan het rekupere- ren waren van de trai ningen, toen ik nog met de voorbereiding moest beginnen. De langste oe fenrace bedroeg 300 ki lometer. Je ziet dat het volstond om er wat van terecht te brengen. Ik ben er evenwel van over tuigd dat ik, mits er maanden naartoe te le ven, beter kan dan wat ik afgelopen weekeinde toonde.» Een oude droom «Ik was met die Bor deaux-Parijs reeds lang stiekem bezig. Graag zou ik daar reeds vorig jaar naartoe zijn ge gaan. Maar ik durfde daar niet ronduit met de bazen over praten. Als je zélf je diensten aanbiedt en je brengt er nadien niets van terecht, sta je erbij voor piet snot. Al kwam die selektie onver wacht, toch moet ik grif bekennen dat het met mijn volle goesting was. Ik voelde me kiplekker, vond dat de konditie niet slecht was en was vast besloten het onderste uit de kan te halen. Vanzelf sprekend hield ik er re kening mee dat ik in dienst van Herman Van Springel moest rijden en dat was slechts logisch: «Monsieur Bordeaux- Paris» startte als de top favoriet en het was mijn vanzelfsprekende op dracht de «ouwe taaie» bij te staan.» «Hoe zo'n Bordeaux- Parijs verloopt? Donder dag arriveerden we in de buurt van Bordeaux. De "bazen' hadden een uit stekend hotel gezocht. Het zal een frankske ge kost hebben. We werden er prima verzorgd. Zelfs verwend. Er viel niets op af te keuren. Herman en ik hebben wat getraind, de fietsen getest, gege ten, geslapen. We leef den ontspannen en toch gekoncentreerd naar die maraton toe, als je be grijpt wat ik bedoel. «Ik dacht stiekem aan Bordeaux-Parijs, doch durfde er niet over te praten met de bazen», (c) bazen als mezelf om te doen. Heimelijk hoopte ik nog derde te worden. Als niet bergop moest gespurt worden, ge beurt dat ook. Maar kom: ik was niet onte vreden over mijn eerste Bordeaux-Parijs en weet nu dat ik zo'n opdracht «Even testen of ik nog per fiets kan rijden.» (c) •eau [een goed kontrakt krijgt, is het beter ermee te stoppen.» c Vrijdagmiddag kroop ik na de lunch het bed in. Een paar slaappillen ge slikt en rond halfzeven 's avonds werd ik wak ker. Opnieuw aan tafel. Weer in bed. Rond half twee 's morgens stonden we klaar om de bijna 600 kilometer lange tocht aan te vatten. Er viel een miezerige regen. Niemand vond dat leuk. Iedereen trok plastieken manteltjes en beenbeschermers aan. Na een kwartiertje fiet sen moesten de renners weer van de fiets voor wat de «officiële start» kon genoemd. Die nachtelijke tocht langs onverlichte wegen had iets spookachtigs. Vooral dan omdat lange schaduwen van fietsen de mannen zich op het wegdek aftekenden on der de schijnwerpers van de volgwagens. Publiek langs de weg? Hier en daar een «bezete ne» die er zijn nachtrust voor opofferde. Ik heb er zelfs in pyjama zien staan onder een para pluutje. Veel tijd om naar links of rechts te kijken had je niet, in het" donker was het steeds uitkijken om niet tegen elkaar te botsen of van de weg te geraken. In Ruffec, na 150 km., was het even uitblazen. Nou ja, uitblazen. Je kreeg twintig minuten. We stapten een bouwvallig schooltje binnen en vooraleer je langs een trapje de eerste verdie ping bereikte, had je nog een kwartiertje om naar het toilet te gaan en andere kleren aan te trekken. Daarna reden we nog zeventig kilome ter en in Poitiers, dat we rond negen uur 's mor gens bereikten, werden we door de gangmakers opgewacht. Etienne Van der Helst reed vroeger nog achter derny's. Hij betwistte zelfs het nationaal kam pioenschap voor ama teurs op de piste in Ant werpen. Hij werd er evenwel «geflikt». Paul Clinckart, een jongen uit de buurt en destijds een superbelofte, moest in de trikolore trui en daar zorgden de gang makers wel voor. Etien ne is die «gemiste kans» waarschijnlijk reeds lang vergeten, want hij rept er met geen woord over. Wat voorbij is, komt nooit terug. Ieder zijn wagen Er waren 18 deelne mers aan Bordeaux-Pa rijs. Iedere renner had zijn eigen wagen waar op hij tot in Poiiers op elk ogenblik een beroep kon doen. Eenmaal in het spoor van de derny's waren nog vijf bevoorra- dingsposten voorzien. Daar kon je dan wat eten mee8prokkelen. «Eten? Ja, zo mag je het noe men. Geen chateau briand met béarnaise of een geflambeerde steak met aardappelnootjes. Wél pap: eten en drin ken, maar we werden er niet slechter van.» Kunnen ploegmaats ook in de derbyrace een taktisch spelletje «Absoluut. Je ziet 'ie mand' aankomen en wat doe je? Je gaat links of rechts van de weg rij den, naargelang van de windrichting. Zo ben jij zelf beschut en moet de andere «in de wind», want al zit je achter de brede rug van je gang maker, alles 'opvangen' gaat trouwens niet. Wanneer je ploegmaat er op zijn eentje vandoor is, kun je vooraan het tempo een beetje druk ken, dat is dan allemaal sekondenwinst voor je eigen kopman.» De laatste 80 kilome ter was voor Etienne Van der Helst het vet van de soep. Niet dat hij steendood op de fiets zat. Nee: hij kreeg wat last met de knie die een twee tal jaren geleden ontsto ken was. Ferdi Van den Haute is slechts op een tiental kilometer van het spandoek in Fontenay sur Bois van ons wegge gaan. Doch op dat ogen blik was het reeds beke ken. Herman Van Sprin gel kon toen niet meer geklopt worden en daar was het zowel de Safir- Wordt Etienne Van der Helst na het afhaken van Van Springel de nieuwe «Monieur Bor deaux-Paris»? «Zo ver staan we nog niet. Je mag je zo lekker voelen als enigszins kan, toch is het mense lijk gestel een wonder op zichzelf: op voorhand zeggen dat je een top prestatie zal weggeven, is waanzinnig. Het kleinste detail kan alle plannen in de war stu ren. Wél zal ik niet neen zeggen wanneer ik op nieuw de kans krijg deel te nemen. Ik meen dat die wedstrijd me ligt. Veel hangt in zo'n mara ton van je eigen presta ties af, maar je kan ook niet naast de konkur- rentie kijken.» Volgend seizoen We lazen in een of an dere krant dat Etienne Van der Helst in 1982 naar Bordeaux-Parijs wil terugkeren op voor waarde dat hij nog... renner is, want dat hij niet van plan is voor een hongerloon prof te blijven. «Zo scherp heb ik het niet gesteld. Nooit heb ik het woord "honger loon' over de lippen laten komen. Wél heb ik voor mezelf uitgemaakt dat ik niet bij de groep mar ginalen in het peloton wil verzeilen. Ik verdien mijn boterham, en ik maak me sterk dat tien tallen beroepsrenners een lager maandloon op strijken dan ik. Maar de dag dat ik her of der een kontraktje moet onder tekenen dat "beneden de prijs' is, kap ik er onver biddelijk mee. Ik heb vrouw en kind, moet een huis afbetalen en als renner heb je kosten die een andere werknemer naast rich kan leggen. Het dient lonend te rijn* anders zoek je een ande re bestaanszekerheid.» Etienne Van der Helst zegt van zichzelf dat hij geen vedette is. De top is smal: «Als een groep renners door een dorp lijdt, hoor je door het publiek de namen van de «stars» schreeuwen: heb je De Vlaeminck gezien? Kijk: daar is Van Sprin gel! Daar Jan Raas... en noem maar-op. We we ten wie populair is en wie de onbekende figu ranten. Vandaar...... Montargis De uitstekende presta tie in B-P heeft Etienne Van der Helst een kon trakt opgeleverd voor een 'herkansing' op de wielerbaan van Montar gis. «Vijf uren in de wa gen. Maar het loont de moeite. Wél heb ik wat moeten sleutelen aan de pistefietsen, want rond toeren op het ovaal is totaal anders dan over de klimmende en dalen de wegen tussen Bor deaux en Parijs dob beren. Het verdere program ma? «De Ronde van Zwitserland is daar ze- ker bij. Winnen? Nee, ik ben geen klimmer, al is het allemaal een kwestie van konditie. Ik maak me geen illuries: nooit zal ik met een Van Impe de top van een col berei ken. Je hébt het, of je hebt het niet. De Ronde van Vlaanderen bijvoor beeld mag geen 'vlakke rit' genoemd worden. Je moet er over verscheide ne heuvels en die verteer ik. Doch het verschil tussen de "bergen' van de Vlaamse Ardennen en de hoge pieken in Frankrijk, Italië en Zwitserland is groot.» Werken Wat als Etienne Van der Helst op een goeie dag de fiets aan de wil gen hangt? «De situatie is duide lijk. Er is een enorme kloof tussen de financi ële inkomsten van een vedette en een prof die niet aan de top staat. Laatstgenoemde ver dient zijn broodje, maar rijk wordt hij er niet van. Ik heb trouwens de indruk dat voetballers veel beter worden ver goed dan renners, maar je hebt een keuze ge maakt en daar moet je nadien niet over zani ken. Als ik morgen stop met koersen, kijk ik on middellijk naar een job uit. Maar ik hoop dat dit de eerste jaren niet moet gebeuren. Ik heb een di ploma A2 boekhouden, doch wat ik destijds op school leerde, is intus sen reeds vervaagd. Het zal vanzelfsprekend een enorme aanpassing ver gen om als jan en alle man in het leven te stap pen. Maar dat heb ik er voor over. Als renner heb je leren vechten om u iets te bereiken. Je moet de lijn doortrekken.» reportage: Marcel Van Hauwermeiren foto's: Cesar Van der Biest

De Voorpost | 1981 | | pagina 23